Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 October 1933 Derde Blad No. 22577 BINNENLAND. TSrtUf434 en 50 en ®e da®513 en 54- .Daar word je wanhopig: van! PARLEMENTAIR OVERZICHT INGEZONDEN. oatcm ASPIRIN [piT VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K.N.A.C. bnvattxng der resultaten, elders dergelijke proefnemingen. leen persconferentie bij de Kon, Ned. nohielclub, onder leiding van den se- dier club. mr. B Ph. baron van xma thoe Slooten. zijn de totale re en van de veilighelasweek en meer bijzonder die van de onder haar liclèn ingerichte veiligheidslaan tijdens imde week. waarvan Den Haag de ,ur heeft, gehad medegedeeld en on- J, ]0upe gnomen. De perscommissaris 1de KMC- de heer Herman Levy, J zich daarbij beijverd, om de noodige Ivens te verschaffen. T opzet van de K N.A.C. om bij het [■rijdend; Nederlandsche volk en er [n tegenwoordig in ons land 180.000 [voertuigen, waarvan 85 000 personen- ks 4000 motorbussen 51000 vracht- Is' 35000 motorrijwielen en 5000 rij- fcn-met-hulpmotor warme belang- ïng op te wekken voor de veiligheid [hun wagen Is prachtig geslaagd, leral in den lande valt waar te nemen [automobilisten hun wagen aan des- lige controle hebben laten onderwer- "hetzij in eigen beheer dan wel bij [dealers, servicestations, garages e.d. Haagsche veiligheidslaan in het bij ier heeft echter de gelegenheid ver- alt om die belangstelling eens te pei- [Natuurlijk is het overgroote deel van Vijlend Nederland niet in de gelegen- i geweest naar Den Haag te komen, 'litend om 'n proefritje door de laan listen. j blijkt wel, als we zien, dat 2314 van steurde wagens uit Den Haag of an- plaatsen in Zuid-Holland afkomstig en slechts 220 uit alle tien overige juries tezamen. leds dadelijk kunnen we hieraan de jdeeling toevoegen dat. de K.N.A.C. lemens is, met haar v-eiligheidslaan boer op" te gaan. zoodat binnenkort In andere deelen des lands de gelegen- [voor een kostelooze wagenkeuring zal (den opengesteld. jezeer de wensch, om het oranje- peltje van de K.NA.C. op de motorkap logen aanbrengen .is doorgedrongen, |l wel uit het feit, dat tal van rijders, wagen bij de eerste keuring niet in (opzichten perfect werd bevonden, on- iellijk de noodige maatregelen hebben men om de fouten te doen herstellen, Baarna in de Safetylane terugkeerden, |ooas tot drie-, viermaal toe. met het- doel dat dan ook in zeer vele geval- indetdaad werd bereikt. De keuring onverbiddellij k, zonder aanzien des »ns of des merks. zat ook een aardige climax in het Ier keuring voorgeleide wagens, [ndag 16 October, den eersten keurings meldden er zich 276 aan. waarvan 133 wimpel verkregen en 143 moesten len afgewezen. Den tweeden dag wa le resp. 333 (204 en 129), den derden 1416 1284 en 132). den vierden 458 (297 [1611, den vijfden 484 (345 en 139) en rdag. den laatsten dag 567 1404 en Voor een klein deel is die climax ook 1 de inmiddels verkregen routine van [inschrijvende medewerkers en mede- tsters en van de keurende experts toe Schrijven. Met eenige heeren van het traal Bureau voor de Afgifte van Rij- rdigheidsbewijzen, waren dit experts en (btenaressen van de KJ4.A.C. in totaal jeveer 20 personen, die van 's morgens '1 9 tot des namiddags 5 uur dezen ar- 1 hebtien verricht. Zij deden dat op de 1st prettige wijze en lieten zich niet moedigen, wanneer ietwat nerveuze of landige candidaten hun wagen naast, in gts van op de remproefplaten reden, vat dan opnieuw moest worden gema- hvreerd. Blaar de provincies verdeeld, hebben aan H keuring deelgenomen: 2314 wagens uit Ïd-Holland. 143 uit Noord-Holland, 25 ■utrecht 11 uit Overijssel, 8 uit Gelder- iri. 5 uit Noord-Brabant, 5 uit Friesland, ï't Limburg, 2 uit Drenthe, één uit Gro- PSen en nul uit Zeeland. Verder: 10 Kens van het Rijk met de letter R. 3 uit 2.uit Belgié en 2 uit Engeland, technisch waren de resultaten als volgt: Tfmmen 2144 goed en 390 slecht; rempe- Ja. resp. 2492 en 42; handrem 2513 en Jlbanden 2151 en 383; speling stuurwiel en 29; richting-aanwijzers 2395 en achteruitkijkspiegel 2513 en 21; sig- i 1 "'39 en 5; ruitenwisscher 2515 en 19; P ^Pen. stand van de rechterlamp 2090 464idem van de linkerlamp 2251 en idem brandpunt R 214 en 320; L. en 296; vol licht 2472 en 62; gedimd I"' 2457 en 77; stoplicht 2337 en 197; (""«"erüchtmg 2510 en 24; stadslam- v -52" en 12; wielstand (matig: 45) f6 en 152. ten aanzien van de remmen volgt hier een verdeeling over de zes dagen: le .182 goed en 84 slecht; 2e dag resp. ITS1,. 3e 353 en 63; 4e dag 373 en lfc.fi. en Personenauto's, doch ook ver Sn 2 ,vra<;'1t- en bestelwagens werden ?e i!""? onderworpen. Zoo heeft i ce ,A M- al haar blakbandtaxi's K vfiL, ldslaan laten doorrijden ter- Bnnm ma?azijnen als de Bijenkorf en Ki... en Dreesmann met haar bestel- Bwar.^f handelden. Bwffst weelc wat langer dan zes dagen ktkeurd tv zoud?n nog vele wagens meer achter „f11, W4er eigenaars nu onver- laar jrl ,moesten worden teleurgesteld, fcmt' nv*?. gezegd de veiligheidslaan lanric 'm3en tijd in andere deelen m T5nnfn 371 hunnen vele teleurgestel- 8 aan de keuring deelnemen. BEDRUFSBOEREN IN DE WIERINGERMEER. meefj^jhe^rijfsboeren in den Wierin- van i }s ^hend gemaakt, dat met J° 35 m Jluari a.s. bun salaris van 1411 woram, eebracht. terwijl er 30 dan in bhtslaeen op dien datum, tteld vri.8blegenheid zullen worden bennjf te huren. (NJR.OU BEGROOTING VAN JUSTITIE. Verloopig verslag der Tweede Kamer. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begrooting uitten sommige leden opnieuw de klachs. dat de behandeling van aanvragen om naturalisatie soms zeer lang duurt; zij spraken van termijnen van 10 jaar. Andere leden achtten de klachten over langen duur van behandeling der aanvragen over dreven. Met klem werd aangedrongen op spoe dige indiening van een ontwerp betreffen de het executierecht. Eenige leden vestigden de aandacht van den minister op een ernstigen misstand, die met betrekking tot de advocatuur bezig is zich te ontwikkelen; personen, die door den Raad van Toezicht wegens malver saties of wangedrag van het tableau der advocaten geschrapt zijn, blijven als zaak waarnemer gevestigd en oefenen op die wijze hun praktijk rustig verder uit, waar bij zij door grootscheepsche reclame het onwetende publiek tot zich trekken, ter wijl het maken van reclame aan de advocaten niet geoorloofd is. Het publiek wordt hiervan de dupe. Acht de minister den tijd niet gekomen aan zulke geschrap te advocaten het uitoefenen van elke rechtspraktijk onmogelijk te maken? Wat het strafstelsel betreft, werd aange- drongen op de invoering van de beperkte j gemeenschap waardoor althans de op- i voedingsgedachte kan worden bevorderd en de arbeid meer aan de eischen van de maatschappij kan worden aangepast. Vele leden waren van meening, dat strenger moet worden opgetreden tegen de verschijnselen, welke uiting zijn van de verwildering onzer zeden. Met betrekking tot de z.g. natuurbaden, welke in den laatsten tijd allerwege wor den opgericht, vroegen sommige leden den minister, of deze niet van oordeel is. dat zulke inrichtingen, vooral op het platte land. gevaren voor openbare zedelijkheid, meebrengen. Vele leden waren van oordeel, dat door de politie te slap wordt toegezien op de wijze, waarop automobilisten van den weg gebruik maken. Sommige leden herhaalden hun reeds vaker uitgesproken meening, dat de positie van vreemdelingen hier te lande onvol doende geregeld is en drongen op her ziening aan. In ieder geval zouden zij wen- schen, dat geen uitzettingen plaats had den zonder dat het departement van Justitie daarin gekend is. Eenige leden drongen aan op verscher ping van het toezicht op de naleving van de bepalingen der Wapenwet tegen het dragen en van de hand doen van wape nen, speciaal vuurwapenen. Het scheen hun onbegrijpelijk, dat vooral in der; laatsten tijd zoovelen in het bezit van dergelijke wapenen blijken te zijn. In verband met laster en leugen in sommige nieuwsbladen, waartegen gerech telijke vervolging weinig baat, vestigden enkele leden de aandacht op 't in Oosten rijk bestaande en daar, naar zij meenden te weten, inzonderheid preventief, gunstig werkende „droit de réponse". krachtens welk recht men op de dezelfde plaets, wa°r in een courant een onjuiste mede- de- bns heeft gestaan, een tegenspraak kan plaatsén. welke de courant verplicht is op te nemen Gevraagd werd, of de Regeering invoering van een zoodanig recht wil bevorderen, althans overwegen. Sommige leden wezen op een beschik king van den kantonrechter te Harlingen op een tot hem gericht verzoek om ln de wachtkamer van het kantongerecht aldaar een kaart op te hangen met een Friesch opschrift van de volgende beteekenis .,Wie gewoon is Friesch te spreken, behoeft dit hier niet na te laten". Deze leden vroegen, of een kantonrechter bevoegd is te bepalen dat naast de offlcieele taal des Rijks een andere taal wordt toegelaten. Acht de minister dit geen teeken van verkeerd seperatisme? Enkele leden stelden de vraag, waarom juist bij het gerechtshof te Amsterdam de bezetting met twee raadsheeren moest worden verminderd. GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Ene belasting hierop moet 3 millioen per jaar opbrengen. Verschenen is een wetsontwerp tot hef fing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. De belasting zal worden geheven tot een be drag van 2% naar het zuiver vermogen der instellingen, d.w.z. dat aftrek van schulden zal plaats vinden. De minister van financien meent de op brengst te kunnen ramen op 3 millioen gulden. OPENBARE ACTIE TEGEN DE OVERHEID Het verbod voor ambtenaren. De Nederlandsche Vakcentrale zendt ons de volgende motie: Het Algemeen Bestuur van de Neder landsche Vakcentrale, op 23 October j.l. in vergadering bijeen, uit de pers kennis genomen hebbende van het besluit van den Raad van Mi nisters, waarbij de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid, spreekt er zijn verontwaardiging over uit, dat hierdoor den ambtenaar het recht van lederen staatsburger om in het open baar maatregelen van de Overheid aan critiek te onderwerpen, wordt ontnomen en het hem onmogelijk gemaakt wordt het publiek over de beteekenis dezer maatre gelen in te lichten. Besluit deze uitspraak te doen toekomen aan den voorzitter van den Faad van Mi nisters. aan beide Kamers der Staten- Generaal. aan de aangesloten organisaties en aan de pers De Nederlandsche Vakcentrale zond ver der, in verband met het hiervoor bedoelde verbod en andere maatregelen tegen de vakbeweging, een resolutie met begelei dend schrijven aan de besturen van het N.V.V., het R.K Werkliedenverbond en het Chr Nat. Vakverbond met het voorstel een bijeenkomst te beleggen, ten einde te besluiten tot de stichting van een alge- meenen raad, aan wien wordt opgedragen de beschermmr van de algemeene belan gen van de Ntuerlandscbe yakoeweging. DE NOORDZEEHARINGVISSCHERIJ. Van de Noordzeedrijfnetharingvisscheri.1 zijn tot 21 October binnengekomen: Te Vlaardingen: 381 schepen met 147.534 kantjes haring tegen verleden jaar tot dien tijd 387 schepen met 141.064 kantjes; te Scheveningen 425 schepen met 159.671 kantjes, tegen verleden jaar 385 schepen met 134.298 kantjes en te LJmuiden: 93 schepen met 40.791 kantjes tegen verleden jaar 106 schepen met 47.600 kantjes haring. In het geheel brachten dit jaar tot 21 October 899 drijfnetharingschepen in Nederlandsche havens 347.996 kantjes haring (versche haring inbegrepen) aan waarvan 34.091 kantjes aangevoerd door 23 onder Poolsche vlag varende schepen Ir 86 reizen. Verleden jaar werd tot 21 October aan gevoerd door 878 drijfnetharingschepen 322962 kantjes haring tot 21 October 487.621 kantjes haring. De Vlaardingsche stoombeugels hebben dit jaar aan den wal gebracht 8849 kantjes kolharing, tegen 7168 kantjes in 1932 en 9235 kantjes in 1931. In verband met de steeds terugloopende prijzen, is te Scheveningen, van 17 October af. geen haring in publieken afslag ver kocht, terwijl Katwijk dit voorbeeld tot 19 October heeft gevolgd. In Vlaardingen Is de publieke afslag doorgegaan. (In Katwijk is later de afslag weer openge steld' Red. L.D.) Van verschillende zijden wordt op de Nederlandsche regeering aandrang uitge oefend de haringvisscherij tot einde teelt (December) mogelijk te maken door be schikbaarstelling van een crediet, teneinde tijdelijk haring uit de markt te nemen. N.R.Crt. HERBENOEMING BURGEMEESTERS. BIJ Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Beugen en Rijkevoort T. A. Verdijk; van Herpen H. W. C. V. van der Sijp; van Tilburg mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both: van Valkenburg (Z.H.) P. Lotsy; van Abbekerk K. Zijp; van Zaan dijk D. J. J. Hellema; van Bolsward S. J. Praamsma; van Wierden J. C. van den Berg; van Gramsbergen C. J. van Riems dijk; van Steenwijk mr. A. H. Goeman Borgesius; van Midwolda P. Dijkhuis; van Wildervank D. P. Teenstra en van Venlo Mr. B. M. Berger. HET ROYEMENT VAN DE DRIE RAADS LEDEN VAN ZAANDAM UIT DE S. D. A. P. In „Ons Huis" te Zaandam hield gister avond de plaatselijke af deeling van de S.D.A.P. een druk bezochte huishoudelijke vergadering naar aanleiding van het feit, dat. de drie raadsleden de heeren K. Prins en L. Kelder, beiden wethouders en A. G. Verbeek, oud-wethouder, die in strijd met het verlangen van de partij-afdeelmg voor de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. hebben gestemd, geen gevolg hebben ge geven aan het verzoek om hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. Op deze vergadering waren ook de drie genoemde raadsleden aanwezig. Na eenige bespreking is een commissie van vijf per sonen benoemd, die op grond van art. 5 van het huishoudelijk reglement van de S. D. A. P. een onderzoek zal instellen en daarover rapport uitbrengen. u INTERNATIONALE RIJBEWIJZEN VOOR INDISCHE VERLOFGANGERS. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land vestigt op verzoek van den Minister van Waterstaat de aandacht op het feit, dat de regeling, volgens welke buitenlan ders, tijdelijk in Nederland vertoevende en in het bezit van een internationaal rij bewijs, of internationaal bewijs voor het motorrijtuig, geen dergelijke Nederland sche papieren noodig hebben, ook geldt voor in Nederlandsch-Indië woonachtige personen. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat Indische verlofgangers van de politie hier te lande mededeeling ontvingen, dat die internationale bewijzen voor hen niet gel dig waren. Deze opvatting is echter on juist, zoodat het nuttig blijkt, aan de be staande regeling meerdere bekendheid te geven. DE POSTVLUCHTEN. De „Rijstvogel" (uitgaand) is gisteren van Dj ask vertrokken en in Jodhpur ge land. De „Pelikaan" (thuisreis) vloog gisteren van Bagdad naar Cairo. ZOUT-ONTGINNING IN OVERIJSSEL. Bij Kon. besluit is aan de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Zoutindustrie. ge vestigd te Boekelo, onder de benaming ..Twenthe-Rijn" concessie verleend voor de ontginning van steenzout en de win ning van zout uit zouthoudend bodem water over een oppervlakte van ongeveer 4745 ha, gelegen onder de gemeenten Hengelo en Lonneker in de provincie Overijssel. De concessionaris is gehouden binnen een door den minister te stellen termijn en geheel te zijnen genoegen een chemisch bedrijf tot verwerking van het steenzout op te richten, in werking te brengen en te houden. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan de fabriek der N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Delft wordt voorloopig met een dag- en nachtploeg gewerkt in verband met de ontvangst van een be langrijke opdracht voor het vervaardigen van conserveblikken ten behoeve van de Crisis-rundveecentrale. Hbld. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November benoemd tot Muntmeester van 's Rijks Munt dr. W J. van Heteren, thans lste scheikundige, chef der afdeeling controle bij 's Rijks Munt. Op het onlangs te Rome gehouden internationale congres van de Alliance Internationale de Tourisme is benoemd tot vice-president van deze toeristische organisatie de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur der afdeeling Toerisme van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland. In een te Rotterdam gehouden ver gadering is de statuten-wijziging door de aandeelhouders der HollandAmerlka-Ujii goud?ekeurA RECLAME. 9607 Het lak van het presenteerblad is vol schrammen, vol krassen Men schaamt zich er voor, gas ten daarop iets aan te bieden U moet beter voor Uw dingen zorgen! U moet geen scherpe poetsmiddelen gebruiker, maar alleen VIM, dat alles snel veilig reinigt. Wat de microscoop toont: Ce woon schuurmid del, SO mooI vergroot. Grove stuiken mine raal zqn de oorzaak van die akelige kras sen en schrammen. Wereldberoemd reini gingsmiddel VIM. 50 mooi vergroot. De be- standdeelen geven een fijn en zacht poetsmiddel Dear om brost VIM nooit. Bewijzen nevenstaande af» beddingen niet hoezeer het Nederlandsche rcinigings-, middel VIM de gewone' schuurmiddelen overtreft? VIM, in de practischc strooibus, is uiterst bi£ Jijk. De gewone bus kost slechts 20 cents, de grootc bus sLechts 374 cents»' LEVER'S ZEEP MD nv. VLAARDINGEN TWEEDE KAMER. WIJZIGING VAN DE CRISIS-INVOERWET. Nadat verschillende conclusies en klei nere ontwerpen waren goedgekeurd (waar onder die tot regeling van den invoer van overhemden, zakdoeken, porselein, fijn aardewerk en muur- en wandtegelsi en de heer Albarda verlof had gevraagd voor een interpellatie over het besluit der Regee ring, om den ambtenaren het deelnemen aan een openbare actie tegen de regee- ringspolitiek te verbieden, kwam in be handeling het ontwerp tot wijziging der Crisis-invoerwe t De voornaamste bepaling van het ont werp is deze. dat aan de Regeering be voegdheid wordt verleend om voortaan bij den invoer van bepaalde goederen, met afwijking van het algemeene contingent, aan bepaalde landen bijzondere contin genten toe te staan. Natuurlijk zal dit ge schieden aan landen, welker economische politiek tegenover ons van dien aard is, dat zij er aanspraak op kunnen maken. We zullen dus krijgen lage contingenten in het algemeen, en voor bepaalde landen hoogere. Verder stelde de Regeering voor, om de bepaling, dat dergelijke beslissingen bij wetsontwerp aan de Staten-Generaal moeten worden voorgelegd, te schrappen, wèl zou de Regeering aan de Kamers ..mededeeling" moeten doen van de be sluiten. Tegen dit laatste hebben de heeren Schouten en van der Waerden gepro testeerd; zij waren van oordeel, dat het indienen van wetsontwerpen ter bekrach tiging van de contingenten gehandhaafd diende te blijven, opdat het parlement zou beslissen. In denzelfden geest liet zich de heer Schilthuis uit. Maar de heer Korten- horst vereenigde zich met het laten ver vallen van de goedkeurings-ontwerpen: de besluiten der Regeering zouden dan een onderwerp van gedachtenwisseling kun nen vormen in een speciale commissie, die de zaak eventueel bij de Kamer zou kun nen brengen. Hiertegenover echter meende de heer Bierema, dat de Kamer goed zou doen de bestaande regeling der ontwerpen te handhaven en niet aan de Regeering zulke ver-strekkende bevoegdheden te geven, zoodat zij feitelijk op eigen gelegen heid alle contingenten zou kunnen vast stellen. Eenige andere afgevaardigden hebben nog in gelijke geest gesproken. Minister Verschuur wees er in zijn ant woord op. dat de Regeering zich door de omstandigheden genoodzaakt ziet, wijzi ging in de handelspolitiek te brengen. Die wijziging zal voor een belangrijk deel be staan in proportioneele en bijzondere con- tingenteeringen, maar de Minister heeft in dit verband geschetst, dat bij de vraag, welk soort contingenteering zal worden toegepast, zich omstandigheden en feiten voordoen, die moeilijk in de Kamer be sproken kunnen worden. Voor een goede afdoening van zaken achtte de Minister dan ook het nieuwe art. 3 (waarbij de be slissing der Kamer door middel van een wetsontwerp vervangen wordt door een mededeeling aan de Kamer) noodzakelijk en hij verzocht de Kamer dringend, de nieuwe bepaling te aanvaarden, anders vreesde hij dat de Regeering bij de onder handelingen veel zwakker zou komen te staan en er nadeel zou worden aangericht. In weerwil van dit dringende verzoek heeft de Kamer het nieuwe artikel met 50 tegen 29 stemmen verworpen. De Kamer wenscht dus zelf, bij wets ontwerp. over de contingenteeringen te blijven beslissen Zij heeft het wetsontwerp overigens zon der hoofdelijke stemmen aangenomen: alleen de communisten bleven er tegen standers van. INDEELING VAN DE RECHTERLIJKE MACHT. Nadat de Kamer zich evenzeer had ver- eenigd met het tusschen Nederland en Duitschland gesloten douane-verdrag, heeft zij ook nog afgedaan het ontwerpje van Minister van Schaik tot wijziging van de iraeellng der re"hterlijke macht; vol gens dit ontwerp zullen ils-'K wrri-3 (Buiten verantwoordelijkheid der RedJ Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven WANTOESTANDEN BIJ MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Gelieve het onderstaande in Uw Blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ondergeteekende en meerdere personen staan al minstens allen 1 Jaar als con troleur ingeschreven bij de Arbeidsbeurs. Nu is de zaak-Zuurdeeg alhier j.l. Zater dag gesloten. Twee heeren, namelijk Mat- theus en Landzaat, die daar op 't kantoor werkzaam waren en dus op straat stonden, zijn j.l. Maandag direct benoemd als con troleur bij Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl ze de Arbeidsbeurs voorbijgeloopen zijn Dit is niet de eerste keer dat Maat schappelijk Hulpbetoon, dat bestaat uit financiën der gemeente, de Arbeidsbeurs r-iet erkent Is het bovenstaande nu niet tergend tegenover andere ingeschreven controleurs of werkloozen en kan de ge meente hiertegen niet ingrijpen? Hoogachtend, J. P. CRAMA. Lid van den Chr. Handels, en Kantoorbediendenbond Van Lennepstraat 2. Noot van de Redactie. Bij informatie werd ons verzekerd, dat over deze aange legenheid wel degelijk het advies der Ar beidsbeurs is ingeroepen. RECLAME. dit tevreden gezicht! Nu, U weet het wel. Hij heeft Aspirin ge probeerd en heeft nu net werkelijk afdoende middel, wanneer hem iets pijn doet. Wij ge ven U een raad: Doet het hem na. JJ4i-ra UiHluilend vorkrl|gboar In do oronjo-bondbulïjoi van 20 labl. 70 dl. on oranjozakjos van 2 tabl. 6 10 cli. 9610 opgeheven de rechtbanken In Tlel en in Winschoten en verschillende kantonge rechten. Bij verschillende leden bleken nog wel bezwaren tegen die opheffing te bestaan, maar zij stapten er over heen. Bovendien erkenden andere leden zoo als mej. Katz dat dc Minister het wets ontwerp van zijn ambtsvoorganger 'waar over deze gestruikeld was) belangrijk had verbeterd. Toch werd door sommigen de opheffing betreurd en de klacht werd wederom vernomen, dat het platteland zijn belangen ziet geschaad. De minister van Justitie ontkende dit: het doet hem op-zich-zelf leed tot opheffing te moeten overgaan, maar de omstandigheden dwin gen er toe. en de opheffing is practisch zeer wel mogelijk De Minister deelde nog mede, binnenkort ter hand te zullen ne men de uitbreiding van de bevoegdheid der kantonrechters. Nadat de heer Teu- lings een mislukte poging had gedaan, om het kantongerecht te Waalwijk te hand haven, werd het wetsontwerp met op één na algemeene stemmen aangenomen. Deze stem was van den heer van Dis. die zich verzetten bleef tegen de opheffing van ..protestantsche" rechtbanken. De Kamer zal op 7 November beginnen met het algemeen politieke debat. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9