EILIGHEIDSWEEK der KNAC 7 15 ct. 74sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 October 1933 Derde Blad No. 2257(1 BINNENLAND. iü |g\ 15-22 OCT. 1032 Haar stralende schoonheid 0 LAND- EN TUINBOUW. NA DE VLIEGRAMP BIJ LIENDEN. Begrafenis van de slachtoffers. Gistermorgen vond te Woudenberg de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van den luitenant-vlieger Jhr. H. G. J. A. van Asch van Wijck. die de vorige week door een vliegongeval bij Llenden op zoo tragische wijze om het leven kwam. Op het kerkhof was een zeer groot aan tal belangstellenden aanwezig, onder wie ln de eerste plaats een groot aantal kame raden van den overledene, voorts een de putatie van het Eerste Regiment Veld artillerie en een aantal vertegenwoordigers der huzaren onder commando van de lui tenants Jhr. Mlchiels van Kessenlch en Wlnckel. De baar was gedekt met de driekleur, waarop twee bloemstukken lagen en werd gedragen door tien vliegofficleren, o w. kapitein van Dorssen en luitenant Jhr Sandberg. H. M de Koningin hao zich doen verte genwoordigen cuior den ordonnansoflicler van H. M. len luitenant Jhr. van Kinschot. De baar werd gevolgd door een aantal officieren die bloemstukken droegen, familie van den overledene, kolonel Oudendijk, commandant van het Amers- foorsche garnizoen namens den Minister van Defensie, overste Sillevis. als gedele geerde van den chef van den Generalen Staf, generaal van Hamel, oom van den overledene, overste van Santen, comman dant van de Luchtvaartafdeeling Soester- bcrg, kapitein Van Weerden Poelman, commapdant van de Jachtvllegtulgafdee- ling en officier-vlieger Mulder namens het marlnevllenkamn De Mok. Ook was aan wezig de burgemeester van Woudenberg P. A. G. Baron van Heeckeren van Brand- senburg Aan de groeve voerde als eerste spreker het woord Jhr. van Asch van Wijck, groot vader van den overledene Hierna sprak overste van Santen, commandant .an de Luchtvaartafdeeling Soesterberg. Uit naam van ouders en familie dankte een broer van den overledene. Gistermiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Brummen teraarde be steld het stoffelijk overschot van luite nant-vlieger Jhr. van Coehoom van Sminla. Ongeveer vijftig bloemstukken en kran sen dekten de baar, die gedragen werd door oud-leden van de Voetbalvereeniging „Brummanla'waarvan de overleaene vroeger lid was. Als slippendragers fungeerden een tien tal vrienden en collega's van den over ledene Kis. 'varen de meeste autoriteiten aanwezig, die reeds hiervoor werden ge- n-_..iu. Aan de groeve werd gesproken door overste Van Santen, commandant v. d. Mandele. commandant van het 4e half- reglment huzaren te Deventer, den direc teur van het Christelijk Lyceum te Zut- pr 'n en ris. Mudde uit Brummen. De vader van den overledene Jhr H. van Coehoom van Sminla dankte voor de laatste eere. zijn zoon bewezen. Te Zeist vond de begrafenis plaats gis termiddag van den sergeant-majoor A. G. Vermeulen. De baar werd door werktuigkundigen naar de laatste rustplaats gedragen. H, M. de Koningin was vertegenwoordigd door den ordonnance-offlcler luitenant Romer terwijl namens den Minister van Defensie Majoor Kloeke aanwezig was. Verder merkten wij op, talrijke autoriteiten en demitatles. Kapitein van Heyst sprak namens den Commandant van de Luchtvaartafdeeling Overste Van Santen, en herdacht den overledene als een plichtsgetrouw ijverig en kundig werkman. Kolonel Oudendijk sprak namens het geheele personeel en herinnerde aan den schok, die door het geheele personeel was gegaan bij het vernemen van het ongeval. De broer van den overledene dankte. Officier-vlieger Schaper bracht een last s' ->et, waarna ds. Tuinstra het woord yaerde. Op het Oude Kerkhof te Utrecht vond de teraarde bestelling plaats van sergeant W. C. van Hardeveld. De baar werd door een tiental sergeant-collega's gedragen. Natuurlijk ook hier vele autoriteiten. De eerste spreker was lult-kolonel G. Doorman, namens den Minister van De fensie. Als tweede spreker voerde het woord kapitein F. A. van Heyst, namens den commandant van de Luchtvaart afdeeling Soesterberg. Hij bracht een laatsten groet aan sergeant Hardeveld. Nadat nog een drietal verschillende spre kers het woord had gevoerd, strooiden de collega's en vele belangstellenden als laatst vaarwel bloemen in het graf. waarna een familielid voor de betoonde belangstelling dankte, ln het bijzonder voor de aanwezig heid van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Gisteren had te Soesterberg nog een kranslegglng plaats bij het gedenkteeken voor de gevallenen der luchtvaartafdeeling door de Algemeene Ver. van Nederl. Re serve Officieren, ln verband met het nood lottig ongeval te Lienden. De kranslegglng vond in alle stilte plaats, daar de Vereeni- ging meende, op deze wijze de nagedach tenis het beste te eeren. JUBILEUM C. J. A. BEGEER. Huldiging te 's-Gravenhage. De heer C. J. A. Begeer, wiens 50ste ver jaardag samenviel met zijn 25-jarig ju bileum als firmant der Edelmetaalbe- drijven van Kempen, Begeer en Vos, is gistermiddag in het gebouw der firma aan de Plaats te Den Haag hartelijk gehul digd. Te zijner eere was er een tentoon stelling Ingericht, gevende een overzicht van de techniek op deze gebieden Er ,s een groote inzending van particulieren, w.o. voorwerpen van Prinses Juliana, alle door den heer Begeer ontworpen, en een inzending van de Deutsche Verein für Goldschmiedekunst Frankrijk zond foto grafieën en aardewerk en verder waren er vele voorwerpen, vervaardigd in de fa brieken te Voorschoten. Bij de opening dezer tentoonstelling waren ook tegen woordig de Duitsche gezant, voorzitter en secretaris van de Haagsche Kamer van Koophandel en vele vertegenwoordigers van nationale en internationale organi saties op het gebied van edelsmeedkunst. De heer Begeer werd door velen toege sproken. De heer W. van Rossum du Chattel sprak namens den Bond van Edelmetaal- vereenigingen, waarvan de heer Begeer voorzitter is. Hij bracht naar voren de groote verdiensten van den heer Begeer ten opzichte van de organisatie. Reeds Be- geer's vader stippelde de lijnen uit. waar langs het mogelijk was, het vak te organi- seeren, waaraan groote behoefte bestond. De jubilaris heeft de voetsporen zijns vaders gedrukt en het is hem gelukt, een nationale organisatie op te bouwen. Wat zijn technisch kunnen betreft, daarvan getuigt wel deze tentoonstelling. De heer Krijgsman, wethouder van 's-Hertogenbosch, sprak als voorzitter van de Federatie ter behartiging van de be langen van den Handel in gouden en zil veren werken en namens den Katholieken Bond. De heer R. Wilm, uit Berlijn voerde het woord namens de intern, organisatie, aan gesloten bij het Bureau Internationaal (B.I.B.O.A.), dr. Metz sprak nog namens de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. mr. J. F. v. Roijen na mens de V.A.N.K., dr. Brinkgreve namens de English Trade Association. Nadat de Duitsche gezant enkele woor den gesproken had namens de Deutsche Gesellschaft für Goldschmiede en de ten toonstelling geopend had verklaard, heeft de jubilaris allen dank gebracht. In het ochtenduur had reeds een meer intieme huldiging plaats gehad, waarbij de heer Begeer is toegesproken door de heeren dr. Brinkgreve namens de direc teuren van het bedrijf door mr. Kettlitz namens commissarissen, door D. Vos na mens de Indische afdeeling, door I. Vos namens de Hollandsche magazijnen en den jongeheer Jaap Vos. die een zilveren estaffestaf met oorkonde aanbood De directeuren boden een bronzen leg penning aan en ook op de receptie des middags deden de sprekers hun woorden van cadeaux vergezeld gaan. DE VEILIGHEIDSLAAN DER K. N. A C. Vele auto's afgekeurd. In de veiligheidslaan van de K. N. A. C. welke is opgericht op den wandelweg naast de Boorlaan te 's-Gravenhage, zijn op den eersten dag 253 automobielen be proefd. De meerderheid hiervan voldeed niet aan redelijk te stellen eischen van verkeersveiligheid. Niet minder dan 142 werden als onbe vredigend aangemerkt, terwijl 111 auto's geheel in orde werden bevonden en daar voor een oranjewimpel kregen, ten teeken dat zij de proeven met goed gevolg had den doorstaan. Afgekeurd werden om. ook de dienst auto van den Haagschen burgemeester en de wagen van den voorzitter van de K N. A. C. RECLAME. dankt zij voornamelijk aan het bezit van een onberispelijk gave huidresultaat van het regelmatig gebruik der Palmolive zeep. Samengesteld uit de cosmetische olijf- en palmoliën, wordt Palmolive zeep door 20.000 schoonheids-experts nadrukkelijk aanbevolen om de teint der jeugd te behouden. Pas daarom de beroemde Palmolivemethodetoe: mas seer 's morgens en 's avonds twee minuten gezicht, hals en schouders met het rijke schuim van Palmolive en warm water. Daarna af spoelen, eerst met warm, dan met koud water. Over de snelle resultaten zult U zich stellig verwonderen 1 AtMOUVE Z6EI> PAtMQLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOlivt Houdt U er met Uw snelheid steeds rekening mee dat snel stoppen noodzakelijk kan zijn? STAATSRAAD HARTE VAN TECKLEN- BURG GEHULDIGD. Bij zijn tachtigsten verjaardag. Onder zeer veel blijken van belangstel ling heeft gisteren mr. J. J. L. Harte van Tecklenburg. te Den Haag lid van den Raad van State, zijn 80sten verjaardag ge vierd. Namens H. M. de Koningin ontving de heer Harte van Tecklenburg een tele- grafischen gelukwensch. Voorts werd hem door de leden van den Raad van State een zilveren vaas aangeboden, met een inscriptie, vermeldende de jaren dat de heer Harte van dit hooge college deel heeft uitgemaakt Dit geschenk houdt verband met het feit, dat de heer Harte onlangs 25 jaar lid van den Raad van State is geweest. In den loop van den dag kwamen o.a. de vice-president van den Raad van State, Jhr. Beelaerts van Blok land. minister Deckers, vele leden van den Raad van State, alsmede tal van andere personen den heer Harte van Tecklenburg gelukwenschen. Ook mocht hij van ver schillende zijden bloemstukken ontvangen DE WINKELSLUITINGSWET. Amendementen van den heer Van Hellenberg Hubar. De heer Van Hellenberg Hubar heeft op het wetsontwerp Vos tot wijziging der Winkelsluitingswet eenige amendementen ingediend. Waar de geldende wet ook den verkcop van consumptieijs vrij laat, kunnen tal van winkels, tegen de bedoeling van den wet gever in, den geheelen Zondag geopend zijn. Eén der amendementen beoogt hier aan een einde te maken. Een ander amendement betreft de auto maten. De voorsteller zegt: De automatenver- koop, zooals deze zich heeft ontwikkeld, maakt de gansche winkelsluitingsregeling goeddeels waardeloos. Daarom is noodig 'n z.g. bijvulverbcd, door menige gemeente reeds vastgesteld, door ons hoogste rechts college evenwel in strijd met de wet ge acht. Een bijvulverbod zal dus in de wet zelf moeten worden opgenomen. Om con trole van dit verbod mogelijk te maken, moet worden bepaald dat een automaat niet geheel of gedeeltelijk in een winkel mag worden geplaatst, wil men dezen althans benutten in sluitingstijd. H. DE BOOT. Een Engelsche onderscheiding. De Royal National Lifeboat Institution te Londen heeft, naar Reuter meldt, den heer H. de Booy, secretaris der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij wegens het organiseeren van het Derde Internation. Congres voor Reddingswezen benoemd tot „honorary life governor". Hier bij werd den heer De Booy een, door den Prins van Wales, als voorzitter der Insti tution, onderteekende oorkonde aangebo den. Deze onderscheiding is nimmer tevoren aan een vertegenwoordiger van een niet- Engelsche reddingmaatschappij te beurt gevallen. EVENREDIGE VRACHTVERDEEUNG TE ROTTERDAM GESTAAKT. Schippers ontevreden. De bevrachting der binnenschepen inge volge de wet op de evenredige vrachtver- deeling te Rotterdam, is gisteren stopgezet. De aanleiding daartoe is, dat de schippers weigeren volgens het tot heden geldende systeem van bevrachting, waarbij de com missie een bepaalden schipper aanwijst voor een bepaalde reis, verder te be vrachten. De schippers willen nummeren, evenals te Amsterdam geschiedt. Zij wilden zich gistermorgen niet meer onderwerpen aan de regelen, die de commissie voor de be vrachting stelde. De bevrachtingscommis sie, die zich nog verder over den toestand, die thans ontstaan is, zal beraden, heeft voorloopig de regeling buiten werking ge steld. De bevrachting buiten de beurs en buiten de commissie om, is op het oogen- blik vrij. Er worden thans verschillende schepen op deze wijze bevracht. Van blijvenden aard zal deze toestand evenwel niet zijn. De schippers zijn den laatsten tijd erg ontevreden, daar de evenredige vracht- verdeeling niet aan hun verwachtingen beantwoordt. Dezer dagen, tegen het sluiten van de schlppersbeurs, moest de politie reeds in grijpen om de orde te bewaren. De schip pers hadden toer reeds gedreigd, dat zij, als aan hun wenschen inzake wijziging van het systeem van bevrachting niet werd voldaan, zij hun rroteit zouden her halen. "bid. HET MENGGEBOD VOOR MARGARINE. Wordt het percentage natuurboter weer verlaagd? Naar de „Utrechtsche Crt." verneemt bestaat de kans, dat het percentage na tuurboter, dat thans in de margarine moet worden verwerkt, weer verminderd wordt, doordat men uit Engeland aan den Neder- landschen handel bericht heeft, er prijs op te stellen, dat ook gedurende den win ter met de levering van groote hoeveel heden natuurboter wordt voortgegaan. HET VERVOER-VRAAGSTUK. De weg tot ontwarring. Door den heer W. Prins, directeur van de N.V. ötoomooot-onderneming „uoncor- aia" te Arnhem is een brocnure geschre ven, waarin hij tracht den weg tot ver warring van het Nederlandsche vervoer- vraagsiuk aan te geven. Na uitvoerige beschouwingen komt de schrijver in groote lijnen tot oe vo-gende gedachten: 1. De Overheid bevoraere en regele het verkeer langs de waterwegen in den zin, ais hierboven aangegeven i natte plaatsen- systeem) zijnue de meest natuurlijke, logische, practische, tevens de meest eco nomische wuze van vervoer voor deze lan den en de daarbij behoorer.de achterlan den, een en ander als gevolg van de hier voor genoemde argumenten en motieven. 2. De overheid bescherme het particu liere vervoerwezen in den meest uitgebrei- den zin des woords, en veel meer eiiectief dan tot heden gebruikelijk, tegen die ver voerbedrijven te land, die, op welke wijze dan ook, direct c. indirect met Overheids steun werken, c.q. dour de Overheid gepri- vilegeerd worcen. De zeer eenzijdig geregelde spoorweg wetgeving, met als gevolg de zeer uitzon derlijk financieel bevoorrechte positie van het Nederlandsche spoorwegbedrijf als vervoerbedrijf, t. o. v. het overige particu liere vervoerwezen in Nederland, geeft hiertoe dwingende aanleiding. 3. De Overheid stelle in een veel meer deskundig en effectief werkend college van toezicht op de bedrijfsgestie van het met Overheidssteun werkende spoorweg bedrijf (en trambedrijven), speciaal ook voor wat betreft de vrachten-politiek dezer bedrijven. 4. De Overheid legge aan de met moderne vervoermiddelen werkende weg-gebruikers op een belangrijk deel van de kosten van den landweg naar den maatstaf, zooals hierboven nader uiteen gezet. 5. De Overheid stelle in wettelijke keu ring en herkeuring van personeel en ma terieel, voor alle met moderne vervoermid delen werkende landvervoerbedrijven, in verband met de veiligheid voor personeel en publiek. 6. De Overheid regele, mede in verband met punt 5, de arbeidstijden bij bedoelde moderne landvervoerbedrijven, in den geest als hierboven aangegeven. MANIFEST R.K. STAATSPARTIJ. Tegen eiken vorm van dictatuur. Het bestuur van de R.K. Staatspartij publiceert in de katholieke pers een mani fest betreffende de plaats der partij in het tegenwoordige staatkundige leven. Aan den tekst ontleenen wij: „Omdat, zeker in Nederland, de taak der overheid niet behoorlijk kan worden ver vuld zonder gezonden volksinvloed, wil de Katholieke Partij vasthouden aan een ver tegenwoordiging des volks. De samenwer king van overheid en volk. toegepast met wijze beperking, moet verzekeren een goed geordende medezeggenschap en de open bare behandeling der openbare zaak. Juist om "deze groote volksgoederen in hun we zenlijke beteekenis te behouden, zullen ln practijk en wetgeving die wijzigingen moe ten worden gebracht, waardoor uitwassen worden afgesneden en het waarachtig volksbelang wordt gediend. „Een regeeringsvorm echter, waarin elke parlementaire zelfstandigheid als verzet wordt beschouwd, verwerpt de Katholieke Partij, als volkomen ln strijd met de ge schiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regeeringsvorm is een gevaar voor gezag en vrijheid belde. „Daarom stelt de Katholieke Partij zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur. „Zeer bijzonder ln dezen bewogen tijd vordert het landsbelang een zoo krachtig mogelijk steunen van het zware werk dei regeering. Daarom stelt de partijleiding in volledige overeenstemming met de fractie in de Tweede Kamer thans voorop een aantal maatregelen, die aan het program 1933 concrete uitvoering geven. „Een economisch beleid, met name een handelspolitiek, welke met het oog op den landbouw, de nijverheid en den handel ook in de tegenwoordige omstandigheden de volkswelvaart zooveel mogelijk verzekert, zoowel door het binnenlandsch verbruik steeds meer ln te stellen op de eigen pro ductie, als door het toepassen van wedtr- keerigheid bij de regeling der intenul nale handelsverhoudingen. Werkbeho.: werkverruiming behooren in elk opij voorop te staan. „Een maatschappelijke opbouw, die goed den klassenstrijd terzijde stelt, overbelasten staat verlicht en den ben- standen hun plaats geeft ln een corpe tieve maatschappij. „Steun aan den middenstand om li vergroeide maatschappelijke verhout: eigen plaats en taak te behouden „Handhaving van het gezag, dat mets leidvolle kracht elk optreden in woord daad onderdrukt zoo dit een aanrani beteekent van onze grondwettelijke insv lingen, in het bijzonder voor de positie r ons nationale koningschap. .Beveiliging van de christelijke grez slagen van ons volksleven, door een to tige gezinspolitiek. „Daarnaast worde de krachtigste bestrj ding ter hand genomen van de opent! zedenverwildering en van alles wat ie in de hand werkt. „Aanvulling der regeling inzake het c muieeren van inkomsten uit opent! ambten. „Tegengaan van elke niet beslist noo^ zakelijke gelijktijdige vervulling ambten." o DE POSTVLUCHTEN. De Snip (uitgaand) is uit Djask e trokken en te Jodphur aangekomen. De „Ijsvogel" is in Bagdad aangekonsj INVOERBEPERKING. De minister van Economische Zal heeft bepaald dat de> bedragen en hoere heden, waarvoor bij den invoer van celein, fijn en sanitair aardewerk en r: muur- en wandtegels, r.lsnog toewijs zal worden verstrekt, vastgesteld worn op 25 pCt. van het bedrag waarop de ar vragers overeenkomstig de gestelde reJ len, ten hoogste aanspraak kunnen mal: Voorts heeft de minister bepaald, dal t bedrag voor overhemden en zakdoek eveneens vastgesteld zal worden op 25 [0 VERSPREIDE BERICHTEN. De Nederlandsche consul-generi Leipzig, de heer F. M. Knobel, is g> avond tegen acht uur, toen hij een f> voorstelling in het „Ufa-Palast am Ztf bijwoonde, door een beroerte getrollf Kort daarna gaf hij den geest. Bij Kon. besluit is aan prof. dr. I Slotemaker de Bruine, op verzoek, een: ontslag verleend als lid, tevens voorclt® van het bestuur van het fonds, bedoeld: art. 123, derde lid, der Ziektewet, en f benoemd tot voorzitter van genoemd k stuur dr. N. M. Josephus Jitta, voorat® van den Gezondheidsraad te 's-Grara hage, lid van dat bestuur. Bij Kon. besluit ls benoemd tot bod' leeraar aan de Landbouwhoogeschoo! Wageningen, dr. ir. C. H. Edelman, te AS' sterdam. De Rijksmiddelen hebben in Sept® ber f. 33.255.400 opgebracht, of f. 3 3225 meer dan verleden jaar. In de eerste neg® maanden was de opbrengst f. 280.950® of f. 14.916.800 minder dan verleden De gewone audiëntie van den minis* van sociale zaken zal op Woensdag 18 Of tober 1933 niet plaats hebben. VERBOUW AARDAPPELEN 1934- En Lidmaatschap der Aardappel- organisatie. De Gewestelijke AardappelorganisaW in Noord-Holland en Zuid-Holland heb": per circulaire aan de districtsbesluren Noord-Holland en Zuid-Holland medegf deeld, dat alleen nog tot 1 November d toetreding als lid mogelijk zal zijn. leen zij, die over eigen verbouwde vo® - nx raden aardappelen beschikken, mogeD worden aangenomen. Deze stopzetub der toetreding houdt verband met de gelijkheid, dat de verplichte bepcrW-j van de aardappelteelt, welke ln oveij** ging ls, in 1934 tot stand zal komen. Ed scherpe schelding tusschen leden G. A. O. en niet-leden ls hierbij wehf?,'. lijk en noodzakelijk, daar de eerste uit aard der zaak, wegens hun bewijs van ra bouw en grootte der productie en we?L medewerking aan de steunregeling het meeste recht hebben op verbouw 1934.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10