DE ECONOMISCHE POLITIEK DER REGEERING. PER PAKJE 50-35-20 IËRT p en schoolnieuws srt'eTVrw and J binnenland. faillissementen. vbagenrubriek. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 November 1933 Derde Blad No. 22601 fis. 40-jarig Jubileum lieer Th. H. Polman. P predikbeurten. 111111 mei Uw gaven *ch Crisis-Comité. LAND- EN TUINBOUW. Helder klinkt i Jaargang jFKEND IVfUZIEKLEERAAR [x£ De heer Th. H. Polman. busicus Theodor Henri Polman, te Noordwijk-aanZee, werd 26 „r 1873 geboren te Nijmegen en zal i Zondag den leeftijd van 60 jaar Vrijdagavond zal hem door een |<n zijn vele vrienden een grootsche jereid v/orden in Hotel-Restaurant Noordwijk-Binnen, mede in ver- bel zijn 40-jarig jubileum als mu- ■jmegen ontving de heer Polman ke muziek-onderwijs. |!-.iarigen leeftijd vertrok hij met jders naar Brugge in België, waar studie in orgel- en pianospel vol ler ook de zang bestudeerde. 13, op 20-jarigen leeftijd, ves- e heer Polman zich te Amsterdam Èekleeraar, in welke stad hij pl.m. I werkzaam was. Gedurende vele s de heer Polman aldaar Directeur Politiemannenkoor en van diverse Ook was de heer Polman t bij het Nederl. Tooneel en bij irds. gezondheidsredenen verliet hij a en vestigde zich in de oorlogs- .leraar te Leiden. Als orkest- lilrecteur van verschillende zang- tekoren, zoowel in Leiden als te Izoeterwoude, Koudekerk en Oegst- pm hij in de muziekwereld een baande plaats in. Ook was de kian gedurende 10 jaren organist IGroene Kerkje" te Oegstgeest. I is de heer Polman gedurende een pen te Noordwij k woonachtig en ook in die gemeente als muziek- leen vooraanstaande plaats in. De Ttaan bekleedt ook daar de functie Buist, n.l. bij den Ned. Prot. Bond lordwijk, waar steeds wordt genoten In mooi en zuiver orgelspel, «eer vele mooie werken, muziek- i ook voor koor en orkest (w.o. zeer tor kinderen), alsmede operettes, heer Polman de componist. Ook als I ls hij geen onbekende, vooral als ftreft mandoline-orkesten, In zijn |woning „de Stormvogels" te Noord- >;Zee, ontvangen thans nog velen [uzjkale opleiding van dezen bekwa- a kundigen leeraar, die nog steeds I opgaat in zijn mooi, paedagogisch I heer Polman, die indertijd tevens Fheid had als vaste accompagnateur zond at middagconcerten der toen- t .Leidsche Concert-Vereeniging" auteur is van het boekwerkje ,,De muziek" zal het in de komende niet aan belangstelling ont- voor heden. HIEUW- vennep. nbrug Kerk: Nam 7 uur. de heer 1 D°NDERDAG 23 NOVEMBER. abbenes. |Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. d. Fok- lisse. Haag1 hal£zeven- ds- Hon- 2andvo°ort: Nam' 8 UUr' dS' N' ZEVENHOVEN. is°Drerir?Cerlt'Polder): Nam. 6 3/4 "nessen, van Amsterdam. L Koole, cand _'e, Wenswerd J R Sybran- ked herv. kerk. Itpfn qi Jao' Tr0f* edrecllt en Sneek keffers te Marken Voor Oosterbierum (toez H wi "tamsbergen. Voor Kesteren 011 eand. te De Bilt geref. kerken. 11,1,2 hervormden'. "chifflTe slleiJrecht mej S. Doets, MINISTER VERSCHUUR AAN HET WOORD. memorie van antwoord aan de tweede kamer. Minister Verschuur deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Econ. Zaken en Land bouw mede, dat de regeering, wat het vraagstuk van een nieuwe ordening van het bedrijfsleven aangaat, nog menige belemmering op het pad dezer ordening vindt, hoewel het oogenblik, waarop deze haar intrede zal doen wellicht niet meer in de verre toekomst ligt Het vraagstuk van de economische sa menwerking tusschen ondernemers, tot denzelfden bedrijfstak behoorende, heeft reeds gedurende eenigen tijd de aandacht van den minister. Hij overweegt de moge lijkheid een meer regelmatig contact, te leggen met organen uit de daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Een be drijf, dat wellicht voor een stap als hier bedoeld, rijp zou kunnen zijn, is de schoen- en lederindustrie. De regeering ontveinst zich niet dat daarbij voorzich tigheid moet worden betracht. Dat de regeering het economisch leven niet voldoende als een groot ondeelbaar geheel beschouwt, acht de minister een klacht zonder grond. De invloed van de maatregelen tot steun aan den landbouw op de kosten van levensonderhoud, heelt zich tot nu toe vrijwel bepaald tot het verhinderen van zoodanigen lagen val der prijzen, dat daarop zeker niet duurzaam de productie kosten der industrie kunnen worden ge baseerd. Op tweeerlei wijze wordt getracht aan de moeilijkheden voor sommige in dustrieën ten spoedigste tegemoet te ko men, n.l. eenerzijds door ook op afge werkte producten, voor zoover dit nog niet was geschied, crisis-heffir.gen toe te pas sen, en anderzijds door het verleenen van restituties bij uitvoer. Beperking van iederen invoer tot 100% acht hij uit handelspolitiek oogpunt een veel te ruwen maatregel. Ter bevordering van het Nederlandsch fabrikaat heeft de regeering in den loop van dit jaar c.a. f. 85.000 ten koste ge legd aan een reclame-campagne. De me dewerking daaraan van de zijde van het bedrijfsleven heeft niet aan de vervrach tingen van de regeering beantwoord. Overleg is gaande tusschen de betrok ken departementen en regeeringen over economische samenwerking tusschen Ne derland en Nederl.-Indië. Alvorens zich uit te spreken omtrent verdere middelen, welke noodig zouden kunnen zijn om de Nederiandsche in- dustrieele belangen te behartigen, zal de regeering eerst de noodige ervaring moe ten opdoen. Een vergelijking met andere landen kan niet aan de hand van enkele gegevens worden getroffen. De minister deelt in antwoord op ge stelde vragen mede, dat vooralsnog de meestbegunstiging op tariefgebied niet zal worden losgelaten, aangezien daaruit ern stige nadeelen zouden voortvloeien. Wat den handel met Rusland betreft, deelt de minister mede, dat zich een co mité uit de kringen van de belangheb benden heeft gevormd, welks doel is ver ruiming van de exportmogelijkheden te bevorderen. De regeering volgt de werk zaamheden van dit comité ten einde te beoordeelen of zij van haar retorsie-be voegdheid dient gebruik te maken. De uitvoering van het protocol in zake het Duitsche transfermoratorium kan ten sooedigste worden tegemoet gezien. Wat de toepassing van de clearingwet betreft is de regeering voornemens met verschillende, daarvoor in aanmerking ko mende landen, in onderhandeling te tre den over de afsluiting van clearing-ver- dragen. Ten aanzien van het verdrag van Ouchy deelt de minister mede. dat de regeering thans den regel volgt om nieuwe begun stigingsverdragen slechts voor korten ter mijn aan te gaan. De verdere perspectie ven van het Oslo-verdrag kan de minister niet gunstig noemen. In zake de boycot-actie van Duitsche waren wenscht de minister, hangende het ter zake gevoerde overleg, zijn standpunt voor te behouden. Een nauwgezette controle wordt uitge oefend op de gesties der crisisbureaux. Krachtens de bepalingen van het crisis- organisatiebesluit-1933 zullen eenige recht sprekende instanties in het leven worden geroepen. De minister hoopt, dat in het jaar 1934 de crisisrechtspraak haar bevre digenden invloed zal kunnen laten gelden. De aangekondigde maatregelen op het gebied van het executierecht zullen zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Ook zal krachtiger tegen de smokkelarij wor den opgetreden. Ter herwinning van afzetgebied voor het textielbedrijf zijn ernstige stappen onder nomen en het laat zich aanzien, dat over de resultaten daarvan binnen afzienbaren tijd nadere mededeelingen kunnen wor den gedaan. De maatschappij tot behartiging der na tionale scheepvaartbelangen heeft sinds haar oprichting aan acht ondernemingen door het openen van credieten hulp ver leend, tot een totaal bedrag van 9.6 mii- lioen gulden, waarvan thans 5.5 millioen is opgenomen. Het is zeer onzeker of de con ventie in zake de Rijnvaart zal worden geratificeerd of geteekend, wegens de economische bezwaren. De minister kan geen vrijheid vinden mee te werken tot invoering van nacht- en Zondagsrust in de binnenvaart. Een ontwerp eener nieuwe ijkwet zal. naar de minister vertrouwt, in den loop van dit zittingsjaar kunnen worden in gediend. Uitvoerig verdedigt de minister het dooi de regeering gevoerde landbouwbeleid. Als algemeene tendenz zou zich kunnen af- teekenen de wenschelijkheid van een ge deeltelijken overgang van de veeteelt naar den akkerbouw. Met nadruk wenscht de minister op den voorgrond te stellen, dat de uitvoer van onze landbouwproducten zooveel mogelijk dient te worden bevor derd. Onder de middelen van steun noemt de minister ook de teeltbeperking. Op het terrein van den tuinbouw en de aardap pelen zijn teeltbeperkingen in voorberei ding. Mededeeling over een nieuwe pacht- regeling is spoedig te wachten. Wat den akkerbouw betreft ligt het in de bedoeling den haverprijs op zijn beloop te laten na de vastgestelde heffing. Voor de gerst ligt het eveneens in de bedoe ling een beteren prijs te bereiken. Voor rogge gaat de minister door met het ge volgde systeem. Ten bate van de vlascul tuur zullen maatregelen worden getroffen. Voor de suikerbieten valt nog niets met zekerheid te zeggen. De beperking van den rundveestapel is zoo diep ingrijpend, dat niet dan na zeer rijp beraad hiertoe mocht worden overge gaan. Deze inkrimping was evenwel on misbaar. Ten aanzien van den tuinbouw verklaart de minister, dat <je voorbereidingen om tot steunuitkeering over 1933 uit te gaan reeds zoover zijn gevorderd, dat daarmede een aanvang is gemaakt. Het ligt in de bedoeling het saldo van het invoermono- polie over 1933 te bestemmen om het steunbedrag te verhoogen. Met betrekking tot de zeevisscherij kan de minister mededeelen, dat het rapport der commissie-Rij kens bij hem is inge diend en dat de publicatie daarvan kan worden tegemoetgezien. Een regeling, waarbij de invoer van vreemde zeevisch en de aanvoer van zee- visch rechtstreeks uit zee door vreemde vaartuigen zal worden geoontingenteerd, zal binnenkort in werking treden. Getracht wordt met Engeland een rege ling te treffen, waarbij de zekerheid ver kregen wordt, dat vreemde visch, die in transito over ons land naai- Engeland wordt doorgevoerd, daar te lande niet als Nederiandsche visch zal worden beschouwd en op rekening gebracht van het aan Nederland toegekende contingent. Een ontwerp-regeling tot het tegengaan van vernieling van te kleine visch door de trawlers is in overweging. De minister voelt niet voor een verbod van een op zettelijke pufvisscherij en van den aan voer van puf. De mogelijkheid van maatregelen om de zoetwatervisschers in hun benarde om standigheden eenigszins tegemoet te ko men is onderzocht, doch het is den mi nister tot dusverre niet gelukt een uil- voerbare steunregeling voor de blnnen- visscherij te ontwerpen. De maatregelen ten opzichte van den aal- en palinginvoer verkeeren in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. NOTA VAN WANTROUWEN TEGEN B. EN W. VAN AMSTERDAM. Voordat gisteren een begin werd ge maakt met de behandeling van de Amster- damste begrooting, kwam van de zijde van de sociaal-democraten reeds een motie van afkeuring jegens het beleid van B. en W., daar het college geen gevolg had gegeven aan de motie-Toornstra, om voor het Sint Nicolaasfeest een subsidie over 1933 uit te keeren Na vrij heftige debatten is deze motie met steun van de Middenstanders (23—14 stemmen) aangenomen. ONTSLAGEN BIJ WERKVERSCHAFFING. Het lid der Tweede Kamer, de heer Hiemstra, heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd: 1. Is het juist, dat een groot aantal arbeiders uit de gemeente Vriezenveen bij de Rijkswerkverschaffing is ontsla gen? 2. Zoo ja, is dit ontslag dan te wijten aan gebrek aan werkobjecten in de pro vincie Overijsel? 3. Kan de minister ook mededeelen of bepaalde werkobjecten met een zoodani gen spoed worden voorbereid, dat spoe dige tewerkstelling van de in vraag 1 bedoelde arbeiders is te verwachten! DE HEER A. W. SIJTHOFF CONSUL VAN NOORWEGEN. De Staatscourant bevat een Kon. Besluit waarbij de heer A. W Sijthoff, erkend en toegelaten is als consul van Noorwegen te 's-Gravenhage voor 's-Gra- venhage en Delft. Naar wij van de zijde van de Noorsche Legatie te 's-Gravenhage vernemen, heeft de Noorsche Regeering eenigen tijd geleden den heer Sijthoff tot consul be noemd. om op deze wijze de gelegenheid te hebben ook officieel gebruik te maken van de diensten, welke de heer Sijthoft reeds jaren lang ten behoeve van Noor wegen en van de Noorsche onderdanen, die hier verblijf houden, bewijst. De heer Sijthoff staat reeds vele jaren in nauwe relatie met Noorwegen en de Regeering heeft het consultaat te Den Haag speciaal opgericht, omdat men in den heer Sijthoff een uitermate geschikte persoonlijkheid meende te zien, die Noorwegen van groot nut kan zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon besluit is met ingang van 4 Januari 1934, benoemd tot burgemeester der gemeente Scbore H D Trimoe De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken zal op Maandag 27 November niet plaats hebben. RECLAME. 1009 h -'i PLUS TOESUeZCCEL DE R.-K. STAATSPARTIJ EN HET GEZINSLOON. Rapport der commissie Romme. In de vergadering van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Drente, welke te Emmen gehouden is, is medegedeeld dat de commissie Romme aan den partijraad der R.-K. Staatspartij heeft doen toeko men een rapport, dat Vrijdag en Zaterdag te Rotterdam in de vergadering van den partijraad zal worden behandeld. In dat rapport wordt de arbeid gezien als van groepen Men moet rekening hou den met de behoeften van de leden der groep, zoodat de vaders van kinderrijke gezinnen meer behooren te ontvangen dan de ongehuwden en vaders van gezinnen met geen of weinig kinderen Daartoe wil men in het leven roepen be drijfsfondsen. die kunnen steunen op een collectieve arbeidsovereenkomst, of gemeng de fondsen. Boven die fondsen moet staan een vereveningskas. welke zal moeten zor gen, dat in een bepaald bedrijf de premie niet lager wordt dan in een ander bedrijf, uitsluitend omdat' men de vaders van kin derrijke gezinnen tracht te weren. De staatsbijdrage zal ook aan de bedrijfs- en gemengde kassen toevloeien via de ver eveningskas. De mogelijkheid moet worden geopend om aansluiting bij een bedrijfsfonds ver plicht te verklaren voor de bedrijf sgenoo- ten. Als overgang 'zou men kunnen begin nen met een beperkt-vrij willige deele- ming. waaruit uitkeeringen worden ver strekt van het derde of vierde kind af Voor kleine zelfstandigen zal ook een fonds moeten worden gesticht. Ten slotte zal naar het oordeel der com missi de overheid in de loon- en salaris- regelingen voor overheidspersoneel moeten opnemen een regeling voor het verstrekken van kinderbijslag. Aangezien bij de gewij zigde Ambtenarenwet de centrale overheid nieuwe bevoegdheden heeft gekregen om in te grijpen, zal deze die bevoegdheid zoo behooren te hanteeren. dat naast andere voorschriften, welke in artikel 125 der Ambtenarenwet voor de publiekrechter lijke organen zbn getroffen.,ook wordt be paald. dat reeelinsen moeten worden ge troffen voor den kinderbijslag. RECLAME. STEUN AAN DE SUIKERBIETEN. het tied wanneer iedere zanger zijn stem volkomen beheerscht. Doet evenals de groote tooneei- kunstenaars: Wybert-tabletien, gedurende liet oefenen tot be scherming der keel. Wybert vóór het op treden om de stem helderheid te geven. Verlaagde prijzen 1243 Gemiddelde prijs vastgesteld op 11 gulden. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden ten behoeve van de telers van suikerbieten, die ten kantore van de „Commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt" te Bergen op Zoom als gerechtigd tot het telen van garantiebie ten, oogst 1933, staan ingeschreven, uit het Landbouw-Crisisfonds steun te ver leenen overeenkomstig het bepaalde bij het „Reglement-Sulkerbietensteun 1933". Aan dit reglement wordt het volgende ontleend Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt ten behoeve van de telers van suikerbleten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederiand sche coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suiker Maatschappij te Am sterdam ter verwerking op suiker zijn ge leverd. voor volgens dit reglement vast gestelde hoeveelheden aan de tabrieken steun (garantie) verleend tot zoodanig be drag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantie bieten), geleverd op de gebruikelijke con dities aan grootscheepsvaarwater, gemid deld ongeveer f. 11 oer 1000 K.G netto zal kunnen worden uitbetaald. Als garantiebieten wordt voor de cam pagne 1933 per bietenteler aangemerkt een hoeveelheid overeenkomende met het ge middelde van 80 pCt. van zijn teelt in 1929; 80 pCt. van zijn teelt in 1930 en 100 pCt. van zijn teelt garantiebieten in 1932. De Commissie voor de uitvoering van dé garantieregeling kan het recht om ga rantiebieten te leveren op ruimere schaal toestaan, zoolang het totaal der ingewil ligde aanvragen het quantum van 1710 millioen K.G garantiebieten niet over schrijdt. De Commissie is voorts bevoegd 't recht tot het leveren van garantiebieten te be perken tot een door haar vast te stellen tijdstip. De fabriek verplicht zich de uitbetaling aan de leveranciers van garantiebieten te zullen beweikstelligen. zoo spoedig moge lijk na ontvangst van den steun met ln- acht-neming van den tijd. welke voor de administratieve en organisatorische maat regelen vereischt wordt Voorzoover de getroffen maatregelen en de tijdige uitbetaling van den steun aan de fabrieken dit mogelijk maken, zal de uitbetaling in ieder geval geschieden. a. voor de garantiebieten welke vóór 1 November 1933 zijn geleverd in de maand November 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand November 1933 zijn geleverd, in de maand December 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand December 1933 zijn geleverd, in de maand Januari 1934, en wel telkens met minstens 80 pCt van den daarvoor vast- gestelden prijs; b. voor alle garantiebieten vóór 1 Mei 1934 met het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prijs. MELKPRIJS. Uitgesproken: P. J. M. van Steijn, ios-werkman, te Noordwijk, Vinkenlaan 41. Rechter-Com- missaris: mr. H. van Wageningen. Curator mr. C. H. E. Nord Thomson P. J. Ketelaar, De Zilk, te Noordwijker- hout. Rechter-comm.: mr. H. W. E. Klomp. Curator: mr. F. K. Reijsenbach de Haan. Je Leiden, De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 26 November tot en met 2 December 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptlemelk ge kocht op regeeringscontract. voor de ver schillende soorten melk is vastgesteld op 6, 6 1/4 en 6'/, cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere In con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 11/4 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. W. P., te L. Afw.j.ang van goed gekeurde staiuten geeft aan het openbaar ministerie de bevoegdheid om bij den burgerlijken rei ht r de vervalen er' la ing der vereemgmg van hare li «danigheid van rechtspersoon te vorderen. Voor goedkeu ring van gewijzigde statuten wende u zich tot het Ministerie vas» *»sfctia.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9