UITSTEL TE GENEVE NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 17 October 1933 HENDERSON ANTWOORDT DUITSCHLAND VERKLARING VAN VON NEURATH. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor f 10.000 f 1015,23 's-jaars BUITENLAND. HET VLEESCH WORDT DUUR BETAALD! NED. REISVEREENIGING, AFD. LEIDEN. In een gisteravond gehouden vergade ring van slagerspatroons Is besloten met Ingang van heden den prijs van het rund- vleesch met 20 cent en dien van het kalfs- vleesch met niet minder dan 40 cent per kilogram te verhoogon. Deze maatregel ls het gevolg van de verhooging der accijns met 200 RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Archaeologlscbe lezingen en cursussen. Het najaars-programma bevat de na volgende avondleringen: 31 October: Prol-dr. F, J. de Waele, (Nijmegen). De opgravingen van de Lerna bron te Korlnthe. 14 November: Dr. W. D. van Wijngaar den. De Egyptische voorstellingen van de eon en van den zonnegod. 28 November: Dr. J H Holwerda. Begra ving en lijkverbranding ln Oud-Europa. 12 December: Dr. F. C. Bursch, Geeste lijk leven ln praehlstorischen tijd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. T. C. Goddefroy (filiaal), Nieuwe Rijn no. 37, Lelden. Hoofdzetel: Riemerstraat no. 117, 's-Gravenhage. Sanitaire artikelen. Het filiaal te Lelden ls opgeheven, (dd. 1 Aug. 1932). Verf- en Vernlsfabrleken Herfst en Helder N.V., Hoogewoerd 10, Lelden. Nieuwe President-Commissaris: B, C. J. v. Ommeren, Lelden. Nieuwe Commissarissen: Mevr. Wed. J. M. I. Ritman—Herfst, Lel den en MeJ. I. M. Herfst, Lelden. WEGENVERBETERING. BH de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut tot onteigening voor het ver- breeden en verbeteren van den Haarlem merweg en van den Mareslngel alhier. In café-restaurant „De Harmonie" werd gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. H. Hardeweg de algemeene Jaar vergadering gehouden van de afd. Lelden der Ned. Relsvereenlglng. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing onveranderd vastgesteld. Uit de ingekomen stukken van het H.B. bleek, dat het ledental der afdeellng van 31 December1 September was gestegen van 1211 tot 1326. Door den secretaris, den heer Joh. A. Mooy, werd uitvoerig verslag uitgebracht van de jaarvergadering, te Rotterdam ge houden. terwijl de voorzitter eenige behan delde punten nog nader toelichtte. Op het wlnterprogramma staan o.m. voordrachten over de Dolomieten en Ve netië. over ParUs, de Itallaansche Rivlèra en Rusland, terwijl voorts verschillende excursies zullen worden georganiseerd. Men doet goed hiervoor steeds „Reizen en Trek ken" na te slaan. Na de vergadering bleven de leden nog gerulmen tijd ln gezellig samenzijn bijeen. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, ls wegens ultstedlgheid verhinderd morgen spreekuur te houden. De verasschlng van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Ch. van Spall zal plaats hebben a.s. Donderdag ln het crematorium te Velsen na aankomst van trein 11 u. 41 halte Driehuls-Wes- terveld. De collecte voor de Vereenlging „Het Hoogeland" j.l. Zaterdag gehouden heeft opgebracht de som van f. 142.45. Bij de politie zijn drie onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. De politie alhier heeft een 26-jarigen stadgenoot aangehouden, zekere A. G. T., koopman van beroep, die ervan wordt ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een electrische dynamo en een 7 a 8-tal belastingplaatjes. De waarnemend-voorzitter der Kon. Ver. „Oost en West", afd. Leiden, die Za terdagavond dr. van der Sleen bij het ge hoor inleidde, was niet prof. dr. A. W. Bij- vanck, zooals bij vergissing werd gemeld, doch prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Verdaging tot 26 October. Gisteren heeft de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie haar reeds vóór de zomervacantle vastgestelde zitting gehouden. Zoowel de tribune der toeschouwers als die der journalisten waren geheele bezet. De gedelegeerden van alle landen wa ren voltallig opgekomen en slechts de plaatsen der Dultsche delegatie bleven onbezet. De voorzitter, Henderson, deed aller eerst mededeellngen betreffende de ont vangst van een delegatie van internatio nale bonden onder leiding van lord Ro bert Cecil, die hem een resolutie heeft overhandigd, waarin gelijkheid van rech ten, afschaffing van alle aanvalswape nen met Inbegrip der luchtwapens, en in ternationale samenwerking tot voortzet ting van de algemeene en progressieve ontwapening wordt verlangd. Vervolgens ging Henderson over tot het eigenlijke punt van bespreking, waarbij hij het rapport, dat hij de vorige week aan het bureau der conferentie heeft uitge bracht, ln het kort herhaalde en het ver loop van de werkzaamheden der laatste week uiteenzette. In verband met den veranderden toe stand ln de wereldpolitiek, waarop ik na der zal Ingaan, aldus Henderson, zal lk de hoofdcommissie thans slechts voorstellen de verklaring van sir John Simon van Zaterdag als kennisgeving aan te nemen, een verklaring, welke aan de hoofdcom missie als eenheidsprogram zal worden voorgesteld. Henderson las hierop het Zaterdagmid dag binnengekomen telegram van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath voor. Hierop ls het volgende geantwoord: „Ik heb de hoofdcommissie het telegram van uwe excellentie van 14 October mee gedeeld, dat het besluit der Dultsche re geering aankondigt, elke deelneming aan de werkzaamheid der conferentie voor de vermindering en beperking der bewape ningen te staken, en de redenen voor dat besluit aangeeft. De Dultsche regeering heeft dezen maatregel juist op het oogenbllk getrof fen, waarop het bureau besloten had, aan de hoofdcommissie een nauwkeurig pro gram voor te leggen. Dit program, dat binnen een bepaalde tijdsruimte zou doorgevoerd worden, ver zekerde. overeenkomstig de door de con ferentie onder deelneming van Duitsch- land genomen besluiten, trapsgewijze de verwezenlijking van vermindering der be wapeningen op een wijze, die te verge lijken valt met die van het ontwerpcon- ventie, waarmee de hoofdcommissie zich bezighoudt. Dit program verzekerde ook met pas sende maatregelen de rechtsgelijkheid, welke de rijksregeering steeds aan het hoofd van haar elschen heeft gesteld. Onder deze omstandigheden betreur lk het, dat uwe regeering deze gewichtige beslissing getroffen heeft om redenen, die lk niet steekhoudend kan achten." Henderson's antwoord werd door de hoofdcommissie met Instemming begroet. Spreker motiveerde den Inhoud van zijn antwoord met de verklaring, dat in het telegram van den Dultschen rijksminister drie essentleele motleven waren aangege ven. voor Dultschland's uittreden uit de ontwapeningsconferentie. Henderson verzocht hierop de hoofd commissie, hem te machtigen, het voor gelezen telegram aan baron von Neurath te mogen verzenden. Op dit oogenbllk stond de vertegenwoor diger van sovjet-Rusland, de gezant te Parijs, Dowgalewski op, om te verklaren, dat hij op de afzending van het telegram als „persoonlijk antwoord" van Henderson niets had aan te merken, omdat in dit telegram melding wordt gemaakt van be sprekingen, waaraan sovjet-Rusland in het geheel niet heeft deelgenomen. Een gelijkluidende verklaring werd nog afgelegd door de vertegenwoordigers van Polen en Turkije. Henderson maakte op tamelijk opge wonden toon de gedelegeerden van sovjet- Rusland, Polen en Turkije erop opmerk zaam, dat hij, zoowel als sir John Simon, een uitvoerig rapport over deze bespre kingen bij het presidium der ontwape ningsconferentie hebben ingediend en stelde vervolgens vast, dat de hoofdcom missie met het verzenden van het tele gram aan baron Von Neurath accoord gaat. Deze aankondiging werd door een deel der aanwezigen met instemming begroet. Voortgaande merkte Henderson op, dat het besluit van Duitschland. om de ont wapeningsconferentie te verlaten op een oogenblik, dat men de hoop had, spoedig tot een resultaat te komen, de moeilijk heden, welke men heeft ondervonden slechts kan vergrooten. Hij is ten diepste ervan overtuigd, dat de conferentie haar werk met de grootste vastberadenheid voortzetten en een conventie tot stand brengen zal. In verband met den nieuwen toestand ls het noodzakelijk een beslissing over het verder verloop van het werk der conferen tie te nemen. Dit besiuit vereischt zwaarwichtige poli tieke overwegingen, zoodat men den gele legeerden, door een verdaging der hoofd commissie, tijd moet laten zich met hun regeeringen in verbinding te stellen. Henderson stelde daarom voor, dat de hoofdcommissie eerst op Donderdag 26 October des middags weder zal bijeen komen cn dat den dag daarvoor een zit ting van het bureau zal plaats vinden. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen en Henderson sloot de zitting met de woorden: „Ik hoop, dat u allen met instructies van uw regeerinzen voor het sluiten van een conventie zult terugkeeren." Voor de radio heeft Henderson zijn In zicht nog eens uitvoerig herhaald. Hij er kende, dat de situatie weer zeer gespannen en moeilijk is, doch daarom mag niet ver saagd worden. Eerlijk moet worden door gewerkt, zij het zonder Duitschland. Verklaring van Von Neurath. Von Neurath heeft gisteravond tegen over vertegenwoordigers der buitenland sche pers het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond en het verlaten der ontwapeningsconferentie toegelicht, refe- reerende aan de Zaterdag door hem uit gesproken woorden dat Duitschland een vereeuwiging der discrimineering onver draaglijk vindt. Zaterdag ls te Genève duidelijk gebleken dat men het Dultsche volk in een van zijn belangrijkste bestaanskwestles. in de kwestie van zijn nationale veiligheid, de rechtsgelijkheid ontzegd Hiermede heb ben de mogendheden het fundament ver nietled. waarop alleen een eerlijke en vruchtbare samenwerking der volken denkbaar ls. RECLAME. #106 verkrijgt een 65-jarige man een lijfrente van De elsch tot rechtsgelijkheid heeft Duitschland doen gelden sedert zijn toe treden tot den Volkenbond voor het eerst ln bespreking kwam. De met algemeene stemmen goedgekeurde toelating van Duitschland in het najaar van 1926 kon met het oog op de daaraan voorafgaande officleele mededeeling van den raad In zake de Dultsche rechtsgelijkheid politiek niet anders worden beschouwd dan als de plechtige toezegging van alle in den Vol kenbond vertegenwoordigde regeeringen, dat zij van toen af aan. in het bizonder hun politiek in de ontwapeningskwestie zouden opbouwen op de basis der Duit- sche rechtsgelijkheid. Nadat de ontwapeningsconferentie het ontwerp-Macdonald in eerste lezing had besproken en toen op 9 October de tweede lezing zou beginnen, trad een keer in, welke leidde tot de verklaring van den Britschen minister van buitenlandsche zaken op Zaterdag j.l. De basis voor dezen keer ls geschapen bij de Parijsche bespre kingen tusschen de Fransche, Engelsche en Amerikaansche regeering. Toen wij na deze onderhandelingen weer werden be trokken bij de diplomatieke besprekingen, moesten wij tot onze teleurstelling en bevreemding constateeren, dat de voorma lige basis der conferentie-onderhandelin gen niet meer bestond. Het bleek, dat het Engelsche plan door zijn opstellers zelf niet meer werd erkend en dat men het grondig wilde wijzigen. Tegenover dit be sluit de met zooveel moeite opgezette basis voor een bevredigend ontwapeningsver drag eenzijdig ten nadeele van Duitsch land weer op te heffen en daarmede de December-overeenkomst te niet te doen, bestond voor ons nog slechts een ant woord: de conferentie te verlaten. Tegenover pogingen ons voor te stellen als vTedesverstoorder moet ik met alle beslistheid wijzen op het doel der ontwa peningsconferentie. Het doel is in de eer ste plaats een zoo ver mogelijke vermin dering van het ontwapeningsniveau der wereld en een duidelijke in een verdrag vast te leggen omschrijving van dit niveau Het doel is in de tweede plaats het bewa- peningsevenwicht tusschen de reeds ont wapende en niet ontwapende staten. Ik behoef de ondraaglijke onveiligheid, waarin Duitschland zich bevindt, niet te noemen. Het is voldoende een voorbeeld te geven, n.l. het feit, dat Frankrijk alleen meer stukken geschut bezit dan Duitsch land machinegeweren, meer machinege weren dan Duitschland geweren en dat Duitschland ondanks zijn centrale ligging over geen enkel middel beschikt om zich te verdedigen tegen de in Frankrijk en de landen van zijn bondgenooten bij duizen den gereedstaande tanks en bombarde mentsvliegtuigen. Wij zijn bereid de wijziging van de rijksweer in een leger met korten dienst tijd direct ter hand te nemen. Welke be wapening dit leger zal moeten hebben, zal evenwel pas kunnen worden vastgesteld wanneer bekend is. welke concrete ont wapeningsmaatregelen ten aanzien van het oorlogsmateriaal door de sterkst be wapende staten zuilen worden genomen. Wij hebben geen enkel verbod van wapen als te ingrijpend van de hand gewezen, indien slechts alles op dezelfde wijze zal worden toegepast. Wij zijn zelfs bereid af te zien van andere wapens, welker vernie tiging binnen een bepaalden termijn de sterkst bewapende staten op zich nemen en waarvan de verdere toepassing inter nationaal wordt verboden. Wij stellen er prijs op spoedig te vernemen, welke soor ten wapens zullen worden verboden en vernietigd. Ten aanzien van de te beper ken wapens achten wij een opheldering noodig van de begripsbepalingen voor de sterkbewapende staten. Uit het principe der rechtsgeleerdheid volgt, dat de wapens welke allen landen worden toegestaan, doch die numeriek worden gereduceerd, ook voor Duitschland reeds van het begin ■er conventie af moeten worden toegela ten, waarbij wij bereid zijn met ons te laten praten over de hoeveelheid dezer wapens. Met beslistheid wenseht v Neu rath te constateeren, dat dit geen nieuwe eischen zijn Neurath schetste vervolgens, dat het door Simon Zaterdag te Genève voorge stelde nieuwe plan beteekent: De ontwa pening der krachtigst bewapende staten zal nog vier jaren worden uitgesteld, doch zal ook voor de latere periode geenszins bindend zijn, aangezien dit afhankelijk wordt gesteld van het welslagen van het controlesysteem. Het standpunt der mogendheden komt derhalve hierop neer, aldus Von Neurath, j dat zij hun eigen ontwapening tot Sint Juttemis verdagen, doch Duitschland het bewapeningsevenwicht ontzeggen. En wat voert men ter motiveering van deze onmogelijke plannen aan? Het is de z.g. in gevaar brenging van den vrede in Europa door het nieuwe Duitschland Het wordt werkelijk moeilijk thans nog in te gaan op dit ongehoorde verwijt. Welke houding der Dultsche re geering doet zoo iets onderstellen? Wie kan zich verstouten de herhaalde door zeer grooten ernst en zeer diep verantwoorde lijkheidsgevoel gedragen vredesmanifes- 1 taties van onzen kanselier Adolf Hitler in twijfel te trekken? Het antwoord op de vraag, wat moet nu gebeuren, is niet aan Duitschland, doch aan de andere mogendheden. Deze hebben thans het woord. De anderen hebben het toekomstige lot van den Volkenbond in handen De hoogstlewape-nde s'.aten heb bel. een hunner eleme daire bondsver- plicht'neen geschonden Duitschland zal natuurlijk op ieder oogenblik ernstige ont wapeningsvoorstellen bes'udi.e'en en ook verder bereid blijven op de basis van rechtsgelijkheid te onderhandelen over Zijn toekomstig wapeningsregiem. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. Zooals te voorzien was, is het werk te Genève stopgezet. En wel tot 26 dezer. In dien tusschentijd zullen de diverse regee ringen gelegenheid hebben om zich te beraden. Over het algemeen overheerseht de stemming, dat eenvoudig moet worden voortgegaan, al doet Duitschland niet mee. Alleen de houding van Italië is onzeker. Het schijnt, dat Mussolini zich op de vlakte wil houden en nog wil trachten te Berlijn invloed ten goede te oefenen. Daarbij zou de Duce dan gebruik willen maken van het feit, dat formeel Dultsch land's bedanken voor den Volkenbond nog niet binnen is en het Pact van Vier zoo doende nog in werking. Laat ons het beste ervan hopen! Sir Simon is naar Londen terug om met de regeering te overleggen. Natuurlijk ontvangt Hitier een reeks van gelukwenschen met zijn houding van tal van Dultsche bonden en vereeniglngen. Zulks in overeenstemming met de „ver kiezingsmanoeuvre"! De secretaris-generaal van den Volken bond heeft ln een vertrouwelijke bijeen komst van den Volkenbondsraad medege deeld, dat het zijn voornemen is onzen landgenoot A. Pelt tot directeur van de informatie-afdeeting van 't volkenbonds secretariaat te benoemen. OOSTENRIJK. Socialisten-actie. Volgens een verklaring van den socialis. tischen leider, dr. Otto Bauer, zijn de Oostenrijksche socialisten sterk gekant tegen een mogelijke restauratie van de Habsburgers, zelfs als zij de keuze krijgen tusschen een herstel der Habsburgers en een aaneensluiting bij Duitschland. In een interview verklaarde dr. Bauer met nadruk, dat de Oostenrijksche arbei ders het Hitlerianisme tot het bittere eind zullen bestrijden, doeh zij zijn even eens vastbesloten een herstel van de Habsburgsche monarchie te beletten. Voor het volk beteekent de naam „Habs- burg" „oorlog" en niet alleen oorlog, doch ook al de misère en vernedering van de nederlaag' Het congres der sociaal-democraten heeft een resolutie aangenomen, waarin geéischt wordt de wederbijeenroeping van het parlement, het herstel van de coalitie- vrijheid en van vergaderen en drukpers voor alle democratische partijen en de ontbinding en ontwapening der fascisti sche formaties. De partij kondigt een versterkte activi teit aan. De regeering heeft vier vergaderingen, waar o.a. Vandervelde zou spreken, ver boden. Nazi-studenten hebben aan de techni sche hoogeschool te Weenen en aan de universiteit te Innsbrück voor relletjes ge zorgd. De regeering dreigt met sluiting bij herhaling. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het conflict met het Vaticaan. De Pauselijke nuntius, Mgr. Ciriaci, die zooals men weet, reeds geruimen tijd, in de Tsjechische pers wordt aangevallen, zou thans een verklaring hebben afgelegd waarin de Pauselijke diplomaat o.a. zou gezegd hebben, dat het hem een genoegen is, niet verplicht te zijn als deken van het corps diplomatique, een redevoering te houden bij de plechtige herdenking van het vijftienjarig bestaan der republiek, wijl hij eenige dagen tevoren met verlof gaat. Het conflict tusschen het Vaticaan en de regeering van Praag zou daardoor nog verscherpt zijn TURKIJE. Een nieuw volkslied. Over het geheele land wordt het nieuwe Turksche volkslied ingestudeerd, ter voorbereiding van den 29sten October a.s,, waarop het ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Turksche republiek voor de eerste maal gezongen zal worden. In den tekst wordt uiting gegeven aan den nationalen trots over wat in de afge- loopen tien jaar onder leiding van den „ghazi" tot stand is gebracht. De muziek is van den componist Djemal Rachid Bey. VEREENIGDE STATEN. De N. R. A. en de Staalindustrie. De wekenlange staking der arbeiders in West-Virginia en Ohio is thans door be middeling van de arbeids-bemlddellngs- commissle van de N.R.A. bijgelegd- Hier mede is de beweging onmiddellijk opge heven Daar de bruinkolenondernemingcn aan de staalindustrie behoorden, heeft de N. R. A„ dat deze bemiddeling doorge voerd l.eeft. hiermede een groote over- - :ing behaald op de staalindustrie. HET RIJKSDAGBRAND-PROCES NIEUWE GETUIGEN VOOR. Heden wordt het getuigenverhoor voort, gezet en zal volgens mededeeling van dra president ook de kwestie der z.g. onder, aardsche gangen worden behandeld. Elf personen staan op de getuigenlijst; behal;. de vier die gisteren niet meer aan de beun kwamen, zijn verschillende andere Rijks, dagemployé's gedaagd, onder wie de werk. tuig-ingenieur Helnrich Riese, de chef- machinist Siegen Mutzka en ingenieur Paul Bogun. Bij den aanvang der zitting doet de pre. sldent mededeeling van de besluiten vaj den Senaat naar aanleiding van het ver. zoek van Dimitroff's verdediger tot het hooren van een groot aantal getuigen. D< president verklaart, dat het geen zin heelt alle kellners van het restaurant Bayernho! te hooren; aangezien mogelijk ls, dat ver. schillenden hunner Dlmltroff niet hebben gezien. Naar aanleiding van het verzoek van een aantal personen te dagen, die verklaringen kunnen afleggen inzake Popoff's verblijf te Moskou verklaart dr. Wemer dat de Jus. title moeilijk deze getuigen, die voor een deel te Moskou vertoeven, kan dagen. In dien beklaagde of verdediger kans zien deze getuigen naar Berlijn te krijgen, zul len ze als getuige gehoord worden, wat hij zelfs van groot belang vindt. Dr. Teychert heeft het verhoor van den jurldischen adviseur van de e/.mmunlstl- sche rijksdagfractie Halle gewenscht Halle's verblijfplaats is echter op het oogenblik onbekend, hij schijnt Duitsch. land te hebben verlaten. De procureur- generaal gaat accoord met het verhoor van een aantal andere getuigen o.a. van een aantal personen die bij de Internationals Roode Hulp te Berlijn werkzaam waren en kunnen verklaren dat Popoff daar nooit kwam. Als eerste getuige wordt de postbode Willy Otto gehoord, die op den avond zijn gebruikelijke gang door het Rijksdagge- bouw had gemaakt, om de brievenbussen te leegen. Deze getuige deelt mede: „Tegen kwart voor negen kwam lk in portaal V en vroeg den portier of nog iemand van de afgevaardigden aanwezig was. Mij werd gezegd, dat Torgler juist was weggegaan. Ik heb toen mijn lantaarn opgestoken en ben naar boven gegaan. Het was geheel donker ln het gebouw. Er brandde gee: enkele lamp. Ik heb niets verdachts ge merkt, geen geluiden gehoord en geen brandlucht waargenomen. Een van ds belde groote glazen deuren ln de wandel- hal stond open. Ik heb den Rijksdag on geveer 5 of 8 minuten voor negen ver laten. De volgende getuige is de meubelmaker Llppert, wiens firma een deel van de men- blleering van de Rijksdagzaal heeft gele verd en de latere veranderingen ln dezsi' heeft aangebracht. In de eerste plas', heeft hij de banken voor de zittlngsza geleverd, waaraan na de uitbreiding c het aantal Rijksdagleden tal van veransv ringen waren geschied. Op den dag raa den brand waren in de zaal ongeveer F® plaatsen voor afgevaardigden ln zesea sectoren. De eerste drie rijen bestonöea geheel uit oude eikenhouten banken. Dt oude stoelen hadden een lessenaar, die aa de uitbreiding alleen nog maar op de eer ste rij was gebleven. De andere stoelen hadden een kleine bergruimte, die bestond uit ongeveer 4 m m. dik eikenhout en dia open was, zoodat men er gemakkelijk brandbaar materiaal in zou kunnen ver bergen. Vervolgens wordt gehoord de employ! Wockoeck die sedert elf jaar portier is Wl portaal II. Op den avond van den brand had hij even na 8 uur zijn collega Kohls gevraagd, wie nog ln het gebouw was. Men had hem geantwoord dat alleen Torg'et nog aanwezig was. doch dat toen men Torgler had opgebeld deze niet had geant woord. Getuige had dat eigenaardig gc- vonden, omdat toch ook de secretaresse van de fractie er nog was Dadelijk daarna was uit de Communistische fractiekamer! opgebeld, om de garderobe van Torgler boven te brengen, wat geschiedde. Getuige had toen het portaal gesloten, ongeveer of 9 minuten na achten. Den sleutel had hij afgegeven bij portaal V en medegedeeld dat Torgler nog in het gebouw was. Uitvoerig beschreef deze getuige op ver zoek van den voorzitter alle werkzaam heden, die hy zooals gewoonlijk bij Mj sluiten van portaal II had verricht. Ooi den grendel had hij voor de deur geslo ten. De deur had twee hoofdsleutels. W een hangt altijd bij den Inspecteur, de an d-ere bij den portier. Overdag hangt dere sleutel in de portiersloge bij portaal K Na de sluiting wordt hl) altijd in de sleu- telkast bij portaal V gehangen. Er ontstaat dan een langdurige discus sie. of Iemand bij den sleutel kan komen om er een wasafdruk van de maken Zoo wel Dr. Werner en Dr ParLsius als de ad vocaten Dr. Sack en Dr. Teichert nemen hieraan deel. Getuige Wockoeck verklaart- dat de portiers zich nooit uit hun portaal mogen verwijderen en hij kan dan ook me> verklaren hoe het iemand mogelijk s01) zijn. op den bewusten avond uit portaal II te Ioopen. Dat dien avond behalve Torgler ook nog de Landdavafgevaardieoe Koenen en de communistische fractie-se cretaresse ln het gebouw waren had niet geweten, doch oas later tn portaal v gehoord. Voorts bleek nog dat hoewel n.e- mand Iets te maken heeft ln de portiers loges het zeer dtkwiile voorkomt dal gevaardleden en regeerinesverteeenwoora gers er komen telefoneeren Het gebeu dan wel dat de Dortiers de deur van portiersloge achter dengene, die tew™ 8-1 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2