LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 14 November BUITENLAND. 4- 4 KAMER DE REGEN VALT By/TROOMEN LAAT BAN TOCU CENELTAXkOMEN m 6 6 6 «p Het drama op de Nieuwkoopsche P|asi voor de Utrechtsche Rechtbank, KUNST EN LETTFrE^ DE ALGEMEENE TOESTAND. Wil Henderson heengaan Arthur Henderson, ontevreden over den huicngen toesiand op de ontwapenings- conierentle, zou overwegen om ontslag te nemen als voorzitter der conicrentle, tenzij er spoedig verbetering Intreedt. Hij voegde hieraan toe, dat de toestand in het bijzon der zoo onbevredigend was deer het falen der regeeringen in het voortzetten der werkzaamheden en de afwezigheid van de voornaamste gedelegeerden op de laatste bijeenkomsten. „Het heelt geen nut, aldus verklaarde Henderson, mijn teleurstelling te verbergen. Ik verlang een werkelijke beslissing, doch ben niet in stfeat die te vinden". Gistermiddag kwam de commissie voor de internationale controle die Zaterdag door het bureau benoemd was, bijeen. Zij besloot in de eerste plaats die amende menten te behandelen die slechts wijzi gingen van het ontwerp van MacDonald tengevolge zouden hebben en vervolgens de toevoegingen aan het Britsche ontwerp- conventie en tenslotte de kwestie van de samenstelling van de permanente ontwa peningscommissie voor de ratificatie van de ontwapeningsconventie. Tijdens de discussie over den omvang van de controle legde de Sovjet gedelegerde Boris Stein een verklaring af. waarin rij er op wees. dat zijn land de Internationale controle kon aanvaarden op voorwaarde dat deze universeel zou zijn. Zijn regee ring zou. zoo verklaarde hij, geen controle aannemen, die zekere streken rondom Rusland (Mantsjoekwo) van controle zou ontheffen. Hierop antwoordde de Japansche gede legeerde Sato met de uiteenzetting van het bekende Japansche standpunt, dat Japan, gezien zijn bijzondere positie, groote moeilijkheden zou hebben een automa tische controle, die ter plaatse zou worden doorgevoerd, te aanvaarden. De Russische gedelegeerde beloofde nieuwe amende menten te zullen indienen doch aangezien deze zuiver technisch zullen zijn, mag men verwachten dat de Japansche gedelegeerde die zijn houding tot daarna wil voorbe houden. zijn standpunt niet zal wijzigen. De Italiaansche gedelegeerde maakte hetzelfde voorbehoud, inzake de discussie van politieke onderwerpen als de Italiaan sche gedelegeerden in het bureau en in ■het comité voor de effectieven gemaakt hebben. Italië heeft nu ook het douanebestand opgezegd. De te Dantzig gearresteerde journalisten zijn als eerste „bewoners" in het concen tratiekamp Weichselmunde opgesloten. De rechtbank heeft een beambte van de Poolsche SDoerwegen tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld of 100 gulden boete wecens het roepen van „heil Polen en heil Pilsudski". De man verklaarde dit te hebben ge- roeoen uit protest tegen den door de Nazi's gebruikten groet „heil Hitier". ENGELAND. De ontwapcningspolitiek in het Lagerhuis. In de avondzitting van het Lagerhuis Werd gisteren opnieuw gedebatteerd over ontwapeningskwesties. De discussie had plaats in verband met het door de oppo sitie Ingediende motie van wantrouwen. De motie werd ingediend, door Morgan Jones, die verklaarde dat de politiek der Engelsche regeering den krachtlgen wensch van het Ëngelsche volk naar een ontwapeningsovereenkomst niet weergeeft. Met het oog op de toenemende openbare stemming voor een volkomen ontwapening van alle staten wordt geelscht, dat de regeering MacDonald te Genève de vol gende ontwapeningsvoorstellen zal in dienen: Volledig verbod van bombardement uit de lucht, algemeene afschaffing oer Duitschland bij het verdrag van Versailles verboden wapens, directe vermindering der wapenlngsuitcaven door alle staten, verbod van particuliere wapenfabnkatie cn van den wapenhandel, internationale wapencontrole in alle landen, instelling van een internationale politiemacht en een internationale controle op de burger luchtvaart. Morgan Jones gispte namens de Labour Parly de regeering vooral wegens haar prijsgeven van het oorspronkelijke plan- MacDonald. De minister-president, die opmerkte dat de halve inhoud van de motie van wan trouwen ontleend was aan de Ontwerp- convenlie zeide, dat de conventie niet was prijsgegeven en de basis bleef voor de beraadslagingen te Geneve. Indien ontwa pening wil worden bereikt, moet er inter nationale overeenstemming zijn, met in- bogr.p van Duitschland. Ten slotte zou zulk een overeenstemming moeten wor den bereikt. De BritscHe regeering is in hecht contact met andere naties, in het bizonder met Frankrijk, Italië en de Vercenigde Staten. Wij willen, dat Duitschland zijn eigen vertegenwoordiger is en zyn eigen woord voerder. Gedachtenwisselingen. besprekin gen, waaraan ik heb gerefereerd zijn niet anti-Dultsch, maar pro-Europeesch. Zij zijn er niet om te straffen, maar om den vrede te vestigen. Het probleem dat wij probeeren op te lossen, hebben wij ter hand genomen om den vrede in Europa te vestigen. In welken vorm deze besprekin gen ook worden gevoerd, het kan onze loyaliteit jegens den Volkenbond niet ver zwakken, noch jegens zijn positie of zijn aanzien. Mocht iemand eischen. dat Enge land zich na de afwikkeling der tegen woordige moeilijkheden zal aansluiten bij een beweging tot vernieling der eenig be staande machinerie van internationale samenwerking, dan is net antwoord der Engelsche regeering: Neen! Het ontwape- ningsontwerp der Engelsche regeering blij it de basis voor de onderhandelingen te Genève. Het is niet opgegeven Het uit treden van Duitschland heeft de werk zaamheden der conferentie gecompliceerd gemaakt en maakt het noodzakelijk me thoden in overwesing te nemen en het is onredelijk de regeering thans haar uitein delijke meening over al deze kwesties te vragen. Geen enkele regeering, voegde de min ster-president er aan toe, kan eenige andere regeering dwingen risico's te aan vaarden,, welke zij te groot acht en Greot- Brittannië za! niet ziin Internat'anale ver plichtingen uitbreiden tot een prijs welke geviaasd wordt in het belang van over eenstemming. RECLAME. In het verdere verloop van zijn verkla ring verdedigde Mac Donald het Engelsche voorbehoud, dat het recht van bombarde ment uit de lucht in de Engelsche kolonies moet worden gehandhaafd. Nopens het voorstel der Labourpartij een internationale politiemacht te organisee- ren, zeide Mac Donald, dat ten uitvoer legging van dit voorstel zeer moeilijk en langdurig zou zijn. Hoe zal de politiemacht moeten worden? Zal de internationale po litiemacht juist worden opgeleid en geleid door hen die in ieder land juist het meest nationaal gezind zijn? Nopens het voorstel in zake een inter nationale controle der burgerluchtvaart verklaarde Mac Donald, dat de Engelsche regeering zooals tot nu toe wijzigingen in de kwestie van het luchtbombardement afhankelijk stellen van de voorwaarde, dat de luchtvaart Internationaal zal worden gecontroleerd, in het bijzonder in zooverre daarin geval van uitbreken van den oorlog deze een directe en ernstige bedreiging zou kunnen vormen voor de burgerbevol king. Een civiele luchtvaart te vernieti gen, welke zich met succes heeft ontwik keld, zou niet alleen waanzin, maar een misdaad zijn van iedere regeering. Ook het systeem der controle der internatio nale luchtvaart zou wederom zeer moeilijk zijn uit te werken, waarbij zich wederom de vraag zou voordoen, welke staat het con trolebureau zou moeten steunen. Ten antwoord op een vraag van Lans- burry, of de regeering voornemens is een nieuw Witboek uit te geven, waarin de ge beurtenissen worden behandeld, die aan de vergadering der ontwapeningsconferentie op 14 October zijn voorafgegaan, zeide Mac Donald, dat de regeering volkomen bereid is om documenten te publlceeren, indien men het haar vraagt, maar de regeering beseft, dat het, in het belang der construc tieve werkzaamheden en van de toekom stige besprekingen te Genève, beter zou zijn, dit niet te doen, indien men het kan vermijden en de regeering hoopt dus, dat men niet zal aandringen. Wegens het advies van Mac Donald drong Lansburry niet verder aan. In het volgende debat sprak Herbert Samuel de hoop uit. dat de naties aan L-ultschland een aanbod zullen doen, dat dit land werkelijk zal kunnen aannemen. De Labour-afgevaardigde Cripps las daarna een bericht van den correspondent van dc Daily Herald te Geneve vooi, vol gens hetwelk Henderson heeft verklaard: Ik heb niet besloten om af te treden, maar de tegenwoordige toestand is absoluut niet bevredigend en daarom kan ik, tenzij hij zich wijzigt, niet president van de ontwa peningsconferentie blijven. De Labour-afgevaardigde Wedgwood zeide, dat het voor de beschaving een dringende noodzaak is om een eind te ma ken aan den geest, die op het oogenblik in Duitschland heerscht. „Duitschland slorpt Danzig op," voegde hij er aan toe. „Morgen zal het de Poolsche corridor zijn cn binnenkort Oostenrijk. Wanneer zullen wij „Halt" roepen?" Sir John Simon zeide: Wij hopen nog steeds door onderhande lingen het eerste ontwapeningsstadium te bereiken. Ook hopen wij. dat een gelijkheid voor Duitschland wordt geschapen, waar door een zoo ver als mogelijk gaande en het tegenwoordige Dultsche niveau zeer gelijk komende vermindering der bewape ning wordt bereikt. Wi) moeten met alle middelen voor een overeenkomst strijden Wij moeten strijden voor een vermindering der bewapening tot het laagst mogelijke niveau, voor een be perking der bewapening in leder land door een accoord. waarbij de landen zich vrij willig kunnen aansluiten. Wij kunnen zeggen, dat wij met energie en moed dezen weg hebben gevolgd, dat wij hem zullen blijven volgen en dat wij niets ongedaan zullen laten om de wereld het groote nut te verschaffen, dat de in ternationale ontwapening door een wereld overeenkomst kan leveren. Het Lagerhuis heeft tenslotte met 409 tegen 54 stemmen de motie tegen de ont- wapeningsjoolitiek der regeering ver worpen. De Samuelletische liberalen stemden blanco. DUITSCHLAND. Politieke rust, kerkelijke strijd. Rijksminister Goebbels heeft den inten danten van den Duitschen omroep mede gedeeld dat de voorbereidingen voor den 12den November een zeer druk gebruik van de Dultsche zenders voor de verkiezings campagne noodzakelijk hebben gemaakt. Om een zeker evenwicht te scheppen, zullen derhalve voorlooplg alle zuiver po litieke uitzendingen achterwege blijven. Slechts die uitzendingen van uitsluitend politieken aard zullen worden toegestaan, die in het algemeen belang zijn of waar toe de ïykspropaganda-mlntster zijn toe stemming heeft gegeven. Rijkskanselier Hitier heeft zich gisteren naar rijkspresident von Hindenburg bege ven. om hem verslag uit te brengen over de offlcleele verkiezingsresultaten en om in aansluiting hierop politieke kwesties met hem te bespreken De rijksoresident betuigde den rijkskan selier dank voor de tot stand gebrachte politieke hereeniglng van het Dultsche volk en gaf uiting aan het vaste vertrou wen dat op ie thans goschaoen basis naar binnen en naar buiten de werkzaamheden kunnen worden voortgezet tot zegen voor vaderland en volk. Er loopen geruchten over een algeheele amnestie, hetgeen ook de opheffing van Me concentratiekampen zou beteekenen. De kerkelijke strijd is echter nog niet gestreden. De bisschop van Pulda heeft een schrijven tot zijn bisdom gericht, waar in hy de Katholieke ouders met den mees ten aandrang aanspoort dat zij hun kin deren slechts aan Katholieke jeugdorgani saties zullen toevertrouwen. En in een ledenvergadering van de ge loofsgemeenschap van Duitsche Christe nen werd een motie aangenomen, waarin tot uiting wordt gebracht, dat een duur zame vrede tusschen gemeenten en geeste lijken slechts kan worden tot stand ge bracht door overplaatsing of ontslag uit hun functie van alle geestelijken, die niet feidend kunnen of willen medewerken uit den geest van het nationaal socialisme aan de religieuze vernieuwing van het Duit sche volk en de voltooiing van de Dult sche reformatie. Van de landskerk wordt verwacht, dat zij de Ariërsparagraaph ten spoedigste zonder beperking doorvoert, dat zij bovendien alle Evangelische Christenen van vreemden bloede in afzonderlijke ge meenten van eigen soort bijeenbrengt en zorg draagt voor de stichting van een Jo den-Christenkerk dat de landskerk ais een Dultsche volkskerk zich van al het ondult- sche in dienst en confessie vrij maakt en dat de Duitsche volkskerk ernst maakt met het stellen van een heroïsche Jezus- gestalte als basis van een aangepast Chris- tëndom waarin in plaats van de gebroken slavenziel de trotsche mensch treedt De motie besluit met uit te spreken dat de eenige werkelijke godsdienst voor de ge loofsgemeenschap de dienst van het volks wezen is o FRANKRIJK. President Lebrun bij de journalisten. De Fransche president Lebrun heeft gisteren een feestmaaltijd gepresideerd in het Huis der Journalisten te Parijs. De pers is een der grondpijlers gewor den van de moderne maatschappij, in die landen tenminste, waar haar eenige vrij heid is gelaten en waar zij er zich niet mede vergenoegt een bleeke en schuchtere weerschijn te zijn van de dictatoriale ge dachte. Hij eindigde met de rol te prijzen van de pers als de regulateur van de open bare meening, waaruit de samenwerking, de harmonie, de burgergeest en de natio nale trots geboren worden. OOSTENRIJK. Onder het standrecht. In verband met het weder invoeren van de doodstraf in Oostenrijk is op de bin nenplaats van de hoofdgevangeuis te Weenen een galg opgericht. Sedert 19U8 heeft op deze plaats geen terechtstelling meer plaats gehad, daar in dat jaar keizer Franz Joseph weigerde nog verdere dood vonnissen te onderteekencn. De regeering heelt medegedeeld, dat misdaden, waarop de doodstraf staat, door den krijgsraad in Weenen zullen worden berecht, teneinde den loop van het proces te bespoedigen. De zoon van den onlangs overleden vroe- geien Oostenrijkschen scherprechter, Lang, heeft geweigerd de functie van scherprechter, die hem onmiddellijk na de afkondiging van het standrecht en de daarmee gepaard gaande invoering van de doodstraf door de regeering was aange boden, te aanvaarden. Thans is tot scherp rechter in Oostenrijk benoemd een ander familielid van den overleden Lang, de 50- jarige Johann Lang. De Nazi-actie duurt echter nog voort. In Vorarlberg waren de plaatsen Dornbirn en Lustenau gedurende drie kwartier zon der licht, aangezien nationaal-socialisten den kabel hadden vernield. Te Linz a. d. Donau heeft bij een Heim- wehrlokaal een ontploffing plaats gehad; terwijl ook onder het balcon van de wo ning van den directeur van politie een bom is ontploft. Ook in tal van andere plaatsen zijn aanslagen gepleegd en ha kenkruisvuren ontstoken. In de buurt van Eruck a. d. Mur alleen reeds 20. AFGHANISTAN. De moord op koning Nadir. Er komen langzamerhand nadere be richten binnen over den moord op den koning van Afghanistan. Op het oogen blik van den moord waren ongeveer 500 menschen vergaderd in den tuin van het paleis te Kaboel ter gelegenheid van de prijsuitreiking aan studenten. De koning was vergezeld van zijn zoon, den huidigen koning, en zijn minister van oorlog. Toen hij begon te spreken, weerklonken er scho ten, drie volgens het eene, vijf volgens het andere bericht. De schoten werden van korten afstand gelost. De kroonprins sprong dadelijk voor zijn vader, maar het was al te laat In het hart en in het hoofd getroffen stortte de vorst neer en tien mi nuten later had hij den geest gegeven De moordenaar, Abdoel Chalk, werd dadelijk gegrepen. HIJ had eenigen tijd te voren met zijn vader gevangen gezeten wegens een samenzwering tegen den koning, doch had gratie gekregen. De moord geschiedde Juist op den verjaardag van de terecht stelling van Goelam Nabi en was vermoe delijk een wraakneming. Chalik's vader is namelijk bediende geweest bij Goelam Nabi, die op zijn beurt een der voornaam ste aanhangers was van ex-koning Aman Oellah, die hem in 1929 benoemd had tot gezant te Angora. Het jaar daarop ont sloeg koning Nadir hem. In 1932 keerde Goelam Nabi in Afghanistan terug en kort daarop werd hij terechtgesteld. De minister van oorlog, 's konings broe der Sjah Mahmoed, gaf direct order, dat politie en militairen in de straten van Ka boel moesten patrouilleeren. Er werd ech ter niet tegen de dynastie gedemonstreerd. Een groote menigte liep te hoop voor het paleis en gaf blijk van diepen rouw wegens het overlijden van den koning. o DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. EISCH ACHT MAANDEN. ONTSPANNING TUSSCHEN CHINA EN JAPAN? Het verluidt dat te Peking een Chi- neesch-Japansche overeenkomst is geslo ten, waarbij wordt voorzien in het terug geven der vijf belangrijkste passen aan den Chineeschen muur aan China. Deze passen waren bij de gevechten om Jehol door (1§ Japansche troepen bezet. Vandaag werd voor de rechtbank te Utrecht de strafzaak behandeld tegen den 62-jarigen oud-Rijksveldwachter T„ wo nende te Warmond, verdacht van het aan zijn schuld te wijten hebben, dat W. van der W. zwaar lichamelijk letsel had ge kregen. Op 14 Augustus van dit jaar speelde zich op de Nieuwkoopsche Piassen in den pol der Nieuwkoop-Noord, een drama af, waarbij een jongeman zwaar werd gewond en daardoor het licht in zijn beide oogen moet missen. De gepensionneerde majoor van den Rijksveldwacht, een liefhebber van jagen en visschen, merkte dat her haaldelijk zijn fuiken werden gelicht. HU loerde dikwUls op den dader, doch kon hem niet betrappen. Om een einde aan de strooperü te maken, zoo luidt zijn eigen lezing van het geval, richtte hij in de buurt van zijn fuiken een stelling op, waaraan hy een jachtgeweer bevestigde met een touw aan den trekker, welk touw verbenden was aan de fuiken. Toen de jongeman v. d. W. met een roeiboot in de nabyheid van de fuiken kwam, ging plot seling het schot af. De jongen werd door de hagelkorrels in het gezicht getroffen en zijn oogen werden dermate beschadigd, dat hij thans geheel blind is. De rechtbank wordt gepresideerd door Mr. Kaars Sypestein, het O.M. werd waar genomen door den Officier van Justitie Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, werd verdachte aan een verhoor onder worpen. Hy verklaarde o.m. in den tyd het gebeurde in Nieuwkoop te wonen, waar hy in den Nieuwkoopschen Polder vischwater had gehuurd. Hij was een hartstochtelyk visscher. HerhaaldeUjk werden zyn fuiken echter gelicht en ten slotte had hy besloten om hieraan een einde te maken, een stelling van stokken te maken, waarop Iüj horizontaal een ge laden dubbelloops-jachtgeweer had neer gelegd. De trekker was verbonden door een touw aan de kubbestok van de fuik. Het geweer bestreek de fuik gedeeltelijk, slechts tien a 12 c.M. President: „Dus een mensch kan ge raakt worden?" Verdachte: „Iemand, die de fuik op de juiste manier licht, wordt niet gewond, want die komt niet boven de fuik, maar er naast." President: „Maar er is toch gebleken, dat hy het schot hagel midden in zijn gezicht heeft gekregen". Verdachte: „Ja, dat is waar, maar dat was ook een bUzondere omstandigheid. Toen ik tusschen het riet stond, zag ik hem aankomen en ik riep toen „Wat moet dat?" „Niets", riep hy terug. Hij schrok echter en op dat oogenblik ging het schot af. Juist doordat ik riep, heeft hU zich buiten boord gebukt en kwam zoodoende met zijn hoofd viak boven de fuik." President: „Wat was nu het doel van het geweer?" Verd.: „Ik wilde de dieven verschrikken". Pres.: „Ja, iemand die op de „orthodoxe" methode de fuik licht zou niet worden ge troffen. maar als hij zijn hoofd even bui ten boord steekt, is hij erbij. Het geweer bestreek de fuik immers?" Verd.: „U begrijpt het verkeerd. Mag ik het even demonstreeren?" Verdachte komt dan uit de bank en voor de tafels van de rechters, geeft hij zijn uitleg. Pres.: „Het is toch maar een feit, dat de man midden in zijn gezicht is getroffen. U schijnt het wel op -entimeters nauw keurig te hebben uitgerekend". Verdachte windt zich meer en meer op. Het was voor hem de eenige manier. „Ik moest toch maatregelen nemen en heuseh, gelooft U mij, zooiets als dit, zal ik nooit meer doen. Maar als U ten goeden raad wilt geven, die resultaat heeft tegen de pallngdieven, dan zal geheel Nieuwkoop U dankbaar zijn." President: „Al is de getroffene ook een vischstrooper dan mag zooiets nog niet voorkomen. Ik rr.oet uit Uw verklaringen dus opmaken, dat U ontkent, hem te heb ben willen raken. U wilde hem slechts aan het schrikken maken. U weet zeker dat de getroffene van der Weyden zegt, dat U het geweer in Uw handen had en op hem lichtte en schoot?" Verdachte ontkent dit met klem. De burgemeester van Nieuwkoop, de heer P. M. M. van der Weyden wordt op verzoek van verdachte gehoord. Hij ver klaart dat verdachte zeer gunstig bekend staat. President: „Het is bij u in den polder om te stroopen zeker nog al gemakkelijk?" Getuige: „Het is een groote polder en ei wordt veel over stroopers geklaagd. Ook de getroffene stond als een strooper be kend". Dan wordt de getroffene, J. v. d. Weij- den binnengeleid aan de hand van een deurwaarder. „Van der Weyden", aldus de president, „ik neem aan, dat ik van u de gcheelc waarheid en niets dan de waarheid te hooren krijg". Getuige knikt. Hij vertelt dan, dat hy naar de plassen was gegaan om zijn eigen fuiken te con troleeren. Hij moest langs het fuik van den Rijksveldwachter, omdat dat de kortste weg was. Plotseling zag hij verdachte tusschen het riet staan. HIJ had een geweer op hem gericht en toen hij dat zag had hy ge toepen: „Niet schieten, niet doen". Op dat oogenblik viel het schot. Hy had zyn handen nog voor de oogen gehouden, maar het was al te laat. President: „Het was toch meer afdoende geweest als u zich omgedraaid of u op den bodem van uw bootje had geworpen. Dus u houdt vol, dat verd. op u schoot en de verklaring van verdachte onjuist is?" Getuige: „Jawat ik zeg is de waarheid". Getuige vertelt dan het treurige resul taat van deze schletparty. Aan zyn belde oogen is hy blind Op het oogenblik wordt hy nog verpleegd in het St. Ellsabeth- gasthuis te Leiden. De officier: „Waarom voer u Juist door het .JKilletje", waar verd.'s fuik stond. Het was daar smal en er stonden stokken. Even yerder jvas pen breede toegangweg tot de plassen, waar u moest st.J was zeker niet korter". Getuige: „Hy is wel korter" Hierop is het woord aan <jen van Justitie voor zyn requlsitoL' Spr. neemt aan dat de verkam' den verdaente betreffende het t van het geweer Juist zijn. OnjusiJ. spr. het uat het geweer alleen mO om stroop*..uun het sciinsken gl gen. Verd. heeil aangevoerd da; f„| in de luent een anaeren klank tJ een geroutineerde strooper dit in3 ïyk zou merken. Hy had echter held een kleine helling kunnen geven,! raken onmogeiyk werd. De opzet om te dcoden acht sji bewezen, doch een andere kwestie! toebrengen van zwaar lichamelijk yj Verd. heeft moeten voorzien daad ernstige gevolgen kon hete_ handeling met voorbedachten rade~"J lichamelyk letsel ten gevolge teij acht spr. bewezen. Verd. heeit ei stekenden staat van dienst achter t bereikte den hoogsten rang en daa het dus te betreuren, dat hij than dit feit terecht staat. Voorts voerde spr. nog als verach omstandigheid aan, dat de getrclfa het „Kllletje" is gekomen, waar i fuiken stonden en hy daar zeker 1 kwam met eeriyke bedoelingen. Met deze omstandigheden rekening! dende requireerde de officier genlsstraf van acht maanden. De verdediger, mr. Wiarda sprak a den verdachte een woord van deerni den toestand van den getroitëj dankte den officier voor zyn deaia quisitoir. waar hy het echter niet mee eens was. Pleiter achtte voorbe te rade niet bewezen. Verd. heeft f een middel gebruikt om de aamaj van zyn eigendom tegen te gaan, Spr. innerd aan een soortgelyk feit. ti men tot de conclusie kwam, dat it| uit noodweer had gehandeld. Ojil maakt een beroep op noodweer denI straffeloos. Spr. verzocht primair 1 spraak, subs, ontslag van rechtsveraf Verd. zelf wees nog eens op het ifl hij evenals vele andere visschers aral bestolen Hy gaf toe met overleg tel ben gehandeld. Verd. die zijn geheelel dienst heeft gedaan om het misdrijf IJ stry den werd als een moordenaar tl dorp weggevoerd en wordt thuis heeft slechts kort in voorarrest gezeql door de bevolking van Nieuwkoop aiil moordenaar aangewezen. Verd iif] meening. dat de get. zich aan schuldig maakte, omdat hii als hij ir| heid moest spreken, diefstal mos geven. Uitspraak over 14 dagen. HET RIJKSDAGBRAND PROI COMMUNISTISCHE GETUIG» GEHOORD. Vandaag staat een groot aantal j gen op de lyst, die vroeger vooraan;!] de functies in de communistische k ging hadden. Uit het concentratiekamp Sonnet);:;! voorgeleid de vroegere RdkSdagaiSif digde Kasper, het voormalige lid wl Pruisischen Landdag Kerff en de os] dacteur van de .Rote Fahne" en uit de strafgevangenis te Braai:: het oud-Rljksdaglid dr. Neubauer t] vroegere communistische functie® Kaempfer. Uit Praag is verschenen journalist Jakob Rosner. De bankwerker Oskar Kaempfer. ger celleider der K. P. D. en functM van de Internationale Roode HulpL klaart dat een partygenoot hem l#JJ| gin van Mei een emigrant bracht W| opdracht van de party, dezen in 81° ning op te nemen. Get. herkent B den beklaagde Popof. Gedurende het blijf van den emigrant in Mei wera door een anderen bezocht, door dn klaagde Tanef. De volgende getuige is de vrou» Kaempfer. Haar verhoor brengt nogai moeilijkheden mee, want de vrouw is zy zelf verklaart, zenuwziek en snikt voortdurend De verdediger der garen, dr. Telchert, verzoekt den sj. te willen nagaan of hier paragraaf' de procesorde toegepast kan wordea Om de getuige eenigszins tot brengen, besluit de Senaat eerst ie zeeren. HET RESIDENTIE ORKEST Programma Tweede Abonnements'01 Op het tweede abonnementse0^™ Leiden van het Residentie-orkest derdag a.s. zullen de volgende worden uitgevoerd: Ouverture Cellini" van H. Berlioz 11803-1»® vierconcert No. 2, op. 83 in Bes-" J. Brahms (1833—1897) (te speleri soliste Myra Hess; Violoncel-So'» v Andante Charles van Isterdael); nie No. 7, in C-dur van F. Schub» —1828). ,,g Het orkest staat, evenals op abonnementsconcert, onder l«la Eugen Szenkar. Het derde concert van de sent waaraan nog als solisten zullen b j ken Jo Vincent. Maartje Offers. Rw fli sin en Zino Francescatti. 1:ie „«..el" Donderdag 7 December 1933, onze landgenoote Jo Vincent. „Beurt"

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2