i De muiterij op de „De Zeven Provinciën :H DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 December 1933 MTSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. De pleidooien voor de Europeesche groep. IJSBERICHTEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. middag 3 uur: 770. middag 3 uur: 763. ^grafisch weerbericht [on. Ned. Meteorol. Inst. te De Biidt. stand 772.5 te Thorshavn. stand 754.6 te Memel, tenting tot den avond van 7 Dec.: ue veranderlijke wind. Nevelig tot f bewolkt. Wellicht eenige sneeuw, jjiuur om het vriespunt in het Noor net Zuiden matige tot lichte vorst. enlandsch weerbericht. ideeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. I hooge drukgebied in het Noord- js iets afgenomen. In Zuid-Scan- I herstelt de hooge drukking zich is de temperatuur weer onder EÈspunt gedaald. De Westelijke de- trekt Noordwaarts. Waar tot 10 jogte boven ons land nog Oosten- laait en op groote hoogte met zeer [snelheid, is alleen in de onderste len een doordringen van vochiigen Re wachten. Na enkele dagen van jide vorst, in het Noorden niet lichte _n de vorst weer opnieuw toenemen. 1 oogenblik heeft West-Duitschland I midden van ons land nog even torst als gisteren, alleen Noord- tlscliland heeft meer dooi gekregen, feland en Ierland komt plaatselijk Korst voor, Frankrijk heeft windstil V'. betrokken lucht in het Westen weer in het Ooslen. Oostzeekust waait een krachtige wind, aan de Noorsche kust (Noordelijke tot Noord-Oostelijke igchttemperatucr. etemp. 9'/- gr. C. (15 gr. F.) rtoorm.: —8 gr. C. (18 gr. F.) B'smidd.: —3 gr. C. (26 gr. F.) 'nam.: -3.gr. C. (28 gr F.) PATERTIJDEN te katwijk zee. Voor Donderdag. In, te 5 u. 39 min.; nam. te 5.59 min. 1CHT op voor fietsers e.a. Kis: 4.19 nam. tot 7.25 voorm. hans- op- en ondergang. t: onder: 11 u. 20; op: 19 u. 40. SPAANSCH SCHIP GEZONKEN. Bemanning door Nederlandsch schip aan boord genomen. Reuter meldt uit Vlgo: Het Nederlandsche schip Poelau Laut heeft de bemanning van het Spaansche schip „Aida" opgenomen. De „Aida" is kort daarna, niettegen staande de pogingen van de Nederlandsche sleepboot „Schelde" het schip te redden, gezonken. o DE VLUCHT VAN DE POSTJAGER. Heden hebben de heeren Bronsing en Van Eek, leden van het Studiecomité Snelpost Nederland—Indië op Schiphol aan vertegenwoordigers van de pers eenige mededeelingen gedaan over den a.s. vlieg tocht van den Postjager naar Indie en terug. Zij hebben er nog eens op gewezen dat de aanvankelijk genoemde snelheid van 300 K.M. niet kan worden bereikt, zoo lang men geen verstelbare schroeven heeft. Deze kunnen pas over 6 maanden uit Amerika worden verwacht. Zelfs zal dan 360 K.M. i>er uur kunnen worden gevlogen. Er worden nu kleinere afstanden gevlo gen per dag en men vliegt niet als het donker is. Op den eersten dag, dus Zaterdag, wordt gevlogen tot Athene. Naar wij vernemen zal de Vara een ver slag van het vertrek van de Postjager op gramofoonplaten vastleggen en deze nog denzelfden dag uitzenden. CRISIS-ZUIVEL-gENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 10 tot en met 16 December 1933, de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 6 1/4, 6'/: en 6 3/4 cent per liter en dat het bedrag dei- afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij". LEIDSCHE IJSCLUB. baan ook hedenavond geopend. Imidsche IJsclub, die gistermorgen toen heeft opengesteld, heeft zich dadelijk in groote belangstelling verheugen. Ook hedenmiddag ge seer honderden van de ijssport, 1 de vrije Woensdagmiddag voor de leugd natuurlijk niet weinig tot de bijdroeg. Het ijs is zeer goed: hard en slechts op één plaats heeft en stukje der baan moeten afzetten. "li vernemen zal de baan ook «vond vanaf 7 uur voor het publiek togesteld. HANDELSREGISTER kamer VAN KOOPHANDEL. ng: NV. Vliegtax in oprichting, «erd 131, Leiden. Luxe Auto-Ver achting. Thans is opgericht de vennootschap onder den naam: Jbegtax Soort van bedrijf: Auto- Directie: N. Kwestroo, Leiden A. Jbf- Lelden. Commissarissen: J. G. /J? en L. A A. Duyts Leiden. Maat- B'iji kanitaal: f 15000. waarvan ge- en gestort f. 3000 STREMMING VAN HET VERKEER. De K.N.A.C. deelt mede, dat tengevolge van den ijsgang besloten is de schipbrug te Deventer af te nemen, zoodat hier van een ernstige verkeersstremming sprake is. Bovendien wordt de pontdienst tusschen Schoonhoven en Geldenes thans slechts met een kleine motorboot onderhouden, welke uitsluitend geschikt is voor het ver voer van personen en rijwielen. De schipbrug te Hedel is thans geheel weggenomen. Tot 8 uur 's avonds is over tocht per veerpont mogelijk. Op den veerdienst tusschen Alblasser- dam en Ridderkerk is van 's avonds 11 uur af tot 's morgens 5 uur geen overtocht mo gelijk. o DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. In verband met den roofmoord op me vrouw H. in de Maetsuyckèrstraat te Den Haag, welk drama zooals men weet Za terdagochtend j.l. tusschen halfnegen en halfelf is geschied, vernemen wij, dat bij den Commissaris van Politie, afd. C. de volgende belangrijke mededeeling is bin nengekomen. De bewaarder van de rijwielstalling aan de Rijnstraat bij het Staatsspoorstation heeft naar aanleiding van de persberich ten omtrent den moord, n.l. ter kennis van de politie gebracht, dat zich Zater dagochtend 8 uur een jongeman bij hem heeft vervoegd om een rijwiel in bewa ring te geven. De jongeman had boven dien een grauwkleurige doos, afmeting pl.m. 5535 c.M. bij zich, welke doos hij onder den arm droeg. Hij verzocht den rijwielbewaarder de iets niet te ver weg te zetten, want hij zou gauw terugkomen. Tevens informeerde hij of de Joan Maet suyckèrstraat ver weg was. De rywielbewaarder wees den jongeman in de richting en zeide o.a. dat de bedoelde straat achter de Laan van Nieuw Oost- Indië lag, daaraan toevoegend, dat deze nog wel 'n eind uit de buurt was. Daarop verwijderde de jongeman zich met de doos onder den arm. ioopende naar het Bezuidenhout. Te kwart voor elf kwam de jongeman terug om zijn fiets te halen. Hij had de doos toen weder bij zich, nog steeds onder den arm. Na de fiets in ontvangst te hebben ge nomen is de jongeman in de richting Rijnstraat langs het Staatsspoorstation weggereden. Wat het signalement betreft, dit kwam den rijwielbewaarder sterk overeen te zijn met den jongeman, die Zaterdagochtend de fiets had afgegeven en teruggehaald. Ook had het den rijwielbewaarder be vreemd, dat de jongeman zijn fiets had gestald om verder naar de Joan Maet suyckèrstraat te loopen, zeker nog wel een kwartier gaans. In verband met het bovenvermelde ver zoekt de commissaris van politie afd. C. den jongeman, die zich Zaterdagochtend j.l. bij den rijwielbewaarder heeft ver voegd, zich onverwijld aan het politie bureau te melden, respectievelijk mede te deelen, bij wie hij in de Joan Maetsuyckèr straat is geweest, zulks teneinde omtrent een en ander opheldering te geven. - 'trioek van de Leidsche politie is r "tog aangehouden de 23-jarige mi» Kdomicllieerd alhier, die óp Iont,J hlei' ter ste<le een rijwiel *en*eemd' Hij is naar hier overge- ln verzekerde bewaring gesteld. t omstreeks 5 uur be- - .sjtveiileerend agent van poli- ra tusschen de achterwielen van buS?d' welke juist uit de rich es o?®01 den overweg passeerde. ics,i schuwde onmiddellijk den waarna bleek, dat een olie- n-> een restauratie-rijtuig door let den der wielen in brand was I'&n» ?er<® hit den trein verwij- *ilni met drie kwartier ver- 10 'els vervolgde. :'a«? V2n ifeden is de contro- i5'" a art€n der Nederlandsche A de Man overgeplaatst van aaat het station alhier. De Minister van Staat. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is verhin derd Donderdag 14 en Donderdag 21 Dec. audiëntie te verleenen. De eerstvolgende audiëntie zal dus plaats hebben op Don derdag 28 December. Naar wij vernemen is de adjudant van H.M. de Koningin, generaal-majoor de Jonge van der Halen sinds eenigen tijd ongesteld. Met de tijdelijke waarneming van zijn functie is belast de majoor van het O. I. Leger, L, H. van Oyen. o UIT NEP. OOST-INDIE. KORTING op STUDIEBEURZEN. BATAVIA. 6 Dec. (Aneta) Naar wij vernemen zullen de studiebeurzen van wege het Ned.-Indische Gouvernement met ingang van 1 Januari 1934 worden vermin derd met 17 procent. Alen zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. O SOERABAJA. 6 Dec. (Aneta) Heden ochtend hield de raadsman van de tweede groep muiters van de „De Zeven Provin ciën" (de korporaal-machinist Boshart c.s). de heer Eenhoorn, zijn pleidooi voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja. Luitenant Eenhoorn zette de factoren uiteen, welke de stemming aan boord van de „De Zeven Provinciën" dermate hebben beinfluenceerd dat de muiterij het gevolg was. De raadsman becritiseerde het beleid aan boord van dezen oorlogsbodem en wees op de moeilijkheid om de stemming der Inlandsche bemanning te peilen, aan gezien het leerplan voor de a.s. Marine officieren geen onderwijs in de Inlandsche talen bevat. Vervolgens becritiseerde de raadsman de getuige-verklaringen, welke zijn afge legd ten opzichte van de beklaagden W. Snel, stoker-olieman, en G. F. Dannau, korporaal-stoker. Deze beklaagden kun nen volgens den raadsman geen stuw kracht zijn geweest. Ook oefent de heer Eenhoorn critlek uit op de verklaringen die afgelegd zijn ten opzichte van M. Dooye- weerd, korporaal-machinist. Dc beklaagde P. A. Peeters, stoker-olieman, wordt door den raadsman een voorbeeld genoemd van het te zwakke beleid bij de Marine. Hij zegt het te blijven betreuren, dat het gezag aan boord het niet op een gevecht heeft laten aankomen, aangezien dan zou zijn geble ken dat beklaagde Van Leeuwen, korpo raal-machinist, direct de zijde van liet ge zag zou hebben gekozen. Zelfs een officier van den Marine-Stoomvaartdienst reikte hem, direct na het vallen van den bom de hand, zeggende: „Je hebt je uitstekend gedragen." Beklaagde M. Boshart, korporaal-machi nist, liep volgens den raadsman in den strik die door hem zelf was gespannen. De raadsman schilderde breedvoerig de nerveuze figuur van Boshart af. die een sterke hand noodig had doch deze niet kreeg, zoodat hij tengevolge hiervan insub- ordinair werd Beklaagde Boshart zou zich, aldus de raadsman, ongetwijfeld hebben laten lelden indien zulks gepoogd was. Volgens den raadsman zijn er getuigen, die overtuigd zijn dat het optreden van be klaagde Boshart een afslachting der Euro peanen had voorkomen. De raadsman bestrijdt de meening dat de muiterij zou zijn bedwongen, indien aan vankeiyk eenige muiters zouden zijn neer geschoten; daarvoor werkten de muiters te vee] volgens een vast plan. Beklaagde Boshart maakte ongetwijfeld fouten, waarvoor hij straf verwacht, doch ongetwijfeld trachtte hij aan boord orde in den chaos te scheppen, hetgeen een zware taak was bij het ontbreken van eiken steun. Het oordeel van diverse officieren over Boshart luidt gunstig Aan het slot,van zijn pleidooi verzocht de raadsman voor alle beklaagden een lichtere straf. De tweede raadsman aan het woord De eerste luitenant der Mariniers, H. O. Rcmswinckei, die als verdediger optreedt van de beklaagden W. Tichelaar, korpo raal-machinist, en C. A. Vermeulen, stoker- olieman, deelt mede, dat deze beide be klaagden het stellige voornemen hadden gehad zich bij de officieren te voegen, doch dat zij aan hun lot waren overge laten. Nadere getuigenverhooren. Na de pauze worden op verzoek van be klaagde Boshart nog een tweetal getuigen gehoord. Als eerste dezer getuigen a décharge, verklaart de mariniers Hordijk, die zich eveneens in arrest bevindt wegens deelneming aan de muiterij, op een vraag van beklaagde, dat luitenant De Kroon, die aan boord van de „Orion" van de Gouvernementsmarine met de arrestanten had gesproken, had gezegd: .Jullie hebt Je goed gedragen", en later tot beklaagde Boshart had gezegd: „Je bent een flinke kerel". Toen beklaagde Boshart bij die gele genheid iets nad opgemerkt omtrent dc boeien die men hem had aangelegd, ver klaarde luitenant De Kroon volgens ge tuige dat dit aanleggen der boeien slechts was geschied bij wijze van voorzorgsmaat regel. Beklaagde Boshart merkt naar aanlei ding van deze getulge-verklaring op, dat dit incident niet voorkomt in rijn eigen verklaring, aangezien hij verwacht had, dat luitenant De Kroon dit wel zelf zou hebben gerapporteerd. De volgende getuige a décharge, de bri gadier Biegstraten. verklaart dat luitenant Kroon heeft gezegd: ..Ik kan me jullie houding best voorstellen, jullie hebt niet anders kunnen handelen." Ook volgens dezen getuige liet luitenant De Kroon zich op de wijze als door den vorigen ge tuige is omschreven tegen Boshart uit, en voegt daaraan toe dat luitenant De Kroon enkele kleine sigaartjes onder de arres tanten uitdeelde. Naar aanleiding van deze getuigever- klaring merkt beklaagde Boshart op dat luitenant De Kroon hem een hand gaf bij diezelfde gelegenheid, hetgeen door ge tuige Biegstraten wordt bevestigd. Naar aanleiding van deze getuigen-ver- klaringen verzoekt de raadsman luitenant Romswinckel eenige vragen te mogen stel len aan luitenant De Kroon. Deze getuige wordt nu weer voorgeroe pen. Hij verklaart zich thans te herinne ren het gesprek dat hij met Boshart heeft gevoerd. Luitenant De Kroon was van oordeel dat Boshart een muiter was, maar hij vond diens persoonlijk optreden flink. Luitenant De Kroon acht het eveneens mogelijk dat hij sigaren heeft gegeven aan de arrestanten. Hij zegt echter dat hij die sigaren kwijt wilde omdat ze zoo slecht waren. Enkele andere vragen worden door lui tenant De Kroon beantwoord met de mededeeling dat hij zich daaromtrent niets herinnert. Op een tot Jiem gestelde vraag van den raadsman verklaart beklaagde Boshart bezwaar te hebben tegen den persoon van dezen getuige, aangezien luitenant De Kroon z.i. niet vrij uit kan spreken, aan gezien hij zichzelf anders zou bezwaren. Repliek Fiscaal. De fiscaal bij den Zeekrijgsraad, thans repliceerende, handhaaft zijn standpunt. Spreker persisteert bij zijn eischen. en hul digt den raadsman Eenhoorn voor diens krachtig pleidooi. Verklaring beklaagde Boshart. Thans verkrijgt beklaagde Boshart het woord tot het voorlezen van een verkla ring. Hij deelt daarin mede. dat hij zich niet wenscht te verschuilen achter zijn superieuren, maar hij zegt dat het omge keerde ook niet het geval mag zijn. Tijdens de muiterij aldus beklaagde was hij goed genoeg om op te treden ais onderhandelaar, maar thans is hij de zon debok. Beklaagde kan oprecht verklaren, dat 't gebeurde veel erger geweest zou zijn wan neer hij. Boshart. er niet geweest was. Indien de officieren hem slechts ee- steund hadden, zou hij ingegrepen hebben ook al zou die poging misschien mislukt zijn. Hij zegt vervolgens dat hij niet inziet niet goed gehandeld te hebben, maar zoo vraagt hij. waarom heeft men hem dat ntet aan boord gezegd. De officieren maak ten geen enkele aanmerking. De Zeekrijgsraad stelde de uitspraak vast op Donderdag 14 December a.s. VOOR TOCHTEN IS HET IJS NOG ONBETROUWBAAR. Den HaagLeiden. De Schenk van den Haag naar Leiden is geheel berijdbaar. Oegstgeest. Hedenmorgen is door de IJsclub Oegst geest een aanvang gemaakt met het aan leggen van een baan op het Kanaal. De zwakke plaatsen zullen worden afgezet. Wij vernamen, dat het ijs waar de baan wordt aangelegd, zeer sterk is door het op- geloopen grondijs. De polderslooten zijn na ingesteld onderzoek onbetrouwbaar geble ken. In hoofdzaak is dit het geval met de polderslooten bij Pomona, waarom het be stuur besloot aldaar niet aan het werk te gaan. Een waarschuwing dus om alleen daar te gaan schaatsenrijden waar de IJsclub werkzaam is, zichtbaar door plaat sing van vlaggen! Ter-Aar. Op verschillende vaarten en stooten wordt reeds schaatsen gereden. De Langeraarsche Poelen zijn, met uitzondering van 'n strook langs het Kerkpad, geheel met grondijs bedekt en dus grootendeels onberijdbaar. Door het Aarkanaal wordt de scheepvaart nog onderhouden. Het ijs is nog onbetrouw baar op de meeste plaatsen. Katwijk aan Zee. Gisteren zijn er al verscheidene perso nen geweest, die per schaats langs de kan ten van het Prins Hendrikkanaal en van den Rijn van Katwijk aan Zee naar Kat wijk aan den Rijn reden. Er werd aange bonden bU de Chemische Fabriek. Oogen- schijnlijk leek het nog op waaghalzerij, want midden in den Rijn was het vaar water open, waar motorschepen voorbij voeren en elkaar passeerden. Het ijs ls daar dan ook nog allesbehalve mooi! Op de slootjes naar Noordwijk reed men even eens reeds. Ook werd flink gereden op dc Zanderij - vaarten, Nieuwe en Oude Zanderijvaart. Op het kanaal Katwijk a d. Rijn—Oegst geest en op de Noordwijkervaart is het ijs mooi. De ijsbaan by de Driehoek aan de Bin- nensluizen is, naar wij nog vernemen, hedenmiddag geopend en wordt vanavond electrisch verlicht. Rijnsburg. Op vaarten en slooten in de onmiddel lijke omgeving werd gistermiddag reeds druk gereden. Enkelen waagden zich op het Oegstgeesteikanaal, doch voorzichtig heid is daar geboden, De vaargeui is zeer onbetrouwbaar. Over het algemeen is de toestand var. het ijs niet schitterend Sassenheun. In deze gemeente kon gister reeds op alle slooten gereden worden. Het ys is evenwel slecht, mede door dat vele srooten vol zand geste ven zyn. Het wye is berijdbaar, doch er werd r.og in gevaren, onder de bruggen is het ijs gevaarhjK. dus oppassen eisen' De eerste slachtoffers te Aalsmeer. Gisterenmiddag zyn op de Westeinder- plassen onder deze gemeente twee jongens van omstreeks 9 jaar, zoontjes van de tuinarbeiders Kluinhaar en Klok, door het ys gezakt en verdronken. De Westelnderplassen zijn nog absoluut onbetrouwbaar in verband met de zeer vele zwakke plekken en wakken in het ijs. Alphen. Gisteren werd in onze gemeente op tal van plaatsen reeds druk schaatsgereden. o.a. op de Aar, de Spoorhaven die bij aanhoudende vorst zeer mooi zal worden, daar de scheepvaart in de haven reeds eenigen tyd ls gestremd door de werk zaamheden a. d. Hofbrug het z.g. Spoor gat, terwyi zelfs ook werd gereden op den Oude Ryn in de omgeving van het Goud- sche rypad. De vaart in dit gedeelte van den Ryn is echter niet gestremd, daar de vaargeul nog open is gehouden. Oppassen is dus nog de boodschap! Ook het buiten water in den polder is nog verre van be trouwbaar. Omgeving Brasemermeer. In de omgeving van Leimuiden is, aldus onze correspondent, het ys nog onbetrouw baar, Het kan wegens onbetrouwbaarheid niet aangeraden worden de Dreeht Oude- Weterlng en de Wijde A te berijden; alleen de Does is van Leiderdorp tot Hoogmade goed berijdbaar, hoewel ook hier nog niet overal betrouwbaar. Men zij dus voor zichtig! Lang niet overal zyn reeds banen aan gelegd. Op dc Brasemermeren ls het ys op enkele plaatsen reeds zeer moot, o.a. tn de omgeving van de Jachthaven. Bij doorgaande vorst zullen de geulen der schepen echter spoedig dichtgevroren zijn. De Ringvaart ligt in deze omgeving nog geheel open. Op de polderslooten wordt overal druk gereden. Voor deze ganschc omgeving geldt echter: weest voorzichtig en maakt met te gauw een tocht, ten einde ongelukken te voorkomen! By doorgaande vorst zal men echter binnenkort wyd en zyd zyn hart aan do ijssport kunnen ophalen! Warmond, Het nroet nog beslist ontraden worden op de Lecde te rijden, daar de geulen hier zeer belangrijk zijn en het Us ook aan dc kanten gevaarlijke plekken bezit. Om en bij Hoofddorp, Gistermiddag werd de In goede conditio verkeerende ysbaan te Hoofddorp geopend. Er heerschte. ook 's avonds, toen de baan electrisch verlicht was, een gezellige druk te. Ook de nieuwe Ijsbaan te Zwanenburg alhier werd in gebruik genomen en bleek aan de gestelde verwachtingen te beant woorden. Ook werd op de Hoofdvaart te Hoofddorp en verder ln de richting naar de Lyndcn. en de Kaag weder druk schaatsen gereden. Nu de watermachines werden stopgezet, zal het Us in deze vaart bU aanhoudend vriezend weder, wel spoedig sterk genoeg zyn. Het Us in de Ringvaart is met het oog op 't nog niet gestremd zUntfe scheep vaartverkeer nog geheel onbetrouwbaar. Voorschoten. Hedenmorgen heeft het bestuur van do IJsvereeniging „Voorschoten" de Vinken- sloot geïnspecteerd .de vlaggenstokken ge plaatst en terstond de baan laten vegen, omdat er reeds hedenmiddag om 2 uur een hardrijdery werd gehouden voor school jongens van 10 tot 14 jaar. Het ys was mooi. Morgen, Donderdag, 's avonds om 7 uur zal op den verlichten ysbaan voor leden een schoonrUderij worden gehouden voor paren. Men verwacht veel deelnemers en na- tuurlyk een uitbreiding van het ledental, want een baan onderhouden kost geld! De jonge vereeniging met haar actief bestuur zet er gang achter! AMSTERDAM. 6 December. Onder invloed van de vaste houding in Wall Street en de Amerikaansche goede renmarkt by het peil op de vroegbeurs hooger, hier en daar zelfs veel hooger. BU de opening van de officieele beurs bleek er echter eenige neiging om tot winstneming over te gaan, waardoor een reactie Intrad Verschillende fondsen daalden zelfs tot onder het vorig slot, waardoor de markt verdeeld werd. De oorzaak was waarschynhjk de onze kerheid omtrent het regeeringsvoorstel tot verlaging der Indische pensioenen dat heden in de Tweede Kamer wordt behan deld: ln de scherpe reactie van het pond en de Indische berichten dat in bevoegde kringen dc vooruitzichten van een rub berrestrictie ongunstig worden geacht. Rubbers liepen algemeen enkele pnt. terug. Van de Industrieelen openden Phi lips by den inzet op 6 pet. hooger, doch een groot deel van het avance ging weer verloren, Aku's en Unilevers weinig veranderd. Ned. Ford noteerde hooger. Tabakken wa ren onregelmatig met lagere koersen voor Deli Batavia's. Oliewaarden trokken wat aan al kon het hoogste peil niet behou den biyven. Suikerwaarden gedrukt. Scheepvaarten werden hooger afgedaan. De 5'/j pCt. obli gatie Holland-Amerikalijn stegen in ver band met de omwisselingsvoorstellen tot 40 pCt, Amerlk. fondsen waren vast. Duit- sche obligaties verkeerden in reactie. Ned, Staatsfondsen eveneens iets luier. WISSELKOERSEN. Engeland 8.09 (8.17 1/2): Duitschland 59.25 (59.26); Frankrijk 9.731/2 9.721/2): België 34 56 1/2 (34 55); Zwitserland 48.14 1/4 (48.14); Denemarken 36.15 (36.55) Zweden 41.75 ,42.20); Noorwegen 40.65 (4110); New-York 1.57 (1.60 1/4). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, G Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 3 wagons geslachte runde;en uit Denemarken. 315 vette kalveren le kw. 42—56, enkele iets hooger, 2e kw. 35—40, 3e kw. 24—34 ct. per K.G. levend gewicht. 25 nuchtere kalveren 7—10 per stuk. 393 varken, vleeschvarkens, wegende van 90— 110 K.G. 43—45, zware varkens 43—44, vette varkens 42—43 ct. per K.G. slacht- ge wicht. WESTLAND, Wcstlandsche Bloemenvei ling van 5 Dec. Rozen 5.90—6.50 per 100; Wilcox 6—13 ct., Pres. de Lange 15—25 ct., Mont Blanc 9—10 ct., Louis Germ 11—21 ct., Herco 5—8 ct., Billandel 10—11 ct. per bos; All. Pierson 91 ct. per aozijn; Louis Germ 7—10.00, Sax Export 7—11.00 per 100. WOERDEN, 6 Dec Kaasmarkt. Aanvoer 242 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f. 25 a f. 27. Met rijksmerk 2e kw. f. 22 a f. 24. Handel matig. AUFGEBOT. Es wird zur allgemeinen Kenntniss gebracht dasz dei' Frlseur BRUNO ROSINEK, wohnhaft in Dulsburg-Ham- bom, Gehrstrasse 39 und die beruflose KATHARINA BRAATZ, wohnhaft in Duis- burg-Hamborn, Overbruck- strasse 99, die Ehe mit einan - der elngehen wollen. 2281 Duisburg-Hamborn, am 27 November 1933. >ER STANDESBEAMTE. 5-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3