int Nicolaas op schoolbezoek Jaargang DINSDAG 5 DECEMBER 1933 No. 22612 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN niner bestaat o?t DRIE Blade* eerste blad. hciEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1EN a pgr regel too® advertenüën alt Leiden én plaatsen tgentsciiappen Ttm ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën -nd bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. jan aantal woorden van 30. volgens postredht, Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoordeJrxJsptrfn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 10.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4r portokosten. JITIKEL 75. Ie LID VAN DE AGER ONDERWIJSWET 1920. meester en Wethouders van Leiden i ter openbare kennis, dat de Raad Igemeente in zijne op 4 dezer gehou- igadertng besloten heeft: dewerkiiig te verleenen aan het van de Gereformeerde Schcol- ig. alhier, tot de aanschaffing aiddelen ten behoeve van zijne [Voor u.l.o. aan de Hoogl. Kerkgracht I verband met de toeneming van het 1 leerlingen van die school, in het lier van dat van de 4e klasse; lot vaststelling van een begrootings- fmodel D, groot f. 1127.50, teneinde lollege in staat te stellen de voor de L bedoelde leermiddelen benoodigde f te zijner tijd aan het schoolbestuur oen afdragen. len dertig vrije dagen, te rekenen ■den af, kan ieder ingezetene en het bestuur van dit besluit bij Gedepu- l Staten dezer provincie in beroep l 2237 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, feu, 5 December 1933. DE IJSBAAN GEOPEND. strenge vorst van den afgeloopen het vroor bijna 10 gr. Celsius ijslaag op de Leidsche ijsbaan op van 8 centimeter gebracht, zoo lt bestuur besloot de baan heden- open te stellen. [ijs is van uitstekende hoedanigheid, waar de belangstelling in verband [het Sint Nicolaasfeest hedenavond {waarschijnlijk toch zeer gering zou pal de baan vanavond gesloten zijn. o ACADEMISCHE EXAMENS. jaagd zijn voor het voorbereidend Rijk examen de heeren S. Riemens |en> en G. Ph. Locher (Leiden) en ■het doctoraal examen geneeskunde leren M. Schreuder (Leiden), R. L. ■ntimon (Den Haag) en J. W. Houwen LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING ZUIDERKWARTIER. Gistermiddag was het voor de kinderen van genoemde vereeniging een alleraardig ste middag; de reden was dat de goede Sint hen met een bezoek vereerde. Met verlangende blikken keken de kleuters rond, tot het oogenblik zou aanbreken, waarop de Sint in hun midden zou ver schijnen. Op aanraden van den voorzitter der vereeniging zetten de kinderen het overbekende lied in van ..Zie ginds komt de stoomboot", enz., en toen zij tot het tweede couplet genaderd waren, werd hun eerste wensch vervuld en kwam St. Nico- laas, vergezeld van zijn trouwen knecht Piet, de zaal binnen. Een oorverdoovend hoera! steeg op. gevolgd door gezamen- lijken zang van „Lang zal hij leven". Be geleid door den voorz. nam de Sint plaats in het voor hem bestemde gestoelte. Voor het vermakelijke deel van dezen middag werd zorg gedragen door den heer Geijten- beek, die de jeugd op aangename wijze bezig hield met de vertooning van eenige kinderfilms. En dat hij hierin slaagde, werd wel bewezen door de lach-salvo's die de zaal deden schudden. Tusschen de filmpjes door werden eenige versnaperin gen rondgedeeld, die de kinderen zich best lieten smaken. Aan het einde bracht de voorz. dank aan allen die tot het welslagen van dit- feest hadden meegewerkt. De ver eeniging kan het ook nu weer als goed geslaagd beschouwen, dat nog lang in de herinnering zal blijven. DE VEEMARKT. Verplaatsing naar de Lammermarkt. Naar wij vernemen is binnenkort het voorstel van B. en W. te verwachten tot verplaatsing van het gedeelte der vee markt, begrensd door Nieuwe Beesten markt, Turfmarkt en Steenstraat naar een nieuw terrein aan de Lammermarkt, ge legen op de voormalige begraafplaats aan het bolwerk en een stuk grond, toebehoo- rende aan de Leidsche Broodfabriek. De door de gemeente reeds eerder aange kochte huisjes aan de Lammermarkt zul len worden gesloopt. Tevens zal een brug worden gelegd over den Rijnsburgersingel naar het Schuttersveld, dat gedeeltelijk als parkeerterrein zal worden ingericht, evenals het vrijkomende gedeelte van de veemarkt aan de Steenstraat. De kosten van een en ander zullen rond f. 100.000 bedragen. e<'"" ''"tn 1zi?sc'le Vwe. schoIen lieeft vanmorgen Sint Nicolaas, natuurlijk -u van lascic Muiuien neen vanmorgen am: jvicoiaas. natuurlijn n.rV ,7;„a, e piet. zijn goede gaven uitgedeeld. Onze foto toont den heih- evea vs.J knechtje op het terrein van de voormalige Kweekschool voor Zee- zijn bezoek aan de leerlingen van de school der Eerste Leidsche Schoolvereeniging in het Noordeinde. ZANGUITVOERING „JONG HALLELUJAH' Het bestuur van bovengenoemd Kinder koor heeft als resultaat van de gehouden uitvoering een bedrag van f. 90.50 afge dragen aan den penningmeester van het Orgelfonds Koolkapel. Het groote koor zal op Woensdag 20 dezer een Kerstwijdingsuitvoering geven in de Hooglandsche Kerk, waarvan het batig saldo wederom ten goede zal komen van dit Orgelfonds. Mogen vele vrienden het streven van dit Koor steunen. Op deze uitvoering komen wij nader per adverten tie terug. AANBESTEDING. In het Bureau van Gemeentewerken is heden aanbesteed het leveren gedurende 1934 van het benoodigde zand voor den bestratingsdienst. Er was als volgt inge schreven: Wagemaker en Compeer, Leiden en Oegstgeest, duinzand f. 1.10, rivierzand f. 1.05; Samson, Leiden, duinzand f. 1.10 f. 1.10); rivierzand f. 1.19 (f. 2.10); A. Noort, Leiden, duinzand f.1.(f. 1.10); L. Noort, Leiden, duinzand f.1.(f.1. E. van der Berg, Leiden, duinzand f. 0.85 (f. 1.rivierzand f. 1 (f. 1.30); Fa. Klein, Leiden, duinzand f. 0.95 (f. 0.95). De prijzen zijn berekend franco Hulp- werf; die tusschen haakjes geven de prij zen franco andere plaatsen in de stad. RECTIFICATIE. Men vraagt ons te willen mededeelen, dat er in het artikeltje, in het blad van gisteravond gewijd aan het vertrek van dr. Tjalsma naar Rotterdam, enkele zin sneden staan die rectificatie behoeven. De indruk zou kunnen worden gewekt, alsof het gaan van dr. T. naar Rotterdam se- menhangt met de voltooiing van zijn proefschrift. Dit nu is geheel onjuist. Na zijn promotie hier ter stede ontving dr. T. enkele beroepen die hij afsloeg; dat hij nu besloten heeft heen te gaan, berust op ge heel andere motieven. WIJZIGING LOKETTEN POSTKANTOOR. De directeur van het P.T.T.-kantoor al hier vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 9 December as. de dienst van de postwissels, quitantiën, pasmunt en de betalingen ingevolge de verzekeringswetten aan andere dan de gebruikelijke loketten zal worden uitgevoerd. In de voorhal naast de draaideur zullen de diensten worden vermeld onder aandui ding van de loketten, waar zij zullen wor den uitgevoerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Het Fotohuis, Steenstraat 25, Leiden. Fotografisch atelier en handel. Eigenaar: A. Favier, Leiden. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Handel voorheen Beerhorst en Zoon, Hoofdstraat 76, Sassenheim. De N.V. is met ingang van 5 October 1933 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. G. H. E. Nord Thomson, Leiden; D. Parmentier, Leiden en A. Warnaar, Sassenheim. Morgenochtend om 10 uur zal het 6e Regiment Veldartillerie ter uitreiking van het onderscheidingsteeken voor lang durige» dienst als Officier aan den Paar denarts der le kl. dr. J. C. Stefels en den len luitenant E. Stoorvogel, op het terrein van de Doelenkazerne opgesteld staan onder commando van den Majoor-Hoofd- instructeur. De mulzek is daarbij aan wezig. De res. le luitenant jhr. A, A. D. Berg komt van 1823 December a.s. onder de wapenen voor het verrichten van prac- tischen dienst. GEBOREN. Cornelia Maria Johanna, d. van A. Maas kant en C. H. W. Arends Willem, z. van A. le Maitre en E. Balk Hendrik, z. van C. Hogebrug en J. Metselaar Hendrikus, z. van J. Vaneman en C. Schakenbos Johanna Adriana, d. van J. C. Schoonder- woerd en J. M. van den Berg Nicolaas Hendrikus Ignatius, z. van G. F. Koot en J. M. Borst Adriana Johanna, dr. van C. D. van Mourik en A. J. Smink Cornelis, z. van J. G. Jansen en C. J. Schoen Mar- grietha Antonia, d. van Ph. C. v. d. Ing en A. van Egmond Maartje, d. van K. Pie- ters en R. van Poelgeest Maria Marga- retha, d. van W. A. v. d. Pol en H. C. Ennik Christiaan Frederik Jacob Gerrit Willem z. van J. Sijpestijn en W. Dekker An gela Maria. d. van J. A. van Kleef en A. Vonk Jelly Riek, d. van J. Helfrich en K. Kort. GEHUWD. G. v. d. Zwan, weduwnaar en M. Streit- ter, Jd. OVERLEDEN. A. Hoeger-v. d. Ree. vrouw, 42 jaar S. H. Brand, man, 67 jaar G. v. d. Linden-Crama, wouw, 28 Jaar DE ALGEMEENE TOESTAND. Henderson naar Parijs. Henderson is op weg naar Parijs. De in komsten, welke de president der Ontwa peningsconferentie van den Volkenbond ontvangt, waren gisteren in het Engelsche Lagerhuis punt van bespreking. Behalve 71.945 Zw. Franken, welke Hen derson sedert den aanvang der Ontwape ningsconferentie als persoonlijk salaris heeft ontvangen, werden, zooals de verte genwoordiger der regeering mededeelde, voor zijn secretariaat tot 30 November j.l. uitbetaald 41.484 Zw. Fr De eerste som van 71.945 Fr. bestaat uit: onderhoudskosten 63.750 Fr.; reizen 4.130 Fr.; representatie kosten 4.065 Franken. DUITSCHLAND. De kerkelijke kwestie. Het kerkelijke ministerie van de Duit- sche Evangelische Kerk heeft bepaald, dat de leden van dit ministerie, evenals de beambten en hulpkrachten van het rijks kerkbestuur, geen deel mogen uitmaken van kerkelijk-politieke partijen, bonden, groepen en bewegingen. Deze bepaling slaat niet op het lidmaatschap van kerke lijke organisaties en van Synoden. De rijksbisschop heeft aan de besturen van de Duitsche Evangelische landskerken den eisch gesteld, door hun leden gelijke maatregelen te treffen. De rijksbisschop heeft zelf het oeschermheer.schap van de geloofsbeweging van de Duitsche christe nen neergelegd. FRANKRIJK. Succes voor Chautemps. De financieele Kamercommissie heeft gisteravond haar beraadslagingen beëin digd. Het regeeringsvoorstel werd aange nomen met 23 tegen 10 stemmen. Het Is slechts op ondergeschikte punten gewij zigd. Ook de artikelen over de salaris kortingen en de kortingen op "de schade loosstellingen zijn aangenomen. ENGELAND. De verhouding tot Ierland. In het Lagerhuis heeft minister Thomas in antwoord op eenige vragen meegedeeld, dat het totaal-bedrag der aan Engeland verschuldigde landannuiteiten en andere schulden, die door de regeering van de Valera niet langer betaald zijn 7.353.000 p. st. beloopt tot 1 December. Hiertegen over stond een som van 5.572.000 p. st. als opbrengst van de invoerrechten op Iersche goederen geheven. In de eerste maanden had het invoerrecht het bedrag van het aan Engeland verschuldigde overtroffen, maar sinds April was de invoer sterk afge nomen en de minister moest dus naar andere middelen omzien. Hierbij, zoo ver klaarde Thomas verder, zit bij de Engel sche regeering alleen en uitsluitend het beginsel voor van inning langs indirecten weg van een bij verdrag rechtmatig er kende schuld, doch geenszins om de moei lijkheden onder welke de Vrijstaat en het Iersche volk reeds gebukt gingen te ver- hoogen. De Engelsche regeering bleef nog toegankelijk voor een vergelijk en haar houding was nog geenszins gewijzigd. Over de politieke moeilijkheden heeft Thomas geen woord gerept, maar men verwacht dat hij dat heden uit zich zelf en niet als antwoord op vragen zal doen. OOSTENRIJK. Doilfuss wordt geopereerd. Gisteren heeft het hoofd der Weensche politie als veiligheidsdirecteur van het bondsland Weenen een verordening onder teekend tot verbeurdverklaring van het geheele vermogen der N.S.D A.P. in het landsgebied Weenen. Van nationaal-socia- listische zijde acht men deze verordening hl strijd met de wet, omdat de partij niet is ontbonden De vroegere gouwleider der N.S.D.A.P., Frauenfeld, is gearresteerd. Zaterdag werd een man, die een pakket droeg, door een rechercheur aangehouden In het pak werden 800 vlugschriften aan getroffen, welke door het O. M. in be slag zijn genomen. De gearresteerde wei gerde evenwel iedere informatie te ver strekken. Er bleek evenwel dat het een oproep van Frauenfeld betreft, waarop hij werd gearresteerd. Dolfuss zal zich waarschijnlijk nog deze week aan een keeloperatie onderwerpen, die hij reeds geruimen tijd moest onder gaan. Vice-kanselier Fey zal de leiding der regeeringszaken hebben gedurende Doil fuss' ziekteverlof. In verband met de ern stige ziekte van zijn vrouw had Doilfuss de operatie reeds eenige maanden uitge steld. BINNENLAND. Onverwacht dreigde in den Leidschen Raad een wethouderscrisis, doch het ge vaar is bezworen. (Uit den Leidschen Raad 3e Blad.) Voor het toezicht op gymnasia, H. B. S, enz., is het rijk verdeeld in zeven inspecties (Kerk en School, 2e Blad.) De bevordering van de Zeemacht; geen algemeene herziening der wet. (Binnen land, 2e Blad.) Gefingeerd auto-ongeluk bij Sliedrecht. (Gemengd, 2e Blad.) Poging .tot roofmoord in een trein bij Abcoude. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Henderson op weg naar Parijs. (Buiten land, le Blad.) Het bezoek van Litwinof aan Rome. (Buitenland, le Blad.) Heden zijn de Vercenigde Staten weer „nat." (Buitenland, le Blad.) De uitslag der Spaansche verkiezingen. (Buitenl. en Telle Blad). ITALIË. Het bezoek van Litwinof. Gisteren is Litwinof door den koning in particuliere audiëntie ontvangen. Uit het communiqué, dat na afloop van de tusschen den Russischen volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Litwinof en Mussolini plaats gehad hebbende be spreking is gepubliceerd, blijkt nog, dat de eerste gevolgen van deze ontmoeting zullen zijn: le. Nauwe samenwerking op diploma tiek gebied tusschen Italië en Sovjet-Rus- Irro 2e. Dat pogingen in het werk zullen weiden gesteld om de betrekkingen tus schen sovjet-Rusland en Duitschland te verbeteren. In het communiqué wordt nader gezegd, dat alle vraagstukken, die den wereldvrede in eevaar zouden kunnen brengen, door de beide staatslieden besproken zijn. Vastgesteld werd. dat er ten aanzien van de internationale vraagstukken volkomen dezelfde meening bestond tusschen Italié en sovjet Rusland. Mussolini heeft zijn goede diensten aan geboden om binnen eenige maanden met den Duitschen rijkskanselier Hitler bespre kingen te openen om Duitschland en Rus land nader tot elkaar te brengen. Rusland wenscht ln goede verstandhou ding met Duitschland te leven en Duitsch land met zijn groote belangen ln sovjet- Rusland zal hoogstwaarschijnlijk eenzelf de standpunt innemen. Het hoofdpunt der besprekingen vormde de verhouding met Rusland tot Duitsch land en het is mogelijk dat het netwerk van vriendschapsverdragen, die Rusland met zijn nabuurstaten gesloten heeft, zal worden uitgebreid door een vriendschaps verdrag met Duitschland Dan zal voor Rusland de weg open zijn, om in Europa de plaats in te nemen van het tsaristisch Rusland. Als de tegenstelling tusschen Rusland en, Duitschland opgeheven is. zal de weg open s.in, om een verdere poging te doen om Duitschland en Frankrijk dichter bij el kaar te brengen waarbij Rusland en Ita lië. die in goede verstandhouding met Frankrijk leven, als bemiddelaars kunnen optreden. SPANJE. De verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat volgens een niet-officieele telling de rechtschen bij de tweede stem ming 23 zetels hebben verkregen, de radi calen 20. de socialisten 29, de onafhanke lijke-radicaal-socialisten 2, de onafhanke lijke republikeinen een zetel, de conser vatief republikeinen vijf en de communis ten een zetel. Dit zijn dus tezamen 81 zetels. Zooals men weet. moesten er 95 af gevaardigden worden gekozen. De vijf links-republikeinsche ministers, die het besluit genomen hebben af te tre den, hebben hun voornemen tot dusver nog niet uitgevoerd. Men gelooft, dat de rechtschen in de nieuwe cortes, welke zooals bekend uit 473 afgevaardigden zal bestaan, 207 zetels zul len bezetten en dus slechts een relatieve meerderheid zullen hebben, het centrum 150, links 116. ZUID-AFRIKA. Groote verzoening. Volgens een bericht uit Pretoria ver wacht men zeker, dat Tielman Roos mor gen te Marltzburg zijn verzoening met Hertzog en Smuts zal aankondigen. Men verwacht ook, dat hij zijn steun zal geven aan de fusiepolitiek. De jongste onderhandelingen tusschen de drie leiders worden volkomen bevredi gend geacht,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1