De brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Novemtc I de wereld zijn onvennoelbaren goeden wil en zijn eerlijk streven kond gedaan heeft? WIJ zullen, zelde de premier verder, de ons door Brland nagelaten erfenis onder alle voorbijgaande schommelingen der In ternationale politiek redden. De leer van Brland: „Onverzettelijk ln het doel, plooi baar In de middelen" zal de Fransche re- geerln? nooit vergeten Mogen ook aan de overzijde van de grens de volkeren aan wie Frankrijk vaak zijn open, krachtige en loyale hand toegestoken heeft, even zoo antwoorden, want de vrede, dien Brland wilde, hoort hun toe, evenals Frankrijk. De vroegere Fransche minister voor de Begrooting ln het kabinet Daladier, La- moureux, sprak te Vlchy voor oud-strij- ders over de Dultsch-Fransche betrekkin gen. Lamoureux verklaarde o.a. Duitsch- land weigert de controle op de bewape ning en vervolgt den ouden droom naar Anschluss. Frankrijk weigert wel ls waar niet in directe onderhandelingen te treden, doch het zal voorzichtig te werk gaan, omdat het vrienden en bondgenooten heeft, wier gevoeligheid grooter ls, wan neer hun veiligheid op het spel staat. Hitler zal bij de verkiezingen een meer derheid behalen. Wanneer hij echter wer kelijk den vrede wenscht, dan moet hij naar Denève terugkeeren om daar den goeden wil te bewijzen en zich te schik ken naar de controle. Doet hij het niet, dan zal de bewapeningswedloop begin nen, welke voor Frankrijk uitputtend en voor den vrede gevaarlijk is Frankrijk moet evenwel iedere mogelijkheid te baat nemen om een basis voor verstandhou ding te vinden. Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie heeft zich na de Instelling van de twee bijzondere commissies voor de kwes ties der effectieven en der controle en de benoeming der zes rapporteurs, tot nader order verdaagd. De rapporteurs en de bij zondere commissies zu'len vóór 29 Nov. het presidium hun rapnorten doen toekomen In de geheime zltt'ng van gisteren heeft de Italiaansche vertegenwoordiger So- ragna. een verklaring gedaan over het principiële Italiaansche standpunt HIJ ze'de dat het werk der bijzondere com missies en der rapporteurs nutteloos ls en dat bij de vo'komen veranderde sl'uatie een voortzett'ng van het werk zonder be slissing der po"t'eke vraaes'ukken on mogelijk Is De Ita'iaansche vertegenwoor digers in de n'euw gekozen commissies kunnen dus slechts als waarnemers be schouwd worden. Op een vergadering van de League of Nations Union heeft de Engeische onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Ed-n. gezecd. dat het oem zin h-eft blaam uit te dealen, maar dat men ook niet kon ontkenn-n, dat de eebeurtenissen in Duitschland van dit iaar op vele plaatsen ongerustheid en z°lfs vrees verwekt heb ben. WU allen aldus Ed°n. b-groeten de recente verklaringen van Hitler en Von Neurah omtrent d" vreedzame bedoelingen van de riiksregeerino maar er zlfn ver ontrustende aanwijzingen, waarvan de verwildering ons meer gerust zou steken, dan welk aantal r-devo°rlneeo ook M°t het grootste leedw-zen moet de to-nemen- de neiging van Du'tschiand worden waar genomen. om z'ch van de andere naties terug te trekken Ze'fs indien Duitschland zich de onrechtvaardig behandelde oartij vo°lt, kan dit de gebeu't"ntss°" verklaren, maar nauwelijks rechtvaardigen. Het eerste doel van de Engeische buitenland sche nolltlek moet de handhaving van den wereldvrede blijven. -o BELG1E. De verschijning te Beauraing en elders. Het Belgische Episcopaat publiceert een verklaring inzake de bekende verschijnin gen der H Maagd, die volgens verklaringen van een aantal personen zouden hebben plaatsgehad in verschillende deelen van het land. waarvan het bekendste geval van den laatsten tijd wel dat van Beauraing is. De bisschoppen wiizen erop, dat deze z g. verschiiningen nooit zijn erkend of aanbe-» volen. Den geestelijken wordt aanbevolen deze plaatsen niet meer te bezoeken en geen bedevaarten erheen te organiseeren. Den katholieken bladen wordt verboden mededeelingen over de verschijningen te doen zonder goedkeuring der kerkelijke autoriteiten. o DUITSCHLAND. Zware straffen tegen communistische brandstichters. De Berlijnsche buitengewone rechtbank heeft den hoofdbeklaagde in een politiek brandstichtingsproces tot 15 Jaar tucht huisstraf veroordeeld. Zijn medeverdach ten werden tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. De verdachten, drie communistische landarbeiders, hadden in Augustus In een dorp bij Prenzlau een groote korenml.it In brand gestoken. De officier van justitie had tegen den hoofd verdachte de doodstraf geëlscht. ENGELAND. De Valera voor één Ierland Gandhi met rotte eieren geworpen. De Valera heelt zijn eerste pzactische stap gedaan tot verwezenlijking van zijn pogingen om Noord-Ierland met den Ier schen Vrijstaat te vereenigen. Hij ver klaarde de nieuw gevormde republikeinsche partij in Ulster In den komenden verkie zingsstrijd te willen steunen, doch stelt de voorwaarde, dat de partij in Ulster den strijd voor de eenheid van Ierland zal voeren, en dat zoo noodig zal doen door het Ulster-Parlement te boycotten. De Valera is bereid de leiding van de nieuwe republikeinsche partij in Noord- lerland op zich te nemen. Hij hoopt hier door de breuk, die in zijn eigen partij ln den Vrijstaat is ontstaan, te kunnen over bruggen en tegelijkertijd de positie van den Gouverneur-Generaal van Noord-Ier '.and moeilijker te maken. ue Valera en zijn collega's zullen zich waarschijnlijk candidaat stellen voor de as. algemeene verkiezingen in Noord-Ier- land. oo uitnoodiging van de Noordelijke republikeinen. Voor de eerste maal sedert zijn ontreden in het publiek hebben zich incidenten voorgedaan op een vergadering waar Ghandl zou spreken. Toen Gandhi met een aantal andere sprekers op het podhim van een vergaderlokaal te Naenoer had plaats genomen, werd uu de raai een groot aan tal rotte eieren geworpen. ZWITSERLAND. Weer een Duit.seh grensincident. Aan de Duitsch-Zwitsersche grens bij Schaffhausen ls opnieuw een incident voorgevallen Twee Duitsche douanebe ambten hadden zich op Zwitsersch gebied begeven, waar zij door burgers werden be trapt en aan de politie uitgeleverd. Voor dat de politie aankwam was er een klop partij ontstaan. De Duitsche beambten werden gear resteerd. doch later weer vrijgelaten. De justitie heeft een onderzoek Inge steld. ROEMENIE. Het kabinet afgetreden. Zooals reeds was aangekondigd, is het kabinet Vajda Voivod afgetreden. De koning heeft Duca, leider van de liberale partij, belast met het vormen van een kabinet. Duca heeft de aanvaarding van de opdracht tot heden voorbehouden. Hij verklaarde dat hij de medewerking zou trachten te verkrijgen van Goga, den leider van de nationale agrarische partij en van Georges Bratianu, den leider van de dissidente liberale partij. Titulescu blijft ln ieder geval aan bui ten!. zaken. OOSTENRIJK. Actie van links en rechts. Ondanks het verbod hebben de sociaal democraten toch in de hoofdstraten van Weenen gedemonstreerd. Herhaaldelijk werden zij door de politie met de gummi stok uiteengedreven. Er werden 225 personen gearresteerd, onder wie ook de hoofdredacteur van het sociaal-democratische „Kleine Blatt", en de secretaris van de Socialistische Ar beiders Internatianale te Zurich, dr. Frie- drich Adler, die ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van de sterfdag van zijn vader. Viktor Adler, naar Weenen was gekomen. Na anderhalf uur werden beiden weer in vrijheid gesteld. Een aantal personen werd bij de botsingen met de politie gewond, onder wie de tweede voorzitter van den Weenschen Landdag, Thaler. De sociaal-democraten hebben op tal van gebouwen, vooral op de gemeentelijke woningblokken, roode vlaggen geheschen, die door de politie verwijderd werden. Op enkele plaatsen werden ook Hakenkruis- vlaggen geheschen. De Oostenrijksche regeering heeft zes tien Duitsche kranten en tijdschriften voor den duur van een jaar, verboden. Daaronder bevinden zich de Grüne Post, dc- Deutsche Zeitung, de Deutsche Tages- zeltung en National-Sozialist, de Kölnische Zeitung en de Münchener Zeitung. Ook zijn zes nationaal-socialisten aan gehouden. die zich aan onwettige propa ganda schuldig maakten. Zii zijn tot 4 en 6 weken hechtenis veroordeeld. Te Linz hebben de communisten een be tooging gehouden. Een menigte van onge veer 4000 personen werd door de politie met den gummistok uiteen geslagen. En kele personen werden daarbil gewónd, ter- wlll er 25 arrestaties plaatshadden. Uit de grensplaats Eneelhart-Zell wordt gemeld, dat drie iongelui. die over de Belersche grens wilden gaan, door de hulppolitie van de Heimwehr beschoten zijn. Twee hunner werden gearresteerd, terwijl de derde er in slaagde, over de grens te vluchten. Van de gearresteerden was er één ernstig gewond. Te Birkfeld in Stiermarken is een „Putz- schar" ongericht, die uitsluitend uit vrou wen bestaat. Dit is wel de eerste maal. dat ook vrouwen een actieve rol in de natio- naal-sociallstische beweging vervullen. CUBA. Nog altijd strijd. De vuurgevechten in de straten van Havana duren nog voort. Er zijn nog eenige soldaten en mariniers gedood of gewond. Op de dak°n der huizen ziin tal van lijken aangetroffen. Vijftig slachtof fers konden nog niet worden geïdentifi ceerd. In totaal zijn een 200 personen ge dood. In de nrovincie Matanzas is een opstand uitgebroken onder leiding van Carlos de Armas. De geregelde troeoen hebben den strijd met hem aangebonden. VEREENIGDE STATEN. De besprekingen met Litwinof. Ford overwinnaar. De Amerikaanse!)-Russische onderhan delingen zijn tijdelijk onderbroken, omdat Litwinof In verband met de Kerenskischul den, die de voornaamste moeilijkheid vor men, nieuwe aanwijzinlgen uit Moskou moet afwachten. Naar verluidt, is de Sovjetregeering wel iswaar bereid, aan de Vereenigde Staten ongeveer twee derden van de Kerenski schulden te betalen, maar zij zou willen vermijden deze schulden officieel te er kennen omdat zii dan on grond van het verdrag van Raoallo gedwongen zou zijn, ook de oude schulden aan Duitschland te erkennen De Russische reeeerine wil deze moeilijkheid omzeilen door de Kerenskl- schülden niet officieel te erkennen maar voor eventueele nieuwe Amerikaansche credieten hoogere rente te betalen, waar van het overschot gebruikt zou worden voor een compensatiefonds voor de Ke renskischulden Staatssecretaris Huil heeft Washington verlaten en zich naar New-York begeven, waar hij zich zal inschepen op de „Ame rican Legion", om een reis naar Zuld-Ame- rika te maken. Er zifn echter ook nog andere moeilijk heden. Roosevelt heeft Litwinof laten we ten. dat de reveerine der Vereenigde Sta ten vóór de officieele erkenning der Sovjet Unlp de voornaamste verschilpunten tus- schen de beide staten eereeeld wenscht te zien Deze houdlne zal in conflict komen met de tot nog toe gevolgde onlltiek der Sovlet-regeerlne die zich laat samenvat ten in de woorden .Berst erkenning, öaar- »a onderhandelingen." VERANDERING IN VAN DER LUBBE's HOUDING? Algemeen verwacht men dat de nieuwe week, waarmee het Rijksdagbrandproces vandaag begint de laatste proceswcek te Berlijn zal zijn. Sensatie verwekte vanmorgen het bin nenkomen van Van der Lubbe. In tegen- stellingk tot zijn bekende houding tot nog toe, houdt Van der Lubbe het hoofd recht op en kijkt geïnteresseerd om zich heen. De Senaat doet mededeeling van ver schillende besluiten inzake het hooren van getuigen. O.a. is besloten den leider van de Communistische Partij Holland, Louis de Visser, als getuige te hooren over de reden waarom Van der Lubbe uit de C. P. H. is getreden. Als eerste getuige wordt de inspecteur van het Rijksdaggebouw Scranowitz ver hoord, die reeds eerder als getuige is op getreden doch thans nog eenige onopge helderde kwesties moet mededeelen. Op de vraag van den president, of hij het mo gelijk acht, dat van de sleutels van de portalen op eenigerlei wijze afdrukken konden zijn gemaakt, antwoordt hij: .Wanneer iemand zich ten doel stelt een wasafdruk te maken, dan bestaat onge twijfeld de mogelijkheid daartoe." Een volgende vraag betreft de mededee ling van vergaderingen in het Rijksdag gebouw. Getuige deelt mede. dat vergade ringen slechts op het hoofdbureau wor den gemeld wanneer zij 's avonds gehou den werden. Hij vertelt o.a.: „Omstreeks Nieuwjaar kwam ik op de eerste verdie ping voorbij kamer 9B, het communisti sche fractie-bureau, en voor de deur van 9B stond een man met een Rooden Front strijdersuniform en een pet op. Ik wilde de deur openmaken, doch dat lukte slechts gedeeltelijk, omdat de kamer zoo vol was. Bovendien trok de man mijn arm weg en zei: „Hier komt niemand in." Mijn protest, dat ik de insrecteur van het ge bouw was, was vergeefsch. Deze vergade ring was niet gemeld." De procureur-generaal, Dr. Werner: „In den laatsten tijd zijn immers eenige Rijks- dag-employé's als onbetrouwbaar ontsla gen. Bestaat de mogelijkheid, dat iemand daarvan Zondagsdienst had en in dien tijd behulpzaam was bij het nemen van wasafdrukken van de sleutels?" Getuige Scranowitz: Deze mogelijkheid bestaat altijd wanneer iemand omgekocht wordt. In het algemeen was ons personeel zeer betrouwbaar." Op een desbetreffende vraag van Dr. Werner verklaart getuige, dat eenige em- ployé's lid van de K. P D. waren. Volgende getuige is de chef-redacteur van Telegraphen Union, dr. Gericke. De president Dr. Bunger doet mededee ling van een telegram, dat de Senaat op 25 September heeft ontvangen van de z.g.n. Internationale Commissie van Onderzoek, en dat een groot aantal onjuistheden be vat. Van het heele telegram blijft slechts het feit over, dat de „Völkische Beobach- ter" in zijn eerste editie na den brand ge meld heeft, dat de arrestant van Dergen zou hebben geheeten. De president vraagt getuige wat hij daaromtrent kan mede deelen. Getuige Dr. Gericke: „De Völkische Beo- bachter" heeft het bericht van T. U. ge bruikt en heeft eenvoudig den naam die T. U. aanvankelijk gaf overgenomen. Ik zelf heb deze naam in het T. U. bericht gezet omdat een verslaggever dien ik naar den brand had gestuurd mij mededeelde, dat de arrestant een Ncderlandsch Com munist was, die Vandergen heette. Aange zien deze schrijfwijze mij niet Hollandsch leek. maakte ik er twee woorden van. Een half uur later deelde een tweede verslag gever mij mede, dat de naam van den brandstichter Van der Lubbe zou zijn. Wij hebben toen gewacht tot we een officieele mededeeling kregen om niet tweemaal een verkeerden naam door te geven. Aangezien de autoriteiten het echter zeer druk had den. kregen wij vooreerst geen officieele mededeeling. Reeds te 2.16 uur 's nachts kreeen wij echter uit Amsterdam een be richt van de politie aldaar, met den naam van der Lubbe, en wel met gespeld". In het saneeringswerk der N.R.A. hebben zich opnieuw ernstige moeilijkheden voor gedaan. Alle leden van de Adviescommissie voor de levensmiddelen, die in Juni van dit jaar op grond van de National Recovery Act werd ingesteld en die bestaat uit voor aanstaande producenten, groot- en klein handelaars in het levensmiddelenbedrijf, zijn afgetreden. Zij motiveeren dezen stap met hun ontevredenheid over de langzame vorderingen en de meenlngsverschil'.en in de landbouwbesturen. Ford heeft zijn eerste ronde met de N R A. gewonnen. De algemeene contro leur heeft beslist, dat een affirmatieve verklaring van toetreding tot de N.R.A.- code niet vereischt is om toegelaten te worden tot de mededinging bij regeerings- opdrachten. De inschrijver moet zich onderwerpen aan de N.R.A.-voorwaarden. De controleur verklaart, dat de taak om te bewijzen, dat de voorwaarden niet nagekomen worden, op de regeering rust. AFGHANISTAN. Bijzetting van het stoffelijk overschot van Nadir Khan. Te Kaboel is het stoffelijk overschot van den vermoorden Afghaanschen Koning Nadir Khan plechtig bijgezet Aan de Dlechtigheid namen deel de geheele Koninklijke Familie onder leiding van den jongen Koning, alle leden der regeering, het parlement en het geheele diplomatieke corps. Opvallend was het groote aantal leiders van verscillende Arghaansche stammen, die bij de plechtigheid aanwezig waren en waarschijnlitk naar Kaboel ziin ontboden voor een bespreking over den politieken toestand. CHINA. Vlootuitbreiding. De Chineesche regeering heeft de eerste credieten goedgekeurd voor den bouw van pantserkruisers met een totale tonnenmaat van 16Ö 000 ton. De schepen zullen in Amerika worden gebouwd. De redacteur van de „Völkische Beo- bachter1 Melms verklaart: „Als chef van de berichtendienst kreeg ik naast vele andere berichten van T. U. het bericht, dat een man, Van Derling geheeten, gearresteerd was. Wij hebben dat bericht gebruikt. Het materiaal, dat wij van T. U. krijgen is zoo goed, dat wij het niet behoeven te redigee- ren. Wij kunnen het zonder meer over nemen". Dimltroff wenschte antwoord op drie vragen lo. wanneer en hoe de „Völkische Beo- bachter" van den Rijksdagbrand op de hoogte is gesteld; 2o. wanneer en hoe laat de „Völkische Beobachter" een Interview heeft gehad met Goering. waarin werd meegedeeld, dat bij Van der Lubbe een lidmaatschapsboekje der communistische partij was gezonden en ten derde of de medewerker aan den „Völkischen Beo bachter", Zimmermann, die had beweerd, dat hij, beklaagde Dimitroff, identiek was aan den pleger van den aanslag op de kathedraal te Sofia en identiek was aan den reeds verhoorden getuige, dr. Gröscher De procureur-generaal, dr. Werner, ver. zoekt de behandeling van deze vragen af te wijzen. Dimltroff vraagt of de procureur-gene raal geen officieele mededeelingen heeft ontvangen van de Bulgaarsche regeering over zijn vorige straffen en over het feit, dat hii niet identiek is aan Stephan Di mitroff. Dr. Werner: „Ik kan slechts mededee len. dat heden een officieele verklaring van de Bulgaarsche regeering is ontvan gen, volgens welke Glorbi Dimitroff niet identiek is aan den wegens den aanslag op de kathedraal veroordeelden Stephan Dimitroff." Dimitroff: „Deelt u dat de „Völkischen Beobachter" en de geheele Duitsche pers mee?" Pres.: „U moet zwijgen." Torgler verzoekt den president eenige vragen te mogen richten tot den hoofd redacteur van „Telegraphen Union. get. dr. Gericke. Hij wil voornamelijk weten hoe „T. U." aan het bericht kwam, dat Torgler en Kuhnen tegen halftien of tien uur uit het Rijksdaggebouw zouden zijn vlucht. Pres.: „Ik heb toch duidelijk gezegd, dat ik thans het verhoor leid over de vraag hoe de vergissing ontstond. Als u er nog meer van wilt vragen moet u een dien overeenkomstig voorstel doen." De redac teur van de ..T. U." verklaart dan hoe hij aan den verkeerd geschreven naam van Van der Lubbe kwam. De volgende eet. is de tuindersknecht Oscar Müller die in gezelschap was van den eerder als getuige gehoorden Wander- bursche Organistka die had verklaard, dat hij in October 1S32 nabij Conrianz Van der Lubbe en een ander had ontmoet, waarbij de onbekende had gezegd dat er spoedig geen rijksdag meer zou ziin en dat men van Van der Lubbe nog wel zou hoo ren. Als het niet anders ging zou men bet met vuur en wacenen doen. Get bevestigt dat hl] met Organistka in de buurt van Constanz was en hij be schrijft de ontmoeting met de belde an dere Wanderburschen van wie een Van der Lubbe moet zijn geweest. Van der Lubbe wordt dan voor de tafel geleid en get. Müller zegt hem te herkennen. Pres. tot Van der Lubbe: „Ik heb u reeds eenmaal gevraagd toen de andere get. hier stond en ik vraag het u nogmaals, hebt u dezen getuige ooit op den weg ontmoet?" Van d?r Lubbe (zacht): „Ik geloof het niet." De verdediger van Van der Lubbe stelt voor in Nederland te informeeren naar Van der Lubbe's verblijf aldaar in het vorige jaar. De pres. stelt Van der Lubbe eenige vragen hierover die echter geen re'r'taat opleveren Dimitroff vraagt o.a. of Van der Lubbe op zijn zwerftochten door Duitschland met communisten in verbinding was gekomen. Van der Lubbe: .Nee, niet veel". CONFLICT TUSSCHEN VATICAAN EN DE RIJKSREGEERING. VATICAANSTAD, 13 Nov. (V.D.). Naar alhier verluidt zal de H. Stoel een protest indienen bij de Duitsche rijks- regeering in verband met een verkiezings redevoering van Goering, waarin hij de katholieken „zwarte mollen" noemde, er aan toevoegende, dat de katholieke ambts- bekleeders in Duitschland gedurende veer tien jaren „de preekstoel en bieohtstoel gebruikt hadden ter uitoefening van pres sie. waar dit slechts mogelijk was". Deze rede, die door de radio werd uitgezonden, zou gehoord zijn door leden van het pau selijk hof, die onmiddellijk dienaangaande rapport uitbrachten aan den Paus. Deze heeft daarop staatssecretaris Pacelli bij zich ontboden, met wlen hij ruim een half uur onder vier oogen confereerde. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat bij ziin bezoek aan Rome reeds een audiëntie bij den Paus aan Goering was geweigerd. VERVOLGING VAN KATHOLIEKE EX-LEEDERS. DUSSELDORF, 12 Nov. (Wolff) Naar de „Volksparole" bericht heeft Gouwleider Florian op de laatste verklezlngs-vergade- ring te Munchen-Gladbach op Zaterdag avond bekend gemaakt, dat tegen de ver antwoordelijke leiders van de Volksver- eeniging van het Katholieke Duitschland een aanklacht is ingediend en dat reeds eenigen van hen in hechtenis waren ge nomen. Onder de aangeklaagden bevinden zich de vroegere Rijkskanselier Marx, de vroe gere ministers Braun en Stegerwald en nog een aantal anderen. ZIJ worden beschuldigd van voortgezet bedrog, waardoor zij een aantal firma's voor een totaal van 2.350.000 mark hebben tekort gedaan. NA DE STEMMING IN DIT) BERLIJN. 13 Nov. (Wolff) j.,1 slag van de verkiezingen vast minister Goering alle dankt. Ook Rijkskanselier heeft, een oproep gepubhcee" Duitsche volk. waarin hij het j1 het in hem gestelde vertroml^ aan de partij waarin hij z|jn 7 dankt voor het werk dat zij jj,j ganda hebben geleverd BERLIJN. 13 Nov, (Wolff) j. met den overweldigenden ultsS, verkiezingen, heeft de regeerin» I dat heden allen de vlag uithasL] groote overwinning van de Dull» heid te vieren. PARIJS, 13 Nov. (Reuter) V van de Duitsche verkiezingen V,1 Fransche pers zich af wat het r.'-J de buitenlandsche politiek zal "71 De Temps" oordeelt, dat FraSral delend moet optreden: ..Journal-^y meening dat het Duitsche diplomat» fensief afgewacht moet worden 'i Herve schrijft in de ..Victoire"'datl rijk thans kan zien wat het verh Versailles heeft uitgewerkt Als men Duitschland thans met r-J en zoo verstandig is te onderhaal-), zal de vrede weerkeeren. Na een parlementarlstische VreJ laars-regeertng van 50 iaar bleek? rilk niet in staat alleen DuihtbJ overwinnen, nu blijkt het niet in .4 leen de nakoming van de vrede:,;.! af te dwingen. ROME 13 Nov. (Reuter) De M d'Italla". het orgaan van Mussolini heden commentaar op de in rersci bladen verschenen berichten over d bewapening van Duitschland. In dit commentaar wordt verklaai het waarschijnlijk is. dat Duits reeds min of meer herbewapend h« Wij moeten hiermede rekenln» en als het voor het tot stand kom een a'»emeene ontwaoenlnvsovertt™ noodzakelijk is aan Duitschland heil toe te kennen bok eenige woriens f zitten bulten o'le welke door het n van Versailles waren goedzeksurj moet het mogelijk zijn aan dit veni Duitschland te voldoen. BERLIJN 13 Nov. (Wolff) De oflj uitslag der verkiezing zal 23 Nov i vastgesteld. Kleine stemverschuiric>J ven mogelilk. Vermoedelijk zal de S 661 leden tellen en zal eind Nov o[l December bijeenkomen in de Mf LONDEN, 13 Nov. (V. D.) De schrijft, dat er geen twijfel kan bests de meerderheid van het Duitsche) vrijwillig naar de stembus gegaan o, stem uit te brengen voor vrede, een) lijkberechtigdheid. De „Daily Express" schrijft, dai| nooit in de geschiedenis een volk i politiek van zijn leider op zoo wijze tot zijn eigen politie heeft s-J dat geen land ooit een meerderheid* pet. achter zijn regeering heeft edl in een tijd van bittere crisis, waarna de economische ontevredenheid j| hoogtepunt bereikt heeft. Hetr van de stemming is een perai trlomph van Hitier. De „Morning Post" schrijtf, datï land „ja" heeft gezegd op een 1 een overweldigende overwinning d Ier is. Ook de „Daily Mail" wijst op dij achtlge meerderheid der „ja"- waardoor het Duitsche volk zich hJ als eenstemmig heeft uitgesproken. De Socialistische „Daily Herald" dat Hitler een overweldigend? vota* vertrouwen heeft gekregen. Hitler te thans de internationale posit)Si| Duitschland niet meer te gebruik» een politicus, die stemmen moet»l doch moet haar beschouwen il>| Staatsman, die vrede en ontwap wenscht. WEENEN, 13 Nov. (V. D.). Verse! Weensche ochtendbladen schrijven! aanleiding van den Duitschen verHei uitslag, dat het volgens particuliere» tingen uit Duitschland vaststaat geval van werkelijk vrije en geheime kiezingen de lijst van Hitier nog JJ helft van het totaal aantal uitf«J stemmen oo zich vereenied zou het» Het Christelijk-sociale „Wiener Mof; blatt" schrijft, dat Duitschland niet u als een staat met minder rechten worden beschouwd en behandeld. sultaat en de uitwerking van de veto gen op de interne verhouding Duitschland zal voornameliik worde, paald door de vraag, of Hitier w»"? vroegeren tegenstanders de nam reiken. LITWINOF IN AMERIKA. WASHINGTON, 13 Nov. (Reu^'l teravond heeft een onverwacht one tusschen Roosevelt en Litwinon gehad. Men is van oordeel, dat een nlng van Sovjet-Rusland door ae Staten mogelijk is voor Fteoseveu naar Warmsprings vertrekt. MOORDAANSLAG IN SMW* CADIX, 13 Nov. (Reuter). verklezlngs-vergadering te San losten twee personen revolve5" Primo de Rivera, de zoon van u ,(j geren dictator. Deze werd evenw.i troffen, een van zijn helpers gedood en twee gewond. Een van is gearresteerd. ANTI. DUITSCHE DEMONSTR'111 LONDEN. LONDEN, 13 Nov (V.D.) <fl5tf"r J_ het opnieuw tot demonstratie munisten en andere linksche „l voor de Duitsche Ambassade Sc' betoogers protesteerden tegen n dagbrandproces en wenschten sadeur een verzoekschrift te zy werden door de politie uiteen?'

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2