N.V. „HET MOTORHUIS" EILIGHEIDSWEEK der K.NAC. VEILIGHEIDSWEEK K.N.A.C. N.V. LEIDSCH DAGBLAD 74*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 October 1933 Derde Blad No. 22568 BINNENLAND. voor AutomohilistQn .JÉL. //O Cl 1933 Burgerlijke Stand v. Leiden IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIllllllllllllilltlllHII DE SUIKER WORDT DUURDER. CRISIS-HEFFING VAN 9 CENT PER K.G. Met ingang van Maandag. Bii Kon. Besluit zijn thans de artikelen 9 11 en 14 der Landbouw-Crlsiswet van tóepassing verklaard op suiker. Onder suiker wordt hierbij verstaan alle bij vervaardiging binnenlands met accijns belaste suiker, met uitzondering van me lasse er van. niet uit al dan niet geïnver teerde suikeroplossingen bestaande, «troop. Gedurende het tijdvak van 16 October 1933 tot 1 September 1934 is, ongeacht het Snaaide bij of krachtens de Suikerwet 1924 het in voorraad hebben, vervoeren en invoeren van suiker, in al dan niet ver werkten staat, voorzoover deze suiker in |5het vrije verkeer wordt gebracht, slechts ^■éeestaan na betaling, bij het in het vrije Haerkeer brengen van die suiker, van een door den minister van Financiën telkens Ydor een door hem te bepalen tijdvak vast t« stellen bedrag. Dit bedrag wordt ultge- I drvkt in een percentage van de hoofdsom I van den accijns, welke ten aanzien van Bijgevoerde, bij den invoer niet aan accijns ^Bdenvorpen suiker en suikerhoudende BKederen, berekend wordt, met inachtne- BnHnï van het voor de vaststelling van het invoerrecht in aanmerking genomen Hjoogste suikergehalte, of, indien de aan gever dit verlangt, van het te zijnen koste te beoalen gehalte. K Voor met saccharine of andere kunst matige zoetstof bereide goederen wordt 'het hoogste suikergehalte geacht honderd te bedragen. Zuivere natuurhoning wordt bij invoer ïn verpakkingen, inhoudende meer dan 1200 gram netto, geacht geen Biker te bevatten. Bij invoer van gedis- jlleerd. waarvan de alcoholaccijns niet naar de juiste sterkte berekend wordt van jn en van met niet meer dan 5°/o suiker -reide goederen blijft de heffing mede -hterwege. Bij uitvoer met teruggaaf van den sui- -raccijns van suikerhoudende goederen, „ie ten uitvoer zijn aangegeven vóór 1 Juli 1934, wordt geen teruggaaf van de in dit -sluit, bedoelde heffing verleend, tenzij "langhebbenden ten genoege van den imster van Financiën aantoonen. dat de Iker, waarmede de goederen zijn ver- dlgd, aan deze heffing is onder- orpen. Het is verboden op het tijdstip van in- ng der in dit besluit bedoelde heffing iker in onverwerkten staat in het vrije verkeer voorhanden te hebben of te ver eren. tenzij hiervoor binnen 2 maanden 'et voor het eerst vastgestelde bedrag der 'effing wordt voldaan ten kantore van en ontvanger der accijnzen. Voor de berekening van het verschuld igde worden kandij, ruwe suiker en "sterdsuiker geacht belast te zijn met "ijns van f. 22.50 per 100 K.G. Suiker- oudende vloeistoffen blijven buiten aan- erking. Van de heffing zijn uitgesloten de voor den suiker, die per opslagplaats, met begrip van de hoeveelheden, die daar- een onderweg zijn, niet grooter zijn dan 50 K.G. Onder opslagplaats is te verstaan "der gebouw, erf of besloten terrein. In- ien iemand in dezelfde gemeente meer an één opslagplaats in gebruik heeft, orden deze voor de toepassing van dit esluit als één opslagplaats beschouwd. (Voorraden, grooter dan 250 KG., zijn voor de volle hoeveelheid aan de heffing onder- orpen. De heffing zal bedragen 40 opcenten op den bestaanden accijns van f. 22.50, zoodat de heffing f.9 per 100 K.G. zal bedragen. Van andere zijde schrijft men ons: De risis-suikerheffing zal worden nagevor- erd van de op het tijdstip van ingang in et vrije verkeer voorhanden en in ver- oer zijnde suiker in onverwerkten staat oor zoover de hoeveelheden per opslag- laats in totaal 250 kilogrammen te bo en gaan. In verband hiermede moet de gebruiker of hoofdgebruiker van de opslagplaats, aarin de suiker in natura aanwezig is of aarheen deze onderweg is, binnen drie dagen na den dag van het in werking tre- en van het besluit, derhalve vóór 20 Octo ber a s. en indien de voor de heffing ereischte voorraad door lateren inslag Van reeds vóór den 16en October 1933 afge zonden hoeveelheden wordt bereikt of ver hoogd, telkens den eerstvolgenden werk dag na den dag van inslag, tegen ont vangbewijs schriftelijk aangifte doen bij den ontvanger der accijnzen over de ge meente, waarin de opslagplaats gelegen is. Deze aangifte moet onderteekend zijn en moet bevatten: a. naam en woonplaats van den aan gever; b. aanduiding van de opslagplaats, Waarin de suiker zich bevindt; c. de juiste hoeveelheid voor de navorde ring in aanmerking komende, van zet- meelsuiker en andere suiker afzonderlijk, die in iedere opslagplaats aanwezig is, met optgave van de hieronder begrepen hoe veelheden, die verkocht, doch nog niet af geleverd zijn, gesplitst naar de verschillen de koopers, met vermelding hiervoor van hamen en woonplaatsen der koopers. die eventueel voor deze hoeveelheden voor de betaling der heffing zullen zorgen. Onder opslagplaats is te verstaan ieder gebouw, erf of besloten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan een opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor de toepassing van dit besluit als een opslagplaats beschouwd. Suiker, die binnen een maand na het in het eerste lid bedoelde tjidstio in een op slagplaats wordt aangetroffen, alsmede suiker, welke blijkt in die maand uit de opslagplaats te zijn afgeleverd of ver bruikt, wordt, voor zoover niet het tegen deel aannemelijk wordt gemaakt, geacht reeds met ingang van den dag van het in werking treden van het besluit in de op slagplaats aanwezig of daarheen onderweg te zijn geweest. stafbaar met hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste f. 10.000. DE POLITIE EN HET WILHELMUS. tottflssaris van politie te Am- hpt ,,t zicl1 ih een circulaire tot staat fewend. waarin vermeld het nntmno? !}e?en bU het spelen van te worrw^6 '""^l'ed de houding dient worden mitanv!»nomen en gesalueerd te ^t ve°hinderen. ndere °^tandlgheden VERHOOGING PRIJS RUNDVLEESCH. ACCIJNS VERHOOGD VAN 10 TOT 30V. Crisis-Rundveebesluit. In het Staatsblad is opgenomen een Koninklijk Besluit tot toepassing van de artikelen 9 en 12 der Landbouw-Crlsiswet 1933 op rundvee. Bepaald is, dat gedurende het tijdvak van 15 October a.s. tot 15 October 1934 het in voorraad hebben van rundvee, ten aanzien waarvan accijns is voldaan of van een dood stuk rundvee, waaraan slacht- tingshandelingen zijn verricht, slechts is toegestaan tegen betaling van een door den minister van eccnomische zaken tel kens voor een door hem te bepalen tijdvak vast te stellen bedrag, dat verschillend kan zijn naarmate van den betaalden accijns. Dit bedrag moet worden betaald ten behoeve van bet Landbouw-Crislsfonds. In de gevallen, waarin op grond van wetteliike bepalingen afschriiving van den geslachtsacciins of geheele of gedeelteliike teruggaaf van dien accijns wordt verleend vindt oo overeenkomstige wiize, hetzij af schriiving, hetzij geheele of gedeeltelijke teruggaaf plaats van bedoeld bedrag. De minister van economische zaken heeft voorts bepaald, dat voor het tijdvak van 15 October tot en met 31 December 1933 het bedrag, bedoeld in art. 2 van het Crisis-Rundveebesluit (zie boven) zal wor den vastgesteld op 200°/« van den accijns op het geslacht. Een verhooging dus van 10 tot 30°/». Gelijk reeds eerder gemeld zal dus bin nenkort. de prijs van het rundvleesch ver hoogd worden. Wij vernemen echter, dat hier ter stede die verheoging in ieder geval nog niet direct op Maanda<* za! ingaan. De Leidsehe slagers moetep dien avond eerst nader confereren en dan de nieuwe prijzen vaststellen. Volgens andere berichten is ook een crisis-accijns on paarden- en schapen- vleesch in voorbereiding. NIEUWE GEZANT IN BELGIË. Jhr. Tjarda van Starkcnhorch Stachouwer benoemd. Aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborch Stachouwer, commissaris der Koningin in de provincie Groningen, is od zijn verzoek met ingang van 16 October 1933, op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zoodanig den lande bewezen. Met ingang van denzelfden datum is jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer voornoemd, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister der le klasse bij de Belgische en Luxemburg- sche Hoven benoemd. Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd op 7 Maart 1888 te Groningen ge boren. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap aan de universi teit te Groningen. Na zijn promotie vestigde hij zich te 's-Gravenhage als advocaat op het kan toor van mrs. De Ranitz Bakker en De Hoog, totdat hij in 1912 werd benoemd tot adiunct-commies bü het departement van Buiteniandsche Zaken. In 1915 ging hij in diplomatieken dienst en werd be noemd tot honorair attaché bij de Neder- Iandsche legatie te Brussel, in 1915 tot gezantschapsraad te Washington, in 1919 tot gezantschapssecretaris te Parijs, in 1924 tot gezantschapsraad te Berlijn. Tijdens zijn verblijf te Washington was jhr. Tjarda verbonden aan de Nederiand- sche delegatie, welke deelgenomen heeft aan de conferenties te Washington, Genua en 's-Gravenhage. In dat jaar werd jhr. Tjarda benoemd tot Commissaris der Koningin in Gro ningen. o OP-WACHTGELD-STELLING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Thans weer 850 arbeiders-remmers. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Januari 1934 bij de Ned. Spoorwegen tot volledige invoering van de Kunze-Knor- rem worden overgegaan. Na deze volledige invoering zullen alleen nog arbeiders-remmers voor de bediening van de snelgoederen. en stukgoederentrei nen noodig zijn, zoodat een groot aantal arbeiders-remmers moeten afvloeien. Daar niet alle arbe'ders-remmers. die den treindienst verlaten, bij andere dien sten te werk gesteld kunnen worden, zul len ongeveer 850 arbeiders-remmers voor ontslag onder toekenning van wachtgeld in aanmerking komen. PRIJSSTIJGING VAN AARDAPPELEN. Vragen aan de regeering. Het lid der Tweede Kamer mej. Meijel heeft den minister van sociale zaken ge vraagd Is de minister in verband met het feit dat door de laatste regeeringsmaatregelen de prijs van de aardappelen in den detail handel zóózeer is gestegen, dat het voor werkicozen met groote gezinnen zeer be zwaarlijk is dit volksvoedsel te koopen, bereid te overwegen of niet voor de ge noemde gezinnen aardappelen tegen lager prijs beschikbaar kunnen worden gesteld? MEJ. H. S. S. KUYPER In Zwitserland,, waar zij reeds geruimen tijd voor herstel van gezondheid ver toefde, is overleden mej. H. S. S. Kuyper, de oudste dochter van wijlen dr. A. Kuyper Mej Kuyper, die een bekend letterkun dige was, schreef o.m. „Brieven uit Rus land". „Van het licht dat scheen in de duisternis". „In het land van Guido Ge- zelle", „Een half jaar in Amerika" en „Hongarije in oorlogstijd". "Tevens schreef zij enkele politieke bro chures en ko na het „verlijr" n van naar vader een hr-k, waarin zij diens levens wond bec" neef. LUCHTPOST PER „POSTJAGER Bijzondere Postviucht NederlandNed.- Indië v.v. met den „Postjager". De gelegenheid wordt opengesteld om luchtpost te doen vervoeren met het snelle vliegtuig „Postjager", dat op een nader te bepalen datum een bijzondere vlucht naar Ned.-Indlë zal ondernemen, waarbij het traject in ongeveer 3'/z dag zal worden afgelegd. Vervoerd zullen worden op risico van de afzenders volledig gefrankeerde ge wone en aangeteekende brieven, briefkaar ten en andere stukken, bestemd voor Ned.- Indië. Brieven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten zijn van dit ver voer uitgesloten. De stukken zullen van een bijzonderen stempelafdruk worden voorzien. Het luchtrecht, dat gelijk is aan dat voor het gewone wekelijksche luchtvervoer en eventueel ook de gewone porten en rech ten, moeten althans gedeeltelijk voldaan worden met het luchtpostzegel voor bij zondere vluchten. Voor briefkaarten en open kaarten moet derhalve wegens port en luchtrecht tezamen minstens 30 cent, worden voldaan Stukken waarop het bijzondere zegel niet voorkomt, worden in geen geval met den Postjager verzonden. Voor de retourvlucht geldt hetzelfde luchtrecht als voor de heenvlucht. Voor Nederland bestemde correspondentie te verzenden met de retourvlucht, kan in een volledig voor luchtpostverzending gefran- keerden omslag aan het hoofd van den P.T.T.-dienst te Bandoeng worden gezon den. De frankeerkosten (gewone porten en rechten alsmede luchtrecht) voor de te rugzending, moeten aan genoemd Hoofd worden overgemaakt per postwissel, welke per luchtpost moet worden verzonden. De verzending van deze retourstukken en postwissels kan geschieden met den gewo nen wekelijkschen luchtdienst oo 19 en 26 October of met den Postjager zelf. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Veilig rijden. „Goed mechanisme, veilig automobilis me" en „Veilig rijden doet ongelukken mijden" staat op de motorkappen van de automobielen der groote benzinemaat schappijen in Nederland, gedurende de Veiligheidsweek der K. N. A. C., welke morgen begint, te lezen. Wij weten niet welke van de twee slagzinnen het meest doeltreffend is. Zeer zeker was het een goede gedachte deze twee hand in hand te laten gaan. De K. N. A. C en wij heb ben hierbij het oog op de door haar Maandag a.s. te 's-Gravenhage te openen „Veiligheidslaan", wijdt dit jaar groote aandacht aan de veiligheid van het me chanisme, maar daarnaast ontveinst zij zich niet, gezien bovengenoemde opschrif ten, dat een goed mechanisme bestuurd door een slecht rijder geen waarborg voor veilig rijden behoeft te zijn. En de vraag, welke zich bij ons opdringt is, „hoe kunnen wij, indien het mecha nisme goed is en aan alle redelijke daar aan gestelde eischen beantwoordt, het ook veilig besturen?" Talrijk zijn de fouten, die bij het be sturen van een automobiel kunnen wor den begaan én''fikt lijkt ons raadzaam hieronder een korte opsomming van raad gevingen te plaatsen, die indien zij strikt worden nagekomen, een veilig verkeer zullen bevorderen. 1. Rijdt steeds zooveel mogelijk rechts. 2. Haalt links in. 3. Haalt nooit in bochten in. 4. Regelt uw snelheid in de bocht naar de plaatselijke gesteldheid. 5. Geeft acht op verkeersteekens. 6. Verlicht maar verblindt niet. 7. Rijdt behoedzaam van een zijweg ko mende, den hoofdweg op, ook al komt gij van rechts; doe hetzelfde bij onbewaakte overwegen. 8. Geeft tijdig verandering van richting aan. 9. Stopt niet op hoeken, in bochten of midden op den weg. 10. Geen alcohol op den weg. 11. Regelt uw snelheid naar de plaatse lijke gesteldheid 12. Weest er steeds op bedacht, dat snel stopDen noodzakelijk kan zijn. 13. Geeft signaal als de veiligheid van het verkeer dit vordert, maar ook al leen dan! 14. Zorgt dat het mechanisme van uw automobiel ten alle tijde in orde is. 15. Laat u niet afleiden achter 't stuur. 16. Snijdt nooit. 17. Haalt niet te ver uit bij inhalen. 18. Snijdt geen linker hoeken af. 19. Maakt de rechter bochten zoo kort mogelijk 20. Opent geen portieren aan de ver- keerszijöe. Indien de automobilisten allen boven staande wenken na zouden komen, dan was er van die zijde althans, voor het verkeer geen gevaar meer te vreezen. MINIMUM-STEUNNORMEN AAN WERKLOOZE GEZINNEN. Op verhooging aangedrongen. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft in een adres o.m. het navolgende onder de aan dacht van den minister van Sociale Zaken gebracht Door de langdurige crisis geraakt een steeds grooter aantal gezinnen van werk- looze arbeiders In voortdurend ernstiger moeilijkheden. In het bijzonder geldt dit in de vele gemeenten, waar de steunnor- men laag zijn. De oorzaak van deze oJ. onhoudbare toe stand ligt mede in het feit, dat de Re geering haar goedkeuring aan deze lage steunbedragen heeft verleend. Daarnaast is doorde Regeering voor een aantal gemeenten de steunnorm voor een gezin, bestaande uit man en vrouw, bepaald op f. 7 per week ondanks het feit, dat de Raden dezer gemeenten op een hoogeren steunnorm aandrongen. Daardoor is de toestand ontstaan, dat in zeer veie gemeenten genoemd bedrag ais steunultkeering is vastgesteld en in een aantal gemeenten zelfs een nog lagero norm, terwijl deze uitkeeringen .als er kin deren zijn. slechts met f0.50 of f 0.75 per kind en per week worden verhoogd. Deze ultkeerlngen beteekenen dus, dat in ons land duizenden gezinnen rond moe ten komen van 'n inkomen van f. 6 tot f 7 per week. wanneer er een paar kinderen zijn, van f.7 a f. 8.50 per week, terwijl de dubbel-uitgetrokkenen en de niet-verze- kerde arbeiders nog geringere bedragen ontvangen. Deze toestand is voor een groot aantal gezinnen, vooral in de drie Noordelijke provincies nog verergerd door de omstan digheid, dat de z.g. rouleer-regeling is op geheven en de daardoor van de werkver schaffing geheel of gedeeltelijk uitgeslo ten werkloozen nu uitsluitend of bijna uit sluitend van het steunbedrag moeten leven. Het behoeft voorzeker geen nadere toe lichting. aldus het adres dat deze bedragen onder alle omstandigheden te gering zijn, om daarvan zelfs gedurende korte tijd op eenigszins menschwaardige wijze te leven, ook al wordt rekening ge houden met het feit, dat veie werkloozen ten plattelande bepaalde levensmiddelen zelf kweeken of/en verbouwen. Het is naar de meening van adressan ten noodig, dat door den minister wordt bepaald, dat slechts die eemeenten subsi die in de kosten der steu .regeling krijgen, indien in de steunregeling is bepaald, dat de minimum-steunnorm voor een gezin, bestaande uit man en vrouw, in geen geval minder dan f. 8 per week zal bedra gen en dat het bedrag voor elk gezinslid méér dan twee ten minste f. 1 per week dient te zijn. Ten einde deze verhooging van de steun norm en de kindertoeslag effect te doen sorteeren (mede in verband met de ver laagde loonen. die feitelijk in vele geval len geen basis meer kunnen zijn voor het vaststellen van de norm van de uitkeerin- gen). dringen zij er eveneens op aan. de percentages genoemd in artikel 8 der steun regeling, van 65 resp. 70, te verhoogen tot 85 resp. 90. o PRIJSVRAAG NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. In totaal bijna 174.000 oplossingen. De propaganda-afdeeling van het Natio naal Crisis-comité deelt mede: Volgens de officieele telling der ingeko men briefkaarten naar aanleiding van de prijsvraag, zijn er 173.960 briefkaarten ontvangen. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit alleen de telling betreft en dat het grootste aan tal briefkaarten nog geschift meet worden in goede en verkeerde oplossingen Dit zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Het Nationaal Crisis-Comité verzoekt dan ook dringend niet lastig gevallen te worden met het verzoek om nadere in lichtingen. EEN DIENST DIE NIET WORDT INGEKROMPEN. Het aantal kommiezen zal, als gevolg van den toenemenden smokkelhandel, worden uitgebreid met rijksklerken. De daardoor ontstane vacatures zullen worden aange vuld door schrijvers op arbeidscontract. Ook zullen de in 1928 geslaagde kommie zen. die niet voor plaatsing in aanmerking zijn gekomen, alsnog in tljdelljkèn dienst aangesteld worden om uitsluitend in den velddienst in de Zuidelijke provinciën dienst te doen (N.R.Ct.) irblindende irllchfing f /15-22N Onochf20omliei<J by |k onbewaakte overwegen RECLAME. Op verzoek van de Kon. Ned. Ant. Club hebben wij onze Automatische remtcst* installatie peduronde de Veiligheidsweek gratis ter beschikking gesteld van de Auto mobilisten. De remlest-installati© bevindt zich in onze garage Hooge Rijndijk No. 6. 9023 TELEFOON 2135 36 EN 3260. GEBOREN. Helena, d. van H. C. Roosendaal en H. v. d. Lucht Catharlna Wllhelmlna, d. van J. de Nle en J. v. Weeren Antonla Dirkje, d. van D. v. Houten en M. Siera Elisabeth Catharina, d. van J. Rijnsburger en E. v. Vliet Alida, d. van P. v. d. Voort en G. W de Koning Jacoba, d. van G. E. de Groot en D. Wensveen Anna Maria, d. van C. P de Jeu en J. M. Oudshoorn Johannes Joseph, z. van J. J. Creljghton en M. J. J. v. d. Berg Jacobus, z. van M. Kloots en A. D. de Vink, ONDERTROUWD. H. Hogewoning jm. 31 j. en A. Keijzer jd. 21 j. OVERLEDEN. J. C. Leuering z. 1 dg. C. Hüber d. 7 j. J. Dubbelaar wedn. 75 j. M. G. Bek- ker ongeh. vr. 55 j. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. DE ZOMERTIJD. In de memorie van antwoord aan de Twcto'e Kamer betreffende hun voorstel tot afschaffing van den zomertijd zeggen de heeren v. d. Heuvel en Bakker o.m. het o.gende: Dot ei steeds meer aanpassing aou zijn gekomen aan den zomertijd, is naar onze m renin- volkomen on;uist gezten. Wel i. ir. sommige streken te dien aan zien sprake van een zeker fa alisme, om dat men zich van den zomertijd niets aan trekt; zelfs worden daar de dorpsklokken niet verzet. Men fulmineert daar niet meer tegen de wet, omdat men deze volkomen negeert. In streken, waarin dit niet wel mogelijk is, is zeker van aanpassing geen sprake, maar blijft het verzet onverminderd voort duren en dat is naar het oordeel van de voorstellers alleszins verklaarbaar. Ten eerste schept de zomertijd op het platte land groote verwarring, omdat volgens den zonnetijd wordt gewerkt en de dag- indeeling niet verandert, zoodat men steeds heeft te worstelen met groote tweeslach tigheid op het gebied van tljdregeling. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der plattelandsbevolking dat zich aan den zomertijd moet houden. Het beteekent voer hen, dat ze in de maand Juli al reeds 's morgens in het duister hun werk moeten verrichten, ter wijl dit er zelfs toe leidt, dat men een uu» langer per dag moet arbeiden. Deze last moet worden gedragen om de stedelingen een uur meer zonlicht te doen genieten, doch hoe onb'liijk is een dereeh'ke reveling te meer omdat ieder eigener beweging in staat is, om bet. voile daglicht te genieten, doordaartoe tijdig genoeg 's morgens op te staan. o JAPANSCHE PRINS IN ONS LAND. Gisteravond is in Den Haag aangekomen Prins Iyesate Tokugawa uit Japan. De Japansche prins maakt een reis door Europa, dat hij réeds vroeger heeft bezocht en is gisteren uit L"nden naar vUssineen overgestoken Om eeniee minuten na 8 u. arriveerde hij met den boottrein in Den Haag. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam is, 79 jaar oud. over leden de heer J. J. Hasltnghuls, tot kort geleden firmant in de distillateursfirma J. de Kuyper en Zoon te Schiedam en commissaris van de Vereenigde Glasfa brieken aldaar (Vad De tot generaal-maloor bevorderde kolonel S. G. N. Nauta Pieter komt van 's-Gravenhage te Arnhem in garnizoen. Ingediend is een wetsontwerp om door de wet te bekrachtigen het Kon be sluit van 9 Seotember j.l. waarbij voor een termijn van 3 maanden aanvangende 1 Seotember, de Invoer van eeniee draad producten o a draadnagels aan een beper king is onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9