TOM DE NEGERJONGEN, DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 November 1933 DE OMSTREKEN. hillegom. arlemmermeer. "pzetting suikerfabriek. zoon van benthuizen. Burgerlijke Stand. smells Maarten, Torretje Hofman. -rins Usc,ab »De Eendracht". iter de heer M. H. van de je de vergadering en sprak en Uit over de groote opkomst. 7; secretaris de heer W. Mets. Lur welke zonder op of aan- rden goedgekeurd, waarna hij ichtlg woord het lid wijlen de d Berg herdacht. De penning heer L. Groen bracht verslag pek dat de ontvangsten bedra- >rip der saldi f308 53, de uit- i» alzoo een batig saldo van rekeningen enz. werden door He nagezien en in orde bevon- rötter dankte den secretaris en meester voor hun degelijk be- ■e de commissie de heeren Q. en, en M. Spruitenburg voor e werkzaamheden. Het aftredend de heer M H. van de Vreede, cclaniatie herkozen, ïraag volgde sluiting dezer ge- -dering. 5 Kamer van Koophandel. heer G J. W. Mathot, lid van K. alhier', is in een bijeen- rganiseerd door de Centrale der tselijke middénstandsvereenigih- ing gehouden over de Kamers andel en liet Handelsregister, voor op, dat de Middenstan- regel alleen over de Kamer andel spreken, als zij hun iaar- age moeten betalen. Onbekend ëmind, en daarom meende de I de Centrale, dat 'het bijbren- inis'omtrent dit instituut nuttig iht is. rt vertelde de heer Mathot hoe vroeger is ontstaan. Hoe zij s de wet van 1920 werkt, werd oeriger toege i ht. Achtereenvcl- j men te hooren hoe de leden r van Koophandel gekozen wor- aideelingen groot- en klein- bij het Handelsregister in meet: n slaan en welke.de werk- van liet instituut zijn. Met opsomming van gegevens .is eeii foven, mede van de zaken ii Kamer adviezen verstrekt aan toen en aan particuliere be- flaarlemsche Kamer heelt een 'sonderwijs, waarvan de mid- hier veel te weinig gebruik lenigingen, congressen en ten- worden gesteund door sub zonder vertelde de heer Mafhot i kleinhandel of middenstand "an. itter dankte voor de leerzame ~nd met het eindigen van de agne vernemen wij, dat de "a te Halfweg, alwaar men nog Jde weer is om de nog aan- jp'eten te verwerken, .vermoedelijk in van December' zal worden Behoudens een kleine stoornis '.spnngen van enkele buizen, is agne aan de fabriek geregeld KATWIJK. gemeenteraad. e vergadering Eindclooze dis- L.r verbouw Chr. School en bouw fiool De steunregeling Be- aer begrootingen Uitvoerige t beschouwingen De zitting 1 hedenavond verdaagd. dezer gemeente kwam gisteren en avondvergadering bijeen. burgemeester Woldringh ™p. Ingekomen is bericht van Parleviiet, meldend, dat hij ming tot lid van de Commissie 'h£f ,e.n van de Commissie voor rfdrijf niet aanneemt. Gekozen beer D. P. E. Meerburg, die bi beraad wenscht te kohier der Straatbelasting 1 £v y.^'gosteld op f. 57163.52. '.^''''Jziging van de verorde- \hng van leges. Na bespre- iien ?anEenomen. iat s i verko°P von grond. Al- oor a nf een strookje grond, n H„,' Haasnoot, deel uitma- whte Paard. Wordt be- in ei» V?or den Pr«s van f- 1— 'kiu dom over 'e dragen. hehhT Tldam vraagt m koop ÏÏ.Wm' 482 M2 grond ge- vemr .Nieuw Zuid." B. en "rkoono Srond aan Dubbel- -uSevh voor f. 4.50 per M2. N. rgh-triatag4407 M2 Belegen aan m? r ^TRemisestraat- eeen Gest J Azn- vraagt is f Tarhotstraat, groot in T per M2- en J. Hou- Pn hoop te mogen hebben hstrant heTarbotstraat-Secr. «slaan Pri^s 5,— 'per M2' «Mewerkmn11 W' tot het ver" verhmfi 2 ingevolge de L.O. en tu" van de Chr. scho.ol e schnrn' en 104 den bouw van verennu en W' 2«n oor- S van h gewettigd is en dat te Pet verzoek de normale tvanR ,gaat- Mitsdien geeft 'eaerti™ den raad in over- van (U h verleenen tot het '!e Ibdb °estaande school tot «enni school en tot het iet onr&"e sch°o1 voor tüt- "ibuM" In verband met voor 11 i.der Senoemde wet "Prichtinn plaatst of !nbare iu Tan een °vereen- voor U. L. O. zal den zin'., Klen B- en W. voor in voorstellassen. wordt eindeloos gedis cussieerd, waarbij men telkens in herha ling valt. De heer D. F. E. Meerburg vraagt nadere toelichtingen. Waarom wordt er op de bestaande L. O.-school geen verdie ping opgetrokken. Daar is bij den bouw van de school op gerekend. Spr. heeft maar 50 handteekeningen van ouders ge zien, terwijl er voor 120 kinderen plaats wordt gevraagd. Hij heeft ernstig bezwaar zijn medewerking te verleenen. De heer C. v. Tongeren wil de zaak van de scholen in zijn geheel bezien. Er moet een oplossing komen wat betreft de Open bare L. S., de Bijz. Ui.O, de Naaischool en de Visscherijschool. Uitvoerig gaat spr. hierop in. Hoofdgedachte van zijn betoog is: het gebouw van de Openbare School grondig herstellen en daarin de U.L.O.- school onderbrengen en de Openbare School huisvesten in de tegenwoordige U.L.O.-school. Dat zal voor de gemeente een aanzienlijke besparing van kosten meebrengen. Wordt medewerking verleend aan de tegenwoordige plannen, dan zal de begrooting van 1935 belast worden met een bedrag van f. 7000 a f. 8000. De voorzitter merkt den heer Van Ton geren op, dat hij buiten de orde is. Het gaat hier alleen om de vraag of de raad medewerking zal verleenen aan de aan vraag van dit schoolbestuur of niet. Daar na kunnen B. en W. pas officieel in on derhandeling treden met het schoolbe stuur over de uitwerking van de plannen. De raad kan alleen medewerking weigeren als de aanvraag niet voldoet aan de wet telijke bepalingen. Deze aaanvraag voldoet daaraan. Weigert nu de raad, dan gaat het schoolbestuur in hooger beroep bij Ged. Staten en zal de raad noodgedwon gen haar medewerking moeten verleenen. Verschillende leden kunnen zich met dezen gang van zaken niet vereenigen. Gevraagd wordt naar de niet officieele besprekingen van B. en W. met het schoolbestuur. Weth. Veltkamp zet de plannen van het schoolbestuur uiteen. Volgens bouwkun digen is het niet mogelijk, om op de be staande school een verdieping te zetten, die aan de eischen van de wet voldoet. Oi heer J. v. d. Perk merkt op, dat het zaak is te zorgen, dat het de gemeente zoo weinig mogelijk geld kost en wil de beslissing verdagen tot een. volgende ver gadering. Nadat nog verschillende leden meermalen het woord hebben gevoerd, doet de heer L. v. d. Zwan het voorstel de zaak uit te stellen tot een volgende ver gadering. Aangenomen'met 114 st. Voorstel tot het verleenen van korting op de landhuur over 1933 tot een bedrag van 20"/o onder voorwaarde evenwel, dat voor de betaling van het restant van de nog verschuldigde huur over 1933 tijdig wordt zorg gedragen. Naar de meening van B. en W. behooren alleen zij die voor 1 Januari 1932 het land van de gemeente hebben gehuurd, voor deze vermindering in aanmerking te komen, aangezien de pachten, welke bij de na laatstgenoemde datum gehouden landverhuringen der ge meente zijn bedongen, in verhouding met bij vorige verhuringen gecontracteerde pachtsommen, reeds belangrijk lager zijn. Op voorstel van den heer H. W. Grim bergen besluit de raad met 133 st. om 30V» korting op de landhuur te verleenen. Voorstel van B. en W. tot het verlen gen van de steunregeling voor werklooze arbeiders en tot het toekennen van brand stoffen-toeslagen. Bedoeling is tevens in het vervolg de Rijksregeling toe te passen, welke verandering van lormeelen aard is en slechts tot doel heeft om te voorko men dat B. en W. telkens met een voorstel moeten komen om de steunregeling te verlengen. Voorts deelen B. en W, mede dat de Minister toestemming heeft ver leend aan ondersteunde werkloozen een brandstoifentoeslag te verstrekken gedu rende de periode van 29 Oct. 1933 tot en met 31 Maart 1934. Aan- de werklooze ar beiders die uitkeering uit de werkloozen- kas ontvangen, en in de week, onmiddel lijk voorafgaande aan het tijdstip, waarop zij gingen trekken volgens de steunregeling steun ontvingen, zou een brandstoflenbon ter waarde van f. 1.— kunnen worden ver strekt, in de kosten waarvan evenwel geen Rijksbijdragen kan worden tegemoet ge zien. De heer B. v. d. Bent verzoekt de brandstoffenbon te verstrekken via de organisatie. Dit zal voortaan geschieden. Praeadvies op het verzoek van A. Pronk, die vraagt het door hem gehuurde per ceel teelland in de Zanderij De Ridder" uit de huur te willen nemen. B. en W. advi- seeren afwijzend te beschikken, waarmede men zich kan vereenigen. Punt 10 is een voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening tot afwij king van bepalingen der winkelsluitings wet. Het is wenschelijk een algeheel ver bod om een winkel voor het publiek gedu rende den Zondag geopend te hebben, met dit voorbehoud dat melkwinkels tot 9 uur voorm. geopend mogen zijn, en dat alle winkels gedurende Juli en Aug. op de eer ste vijf werkdagen der week geopend mo ge zijn tot 9 uur nam. Na discussie con form besloten. Voorstel tot wijziging gemeentebegroo- ting 1933. Dit in verband met een bijzon dere uitgave. Goedgekeurd. Hierna volgt het voornaamste punt van de agenda, n.l. de behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor 't jaar 1934. De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f. 812475.17 Kapitaaldienst: inkomsten f. 146100.76, uitgaven f. 165280; nadeelig saldo f 19179.42 Van de regeering is een missieve inge komen inzake verminderde uitkeering uit het gemeentefonds van f. 1600 een vermin derde bijdrage voor werkverschaffing en steunverleening van f. 36000, zoodat er een verlaging van inkomsten is van f 37600 B. en W. stellen voor dit gat te stoppen door verhooging van inkomsten. De voor naamste posten daarvan zijn f. 8000 van saldo 1932; leges f. 500; keurloonen f. 500, strandexploitatie f. 3200; kampeerterrein f. 1000; uitbreidingsplan f. 1000; vermin dering bijdrage tekort Zeeweg f. 3000; f 1000; bewaarschoolsubsidie f. 350; ver mindering steun werkloozen f. 3000; idem werkloozenkassen f. 4000 en uit onvoor ziene uitgaven f. 9628.22. Algemeene beschouwingen De heer Guyt opent deze met te wijzen op de winst uit de bedrijven. Deze indirecte belastin gen drukken zwaar op de minst draag- krachtigen. Spr. wenscht deze grove on rechtvaardigheid niet te bevorderen. Voorts verzoekt hij o.a. een extra-uit- keering voor de werkloozen met de Kerst dagen, in verband met hun noodtoestand. Ook merkt hij op, dat van de lagere ioonen absoluut niets meer af kan. Den heer Meerburg is deze begrooting niet meegevallen. Een klein gedeelte van de bevolking moet opkomen ten bate van velen. Met het stationair blijven der uit gaven kan hij zich niet vereenigen. Een vergelijking makend met Engeland zegt hij, dat alle uitgaven met minstens 30'','o verlaagd moeten worden, wil de toestand niet op een catastrophe ultloopen. De ioonen zijn globaal met 8'-7i> achteruitge- loópen, het indexcijfer met 25"/», hetgeen een wanverhouding beteekent. De Ioonen in den tuinbouw zijn veelal met de helft verminderd en tot een minimum gedaald, die der gemeenteambtenaren niet. Geheel nieuwe regelingen moeten worden inge steld. Hij zül voorstellen daartoe krachtig steunen. De heer v. d. Bent zegt, dat wederom f. 37.000 bezulningd zal moeten worden. Waarom kan dit niet op de hoogste sala rissen gevonden worden? Deze drukken op de bevolking. Spr. kan zich ook niet ver eenigen met den bouw van het Zeehos pitium, waarvan de inschrijving niet in Katwijk plaats vond. De heer van Tongeren geeft uitvoerige financieele beschouwingen. Ten laste van het volgende dienstjaar komen zeker f. 35 a f. 40.000, waarover men over 1935 minder kan beschikken. Hoe denken B. en W. deze te vinden, zonder belastingvei - hooging? Moeten wij de moeilijkheden een jaar verschuiven? Volgens spr. zeker niet. Gerechtvaardigde verlaging der salaris sen is noodzakelijk. De visscherij brengt slechts de helft op van twee jaar geleden: de meesten leiden een zeer sober staan en verdere verhooging van belastingen zou een te zwaren druk beteekenen. Spr. beschouwt het rapport van de commissie- Schouten en vraagt zich af, of 't niet ge boden is, ook hier de salarissen naar even redigheid te herzien. Spr. wenscht voor 1934 een matige salanskortlng en minder functies (geen posten voor commissaria ten). Voorts wenscht spr. opheffing van de functie van directeur van gemeentewer ken, welke ver boven onzen stand is, aldus spr. Hij zou voorts gaarne zien een meer aanpassende salarieering van den hulp keurmeester. Hij stelt de volgende sala riskorting voor: de Ioonen van f. 1000 f. 1500 te korten met 4%; van f. 1500 f. 2500 met 5%; van f. 2500—f. 4000 met 6°/n en daarboven met T/«. De heer v. d. Zwan heeft met blijdschap geconstateerd dat de begrooting sluitend is gemaakt zonder belastingverhooging en salariskorting. Een gat van f. 30 a i. 40.000 moet echter op 't laatste oogenblik ge stopt worden. Gelukkig zijn nadere voor sellen van B. en W. gekomen en zij klop pen als een bus. Maar wat is de practi- sche uitwerking? Spr. twijfelt aan som mige ramingen, Is 't goed de steun- en de subsidie aan de werkloozenkassen te ver lagen? Alleen verbetering van den toe stand zal verlichting kunnen geven. Er zullen andere bezuinigingen toegepast moeten worden. Het "zal juist zijn een langzame salariskorting toe te passen. De voorzitter deelt den heer Guyt mee, dat de inkomsten der bedi'ijven van Kat wijk zeer gering zijn in verhouding tot andere gemeenten. Een extra-kerslgave is bij de begrooting 19934 niet aan de orde In het gesprokene van den heer Meerbmg meent de voorzitter de theorieen van prof. Mees beluisterd te hebben. Aanpassing aan de indexcijfers is niet gemakkelijk in de practijk en geeft niet steeds 't ge- wenschte resultaat. Het college van B. en W. wil versoberen, waar dit mogelijk is, en dit is gebeurd. De heer v. d. Bent heeft gesproken over de hooge salarissen. Alge- heele herziening is tegemoet te zien, maar deze moet dan definitief zfjn. In de loop van dit jaar zullen B. en W. een en ander ender de oogen zien, vooral de topsalaris sen. Incidenteel is dit echter moeilijk door te voeren. Laat men echter niet vergeten, dat Katwijk zieh nog steeds snel uitbreidt; veel grond is alweer verkócht en men kan dus een zeker optimisme behouden. De heer van Tongeren is in zijn financieel overzicht niet steeds juist geweest. De subsidie werkloozen uitgaven i. 4000 was extra gereserveerd en is nu ter beschikking van den dienst gesteld. Spr. vertrouwt, dat de uitkeering voor steun in het komende jaar niet hooger zal zijn: ook de f. 3000 is verantwoord. In de begrootmg zat nog zooveel speling, dat zij ook met de nieuwe vermindering sluitend kon worden ge maakt. In de toekomst zal dit wel zoo blij ven. want Katwijk is altijd zuinig geweest Weth. Veltkamp merkt op, dat wel de gelijk gerekend moet worden met de be volkingsvermeerdering, Den heer Meer- zurg zegt hij, dat B. en W. bewust zeer zuinig zijn geweest. Men kan echter de crisislijdenden niet laten verpauperen. Spr. betwijfelt of salariskorting de eenige uitlaatklep voor bezuiniging is. Salaris vermindering is de inzet, maar vermoe delijk ook, omdat men niet anders weet. Uitkeeringen van de bedrijven aan de ge meente mogen niet plaatsvinden, aldus zegt spr,, in verband met een opmerking van den heer Guyt. Een matige winst hoogstens 5°/o mag het bedrijf zelf be houden. De heer Meerburg repliceert en merkt nogmaals op, dat hij geen voldoende ver mindering op de begrooting constateert, speciaal wat betreft de „vaste lasten." In de particuliere bedrijven geschiedt dat anders. De heer van Tongeren handhaaft zfjn voorstel Inzake salarisverlaging, hoe wel hij het een ellendig werk vindt. De voorzitter ontraadt het voorstel, daar hij het toch aan de Kroon ter vernietiging zal moeten voordragen, omdat de organi saties dan niet gehoord zijn. Een en ander moet eerst rustig bezien worden; een voor stel tot nieuwe salarisherziening zal bin nenkort ingediend worden. De heer Meerburg verzoekt een bepaal den tijd te noemen. De voorzitter acht dit niet mogelijk. De heer van Tongeren zegt dat er dan in 1934 niets van komt en dientengevolge zal voor 1935 belasting verhooging moeten intreden, terwijl de druk in Katwijk al zeer zwaar is. De heer Eikelenboom wijst erop, dat vol gens de memorie van antwoord B. en W. geen reden tot salarisverlaging zien; als hun opinie ten deze veranderd juicht hij dit zeer toe. Kunnen B. en W. niet met voorstellen komen vóór 1 Maart? De voor zitter zegt dit toe; waarschijnlijk zal een Raadscommissie daartoe benoemd moeten worden. Het voorstel van Tongeren wordt na uitvoerige discussie verworpen met 7—10 stemmen. Vervolgens wordt overgegaan tot behan deling van de begrooting der bedrijven. ElectriciteitsbedrijfGewone dienst (baten en lasten) f. 114.430.45; Kapitaaldienst f. 114.070.7 l'/t. Grondbedrijf: Gewone Dienst (baten en lasten) f. 15.145.00; Kapitaaldienst f. 36.600.05. Gasbedrijf; Gewone dienst f. 165.879.77; Kapitaaldienst f. 181.933.57Vi. Waterleidingbedrijf: Gewone dienst f. 64.353.85; kapitaaldienst f. 30.006.71. Alles na verschillende opmerkingen aldus goedgekeurd. De heer B. v. d. Bent voert een plei dooi voor het geven van koopcontracten aan de waterstokerijen, die moeten blijven bestaan. De heer van Tongeren stelt voor dat voor industrieën en particulieren water beschikbaar gesteld wordt a 25 ct. per M3 bij afneming van minstens 300 M3. het geen zj. een bate zal opleveren van f. 300 door het toenemen van het watergebruik. Weth. Veltkamp acht 't door den heer van Tongeren te verwachten meerder water verbruik eenvoudig fantastisch. Het voor stel wordt aangenomen met 115 st. Ook de begrooting van het vleeschkeu- ringsbedrijf (reorganisatie van dit be drijf komt nog voor 1934 in behandeling) en van den schoolartsendienst worden goedgekeurd. De heer van Tongeren vraagt hoe 't staat met de rechtspositie van den schoolarts, in verband met een mogelijke salariskorting. Voorts stelde hij voor de post bureaubehoeften en kosten inrich ting laboratorium te houden op f. 200 en niet op i. 400 uit te trekken. Wordt aan genomen met 10—6 st. Wordt overgegaan tot behandeling der Gemeentebegrootlng uitgaven gewone dienst.) De heer van Tongeren stelt voor de presentiegelden der raadsleden op 1.2 te stellen. De voorzitter acht zulks on juist, omdat de leden werkzaamheden moeen verzuimen. De heer Guyt Is als arbeider tegen het voorsteL Het wordt ver worpen met 11—5 st. Sommige leden achten de post onderhoud en schoonhouden Raad huis ad f. 2500 (v.j. f. 1000) te hoog. De heer B, v. d. Bent vraagt of het werk der ambtenaren van den Burgerlijken Stand niet onbezoldigd kan geschieden. Wordt reeds door Ged. Staten onder de oogen gezien. De heer B. v. d. Bent brengt dank voor handhaving post tuberculosebestrij ding. Te kwart over twaalf wordt de ver gadering verdaagd tot hedenavond 7 uur. De behandeling der begrooting vordert dit jaar zeer véél tijd. Ned. Christelijke Vrouwenbond Katwijk aan Zee In Maats van den Heer W. VOSKUIL korat Vrijdag 24 Hot. a s. des avonds om 8 nur in de zaal voor ,,0hr. Prot. Bel." Mr. A DE GllAAF van Zeist» spreken over: 1308 „De verhouding tussehon opgroeiende Jongens en Meisjes" Toegang 15 eent KATWIJK AAN ZEE. T. B. uit de Havenstraat deed bij de politie aangilte van het feit, dat gister- morgei. om 7 uur een sleeperswagen, waarop de voerman C. P. in volle vaart zat, zonder paard bespannen, de Hoogstraat af kwam rijden. Het voertuig reed tegen zijn huis, waarbij een raamkozijn geheel vernield werd. De politie stelt een onderzoek in en waarschuwt tegen dit gevaarlijk rijden met een onbestuurbaar voertuig, waarvan de vaart niet kan verminderd worden. Ds. A. Offeringa van Scheveningen zal hedenavond om 8 uur in „Casa Cara" voor de afd. Katwijk van de Ned. Chr. Geh. Onth.-Vereeniging optreden met het on derwerp: „Noach's Huisgezin". Men zie de advertentie van gisteren. Betreffende de te houden winterlezing op Vrijdag a s. van den Ned. Chr. Vrouwen- Bond verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. o LISSE. De Gemeente-begrooting 1934 - Nieuwe bezuinigingen. Betreffende de cijfers der gemeente-be- grootlng 1934 dient nog het volgende te worden opgemerkt. Door het Gemeentebestuur is van den ministers mededeeling ontvangen, dat in de kosten van steunverleening voor het jaar 1934 geen hoogere Rijkssubsidie zal worden ontvangen dan 46/75 gedeelte van de subsidie die voor 1933 werd toegekend. De subsidie voor onze gemeente zal der halve 36 pet. der kosten van steunverlee ning bedragen voor het jaar 1934. Bij de samenstelling der begrooting was reeds rekening gehouden met een min dere uitkeering van 8°/o uit het gemeente fonds, waarvan voor het dienstjaar 1934 ten laste komt een bedrag van f. 5.906,51. Thans moet nog dekking worden gezocht voor een bedrag van f. 13.000. waarvan hieronder een uiteenzetting volgt. De subsidie voor de steunverleening van f. 70 000 was geraamd op 50«/«, derhalve f. 35.000. Nu de subsidie van 50» 'o is terug gebracht op 36°/o, wordt de subsidie van f35000 teruggebracht op fl. 25.200. Aange zien de werkloosheid nog grooter omvang gaat aannemen in vergelijking met het vorig Jaar, zal het een groote vraag zijn of met f. 70.000 kan worden volstaan, waarom voorgesteld wordt deze post te brengen op f. 75.000. Ten opzichte der werkloosheid zijn B. en W. pessimistisch gestemd. Met de verlaging der Rijkssub sidie en de verhooging der post met f5000 zal dekking moeten worden gezocht voor f. 13000. De dekking van dit bedrag zal volgens het college van B. en W. hoofdzakelijk ge vonden moeten worden in een sterke be zuiniging op de uitgaven voor de gemeen telijke hulshouding. Over een groot ge deelte van het gemeentelijk budget wordt beschikt door particuliere instellingen, zoo als schoolbesturen, zonder dat de Raad of B. en W. hierop invloed kunnen uitoefe nen. Het zal dan ook zeer zeker voor een groot deel afhangen van de medewerking dezer instellingen of het bezuinigingsplan van B. en W. zal slagen. Het college Is er echter van overtuigd, dat ook dezen blij moedig een offer zullen willen brengen voor het gemeentebelang. Ook het Burgerlijk Armbestuur zal zich in de uitgaven tot het uiterste hebben te beperken, waardoor zeer zeker haar reeds moeilijke taak aanzienlijk verzwaard wordt bil een gedurige stijging van den nood. De sublsidles der verschillende Instellin gen zullen eveneens verlaagd moeten wor den. De Inkomsten willen B. en W. trachten op te voeren door het ontwerpen van een nieuwe verordening op de Secretarie-leges en rechten van den Burgerlijken Stand. Verwacht wordt dat hierdoor deze post met f. 300 zal worden verhoogd. Aan terug ontvangst voor verstratlngen enz. zal f. 1000 worden genoten waardoor deze post komt op f. 1500. Bij de post Openbaar Onderwijs worden de ontvangsten en uitgaven verlaagd met f. 2300. aangezien het leerlingen-aantal niet boven de 60 zal komen, waardoor de onderwijzer L. van der Wanden wegens overcompleet op wachtgeld gesteld zal worden. Verder zullen de verschillende posten der begrooting nog meer bezuinigd worden dan geraamd was bij de samenstelling der be grooting en wel: algemeen beheer f. 611.75; openbare veiligheid f.595; volksgezond heid f. 677.05 (waaronder f.500 minder voor bestrijding der tuberculose), openb. werken f. 1008.75; openbaar onderwijs (boven de reeds genoemde bedragen) f. 1200, w.o. f. 840 voor de kweekeling met akte. welke belooning wordt ingetrokken; openbaar U.L.O. f. 200: bijzonder lager en U.L.O. samen f. 2750: bijzonder bewaarsch - onderwijs f.200; andere posten onderwijs etc. f. 1045 (hierdoor komen te vervallen verschillende substdlën aan tulnbouwcur- sus, muziekvereenlglng etc. etc. De post voor het Burgerlijk Armbestuur wordt weer met f. 2000 verlaagd. Verder worden enkele posten nog bezuinigd. De begroo ting zal Woensdag 29 Nov. worden be handeld. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk. Tot gemachtigden voor het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn ge kozen de heeren L. Dekker, A. de Kwaas- teniet, L v. d. Voet en H. v. d. Wilden. Loop der bevolking. Gevestigd: A. O. Smids, St. Bernardus, van Amsterdam p. G. M. Gouverneur, Hoofdstraat 80, van N. O. Inditt J. IJ. Mullié en gezin, Kerklaan 31, van Soera- baya A. G. M. van den Bosch, Hoofd straat 253—255, van Noordwijkerhout. Vertrokken M. p. Verkerk, Hoofdstraat 241, naar Alphen a. d. Rijn A. G. Bierfischer, Hooldstraat 324,, n, Oegstgeest. Gevonden voorwerpen: dop van een autowiel, handschoen, grijze kinder- en dameshandschcen, dames handschoen, liuis- sleute. „Lips" no. 12, wollen das, rood en zwart gekleurd en geldig belas ingmerk. Nadere inlichtingen worden door de polilio alhier verstrekt 5. Tom had ook zijn jachtmes, dat hij altijd noodig had om vruchten af te snij den, niet vergeten. Daarmee sneed hij van het dikke riet dat aan den oever van de rivier groeide, een aantal stengels af. En hiervan maakte hij het prachtigste mu ziekinstrument wat Je Je maar denken kan, door ze met elkaar te verbinden en er keepjes in te maken, zoodat elk stukje halm een andere toon voort kon brengen En op dit fluitje, dat eigenlijk een soort mondharmonica was. ging hij, wegge doken tusschen het riet, een deuntje zit ten fluiten. 6. Nu moet Je weten, dat die dikke groote krokodillen erg gesteld zijn op een deuntje muziek. En toen ze dan ook dat aardige deuntje hoorden, kwamen ze aan gezwommen. Tom zag eerst een paar oogen opduiken, en toen de rest van den kop, met de lange neus en den grooten bek met scherpe tanden. Jullie zou vast bang geweest zijn, als je dat gevaarlijke beest daar *oo had zien naderen, maar Tom was een moedig ventje, en hij had ook al zoo veel krokodillen gezien. Hij hield zich schuil, maar bleef doorspelen. En toen de krokodil aan den kant van het water kwam, en een poging deed om op den oever te komen, schoof Tom voorzichtig achteruit. t 8—3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11