De brand in het Rijksdaggeboj LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 November BUITENLAND. Voortzetting van het rijksdagbrandproces VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGLBRUG A. Ouderavond. De Oudercommissie van bovengenoemde school had de ouders der leerlingen gister avond bijeengeroepen in een Ouderavond, welke uitstekend bezocht was. Het Jjoold der school, de heer D. Bosma, opende dezen ouderavond met zijn vol doening uit te spreken over de belangstel ling der ouders ln deze ouderavonden welke een band vormen tusschen school en huis. Met een kort woord leidde spr. den direc teur van den Gem. Geneeskundigen dienst Dr. Horst ln. die zich welwillend ter be schikking stelde om voor de ouders te be handelen de meest voorkomende ziekten op de school, hare bestrijding en voorko ming samenvattende in het onderwerp „Schoolhygiëne". Dr. Horst het woord verkrijgende, gaf allereerst de beteekenis aan van school hyglëne, zijnde „gezondheidsleer" en de toepassing van die leer en haar beteekenis voor de school. Nadat spr. ln 't kort dc ont wikkeling had geschetst der gezondheids zorg, waaruit ten slotte het geneeskundig schooltoezicht is voortgekomen zooals wij dat hier ln Lelden kennen, stond spr. meer uitvoerig stil bij de verschillende ziekten zooals die bij schoolkinderen voorkomen. Achtereenvolgens besprak spr. de infectie ziekten zooals, besmettelijke huidziekte, hoofdzeer, hoofdonrein, roodvonk, maze len, diphterle, kinkhoest, waterpokken enz. om ook nog de aandacht der ouders te vragen voor „tuberculose, ruggegraatsver- kromming, neus-, oor- en oogziekten en te eindigen met de tandziekten. Uit een en ander blijkt, zegt spr., dat de kinderen veel op school kunnen brengen. De prac- tische toepassing der gezondheidsleer ls zegt spr. het geneeskundig schooltoezicht, welks taak niet is ziekten te behandelen of genezen .doch deze trachten te voor komen door een geregelde periodiek toe zicht. Spr. is voorstander van een onder zoek: a, vóór 't naar school gaan, b. tus schen het 3e en 4e leerjaar, c. aan 't einde van 't schoolgaan wat tevens aan te wenden is voor de beroeDskeuze. De school- verpleegster vormt daarbij een belangrijke schakel tusschen school en gezin. Spr. be sluit met de hoop uit te spreken dat zijn voordracht moge hebben bijgedragen tot een goede verstandhouding tusschen 't geneeskundig schooltoezicht en 't gezin. Het schoolhoofd, de heer Bosma brengt spr. hartelijk dank voor zijn belangwek kende voordracht, welke door de ouders met aandacht is gevolgd, welke woorden door de ouders met een hartelijk applaus werden bezegeld. De pauze werd benut om het werk der kinderen in de verschillende klassen te be zichtigen en zich met het onderwijzend personeel te onderhouden, waarvan ruim schoots gebruik werd gemaakt, Na de pauze wijdde de heer Bosma eenige waardeerende woorden aan een tweetal vertrekkende onderwijzeressen om ten slotte de ouders de vraag voor te leggen of het a.s. St. Nicolaasfeestje op schooi ge vierd moet worden zooals de Oudercommis sie dit zich had gedacht, benevens hoe de ouders er over dachten om de kinderen der ie klasse, onder leiding van 't personeel op Zaterdag 2 December a.s. te laten deel nemen aan den intocht van St. Nicolaas, zooals dit door een daartoe gesticht Comité het vorig jaar heeft plaats gevonden. Waar niemand der ouders daartegen bezwaren opnerde, werd hiertoe besloten. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze aangename en leerzame ouderavond met een woord van dank door den heer Bosma gesloten. o TUSSCHEN TWEE TRAMS BEKNELD. Gisteravond omstreeks kwart over acht is een 13-jarig meisje. A. B, wonende aan het Levendaal met haar rijwiel od de Bree- straat ter hoogte van de Papestraat tus schen twee tramtreinen bekneld geraakt. Zij bekwam een ernstige hoofdwonde en brak het rechterbeen en werd door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht o HERVORMDE JONGEREN-ORGANISATIE Herhaaldelijk heeft de Hervormde Jon geren-Organisatie te dezer stede in de laatste jaren van zich doen spreken en wel voornamelijk, omdat zü telkens weer het initiatief nam tot aanvulling van leemten in het kerkelijk leven. O a. gaf ztj den stoot tot de oprichting der Leidsche Christelijke Jeugd-Centrale, tot de in stelling van een Evangelisatie-Commissie, en het onlangs in werking getreden Chris telijk Arbeidsbureau. Waar zij zich dus aan den eenen kant werpt op de activee ring der leekenkrachten in de gemeente, daar spant zij zich aan de andere zijde in de belangen der jonge menschen zoo goed mogelijk te behartigen. Verbetering der Jeugddiensten vormt een belangrijk on derdeel van haar programma, evenals het organiseeren van cursussen en lezingen, die de jongeren tot nadenken brengen over allerlei godsdienstige en maatschap pelijke problemen. Op den H J. O.-propaganda-feestavond van morgenavond zal er gelegenheid be staan nader kennis te maken met deze enthousiast werkende vereeniging. Door ds W. A B. ten Kate, van Wassenaar zal over ..Kerk en Jeugd" gesoroken worden. Behalve muziek en declamatie wordt voorts een tooneelstuk gegeven De on barmhartige beslissing" of ..Conflicten in het Arbeidersleven" Men zie ook de advertentie in ons Blad van gisteren. HONDENTROUW. Na elf jaar keerde hij bij zijn vrocgeren baas terug. Ongeveer elf jaar geleden verkocht een landbouwer nabij Bodegraven een trek hond aan een melkhandelaar hier ter stede. Elf jaar had het dier onder den melkwagen trouw zijn plicht gedaan, maar daar de hond te oud werd om onder den wagen te loopen, schonk zijn baas hem de vrijheid. Van deze gelegenheid maakte de hond gebruik om naar zijn vroegeren baas terug te loopen en toen de landbouwer 's morgens de deur opende, lag de hond op den drempel. De landbouwer heeft den hond liefderijk opgenomen zoodat deze nu een rustigen ouden dag kan genieten. o Vandaag herdacht onze stadgenoot de heer P Bourgeois zün "ouden jubileut in dienst der NV Textielfabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom dc ontwapening. Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie heeft gisteren, zooals niet anders meer te verwachten was, besloten de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie, welke tegen 4 December was bijeen geroepen te verdagen tot einde Januari. Intusschen zullen diplomatieke onder handelingen worden gevoerd. In de zitting van gisteren is het verda- gingsbesluit voorgelegd in den vorm van een rapport van president Henderson. Henderson wijst in zijn rapport op de recente diplomatieke besprekingen met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië. Engeland en de Vereenlgde Staten. Er is voorgesteld dat tegelijkertijd met de werk zaamheden der ontwapeningsconferentie parallel loopende aanvullende onderhan delingen tusschen de afzonderlijke staten zullen plaats vinden langs diplomatieken weg. Deze compromis-formule van Henderson werd stilzwijgend aangenomen door het presidium zonder verdere verklaringen. Na tien minuten was de zitting reeds afge- loopen. De leiders der meeste delegaties hebben Genève reeds weer verlaten. De ondercommsisies. waarvan de eene zich bezig houdt met de legerorganisatie en de andere met het systeem der controle, blijven echter voorshands de besprekingen voortzetten. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, zal voorloopig ook te Genève blijven. In kringen der conferentie is men van meening, dat bij de door Henderson aan geduide besprekingen, zoo mogelijk alle mogendheden, met inbegrip van Duitsch- land. aanwezig moeten zijn en dat een dergelijke bespreking buiten Genève moet plaats hebben. Het schijnt echter dat de uitvoering van dit Plan vertraagd wordt. De „Petit Parisien" gaat nog altijd door met haar onthullingen, die zij volkomen juist blijft noemen. Daarin wordt gewezen op de waarde van half-milltaire organisaties, als ingedeeld bij den „Stahlhelm". Verder wordt gezinspeeld op particuliere acties om de aan Duitschland verboden wapens te verkrijgen. In elk geval zal de Duitsche propaganda ln het buitenland voortdurend moeten rekenen op de mogelijkheid eener verkla ring, waardoor Duitschland zal bevestigen, dat het zich ontslagen acht van de bepa lingen van Versailles over de bewapening en de propaganda zal moeten zorgen, dat de verklaring der rijksregeering de wereld opinie niet verrasse. Den toestand der Duitsche bewapening besprekend, zegt het document: Zekere oorlogsmiddelen, die in een eventueel nietfw conflict de beslissing zou den kunnen brengen, vdllen niet geheel" onder de bepalingen van Versailles en kunnen bezwaarlijk openbaar worden ge maakt. De agenten der Duitsche propa ganda kunnen niet steeds op de hoogte zijn van de Duitsche plannen, welke ge heim moeten blijven, op het gebied der nationale verdediging. Zij zullen zich dus moeten onthouden van de publicatie van j alle bijzonderheden inzake bewapening en enkel gebruik maken van de hun ver schafte gegeven van het centraal bureau. ..Men moet rekening houden met de mo gelijkheid. dat de Rijksregeering, na vol komen vrijheid van handelen te hebben opgeëischt, haar houding in de kwestie der bewapening zou kunnen wijzigen. „Binnen een onbepaalden tijd zouden wij kunnen wenschen om aan kleine mogend heden. zooals Polen en Tsiecho-Slowakije, den lust te ontnemen om Duitschland zon der reden aan te vallen, door te laten door schemeren, dat, dank zij de ontwikkeling, sedert 1919 tot stand gekomen in de nieu we wanens en de ondernomen Droeven, het minder zeker is, dat Duitschland niet in staat zou zijn zich te verdedigen tegen een gedeelteliiken aanval". In de Fransche Kamer-commissie voor buitenl. zaken heeft Herriot gevraagd, hoe de regeering staat tegenover deze publi caties. die door Duitschland zooals bekend officieus waren gedemonteerd. OOSTENRIJK. Dertil in hooger beroep. Rudolff Dertil, de pleger van den aan slag op bondskanselier Dollfuss. die door de rechtbank tot viif jaar zware gevange nisstraf was veroordeeld heeft tegen dit vonnis hooger beroep aanzeteekend. De zaak zal thans door het opperste ge rechtshof worden behandeld. SPANJE. De verkiezingsuitslag. Naar de correspondent van de „Times" "uit Barcelona meldt, wordt de overwin ning van de Katholieke Liga Cataiana op de partij van president Macia, de z.g. Esquerra. bevestigd. De Liga heeft 28 van de 54 Catalaansche zetels weten te be machtigen, terwijl de overige 26 zullen worden bezet door afgevaardigden van de Esquerra. Zooals vanzelf spreekt, is door de over winning der Liga het prestige van Macia ondermijnd en men verwacht dan ook, dat binnenkort de tegenwoordige Cata laansche "regeering zal aftreden. In het Madrtleensche blad „Ahora" kon digt de leider der conservatief-republi- keinen, Miguel Maura, aan, dat hü in de eerste zitting van de nieuwe cortes zal voorstellen, artikel 26 van de constitutie, op grond waarvan de congregatiewet werd uitgevaardigd, te wijzigen. De door de vorige cortes aangenomen anti-godsdien stige wetten, schrijit Maura, zijn een bron van allerléi conflicten en voor de repu bliek een beletsel, om zich krachtig te organiseeren. Zooals ik reeds in 1931 uit drukkelijk verklaard heb, beschouw ik het als een monstruositeit, dat men honderd duizenden kinderen de straat op gestuurd heeft bij gebrek aan onderwijs-instellin- gen, welke de door de religleusen verlaten scholen kunnen vervangen. Ofschoon er geen verdere offlcieele cij fers beschikbaar zijn geeft het Katholieke hoofdkwartier de volgende raming van den stand der partijen: rechterzijde: 181: linkerzijde- 160 (m¥t inbegrip van 42 socialisten en 59 radicalen). Lerrouw is niet bereid met de socialisten samen te werken bij de tweede stemming en heeft met heengaan gedreigd, indien de radicalen aandringen. Het bestuur der socialistische partij wijst er op, dat, indien sommige organisaties dei- partij voor de tweede stemming een coali tie met andere partijen noodzakelijk ach ten, elk geval afzonderlijk aan het oordeel van het partijbestuur moet worden onder worpen. Nii echter reeds verklaart de partijraad zich formeel tegen de toelating van coali ties. waarin elementen zouden worden opgenomen, die tot de radicale partij be- hooren. De raad is van meening, dat de houding der radicale partij, welke de repu bliek in handen van reactionairen heeft dreigen te spelen door schaamtelooze overeenkomsten met hen, haar onwaardig maakt voor elke samenwerking of aan raking met de socialistische partij o Van der Lubbe is spraakzaam. VEREENIGDE STATEN. Afscheid van Litwinof. De Russische volkscommissaris Litwinof heeft gisteren een laatste bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken en afscheid genomen van onder staatssecretaris Phillips. De verdere onderhandelingen worden thans overgelaten aan Boris Skvirsky, die reeds sedert jaren te Washington vertoeft als onofficieel vertegenwoordiger der Sov- jeiregeering met don titel .leider van het Russische informatiebureau Skvirsky heeft een officiee.l bezoek als Russisch zaakgeiast'gde afgelegd. Ook na aankomst van den sovjet-gezant Alexander Trojanowski zal Skvirsky die reeds officieuss betrekkingen onderhield met het ministerie van buitenlandsche za ken en d? ministeries van handel en fi nanciën, als gezantschapsraad te Washing ton blijven. BELGIE. Duitsch protest. De Duitsche gezant te Brussel heeft bij de Belgische regeering geprotesteerd tegen de aanvallen op 't nationaal socialistische Duitschland door het op groote schaal verspreiden van pamfletten en 't opvoeren te Antwerpen van een tegen het nieuwe Duitschland gericht tooneelstuk Met name wees de gezant op het misbruik dat dooi de Belgische socialistische partij gemaakt wordt van de onder staatscontrole staande Belgische radio voor het voeren van boy- cotnropaganda tegen Duitschland. De gezant zeide, dat hierdoor de Duitsch- Beigische betrekkingen in gevaar zouden kunnen komen. BULGARIJE. Men mag er niet om „vuur" vragen. De ambtenaren van het ministerie van financiën hebben een plan uitgevonden om de rijksinkomsten te vergrooten. Daar zoowel de lucifers- als de cigaretten- industrie staatsmonopolie zijn. zal het ver boden worden de eene clgaret aan te steken met het eindje van de vorige en men zal ook niet aan een rooker „vuur" mogen geven of vragen. Bij overtreding van dit verbod zal de politie zoowel aan dengene die „vuur" vraagt als aan den- gene die het geeft, een boete opleggen, welke terstond moet worden betaald. Het gebruik van aanstekers is reeds ver boden en er is ook een wet in Bulgarije, welke het zelf rollen van cigaretten ver biedt. Men hoopt hierdoor het verbruik zoowel van cigaretten als van lucifers te doen toenemen. IJMUIDEN, 23 Nov. Tarbot per K.G. f. 0.800.50, Griet per kist vai. 50 K.G. f. 20—16, Tongen per K.G. f. 1.050.75, Middelschot per kist van 50 K.G. 1.24. Zetschol f.20, Kleine Schol f. 22.50—II, Bot f.10 5::, Schar f. 4.30, Rog gen per 20 stuks f. 10.50—6, Vleeten per stuk f. 2.25—0.45,, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 15, Middel Scliel- visch f. 31—19, Kleinmiddel Schehisch f. 22.50—13, Kleine Schelvisch f.19—7, Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 28—17.50, Gullen per kist van 50 K.G. f. 8.501.50, Lengen per stuk f. 1.200.22. Heilbet per K.G f. 0.70—0.60, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.30—1.70, Koolvisch per s uk f. 0.35 0.06, Makreel p. k. van 50 K.G. f.22—17. Aangevoerd 2370 kisten en 1570 manden versche haring. Prijzen f. 4.302.15 per kist en f.3—2.50 per mand. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: RO 46 met 2012, IJM. 38 met f.2168, IJM. 58 met f.1952, IJM. 10 met f.2810, IJM. 19 met f.1791, IJM. 41 met f. 1280 IJM. 195 met f.138, IJM. 111 7met f. 1353, IJM. 97 met f.1563: 2 loggers: KW. 167 met f.752, IJM. 204 met f.707; 2 kotters: E 157 met f.732, E 99 met f.700; 14 drifters: LT. 235 met f.781, LT. 1262 met f.471, LT. 137 met f.951. LT. 1176 met f.945, IJM. 138 met f.1309, IJM. 149 met f.908, SCH. 14 met f.1085, SCH. 107 met f.930, SCH. 84 met f.653, SCH. 264 met f. 559. SCH. 247 met f.1271, KW. 29 met f.12 8. KW. 58 met f.205, KW. 159 met f.1083; KW. 45 met 277, KW. 58 met 50, KW. 29 inet 204 kantjes pekelharing voor Katwijk. De navolgende schepen zijn morgen radlotelegTafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio: Baloeran, Costa Rica, Crijnssen. Flan- dria, Indrapoera, Joh. van Oldenbarneveit, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Pinang, Kota Tjandi, Mamix van St. Aldegonde, Orania. Oranje Nassau, Poelau Bras. Poe- lau Roebiah. Van Rensselaer, Rotterdam, Sibajak, Volendam. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen-Radio bedragen de Jotaie kosten 44 cents per woord. LEIPZIG, 23 Nov. (V.D.). Hedenmor gen te 10 minuten over halftien werd het Rijksdagbrandproces door Dr. Bünger voor het eerst sedert eenige weken weer te Leipzig geopend. Alvorens met het politieke gedeelte van het proces zal worden begonnen, zullen nog eenige te Berlijn behandelde punten door getuigenverklaringen zoo mogelijk nader opgehelderd worden. De belangstelling ls minder groot dan tijdens het eerste proces-gedeelte te Leip zig. De pers is slechts in geringe getale aanwezig en ook de publieke tribune is niet geheel vol. Van der Lubbe kijkt vrij om zich heen. Eerste getuige is de liftbediende van het Rijksdaggebouw Guenther Duesterhoeft, die mededeelingen doet over het brengen van de garderobe van Torgler naar de Communistische Fractiekamer, een ver klaring die met vroegere verklaringen overeenstemt. Getuige heeft tegen acht uur Torgler's garderobe bovengebracht. Getuige Barz uit Berlijn, die van 1930 tot November 1932 lid van dc Roode Hulp is geweest, wordt gehoord om mededee- li.igen te doen over de bespreking, die vol gens getuige Grothe ln Barz' woning in het begin van April zou zijn gehouden. Getuige verklaart, dat hij weliswaar Grothe kent, doch Singer nooit gezien heeft. President; „Wat hebt U te zeggen over die bespreking in Uw woning?" Getuige Barz: „Dat klopt niet. In den genoemden tijd ben ik altijd thuis geweest en in mijn aanwezigheid is een dergelijke bespreking nooit gehouden. Ik was in deze dagen slechts driemaal uit. en wel twee maal ongeveer anderhalf uur bij den dok ter en de derde maal op 7 April om te stempelen. De bijeenkomst zou slechts in mijn woning gehouden kunnen zijn, als ik er niet was geweest." De President stelt verschillende vragen om tot opheldering te komen omtrent de tegenstelling tusschen de verklaringen van Barz en Grothe. Dan wordt groot opzien gebaard door het feit, dat Van der Lubbe een vraag stelt, die weliswaar niet belangrijk ls, ook niet in direct verband staat met het ver hoor van Barz. maar de eerste zelfstan dige vraag en van inzicht getuigende op merking is, die Van der Lubbe tijdens het procesverloop heeft gesteld: „Wij hebben nu drie maanden proces gehad: eerst te Leipzig, toen te Berlijn en nu voor de derde maal weer te Leipzig. Ik zou willen weten wanneer het vonnis wordt uitge sproken en wanneer het voltrokken wordt. Ik heb den Rijksdag in brand gestoken en wat daarna gebeurd is, is toch heel iets anders. Ik wilde vragen wanneer het von nis zal komen." President: „Dat kan ik nu nog niet zoggen." Van der Lubbe's verdediger Dr. Seuffert (tot Van der Lubbe zelfri „Deze kwesties worden allemaal behandeld omdat mis schien medeplichtigen bij de zaak betrok ken zijn." Dr. Werner: „Misschien kan men hem eens vragen, hoe het met zijn medeplich tigen staat." President: „Het ligt aan u of u eens wat meer wilt vertellen, wie de medeplichtigen zijn. De duur van het proces hangt ook van u af." Dlmltrof richt zich tot Van der Lubbe er. tracht hem over te halen nu eindelijk eens alles op te biechten. Dlmltrof moet echter zwügen en Van der Lubbe ver klaart: „Het is toch duldehjk. Ik heb toch al te kennen gegeven dat ik den Rüksdag heb aangestoken. Ik heb dat alleen ge daan. Dit is een proces en er moet eens een vonnis komen. Het duurt al acht maanden. Ik ga daar niet mee aecoord." President (tot den tolk): ..Zeg hem, dat ook nog anderen ervan beschuldigd wor den samen met hem de daad te hebben verricht en dat eerst alles opgehelderd moet worden voor wij tot een oordeel kun- nen komen." Dr. Seuffert: „Je hebt tot nog toe ge zegd, dat niemand je geholpen heeft." Van der Lubbe: „Ja, dat is ook zoo. Maar de ontwikkeling van het proces is te om slachtig." President: „Maar dat ligt ook aan U." Van der Lubbe: .Hier zün ook andere beklaagden, en die bevestigen toch zelf standig, dat zü niets met het proces te maken hebben, den Rijksdag met hebben aangestoken en er ook niet in zijn ge weest." President: „Daarvan moet juist het be wijs geleverd worden. Dat kan niet van het proces gescheiden worden." Van der Lubbe: „Door de ontwikkeling gedurende de 8 maanden dat ik in arrest ben, is toch duidelük getoond, waar ik mü heb opgehouden en waar ik geweest ben." Dr. Werner: ,,Ik verzoek hem nogmaals nadrukkeüjk te vragen of hü helpers heeft gehad of de daad alleen heeft uitgevoerd." President: „Ik heb al herhaaldelük ge zegd. dat men juist uw verklaring, dat U alles alleen zonder hulp hebt gedaan niet kan gelooven en wel vooral na het onder zoek der deskundigen. Zeg nu eens met wie U het gedaan hebt of wie U geholpen heeft?" Van der Lubbe: „Dimitroff en de an deren zün in het proces betrokken doch hebben er niets mede te maken. Zü heb ben de daad niet begaan. Ik wil in elk geval een vonnis hebben. Twintig jaar ge vangenisstraf of de dood, maar ik wil, dat er iets gebeurt. Ik wil ook gewone kleeren hebben." De president Dr Bunger verklaart nog maals dat Van der Lubbe zelf schuld aan den langen duur van het proces heeft, omdat hü volhoudt alleen den Rüksdag in brand te hebben gestoken. Van der Lubbe verklaart dat de ontwik keling die het proces heeft genomen zijn instemming niet heeft. Hü zegt o.a „Ik moet er ten sterkste togen protesteeren dat men na een los oordeel van beambten in ketenen wordt eeslaeen en dat men ook het proces volgens dezelfde beoordee lingen voert. Ik ga daar niet mede ae coord. Ik wil in de gevangenis toch ook den anderen beklaagfcTl troff en Torgler vragen of zy gS1 of niet Dan kunnen zü antwoorii- Dr. Bunger: ..Eerst hebt u zich^3 roepen, dat de andere beklaagden hebben, dat zü het niet hebben i doch u weet toch zelf, dat et nistj zen is als de anderen zeggen, dat r gedaan hebben?" Van dzr Lubbe: „Nog nooit hee den anderen beklaagden de vraag 1 of zü den Rüksdag in brand hebM stoken of niet." Rechter Koenders: „Daarop kun] slechts ja of neen antwoorden." President: „De beklaagden hebt*, herhaaldelük gezegd dat zij er zee aan hebben. Daarop berust hun tiee dediging." Van der Lubbe: „Ik ben de l Ik zie dat de schuld van de aniea niet bewezen kan worden Tegen bef bolisme is het. dat ik protesteer." President: „Wat verstaat u onderI bolisme"?" Dr. Seuffert: „Blükbaar de bewerii de brandstichting in den Rijksdag i rakter van een vuursignaal zou t hebben". Dr. Werner: ..Hebt u met iemanL sproken de daad te plegen of hebt) iemand over de daad gesproken voor) Rijksdag in brand stak?" Van der Lubbe: „Neen, de Rijksdag toont steeds hetzelfde beeld, dat t anderd kan worden. Men ontwlkieP, om den Rijksdagbrand een groot 1 maar ik zie daar geen uitweg in De l stichting was een daad van 10 mil doch alles wat daarna is gebeurdf daar niets mee te maken. Kan i soon dat niet doen? In de gen heb ik heen en weer geloopen en t baasd. Ik heb moeten meemaken,! vü'f of zesmaal per dag eten kreeg.» mee kan ik niet aecoord gaan De President onderdrukt den I verward geworden woordenstroom vij der Lubbe en merkt op„Maar de f zaak is en blüft, dat men niet kanl men, dat U den Rüksdag in tien ml alleen in brand hebt gestoken. Dat ven al heel weinigen". Van der Lubbe: „Als het daaromv gaan, dan was alles al klaar gewee President: „Ja zeker, maar als I duidelük zegt wie de groote zaai lnl heeft gestoken, dan moet. het prof het einde toe worden gevoerd, zoo" nog toe. Bovendien is het grootste g van het proces al achter den rut". Van der Lubbe: „Ik heb al gezegd) het onderzoek alles veel duidelijiff| zegd dan nu in het proces". De Advocaat der Bulgaren Dl' f „Welke middelen heeft Van der D bruikt om de zaal in brand te steka Van der Lubbe: ..Dat heb ik iirteg collen duidelijk gemaakt. Met nut jas". President: „Hebt U de verklarmgaj de deskundigen gevolgd?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Volgens deze verklarinl het onmogelük, dat U met stukken jol groote zaal in brand hebt gestoken J Van der Lubbe: „Dat is slechts Ml soonlüke opvatting der deskundigen groote zaal moet juist heel genu" brandbaar zijn geweest. De vraag w»1 Ik gekomen ben en hoe het tevoren *1 niet duidelük gesteld. Over die vra?j niet gesproken. Ook over het sticnw1 den brand is niet gesproken. Van der Lubbe zegt verder, dat menj in bijzonderheden had kunnen waar hij geweest was. Pres.„Dat kunt u ons nu toen deelen". Van der Lubbe„Men komt er weinig verder mee. als ik vertel ir. gegaan is. Dat is toch bü zoov®fi,„ zoekingen al vastgesteld. Het anne er omgaat of ik gced gegeten hen of vier passen heb gedaan. daannw ik niet aecoord gaan Ik ben net mee eens. dat men allerlei van nujft soonlüke zaken in het proces bracht". Pres.: „Zeker, dit is niet zoo«« belang. De zaak zelf is heel ee°, U hebt de daad bekend en daar™ dit punt duidelük, maar daarnaa- het feit, dat andere personen worden en nu onderzocht moet wo zü schuldig zün. Daartoe kunt meeste büdragen door te vertellen u samengewerkt hebt." h„i Dimitroff: „Van der Lubh 3n honderd maal verklaard, dat hu n heeft gedaan en geen medeplichtig gehad. Nu zegt hü het weer" Van der Lubbe interrumpeer* lachend: „Honderd maal, maar u zich vergissen, lk doe het nu eerste maal". Dimitroff: „Naar mün meenins js onmogelük dat een enkel persoo», gecompliceerden Ryksdagbrand. Van der Lubbe: .Hij in niet ceerd. de brand, hü is zeer eenvo» verklaren, wat er omheen 8?",,erj heel iets anders. De brand zeu rij voudig. De schuldvraag vraag en daarmede ben ik het n- Pres.: „Wat is er dan allemaal v-» gebeurd?" ..„vanl Van der Lubbe: „Het stichten brand noem ik de daad als nooujy. schuldvraag dat wat er omheen j President: „Waarom hebt Rüksdag in brand gestoken? g Van der Lubbe: „Waarom ne zegd. Ik heb het eenvoudig on r lüke motieven gedaan." yv Pres.: „U hebt bü het Burw" schapDelijken steun in Neukoim....] gezegd, dat de arbeiders zich vrijden, dat zü wakker gescnuu - worden Is dat niet juist?" jjfcij Van der Lubloe: „Toen heb til kracht gehad om ja te zeggen kan ik weer ja zeggen. -J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2