CHIEF WHIP Ook U moet overgaan op LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 October 1933 I Gegarandeerd 100 zuivere Virginia' Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid VISSCHERIJBERICHTEN. GEVEILDE PERCEELEN. BELGIE. Geen aftreden van Hymans. Het bericht, dat minister Hymans zou aftreden en door Jaspar zou worden opge volgd, wordt ten stelligste tegengesproken OOSTENRIJK. Monarchistische actie. De Oostenrljksche monarchisten hebben een persconferentie bijeengeroepen, waar- In hun leider, kolonel Wolff, verklaarde, dat Oostenrijk aan den vooravond van een belangrijke monarchistische actie 6taat Men ral de republiek liquideeren. Wolff heeft aan bondskanselier Dollfuss een schrijven gericht, waarin hij eischt, dat de wetten, die de Habsburgers het verblijf In Weenen verbieden, zullen wor den Ingetrokken en dat den Habsburgers het verblijf in Weenen verbieden, zullen worden Ingetrokken en dat den Habsbur gers vergunning zal worden verleend, zich weer in Oostenrijk te vestigen, Kolonel Wolff beweerde verder, dat Zuid Tirol door de Italiaansche regeering aan prinses Maria, de toekomstige bruid van kroonprins Otto, als huwelijksgeschenk zal worden gegeven. In verband hiermede wordt uit Rome gemeld, dat alle geruchten betreffende een verloving van Otto met prinses Maria, de oudste dochter van den Itallaanschen koning, onjuist zijn en dat voor Italië de kwestie der restauratie van de Habsbur gers in Oostenrijk thans niet actueel is. Al deze berichten hebben hun oorsprong gevonden in het bezoek van de vroegere keizerin van Oostenrijk, Zlta, aan Rome, waar zij met het Vatlcaan en het Quiri naal onderhandelingen heeft gevoerd. Ook eenlge vooraanstaande Oostenrljk sche aristocraten waren dezer dagen in Rome, waar zij de ex-keizerin hebben ont moet. Men verwacht in verband hiermede een nieuwe en krachtige monarchistische pro paganda in Hongarije en Oostenrijk. De politie heeft den strijdhond voor Dultsche cultuur ontbonden. Het verbod gaat dadelijk ln. De bond wilde gister avond een concert inrichten, de plaatsen waren uitverkocht, maar het concert moest afgezegd worden. SPANJE. Een linkschc concentratie? De Jongeren in de radicale partij, de „Acclcn Iiepubllcana" en de federale partij pubilceereu een manifest legen de ontbin ding van de cortes en weigeren hun ver trouwen in de nieuwe regeering uit te spreken. In bedoeld manifest wcroen tevens de links republlkeinsche partijen uitgenoo- digd, zich tot één groote partij te ver smelten. PALESTINA. Staking te Jeruzalem. Gisteren werd te Jeruzalem door de Arabieren gestaakt als protest tegen de toenemende Immigratie van Joden. On danks het verbod trachtten demonstranten uit de oude stad naar de nieuwe stad te trekken. ZIJ werden evenwel door militai ren verspreid. Eenlge demonstranten wer den gewond. Een deputatie der Arabieren werd niet door de regeering ontvangen. ZUID-AMERIKA. Een nieuwe vredespoging. In verband met het afsluiten van het antl-oorlogsverdrae tusschen de Latijnsch- Amerikaansche staten, hebben de presi denten van Argenltië en Brazilië een spe ciale ultnoodiging gezonden aan de regee ringen van Paraguay en Bolivia, waarin een beroep op hen worde gedaan om een einde te maken aan de vijandelijkheden in den Gran Chaco. Zooals men weet. is Paraguay een der on: erteekenaars van het antl-oorlogsver- drag. o SIAM. De muiterij. Naar verluidt, heeft prins Bovaradej, een lid der koninklijke familie zich aan het hoofd der muitende troepen gesteld, welke oprukken naar de hoofdstad Bang kok. De regeering heeft in een communiqué verklaard, dat zij van plan is, de revolu tie te onderdrukken en de orde te her stellen. Zij verzekerde aan de buitenlandsche legaties, dat het leven en goed der buiten landers in Slam veilig is Het is moeilijk bijzonderheden over de actie te verkrijgen, daar de verbindingen gestagneerd zijn en een censuur is inge steld. NIEUW-ZEELAND. Versterking der weermacht. Minister Forbes heeft in ht parlement te Wellington meegedeeld, dat de regeering besloten had vier nieuwe bombardements vliegtuigen aan te schaffen en de kust verdediging op enkele plaatsen te verster ken. De belde groote kruisers zuilen binnen vijf jaar door drie moderne kruisers moe ten worden vervangen. Met minister Lyons van Australië is overeenstemming verkregen nopens de uit wisseling van een zeker aantal Nieuw- Zeelaudsche strijdkrachten tegen Austra lische en omgekeerd, om aldus den ge- meenrehappelljken band tusschen Austra lië en N'euw-Zeeland te versterken. ZUID-AFRIK A Fusie tusschcu Natten en Sap. De congressen van de national.stische en eie Zuid-Afrikaansche partij hebben goedkeuring gehecht aan de fusie. Zij zullen zich stellen achter Hertzog en Bmuts- NOORWEGEN. Algemeene verkiezingen. Maandag as. worden in Noorwegen de verkiezingen gehouden voor het Storting welke geregeld iedere drie jaar plaats heb ben Achttien partijen hebben candidaten gesteld. Evenals andere landen lijdt Noorwegen onder de wereldcrisis, doch in vergelijking met elders, is het aantal werkloozen hier betrekkelijk laag en in het verre Noorden is van politieke stormen nauwelijks Iets te bespeuren. Toch ziet ook Noorwegen zich voor nieu we vraagstukken gesteld en de crisis weer spiegelt zich in de programma's der poli tieke partijen, vanaf de linkervleugel de Arbeiderspartij welke een uitgebreid herstel-programma heeft, tot de rechter vleugel de Conservatieven die den be.astingdruk willen verlichten en den weg willen effenen voor particuliere onderne mingen. Nieuwe groepen trachten nieuwe denk beelden te uiten en te speculeeren op het gevoel van onzekerheid en onbehagelijk heid, dat ln sommige kringen van aanhan gers der oude politieke partijen heerscht. Deze groote politieke partijen zijn de Conservatieven, de Agrariërs, de Libera len en de Arbeiderspartij, welke laatste ra dicaler is dan de gewone arbeiderspartijen in Europa en noch bij de Tweede, noch bij de Derde Internationale is aangesloten. Daarbij komen nog twee kleine groepen: de Liberale Volkspartij en de Radicale Volkspartij. Van de nieuwe groepen zijn de belang rijkste: de Nationale Unie en de Boeren- Steun-Organlsatie. De Nationale Unie is opgericht door een gepensioneerd officier, majoor Quisling, die assistent was van dr. Frldtjof Nansen, toen deze in de moeilijke jaren na den oorlog zijn groote steunactie uitvoerde in Rusland. Quisling is een fel anti-Marxist en zijn politieke denkbeelden staan ongetwijfeld onder Invloed van het Fascisme. Zijn aan hangers zien in hem den „sterken man", die zijn land naar een nieuwe periode van welvaart en roem zal brengen. De arbei derspartij en de communisten achten hem een onevenwichtig persoon met een twij felachtig politiek verleden en zonder kans op een politieke toekomst. Als minister veroorzaakte Quisling reeds vele politieke controversen. Hij deed een scherpen aanval op den oud-premier Hundseid. dien hij van politiek verraad beschuldigde, omdat deze Quisling uit het katinet zou hebben willen verwijderen. Quisling verklaart, dat hij en zijn partij streng constitutioneel zijn: Hundseid ont kent de tegen hem geuite beschuldiging ten stelligste. De Boeren-Steun-Organisatie is opge richt om de belangen te behartigen van de in nood verkeerende landbouwers. Deze groep werkt thans samen met Quisling en beide partijen hebben in verscheidene kiesdistricten hun lijsten verbonden. De Liberale Volkspartij, vroeger streng conservatief, heeft met het oog op de cri sis een program van krachtige hulpverlee ning en sociale hervormingen. Deze nieuwe groepeeringen hebben eenlge verwarring gesticht in de politieke gelederen. De Noorsche verkiezingen wor- dn gehouden volgens het stelsel der even redige vertegenwoordiging en de partijen mogen onderling samenwerken om te ver hinderen, dat teveel stemmen verloren gaan. De Conservatieven weigeren echter samenwerking met de Nationale Unie, om dat deze partij volgens hen niet constitu tioneel is. De Liberale Volkspartij keurde de houding der Conservatieven af en in Bergen heeft de eerstgenoemde partij dan ook een bondgenootschap met de groep van Quisling aangegaan. Over het algemeen is de toestand sedert 1930 aanzienlijk veranderd. Toen voerden de burgerlijke partijen ofschoon afzon derlijk een hevige campagne tegen de Arbeiderspartij e i wisten het aantal zetels van de laatste van 59 tot 47 te verminde ren en de drie Communisten geheel uit het parlement te verdrijven. Thans strijden Conservatieven en Agra riërs tegen de Liberalen, die ervan be schuldigd worden te nauwe betrekkingen te onderhouden met de Arbeiderspartij. De Liberale partij en de Liberale regeering onder leiding van Mowinckel betoogen, dat zij een volkomen onafhankelijk standpunt innemen en naar rechts en links strijden voor democratie en sociale hervormingen. In verscheidene kiesdistricten werkten de Conservatieven en de Agrariërs samen, doch in één district hebben de Agrariërs een bondgenootschap met de Nationale Unie gesloten. In sommige districten gaat de Liberale Volkspartij samen met de Nationale Unie, in andere districten met de Conserva tieven. Men verwacht, dat de Arbeiderspartij eenigszins voordeel zal behalen uit de ver deeldheid onder de burgerlijke partijen, voornamelijk ten koste van de Conserva tieven en dat de Nationale Unie geen of misschien één zetel in het Storting zal krilgen. De verkiezingen van 1930 hadden het volgend resultaat: Partij Stemmen Zetels Conservatieven 326.000 41 Liberale Volkspartij 31.000 3 Agrariërs 190.000 25 Liberalen 241.000 33 Radicale Volkspartij 9.000 1 Arbeiderspartij 374.000 47 Communisten 20.000 Volgens een officieele mededeellng, sluit de begrooting 1932-'33 met een te kort van 37.100.000 kronen. Tijdens het dienstjaar echter is de openbare schuld verminderd met 27.100.000 kronen. De bijzonderheden geven nog te zien, dat de Staatsspoorwegen een tekort had den van 56.100 000 kronen, of 5.500.000 kronen meer dan waarin de begrooting voorzag. De inkomstenbelasting heeft 2.800.000 kronen minder opgebracht dan de schatting bedroeg. De Inkomsten uit de invoerrechten be droegen 16 200 000 kronen minder dan de raming in de beerootlng en de belasting op bier heeft 2.100 000 kronen minder op gébracht dan verwacht werd. RECLAME. 8966 DE REIS VAN HERRIOT NAAR RUSLAND. (Nadruk verboden). De reis van Herriot naar Rusland was ongetwijfeld een der belangrijkste gebeur tenissen van onzen tijd. Het is waar, Her riot Is nu een „ambteloos burger", zijn reis droeg z.g, een zuiver „particulier karakter" maar dergelijke beweringen zijn natuur lijk niets waard. Herriot werd vergezeld door den FTanschen gezant in Rusland en een troep journalisten, de Russische over heid sloofde zich uit in vriendelijkheden tegenover dezen „ambteloozen burger", de redevoeringen die te Moskou en in andere Russische steden zijn gehouden, hebben een officieel karakter gedragen. Het is dus aan geen twijfel onderhevig, dat Herriot als afgezant van de Fransche regeering naar Rusland ging, dat hij daar onder handelingen voerde, die voor de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in ons werelddeel van zeer groote beteekenis kun nen worden, dat hij het recht had voor- loopige afspraken te maken en min ol meer bindende beloften te doen. De aard dier afspraken en beloften is niet moeilijk te raden Wij beleven nu een herhaling van de gebeurtenissen van het einde van de vorige eeuw, toen Frank rijk, uit angst voor Duitschland, toenade ring tot Rusland zocht, hetgeen tot het sluiten van het Fransch-Russische bond genootschap leidde. De overwinning van Hitier en de snelle bewapening van Duitschland plaatst Frankrijk opnieuw voor het probleem, dat de regeerders te Parijs na de ovewinning van 1918 als op gelost meenden te kunnen beschouwen, nl. het gevaar van een Duitsch invasie, Frankrijk is bevreesd voor zijn toekomst In hoeverie deze angst wel of niet ge rechtvaardigd is, is een andere vraag, maar zij bestaat en zij bepaalt de Fran sche politiek. Ftrankrijk voelt zich niet opgewassen tegen zijn Dultschen buurman. Het wil in het Oosten een bondgenoot hebben, die een gedeelte van het Duitsche leger in bedwang zou houden. Zulk een bondgenoot meende Parijs na de ineenstorting van Rusland in het nieuwe Polen te hebben gevonden. Daarom deed Frankrijk al het mogelijke om dat iand te steunen, hielp het Warschau aan veel grondgebied, met een niet-Poolsche bevolking, die tegen deze inlijving bij Polen luidkeels protesteerden. Ondanks den aanzienlijken financieelen en militairen steun van Flankrijk, bleef Polen echter een zwakke staat, die in geval van een oorlog niet veel hulp zou zou kunnen bieden, te meer daar het dan tusschen twee vuren zou komen te staan; tusschen Duitschland en Rusland. De Fransche politici besloten daarom de Rus- sische-Poolsche geschillen bij te leggen en een vergelijk tusschen die twee landen tot stand te brengen. Moskou was wel bereid op deze voorstellen in te gaan. maar eischte van Parijs een tegenprestatie, nl. een leening in den een of anderen vorm. Zoolang de vriendschap tusschen Moskou en Beriljn bleef bestaan, kon Parijs op die eischen niet ingaan, omdat het gevaar be stond. dat de credieten indirect Berlijn ten goede zouden komen. De overwinning van Hitier en de daaropvolgende gebeur tenissen hebben tot een afkoeling tusschen de twee vrienden in Oost-Europa geleld. De Fransche diplomaten hebben deze omstandigheden weten te benutten met de bekende gevolgen: Rusland sloot een over eenkomst met Polen en de andere naburen waardoor de tiestaande grenzen gegaran deerd werden. Rusland heeft op deze wijze afstand gedaan van zijn aanspraken op het uitgestrekte Russische gebied, dat nu aan Polen toebehoort, het heeft zelfs stil zwijgend berust ln de annexatie van Bessarabië door Roemenië. Van hun kant hebben echter deze landen zich verplicht de tegenwoordige grenzen van Rusland te respecteeren en den steun aan de talrijke VEREENIGDE STATEN. Anti Duitsche boycot. Op de jaarvergadering der Amerikaan- sche vakvereenlgingen is een resolutie aangenomen, waarin geëischt wordt alle Duitsche producten zóó lang te boycotten tot de Duitsche regeering den Duitschen arbeider het recht toekent, zich volgens zijn eige nwil ln vakvereenlgingen te orga- nlseeren en tot dat Duitschland de vervol gingen der Joden zal hebben gestaakt. separatistische groepen te staken. Hier door wordt de binnenlandsche toestand van Rusland geconsolideerd; de angst voor Oekrajinlsche, Kaukasische, Tataarsche en andere separatisten, die tot nu toe in het buitenland er eigen „regeeringen" op na hielden, die door Polen en andere landen erkend" en financieel gesteund werden, is verdwenen. De positie van Rusland in het Verre Oosten, waar de toestand steeds dreigend blijft, is iets beter geworden, omdat Moskou nu minder troepen ln het Westen hoeft te houden en dus zijn Oos telijke grenzen kan versterken. Deze overeenkomsten tusschen Ruslana en zijn naburen waren een groot succes voor de Fransche diplomatie. In Berlijn begreep men dat goed. Von Neurath remt de diplomatieke raadgevers van Hitier en spant al zijn krachten in om de vriend schap met Moskou te behouden. Moskou weet echter, dat de onmiddellijke om geving van Hitier de opvattingen van Von Neurath niet deelt. En zoo is het gebeura dat de leiders van de buitenlandsche poli tiek van de sovjet-regeering dezelfde poli tiek moeten voeren als de regeering van de tsaars en een toenadering tot Frank rijk zoeken. Zoo herhaalt de geschiedenis zich telkens weer. Behalve door politieke overwegingen, wordt de sovjetregeering (en alweer pre cies als veertig Jaar geleden de tsaristische regeering) daarbij door financieele over wegingen geleid. De sovjet-regeering is er zich van bewust geworden, dat het tot nu toe gevolgde stelsel van credieten op kor ten termijn onhoudbaar is geworden. Die credieten zijn zelfs een groot gevaar ge worden. De vervaltermijnen naderen en Moskou is niet in staat de wissels te betalen. Vroeger hoopte Moskou de noodlge sommen door 't forceeren van den uitvoer te vinden. De practijk van de laatste Jaen heeft echter aangetoond, dat die verwach tingen volkomen ongemotiveerd waren. De Russische uitvoer gaat voortdurend ach teruit. Gedeeltelijk ls dat natuurlijk een gevolg van de crisis, de sterke daling van de prijzen, de verarming van de wereld enz.: doch daarnaast speelt een zeer be langrijke rol het feit, dat het vijfjarenplan niet tot die gevolgen heeft geleid, waarop Moskou gerekend had. Het vijfjarenplan voorzag in een voortdurende verminde ring van de behoefte van Rusland aan buitenl. waren In werkelijkheid neemt echter die behoefte steeds toe. In plaats van overvloed heerscht in Rusland, als ge volg van de economische politiek van Sta lin, gebrek aan alles. Litwinow heeft dan ook te Londen verklaard, dat Rusland bereid was zoowat alle waren, waaraan in het Westen een teveel is, te koopen, na tuurlijk indien het Wester. credieten op langen termijn verleent De sovjet-regeering staat nu voor de noodzakelijkheid op de een of andere wijze credieten met langen termijn, d.w.z. een leening in openlijken of gemaskeerden vorm, te bemachtigen. En het gaat om zeer groote bedragen, een paar milliard. Dat was de oorzaak van de wending in de politiek van Litwinow in de laatste maan den. Daarom verklaarde Litwinow, die zich als een zeer handige diplomaat ontpopt heeft, dat het kapitalistische Westen niets van Rusland te vreezen heeft, dat Moskou aan geen aanval op de kapitalistische landen denkt, dat het integendeel door en door vredelievend is. naar vrede streeft. Moskou zou nu bereid zijn elke overeen komst over een „eeuwigen vrede" te slui ten, mits.het credieten kreeg. Er waren twee landen, die Moskou een leening konden geven, nl. Amerika en Frankrijk. De sovjet-diplomaten staken hun voelhorens in beide richtingen uit. Amerika heeft nu echter met eigen moei lijkheden te kampen. Het zal wel bereid zijn credieten te verleenen, maar niet in die mate als Moskou noodlg heeft. Boven dien zal Amerika alleen waf en aanbie den, terwijl Moskou geld noodig heeft. Er bleef dus niets anders over dan tot een vergelijk met Parijs te geraken. De reis van Herriot had dan ook tot doel vast te stellen, wat de bolsjewiki precies willen en tot welke tegenprestatie zij bereid zijn. Op het oogenbllk is nog niets bekend over den aard van de besprekingen, die de „ambtelooze burger" Herriot te Moskou gevoerd heeft. Men kan echter ook zonder communiqué's begrijpen wat achter de dikke muren van het oude Kreml bespro ken was. Rusland is natuurliik bereid een militaire conventie met Frankrijk te slui ten en verplichtingen on zich te nemen, die in algemeene trekken met datgene overeenkomen, waartoe het tsaristische Rusland zich verplicht had. Officieel zal het wel geen bondgenootschap heeten, maar in de praktijk komt het toch op een bondgenootschap neei, gericht tc^ea Duitschland. Frankrijk van zijn kant be looft een Russische leening toe te laten en zelfs in den een of anderen vorm te ga- randeeren. Moskou zal zich daarbij ver plicht hebben een gedeelte van de oudt schuld van de tsaristische regeering te erkennen. Dat beteekent dus, dat een ge deelte van de opbrengst van de nieuwe leening gebruikt zal worden om de oude c-bligatiehouders tegemoet te komen. Natuurlijk moet deze overeenkomst nog door de regeering te Parijs goedgekeurd worden en is de toestemming van het parlement vereischt. Dat zal met makke lijk zijn. Wel bezitten de linksche partijen, die voorstanders van een overeenkomst met Rusland zijn, in de Kamer een meer derheid, maar het verzet van de tegen standers zal zeer groot zijn. De reis van Herriot kan wel eens tot binnenlandsche strubbelingen in Frankrijk leiden. Het verzet tegen deze overeenkomst zal des te begrijpelijker zijn, wijl er niet de minste zekerheid bestaat, dat Moskou de op zich genomen verplichtingen zal nakomen. De tsaristische regeering heeft, zooals bekend getracht zijn beloften na te leven; zij zette den oorlog voort, hoewel het land er tegen was. De gevolgen zijn bekend; de tsaristi sche regeering is ten val gebracht en door het tegenwoordige regime opgevolgd. De sovjet-regeering zal echter nooit bereid zijn een dergelijken zelfmoord te plegen. In het geval van een eventueelen oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zullen de heeren te Moskou zich veel keer be denken alvorens zij zich in den strijd aan den kant van Polen (dat dan automatisch de bondgenoot van Rusland zou worden) zouden mengen, hetgeen in Rusland veel ontevredenheid zou wekken Het oude R^ land bleek een slechte bondgenoot te zijn Het nieuwe Rusland zal dat ln nog ster kere mate zijn. De overeenkomst is dan ook noch van Fransch noch van Russisch standpunt toe te juichen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY, IJMUIDEN, 14 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 0.70—0.69, Tongen pef K.G. 2—1.25, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 26—23, Zctschol f. 22.50—21, Kleine Schol f. 22.50—4.20, Schar f. 12-3.50, Tong schar f.30, Vleeten per stuk f. 1.83—0.75, Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 7.50, Groote Sehelvisch f. 20, Middel Schelvisch f. 19, Kleinmiddel Sehelvisch f. 16—7.50, Kleine Schelvisch f8—2.83, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 42—27 50, Gullen per kist van 50 KG. f. 11.50—1.53, Lengen per stuk f. 1.50—0.83,, Heilbot per K.G. f. 0.90, Wijting per kist van 50 K.G. f.31.80, Koolvisch per stuk f. 0.60—0.25, Makreel per kist van 50 K.G. f. 5.50—3.20. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM. 10 met f.2615, IJM. 193 met f. 1784, IJM. 154 met f.1637, IJM. 27 met f.1223, IJM. 170 met f.1568, IJM. 90 met f.2009, IJM. 46 met f.1398, IJM. 42 met f.1438 7 loggers: KW. 119 met f. 11.39, KW. 158 met f.938, KW. 44 met f.984, KW. 74 met f.1196, KW. 28 met f.622, KW. 24 met f.869. KW. 112 met f.380: IJM. 26S met f. 1803 IJM. 283 met f.324 voor pekelharing: KW. 37 met 506 kantjes, KW, 25 met -08 kantjes, KW. 48 met 442 kantjes pekel haring voor Katwijk. Ten overstaan van den notaris B. H, Stumpel: Winkelhuis, pakhuis, aan de Leliestraat no. 10 in bod f. 5.500, kooper de heer G. C. Heemskerk voor f5.700. Ten overstaan van den natorls A. J. 0. van der Heijden: Huls Utrechtsche Jaagpad no. 74 in bod f. 3.000, kooper de heer R. J. van der Krogt q.q. voor f 3.100 De perceelen aan de Heerenstraat no. 3 enen Vierde Groenesteeg 94 zijn niet ge gund. o 1-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2