Het einde van den Radio-chaos? LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 Novem^ SPORT. AJp-often brengt -35-20 FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN. Burgerlijke Stand v. Leiden FAILLISSEMENTEN. Het proces-Van der Lubbe. DE MINISTER ZAL SPOEDIG ZIJN STANDPUNT BEPALEN. EINDBESLISSING INZAKE RADIO- OMKOEPCONTROLE. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Posterijen- bcgrootlng wordt het volgende ontleend: Het telefoon-automatlseerlngsplan zal vermoedelijk eind 1946 kunnen zijn vol tooid, de in elk jaar benoodigde uitgaven voor gebouwen, centraal-lnrichtingen, ka bels en versterkers, luchtlijnen en spreek- toestellen worden voor het veertienjarig tijdvak 1933 t/m 1946 op gemiddeld f.9 millioen geraamd. De totale uitgaven over dat tijdvak zullen rus rond 130 millioen bedragen. Indien de automatiseering van het in terlocal verkeer achterwege werd gelaten, zou over datzelfde tijdvak een bedrag van f.11 millioen minder benoodigd zijn en zou dus met de normale uitbreldings- en vernieuwingswerkzaamheden tot en met 1946 een bedrag van bijna f. 120 millioen zijn gemoeid. Tegenover de hoogere uitga ven kan evenwel op het tijdstip der vol tooiing van het automatlseeringsplan in zün geheel een besparing van rond f. 6.500.000 per jaar op de exploitatiekosten worden geraamd. Deze besparing komt bi] de uitvoering geleidelijk tot uiting, zij zal tijdens die uitvoering reeds ruimschoots Opwegen tegen de lasten, verbonden aan de hoogere kapitaalsuitgaven. De meening van sommige leden, dat de telegram- en telefoontarieven te hoog zou den zijn, kan de minister niet deelen. Gelet op de uitkomsten van het tele- graafbedrijf, niet alleen hier te lande, maar vrijwel overal elders, zijn de tarieven in het algemeen eer te laag dan te hoog. En wat het telefoonverkeer aangaat, merkt de minister op. dat gezien de be langrijke financieele offers, welke het ge volg waren van de reeds met 1 Januari 1930 tot stand gekomen herziening, aan verdere verlaging onder de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht. De automatiseering van het platteland is opgenomen in het algemeene plan. Op het werkprogram 1933 t/m 1937 komen verschillende werkzaamheden van dien aard voor, met name het geheele telefoon district Arnhem, de omgeving van Heer len, Leeuwarden, Hilversum. Nijmegen, Leiden en Apeldoorn. Uitbreiding van be- teekenls dier werkzaamheden gedurende genoemd tijdvak is niet mogelijk, aange zien daarmede andere te treffen maat regelen, als opleiding van personeel en stichting van gebouwtjes, samenhangen en de practische mogelijkheid tot ver wezenlijking daarvan aan grenzen gebon den is. Met betrekking tot het omroepvraagstuk wordt o.m. het volgende medegedeeld. De minister is van meening, dat de regeling van den omroep in Nederland niet in alle opzichten bevredigend kan worden ge noemd. Ampele overweging van de vraag, waar aan dit is toe te schrijven, heeft hem aan vankelijk tot de overtuiging gebracht dat dit onbevredigende niet in de voornaamste plaats een gevolg is van de beginselen, waarop de regeling is gebouwd, doch dat het gemis aan samenwerking tusschen de omroepvereenigingen het treffen van menigen goeden maatregel, die in het ka der der huidige regeling tot een meer be vredigenden toestand zou kunnen leiden, tegenhoudt. De minister is van meening, dat de om- roep-organlsaties de radio-vraagstukken te veel zien als een vereenigingsbelang en niet als een belang voor het geheele volk. Hij is voorts van meening, dat de betee- kenis van den radio-omroep zoo groot ge worden is. dat de regeering zich niet kan onttrekken aan het geven van leiding en dat zij op bepaalde ondcrdeelen van den omroep en binnen het kader van hetgeen historisch is tot stand gekomen, de eind beslissing in handen moet hebben. Wat de regeling van den zendtijd be treft, de Minister heeft dit onderwerp in ernstige studie genomen, binnenkort hoopt hij z'n standpunt te bepalen. Voor het oogenblik moet hij zich onthouden, nader op dit onderwerp in te gaan. Wel moge hij vooropstellen, dat met betrekking tot hetgeen voor uitzending kan worden toegelaten, vooral in de huidige tijdsom standigheden de ter zake gestelde wette lijke bepalingen zeer streng moeten wor den toegepast. De Regeering mag niet dulden, dat van den bschikbaren zend tijd misbruik wordt gemaakt om revolutie te prediken, andersdenkenden in hun hei ligste gevoelens te beleedigen, het gezag belachelijk te maken, de vriendschappe lijke betrekkingen met andere landen in gevaar te brengen enz. Tot nu toe ligt de beslissing in wat olr- baar moet worden geacht, uitsluitend in handen van de radio-omroep-commissie, zonder dat een beroepsinstantie is aange wezen. In overeenstemming met adviezen van den radioraad en controle-commissie is thans een regeling ontworpen, welke reeds ln een vergevorderd stadium van voorbereiding is, waarbij in de lacune wordt voorzien en de Minister van Bin- nenlandsche Zaken als de eindbeslissing gevende instantie wordt aangewezen, door dat hem de bevoegdheid wordt gegeven desnoods besluiten van de radiocontrole commissie te vernietigen, met inachtne ming van de in het radioreglement ge stelde normen. Een tweede stap behoort te zijn ver scherping van de eischen, die de controle stelt. Deze moet er allereerst toe leiden om de uitzending van tegen-natlonale, voortdurend herhaalde uitingen als de Internationale te verbieden. In deze rich ting zijn en worden reeds de noodige maatregelen getroffen. Voorts zal aan enkele omroepvereeni gingen aan het verstand gebracht moeten worden, dat zij zich binnen de perken van de wettelijk gestelde regelen hebben te houden, op straffe van anders eerst voor een bepaalden termijn en bij herhaling voor goed te worden uitgesloten. Bovenbedoelde maatregelen beoogen geenszins de vrijheid van meeningsuiting aan banden te leggen, doch wel om voor goed een einde te maken aan uitzendin gen, welke met het oog op de wettelijke gestelde normen bij een strenge, doch iechtvaardige toepassing daarvan, ontoe laatbaar moeten worden geacht. De Minister houdt zich de bepaling van zijn definitief standpunt ten opzichte van politieke uitzendingen nog voor De Minister is niet van meening. dat de radio-controle-commissie steeds willekeu riger bij de beoordeeling van den inhoud der programma's optreedt. Dat de com missie voortdurend meer bezwaren in brengt tegen uitzendingen vooral van de VA.R.A, is een gevolg van het feit, dat deze vereeniglng zich nog steeds niet kan aanpassen bij de scherpere controle, die na de in het radio-reglement gegeven toe lichting van de wettelijke normen, wordt toegepast. RECLAME. VOETBAL. 031 DEN ONAFHANKELIJKHEIDSBEKER Van der Meulen speelt niet. Naar de „Sportkroniek" meldt, zal Van der Meulen niet uitkomen in het Neder- landsch A-elftal, dat Zondag tegen de Rotterdamsche ploeg speelt om den On- afhankelijkheldsbeker o HAZ. BOYS II—ALPHIA V. Alphen neemt spoedig de leiding. Dan worden de Boys sterker. Hun linksbinnen scoort tenslotte tegen waarna de rust aan breekt. 1—1. Na de rust nemen de Boys het spel ln handen, zonder te scoren Inte gendeel weet Alphia kort na elkaar van het ver opdringen der Boys-backs gebruik te maken en het is 13. Dan weten de Boys na lang heen en weer getrap voor het Alphia doel er 2—3 van te maken. Vervol gens gaat de linksbuiten van Alphia on gehinderd naar het Boys-doel, daar men denkt dat de scheidsrechter floot en het is 24 Na lang zwoegen scoren de Boys 34. Ondanks groot overwicht der Boys maken de Alphianen er nog een doelpunt bij. 35. De uitslag van den vriendschappelijken wedstrijd Haz. Boys 3Roei a is 81. ATHLETIEK. LEIDSCHE WANDELSPORTVEREENIGING De trainingsmarschen dezer vereeniging worden gehouden (in afwijking van wat gisteren gemeld was) op Maandag 20 Nov. (half acht), Zaterdag 2 December (half drie) en Dinsdag 12 December (half acht). KOUDEKERK II—WOUBRUGGE II 1—1. Spoedig gaat de strijd gelijk op. Het ter rein is glad en het spel soms wel forsch. Woubrugge krijgt de kans niet om haar ge wone spel te ontwikkelen, dank zij de Kou- dekerk-halflinle, die een prachtigen wed strijd heeft gespeeld. Toch nog vrij onver wacht komt het eerste doelpunt, ten gun ste van Woubrugge. Koudekerk valt dan vinnig aan en zoowaar Jac. Beyleveld en B. van Vegten weten door de verdediging heen te komen en Bijleveld scoort. (1—1). In de 2de helft heeft het aan spanning niet ontbroken. Doch de verdedigingen laten zich niet verschalken. De tijd verstrekt en zoo is het de Koudekerkers gelukt Wou brugge het eerste puntje afhandig te ma ken. V.V.N. (NIEUWVEEN). V.V.N. n speelde te Waddingsveen en won met 10—2. V.V.N. 1 ontving Moercapelle en won met 81. Met de rust wa6 de stand 33L GYMNASTIEK. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HET K.N.G.V. De heeren P. van Duyn en D. van Duyn, leden van de Katwijksche Gymnastiek- vereeniging „Hercules" zullen deelnemen aan de kampioenswedstrijden van het K.N.G.V. Laatstgenoemde doet mee met de jeugdafdeeling. BOKSEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN VOOR PROFESSIONALS. In den Haagschen Dierentuin vonden gis teravond intern wedstrijden voor professio nals plaats De uitslagen waren als volgt: Vedergewicht: Spaan (Rotterdam) bokst match nul tegen Emile (R'dam). Zwaargewicht Harry Staal (Ned.) wint door k o. in de derde ronde van Chaumont (Belg.) Lichtgewicht: Robert Disch (Rotterdam) wint op punten van Raynard (Belg.) na 8 ronden van 3 minuten. Middengewicht: Nestor Charlier (Belg.) wint na 10 ronden van 3 minuten van Beb Donnars (Den Haag). BILJARTEN. HOLLAND1A I (KATWIJK) EXCELSIOR I (LISSE). Het resultaat van dezen wedstrijd is als volgt: pnt.brt.h-s.gem. P. Duivenvoorden Jr. Exc. 200 20 42 10. J. C. v. d. Berg. Hollandla 151 19 47 7.94 J. Waasdorp 200 27 34 7.40 P. M. van der Berg 119 26 19 4.57 Ant. v. d. Berg 150 28 44 5.35 J. Remmerswaal 93 27 27 3 44 B Duivenvoorden 114 36 11 3.16 C. Bloot 125 36 16 3.47 Totale uitslag Excelsior I 664 carb. Hol landla I 488 carb. Excelsior won dus de zen wedstrijd met 176 carb. Vrijdag a.s Excelsior I—HoUaodia I in café „De Duif" te Lisse, tie stemming erin. Onaangenaam zijn echter de lee- lijke nasmaak en reuk - niet slechts voor den rooker - ook voor de omgeving. Weest daarom verstandig: na het rooken eenige Wybert- ^tabletten. Dubbel lekker ^smaakt later dan de v sigaar weder. Verlangde prijzen 776 N.V. NEDERLANDSCHE LINOLEUM- FABRIEK KROMMENIE. Directie en commissarissen van de Ned. Linoleumfabriek te Krommenie hebben besloten aan een speciaal voor dit doel te houden algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen een kapltaals- afstempelnig van vijftig procent door te voeren. Het uit de kapitaalsvermindering vrij komende bedrag zal worden aangewend om het per 1 Januari jl. bedragende ver- liesaldo van f. 1.011.393.50 te dekken en de boekwaarde van de zich in het bezit van de Nederlansche Linoleumfabriek bevin dende Zw. francs 5.000.000 concernaandee- len, die thans voor 110 procent in de balans voorkomen, te verlagen tot vijftig procent van de oude nominale waarde. Verder zal op de vordering op de N.V. Handelmaatschappij „Oleum" een dus danig bedrag worden afgeschreven, dat deze Vennootschap in staat zal zijn de zich ln haar portefeuille bevindende concern- aandeelen eveneens tot op 50 procent van de thans nog bestaande nominale waarde te verminderen. Ook zullen op de boek waarden der gebouwen en arbeiders woningen extra-afschrijvingen plaats vin den. Na doorvoering van al deze maat regelen zullen de eigen middelen der ven nootschap f. 4.125 000 bedragen, samen gesteld uit f. 3.750.000 aandeelenkapitaal en f. 375.000 reserve. Bij de andere, bij de Continentale Lino leum Union aangesloten vennootschappen zullen tegelijkertijd kapitaal-afstempelin gen in gelijke hoogte plaats vinden. De verliessaldi. de afschrijvingen „tot op 50"/« van de oude nominale waarde van het bezit aan concernaandeelen en de afschrij vingen op de vorderingen op de N.V. Han delmaatschappij „Oleum" werden gepoold krachtens het Pool-contract, dat tusschen de Nederlandsche Linoleumfabriek en deze Vennootschappen sinds 1929 bestaat PRIJSVRAAG VOOR EEN FRIESCH TOONEELSTUK. Uitspraak der jury. Door het „Nij-Frysk Toaniel" werd in het Voorjaar een prijsvraag uitgeschreven voor een in de Friesche taal geschreven tooneelstuk. Er zijn negen Inzendingen in gekomen en bovendien nog een in de Ne derlandsche taal geschreven tooneelspel, dat voor mededinging niet in de termen viel. De jury. bestaande uit mejuffrouw Simke Kloosterman. Friesch letterkundige te Leeu warden en de heeren O. Veenstra te Amersfoort en S D. de Jong, tooneeicriti- cus te Leeuwarden, heeft den eereprijs van honderd gulden toegekend aan de inzen ding onder het motto „Oerdwêrse Twirren" welk tooneelstuk na opening van het bij gevoegd gesloten couvert bleek te zijn van den Frieschen tooneelschrijver J. P. Wiersma te Leeuwarden. GÉBORÉN. Johanna Everdina, D. van J. Guliker en M. v. d. Veen Willem, Z. van H. Boom en M. v. Oosten Willem Karei, Z. van H, J. v. Bohemen en J. v. Rossum Jan, Z. van J. J. v. Dijk en T. Ooms Alfred Conrad, Z. van A. A. A. Deimer en A. S. Kleine Derk Z. van C. v. Assen en M. C. v. d. Lof Anna Maria. D. van A. de Goede en A. v. Velzen Cornells Eben- hard. Z. van C. E. Stern en J. J. G. van Houwelingen Rinske Geraldina, D. van G. F. Haarbrink en R. Kwast Cornells Franclscus. Z. van P. Balkenende en C. A. Burger Catharina Johanna. D. van P. J. v. d. Hulst en J. v. d. Zwet Anna Cor nelia. D. van P J. v. d. Meer en G. J. van Kampen Carolina D. van B. Klootwijk en C. Honsbeek Abraham Christiaan. Z. van A A. Slijkhuis en Chr. Sjardin. GEHUWD. J. v. d. Wakker jm. en B. van Eigen jd. OVERLEDEN. C. BoomsDe Water, Vr. 71 j. J. Moer- mondv. d. Cingel. Vr. 40 j. P. v. d. Berg v. d. Leek. Wede. 81 j. M. Koppeschaar Nieuwenhuysen Vr. 65 j. In de week van 6 tot en met 11 Nov. 1933 werden ln Nederland 81 faillissemen ten uitgesproken. (Bijzondere oorrespondentle). Berlijn. 11 November. Dezelfde vraag wordt mij de laatste dagen door allerlei kennissen gesteld: „Hoe lang kan dat proces nu nog duren, en wat zal het vermoedelijk resultaat zijn?" Ik stel me zoo voor. dat ook de Neder landsche lezer mij die vraag stelt. En het antwoord? ja ben ik dan een helderziende? Een lezer in de toekomst? Ik wéét het niet. En ik neem aan, dat zelfs de president van den Senaat het niet weet. Ik kan er slechts een gooi naar doen. In de eerste olaats dan: hoe lang zal het nog duren? Nemen we voorloopig aan: tot half De cember. We zitten op het oogenblik bijna in de laatste phase van het getuigenverhoor. Die zal zich met het eigenlijke politieke ver hoor bezig houden. Dat kan vrij lang duren en het zal er vermoedelijk nog al opge wonden bij toegaan. Heel duidelijk be grensd is deze pnase niet. Men is er nog eens op vooruitgeloopen. De verhooren van minister Goring en Göbbels behoorden tot deze afdeeling. De ministers schikken zich echter niet naar den Hoogen Senaat, maar omgekeerd: ze zijn hoogstwaarschijn lijk van meening geweest, dat hun ietwat sensationeele optreden als getuigen een puike propaganda beteekende voor de „verkiezingen" van morgen voor een nieuw ..rijksparlement". Dat zijn ze inderdaad geweest, Het zal morgen wel blijken Daarom moesten die twee getuigenissen voor den hoogsten aardschen rechter (in Duitschland) geplaatst worden vóór de Twaalfden November. En wel zoo tijdig, dat ze rMg tot in alle lagen van de bevol king koncen doordringen. De rechter had zich daarnaar te schikken. En deed dat ook! Zooiets is voor den Nederlandschen staatsburger allicht wat vreemd. Voor ons, te midden van Hitler's staatsburgers wo nend. ligt daar niets zonderlings in. We hadden niets anders verwacht. Hier wordt tegenwoordig „Duitsch Recht" gesproken. Dat is iets anders dan „Romeinsch Recht" of „Nederlandsch Recht". „Duitsch Recht" komt in het kort hierop neer dat van den rechter geèischt wordt, dat het nationale belang boven alles gaat. Moeilijk, zich daarin te denken, als men geen mentali teit uit overtuiging of opportunisme heeft overgenomen. Voor deze hooge Duitsche Rechters was het vanzelfsprekend, dat zij twee rijks ministers gelegenheid gaven, hun rede voeringen in de gerechtszaal, die minder getuigenissen in dit proces dan wel poli tieke propagandaspeeches waren, af te ste ken op oogenblikken die der regeering gunstig leken. Dat is immers een hoog na tionaal belangEn nu we het toch over dit optreden der twee rijksministers heb ben moge geconstateerd worden, dat nog een ander verschijnsel voor ons. Neder landers, vreemd was, n.l. de houding van de rechters, de openbare aanklager, de verdedigers en de getulgen-Ministers. Een houding, die in de meeste andere staten eenvoudig ondenkbaar ware. Wij zijn er aan gewoon .een rechter als een onaantastbaar-iets als een instantie hoog boven alle aardsche gewichtigheid te beschouwen. Boven de rechters immers hangt het crucifix, zweeft ook. zoo noo- dig "onzichtbaar de gestalte van Vrouwe Justltia, de oogen geblinddoekt, in de op geheven rechterhand de weegschaal. Dat is hier, in Duitschland, tegenwoor dig een beetje anders. Dat wil zeggen: de rechters doen na tuurlijk hun uiterste best om objectief te blijven. Maar het maakt den indruk, als of ze zich in dezen dictatorischen staat niet meer zoo vrij voelen. Een minister uit het kabinet-Hitier. het college der al machtige dictatoren is voor hen blijkbaar zoo althans was de indruk van de mees te buitenlandsche waarnemers in de zaal geen doodgewone getuige meer. In de eerste plaats moet zulk een minister met handschoentjes aangepakt worden. Hij verschijnt op het oogenblik. waarop hij verschijnen wil. en laat desgewenscht de hooge rechters wachten. Duurt dat wach ten wat lang en voelt zich de Senaat daar door in een ietwat pijnlijke positie, dan be gint men voorloopig met iets anders, dat echter oogenblikkelijk afgebroken wordt als de Hooge Getuige verschijnt. Voor de Hooge Verschijning staat alles op de Senaat uitgezonderd en brengt den „Duitschen Groet". De rechters vinden daarin niets bijzonders, en men zou wel eens den proef willen nemen, wat ze zou den zeggen, indien men bij afspraak ook eens in diepen eerbied opstond voor een getuige, die niet minister maar eerbaar putjesschepper is. De Hooge Getuigen maken den rechters standjes, „dat dit proces zoo lang duurt", ze commandeeren, ze bulderen de beklaag den toe als onderofficieren het met hun recruten op de binnenplaats van de ka zerne plegen te doen. Dan zegt de recht bank hoogstens: „Ja, beklaagde, dat heb je aan jezelf te danken! Waarom maak je meneer den minister ook zoo boos!" Dat Is alles voor ons, buitenlanders, nieuw en eigenaardig. We moeten er nog aan wennen. Hier vindt men het volkomen in den Ook, als hooge rechters in houding en gelaatsuitdrukking hun eerbiedige bewon dering voor deze Hooge Getuigen den volke openlijk toonen en daarmee, in onze neutrale oogen, al vast op hun stem in het vonnis vooruitloopen. Duitsch Recht. Eerst het nationaal, dan het persoonlijk belang. Eerst de natie, dan eventueel het recht van den beklaagde. Gelijk gezegd: het is nieuw en eigen aardig. Zitten we straks midden in het politieke deel van dit proces, dan zullen we op zulke verschijnselen nog wel eens moeten terugkomen. Zoolang het om finesses op zuiver strafrechtelijk gebied ging, maakten de heeren rechters nog in hoofdzaak den indruk, boven de dingen te staan en het Recht, gelijk wij het opvatten, zijn loop te willen laten. Zoodra het om de hooge politiek gaat, begint de indruk zich te wijzigen. Ja, niet zelden ziet het er naar uit, alsof de rechters (en niet alleen de aanklagers) zich van harte er ln verheu gen als het hun gelukt schijnt, hun poli tieke tegenstanders op de bank der be- Jtlaagden die overigens geen sympathie Intrede van Dj. Hoeufit te Langer- en Korter Ds. Hoeufft van Vek«. Na in de morgenuren aü zijn bevestigd door prof, dr. Via, Huis ter Heide hield de nieuw l predikant der Ned. Herv. Gems Langer- en Korteraar ds. HceiJ Velsen zijn intrede. De Ned. was tot in alle hoeken gevuld paden waren geheel met belangs bezet, waaronder velen die van e ren gekomen. Bij den aanvang van den dienstfl gezongen Ps. 105 1 en 2 en gelere Als tekst had ds. Hoeufft 1 23 en 24: Wij prediken Chr gekruisigde, den Joden wel een erg den Grieken eene dwaasheid, die geroepen zijn, beiden Joden en3 prediken wij Christus, de kracht q de wijsheid Gods1'. Spr. onderrtls deze tekst twee categoriën van n.l. den natuurlijken mensch, Christus, den gekruisigde in wierp en den geroepene die Hemd aanvaardde. In de gemeente van Corinthe htfl het evangelie van Jezus Christus f kruisigde gepredikt, waaraan de zich ergerden omdat het niet i kwam met hun Messias voorstelli tegen hun wettische vroomheid ii Grieken met hun heidensche schouwing over goden, offer en I ding vonden de prediking van I dwaas. Zulke Joden en Grieken zijn ertj onder de menschen van onzen t door Gods ondoorgrondelijke gena er ook die de roepstem hooren VJ is de Gekruisigde geen aanstoot r dwaasheid meer, maar de krakt wijsheid Gpds. Ni het laten zingen van Ps. 8 wendde ds. Hoeufft zich tot ras colleges en personen en sprak d gebruikelijke wijze toe. If dankte spr. zijn leermeester! Visscher en ds. v. Beusekom, dec voor hun arbeid. Tenslotte werd de predikant i*J sproken door ds. van Beusekon den Kerkeraad en den ring, door e woordigers van diverse studenten gingen en door ds. van Dorp ra venhage als huisvriend. vermogen te wekken, wat hun b als menschen en politici betreft, a toch het recht hebben, objectira hun rechters te verlangen ander antwoord of met een r«B vragen vastgezet te hebben. Het ligt er zoo nu en dan w«l dat men een resultaat hoopt te w dat voor het marxisme in 't algem compromitteerend mogelijk is. sinds minister Göring in bijna openhartigheid gezegd heeft: „B* proces moge afloopen, ik zal er ro gen, dat de schuldigen gevonden straft worden." En tot den BuIgM troff in het bijzonder: „Jij verdien geval de strop, schurk!" Watoi. delijkheid niets te wenschen over' Ja, hoelang kan dit proces nog Te wachten staat ons het zo»» tieke deel, dat zich wellicht nog lijn zal afspelen. En dat nog wel ta week duren kan. Dan verhuizen naar Leipzig. Daar volgen de req™ de pleidooien, re- en dupliek, bet en de laatste verklaringen der i deelden. De procureur-generaa lang en uitvoerig, op de groote lijnen ingaan, zijn helper op a strafrechterlijke details. Beide «4 ringen zullen eenige dagen in ne men. Ze zullen dan voor de BWS wellicht ook voor v. d. Lubbe vertaald moeten worden. Dan verdedigers, de officieele advoc Torgler en de twee toegevoegde aw van v. d. Lubbe en de drie "ulS» der Lubbe en Dlmitroff staan»? op het standpunt, dat ze zicl® digen. Dus zuilen, wat ze te zeg6e»s naar voren brengen na de zeker voerige pleidooien van de dne en na de vertalingen. V. d. nu° tiek bestaat nog altijd uit zffl)Se y ook wel geen verdedigende reai Dimitroff daarentegen zal °n! dooi van uren vergasten, tf spreken ook Popoff en Tanen Bulgaarsch. Dan volgen, gelijk J ilt re- en duplieken, en die kunnen standigheden ook nog uitvoer'» Dan eindelijk zal een pauze n om de rechters in staat te stei vonnis te formuleeren. En na o hebben de beklaagden nog s een laatste woord te spreken i Theoretisch Is denkbaar, dat dan eensklaps de wereld verr?Vj s mededeeling, dat hij helpers m noemen wil. „rf In dat gevalbegint bet proces van voren af! j, - Niet ri il Dat ware wreed, plaats voor uw berichtgever.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10