Instelling van een verkeersfonds. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 6 December Verzwaring der auto- en rijwiel belasting. GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAM^ Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend de wet tot instelling van een verkeersfonds, waarmede gepaard gaat een verzwaring van de auto- en rijwielbelasting, welke negen mülioen moet opbrengen. De Re- geertng wil op deze wijze de tekorten van de spoorwegen verminderen. De verbinding van Noorden en Zuiden wordt zoo krachtig mogelijk voortgezet. In het Rijksbudget aldus de toelich ting moet worden uitgedrukt, dat het verkeer een eenheid is en dat alleen in samenwerking een goed resultaat te krijgen is. Komt het verkeersfonds tot stand, dan zullen alle Rijksuitgaven voor het verkeer over de spoorwegen, de tramwegen, de waterwegen, de landwegen en door de lucht ten laste van dit fonds komen, welke uitgaven dan vooreerst zullen moeten wor den gedekt door de inkomsten, welke de verschillende verkeeren aan het Rijk op brengen. Het instellen van een verkeersfonds brengt mee het opheffen van het wegen fonds. De opbrengst der wegen- en die der rijwielbelasting zullen niet uitsluitend voor wegenverbetering worden gebruikt, maar zullen, met de andere inkomsten van het verkeersfonds, tot bestrijding der geza menlijke uitgaven voor het verkeer dienen. De eigenaardige verhoudingen op het gebied der waterwegen maken het moei lijk, reeds nu het waterverkeer, evenals het motor- en rijwielverkeer. rechtstreeks door een verkeersbelasting te treffen en aan de Rijkskosten van het verkeer te laten meebetalen. De berekening van de rentabiliteit der waterwegen verkeert nog slechts in haar kinderschoenen. Zij is voor het eerst op grootere schaal toegepast voor de ontwor pen Twente-kanalen. waarbij de moeilijk heden van zulk een berekening eerst recht zijn gebleken. Ook zal meer aandacht moeten worden geschonken aan de gevol gen van de opening van nieuwe verkeers wegen voor de rentabiliteit van be staande. En het luchtverkeer, dat zoovele voor deden biedt, zal zich zoodanig ontwik kelen, dat de uitgaven der overheid daar voor niet uitsluitend tot winst aanleiding geven, maar aan andere verkeersmiddelen verlies kunnen berokkenen. Al zijn de groote tekorten van spoor- en tramwegondernemingen niet alleen aan de concurrentie der andere verkeersmid delen te wijten en heeft met name de al- gemeene crisis een geweldige vermindering van het spoorwegvervoer ten gevolge, moeilijk kan worden bestreden, dat de spoor- en tramwegen zwaar zijn getrof fen door het zich snel ontwikkelende weg verkeer. Erkent men eenmaal de noodzakelijk heid van den spoorweg in het algemeen belang, dan vloeit daaruit vanzelf voort cenige gebondenheid van dien spoorweg in den vorm van exploltatieplicht, vervoers plicht en vereischte goedkeuring van ta rieven, welke Invloed oefenen op de ren tabiliteit der spoorwegen. Dit sluit vol strekt niet in, dat de spoorweg in den tegenwoordigen omvang moet worden ge handhaafd. Als terugbrenging van het spoorwegbedrijf tot geringeren omvang noodig of toelaatbaar blijkt zonder het algemeen belang te schaden, zal men niet mogen schromen, dit te bevorderen. De voorsprong van de overige vervoer middelen op den spoorweg rechtvaardigt het doen meebetalen door die overige ver voermiddelen in de kosten van het spoor wegverkeer. Daarom is aan de instelling van het verkeersfonds een wijziging van de auto- cn rijwielbelasting verbonden, welke verwacht wordt, ongeveer negen miilioen op te brengen. Deze belastingverhooging zal aan aange nomen wordt, het autoverkeer niet een schade toebrengen, die de door dit vervoer bestaanbare en veelal kleine industrieele bedrijven en handelszaken in hun bestaan zou bedreigen. Eindelijk benadert zij, naar de van spoorwegzijde gedane opgave, cenigszins de schade, welke het motorvcr- keer door het verschil in gebondenheid aan den spoorweg toebrengt. Voorts moeten ingrijpende maatregelen in het spoorwegbedrijf zelf worden geno men ter verkleining van het tekort. Nam men geen ingrijpende maatregelen, dan zou het verkeer aan het Rijk in 1934 kos ten f 56.142.365, te kwijten uit den ge wonen dienst, en f. 16.453.150 uit den ka- pltaaidlenst. In de millloenennota heeft de minister van Financiën uiteengezet, dat in dezen toestand niet kan worden be rust en dat de instelling van het verkeers fonds de gelegenheid moet bieden, de ver keerskosten met 32.5 miilioen te vermin deren. Eén der middelen hiertoe is de ge noemde hoogere heffing van de motor rijtuigenbelasting (de vroegere wegenbe lasting) en van de rijwielbelasting ten be drage van 9 milllocii Op welke wijze de rest van de 32 5 miilioen zal worden ge vonden, zal bij de begrooting van het ver keersfonds, bij welker indiening tevens de begrootingen van Waterstaat cn van het wegenfonds zullen worden gewijzigd, worden uiteengezet Er is geen aanleiding de provincies te doen deelen in de opbrengst van de be- lasttngverhoogingen. In de begrooting van het Wegenfonds voor 1934 is de op brengst van de bestaande belastingen op het wegverkeer geschat op 21 miilioen. Dit zou nu 30 miilioen worden door de thans voorgestelde belastingverhooging. Het is billijk, dat het aandeel dor provin cies slechts berekend wordt over het 21 30ste van de geheele opbrengst der verhoogde belastingen Anderzijds is het niet logisch, indien uit nadere bestudeering van het verkeer in zijn geheel moet worden besloten, minder aan wegenverbetering uit te geven, dan naar verhouding van 1934 op de ontwerp- brprooting van het wegenfonds was uitge trokken de wegenverbetering der provin cies op den ouden voet door te laten gaan. De wet moet dus de mogelijkheid bieden, alsdan ook de provincial weenverbete- rlng te temporiseeren, echter tot een niet veel lager bedrag dan voor 1934 is uitge trokken, omdat bij het aangaan van gel delijke verplichtingen voor de wegenver- betermg ae provincies met dit bedrag hebben rekening gehouden. In aanmerking nemende, dat voor de wegenverbetering (zonder de bruggen) op de begrooting van het wegenfonds voor 1934 rond 9 miilioen en op die van Water staat Vi miilioen is uitgetrokken, wat bij een totaal aan opbrengst van rijwiel- en wegenbelasting van 30 miilioen 9.5/30ste dier opbrengst uitmaakt, achten de mi nisters het billijk, dat de provinciale uit- keering eerst aan beperking onderhevig zou zijn, wanneer voor de Rijkswegenver betering minder dan 9,5/30ste van de be lastingopbrengsten zou worden uitge trokken. BIJ de vaststelling van het bedrag voor wegenverbetering wordt geen rekening ge houden met uitgaven voor den bouw van bruggen over de groote rivieren. De regeering acht het nationale belang van de verbinding van het Noorden en Zuiden des lands zoo gewichtig, dat zij voornemens is. deze in elk geval zoo krachtig mogelijk voort te zetten. De in zichten betreffende de coördinatie van het verkeer zullen echter van grooten in vloed zijn op de wijze van financiering van den bouw der bruggen. De groote kracht, welke van het ver keersfonds voor de geheele regeling van het verkeer zal uitgaan, zal onder leiding van den minister van Waterstaat en onder zijn verantwoordelijkheid moeten uitgaan van het werk, dat de centrale commissie van advies zal verrichten. Naar 's ministers oordeel zal (een ver gunningsstelsel ln het midden latend) aan eenige bezwaren der ongebreidelde con currentie, welke de bestaande middelen van vervoer te water en over rails van het motorverkeer ondervinden, worden te gemoet gekomen door de hoogere heffin gen, welke in het bijzonder het zware ver keer zullen treffen, nu bij de opstelling van de nieuwe bepalingen is uitgegaan van de grondgedachte, dat. hoe zwaarder het verkeer en hoe volumineuzer de ver voermiddelen, zooveel te grooter de eischen, waaraan de weg moet voldoen en oe uitgaven om dezen daarvoor geschikt te maken. Terwijl dus eenerzijds de grond slag per 100 kilogram voor de verschil lende waventvoen is verhooed zijn ander zijds de belastingen verzwaard, naar ge lang het eigen gewicht toeneemt en dus ook liet laadvermogen grooter wordt Ingevolge het ontwerp zullen rijwielen met aanhangmotoren in den vervolge be last worden als motorrijwielen. Van de belasting van personen-auto's wordt ae grondslag van f. 6 op f 8 gebracht Voor autobussen van f 8 op f. 10, doch bo vendien wordt een belasting geheven per zitplaats 'die van den bestuurder niet mee geteld), waardoor door de autobussen van zeer groote afmetingen, welke het verkeer op den weg bemoeilijken en daardoor weg- verbreeding en bochtverbetering te eerder noodig maken meer overeenkomstig die gevolgen worden belast. Voor vrachtauto's is aanvankelijk ge zocht naar een systeem, waarbij het laad vermogen een grooter gewicht in de schaal zou leggen. Een belastinggrondslag naar het laadgewicht brengt echter bij de toe passing groote bezwaren mede en blijkt voorshands niet noodig. indien bij toene ming van het eigen gewicht de belasting grondslag eenige progressie vertoont. Deze progressie is dan zoo gekozen, dat voor wagens met verschillend laadgewicht een belasting zal worden betaald welke, in dien men deze omslaat over eigen gewicht en gemiddelde lading, per 100 K.G. onge veer dezelfde is. Bij het tot dusverre be staande stelsel nam deze eenheidsbelasting af naarmate het laadgewicht grooter werd. Ook de motorrijtuigen op twee wielen met duozit en met zijspan vragen meer van den weg dan alleen uit hun gewicht zou volgen Het wordt daarom meer in over eenstemming geacht met de eischen, welke zij aan den weg doen stellen, indien zij zwaarder dan voorheen worden belast. Tot dusver werden tractoren en aanhang wagens door de toepasshing der oude wet zeer bevoordeeld tegenover vrachtauto's, terwijl zij juist de meeste ruimte op den weg vragen en op smalle wegen het moei lijkst voorbij te rijden zijn. Aan deze on gelijkheid wordt een einde gemaakt vol gens het ontwerp. Opleggers en aanhang wagens worden beide als vrachtauto's be last. Ook de rijwielen veroorzaken schade aan de bedrijfsuitkomsten der bestaande ver voermiddelen. Het is dus billijk, dat zij door een kleine verhooging der rijwieibe- iasting. welke eerst 1 Augustus 1934 zal in gaan. zu'.'.en bijdragen tot het dekkm van net tekort op het Verkeersfonds. De rij wielbelasting zal derhalve van f. 2.50 op f. 3.gebracht worden Blijkens het voorgestelde art. 5 van het ontwerp zal die motorrijtuigenbelasting voor een vo! jaar bedragen: a voor een motorrijtuig op twee of drie wielen: Indien het eigen gewicht niet meer bedraagt dan 60 K.G f. 13.50; boven 60 tot en met 120 K G. f.27; boven 120 tot en met 500 K.G. f 40; boven 500 K.G. per 100 K.G. eigen gewicht f. 8; b. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en Ingericht voor het vervoer van niet meer dan zes personen, den be stuurder daaronder niet begrepen per 100 K.G. eigen gewicht f 8; doch ten minste f.64—; c. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor het vervoer van meer dan zes personen, den bestuur der daaronder niet begrepen per 100 K.G eigen gewicht f. 10 en daarboven. Indien het rijtuig is in gericht voor het vervoer van niet meer dan tien personen, f. 2.50 per zitplaats: meer dan tien personen en niet meer dan 20 personen f. 25 benevens f 3 per zitplaats boven tien; meer dan 20 en niet meer dan 30 personen f. 55, benevens f. 3.50 per zit- HET RIJKSDAGBRANDPROCES. SLOT VAN GISTEREN. Vervolgens wordt gehoord de pak- meester Jessel uit Berlijn, die als hoofd dader in arrest is voor een spnngstofaan- gelegenheid onder beschuldiging van hoog verraad, welke zaak nog niet berecht Is. Hij geeft toe als „referent voor boerenverga- deringen" in het district Freienwalde en als verbindingsman van Berlijn op de „ongeschreven wet der partij" gewezen te hebben, dat elke communist zich zoo goed mogelijk moet wapenen. Op grond van aanwijzigingen uit Berlijn heeft hij tot acties tegen de regeering Hitier aange spoord en de bewapening georganiseerd. Jessel ontkent echter ten stelligste over de noodzakelijkheid van sabottage-daden ge sproken te hebben. Op verschillende pun ten keert hij zich met een overvloed van woorden tegen de desbetreffende verkla ringen van den getuige Felix. Naar zijn meening hebben de nationaal-socialisten de springstoffen gestolen om deze diefstal den communisten in de schoenen te schuiven. De volgende getuige is de bouwvakar beider Erich Hahnemann uit Freienwalde Deze verklaart dat Jessel heeft verzocht seininrichtingen voor het overbrengen van berichten te stichten en de aanhangers te bewapenen. De revolutie der KJ.D zou spoedig te wachten zijn. De dag de regee ring ten val te brengen en de communisten aan de macht te helpen is gekomen. Vol gens de verklaringen van Jessel moesten wij gelcoven. dat in den eerstvolgenden tijd de geweldadige strijd der K.P.D. tegen de regeering zal losbarsten. Op verzoek van Dimitrof vraagt de Ober- reiclisanwalt of de brand in den Rijksdag het signaal voor het uitbreken van de re volutie is geweest en of men dit wel aan alle functionarissen van de K PD. had me degedeeld. De getuige meent, dat dit niet, het ge val is. Daarna begint de middagpauze. Na de middagpauze wordt nog gehoord een zekere Seeger, de leider van de plaat selijke groep Neuenhagen der K.P.D., die niets nieuws te vertellen wist. Het verhoor der door den Reichsanwalt gedagvaarde getuige voor het politieke deel van het proces, is hiermee geëindigd. Dimitrof protesteert ertegen, dat hij niet vroeger ingelicht is over de verklaringen van de verschillende getuige voor het politieke deel van het proces. President: ..Wanneer u niet in verbin ding staat met uw verdediger, die inzage had van de acten, omdat u dit eenvoudig niet wilde, dan is dit uw zaak." Dimitrof maakte eenige opmerkingen, waarvoor hij een waarschuwing in ont vangst moest nemen en stelde daarop voor den hoofdreferent van het 12e plenum van het Executieve Comité der Communistische Internationale Kuissinen, het lid van het plenum der Communistische Internatio nale Marcel Cachin te Parijs, en het Japansche lid Sen Katajana, over het vol gende te hcoren: Volgens de besluiten van de Communistische Internationale is de K.P.D. in het begin van 1933 en ten tijde van de brandstichting in den Rijksdag, niet als taak opgedragen het veroorzaken van een gewapenden opstand, doch het stichten van een eenheidsfront, der arbei ders en de verdediging van de organisa torische instellingen Dienovereenkomstig zijn terroristische aanvallen afgewezen. De K.P.D. heeft deze besluiten als richt lijnen voor haar eigen politiek beschouwd en de Communistische Internationale beoefent een openlijke en duidelijke poli tiek. Getuige Otto uit Nauheim. vroeger lei der bij de K.P.D.. heeft zich sedert den brand afzijdig van de partij gehouden, om dat hij met haar doen en laten niet ac- coord ging. Ongeveer half Maart was de vroegere Rijksdagafgevaardigde Franziska Kessel bij hem gekomen: zij had hem gezegd dat vlugschriften tegen den Rijksdagbrand moesten worden verspreid. Getuige had gevraagd, wat voor vlugschriften dat wa ren en of zij dan van meening was, dat de communisten den brand hadden aan gestoken Daarop had zij gezegd, dat moe ten wij onvoorwaardelijk zeggen. Daaraan valt niets te doen, al kost het Torgler zijn hoofd. Getuige verklaarde vervolgens, dat hij zich hierop van de partij had afgewend, omdat hij zich met dergelijke praktijken niet wenschte in te laten. Het bleek dat Franziska Kessel wegens hoogverraad in Darmstadt tot drie jaar tuchthuis is veroordeeld. Zij moest ook ge hoord worden, maar heeft geweigerd ver klaringen af te leggen. Alvorens de zitting tot heden te verda gen, wordt overeenkomstig een verzoek de vorige week door het OM. en Dimitroff gedaan, het procesverbaal voorgelezen van het verhoor van den ambtenaar der recherche Bros'g, in verband met het ver giftigingsproces tegen Dusseldorfer com munisten. dat voor het Staatsgerechtshof gevoerd zal worden. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat het door dc communisten gestolen vergif voldoende is voor het dooden van 18.000 personen. De politie heeft ontdekt, dat de communisten in ge val van een burgeroorlog het eten der S.A. lieden wilden vergiftigen. plaatsboven twintig; meer dan 30 en niet meer dan 40 personen f. 90, benevens f. 4 per zitplaats boven dertig; meer dan 40 personen f. 130, benevens f. 4.50 per zit plaats boven veertig; d voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen, niet vallende onder de om schrijving van de letters b en c, indien het eigen gewicht bedraagt niet meer dan 1000 K.G per 100 K.G. eigen gewicht f.9, doch ten minste f.72; boven 1000 tot en met 2000 K.G. f. 90, benevens f. 10 voor elke 100 K.G boven 1000 K.G.; boven 2000 tot cn met 3000 K G.; f 190 ben, f 11 voor elke 100 K.G. boven 2000 K.G.: boven 3000 t/m 4000 K.G. f.300. benevens f.12 voor elke 100 K.G. boven 3000 KG boven 4000 t/m 5000 K.G, f420, 'oenevens f13 voor elke 100 K.G boven 4000 KG.: boven 5000 tot en met 6000 K.G. f 550. benevens f. 14 voor elke 100 K.G. boven 5000 K.G.; meer dan 6000 K.G f. 690 benevens f. 15 voor elke 100 K.G boven 6000 KG. De belasting voor een. motorrijtuig op twee wielen wordt verhoogd: Indien het is .'.-gericht voor het vervoer van méér dan één persoon, met f.5 en indien door mid del van dat motorrijtuig een rij- of voer tuig of zijspan wordt voortbewogen, met 1.13.50. AANVARING OP DE MERWEDE. Een man verdronken. Gisteravond is op de Merwede voor Dor drecht de sleepboot „Hansweert", die met een leeg sleepschlp van Antwerpen kwam, ln botsing gekomen met de goederenboot „Leerdam". De schok was zóó hevig, dat de machi nist van de Hansweert, Glerum. wonende te Hansweert die zich aan dek bevond, overboord viel. in de diepte verdween en verdronk. De schepen liepen geen ernstige schade op. De oorzaak van de botsing zou te wijten zijn aan verkeerd manoeuvreeren ERNSTIGE VAL OP HET IJS. Gistermiddag omstreeks één uur is de 19-jarlge G. B, uit de Dirk Hoogenraad- straat te Den Haag met het hoofd op het ijs nabij de Binckhorstiaan gevallen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Het slacht offer heeft vermoedelijk een schedelbreuk bekomen. o VLIEGMACHINE OMGESLAGEN. Gistermiddag heeft een militair vlieg tuig onder de gemeente Haastrecht bij Gouda een noodlanding gemaakt. De mi litaire machine D. 620, bestuurd door den reserve 1ste lult, dr. Jonckbloet uit Soes- terberg, bevond zich omstreeks dien tijd boven Gouda, toen de bestuurder plotse ling bemerkte, dat de oliedruk was terug- geloopen. Hij besloot een noodlanding te maken en deed dit op een weiland onder Haastrecht. Bij het ultloopen is de ma chine ln een sloot terecht gekomen en om geslagen. De bestuurder bleef ongedeerd, terwijl de machine licht beschadigd werd. Assistentie werd verleend door inmiddels gewaarschuwd personeel van Soesterberg. POSTBOOT INGEVROREN. Nadat met een barkas vergeefs getracht was den overkant te bereiken, vertrok de postboot „Waddenzee" eergisteravond van Nes op Ameland. Zij kon den aanlegsteiger te Holwerd echter niet bereiken en bleef on een afstand van honderd meter liggen. De passagiers zijn gistermorgen uitgestapt en over de wadden geloooen. De terugtocht van de boot, die gistermorgen zou plaats vinden, is door den lagen waterstand mis lukt De boot zit rondom in het ijs. Ame land zit nu reeds drie dagen zonder post. VIER PERSONEN BEDWELMD. In de garage van den heer J. Moejes te Heer Hugcwaard, zijn gistermiddag vier personen bedwelmd geraakt door het ont snappen van koolmonoxyde uit een auto waarvan men den motor in verband met de vorst had in werking gesteld. Door een dokter zijn zij met behulp van een zuur stof-apparaat bij kennis gebracht. De menschen zijn buiten levensgevaar. BUITENLANDSCH GEMENGD. NU HET WINTERT. De strenge vorst heeft tot gevolg gehad, dat de scheepvaart naar eenige Oost- Frlesche eilanden moest worden gestaakt. Deze eilanden verkeeren. wanneer deze weerstoestand voortduurt ln een moeilijke situatie. Maandag moest het stoomschip naar Just terugkeeren zonder dat het eiland kon worden bereikt.Ook Baltrum, Langeoog en Spiekeroog zijn zonder scheepsverbin ding. Voor deze eilanden zal men, wan neer de vorst ook nog slechts een dag voortduurt, vliegtuigen moeten gebruiken om levensmiddelen en dergelijke goederen over te brengen. Op Norderney heeft de vorst met den daaraan verbonden lagen waterstand tot gevolg gehad, dat het wrak van het in 1905 nabij den vuurtoren gestrande schip „Hllte Horn", geheel vrij gekomen is. De bewoners van het eiland hebben zich naar het wrak begeven om er zooveel mogelijk van af te halen. De scheepvaart op het Dortmund-Ems-kanaal en het ver keer der veren op de beneden-Ems. waar geen bruggen zijn. moesten worden ge staakt. De koude in het Midden Rijngebied, die tot 12 graden onder nul bedroeg, heeft het drijfijs op de zijrivieren van den Rijn doen toenemen. De scheepvaart op de Moezel moest worden stopgezet. Bij de Moezel- monding is de rivier door een dikke ijs korst afgesloten. De Rijn zelf is nog vrij van Ijs. De scheepvaart op de Lahn moest ook worden stopgezet in verband met ijs gang. In het Westerwald hebben wilde zwijnen door honger gedreven zich naar de dorpen gewaagd en daar in de tuinen aanzienlijke schade aangericht. Uit Namen wordt gemeld, dat ten ge volge van den harden vorst, welke nu reeds gedurende drie dagen aanhoudt, de Maas voor de stad is dichtgevroren. Voots komen berichten uit de Ardennen binnen volgens welke de honger de ever zwijnen uit de bosschen jaagt. Te Tailfer-Lustin heeft men er kudden van tien beesten sterk kunnen waarnemen. De schade aan de velden, door deze bees ten veroorzaakt, schijnt aanzienlijk te zijn. In Bulgarije is het zeer koud. Er hebben ook eenige sneeuwstormen gewoed, met het gevolg, dat tal van spoorlijnen ingesneeuwd zijn. Te Sofia is de temperatuur gedaald tot 16 graden beneden het vriespunt. Bo ven de Zwarte Zee woedt nog altijd een hevige storm, waardoor de schepen niet konden uitvaren. In de haven van Burea zijn tal van stoomschepen van hun ankers losgeslagen en naar zee afgedreven o DUBBELE MOORD IN EEN KERK. In de Heilige Geest-kerk te Canlcatti op Sicilië heeft een lid van een geestelijke orde een vrouw geworgd en haar dochter met een scheermes den hals afgesneden. De dader is gevlucht, na de lijken in de keldergewelven onder de kerk te hebben verborgen. De identiteit der vrouwen is nog niet vastgesteld en ook omtrent de beweegredenen tot de daad tast men vol komen in het dui6ter. DONDERDAG 7 DECEMBER Hilversum 290 M. Avro-uitzendt Gramofoonplaten 10.00: Mo-ïi- 10.15: Gramofoonpl. 10,30 vSL M. Valkenburg, a. d. vleugel e 11.00: Gramofoonpl. 11.15. r tal Engelb. Heijmans 11.45- g» 12.00: Omroeporkest 0, 1. vanjfl en Gramofoonpl. 2.15Mevr dierBakker; De opvoeding ona ters 3.00: Knipcursus 345- r, platen 4.00: Voor zieken en ouj dagen 4.30: Gramof.-muziek Voor grootere kinderen 5.35. ting met „Windsor House", te Ro!3 Concert door Leo Sar en zijn Wlenï 6.30: Sportpraatje H. Hollander Concert door het Omroeporkest Engelsche les Fred Fry 8.00- Val 8.05: Omroeporkest 0. I van u Raalte 9.05: Gramofoonmu2iek Zangdeclamatie door Marlette Serlél Gramof.-platen 9.45: Concerts orkest 0. I. van Ed. v. Beinum m i A. Kipnis (bas-bariton) 10.15 Geb. voor K. en W., Den Haag- Lajos en zijn orkest m. m. van del lio Singers 11.00: Vaz Dias 12.00: Gramofoonplaten. Huizen 1875 M 8 009 15 Km Ncrv, 11.00 Kro, 2.00—11.30 Ncrv. .'I 9.15 en 10.00: Gramof.-pl„ 10.15; j dienst 0. 1. van Ds. G. W. van 1 10.45: Gramof.-pl. 11.30: G04&, uur 12.15: Orkestconcert en Grai 2.00: Handwerkcursus 3«L Gramof.-pl. 4.00: Bijbellezing <jj M. M. den Hertog m. m. van barij orgel 5.00: Cursus handenarbeid jeugd 5.30: Concert door C. Kiiit| d'amore) en P. J. Kesseler (pianoi J Gramof.-pl. 7.15: Causerie doorj L. J. Rambonnet 7.30: Journal weekoverzicht door C. A. Crave -1 Concert Mevr. H. Ludolph (sopraan),I J. v. d. MeentWalter (alt) en G. i veld (piano) 9.00: Ouderuurtje- Vaz Dias 9.40: Orgelconcert dcorl Bouwmeester 10.40—11.30: Granf Daventry 1554 M. 10.35: Morgend 10.50: Tijdsein en berichten - ill 11.20—11.40: Lezingen 12.20: Hetf land Square en New-Victoria orkest van M. Austin 1.20: Gramof.-pl- Voor de scholen 3.20: Vesper-I Duitsche les 4.25: Midland Stujf kest o. 1. van F. Cantell, m m - Doherty (bariton) 5.35: Kinder! 6.20: Berichten 6.50: Bach's cellon door Theodor ReissSmith 7.10: Si sche causerie 7.50: Economische q rie 8.20: „Good night Vienna 1 operette van H. Marveil, muziek 1 Posford 9.20Berichten 9.40:1 rie door de R. T. Hon. J. Raman Donald 10.00: Concert E. Kal (mezzo-sopraan) en H. Temianka I 10.50: Korte dienst 11.OH BBC-dansorkest 0. I. van Henri I Parijs ..Radio-Paris" 1724 M. en 7.40: Gramof.-pl 8.20: „Juiiuij sar", spel van Shakespeare. Kalundborg 1153 M. 11.20—1.20:0 uit hotel l'Angleterre 2.20405: eert uit Rest. „Wivex" 7.30 symphonie-orkest 0. 1. van Hans Ksj m. m. van Annie Konetzni (zang) -f 11.50: Dansmuziek uit Rest. „WiW Langenberg 473 M. 5.25. 6.35, 1(1 11.20: Gramof.-pl. 12.55: Omrwjl 0. 1. van Görlich 2.20: Gramoll 3.20: Orkestconcert o. 1. van Altai 6.20: Sllezisch Philh. orkest 0. i. :l Matzke 7.30: Gevar. concert-I Sürag-orkest 0. 1. van Görlich - f Gramof.-pl. 10.20: Dansorkest 0.1 Kühn 11.30—1.20: Gramof.-plater Rome 441 M. 8.05: Orkestconcert 3 van Scavizzi-Fabris (sopraan) -I Dansmuziek. 1 Brussel 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 mofoonplaten 1.00: Orgelconcert-J Omroepkleinorkest 0. 1. van Leems 5.20: Omroeporkest 0. 1. van Andre - Omroepkleinorkest 0. 1. van LeeM> 3.20: Heil. uur uit de St. Maartenstó Kortrijk 9.20—10.20: OmroeporkestJ van André 508 M.12.20: Omroep orkest 0. 1. van Leemans 1.30: Oral platen 5.20 en 6.35: dito 8 20—1] Symphonie-concert 0. 1. van J. Kuipi m. v. piano-solist. .1 Deutschlandsender 1635 M. 7 -5' 0(1 muziek. Toelichting: G. Fricke - 1 Dansmuziek door R. Siegel en ri» 1 semble 9.20: Berichten. voetbalpw" weerbericht 10.2011.50: Concer Keulen. GEMEENTELIJK radio-distributiebedrijf Voor Donderdag 7 December. lstc Programma: Hilversum van 2de Programma: Huizen van o—' 1 3de Programma: 8.0012.20: E-mn berg 12.20—13.50: Luxemburg - "i 14.20: Parijs Radio 14.20—152". lundborg 15.20—17.20: Langenoers 17.20—18.20: Brussel, VI. - 18„t„ i! Weenen 19,20afloop: Warschau, na Luxemburg of Kalundborg. 4de Programma: 11.2012 20. borg 12.20—13.50: Luxemburg-';. 15.20: Midland Reg. Deutschi.sender 16.3518-0- R 18.20—19.30: Deutschi.sender - ri- 20.20Luxemburg of Kalundborg 21.20: Daventry 21.2022.15 VI, 22.15—afloop: Daventry. Wijzigingen voorbehouden EEN GEWONNEN PROCES- De vroegere graaf Louis Tsjecho-Slowakije woont, heel'.. Hof van Arbitrage te Parijs zi) gewonnen inzake de ontelgenut bezittingen in Transsylvanie- Zes advocaten namen aan „p<teld De rechtbank was 5 internationale juristen, onder schap van den Spanjaard Boien»-^ De Bank voor Internationale o te Bazel zal thans aan Louis w geëischte som van 198 mluiw betalen, M giij Het Prager Tageblatt zegt. o thans beschouwd kan worden»* ste man van Tsjecho-SlowaKve- LEGERVLIEGTUIG IN ZEE GEKOMEN. Een Brazlliaansch Rio dc Janeiro ln zee terecht,1 :Sd vlieger werd op slag gedooa. werd ernstig gewond. v

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10