KANTOOR LOTISICO Uw vertrouwd adres op Loterij-gebied STAATSLOTERIJ 8 Dekens 8 Lage Prijzen WEES OPTIMIST!" Vanat heden Loten verkrijgbaar trekkende op de HAARLEMMERSTR:172174 Loop eens bij ons binnen Dan kunt U prijzen winnen OUDE SINGEL 142 - TELEF. 1156 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 24 October 1) Welvaarts"- inplaats van „Crisis"-maatregelen. De uitwerking daarvan in Scandinavische landen. 11 Gemeleerde Wollen Dekens 2 Persoons 2.65 ij 4.50 lij 6.50 4| Prima Leidsche Wollen Deken 7.90 2.60 3.60 £1 Zijden Dekens met Wolvulling 5.90 GIRO 165422 77 77 (Van onzen Zweedschen correspondent). STOCKHOLM, October. ,,Wees optimist!" Het stond te lezen op kleine, In de kleur der hope uitgevoerde Insignes, die men den vorlgen zomer allerwegen In de Scandinaafsche landen voor een luttele penning koopen kon om ze op revers of sporthemd te spelden teneinde aldus pro paganda voor het optimisme te maken. Het stond bij tijd en wijle geschreven boven causerrietjes in Noorsche en Fin- sche. Deensche en Zweedsche bladen, waarin wat gefilosofeerd werd over het groote nut van het optimisme Juist in dezen tijd. Noorsche kranten publiceerden weken lang prentjes van werkende menschen, van wentelende machineraderen, van roo- kende schoorsteenen en snel-stoomende vrachtschepen met steeds weer dien korten slagzin „optimisten scheppen betere tijden" er boven. Er werd doelbewust propaganda ge maakt voor het optimisme in deze Noor sche landen, waar de menschen toch altijd nog door dik en dun optimisten gebleven zijn en zullen blijven, waar men steeds weer den moed heeft om het leven lachend aan te zien, steeds weer de kracht vindt om ook den goeden kant der dingen te zoeken. En het ls wel heel teekenend, dat in Zweden de Rijksdagcommissie, die zich ter verlichting van de taak der andere com missies met de voorbereidende behande ling van de verschillende crisismaatregelen had bezig te houden, „welvaartscommissie" gedoopt werd, zooals ook de maatregelen werden genoemd. En de regeering sprak en spreekt steeds van haar nieuwe wel- vaartspolitiek, die toch precies hetzelfde beoogde als de veel-besproken crisls-poli- tlek van de Deensche regeering, het ver beteren van door de nood der tijden geschapen toestanden, het bestrijden van de crisis en het bevorderen van de wel vaart. Och, een naam ls slechts een naam en het staat zeer te bezien, of de Zweed sche regeering met haar welvaartspolitiek zooveel meer bereikt dan de Deensche met haar Coué-methodes te zijn om althans te kunnen, te willen gelooven, dat het iets helpt, wanneer het tot in den treure ge hoorde kille woordje crisis eens zoo veel mogelijk achterwege gelaten wordt en men het hoop-gevende welvaart wat vaker ge bruikt, wanneer men tracht optimist te zijn. Op het Scandinaafsche Reclamecongres, dat in April vele deskundigen op het ge bied van de reclame te Oslo bijeen deed komen, heeft men langdurige een zeer ernstige besprekingen gewijd aan de vraag In hoeverre de reclame niet alleen indirect maar ook direct Invloed op den algemee- nen toestand kan uitoefenen. Velen waren het er over eens, dat mede in dit opzicht de kracht der reclame groot ls, dat men bij voorbeeld door ln advertenties te ver zekeren. dat de verbetering nu werkelijk ingetreden was en dat het publiek dus gerust zijn geld kon uitgeven, geleidelijk tot een betrekkelijk flinke opleving zou komen. Een Deensche deskundige meende bovendien te kunnen zeggen, dat ln het, toch evenzeer als Nederland van zijn bul- tenlandsehe handel afhankelijke Dene marken de crisis op zijn vroegst een jaar Luieren en pessimistisch zijn is ongeveer hetzelfde. De optimisten krijgen de raderen op gang, zij brengen 't geld in beweging en scheppen betere tijden! Hou toch op met al dat gepraat over de slechte tijden! Daarmee is niemand ge baat. Dóe wat - laat het geld circuleeren, dat verhoogt den omzet, dat brengt betere tijdenl later gekomen zou zijn dan nu het geval was, wanneer de bladen door hun onop houdelijk geschrijf over crisis en malaise en slapte en depressie niet zoo'n groote reclame voor de crisis gemaakt hadden. Nu waren de zakenlieden en industrieelen door al dat geschrijf pessimistisch en te vroeg voorzichtig geworden, maar op onge veer dezelfde wijze zou men den terug keer van betere tijden kunnen bespoe digen door alle geteem over crisis in den ban te doen, door den menschen moed in te spreken, door optimistisch te zijn, anders gezegd, door reclame voor die betere tijden te maken. Het is nu al meer dan een jaar geleden, dat die groene-optimisme-speldjes op de herfst, dat bladen met hun plaatjes-series markt kwamen. Het was in den vorigen het optimisme gingen propageeren en spoedig kan men den eersten verjaardag van het grootsche welvaartplan der Zweed sche regeering vieren. En nog steeds duurt de crisis voort. Het optimisme van de menschen in de Scandinaafsche landen heeft de crisis niet overwonnen en het had dat ook moeilijk kunnen doen. Want de visschers van de kleine rotseilandjes langs de kust van Noord- Noorwegen. de boscharbeiders in de einde- looze wouden van Noord-Zweden en Fin land, de mijnwerkers van Kiruna en Gallivare, de veeboeren op de wijde Deen sche landen, ze zijn afhankelijk van de vraag die er in Spanje en Frankrijk naar hun visch, in Engeland en Duitschland en het Mlddeleeuwsche zeegebied naar hun hout, in het Ruhrgebied naar hun ijzer erts, in Engeland naar hun bacon bestaat. Hun optimisme kan de wereld het noodige vertrouwen niet hergeven. Maar wel hebben zij het aan hun onver woestbare optimisme te danken, dat de nadeelige gevolgen van de crisis hier in het Noorden niet zoo krachtig merkbaar zijn als in andere landen. Men praat niet veel over de slechte tijden, men bezuinigt als het beslist noodig is, maar het geld dat men uit kan geven geeft men uit. En daar door wordt de slapte in het zakenleven, wordt de werkloosheid, wordt al de crisis- narigheid niet grooter dan zij door inter nationale. algemeene omstandigheden noodzakelijk zijn moet. En daardoor kan men inderdaad ook optimistisch zijn. C. G. B. Wij geven hieh afdrukken der plaatjes met bijschriften van het Noorsche blad „Tldens Tegn". Ieder moet het zijne er toe bijdragen opdat de frissche bries van optimisme, die nu waait, de zeilen doet bollen. De optimisten handelen, koopen en verkoopen, zorgen dat het ieder voor den wind gaat, zij scheppen betere tijden! De optimisten brengen den boel weer aan den gang. Zij geven allen die kunnen en willen werken hun vreugde-aan-den- arbeld weer. Zij brengen geluk in duizen den huisgezinnen. Handel en nijverheid bloeien op, de machines snorren: betere tijden! Een ieder van ons kan verbetering in den algemeenen toestand brengen, door bij te dragen tot een normalen omzet. Daardoor komen de raderen op gang, daardoor komen tere tijdenl 2 Persoons Leidsche Wollen Deken Prima Wollen Deken 160 I 210 200 z 240 5 I Persoons Gewatteerde gestikte Dekens Jj 2 Persoons lm. Satinet Dekens U Gebloemde Satinet Dekens m. wolvulling 170 x 210 4.90 160 i 210 DEKENS

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10