MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 No. 22587 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN __1 PRIJS DER ADVERTENTIEN oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen vajj ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ndvertenÜëD 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën rï bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. marimmn aantal woorden van 30. volgens postreeht Voor eventueele opzending van En 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telef oonnummew voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Pestlius No. 54. PRIJS DEZER COURANT:. Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week f. 0,18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd aljn, per week „0.13 Franco per post 1.2.35 portokosten. bestaat uit VIER EERSTE BLAD. PROF. DR. L. VAN ITALLIE. istallatie als eere-doctor te Parijs. plechtige zitting van de univer- .n Parijs is Zaterdag ter geiegen- 1 de opening van het academische Ie groote zaal van de Sorbonne in irdigheid van president Lebrun, „.ster van Onderwijs, leden van het Jiplomatique en vele personen uit ïtalre kringen, aan professor L. van I hoogleeraar in de artsenijbereld- Ln de vergiftleer aan de universiteit fen nog vier hoogleeraren uit het tnd de doctorsbul honoris causa kt. jten van de faculteit der pharmacie hield daarbij een redevoering, hij het werk op medisch en che- lebied van den Nederlandschen ge- emde en besloot met de volgende ..Door hem voor te dragen voor ;-doctoraat heeft de Parijsche uni- en vooral de faculteit der phar- Van ftallie een bewijs willen geven 1 gToote waardeering voor zijn groot hg werk. Zij prijzen zich gelukkig leen der groote geleerden van de flederlandsche universiteit te mogen 1 de universiteit van Parijs is mkbaar voor de groote activiteit, ontplooit om in Nederland onze ïappelijke werken bekend te ma- 'n zijn land een plaats te verze- 1 de Fransche cultuur." [OEFENING BAART KUNST" TOONEELVER. Een goede uitvoering lagavond gaf bovengenoemde rereeniging in de concertzaal "a" haar 61ste uitvoering. Muzi- tóewerkir.g voor dezen avond werd I door het Jasz-Band-Orkest „The Jolour Piayers", onder leiding van I. Coster, welke door het geven olijke muziek de juiste stemming 1 aanwzigen er spoedig wist te Het was ongeveer halfnegen ge- 1 toen de heer de Vroede voor het ht verscheen, om in plaats van den fier, den heer v. Zijp, die wegens leldheij niet aanwezig kon zijn (avond t? openen met een woord van 1 tot alle aanwezigen, in het bijzon- 1 de algevaardigden van verschil- ustervereenigingen en het eerelid, ir Zantvlied. Voorts sprak hij den uit, dat deze avond zou mogen om te besluiten met de hoop dat leen genoegelijken avond mochten deze uitvoering was In studie ge- [1 het tooneelspel in 3 bedrijven door p-i.-s M jac l'-aun „Materialisme". s.ul; wordi het leven weergegeven mijn-directeur die door het geld ie. zóó zelfs dat hij zijn kinderen, K>n er dochter, die andere meeningen u wil uithuwelijken, maar zooals na een grooten strijd wint de liefde alles komt. goed. purlijk fouten maakt elke dilettant 'ren ook hier waar te nemen, maar pet geheel werd er door de Jonge ften van „O.B.K.", zoowel de dames roeren aardig spel te zien gegeven. t,i j ePP'eus wel verdiend Na de l no? een één-acter „Een mal I Kr v.de lachsPieren danig in be- 6 macht en waarop een gul applaus geze'"g bal onder leiding van pr.„ Evert Castelein bracht het einde goed geslaagden avond voor >eio i on<! nc" te vermelden dat F I'"J handen van den heer A de r- goed verzorgd was. DE ZIJL. /l»0??? me? het feit, dat het vaar- LVi„ln Óen loop van dit jaar door nuri li 'n -'gendom, beheer en on- m™t L overgenomen. is een nieuw I volgend»'ï0 'e eerschenen. Zillstrew -eu aan ontleend: Dd» van v. u't van het noordelijk bij dpi. Jl!ar'aaI tusschen Rijn en I groots? H ,n Ri'n tot het Zweiland. P'i"en geoorloofde afmetingen der Ek'mjv? van fit vaarwater mogen manen, zijn: dj t gedeelte van den Leidschen e Zijl- mebruS t°t aan de Zijl en 'engte breedte I ó'epgang1 Ëh'dan 7nm»^en gcen ifootere lengte 7 M en ïeen meerdere breedte M sen meerdere diepgang dan ben'instaan "I05611 uit niet meer Sgerekend e'f de sleepboot ugemet» en nlet 'anger zijn dan lot tot d van den voorsteven der e «hip achtersteven van het rl 'n Rijnland lager dan aan de t vermindert in de e diepo-.h p'dschendam de geoor- kwrèn waLl?1 2 M., evenredig met "aterstsujd. ;zi 70.— M. 9— 2.50 CABARET-VOORSTELLING LEIDSCHE BLINDENBOND. Blindenzorg geen straat-, doch staatszorg. In de groote stadszaal vond Zaterdag avond de cabaret-voorstelling plaats, ge organiseerd ten bate van den Leidschen Blindenbond. Het is een avond geworden van blijde ontspanning en dikwijls groote vroolijkheid doch met een ernstigen inslag. Want naast alle amusement werd, terecht, toch ook telkens weer de aandacht gevestigd op het eigenlijke doel van dezen avond, namelijk verwerving van linancieelen en moreelen steun voor de Leidsche blinden, wier posi- 1 tie nog altijd zooveel te wenschen over laat. De heer L. Ronibaut, voorzitter van den Leidschen bond, heeft een woord van wel kom gesproken, zich daarbij in het bijzon der richtende tot de gedelegeerden van den Ned. Bond en bondspropagandist, den heer v. d. Berg. Hij verklaarde dat de Leidsche blinden ook dit jaar weer veler steun hebben mogen ondervinden en bracht in verband daarmede om. dank aan de tooneelvereeniging Nut en Ver maak en aan het raadslid, mevr. Brag- gaarde Does. Een der Leidsche blinden, mej. J. van Eek, die zich ook ditmaal weer met zoo enorm succes en toewijding be ijverd had voor de tombola (zonder nie ten) en daartoe met behulp van andere van de ongeveer duizend mooie prijzen er ruim 90 pet. bij winkeliers had ingeza meld, werd op het tooneel geroepen en met bloemen gehuldigd onder warm ap plaus der toeschouwers. Nadat „The Dutch Players", onder lei ding van den heer Alb. Gerritsen, het tal rijke publiek eenigen tijd op prettige wijze hadden bezig gehouden met hun muziek, hun liedjes en hun grappen, heeft de pro pagandist van den Ned. Blindenbond, de heer Joh. van den Berg, in een toespraak den Leidschen bond geprezen voor het organiseeren van dezen avond en vervol gens gewezen op het droeve lot der blin den. Nog steeds is er bij hen geen plaats voor ware vreugde en zuivere opgewekt heid, al is er de laatste jaren dan ook veel verbeterd. Hier ter stede kwam een werk verschaffing tot stand, waar een tiental blinden werkzaam zijn, en dat de gemeen telijke subsidie met duizend gulden ver hoogd werd, bewijst, dat ook de gemeente thans haar taak ziet, al moet betreurd worden dat er geen gemeentelijke blinden- commissie bestaat, waarin ook de blinden medezeggenschap hebben. Maar echter in dien dat alles ln orde was, ook dan nog zou organisatie en strijd geboden zijn, om dat vooral de toestand der blinden op het platteland zoo ongelooflijk veel te wen schen overlaat. Alle blinden missen trou wens een bestaansreden en een rechts positie. Vele sociale voorzieningen werden getroffen, doch niets werd gedaan voor de blinden, die op particulier initiatief zijn aangewezen. De bond wil pogen daarin verbetering te brengen. Hij vraagt toepas sing der leerplichtwet ook voor het blinde kind, vakopleiding, arbeidsbemiddeling en steunverleening aan ouden van dagen, en in een vurig betoog wekte spr. tenslotte de aanwezigen op hierbij hun steun te ver- leenen, daarbij wijzende op het woord van de dichteres Nellie van Kol: „Rechtvaar digheid gaat boven liefdadigheid". Blin denzorg mag geen straatzerg. doch moet Staatszorg zijn! The Dutch Payers hebben daarna weer voor meer opgewekte klanken gezorgd en zij vonden met hun uitvoerig repertoire een dankbaar gehoor. Er is veel gelachen, vooral om Alb Gerritsen in zijn verschil lende creaties, terwijl ook de accordeon- muziek van 't duo J. Horree-R. Pijnnaker, met groote interesse werd beluisterd. Te gen twaalven begon de stormloop naar den „winkel", waar de prijzen der tombola werden uitgereikt, waarna de feestavond besloten is met een bal onder leiding van den heer W. F. van Wijk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANÖÉL. Opheffing: T. van Batenburg, Morschstraat 60, Lei den, café. o Vanwege de ouderlingen van de Ger. kerken in de classis Leiden zal Woensdag 15 Nov. a.s. in de Hooigrachtkeik een Ouderlingenconferentie worden gehouden. Als referent zal optreden Ds. P D. Kuiper. Geref. predikant te Sassenheim, met het onderwerp: ,,De kerk en de geestelijke crisis in onze dagen." Het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van den heer D Kok behaalde op het concours, uitgeschreven door het mannenkoor „Ons Genoegen" i-e Overschie in de afdeeling uitmuntendheid den eersten prijs met 363 punten. De Remonstrantsche vereeniging „Gemeenteleven" houdt dezen winter vier lezingen over de Remonstrantsche ge dachte in onzen tijd. Dr. P. D. Tjalsma spreekt den eersten avond, a.s. Donder dag. over Christus' Evangelie voor den modernen mensch." Voor verdere bijzon derheden wordt verwezen naar de adver tentie in dit blad. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Oct. 30 Maandag 55 Oct. 31 Dinsdag 58 Nov. 1 W- nsdag 64 Nov. 2 Donderdag «3 Nov. 3 Vrijdag 61 Nov. 4 Zaterdag Zaterdagmiddag te circa halfeen ls de arbeider W. M„ wonende aan de Oranje gracht en werkzaam in de dekenfabriek der firma Zaalberg met zijn llnkeronder- arm bekneld geraakt tusschen een drijf riem en een poelie. waardoor dit lichaams deel brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. Voor den aanvang der Schouwburg voorstelling gisteravond speelde zich een onverkwikkelijk tooneeltje af. Een politie agent die in den Ingang van den Schouw burg stond werd uitgescholden en bedreigd door een tweetal personen, dat te veel aan Bacchus had geofferd. Waar de agent lijdelijk bleef toezien, was de ingang tot den schouwburg eenigen tijd „geblokkeerd" Later toen hulp was gearriveerd, zijn beide personen ingerekend. Waarom ech ter niet direct flink werd opgetreden? De eerste dag, dat trein 3319 vertrek 9.00 van Leiden doorgevoerd is naar Utrecht, is voor de Ned. Spoorwegen een succes geweest. Vele reizigers die anders wegens het wachten en overstappen te Woerden hun reis naar Utrecht via Amsterdam maakten, maakten vanmorgen van de nieuwe ver binding gebruik, daar zij nu ook van de aansluitingen te Utrecht verzekerd waren. In verband met het drukker vervoer was de trein versterkt. LOUIS DAVIDS VROOLIJK TOONEEL. Dat Klein-Kunst Kunst kan zijn. het is het wakkere troepje van Louis Davids, dat dit meesterlijk bewijst. Hij en zijn gezellen brengen ee.n avond van vroolijkheid. hoe wel een enkele maal een meer ernstiger toon eventjes wordt aangeroerd die inder daad een avond van vroolijkheid is. ge paste vroolijkheid die geen oogenblik over slaat naar het ruwe of grove. Alles blijft volkomen decent en het amusement ls er niet minder om. integendeel. Het succes, dat Louis Davids op 3 Oct. In een geheel gevulde Stadszaal had. is gisteravond in den uitstekend bezetten schouwburg volkomen bevestigd. Ook nu oogstte hij een eerlijk verdiend hartelijk en langdurig aanhoudend applaus voor alle nummers, die ten gehoore werden ge bracht. Daar was weer de goochelaar Fred Roner. die vooral in zijn kaarten-experi- menten zich bijzonder vaardig toont, daar waren opnieuw de Harmony Kings, die met hun stemorgaan wonderen doen, daar was de geestige Kate Schnitzer met haar half Hollandsch half Duitsche liedjes en der Herr Director in eigen persoon met zijn conferencier-aanleg, zijn grollen en grappen, zijn liedjes. Vanaf het eerste moment was het con tact tusschen tooneel en zaal volkomen be reikt. Louis Davids windt zijn gehoor om zijn vinger, doet er mee. wat hij wil! Aan den „kleinen man" de eer, de Klein Kunst die in ons land zoo was verwaar loosd en teruggedrongen weer de plaats te i hergeven, die haar toekomt! Gisteravond heeft het talrijke publiek gesmuld van een vroolijk repertoire, dat voora) in deze tijden passende ontspan ning biedt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De oorlogsschulden - Conflict te Dantzig De Engelsche Joden tegen Duitschiand. De besprekingen op het Witte Huis over de Britsche oorlogsschuld aan de Ver. Sta ten hebben niet tot overeenstemming ge leid. De publicatie van een officieel com muniqué waarin het einde der discussies wordt aangekondigd, wordt Woensdag ver wacht, op welken dag Leith Ross uit Wash ington vertrekt. In welingelichte kringen j is men van oordeel dat het resultaat veel eer moet worden beschouwd als een afbre ken der onderhandelingen dan als een voorloopig uitblijven van een accoord Vernomen wordt, dat Engeland heeft voorgesteld 25°/o te betalen ter algeheeie I vereffening en dat Amerika geweigerd heeft dit aanbod ook slechts een oogenblik in overweging te nemen. Leith Ross, zoo wordt verklaard, bood daarop aan. dat En geland formeele betalingen zou doen, va- rieerend tusschen 12 en 20 millloen pond sterling, ten einde od die wijze aan zijn verplichtingen gedurende een reeks van jaren te voldoen De hoop op een compro mis in zake deze formeele betalingen is echter eveneens nihil. Niettemin gelooft men. dat Engeland op 15 December a.s, een formeele kleine be taling zal doen. waarna de kwestie zal wor den uitgesteld tot na de oplossing van het monetaire probleem. Te Dantzig is een persconflict uitgebro ken. Gisteren zijn de leider van het sociaal democratiscne dagblad. „Dantziger Volks- stimme". Focken, en de chef van de uit geverij. Kiiian zoomede de hoofdredacteur dr. Teipel van de R.-K. „Dantziger Landes zeitung" gearresteerd. Alle drie zijn naar het politiepresidium overgebracht. Deze bladen waren Vrijdag reeds ver boden en een protest daartegen is door den Senaat afgewezen. Naar den Volkenbondscommissaris den Senaat mededeelde heeft hij de petitie der beide bladen en het standpunt van den Senaat doen toekomen aan den secr -ge- neraal van den Volkenbond met het ver zoek. de aangelegenheid voor te leggen aan den Volkenbondsraad, die garant is voor de grondwet van Dantzig. BINNENLAND. De Rijksbijdrage voor werkverschaffing; een circulaire aan de gemeentebesturen. (Binnenland, 3e Blad). Auto bij Amersfoort door trein gegrepen; vier dooden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Goering in het Rijksdagbrandproces dat heden is voortgezet. (3e en le Blad). De EngelschAmcrikaansche schulden- t prekingen mislukt. (Buitenlle Blad). De uitvaart van Painlevé. (Buitenl. le Blad). De scheuring bij de Fransche socialisten. (Tel. le Blad). Nieuwe moeilijkheden in het Verre Oos ten. (Buitenl., le Blad). President Roosevelt ziet zich geplaatst voor allerlei bezwaren. (Buitenl. en Tel. le Blad). Gisteren had te Londen een bijeenkomst plaats van meer dan vijfhonderd afge vaardigden, welke 150 000 Joden uit alle deelen van het land vertegenwoordigden. Unaniem werd besloten. Duitsche goede ren officieel te boycotten, terwijl er een beroep werd gedaan op de Joden in alle deelen van het Britsche rijk er van af te zien Duitsche waren te koopen en te ge bruiken .alsmede van Duitsche diensten gebruik te maken zoolang de Joodsche be volking in Duitschiand niet op voet van gelijkheid met de overige Duitsche bevol king zal worden behandeld en dezelfde rechten zal hebben. IJMUIDEN, 6NOV. 1933. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.000.70, griet p. kist van 50 kilo f. 3520, tongen per kilo f. 1.450.75, groote schol per kist van 50 kilo f. 3027, middelschol f. 2925, zet- schol f3025, kleine schol f. 20-8.50, schar f. 168.10, tongschar f. 3128, vleeten per stuk f. 4.301.80, pieterman en poontjes p. kist van 50 kilo f. 5.604.60, groote schelv. f. 27—25. middel schelv. f. 2522.50 I kleinmiddel schelvisch f. 2510. kleien schelvisch f. 10—3.30. kabeljauw per kist van 125 kilo f 5031, gullen per kist van 50 kilo f. 21.50—3.70, lengen p. stuk f. 1.30- 0.60. heilbot per kilo f. 1.000.75, wijting per kist van 50 kilo f. 105, koolviseh per stuk f. 10.33. makreel per kist van 50 kilo f. 9—6.50. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 26 met f.3670, IJM 491 met f.2700, IJM 190 met f. 2070. IJM 52 met f. 1430. IJM 49 met f. 4330. IJM 384 met f. 3330 IJM 82 met f. 2840, IJM 23 met f. 1770, IJM 179 met f. 1400. IJM 94 met f. 2240. IJM 116 met f530 en de loggers IJM 204 met f680, KW 89 met f.480. KW 60 met f.520, KW 178 met f.530. KW 112 met f.430. KW 104 met f.580. KW 43 met f.650. KW 47 met f 910, KW 35 met f 770. GG 131 met f. 560. MD 522 met f.640 besomming; SCH 195 met f.960 en AL 105 met f.1170 versche haring (niet-officieel). 25000 Manden versche haring, f. 2.35— f. 1.20 per mand. Overgeladen voor Katwijk: KW 161 met 627 KW 173 met 347, KW 29 met 455, KW 127 met 289, KW 25 met 264, KW 55 met 180 en KW 101 met 459 kantjes pekel haring. BELGIE. De de>lcnsie-begrooting. De defensie begrooting voor het jaar 1934, is bij het parlement ingediend. Zij bedraagt 870 millioen franks en voorziet o.a. in een vergrooting van de nationale wapenfabriek te Brugge. De uitgaven voor luchtverdediging en grensbescherming zijn vooral aanzienlijk. Den koning worden bijzondere volmach ten voor het geval eener mobilisatie ver leend. Na deze gewone zal het parlement nog een buitengewone defensie begrooting wor den voorgelegd, welke 750 millioen francs vordert en waarvan de uitgaven over twee jaar zullen worden verdeeld. DUITSCHLAND. Plenaire zitting Academie voor Duitsch Recht. De Academie voor Duitsch Recht is gistermiddag voor de eerste maal in ple naire zitting bijeengekomen. De Rijks commissaris voor de Justitie, Dr. Frank, verklaarde, dat de Rijkskanselier zich op het rechtskarakter van zijn politiek op treden kan beroepen. Wij zijn als Duitsche juristen zoo zeker deze these van rechts aanspraak van Duitschiand op vrede en rechtsgelijkheid te kunnen doorzetten, dat ik als leider der Academie voor Duitsch Recht van deze plaats af een beroep doe op alle juristen van den aardbol tot deze these hunnerzijds juridisch volgens de wetenschappelijke methode stelling te nemen. Dat de juristen der wereld, die gelooven niet te kunnen instemmen met deze these, zich melden. Wij zijn er van overtuigd, dat het resultaat van zulk een uiteenzetting slechts een bevestiging kan zijn van het rechtsstandpunt der Duitsche leiding. DENEMARKEN. Regeeringscrisis in IJsland. Naar uit Reykjavik wordt gemeld, is daar een regeeringscrisis uitgebroken. Het kabinet van IJsland is afgetreden. OOSTENRIJK. Herleefde Nazi-actie. De nationaal-socialistische propaganda is de laatste dagen weer toegenomen. Uit verschillende deelen van het land worden incidenten gemeld. Te Volkerbruck in Opper-Oostenrijk hebben natlonaal-socia- listen, ter gelegenheid van een bezoek van I vorst Starhemberg, ontploffingen veroor zaakt. In de buurt van het stadhuis wer- I den verscheidene voorwerpen, met ont- j plofbare stoffen gevuld, geworpen. De gen darmes arresteerden verscheidene perso nen. Te Pichleng werden twee dynamiet- patronen tot ontploffing gebracht, hetgeen een paniek onder de bevolking veroor zaakte Er werd slechts materieele schade aangericht. Te Graz liet men voetzoekers ontploffen bij den ingang van de universiteit. De uni- versiteitswacht sloot onmiddellijk alle toe gangen af en stelde een onderzoek in de gehoorzalen en de laboratoria in. waarbij een groot aantal studenten gefouilleerd werden. Ter eere van bondskanselier Dollfuss vond te Klagenfurth een manifestatie plaats waarop de kanselier zelf het woord voerde. Toen dr. Dollfuss echter ongeveer een kwartier gesproken had. ging plotseling alle licht uit in de vergadering. Om een paniek te voorkomen, sprak de kanselier de aanwezigen nog eenige woor den toe, doch zag zich daarna genoodzaakt zijn rede af te breken. De vergadering werd opgeheven. De electrische verlichting van geheel de stad was intusschen eveneens gedoofd. De stad lag volkomen in het donker en het verkeer was nagenoeg geheel onmogelijk. Een uur later functioneerde de straat- verlichting weer. Op een bijeenkomst van vertrouwens- I mannen van de Christelijk sociale partij heeft Dollfuss nog een redo uitgesproken, waarin hij o m. nog het volgende naar voren bracht: Wie gelooft eventueel on der invloed van de ethergolven van over de grens dat door de methodes der leu gen en ophitsing die tot laffe aanslagen geleid hebben, het Duitsche volk in Oos tenrijk gezond zal worden, dien kan hij niet meer voor normaal houden. In politiek opzicht zal hij absoluut doorzetten. De po litiek van de open deur die de regeering tot dusverre heeft ingeslagen, om den menschen de mogelijkheid van terug- keeren tot Oostenrijk niet moeilijk to maken, zal niet permanent kunnen worden gevoerd. Spoedig zal een tijdstip komen, dat vastgesteld wordt, wie werkelijk vóór Oostenrijk is en wie niet. Ook de ambte naren moeten weten dat de staat hun brood gever is en dat zij niet een persoon lijk standpunt tegen den staat kunnen in nemen. Deze week zal hij een bondscom- missaris voor personeele reorganisatie be noemen en men zal het openbaar bestuur dan eens nauwkeuriger controleeren. GRIEKENLAND. Vierde Balkanconferentie geopend. De vierde Balkanconferentie ls in Salo- niki geopend in aanwezigheid van 300 ge delegeerden, waaronder tal van promi nente politici en diplomaten, die zes Bal- kanlanden vertegenwoordigen Het doel der conferentie ls te streven naar beter begrip onder de naties die op den Balkan wonen hetgeen door den voorzitter den Griekschen minister van buitenlandsche zaken in zijn openingsred e naar voren werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1