EALPHENSCHE WINKELIERS IN ACTIE Prachtige Etalages ingericht! DEMONSTRATIE VAN MIDDENSTANDS-ENERGIE Officieele opening der Iphensche Winkelweek 1933 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 November 1933 Derde Blad No. 22602 Winkelweek" te Alphen. TALRIJKE GENOODIGDEN Alphen's Nieuwe Burgemeester spreekt.,. Beste wenschen voor de Winkelweek! Jaargang O hartelijk succes aan de ieelnkmers toegewenscht! Kelweek: in de meeste plaatsen van deze zoowel voor de winkeliers r~de koopers meer en meer een der •ijkste van het jaar! Wat gaat er sdmuleerende kracht van uit, I in dezen tijd, nu het er om gaat, i goed mogelijk en volkomen modern jen dag te komenMéér dan ooit moet consument duidelijk gemaakt dat de plaatselijke winkelier in jscht „bij" is, iets waaraan door een (vooroordeel nog wel eens getwijfeld Hoe vergist men zich hierin echter! hurt belaas altijd lang, voordat men hn verouderde begrippen geheel weet I maken; denken velen bijv. niet nog dat .buitenlandsche artikelen' _n, dan het Hollandsche fabricaat? i'is het ook met het koopen in s" gesteld, hoewel gelukkig de Keken der laatste jaren daarin wel reundering hebben gebracht! l weet het: de middenstand maakt »rdig moeilijke tijden door en het t van elkeen, de winkeliers in bestaansstrijd naar vermogen uien, vooral nu zij tot in de klein- utsen hun verplichtingen nakomen i vorm van uitgebreide artikelen- i goede waai- en van smakelijke, ipfcrachtige etalage's! Ook in Alphen ten steeds de bakens op juiste wijze (verzetten, is dit het geval! Daar was het volijverige Winkelcomité reeds lang bezig met tal van voorbereidingen, daar stelden de winkeliers zich al sinds weken in op de „Winkelweek" van 23 Nov. 6 Dec., die een voortreffelijk beeld moet geven, van hetgeen de Alphensche winke lier in voorraad heeft en zijn plaatsge noot kan bieden. De étalages der talrijke aan de „Win kelweek" deelnemende winkeliers zullen in de komende dagen op haar prachtigst en voordeeligst zijn ingericht: zij zullen spreken van activiteit en energie, zij zul len het den koopers wel uiterst moeilijk maken, om met leege handen thuis te komen! Wij zijn ervan overtuigd, dat een ieder, die in de komende week aan het koopen slaat, daarvan geen spijt zal hebben: de winkelier staat paraat om het beste te leveren voor goedkoopen prijs, dat waar dan cok te krijgen is! Hij zal zijn beste beentje voorzetten en rekent op de be langstelling, die hij door het streven om „up to date" te zijn. ten volle verdient! Moge ieder Alphenaar deze woorden ter harte nemen en als hij iets noodig heeft wie behoort daar niet toe, zoo vlak voor St. Nicolaas? dit bij den plaatselijken winkelier doen, die moeite, noch kosten, noch attractle's gespaard heeft, om te toonen waartoe hij zelfs in dezen voor velen zoo meedoogenloozen crisistijd in staat is! Een ieder trekke dus de gezellige Al phensche winkelstraten binnen en profi- teere van de voordeelen, die het „Winkel- week"-comité heeft uitgedacht I Wij wenschen het Winkelcomité met zijn actie een hartelijk succes toe! de Commissie der Alphensche Winkelweek, die van 23 November tot 6 ■Mioer wordt gehouden en hedenmorgen door Burgemeester Colijn is geopend. "nss naar rechts: zittend: de heeren S. J. H. Breukei. D. v. Dien (penning- H. Laros Pzn (voorzitter), J. H. Bènard (secretaris). G. Alblas. Staande- de heeren W. Seysener. Henri van Vliet en B. F. G. Spormann. jj,'?fenw°°i'digheid van tal van ge- fj™;11.' ^"schillende bankdirecteuren. L ageiijfcich bestuur onzer gemeente, ieine. van Middenstandsver- lvt„ _,uit omliggende gemeenten en lenmü ee'nemende winkeliers, had ru°„rSen H uur op de bovenzaal van "e rÜ?„i Rem®ente de officieele ope- leinpo van de door plaatselijke ver- Et-SS vai1 den handeldrijvenden en IdeiKtt Middenstand en ae R.K. ./"siandsver. De Hanze" georgani- tejweek. heer^'l der winkelweekcommissie 1 bari2i„ ros Pzn- heette de aanwezi- I welkom, wel in het bijzonder 1 vinH?eester die men bereid had kun- i'aarden11 eere-voorzltterschap te K Tcvp„ u-at zeer wordt geapprecl- f ver=o'-n eeMe spr bijzonder welkom ende bankdirecteuren, afge- fcsnj.vaJ) zustervereenigingen, deel- n Sp: '''bkeliers en verdere aanwezi- ilwért Mer verheugd, dat men deze nvS bad kunnen organiseeren otsani,„„ 1 die het welslagen, wat tfrV' lsatle betreft, hebben mede- Nem. ester de heer P A. Colijn, «et letter, opende hierna de win- ae navolgende toespraak. Gespraak van den Bnrgemeester. Hphw?n 'twkliteit van burgemeester vin 1' d- Rijn. dat mij de eer te f" én o e winkelweek te mogen ft-- ij,Jevoel mij als zoodanig ver- -iï der burgerij om u te zeg- f uurgerij om u re zeg- L; 'an die zijde het orgarüseeren «eiweek zeer zeker wordt oj 15 de bedoeling van den han deldrijvenden middenstand met deze winkelweek te demonstreeren dat het niet noodig. ja zelfs onvoordeelig is elders te gaan inkoopen wat men even goed in eigen plaats kan vinden, ook het publiek wil gaarne een antwoord op de vraag of de mogelijkheid tot billijk inkoopen in eigen omgeving inderdaad bestaat en of de keuze der goederen zóó ruim is als noo dig wordt geacht. Op het demonstreeren van lagen prijs en ruime keuze zal de winkelweek zich moeten richten omdat de concurrentie niet alleen onderling in eigen plaats, maar ook met de grootere centra er eenmaal is en blijven moet om dat zonder eerlijke concurrentie een ge zond bedrijfsleven ondenkbaar is. „Een winkelweek welke alleen de bedoeiing zou hebben het publiek tot koopen van niet noodzakelijk ge bruik -of voedingsartikelen te prik kelen. zou. vooral in dezen tijd, beslist misplaatst zijn." Immers, voor den burger is het koopen van niet strikt noodzakelijke dingen, ook al zijn zij goedkoop, altijd nóg te duur, terwijl de winkelstand tenslotte toch ook weer den weerslag van een opgedreven verkoop zal ondervinden in de verslapping welke er noodwendig op volgen moet. Een winkelweek moet méér geven dan een opleving van een oogenblik. méér dan een stijgend verkoopcijfer gedurende enkele dagen, zij moet demonstreeren en prijs èn kwaliteit der artikelen, zóó dat een blijvend succes voor den winkelstand kan worden geboekt Daarvoor is inspan ning van alle krachten vereischt, want zooals wij zeiden, de concurrentie der groote steden is er nu eenmaaL Klagen daarover brengt geen baat Bij de pakken neerzitten evenmin! Wij kunnen en wij mogen den wijzer van den tijd niet terug zetten. Naast den strijd om te behouden wat ge hebt, zult ge u als doel moeten stellen gedeeltelijk te herwinnen het ter rein. dat in den loop der jaren, mede door het zich snel ontwikkelend verkeer, ver loren ging. De activiteit van uw comité is ons echter een waarborg, dat al het moge lijke zal worden gedaan om deze winkel week te doen slagen, zoodat zij dienstbaar wordt aan de gestadige ontwikkeling van Alphen's handeldrijvenden middenstand. Het deed ons daarom genoegen dat deze opening kon plaats vinden in het „Huis der gemeente", dat symbool is van onze saamhoorigheid. Wij wenschen u met uw winkelweek dus een zoo groot mogelijk succes, vertrouwend dat gij elk op uw ter rein de woorden van Vader Cats in toe passing zult brengen: „Neemt acht op uw bedrijf En stelt U vlijtigh aan. En laat niet onverricht dat noodig is gedaan. Met dickmaals iets te doen, soo leert men groote zaken Waardoor men tot gewin of eere kan geraken". Hiermede verklaarde de eere-voorzitter de winkelweek voor geopend. Naast verschillende andere sprekers waarop wij morgen terugkomen voerde nog het woord namens de Kamer van Koop handel voor Rijnland te Leiden, wegens ontstentenis van den voorzitter den heer D. ten Cate-Brouwer de heer Molkenboer, ondervoorzitter van den Kamer van Koophandel voor Rijnland Leiden, voor zitter der afd Klein-Bedrijf. Na de verschillende sprekers te hebben bedankt verklaarde de voorzitter deze plechtigheid voor beëindigd. Nadere bijzonderheden. Men verzoekt ons nog mede te dee- len, dat het aantal deelnemers bedraagt 144 met 241 etalage's. terwijl naast de honderden door de winkeliers beschikbaar gestelde prijzen door de winkelweekcom- missie als hoofdprijzen zijn aangekocht een dressoir en eetservies welke prijzen resp. zijn geëtaleerd ia' de etalages van de fa. P. J. Couvee. Julianastraat en de fa. Ponsicen van Mandersloostraat. Tevens verzoekt men ons mede te deelen, dat al leen die bonnen rechtsgeldigheid hebben die zijn afgegeven door deelnemende win keliers Bij eventueele knoeierij met bon nen zal onmiddellijk worden ingegrepen. Op hel verzoek van de winkelweekcom missie aan B. en B. om ontheffing gedu rende de winkelweek van het verbod be treffende de winkelsluiting, heeft gemeld college gunstig beschikt, zoodat de win kels op gewone dagen tot 10 uur en op Zaterdag tot 11 uur geopend zullen mogen zijn. Werd voorts de vorige winkelweek door den wethouder den heer G. M. Hern- green toezegging gedaan dat de eerstvol gende winkelweek weer een schitterende verlichting zou prijken, met genoegen hebben wij geconstateerd dat tot gister avond laat is gewerkt van gemeentewege om aan beide kanten van de Alphensche- brug L.Z. een tweetal groote lichtzuilen te doen verrijzen, wat vanavond zeker een feeëriek aanzien zal geven. Rest ons ten slotte voor vandaag nog te melden, dat hedenavond om 8 uur door het bestuur van de winkelweekcommissie met den burgemeester een rijtoer langs de etalages van de deelnemende winkeliers zal worden gemaakt. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. ONDERHOUD MET DEN HEER COLIJN. De heer PA. Colijn. burgemeester van Alphen. die ons op welwillende wijze een onderhoud toestond Een telefoontje naar Alphen: „de ge meentesecretarie" en verbinding aange vraagd met Burgemeester Colijn, die er sinds 25 September vertoeft, na een vrucht bare en energieke Werkzaamheid te Bos koop „Mogen wij nog eens een praatje komen maken, nu over eenige dagen de „Alphen sche Winkelweek" wordt gehouden?" „Daarover zal ik U weinig kunnen ver tellen. want ik ben er te kort voor in Alphen!" „Dat hindert niet, Burgemees ter: wij zouden U naar de eerste indruk ken in Uw nieuwe gemeente kunnen vra gen! „Dat is wat anders" Zóó werd tenslotte afgesproken, dat de Burgemeester ons even ontvangen zou. Maar 't is nog niet gemakkelijk, een Bur gemeester. die midden in de verhuizing zit en daarbij talrijke urgente zaken te be handelen heeft, te pakken te krijgen Bijna was ons bezoek in het water ge vallen. maar gelukkig ontmoetten wij den heer Colijn toevallig op de Alphensche brug en bleek hij in den middag een half uurtje voor ons beschikbaar te hebben Op vriendelijke wijze noodigde de Bur gemeester ons binnen te komen en het vraag- en antwoordenspel kon beginnen „Het is al weer eenige jaren geleden, dat wij U in Boskoop mochten interviewen. Toen waren we nog in den aanvang van den crisistijd, maar sindsdien is het leelijk bergafwaarts gegaan „Ja, in dien tijd, kon ik nog vrij opti mistisch tegen U spreken": helaas is er sindsdien veel veranderd OPWEKKING VAN DEN VOORZITTER DER WINKELWEEKCOMMISSIE. De heer H. Laros Hzn„ schrijft ons het volgende: Koopt heden in Alphen!" is de leuze waaronder de georganiseerde Winkelstand van Alphen aan den Rijn ln de komende Winkelweek haar algemeene reclame maakt. „Koopt in Alphen" is de raad door de winkeliers aan het publiek gegeven. Een raad die waarlijk niet overbodig is! In de eerste plaats is de raad „koopt heden!" noodig voor diegenen, die nog niet of slechts in geringe mate de moeilijkhe den der economische veranderingen onder vinden en toch zoo min mogelijk koopen. in de sleur der algemeene gedachte: ,,'t is een slechte tijd. wij moeten dus zuinig zijn!" In werkelijkheid kunnen deze koop- krachtigen zich zelf bevoordeelen door nu te koopen. omdat de prijzen zeer laag zijn, terwijl zij tevens daardoor de algemeene sociale nooden helpen verlichten. Döor niét te koopen wat men koopen kan, worden de moeilijkheden verergerd! „Koopt in Alphen" is de raad die gegeven wordt aan hen die nog zoo gaarne hun inkoopen buiten hun woonplaats doen! Deze koopers leven in de meening dat, wat elders gekocht wordt goedkooper is. of dat men in de woonplaats niet een be hoorlijke keuze kan vinden in het artikel dat men zoekt. Beide meeningen zijn voor Alphen in geenen deele waar. De prijzen, door de plaatselijke winke liers voor hun artikelen gevraagd, kunnen een eerlijke vergelijking wel degelijk door staan. Ernstig en nauwgezet onderzoek heeft reeds meermalen aangetoond, dat de prijzen der plaatselijke winkeliers niet hooger. maar veeleer lager zijn dan die in soortgelijke zaken in groote steden of in het grootwinkelbedrijf Ten aanzien van het al of niet aanwezig zijn van een be hoorlijke sorteering. kan een bezoek aan de Winkelweek-étalages een voldoende antwoord geven. Daarom verzoeken de deelnemers u: „Bezoekt de Winkelweek étalages en zij zullen u toonen wat Al phens' winkelstand u biedt. „Koopt heden in Alphen" raden u de winkeliers, en om het aantrekkelijk te ma ken dat nu te doen, geven zij voor elke besteedde 50 cent een bon. Na afloop der Winkelweek worden onder de houders dezer winkelweekbonnen een zeer groot aantal prijzen verloot. Pracht-prijzen. die in de étalages der deelnemers zijn tentoongesteld. „Koopt heden in Alphen" vragen u de winkeliers. Door gehoor te geven aan dien oproep zult u bemerken, dat het ln Alphen niet duurder is dan elders, dat u ook in Alphen kunt vinden wat u zoekt, dat u uzelf be voordeelt! Door gehoor te geven aan dien oproep, helpt u mede de draagkracht uwer plaats genomen te vererooten en daardoor de ge meenschap te ontlasten. „Koopt heden in Alphen" en u volbrengt een sociale taak. „Bevalt 't U in Uw nieuwe gemeente?" ..Ik kan volmondig zeggen, dat mijn nieuwe werkkring volkomen aan mijn ver wachtingen beantwoordt. Mijn werkzaam heden zijn daarbij in een plaats van bijna 18000 inwoners natuurlijk belangrijk om vangrijker. dan in een van 8000 zielen. Kon ik in Boskoop nog veel zélf doen. ook wat het voorbereiden van raadsvoorstellen be treft, in een gemeente van dezen omvang, moet ik dat wel uit handen geven. Ik ge loof echter, dat ik in dit opzicht reeds Vrij goed geacclimatiseerd ben. Men heeft U in Alphen zeer vriendelijk ontvangen, nietwaar?" „Ja, dat heeft me zeer getroffen. Ook al weet ieder nuchter mensch. dat men op zulk een installatiedag alle gesproken woorden niet los kan maken van de ge legenheid en het tijdstip, waarop zij ge zegd worden, zoo heb ik toch voor mijzelf in sterke mate het gevoel, m deze gemeen te met vertrouwen te zijn ontvangen. Ik hoop dan ook, dat ik de verwachtingen niet al te zeer zal teleurstellen. Het is goed. dat ik mij geheel aan mijn werk zal kunnen wijden, want ik kom nu al eigenlijk tijd te kort. „Er is dus in Alphen veel te doen: zijn er ook werkplannen voor de onmiddellijke toekomst?" „Naar mijn aanvankelijk oordeel laat de finantieele toestand het niet toe. om op dezelfde schaal als tot nu toe geschiedde, met het uitvoeren van werk door te gaan. Inplaats daarvan zou met kracht ernaar gestreefd kunnen worden, om de uitvoering der werken van Provincie en Rijk, die voor deze omgeving in voorbereiding zijn. te bespoedigen, om op die manier tot een meer gezonder werkverruiming te komen, dan werkverschaffing is. Want voor de werkioozen moet zeker iets gedaan wor den: er zijn hier nu nog ongeveer 700 werkzoekenden, tegen het vorig jaar om dezen tijd 950!" ..Dat is dus al een zij het geringe teruggang. Is naar Uw meening het hoog tepunt van de crisis voorbij?" „Daarop is moeilijk zoo opeens en in 't kort een definitief antwoord te geven Wel schijnt het me toe, dat het bedrijfs leven hier niet in die mate door de crisis is getroffen, als in mijn vorige gemeente, hoewel de financieele positie der gemeente natuurlijk zorg baart. Naar mijn voorloo- pige gegevens te oordeelen. zou ik geneigd zijn te zeggen, dat de toestand in de be ton- en pannenindustrie voor zooveel daarvan in onzen tijd sprake kan zijn niet geheel onbevredigend is. De scheeps bouw daarentegen ligt, practisch gespro ken. volkomen stil en wij vreezen voor deze industrie in de toekomst het ergste". ,.'t Zal in dezen tijd wel moeilijk zijn tot verbeteringen of vernieuwingen over te gaan?" „Ja een tijd als de tegenwoordige noopt wel tot de meest mogelijke bezuiniging, maar daarnaast moeten we in 't oog hou den, dat het vertrouwen in de toekomst, ook in de donkerste tijden, niet verloren mag gaan Wij moeten dus ook nü blijven doen, wat ln het belang van de gemeente en haar industrieën noodig is. Steeds bon ik een voorstander van goede verkeerswe"°n. zoowel te water als te land geweest. De eerste zijn aanwezig: of echter van de tweede hetzelfde gezegd kan worden, meen

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9