V Jaar?ane VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 No. 22579 eerste blad. Officieele Kennisgevingen. 1 het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" 8 (Steenschuur 21). STADSNIEUWS. Een nieuw portret van Prinses Juliana. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen "agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ire advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën Jlultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. deen maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1907. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2 35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nmer bestaat uit VIER BladN vergadering van den Iemeenteraad van leiden op ANDAG 30 october 1933. des namiddags te 2 uur, l Alsnog te behandelen: [stel om van de N.V. „Nationaal lezit", te 's Gravenhage, te huren .eelte van het perceel Rapenburg 18, ten behoeve van de huisvesting van incierge van het Gemeentehuis. (217) DRANKWET. Leidei imeester en Wethouders van Leiden in ter algemeene kennis, dat G. te Leiden, een verzoek heelt inge- ter bekoming van een verlof A. voor verkoop van zwak-alcoholischen in het klein in het perceel Hooge- No. 41, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, in, 27 October 1933. 9771 DRANKWET. meester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat de Overeen. „Lugdunum", alhier, een ik heeft ingediend ter bekoming van jerlof B. voor den verkoop uitsluitend Alcoholvrijen drank voor gebruik in flubgebouw, staande op een terrein „Pomona" aan de Nachtegaallaan A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN Secretaris, ■en. 27 October 1933. 9772 gouden DOCTORATEN. lag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, Ir, g. Bouma, rustend chirurg te aan de Leidsche Universiteit pro- de tot doctor in de geneeskunde, idag as. herdenkt mr. P. Coninck berg, oud-president der rechtbank terdam, thans woonachtig te Laren zijn gouden jubileum als doctor rechtswetenschap aan de Leidsche ^siteit, o ned. reis-vereeniging afdeeling leiden. Kfcig over Venetië en de Dolomieten. ^Bengenoemde vereeniging heeft gis- ^Trid in de zalen van Café Rest. „Zo- pg" het winterseizoen geopend met ordracht over „Venetië en de Dolo- 1" welke voordracht werd gehouden Jden algemeen voorzitter van de n. Iden heer J, Panman uit Haarlem en werd toegelicht door een groot mooie lichtbeelden. De afd.-voor- de heer J. F. Hardeweg opende de komst en heette de talrijke aanwe- I loten hartelijk welkom, waarna hij ■oord gaf aan den heer Panman, jeer duidelijke en suggestieve wijze ■deze met zijn talrijk gehoor een wan door Venetië gemaakt, wijzend' op I^Htle schoons dat deze oude, marme- K^vad, biedt, daaraan vastknoopend vele ^^^ikundige bijzonderheden. Daarna de tocht per gondel ondernomen, ook weer veel schoons te genieten Ptuze voerde spr. zijn gehoor naar H^^Blonneten, wat een groote tegenslel- ■dHoi ™ïet Venetië, maar weer zeer veel rir aai wccj; etci uti *lcl en majestueus€ pracht te aan- ottwen viel. de^lde no? mede. dat het thans Jgg^ouwde tijdens de reeds in bewer- dnde -Generale reis 1934" in wer- pi te genieten is en ook, dat een Vto-passen reizen naar de Dolomie- I Bewerking is. Hij sprak de hoop n Ijeid€naars daarbij zouden iéS f-Lzijn en st€lde zictl beschik- t Tens de -.generale" een criti- Ifc milng houden over het feit. i hoS en ^veel moois van deze v'orteld. Hij vreesde deze crl- ■F11*. niet, ■lnlft^dUuK aPPlaus beloonde spr. S ofri8r b,:>eiende voordracht, waar- aia.-vooraitter met een hartelijk aanbood. SW n boeltwerk over de arbeidsbeurs. 3458) ^ÏJ^tober 1933 waren 2936 rKz°bhendea ingeschreven. HET GOUDEN JUBILEUM DER FIRMA SERVAAS. Het heeft de firma L. F Servaas en Zonen gisteren ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum waarlijk niet aan bc - langstelling ontbroken. Ten huize van den heer L. K. Servaas, in de Fruinstraat, waar de receptie werd gehouden, stroomden den geheelen dag de telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen binnen. Daaronder waren er van der. burgemeester onzer gemeente, van veie hoogleeraren, advocaten, doctoren en zelfs verscheidene uit het buitenland. Het aantal bloemstukken was legio; wij telden er minstens over de zestig, het een ai fraaier dan het ander. En 's middags bij de receptie kwam er schier geen einde aan den stroom van zakenvrienden, die de firmanten kwamen complimenteeren. Hun aantal bedroeg liefst tegen de driehonderd. Waarmede dus wèl overduidelijk bewe zen is. dat de firma Servaas zich een goe den naam in het zakenleven verworven heeft. Moge zij dien in de tweede halve eeuw van haar bestaan nog versterken! CHR. WIJKVEREENIGING STAALWIJK. Feestavond in de Stadsgehoorzaal. In de Stadsgehoorzaal, welke tot de laatste plaats bezet was er kwamer. nog plaatsen te kort is gisteravond ten bate van den wijkkas der Chr. Wijkvereeniging „Staalwijk" een feestavond gehouden, die in alle opzichten als geslaagd kan worden ar ngur.erkt. Een strijkje onder leiding van den heer Kriek had weinig moeite om de opgewekte stemming, die reeds vanaf den aanvang aanwezig was, te doen toenemen. Ds. J. de Wit, sprak het openingswoord uit. Spr. begon met te herinneren hoe de wijkpredikant, ds. Kuilman die dezen avond zoo gaarne had geleid, door een droevig ongeval aan het ziekbed ge kluisterd is. Vervolgens zette ds. de Wit de bedoeling van dezen avond uiteen, waarbij hij erop wees. dat het doel ligt in de richting van de oude Lammenschans, de wijk van het Staalwijkkwartier, waar onder Gods zegen een kerkelijk- en sociaal werk zal tot stand komen en reeds bezig is te komen. Dit doel aldus spr. zal ook aan dezen avond een bijzondere wijding en sfeer geven. Voorts werd door spr. in het licht gesteld hoe niet alleen de ouderen maar ook de Jongeren in Staalwijk alle krachten willen aanwenden om toch maar iets voor de wijk die ook hun wijk is te doen. Hierna gaf spr. nog een korte uiteen zetting van het op te voeren tooneelstuk „Vadertje Langbeen", dat daarop door medewerkers uit het Staalwijkkwartier op vlotte wijze ten tooneele werd gebracht. Alle medewerkenden gaven hun uiterste krachten; een bijzonder woord van lof komt zeker toe aan miss Judy (Annie Xortenberg) en „Vadertje Langbeen" (Bram Mennes), die door hun tot in alle opzichten keurig verzorgd spel uitblonken. Het grimeerwerk werd verzorgd door den heer Van Leeuwen. Een aardig moment was het toen op voorstel van ds. de Wit werd besloten een telegram van beterschap te zenden aan ds. Kuilman. Groot enthousiasme bestond hierover bij de aanwezigen, dat zich uitte in een krachtig en aanhoudend applaus. Van bestuurszijde vernamen wij nog, dat het plan bestaat gezien het resultaat van dezen avond r.og een dergelijken avond dit jaar te organiseeren. Dat dit een besluit is, dat groote waardeering zal Vinden, behoeft c,2?!) betoog. Foto F. Ziegler, Den Haag. JUBILEUM LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. Het Eere-Comité. Het Eere-Comité dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Leidsche Chr. Oranjevereeniging is saamgesteld, bestaat uit de navolgende heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burge meester der Gemeente; Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, oud-Burg., Lid der Eerste Kamer; Prof. F. W. A. Korff; Prof. G. de Zwaan; T. S. Goslinga, weth.; J. Splinter, weth.; Ds. J. de Wit, Herv. Pred.; Ds. A. de Bondt, Geref. Pred.; Ds. C. de Meijere, Ev. Luthersch Pred.; W. v. d. Laan, voorz. der 3 October Vereeniging; b. de Koning, bestuurslid idem; P C. Labrijn, voorz. Ver. Koninginnedag; J. F. X. Sanders, bestuurslid id.; J. W Henny, Dir. Leidsch- Dagblad; J. Groenewegen, Dir. Nieuwe Leidsche Courant; Mr. P. E. Briët; H. M. Markusse. notaris; v. Waveren, Luit.-Kol. Kon. Mil. Invalidenhuis; Dames Bink; Mej. H. van Loo, Presidente Chr. Vrou wenbond; E. Raams, PI. Leider B. Vr. Landst.; F. Eikerbout; Dr. J. de Bruijne; A. Schoneveld, voorz. Chr. Bestuurders- bond; N. de Neef, voorz. Chr. Harmonie- vereeniging. Naar wij voorts vernemen, zal op den feestavond, die 22 November in de Stads gehoorzaal zal worden gehouden, ds. Douma van Arnhem, onder wiens leiding voor 25 jaar de Vereeniging is opgericht, de feestrede uitspreken. Ook zal een revue „Oranje Hutspot" worden opgevoerd, ter wijl een strijkje onder leiding van den heer Plu voor de muzikale afwisseling zal zorg dragen. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL Redevoeringen van mr. Westerman en mr. de Vries. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft de afdeeling Leiden van het Verbond voor Nationaal Herstel gisteravond een propaganda-vergadering gehouden. Als sprekers traden op het lid der Tweede Kamer, mr. dr. Westerman en de voorzit ter der plaatselijke afdeeling mr. C. P. de Vries. Laatstgenoemde opende de verga dering met een bijzonder woord van wel kom tot den spreker en de leden van het hoofdbestuur, er zijn vreugde over uitspre kend, dat zoovelen van buiten Leiden ter vergadering kwamen. Als eerste spreker trad op mr. dr Wes terman, die sprak over „Een volk in Wor steling." Een rede, welke ten decle een verdediging zou kunnen worden genoemd en ten deele een aanval was op diegenen, die ons land thans besturen, aldus spr. Sedert de opkomst van de eerste Christe lijke gemeenten is het individu tot in de middeleeuwen teruggedrongen om daarna, toen in 1789 alle West-Europeesche orga nismen uiteenvielen, weer des te sterker naar voren te komen. Verschillende mis standen waren een gevolg van het sterk doorgevoerde individualisme met zijn ten top gevoerde zucht naar winstbejag en de grootst mogelijke ongebondenheid in pro ductie en consumptie, een gevolg van de toen hooggeroemde internationale ar- beidsverdeeling. In eersten opzet gaf het socialisme de juiste verbetering in den vorm van coördinatie aan Bij het be schouwen van den toestand in ons eigen land valt op. dat dit door harden arbeid waarop door het individualistische sy steem een premie was gesteld zich van een van nature dood-arm land zonder grondstoffen, slechts gelegen aan de uit monding van eenige groote rivieren, heeft opgewerkt tot een der rijkste landen. Door een democratische politiek te voeren ver oorloofde ons land zich verschillende kost bare verspillingen wetende, dat het deze zou kunnen betalen. Thans is ons land van rijk tot arm teruggevallen en voert het een strijd op leven en dood, als een bele gerde veste uit de geschiedenis. In een be legerde veste werden steeds verschillende maatregelen getroffen om te komen tot het gunstigst mogelijk resultaat; de eens gezindheid was een der eerste eischen en in de tweede plaats een strenge en door- loopende controle op het doen en laten der bewoners. Verkeert een land in een I dergelijken toestand dan dienen soortge lijke maatregelen te worden getroffen; de controle moet zich dan uitstrekken tot de j groote banken en de particuliere industrie. opdat voorkomen worde, dat deze tegen het belang van de gemeenschap handelen. De buitenlandsche politiek moet dan zoo scherp mogelijk gevoerd worden en mag niet langer zooals thans een politiek van weifelen zonder vaste lijn zijn. Wil Ne derland zich uit de worsteling onttrek ken, dan zullen zoowel de arbeidende als de bezittende klassen offers moeten brengen. Verschillende bewegingen willen thans terug tot de opvatting, dat de staat het voorbeeld moet geven en het individu volgen; vele dezer partijen gaan echter slechts uit van de opvatting, dat hun vlag niet tegen den wind in kan wapperen. Vluchtig besprak de heer Westerman ver volgens de politiek der verschillende par tijen, in het licht stellend, dat een regee ring afgezien van het feit of zij be staat uit knappe en ijverige mannen welke een politiek voert als de huidige onder de gegeven omstandigheden niet meer geduld kan worden. Duidelijk voelt men het gemis aan de krachtige lijn uit de behandeling der ambtenaren ten op zichte van de nationaal denkende groe pen; wèl verbiedt men de „Internationale" maar niét de voor ons land een schande vormende uitzendingen der VARA zelf of de even onduldbare propaganda der ker kelijke omroepvereenigingen. Dat een minister van financiën onder de huidige omstandigheden op een tekort van 270 millioen slechts 15 millioen wer kelijk weet te bezuinigen en alleen door de salarissen der ambtenaren te vermin deren, is een schande. Het mooiste van alles wat Hitier tot heden in Duitschland bereikt heeft, is, dat hij het Duitsche volk het eenheidsgevoel heeft teruggegeven en deze richting moet ook Nederland uit, op dat elke Nederlander weer trotsch zij Nederlander te zijn en niet langer een onderdeel van een in allerlei richtingen verbrokkelde natie. Door den eigenbaat en het materialisme te bestrijden zal het Verbond overwinnen; het offer, dat van het volk gevraagd wordt, is de verlooche ning van het eigen „ik". Mr. C. P. de Vries sprak vervolgens over „Wat er in Leiden te herstellen valt" en wees er allereerst op dat door de verschil lende den laats ten tijd opgekomen natio nale groepen met hun corporatieve werk programma's steeds de gemeenteraad ver geten wordt. Het Nederlandsche „van on deren op" is hier over het hoofd gezien. Gemakkelijk zegt men thans overal „rood maakt kapot", maar Leiden vertoont de zelfde teekenen van verval als de gemeen ten waar wel roode wethouders in het da- gelijksch bestuur der gemeente zitting handden. De oorzaak hiervoor moet ge zocht worden in den wees ^oor de., groo- BINNENLAND. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken (Binnenland, 3e Blad). Het verbod voor ambtenaren; overheids personeel op audiëntie bij Dr. Colijn. (Bin nenland, 3e Blad). Wetsontwerp tot regeling van den invoer van niet-houtvormende siergewassen. (Bin nenland. Se Blad). De Tsjechische voetbalprofs met 64 door het Nederlandsche A-elftal geslagen. (Sport, 4e Blad). De huldiging vn burgemeeser Mr. A. Slob te Haarlemmermeer, (3e Blad). Ernstige doodelijke aanrijding te Haar lemmermeer. (Uit de Omstreken. 2e Blad), BUITENLAND. De verdaging der Ontwapeningsconfe rentie. (Buitenland, 4e Blad). Een kabinet-Sarraut in Frankrijk ge vormd. (Tel., Ie Blad). Voortzetting van het Rijksdagbrandpro ces. (le Blad). ten mond. Scheen de winkelsluitingswet bedoeld als een verbetering der arbeids voorwaarden; zij blijkt te zijn een middel der S D.A.P. om haar behoefte aan versch bloed in de beweging te voldoen; want de middenstand wordt er door vernietigd en het groot-winkelbedrijf bevoordeeld. Jarenlang, zoowel in gunstige als In minder gunstige tijden, hebben de ver schillende gemeente-besturen groote be dragen geleend en thans gaan wij gebukt onder een zwaren schuldenlast, waarvan een groot deel zal komen te rusten op de schouders van het komende geslacht; geen wonder dus, dat dit zich aansluit bij na tionale groepen. Combinaties zooals in deze gemeente van aannemer-wethouder van publieke werken moesten onbestaanbaar zijn en zijn een typische uiting des tijds. Even typeerend is het convocaat van een poli tieke partij, dat dezer dagen werd rond gestuurd en dat als punt van bespreking vermeldde .Wordt de Leidsche burgerij door den Wethouder van Financiën mis leid?" Een Iraai voorbeeld van wat onder de huidige regeeringsvormen gebeuren kan, is wel de in onze stad op 30 April ge houden 1-Mei optocht met toestemming van den burgemeester en geëscorteerd door de politie! Ook op het onderwijsge bied valt veel te veranderen; naast de maatstaf van kennis of geleerdheid dient spoedig een andere aangelegd te worden. In de kerken predikt men tegenwoordig nationale ontwapening en dienstweigering en zelfs is het voorgekomen, met name in Den Haag. dat in een kerk kaartjes voor drie rangen werden verkocht. Meer en meer gaat het thans ook bor relen ln de socialistische coöperaties en vakvereenigingen; de leden worden het moe te betalen ten behoeve van de hoog- bezoldigde vrijgestelden en de pers en het druppelsgewijze ingegeven gif gaat wer ken; maar in tegenovergestelde richting; de werkman gaat zich meer en meer een kind van het volk voelen Tezamen met hem moet men thans het volk redden. Dat het groot worden van een bedrijf door uitbuiting niet alleen in de geschiedenis voorkwam, maar ook thans nog geschiedt, bewijst aldus mr. de Vries, een ergerlijk geval van uitbuiting in een klein conser- venbedrijf hier ter stede, dat na school tijd werkt met schooljongens. Door derge lijke misstanden uit te roeien wordt het volk sterker en eensgezinder en zal het Verbond de overwinning behalen. Na de pauze beantwoordden de sprekers de verschillende, schriftelijke Ingediende vragen. Mr. de Vries deelde mede. dat we gens het dragen van een partij-insigne door de politicproces-verbaai tegen hem was opgemaakt. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering is ook tegen mr. Westerman proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van het partij-insigne. Bij beschikking van den minister van Financien zijn de navolgende inspec teurs der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen verplaatst en aangewezen als hoofd der inspectie: B. Moolenburgh alhier. 1ste afd. naar id. dir bel ie afd A L. Boot, alhier, 2de atd. naar id dir. bel., 1ste afd.; G. A. H. Kluytmans alhier, 3de afd naar ld., inv. en ace De volgende inspecteurs zijn verplaatst en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie: P. C. Labrijn. alhier. 1ste afd., naar ld,, dir. bel. 1ste afd.; H Bodde Bou- man, alhier, 3de afd.. naar id., dir. bel 2de afd.; A. W. Kamp, alhier, 2de afd. naar id. dir. bel. 2de afd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1