p VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 No. 22573 ONZE KINDERKRANT. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. *te Jaargan? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVEKIENIIEN: 30 Cts. oer .-egel voor advertentlen uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zjjn Voor alle andere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlen Uitsluitend o'j vnorultbetallng Woensdags en Zaterdags 5(J Cts. bil een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van I brieven '0 Cts oorto te betalen - Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindspleiii Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT fl Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. t nummer bestaal uit ZES bladen EERSTE BLAD. De Kinderkrant zal morgen chijnen. DE DIRECTIE. DRANKWET. ur°emeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat de 'reeniging ..Leidsche Footbail Club", al- er een verzoek heeft ingediv.nl ter e- Sing van een verlof B voor den verkoop tsluitend van alcoholvrijen drank voor ~;bruik in de cantine, staande op een ter- in in den Boschhulzerpolder aan den gweg alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester VAN STRIJEN Secretaris, idcn, 20 October 1933. 9335 INATJGUREELE ORATIE VAN PROF. Dr. G. SEVENSTER. (her „De Liefdeprediking in Evangelie en Humanisme". In tegenwoordigheid van curatoren, 'fessoren, lectoren, privaat-docenten en denten heeft hedenmiddag in het groot- 'torium der Universiteit, prof. dr. G. 'enster, benoemd tot kerkelijk hoogleer aar vamtege de Ned. Herv. Kerk, als op- Iger van prof. dr. L. Knappert, dit ambt -vaard met het uitspreken eener inau- reele rede over: ,,De Liefdeprediking ln 'ngelle en Humanisme." Prof. dr. G. Sevenster. Spr. vangt zijn rede aan met eenige op merkingen over het studievak der bijbel s-godgeleerdheid. Hij meent, dat aan F Dl°hca een centrale plaats in de theolo- R-cne studie toekomt. Immers, de bijbel- S^Seleerdheid heeft o.a. de taak het reroand aan te brengen tusschen de his- Kh-^ammatische bestudeering van Isa en de evangelieprediking in het eIn dit zoeken van aansluiting bij de mrf uT komt het vak tegemoet aan een rechtvaardigd verlangen van onzen tijd. pr. voert echter nog een tweede argument ii„ 700ï.^')n 'hese betreffende de beteeke- »,l j. De crisis onzer dagen heeft k de kerk genoodzaakt zich op haar taak ie„„fZ!ninen'. Het besef, dat zij niet een u>iao-nL B.is voor religie in het algemeen, bi. JL aer bepaald een gemeenschap, die ChH?t,Pm.B heeft het Evangelie van Jezus stort verktmdigen, is daardoor weer beid ^frlevendigd. Zij moet bij haren ar- biihoiJiu aïn van centrale gedachten der gt'eerdheiH °^schap- De bijbelsche god- eeiiarhtl w'er taak het is deze centrale te eevorf" op een systematische wijze weer merir vo!?af 0015 vah dit gezichtspunt uit Kruin in j theologische studie" (Dr. worden genoemd. t lormuWr?J,U'tiDg hte-bij worden enkele hato besnrll" Va" de taak der blblIca andw ,,hPh°ken Sp" releveert een en en meent a ®eschiedenis van het leervak leerdheid 'als LU?V<?e biibelsche godge- sche behandeW vak een theologi- thag worden a van de sto£ verwacht lende voorbeeld51" de hand van verschil- kebik nn do n W1ist hij echter nadruk te biblica hoof»ar.0n van zulk een exegese, met de resultot'^ rekening te houden exegese en m.te? der zgn. histou-che s se en mag mets Van de uitkomt-- I der critische bijbelwetenschap verwaar- loozen. Vervolgens gaat spr. over tot zijn eigen lijk oncierwerp: de Liefdeprediking in Evangelie en Humanisme. Hij stelt voorop, dat hij daarbij dat humanisme op het oog heeft, dat zich op den bijbel blijft beroe pen. Na een korte schets van het karakte ristieke der liefdeprediking in het Evan gelie, worden verschillende nieuwtesta mentische teksten, naar welke het Huma nisme verwijst, besproken. De kenmerken de verschilpunten in de beschouwing van God en mensch worden daarbij in het licht gesteld. Telkens blijkt, hoezeer het bij de interpretatie der evangelien noodig is, niet alleen om bij de vertaalde woorden den Griekschen tekst te raadplegen, doch ook om dan de Semietische gedachten- wereld, die dikwijls in de Grieksche uit drukkingswijze geheel schuil is gegaan, niet uit het oog te verliezen. Het huma nisme gaat uit van „menschenwaarde", van „de oneindige waarde der mensche- lijke ziel" en vindt deze idealen in teksten als Mc. 3 36 v.v., Mt. 5 48 terug. Met deze interpretatie zijn echter een anthro- pologisch dualisme en een godsvoorstelling verbonden, die aan het bijbelsch denken vreemd zijn. Het contrast tusschen de reine ziel en het zinnelijk lichaam is aan het Evangelie onbekend: de ziel wordt dik wijls met deelen van het lichaam geïdenti ficeerd en over het lichamelijke wordt niet op geringschattende wijze gesproken. En wat de godsvoorstelling aangaat, moet men elke gedachte aan een zekere immanentie Gods verre houden: het N.T. kan op dit punt slechts van het O.T. uit worden ver staan. Spr. staat in dit verband nog stil bij termen als „persoonlijkheid" en „Kind schap Gods" en meent, dat deze uitdruk kingen slechts met de grootste omzichtig heid voor een karakteriseering van het nieuwtestamentisch denken gebruikt kun nen worden. Ook de humanistische liefdeprediking, die uitgaat van een wijdomvattend een heidsbesef en zich daarvoor op het N.T. beroept, doet menigmaal het krakteris- tieke der nieuwtestamentische prediking verloren gaan. Het typische van de naas tenliefde in het Evangelie is gelegen in haar paradoxaal karakter, terwijl de „world-mindedness" in de richting van de eros wijst. Na op het gebodskarakter der agape en de beteekenis van het universa- tisme in het Evangelie gewezen te hebben, gaat spr. over tot een bespreking van de sociale idealen der humanistische liefde prediking. Daarbij worden opmerkingen gemaakt over de „gerechtigheid" in het synoptisch evangelie, de verhouding van „rijk" en „arm", de interpretatie van het „Rijk" Gods, het individualisme der evan geliën en de kerkgedachte. In zijn slotbeschouwing zegt spr. dat hij in het voorafgaande de bijbelsche verkon diging geheel tot haar recht wilde laten komen, waardoor telkens het diepgaande onderscheid tusschen een bepaald soort humanisme en de kerngedachten van het Evangelie moest blijken. Men mag daaruit echter niet concludeeren, dat hij zich zou willen aansluiten bij hen, die het huma nisme beschouwen als den zondenbok, op welken men al het kwaad der huidige wereld zou mogen laden. Het mag het humanisme zeker tot een eer worden ge rekend, dat het telkens in reactie tegen quietistisch dogmatisme op „practisch Christendom", op „het nieuwe leven" een sterken nadruk heeft gelegd. De gevaren van het zgn. christelijke humanisme liggen echter hierin, dat het zich verbindt met beoaalde ideologieën, waarvan de belang rijkste deze zijn, dat de mensch goddelijk van aard zou wezen en dat de ontwikke ling van de menschelijke cultuur met de ontplooiing van den goddelijken geest zelf zou mogen worden vereenzelvigd. Het ge volg is, dat de gedachte van den souve- reinen, levenden God veelal geheel ver dwijnt en dat daardoor ook verder de bijbelsche liefdenrediking een geheel nieu wen inhoud verkrijgt. Spr. eindigt met de vraag ,of derhalve ten ODzichte van deze ideologieën niet eenige diastase gphoden is. Tenslotte volgen de gebruikelijke toe spraken. ZILVEREN PROFESSORAAT VAN PROF. DR. W. DE SITTER. Morgen zal het juist vijfentwintig jaar geleden zijn. dat orof. dr. W de Sitter, hoogleeraar in de sterrekunde aan de Uni versiteit alhier, dit ambt aanvaardde. Waar ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Sterrewacht eenige weken ge leden in intiemen kring reeds een huldi ging plaats vond heeft de hooglee-aar den wensch te kennen gegeven dezen dag geheel onopgemerkt te willen .aten voor bijgaan. -O— HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Stoom gistfabriek en Distilleerderij ..De Valk" voorheen T. H. Ritman en Co., Lan- gegracht 95 en 97. Baatstraat 5 en 7, Lel den. Nieuwe Gedelegeerd Commissaris: L. van Sterkenburg. Noordwijk aan Zee. F. de Groen, Haarlemmerstraat 52a. Lei den. Verkoop van sterke dranken en an dere Wijziging handelsnaam ln: F. A. de Groen. o DE ARBEIDSBEURS. Op den 19en October loq3 waren 2981, (v.j. 3442) werkzo--:ei..Jen .ugeschreven. FEESTAVOND DER N.Z.H.T.M. Ter gelegenheid van een achtvoudig jubileum. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van Piet van Lienden en het zilveren feest van G. F. den Dubbelden te Rijns- burg en A. H. J. Lemmers, J. de Haas, H. Kamp, F. J. Wolsink, C. Sevenhoven en D. Nooij, allen te Voorburg, was gisteren in „Concordia" vanwege het Jubileumfonds een feestavond georganiseerd, waarvoor de belangstelling als steeds, van dien aard was, dat er in de groote zaal plaatsen te kort kwamen en om met Kees Pruis te spreken ook „de vliering" dicht bezet was. De heeren Immink, plaatsvervangend directeur, Modderman, chef van exploi tatie alhier, van Geuns, waarn. chef van exploitatie te Haarlem en van Nuchtcren, ingenieur van den weg en de bovenleiding behoorden mede tot de aanwezigen. De voorzitter van het Jubileumfonds, de heer Yzendijk, sprak een kort ope ningswoord, waarin hij betoogde, dat het onmogelijk was om te voldoen aan het sympathieke verzoek der directie oin, in verband met het droevig ongeval aan den Waalsdorperweg, deze feestelijke bijeen komst uit te stellen. Daaraan waren tè veel bezwaren ver bonden. Spr. verzocht alle aanwezigen door een oogenblik stilte den jongeman te gedenken die vanmorgen op zoo droevige wijze om het leven is gekomen. Staande werd hieraan gevolg gegeven. Op de tonen van een pittige marsch kwamen daarna de jubilarissen met hun echtgenooten de zaal binnen, begroet met een hartelijk applaus. Nadat allen de voor hen bestemde ze tels hadden ingenomen van Lienden troonde onder een schitterend baldakijn! en de gecombineerde korpsen onder de beproefde leiding van den heer R. van 't Hoff eenige muzieknummers ten gehoore hadden gebracht, werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter der feestcommissie, den heer van der Burgh. Deze sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst en verbond daaraan den wensch, dat de belangstelling voor de ver gaderingen even groot zou mogen zijn. Spr. verleende daarop het woord aan den voorzitter van het Jubileumfonds, den heer J. Yzendijk, haltechef te Haarlem, die zich in het bijzonder richtte tot den gou den jubilaris, den heer v. Lienden en den wensch uitsprak, dat hij nog vele Jaren met voldoening op zijn mooie loopbaan zal terugzien. Dank bracht spr. verder aan de feestcommissie voor al het ver richte werk; aan den heer Hollants, on der wiens leiding de zaal op zoo keurige wijze versierd werd en tenslotte aan de beide muziekkorpsen, waarvoor spr. de belangstelling en den steun der aanwezi gen inriep. Als laatste spr. voerde de waarnemend- directeur, de heer Immink het woord, die, na kortelijks het tragisch ongeval aan den Waalsdorperweg te hebben gememoreerd, uit naam van het geheele personeel tot de jubilarissen een woord van oprechten dank en een kameraadschappelijken ge- lukwensch richtte. Spr. wenschte hen allen nog jaren van trouwe plichtsvervulling en goede gezond heid toe. Zich wendende tot den gouden jubilaris, zeide spr., dat de Maatschappij trotsch is op mannen als van Lienden, die 50 jaar lang met hart en ziel voor het bedrijf heeft gewerkt. Spr. noemde hem een sieraad der N. Z. H. Wanneer het ge heele personeel zich van Lienden ten voorbeeld stelt, kan het niet anders of de Maatschappij zal altijd dezelfde eervolle positie blijven innemen als waarop zij thans staat (applaus.) Hiermede was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen en was het woord aan Kees Pruis, die in afwisseling met Stella Seemer en Piet Hesse de stamp volle zaal eenige kostelijke uurtjes heeft bezorgd. Hun moppen, liedjes en fluitsoli sloegen danig in en vooral de klucht „Zijn wij ezels? Ja!" werd een groot succes. Hel heeft geen zin over hun prestaties verder uit te wijden; ze zijn genoegzaam bekend. En wie ze nog niet mocht kennen, krijgt a.s. Zondag in de Gehoorzaal gelegenheid dit verzuim in te halen. De feestcommissie noch het publiek zal de keuze om dit ensemble te laten optre den, betreurd hebben. De entre-acte muziek werd verzorgd door The Dutch Players onder leiding van Albert Gerritsen, die ook bij het bal, dat dezen feestelijken avond besloot, hun me dewerking verleenden, 't Was maar goed, dat de feestvierenden zulke goede maatjes zijn met de directie der N. Z. H. en er om half twee extra-trams liepen; anders had den heel wat feestgangers een fiksche wandeling moeten maken! INSTITUUT KERN. Teneinde in de leemte, ontstaan door de opheffing der betrekk'.ns van mupleer ar in 't Javaansch eenigermate :e voorzin, zullen, bij voldoende d2eineminz, ln 't ze- bouw van 't Instituut Kern jra^enstzji. Gerecht, een eerstejaars- en een twee. e- jaars-cursus Javaansch worden "-egeven voor Indologen en candidaten IndL-ch Recht onder leiding van den heer Raaen Prijono. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het aantal studenten neemt nog steeds toe. Tot 18 October 11 hebben -zich 2134 studenten laten inschrijven voor den cur sus 1933/34. tegen 2067 op denzeifden da tum van het vorige jaar. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. De heer G. F. den Dubbelden. De heer G. F. den Dubbelden, voorman in de werkplaats te Rijnsburg, die gisteren tegelijk met onzen stadgenoot P. van Lienden en zes collega's uit Voorburg een jubileum bij de N.ZJELT.M. vierde. Gelijk bekend herdacht Van Lienden zijn gouden feest; van alle anderen betrof het zil veren jubilea. KON. NED. MIJ. VOOR TULNBOUW EN PLANTKUNDE. Tweede winterbijeenkomst. Onder presidium van den heer J. G. Ballego werd gisteravond in „In den Ver gulden Turk" de tweede winterbijeen komst der afd Leiden en Omstreken ge houden. Te halfacht opende de voorzitter dezen avond met een hartelijk welkom tot rie vele aanwezigen en den wensch dat de vergadering een gezellig verloop zou hebben. De heer Jan Kriest Jzn. las hierna de notulen der voorgaande vergadering, die na een kleine wijziging werden gearres teerd. Na ballotage van eenige nieuwe leden, deelde de voorzitter het verloop mede van de in de vor.ge week gehouden bui tengewone vergadering, ten opzichte van de crisis in de verschillende onderdeelen van de bloemisterij. Daar deze vergade ring op verzoek van de Regeering werd gehouden in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwconsulent. den heer K. Volkersz, hoopt spr., dat de naar voren gebrachte wenschen zullen kunnen wor den verwezenlijkt. Vervolgens kwam een voorstel van het bestuur om den 2den secretaris weder her- k.esbaar te stellen. In de vergadering bleek hiertegen geen bezwaar; alleen de heer E. Th. Witte achtte het wenschelijk om dit door een kleine wijziging in het huishoudelijk reglement vast te leggen. Hierna werden de coor de deelnemers verworven diploma's van den specialen cursus in bloemschikken en binden met een hartelijke' toespraak uitgereikt. Besloten werd om het nadeelig saldo van den specialen cursus in snijbloementeelt te Katwijk te helpen dekken door hieraan een subsidie van f. 7.50 toe te kennen. De behandeling van den beschrijvings brief voor de alg. verg., waar dit jaar met veel te verhandelen valt, ging vlug onder den hamer door. Den afgevaardigde werd verzocht er het H.B. op te wijzen, zooveel mogelijk te zorgen voor een aantrekkelijk programma op de alg. vergaderingen. Ook werd nog eens uitvoerig het vernielen van onze mooie Duindoorn en Zeedistel be sproken en middelen beraamd om dit euvel tegen te gaan. Besloten werd om de medewerking in te roepen van de afdee- lingen in de duinstreek, om gezamenlijk een Krachtig protest hiertegen in te die nen bij het H.B., opdat dat zich in ver binding zal stellen met de betrokken autoriteiten. Wel is waar blijkt het pluk ken of snijden verboden, doch zoolang het veervoer wordt toegelaten staat de politie vrijwel machteloos. Tot leden der jury voor het puntenstel- stel werden benoemd de heeren H. Veen- dorp, A Galjaard en D. de Jongh. Bij monde van laatstgenoemde werd na de pauze bekend gemaakt dat aan een vaas Dahlia's van den heer W. van Sluis 8 punten en aan een mooi gekweekte So- lanum van den her G. Verlind eveneens 8 punten waren toegekend. Vervolgens hield de heer J. G Ballego een causerie over de hedendaagsche Dahlia's. Breedvoerig werd besproken welke eischen er tegenwoordig gesteld worden alvorens een nieuwe Dahlia in den handel mag worden gebracht en wat er verlangd wordt voordat zij alle onder scheidingen heeft behaald. Door de gemeentelijke kweekerij was een groote collectie heestertakken met bessen en diverse bladvariatie's ingezon den. De heer A. Galjaard deed hieromtrent eenige zeer duidelij'ke aanwijzingen be treffende den groei, de standplaats, win- ternardheid enz., enz. Beide sprekers kregen heel wat vragen te beantwoorden. Door den heer Joh. Jonker werd nog gewezen op de zeer uitgebreide collectie heesters op de Stadskweekerij en stelde voor om in 1934 aldaar een bezoek te brengen Na de rondviaag werd met dank aan inzenders en sprekers deze leerrijke bij eenkomst te halfelf gesloten. BINNENLAND. Bijzonderheden over de Leidsche bc- grooting voor 1934. (3e Blad.) Inaugureele rede van prof. dr. G. Se venster als Leidsche hooglceraar. (Stads nieuws, le Blad.) De crisis-invoerwet gewijzigd; het einde der valuta-dumping. (3e Blad.) Interpellatie-Kupers in de Tweede Kamer inzake verlaging van den werk- ioozensteun; een desbetreffende motie verworpen. (Pari. Overzicht, 5e Blad.) BUITENLAND. Duitschiand uit den Volkenbond ge-, treden. (Buitenl., le Blad.) Weer een interview met Hitier. (5e BI.) Radio-rede van Lansbury, den leider der Engclsche Labour-partij. (5e Blad.) De Duitsche regeering en de Kunst. (Buitenland, le Blad.) Voortzetting van het Rijksdagbrand proces. (le Blad.) Kingsford Smith's record Engeland Australië door Ulm verbeterd. (Buitenl, Gemengd, 3e Blad.) EEN PRETTIG VOORUITZICHT VOOR DE JEUGD. Sinterklaas komt weer! De St. Nicolaascommissie, die het vorige jaar den intocht van den Kindervriend organiseerde, heeft van Zwarte Piet een schrijven ontvangen. In dat schrijven staat dat Sinterklaas dit jaar weer naar Leiden wil komen. De Commissie is dadelijk aan het werk gegaan en heeft allereerst den Burgemeester toestemming gevraagd om St. Nicolaas op Zaterdagmiddag 2 Decem ber feestelijk in te halen. De toestemming is reeds verleend en zoo zal Leiden weder om den Sint bejubelen. Aan alle leiders en leidsters ls een circulaire gezonden met de vraag, of zij weer bereid zijn te assisteeren. De Commissie heeft haar plannen aan den Centralen Ouderraad voorgelegd en daarop weer zijn medewerking verkregen. Binnenkort zal de C.O. een vergadering van Oudercommissies en belangstellende ouders bijeenroepen, om de plannen be kend te maken. Dan heeft de Commissie ook nog een verrassing in 't vet. Wij vertellen echter niet alles. De plan nen zijn klaar, maar het moeilijkste komt neg. Toch is de Commissie vol goeden moed en zij vertrouwt dat menig Leidsch- lngezetene van ons gironummer 77032 ge bruik zal maken De Secretaris-Penningmeester, I, v. Weerlee, Buitenruststraat 4, Giro 77032, noteert graag nog vele namen van hen, die op een of andere wijze het streven van de Commissie, n.l. de jeugd te hergeven ten met poëzie omweven Sinterklaas, te bevorderen, dat op alle Openbare Scholen in Leiden één morgen in het jaar feest gevierd zal worden, op een of andere wijze te willen steunen. Wij allen weten dat over het leven van duizenden kinderen een sombere scha duw hangt. De Jeugd is zoo oprecht dank baar voer eén enkele zonnestraal. Daarom gironummer 77032. MILITARIA. Morgen zullen de navolgende reserve officieren van het 6de Regiment Veldartil lerie alhier met groot verlof vertrekken: de res. le Luitenants E. A. A. Liera, R. van Hasselt, M. de Bruijn, B. C. M. van der Hooff en A. Zaal. De wachtmeester J. Jongepier van het 6e Regiment Veldartillerie wordt met in gang van morgen overgeplaats naar het 5e Regiment Veldartillerie te Amersfoort. DE VEEMARKT. Volgende week gelegenheid tot inlevering van rundvee. De volgende week Vrijdag zal op de Leidsche veemarkt gelegenheid worden gegeven voor dc inlevering van drachtig vee. Hiertoe zal een deel der vette-kal- veren markt worden afgezet. Daar de prijzen zich heden op de slachtmarkt goed konden handhaven, be sloot de commissie niet in te grijpen. RECTIFICATIE. De onderteekenlng van het adres aan den Raad Inzake het Openbaar Bewaar school Onderwijs luidde: Namens het Comité van Openbaar Onderwijs. v. d Centrale Ouderraad. W. 3. v. d NOORDAA. v. h. Ned. Ond. Genootschap, A. A M. v. PARREEREN. v. d. Bond van Ned. Onderwijzers I. C. V. SCHAIK.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1