LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 December BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Henderson te Parijs. De Dnitschc vluchtelingen. De groote Fascistische Raad over Volkenbond en oor logsschulden. Henderson heeft gisteren te Parijs een onderhoud gehaa met Paul Boncour, dat een uur duurde. Er ls een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat belden zich uitvoerig hebben bezig gehouden met de problemen, die ln verband staan met de Ontwapeningsconferentie en die thans een onderwerp van bespreking uitmaken. Belde deelnemers waren het eens over de nuttigheid van het werk, dat door de commissies te Genève verricht is. Henderson, die opdracht heeft gekregen van het bureau der conferentie om ver slag uit te brengen over de belangrijke vraag van de waarborgen voor de uitvoe ring der ontwapeningsbepalingen, welke in de conventie moeten worden opgenomen, een vraag, die te Genève niet besproken ls, heeft Inlichtingen ingewonnen omtrent de Fransche inzichten dienaangaande en Boncour heeft hem de gewenschte inlich tingen verschaft. Eindelijk hebben Henderson en Boncour de onderhandelingen besproken, die langs den weg der kanselarijen gevoerd worden. Voorts ontving Boncour den Roemeen- schen minister Bratlanu. Het volgende noenmaal, dat o.a. Chau- temps, Boncour. Bratlanu en Henderson vereenigde. heeft zeker gelegenheid ge boden tot een vriendschappelijke gedach- tenwisseling. De internationale raad van beheer van het commissariaat voor de Duitsche vluch telingen is gisteren ln den senaatszaal der universiteit te Genève voor den eersten keer bijeengekomen. Vluchtelingencom missaris is de Amerikaansche professor James Mac Donald. In den Raad zijn 15 staten vertegen woordigd. Het commissariaat zal finan cieel uitsluitend worden gedragen door bij dragen van particuliere zijde en zal zich bezig houden met het onderdak brengen van de uit Duitschland gevluchte per sonen. Tot voorzitter van den Raad van Beheer is gekozen Lord Robert Cecil, die evenwel de definitieve benoeming van de hand wees en het voorzitterschap op zich nam slechts voor den duur der huidige confe rentie. James Mac Donald bracht rapport uit over den stand van het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen. Hij deelde mede, dat 60.000 vluchtelingen Duitschland heb ben verlaten, van wie 51.000 Joden zijn. Meer dan 16.000 vluchtelingen zijn van Poolschc of andere nlet-Duitsche natio naliteit. De 60.000 vluchtelingen zijn als volgt onder te verdeelen: Naar Frankrijk 25.000, Palestina 6500, Polen 6000, Tsjecho Slowakije 5000, Neder land 5000. Engeland 3000, België 2500, Zwitserland 2500, Scandinavië 1500, Oos tenrijk 800. Saargebled en Luxemburg 500, andere landen 1000. Mac Donald legde nadruk op de verkla ring der Nederlandsche regeering, in de Volkenbondsvergadering afgelegd, volgens welke het vluchtelingenwerk een zuiver technisch karakter draagt en ln het bij zonder de Volkenbond niet geroepen is, de oorzaak der Joodsche emigratie uit Duitschland te bespreken. HIJ deed vervol gens het voorstel de taak van het vluch- telingencommlssarlaat te beperken tot de onderhandelingen met de regeeringen en de concentratie der afzonderlijke werk gebieden. Het is evenwel niet haar taak zelf de voor de onderdak brenging der viuchtellngen noodzakelijke geldbedragen bijeen te brengen. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft een onderhoud van een uur gehad met rijkskanselier Hitler, waarbij de ontwape ning besproken werd en Hitler wederom de wenschelijkheid naar voren bracht van het tot stand brengen van volledige over eenstemming met Frankrijk, terwijl de Britsche ambassadeur wees op de wensch van Engeland, dat een zoodanige over eenstemming inderdaad tot stand mocht komen. Na een zeer langdurige beraadslaging, die van 10 uur des avonds tot 2 uur des morgens duurde, heeft de Groote Fascisti sche Raad te Rome Inzake het derde en vierde punt van zijn agenda, die de ver houding van Italië tot den Volkenbond en de oorlogsschulden aan Amerika betreffen, de volgende resoluties aangenomen: De groote Fascistische Raad besluit na bespreking van den toestand het verdere blijven van Italië in den Volkenbond van een prlnclpleele heèvormlng van dit orga nisme afhankelijk te stellen, welke hervor ming in zoo kort mogelijken tijd moet worden voltrokken en die den Volkenbond in zijn opbouw, ln zijn functie en in zijn doeleinden moet betreffen. Wat de oorlogsschuldenkwestle betreft, verklaart de Groote Fascistische Raad, dat Italië met het oog op den nieuwen termijn van 15 December als teeken van zijn goe den wil 1 mlllioen dollar zal betalen in de verwachting, dat een definitieve regeling deze debet- en credlt-rekening. die nog uit den oorlog stamt, zal afsluiten. Betreffende punt 2 van de agenda, dat de nieuwe wet over de corporaties betreft, diende Balbo een resolutie in, waarin den Duce volledig vertrouwen wordt uitgespro ken en het Italiaansche volk wordt opge roepen mede te werken aan de sociale re organisatie. DUITSCHLAND. Bepalingen van Frick en Boehm. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft den landsregeerin- gen in een brie! verzocht erop toe te zien dat geen enkele maatregel wordt genomen die uitloopt op het constateeren van niet- of „neen"-stemming bij de verkiezing op 12 November JJ. De minister heeft de rljks- leidlng der N SD.A.P. daarvan eveneens op de hoogte gesteld. Van ettelijke zijden n.1. is er toe aange- j spoord om een onderzoek in te stellen wie van de stemgerechtigden in Duitschland op 12 November thuis zijn gebleven. „Ge zien het feit", aldus het rondschrijven van den minister, -dat het Duitsche volk zich op 12 November met een overweldigende meerderheid geplaatst heeft achter den leider Adolf Hitier en de door de rijksre- geering gevolgde politiek, lijkt mij een on derzoek achteraf, wie niet gestemd hebben, een kleinzielige en onnoodige maatregel. Hetzelfde geldt voor hen die zich wel een stembiljet hebben laten geven en blanco gestemd hebben. Mogen al deze personen, evenals de „neen"-stemmers, het met zich zelf uitmaken dat zij zich op den dag dat het om het lot van de Duitsche natie ging. j bewust bulten de volksgemeenschap heb ben geplaatst". De Voelkische Beobachter publiceert de volgende beschikking van den chef van den staf der S.A. Roehm: De chef van den staf verbiedt door een nieuwe beschikking allen leden der S.A., S S en S_A.R.. het lidmaatschap van eenige club of vereeniging, welke zich na de nationaal socialistische revolutie thans op opvallende wijze weer hebben gevormd, met het klaarblijkelijke streven oude poli tieke betrekkingen te hervatten en leven dig te houden. Het is in strijd met den zin en den geest der volksgemeenschap zich af te zonderen in kleine aparte groepen, welke meest over eenkomen met de oude standenafsluiting. De S.A.-man vormt de waarachtige en onbaatzuchtige kameraadschap in zijn eenheid. Ook een behoefte aan politieke bedrijvigheid van dergelijke clubs moet worden ontkend. Voor deze taak bestaan uitsluitend de geledingen der N.S A.P.. welke thans meer dan ooit een bevruchting van particuliere ziide behoeven. Al deze aaneensluitingen willen veelal slechts door ..persoonlijke betrekkingen" ronder moeite bereiken, wat de eerlijke strijder in de school der S A. op harde wijze moeten verwerven. Voor de leiders evenwel zijn dergelijke lidmaatschappen in veie gevallen een rem bii de pFcMmatme be'H"ineen. Vóór 31 December 1933 moet het lid maatschap van deze clubs worden op gezegd. GRIEKENLAND. Insull moet gaan. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zal de Grleksche regeering aan den Ame- rikaanschen bankier Samuel Insull ver zoeken Griekenland te verlaten, zoodra de polttievergunning. welke hij thans bezit, is afgeloopen. De Grieksehe regeering wenscht de vriendschappelijke betrekkin gen met Amerika niet te verstoren. Insull zal een paspoort krijgen voor het land. waarheen hij zich wenscht te begeven. ENGELAND. Ontwijkend antwoord op nota van De Valera. De Engelsche antwoordnota op de vraag van de Valera, welk standpunt de Engel sche regeering zou innemen ln geval van de proclamatie van een Iersche Republiek, werd gisteren den Ierschen Hoogen Com missaris te Londen overhandigd. Deze aeelde het antwoord direct telefonisch mede aan den Ierschen minister-president De inhoud van de Iersche en van de En gelsche nota werd door den minister voor de Dominions, Thomas, ln het Lagerhuis onder groote spanning medegedeeld. Thomas las eerst de nota van De Valera voor. De Iersche premier wijst hienn op de door Thomas drie weken geleden in het Lagerhuis afgelegde verklaring, dat de Iersche Vrijstaat als lid van het Britsche Rijk volkomen vrijheid geniet zijn eigen aangelegenheden te regelen. Wanneer Ier land evenwel zijn verantwoordelijkheid ais lid van het Britsche Rijk van de hand wijst, kan het in de toekomst ook met meer genieten van de rechten van het lid maatschap. Hiertegenover verklaard de Valera: Het Iersche Volk heelt nimmer vrijwillig ge streefd naar het lidmaatschap van het Engelsche Rijk. Ierland is veeleer gebogen onder den druk van materieel geweld van de Engelsche heerschappij en het heeft het Engelsch-Iersche verdrag van 1921 slechts aanvaard, omdat Engeland ge dreigd heeft met dlrecten oorlog. Het heelt het verdrag evenwel niet geaccep teerd als definitieve regeling van zijn be trekkingen tot Engeland, te minder, daar Engeland uit het verdrag een permanent recht concludeert zich te mengen ln de constitutioneele ontwikkeling van Ierland. Een permanente vriendschap kan niet be reikt worden op de basis der huidige Engelsch-Iersche betrekkingen. In het verdere verloop van de nota vraagt de Valera, welke houding Engeland zou aan nemen in geval van een proclamatie van de Iersche Republiek. Het Engelsche antwoord is ontwijkend gehouden en het wijst bij voorbaat de for muleeringen van de Valera inzake de Engelsch-Iersche betrekkingen van de hand. Aangezien de Engelsche regeering niet in staat is de bewering te aanvaarden, dat een permanente vriendschap op de basis der huidige betrekkingen niet zou kdnnen worden bereikt, acht zij geen reden aanwezig te antwoorden op een op deze bewering gebaseerde vraag. De En gelsche regeering kan niet gelooven, dat de Iersche Vrijstaat de definitieve verwer ping van Zijri verdragsverplichtingen op de voorgestelde wijze zou overwegen. Zij gevoelt zich derhalve niet geroepen tot de mededeeling, welke houding zij zou aan nemen onder omstandigheden, welke zij volkomen hypothetisch beschouwt. Ten slotte verklaarde Thomas dat Engeland nog steeds den wensch heeft naar vriend schappelijke samenwerking met Ierland binnen het kader van het Britsche Rijk. In antwoord op door den leider der op positie Lansbury gestelde vragen heeft minister Thomas er nog op gewezen, dat toen het geschil ontstond het een kwestie tusschen de beide landen was en dat hij niet wenscht eenig ander dominion in de aangelegenheid te mengen. De Britsche regeering wenscht een eervolle oplossing te vinden. Tevoren was Thomas de vraag gesteld of hij de aandacht van de burgers van den Ierschen Vrijstaat, zoowel In het Vercenlgd Koninkrijk als in den Vrijstaat, zou willen vestigen op de nadeelen, welke zij zouden ondervinden. De minister antwoordde, dat hij dergelijke stappen niet noodzakelijk achtte. OOSTENRIJK. Pan-Europeesche conferentie gesleten I De R.K. geestelijken uit de politiek. 1 De Pan-Europeesche economische con ferentie te Weenen is beëindigd, nadat een resolutie was aangenomen, waarin beslo ten werd tot instelling van een permanent bureau voor de bestudeering van econo mische Europeesche problemen. De voor zitter van de conferentie, graaf Couden- 1 hove Calergi las een manifest voor, waarin de aandacht van de Europeesche openbare meening gevestigd werd op de huidige economische en financieele noodtoestand, „die slechts overwonnen kunnen worden i door de schepping van één gToot econo- mlsch Europeesch gebied, waarin meer dan 320 millioen consumenten gegroepeerd worden en door de afkondiging van een economische Europeesche Monroeleer". Een bisschopsconferentie heeft volgend besluit genomen: Na rijpelijk overleg, of het gunstig of ongunstig was, dat de katholieke geeste- lijken onder de tegenwoordig bijzonder I netelige politieke omstandigheden verder optreden als politieke mandatarissen, heeft de Oostenrijksche bisschopsconfe rentie het besluit genomen, de voor de uit oefening van het mandaat verelschte bis schoppelijke toestemming tijdelijk en alge meen in te trekken. Die hoogwaardige heeren. die mandaten bezitten als leden van den nationalen raad, van den bondsraad, van landdagen of landraden, gemeenteraden of gemeente commissies, worden hiermede opgeroepen hun mandaat vóór 15 December a.s. neer te leggen. Hetzelfde geldt van iedere lei dende politieke positie. Geestelijken, die j overigens politiek werkzaam willen zijn, hebben hiervoor het verlof van hun be voegden ordinarius noodig. CHINA. Mongolië vrij Gemeld wordt, dat West Mongolië zich onafhankelijk heeft verklaard. Er is een regeering gevormd, welke iedere betrek king met China, in het bijzonder met Peking heeft verbroken. In Moskou acht men de nieuwe regee ring te Dolonor slechts een werktuig in handen der Japansche oorlogs-politici en men ziet in deze stap het bewijs, dat Japan niet slechts belangstelling heeft voor West-Mongolië, doch voor alle Mongoolsche gebieden. Men acht den toestand in het Verre Oosten belangrijk verscherpt. SPANJE. Onzekerheid. Te Coria. op 200 mijl ten Westen van Madrid, is een revolutionnaire algemeene staking afgekondigd. Politie is derwaarts gezonden. De telegraaf en telefoonlijnen zijn doorgesneden. Elders in den lande is de toestand rustig gebleven, ofschoon ver schillende ongeregeldheden plaats hadden te Madrid waar de socialisten een volledige overwinning hebben behaald. Terwijl Lerroux pogingen in het werk stelt een nieuw kabinet te formeeren, doen geruchten de ronde, dat Azana den wensch koestert den president over te halen de Cortes opnieuw te ontbinden als niet in overeenstemming met het huidige regiem. De meeningen blijven uiteenloo pend betreffende de wettigheid van de ver kiezingen: de socialisten beschuldigen de rechterzijde van het koopen van stem men; terwijl de conservatieven de linker zijde beschuldigen van intimidatie en sa botage. Vele dagbladen verschijnen met witte plekken, tengevolge van de censuur. ITALIË. Litwinof vertrokken. Gistermiddag heeft de Amerikaansche ambassadeur, ter eere van Litwinof, een noenmaal aangeboden en des middags heeft de Turksche ambassadeur den Ru.s- sischen gast. uitgenoodigd op een thee. Om halftien is Litwinof uit Rome vertrokken. Hij gaat nu naar Berlijn! Ook de persvertegenwoordigers zijn door Litwinof voor zijn vertrek ontvangen. Hij heeft een korte verklaring voorgelezen, waarin hij echter betrekkelijk weinig over het verloop van zijn besprekingen met Mussolini mededeelde. De vele geruchten, die in de pers in ver band met zijn bezoek aan Rome zijn op gedoken, zijn voor het grootste gedeelte veroorzaakt door valsche berichten, voor een groot deel van op sensatie beluste bronnen. Zijn bezoek, aldus Litwinof, had in de eerste plaats ten doel uiting te geven aan zijn voldoening over de goede betrekkin gen tusschen Italië en Rusland. In de tweede plaats was het de bedoeling, den algemeenen toestand in verband met den vrede met Mussolini te bespreken. Op dit punt, het verzekeren van den vrede ging Litwinof uitvoeriger in. Hij herinnerde er aan, dat hij reeds vroeger met Paul Boncour en thans met Roosevelt over deze kwestie heeft gesproken en 't verheugde hem thans in gelijken zin en gelijken geest met Mussolini gesproken te hebben. Hierbij zijn alle kwesties, die be trekking hebben op de internationale poli- tink tor sprake gekomen. Op een vraag over de betrekkingen van Rusland tot de kleine entente, antwoordde Litwinof, dat Rusland bereid is met eiken staat zonder uitzondering verdragen te slu'ten. welke in het belang zijn van de verzekering van den vrede, natuurlijk ook met de staten der kleine entente Rusland heeft ziin bereidwilligheid te kennen gege ven en het is thans de taak der kleine entente, haai standpunt mede te deelen. Op een desbetreffende vraag antwoord de Litwinof. dat Rusland met Duitschland voldoende verdraven heeft gesloten om een verdrag zooals dat met Italië gesloten is, overbodig te maken. Tenslotte deelde L'twinof nog mede. dat het niet in de bedoeling van Rusland ligt, toe te treden tot den Volkenbond. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amcrikaansche conferentie. In de eerste zitting van de commissie voor initiatieven van de Pan-Amerikaan- sche conferentie te Montevideo bijeen, heeft de Argentijnsche gedelegeerde dr. Saavedra Lamas een voorstel ingediend in zake benoeming van een commissie die be last zal worden met de voorbereiding van een internationale economische en com- mercieele conferentie. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen De conferentie heeft zich verder bezig gehouden met de benoeming van commis sies die belast worden met de bestudee ring van de verschillende onderwerpen der agenda. VEREENIGDE STATEN. Feest voor de natten! Wij hebben nu al dertien jaar gewacht en kunnen dus thans nog wel zes en een half uur geduld hebben, verklaarden de aanhangers van het natte regime, toen zij vernamen, dat de ratificatie van de af schaffing van de prohibitie door de con ventie van den staat Utah, welke om arie uur gistermiddag zou plaats hebben, was uitgesteld tot halftien (Amenkaansohen tijd». Toen heeft dit echter plaats gevonden. Door de radio en door middel van speciale edities van de bladen werd het nieuws met een razende snelheid door het geheele land verspreid. De menigten in de stra ten ontvingen het met oorverdoovend ge juich. Heel Amerika viert feest. Philips verklaarde nog, dat de alcoholi sche dranken aan boord van buitenland- sche schepen na de definitieve afschaffing van de prohibitie niet meer verzegeld zul len behoeven te worden, maar dat de overeenkomsten, volgens welke de Ameri kaansche autoriteiten het recht hebben om aan boord van buitenlandsche schepen binnen twaalf mijlen van de kust een on- i derzoek in te stellen, van kracht zullen blijven. Philips, fungeerend als secretaris van l Staat, heeft een proclamatie uitgevaar- j digd, met de verklaring, dat het 21e amen- dement op de constitutie, tot afschaffing I van het drankverbod deel uitmaakt van j de grondwet. Te New York was het lynchen van een zinnebeeldige voorstelling van het drank verbod in een dancing op Broadway het signaal voor den aanvang der „natte" genoegens. Ten slotte heeft ook Roosevelt de af schaffing van het drankverbod bevestigd. In een oproep tot het Amerikaansche volk heeft Roosevelt verzocht de regeering te steunen in haar maatregelen om de op heffing van het drankverbod niet tot uit spattingen te doen leiden. Hij verwacht, dat het volk slechts zal koopen bij degenen, die een vergunning hebben en dat de oude „kroegen" niet zu'len herrijzen, zij het dan in modernen stijl. Alles zal worden gedaan om een einde te maken aan de dreiging van de drank smokkelaars. Roosevelt vertrouwt op het Amerikaan sche volk. dat het niet door alcohol-mis bruik de volksgezondheid physiek en mo reel zal schaden. In een rede te Philadelphia zeide gene raal Johnson, dat een dertigurige werk week en verhoogde loonen, zooals door de vakvereenigingen wordt gevraagd, het fail lissement en gedwongen staking der pro ductie zou beteekenen voor zoovele maat schappijen. dat de daaruit voortkomende werkloosheid het land zou doen ontstellen. 464e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de iüst Trekking van Woensdag 6 December 1933 Hooge Prijzen f 1000.— 15703. f 400.— 801 Prijzen van 30. 307 764 872 960 1234 1354 1559 1667 1693 1786 2062 2332 2687 2828 3151 3479 3505 3506 3729 4098 42C4 4512 4569 4860 i 4978 5498 6276 6430 6487 0489 6544 6960 7059 7141 7398 7828 7839 78-13 8314 8564 8619 8952 9242 9284 9343 9380 9500 9543 9705 9888 9891 9988 11306 11453 11548 11943 11969 12244 12377 12792 13594 13811 13989 14063 14399 14413 14432 14671 14770 15386 15649 15803 18283 16654 16810 17113 17349 17612 17709 18121 47 18380 18485 18548 18611 18822 18887 19179 19569 19577 19629 1969» 20106 30145 20190 20404 20450 20505 IJMUIDEN, 6 Dec. VISCnPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.75, Griet per kist van 50 K.G. f. 27—13, Tongen per K.G. f. 1.15—0.85, Groote Sciiol per kist van 50 K..O f.18, Middelschol 1.20, Zotschol f.25. Kleine Schol f.21—13, Schar 1.18.50-1.30, Roggen per 20 stuks f. 15—8, Vleeten per stuk f4.13—0.57, Pieterman cn Poontjes per kist van 50 K.G. t.6 l.Ji), Groote Schel- visch f. 20, Middel Schelvisch f. 25—16.50) Kleimniddel Schelvis.h f. 17.50 -7.5 K ere Schelvisch f.9—3.40, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.40—24, Gullen per kist van 50 K.G. f. 9.50—1.80, Lengen per stuk f. 0.75-0.25, Heilbot per K.G. f. 1-0.56, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.10—1, Koolvisch per stuk f. 0.42—0.08, Makreel per kist van 50 K.G. f.20—17.50. 400 kisten en 3480 manden versche haring f.4—2.30 per kist, f. 2.80—1.70 per mand. Aangekomen 10 Stoomtrawlers: IJM 26 met f.3513, IJM. 19 met f. 2484, IJM. 8 met f.1908, IJM. 41i miet f. 1907, IJM. 21 met f.2177, IJM. UI met f. 1722. IJM. 116 met f. 1443, IJM. 115 met f.1684, IJM. 183 met f.653, IJM. 28 met f.1006 2 kotters: E 45 met f. 504, F.N. 180 met f. 575; KW. 144 met f.454, KW. 135 met f.76, KW. 97 met f.7& KW. 110 met f.273, KW 160 met f.378, LT. 746 met f.1092, LT 122 met f.1216, LT. 451 met f. 168J, LT. 1150 met f.8/7 voor versche haring. Overgeladen uit: KW. 40 met 510, KW. 55 met 20, KW. 58 met 164, KW. 20 met 377, KW. 57 met 153, KW. 49 met 335, KW 26 met 463, KW. 161 met 76. KW. 37 met 245, KW. 5 met 270, KW. 2 met 500, KW. 141 met 30, KW. 29 met 140, KW. 176 met 472, KW. 144 met 428 kantjes voor Katwijk. HET RIJKSDAGBRANDPR NAAR HET EINDE VAN GETUIGENVERHOOR Het schijnt, dat het getuigenvsi einde begint te loopen. De Senaat daag nog een uitvoerig program i en dan een pauze van verscheldeL laten intreden, teneinde requisite? dooien te kunnen laten voorbere noodig zal morgen nog zitting w0 houden. Behalve de gisteren reeds verk vangenen, ls heden nog een jager Oberland als getuige gedagvaard de politie-beambte uit Hennigsdorf den nacht van 27 Februari dier gedaan in de toevlucht voor dakk. daar; een vrouw, die verklaringen leggen over Van der Lubbe's aan, aldaar, de huisbewaarder van den dag en de chef-juffrouw van de wi die mededeelingen moet doen over bruik van het meubelwrijfmiddel, werkelijkheid „Sangajol" schijnt te In verband met dit laatste zal t, kundige de gerechtsscheikundige dr. uit Halle worden gehoord, die ni' luidt het niet eens schijnt te zijn stelling, die van de zijde van de ging ten aanzien van het poel wordt opgeworpen Ten slotte zal disch deskundige vandaag een vei afleggen over den lichameljjken en lijken toestand van Van der Lubbe! Van der Lubbe vraagt bij den der zitting, of hij niet sneller ven kan worden. Men deelt hem den volgen gang van het proces mede, hij genoegen neemt. Vervolgens worden eenige opgei documenten voorgelezen. Uit de acl den getuige Grothe blijkt, dat hij kind sterke lichamelijke en geesteï wijkingen toonde. Van getuige K: worden eenige ongunstige oordei vonnissen ter kennis van den Sei bracht Uit de voorgelezen acten over Berlijn verhoorden getuige Lel blijkt, dat eenige rechterlijke ernstig aan zijn geloofwaardigheid len. Anderzijds heeft de procurer raai een schrijven van den Oliici Justitie te Hamburg ontvangen, deze uitdrukkelijk verklaart, dat geen twijfel aan de geloofwaardig! Lebermann bestaat en wel omi mededeelingen heeft gedaan oml aanslag op den rijksstadhouder burg, die Inderdaad juist bleken Voorts heeft de Senaat kwitanl rente-uitkeeringen ontvangen Rijksverzekeringbank te Amsterdai uit blijkt, dat Van der Lubbe op en 25 October en op 1 November II soonlijk zijn rente-uitkeering hl haald en de kwitanties daarvi onderteekend. Op de vraag, ol voorgelegde handteekeningen door hem zfjn geplaatst, antwoei der Lubbe bevestigend. Dimitrof. Popof en Tanef bekt erover, dat zij in den loop van hl zijn gedoodverfd als de plegers i aanslag op de Kathedraal te Scfia, De procureur-generaal constat ter, dat in den loop van het pre hem uitdrukkelijk is verklaard, geen enkel bewijs heeft van 1 identiteit met den pleger van den op de Kathedraal. Er bestond: Dlmitrof's. Er hadden zich bij hi stens tien aangemeld. Dimitrof heeft vanmorgen veel op tal van punten en maakt ven opmerkingen, die niet in den sm den president vallen. Hij wordt verscheidene malen gewaarschuwd slotte besluit de Senaat, dat Dimitrof geen gehoor geeft aan gend bevel om te zwijgen of zich op wiize onvediscinlineerd vednaet automatisch zal worden uitgesloten Uit de stukken blijkt verder, dat V Lubba nooit ontkend heeft cotnmu zijn. Ook met buitenlandsche commi heeft hij contact gehad. te OP COLONNE MILfTAlRH' INGEREDEN. In den avond van 15 September den Utrechtschen Straatweg onder foort een auto, bestuurd door een j uit Soesterberg op een troep nuj welke van een avondoefening teru. ingereden. Hierbij werden vijf bui gewond, van wie een zeer ernstig, volgenden dag is overleden. Als verdacht van het ver09"^ zwaar lichamelijk letsel, den dood volge hebbend, heeft zich voor m bank alhier te verantwoorden gen? jarige J. J. in 't H„ bouwkundige Eisch: zes maanden gevangenis nevens ontzegging van de bevoeeon motorrijtuigen te besturen y°°y van één jaar, met vernietigmg auto. De verdediger, mr. Van Woelde.en. te clementie. Uitspraak 19 dezer. HAAGSCH GERECHTSHOF. Hel Haagsche Gerechtshof vonnis in de zaak tegen J. B. die op 22 November j.l. »n h Jonni terecht heeft gestaan van een de Haagsche Rechtbank, waar j veroordeeld tot een maand n ontzegging van het recht wn n»ln te besturen voor den tijd va y teizakc van dood door sc^u.v»'jr1I» nab veroorzaken van een aanrijd» ts Haagsche Schouw, waarhij vrouw is overleden. De Advocaat-Generaal Speyart van Woerden had foi vraagd van het vonnis Rechtbank. uil* Het Hof deed hedenmorge> en bevestigde het vonnis. HAAGSCHE RECHTB,VS^ Voortgezet werd de zaak JfjJjKI jariger chauffeur H. J. Bu(i die door den Kantonrechte jj i deeld tot f.30 boete, Apfi) hechtenis. Verdachte zou op P-aschdag) nabij den D-U1 r,ajfct een amrijdirhebben v£rrLc r&» Geêischt werd bekracb n- vonnis van den Kantonrech1 Vonnis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2