De brand in het Rijksdaggebol LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Dinsdag 24 October GEMEENTEZAKEN. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK PACHT BAGGERWERK. Op 28 Februari 1934 eindigt de pacht van het baggerwerk en de uitvoering van bij komende werkzaamheden, welke pacht in gevolge raadsbesluit van 25 Januari 1932 Ingaande 1 Maart 1932 werd opgedragen aan P Kuljl te Nieuwkoop tegen een door de gemeente te betalen pachtsom van 1.1048 per maand en een vergoeding van f.0.85 per M'. voor het vervoeren van straatvull, enz De heer Kuljf ls bereid de pacht te ver lengen tegen denzelfden maandelijkschen pachtprijs en een vergoeding voor bedoeld vervoer van f. 0 70 per M". Overigens blij ven de bestaande voorwaarden gelden, met dien verstande echter, dat de nieuwe pacht zal worden aangegaan voor den tijd van drie Jaren, behoudens mogelijkheid van tusschentljdsche opzegging tegen 1 Maart door beide partijen. OVEREENKOMST MET PROF. FLU. In de Memorie van Antwoord op het Bectieverslag, betreffende de begrooting voor dit jaar verklaarden B. en W. voor nemens te zijn om, met betrekking tot de bestendiging van de met prof. P. C. Flu aangegane overeenkomst inzake het ver richten van bacteriologische en serologi- sehe onderzoekingen, het gevoelen in te winnen van de Commissie voor den Ge meentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren. Aan dit voornemen hebben B. en W. ge volg gegeven, Intusschcn bereikte hen de mededeeling van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, dat prof. Flu genegen was om de genoemde onderzoekingen voort te zetten tegen een Vergoeding van slechts f. 500 per jaar. Deze aanbieding, welke neerkomt op een vermindering van de vergoeding met 50"/o komt hen uiteraard zeer aannemelijk voor. GERECHTELIJKE INVORDERING. Eenigen tijd geleden werd door een met een paard bespannen wagen, toebehoo- rende aan de Gebroeders Lafeber, te Lei den, een lantaren, staande op de Oude- Vest, aangereden. De herstellingskosten van de hierdoor aangerichte schade heb ben bedragen f. 67.83. Aangezien de Ge broeders Lafeber voor deze schade zijn aansprakelijk te stellen en zij tot dusverre niet bereid zijn gebleken haar te vergoe den zal genoemd bedrag van f. 67.83 langs gerechtelijken weg moeien worden inge vorderd. VERKOOP BOUWTERREIN. Bij het College zijn de volgende aan vragen voor verkoop van bouwterrein in gekomen: a. van H. P. Jansen voor een terrein aan de Sumatrastraat, hoek Javastraat, groot pl.m 1225 M>.; b. van M. v. d. Velden voor een terrein aan de Timorstraat, groot pl.m. 1375 M1. Gegadigen gaan accoord met den voor belde perceelen gevraagden prijs van f. 9 per vlerk. M. VERBREEDING ZOETERWOUDSCHE SINGEL. Thans is ook met de eigenaren van het eerceel aan den Zoeterwoudsche-Singel, ad. bekend gemeente Leiden, sectie M No. 3065, op den gebruikelijken voet over eenstemming bereikt inzake 't overnemen in eigendom en onderhoud bij de ge meente van een gedeelte voortuin van dat perceel, groot pl.m 40 M'., hetwelk noodig is voor de verbreeding van den Zoe- terwoudsche-Singel ter plaatse. Verder kan van genoemde eigenaren het stukje sloot, kad. bekend gemeente Lelden, sectie M No. 1064, ter grootte van pl.m. 7 M>„ om niet in eigendom en onderhoud bij de gemeente worden overgenomen, terwijl voorts de eigenaar van het ka dastrale perceel sectie M No. 776 bereid is daarvan, onder dezelfde voorwaarden als waaronder overname van het slootge- deelte heeft plaats gehad, het gedeelte, ter grootte van pl.m. 9 M>., om niet in eigen dom en onderhoud aan de gemeente af te staan. Belde stukjes zijn eveneens noodig voor een verbreeding van den Zoeter- woudsche-6ingel ter plaatse. AANKOOP GROND. De Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit hebben de beschikking noo dig over een strook grond achter de Tes- selschadestraat, (Morschkwntier) ter grootte van pl.m. 42 M2.. ten behoeve van den bouw van een transformatorgebouw tje. Met de eigenaresse, de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen, werden derhalve onder handelingen aangeknoopt over den aan koop van dezen grond, welk overleg ten slotte tot resultaat had, dat de Vennoot schap zich bereid verklaarde den grond af te staan voor den prijs van f. 9.— per M2., en ten behoeve van het gekochte en ten laste van het pad de erfdienstbaar heid van overpad, enz. te vestigen. TERUGKOOP GROND. Bij besluit van den 2en September 1930 gewijzigd bij besluit van 20 April 1931 werd een perceel grond, groot 393 M2„ ge legen aan de Marnixstraat, hoek Molen straat, tegen den prijs van f. 8.50 per M2. aan de R.K. Coöperatie .Eendracht" ver kocht, o.m. onder voorwaarde, dat ter plaatse een bakkerij met winkel en drie bovenwoningen zouden worden gebouwd. De genoemde Coöperatie is echter niet tot dezen bouw kunnen geraken, in ver band waarmede zij de gemeente verzocht om bedoelden grond te willen terugkoopen. Inwilliging van dit verzoek, mits op aannemelijke voorwaarden, ontmoet bij het College geen bezwaar, omdat de ge meente wel in de gelegenheid ls om aan den grond een nuttige bestemming te ge ven. Wanneer het terrein weder in eigen dom bij de gemeente terugkeert, zou het b v. mogelijk zijn den grond ter beschik king van de woningbouwvereenlging „Ons Belang" te stellen voor verdere afronding van haar in voorbereiding zijnde bouw plannen op het aangrenzende terrein. De Coöperatie is na gevoerde onderhan delingen bereid bevonden, den grond we der aan de gemeente af te staan voor den prijs van f. 7 80 per M2„ overeenkomende met den prijs, welke geldt voor de aan de verschillende bouwvereeniglngen uit to geven gronden. ROOIEN VAN BOOMEN. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. in overweging te besluiten tot het doen rooien en ln het openbaar vérkoo- pen van een 298-tal door iepziekte aange taste boomen. KLEUTER-OPNEMING TE KATWIJK ZEE 16 Februari 1931 werd besloten Leid sche on- en minvermogende kleuters in het door de vereemging Herstellingsoord de Leidsche Buitenschool" gestichte In ternaat voor Kleuters te Katwijk aan Zee te doen opnemen tegen betaling van f. 1.56 per verpleegdag en per kind. Deze vergoeding stelde den kostprijs voor, verminderd met de subsidie van rijk en provincie. Al spoedig bleek, dat het bedrag van f. 1.56 niet voldoende was. Dit behoefde geen bevreemding te wekken, omdat omtrent de exploitatie van een kleuterhuis geen ervaring bestond, en de berekening, die tot een vergoeding van f. 1.56 had geleld, mitsdien niet kon wor den gemaakt naar werkelijke exploitatie- cijfers. Zoo werd bij de raming uitgegaan van een voortdurende volledige bezetting met 20 kinderen, terwijl in werkelijkheid het gemiddeld aantal verpleegden om streeks 10 bedraagt en dus niet onbelang rijk kleiner is. Het ls duidelijk, dat een dergelijke afwijking den kostprijs aan merkelijk beïnvloedt. Nadere berekeningen op de basis van de werkelijke bezetting met inachtneming van Inmiddels verkregen exploitatie-re sultaten voerden tot een netto-kostprijs van ongeveer f. 2.in plaats van f. 1.56. In verband hiermede verzocht het bestuur der vereenlging de vergoeding tot eerst genoemd bedrag te verhoogen. Op grond van de vermelde omstandig heden bestaat er ook naar meening van B. en W. aanleiding de vergoeding te wij zigen. Echter achten zij het niet gewenscht den door de gemeente te betalen verpleeg- prijs zonder meer op een vast bedrag van f. 2.— te stellen; het komt hen nj. beter voor, de door de gemeente verschuldigde vergoeding afhankelijk te stellen van de cijfers der door het College goedgekeurde exploitatierekening, met dien verstande, dat de vergoeding een bedrag van f. 2. per dag en per kind niet zal te boven gaan. Bij deze regeling, die met terugwer kende kracht behoort te gelden vanaf de opening van het Internaat, zal dus tel- kenjare, met inachtneming van het ge stelde maximum, de vergoeding worden bepaald, en wel op het bedrag van den werkelijken netto kostprijs volgens de exploitatierekening. Vereenigt de Raad zich hiermede, dan zal deze wijziging over 1931 en 1932 nog een uitgaaf vorderen van f. 450.— en t. 1200.waarvoor een begrootingsrege- ling moet worden vastgesteld', op de be- grooting voor 1933 geschiedde de raming reeds naar f. 2. GASLEVERING AAN ZOETERWOUDE. Tot dusverre is de levering van gas door Leiden in Zoeterwoude beperkt gebleven tot de levering aan de perceelen langs den Hoogen Rijndijk met zijstraten, welke le vering, als gevolg van de in den loop der jaren plaats gehad hebbende bebouwing langs dien weg, geregeld is uitgebreid; contractueel is echter omtrent deze leve ring niets vastgelegd. Eenigen tijd geleden nu verzochten B. en W. van Zoeterwoude aan de Directie der Fabrieken de mogelijkheid van gasvoor- ziening van die gemeente in het algemeen onder het oog te willen zien en daarvoor een aanbieding te mogen ontvangen. Na eenige onderhandeling werd met dit Col lege omtrent de conceptovereenkomst, welke nu mede de gaslevering aan de per ceelen langs en in de omgeving van den Hoogen Rijndijk omvat, overeenstemming bereikt, terwijl inmiddels ook de Raad van Zoeterwoude zich daarmede heeft vereenigd. Als gasprijs zal in Zoeterwoude gelden de Leidsche prijs, verhoogd met 2 cent per M3„ welk tarief ook reeds gold voor de gaslevering aan de perceelen langs den Hoogen Rijndijk en dat in gelijke omstan digheden mede wordt toegepast in andere gemeenten, waar Leiden gas levert. De duur van het contract is gesteld op 35 jaar. De uitbreiding van het gasbuizennet in Zoeterwoude zal een uitgave vorderen van rond f. 40.000.—, welke uit de op de be grooting (kapitaaldienst) van de Gasfa briek voor 1933 uitgetrokken gelden kan worden bestreden. Niet noodig was het van Zoeterwoude een vergoeding in de aanlegkosten te vragen, omdat mag wor den aangenomen, dat bij het overeenge komen tarief en het te verwachten debiet een loonende exploitatie wordt verkregen. WIJZIGINGEN GASTARIÊVEN. Commissarissen der Lichtfabrieken deelen mede, dat zij met de Directie der Fabrieken tot de overtuiging zijn gekomen dat het noodzakelijk is het gastarief, in het bijzonder dat voor de kleine industrie en dat voor ruimte-verwarming in het voor- en najaar, eenigszins te verlagen. Bij de propaganda voor meer gasverbruik of voor nieuwe toepassingen van gas stuit de Directie toch herhaaldelijk op het bezwaar van den te hoogen prijs. Alleen door verlaging van het tarief kan worden bereikt, dat het gas voor bovengenoemde doeleinden de concurrentie met andere brandstof kan blijven volhouden; de hoe veelheden, waarom het in dezen gaat, zijn toch eenadeels te gering om daarvoor een bijzondér contract te kunnen sluiten, an derdeels niet zoodanig over het gcheele kalenderjaar verdeeld, dat toepassing van een der geldende tarieven voordeelen biedt. Om nu aan het bovengeschetste be zwaar althans eenigennate tegemdet te komen, zal het in de eerste plaats noodig zijn, dat de bevoegdheid der Commissie om bijzondere contracten af te sluiten, welke thans alleen bij een gegarandeerd gasverbruik van meer dan 3000 M3. per jaar bestaat, wordt verruimd en dat haar die bevoegdheid mede wordt verleend in het geval, dat gaslevering ten behoeve van ruimte-verwarming wordt verlangd. Wordt die bevoegdheid verleend, dan stel len zij zich voor aan de gasverbrulkers. die zich bij jaarcontract verbinden boven hun bestaand verbruik, berekend over twaalf achtereenvolgende maanden aan het tijdstip van het sluiten van de over eenkomst voorafgaande, een bepaalde hoe veelheid gas meer af te nemen, het gas op voordeeliger voorwaarden te leveren. De regeling, welke zij zich hebben gedacht zal ln het kort hierop neerkomen, dat het bos nbedoeld grooter verbruik tegen een l "ageren prijs wordt berekend, yaardger RECLAME. Duurder dan een huishouding Wanneer muizen zkh toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat bet niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dl' ongedierte te bestrijden. Geen kat of vat Is in staat srijftlg muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. In 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje Is doodetijk. Koop dus nog beden een enkele doos i 50 cL of een dub bele doos 90 cL en morgen zuil U van dit on- Eedlerte bevrijd zijn. imp.: Fa. B. Meindtrsma, en Haag. B 45 uiteindelijk ook de gemiddelde prijs van de afgenomen geheele hoeveelheid gas lager wordt. In de tweede plaats geven zij in over weging om het tarief c„ met behoud van het geldend vastrecht van f. 3.50 per maand, aldus te wijzigen, dat het voor het geheele jaar geldende uniforme tarief van 5 cent per M3. (6 cent voor muntgas) wordt vervangen door een gedifferen tieerd tarief en wel gedurende de zomer maanden (April tot en met September) van 5 cent per M3 (6 cent voor muntgas) en gedurende de wintermaanden (October tot en met Maart) van 3"/z cent per M3 (4"/z cent voor muntgas). Verwacht mag worden, dat velen van de verbruikers, die thans reeds ten minste 1300 M3 afnemen, door deze tariefswijziging hun verbruik zullen kunnen opvoeren; bij een gemid delden prijs van 6 a 7 cent per M3. zal dit, gezien de ervaring in andere groote gemeenten, mogelijk zijn. Teneinde te bevorderen, dat ook bij de contractanten voor groote hoeveelheden belangstelling blijft bestaan voor het af sluiten van voor hen voordeelige overeen komsten herhaaldelijk bereiken de Di rectie van die zijde verzoeken om reductie op de overeengekomen prijzen toe te staan zal de bovenbedoelde tariefswij ziging met een geleidelijke verlaging van de grondslagen van dezen contracten ge paard moeten gaan. De in de eerste plaats voorgestelde ta riefsverlaging kost de Gasfabriek geen geldelijke offers, omdat, zooals reeds is uit eengezet, het lagere tarief uitsluitend voor het grooter verbruik zal gelden; meer ver bruik beteekent dus hoogere inkomsten. Indien de voorgestelde wijziging van tarief c onverhoopt niet tot een groo ter verbruik zou leiden, zal zij een verlaging van f. 9.000.— 's jaars aan in komsten beteekenen, terwijl dan de gelei delijke verlaging van de grondslagen van de contracten voor groote hoeveelheden f. 15.000.'s jaars zou kosten. Aangezien de derving van inkomsten zich dus in het ongunstigste geval op een laag niveau zal blijven bewegen, doch de voorgestelde tariefswijzigingen overigens een krachtigen steun tot uitbreiding van het gasdebiet kunnen verleenen, meenen wij tot aanvaarding daarvan te mogen adviseeren. DE ELECTRICITEITSVERORDENING. Bij Raadsbesluit van 14 Mei 1908 werd door aanvulling van de Electriciteitsver- ordening met een desbetreffende bepaling de mogelijkheid geopeajd om voor rekening der gemeente in woonhuizen binnenleidin gen (zgn. huurbinnenleidingen) te doen aanleggen. Bedoelde bepaling beoogde de aansluiting van woonhuizen aan het elec- triciteitsnet te bevorderen, door welke aan sluiting, zooals het toen in de toelichting heette, met name na het sluitingsuur der winkels om 9 a 10 uur tot 11 uur 4 half twaalf, dus op een tijd, waarop nagenoeg geen ander stroomverbruik plaats vindt, een belangrijke vermeerdering van den stroomafzet zou kunnen worden verkregen. Sedert 1915 werd met hetzelfde doel de aanleg van dergelijke leidingen ook in de buitengemeenten, waar Leiden recht streeks aan de verbruikers stroom levert, mogelijk gemaakt. Als middel tot bevordering van het stroomverbruik bestaat evenwel naar mee ning der commissarissen thans aan den aanleg van huurbinnenleidingen een aanleg .welke door de Commissie reeds sedert 1922 sterk beperkt is althans voor Leiden en de meeste buitengemeen ten geen behoefte meer, zoodat wij den tijd gekomen achten tot afschaffing van dit instituut over te gaan; alleen voor die bui tengemeenten of buurtschappen daarvan, waar de stroomlevering nog geen 10 jaren plaats heeft, kan het, totdat die termijn zal zijn verstreken, behouden blijven. Bedoelde afschaffing heeft ook nog dit groote voor deel, dat de Fabrieken van de financiering van den aanleg van binnenleidingen in woonhuizen worden ontheven. Op grond van bovenstaande overwegin gen heeft dan ook de Commissie, daarbij steunende op den aanhef van artikel 6 der Electriciteitsverordening, het besluit tot afschaffing met de bovenvermelde uitzon dering genomen; te zijner tijd kan dan tot het doen vervallen van art. 6 der Electrici teitsverordening worden besloten. Om op den duur tot algeheele afschaf fing van de huurbinnenleidingen te kun nen geraken, zal het voorts noodig zijn het eigendomsrecht der gemeente op geheel afbetaalde huurbinnenleidingen prijs te geven en deze leidingen kosteloos aan de huiseigenaren in eigendom over te dragen. Dit is ook hierom noodig, omdat volgens de geldende bepalingen een huurbinnenlei- eRng. ook na beëindiging van de huur, steeds het eigendom der gemeente blijft, hetgeen beteekent dat voortdurend de technische zorg en controle der Fabrieken over deze leidingen blijven uitgestrekt, ter wijl ook de administratie er voortdurend mede bezwaard blijft. Bovendien zullen dan tot het verleden gaan behooren de verwikkelingen, die zich nog wel eens voordoen, wanneer op grond van het laatste lid van artikel 6 der Elec triciteitsverordening de overneming van een afbetaalde huurbinnenleiding van den huiseigenaar wordt verlangd. Hoewel het in de meeste gevallen om een luttel bedrag gaat, nj. de restwaarde van een afbetaalde leiding, zijn de huiseigenaren in den regel zeer moeilijk tot betaling daarvan te bewe gen en ontstaan uit die vordering vaak moeilijkheden. Tegei het voordeel, dat deze bezwaren bij het nemen van den voorge stelden maatregel komen te ve.vallen, weegt het prijsgeven van dit kleine bedrag ruimschoots op. ONTSLAG. B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer P. A. Hibma als hoofd der Openb. Jongensschool yoo;> 'J_L£)j De deskundigen blijven van meening dat v. d. Lubbs den brand niet alleen gesticht kan hebben. Na de pauze werd nogmaals de rijksdag opzichter Stranowitz, gehoord. Deze deelde mede, dat hij den 27sten Februari tusschen 11 en 12 uur 's middags voor de plenaire zittingzaal en door de stenografen-kamer was gewandeld, maar bij dien rondgang niets bijzonders bemerkt had. De deskundige dr Schatz vraagt of het waar ls, dat zich nabij de stenografenka mer een lokaal bevindt, waar benzine en ander poetsmateriaal bewaard wordt. Getuige Stranowitz merkt op, dat hier de zoogenaamde zeep-kamer is, waar ook spiritus voor het schoonmaken van de ruiten en een vloeistof voor het verdunnen van poetsmateriaal bewaard wordt. Dit lokaal is echter steeds op slot. Torgler wijst er op, dat den 14den Febr. in tegenwoordigheid van Stranowitz, alle lokalen, welke den communisten ter be schikking stonden, door de politie grondig zijn doorzocht. Hij vraagt getuige, of hij gezien heeft, dat ergens benzine-flesschen en dergelijke gevonden zijn De opzichter ontkent, dat dergelijke dingen gevonden zouden zijn. De Nederlandsche tolk vertaalt dan de verklaringen van den deskundige, profes sor Josse in de Nederlandsche taal. Van der Lubbe wordt in verband hier mede voor de tafel van den senaat geleid en luistert staande naar de vertaling. Voorzitter: „Houdt uw hoofd omhoog. Van der Lubbe! Zie mij eens aan. Hebt u dat verstaan? De deskundige meent, dat er geen sprake van kan zijn. dat gij het alléén hebt gedaan. De brand moet min stens voorbereid zijn. Wie is het geweest, die den brand heeft voorbereid? Antwoord toch. Hoofd omhoog!" Van der Lubbe antwoordt in het geheel niet. Op de verdere vraag of hij de plenum- zaal met de brandende lap heeft aange stoken, antwoordt Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen." Dimltrof stelt weer tal van vragen en zegt dat het door het zwijgen van Van der Lubbe mogelijk is, dat onschuldigen in de beklaagdenbank zitten. Hij wil weten of Van der Lubbe den brandweg inderdaad zoo heeft gevolgd als de deskundige meent. President tot Van der Lubbe: „Hebt u den brandweg zoo afgelegd als hier is vast gesteld?" Van der Lubbe zachtjes: „Ja". Op verzoek van Torgler wordt Van der Lubbe gevraagd of hij vóór den rondgang met het gerechtshof voor het rijksdagge bouw al eerder in de tunnel onder het ge bouw is geweest. Van der Lubbe antwoordt ontkennend Dan worden verschillende andere des kundigen gehoord, o.a. de brandweerdes- kundige dr. Wagner uit Berlijn, die ver klaart, dat het verloop van den brand be trekkelijk kort na zijn ontstaan is ontdekt en door verscheidene getuigen is nage volgd De deskundigen hebben b.v. getracht met een vuurmaker van dezelfde soort als Van der Lubbe gebruikte, brand te veroor zaken, door een vuurmaker op de beklee ding van een stoel te leggen en toen in brand te steken. In 18 minuten slaagde men er niet in, de uit massief eikenhout gesneden stoel in brand te krijgen. Na 18 minuten zag men zelfs betrekke lijk weinig sporen van deze poging. Ver der heeft men filmrollen onder den stoel gelegd en in brand gestoken, doch ook dit was niet voldoende om den stoel zoo danig aan het branden te krijgen, dat hij, toen de film was uitgebrand, bleef verder branden. Ook was gebleken, dat de tapijten zeer moeilijk vlam vatten. Als getuige dr. Wagner aanneemt, dat in de zaal geen voorbereidingen tot de brandstichting waren getroffen is de plot selinge uitbreiding van den brand een raadselachtigheid, die niet ongelost kan worden, zoodat men vanzelf tot de con clusie moet komen, dat de zaal wel gepre pareerd was. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond voor het kantonge recht alhier de heer H. B. uit Oegstgeest terecht, omdat hij op 2 September met zijn motorrijwiel zeer onvoorzichtig en roekeloos bij het kruispunt Terweeweg Pr. Hendriklaan gereden had en doordat hij het rechter verkeer niet den voorrang verleend had in botsing was gekomen met de vrachtauto van den heer Vermeer, waardoor deze belangrijk beschadigd werd. Verschillende getuigen verklaarden dat verdachte geen signalen gegeven had. ook de chauffeur Vermeer van de vrachtauto had geen signaal gehoord. Verdachte gaf voor dat zijn achterwiel door de gladheid van den weg geslipt was, wat door de ge- tulgen tegengesproken werd, daar de weg niet glad was. Het O.M. eischte wegens on voorzichtig en roekeloos rijden f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter ging met den eisch van het O.M. niet mee, daar uit de bijgevoegde stukken ook bleek dat verdachte geen rijbewijs bezat. Ver dachte had wel verklaard het motorrijden nog te leeren, maar daar mogen geen openbare wegen voor gebruikt worden en daar het een zeer ernstige overtreding volgens de rijwiel- en motorwet was, wees de kantonrechter onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f.30 boete of 15 dagen hechtenis. De landbouwer J. M. uit Weesperkarspel stond terecht omdat hij op 12 September van dit jaar op den Endegeesterstraatweg onnoodig het llnkergedeelte van den weg had bereden De gevolgen waren niet uit gebleven en verdachte was ln botsing ge komen met een personenauto van den heer J van Zijp, die het rechter gedeelte van den wee bereed. De auto werd daar door ernstig beschadigd De kantonrech ter vroeg waarom verdachte zonder nood- zaal links eereden had Verdachte ver klaarde dat dit door een speling ln het stuur kwam. waardoor hij ln plaats het rechter- het llnkereedeelte van den weg bereed. Het O.M. eischte f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter die het een peer ernstige overtr-dlng vond veroordeelde verdachte tot f3D boete of 15 bechteato. Dr. Wagner komt dan tot he barende resultaat, dat de ganr niet zoo geweest kan zijn, ak vl Lubbe verklaart. In elk geval kan het vuur m» f vang hebben aangenomen, zoaj omstandigheden ln de groote zienlijk waren gewijzigd. Voor een zoodanige wijzlgin. persoon den tijd niet hebben g-L dader zou over veel meer tijd l.„ ten beschikken, óf hij zou door a sonen geholpen moeten zijn, ever waarschijnlijk drie. Het is natuji gelijk, met behulp van celluloid i bare brandbare stof, onder bepai standigheden in enkele seconden e ten brand te ontsteken, doch 1* tingszaal was dat niet mogelijk. De proc.-generaal dr. Werner L „Indien in de zittingzaal de brj voorbereid, bestaat dan de dat hij zoo is ontstaan als Van jil heeft beschreven?" Dr. Wagner: „Bij een goede i ding bestaat deze mogelijkheid moeten op verschillende plaatsen' bare vloeistoffen zijn gebruikt." Ook de als deskundige gehoord! scheikundige dr. Schatz uit Hah tot de conclusie, dat de brand in 4 zaal met kunstmiddelen moet derd. Hij is ervan overtuigd. zaal met zelf ontbrandende vlc gewerkt en wel met koolwaterstof! de vloeistoffen. Zonder zulke n, acht hij het onmogelijk dat in m minuten de brand een zoodanigena kon bereiken. Op verschillende waar de brand heeft gewoed, zijnr sporen van dergelijke vloeistof (et den, o.a. van naphtaline. In de zaal zijn sporen van petroleum Ook dr. Schatz acht het onmogl één persoon in zoo korten tijd al 4 bereidingen met vloeistoffen heelt treffen. Een persoon zou minsten! a vijf en twintig minuten noodig gehad om de gereedstaande vlei doelmatig te verdeelen. De desku» het gebruik van petroleum omdat petroleum langzamer verd; benzine. Op een vraag van den preside:;) zelfontbrandende stof zoo same kon zijn, dat zij op een bepaald automatisch ontbrandde, wordt 4: deskundige bevestigend geantwoc] een dergelijke oplossing ls zelfs slee nig noodig en men kan haar in del zak meedragen. De deskundige ook, dat de tapijten en gordijnen stenografenkamer, die op zich brandbaar zijn, met deze vloeistof gedrenkt. Van der Lubbe's verblijf Rijksdaggebouw moet naar de nu dezen deskundige echter ongetw® ge"- dan veertien minuten geduurd De deskundige dr. Schatz verkil ook wanneer Torgler, zooals hij om 8 uur 20 het Rijksdaggebouw hi laten hij de brandstichting kan bewerkt. Dimltrof verklaart: Wanneer 1' interessante voordracht goed heb pen, moet er eenige kennis zijn de behandeling van zoo'n brands! methode. De deskundige: Lieden, die maken hebben, weten hoe dat gut Dimitrof: En wanneer iemand ia van zaken in den Rijksdag nietfcij Deskundige: Een zekere plaal kendheid is noodig. Dimitrof: Wanneer zou duts werk moeten zijn begonnen? Deskundige: Een a twee umj doch geen dagen te voren, waflbt het geen zin hebben gehad. De zitting wordt verdaagd tót J ochtend. ZIJN VEE ZONDER VOED® GELATEN. De Hooge Raad heeft gisteren pen het cassatieberoep van W. R der te Ruinerwold. die in hoofd' door het Gerechtshof te Leeuw®* 14 dagen hechtenis voorwaarde'!!'- oordeeld. terzake van het opzettek' sel onthouden aan 6 paarden en deren, welke hem toebehoorden. an A. B., te O. Het lidmaatschap S.D.A.P. is inderdaad verboden voo. tenaren, werkzaam aan het depaj van Defensie, zulks wegens het rev naire karakter der S.D.A.P, He* geldt niet voor de Nat. Soc. Beweg. Mussert). M. B. N„ te W. Kinderen plicht hun behoeftige ouders te steunen. Het bedrag dat ieder in" derhoud moet bijdragen wordt e door de rechtbank vastgesteld. WH dat niet opgeven. J. S„ te L. De berekening v» aanslagen naar het vastgestelde is juist. Over het belastingjaar 1933/*S4 op de rijksinkomstenbelasting 3 meer geheven en op de gemeen»" belasting 50 opcenten meer. De gemeente L. werd lngedee» 2e klasse, waardoor het zuiver voor gehuwde personen, alvorens daarop wordt toegepast, vernws f. 100.—. Onder de contributie va" Ij vereenlging mag niet begrepen w contributie van een werkloozen»3:.. uw specificatie ovrieens luist ls. U reclameeren. Berekend naar. U ojogegeven zuiver inkomen new belasting f. 62.72. Mej. E., te O. Aan de Mnd weinige gegevens die U verstrek^ wij niet nagaan waarop uw a3' baseerd is. Abonné K„ te L. De zakeW», vens kunt u waarschijnlijk vino' Handelsregister der Kamer van del, Stationsweg, dat kosteloos !f- f ligt,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 20