74*te Jaargang ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 No. 22568 Offieieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ONZE NIEUWE GEZANT IN BELGIE. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 10 CtJ. ner regel voor advertentlen uit Leideo en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts borto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per I maanden f. 2.35; per week I 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaal uit ZES bladen EERSTE BLAD. d AFSLUITING PASSAGE KIPPENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei en brengen ter algemeene kennis, dat Het ingang van Maandag 16 October a.s„ e Kippenbrug. gelegen tusschen de belde Vrouwenstegen wegens herstellingswerk- ■aamheden tot nadere aankondiging voor alle rijverkeer Is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 October 1933. 9042 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat de (Voetbal- en Athletiekvereeniging „Leiden oor Training Sterk" alhier, een verzoek eeft ingediend ter bekoming van een "ërlof B voor den verkoop uitsluitend van lcoholvrijen drank voor gebruik in haar "lubgebouw. staande op een terrein aan den Wassenaarscheweg, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 14 October 1933. 9041 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van P. Zeegers om vergunning tot het oprichten van een autogeenlasscherij en plaatwerkerij in het perceel Langegracht No. 43, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 970; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 28 October 1933 des voormiddaes te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep eerechtlgd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 14 October 1933. 9040 DE STADHUISBOUW. Vergadering der S. D. A. P. Gisteravond heeft in het Volksgebouw, aan de Heerengracht alhier, een vergade ring plaats gehad der afdeeling Leiden der S.D.A.P. ter behandeling van het Stad huisvraagstuk. De adviseur der partij, de heer Vrijenhoek. uit Den Haag, heeft nog eens toegelicht door lantaarnplaatjes etc. uitvoerig de gansche geschiedenis van dit vraagstuk behandeld. Eerst 't plan Dudok, dat z.i. de grondslag werd voor alle latere plannen. Dan het voorstel der S.D.AP. tot bouw aan de Lammermarkt om een Stad huis te verkrijgen aan groote verkeerswe gen. zooals het behoort te zijn, en tenslotte de jongste ingediende plannen De critiek op het plan-Kropholler geoefend, werd geheel onderschreven en nog aangedikt, terwijl daarentegen de voordeelen van het Plan Blaauw breed werden uitgemeten. Tenslotte werd geadviseerd om zich te houden aan het advies der R.A.C. en het plan Blaauw te aanvaarden. Naar wij vernemen, is dit advies aange nomen en zal de heele fractie der S.D.A.P. van elf leden in den raad voor het plan Blaauw stemmen. In verband hiermede kan nog vermeld worden, dat B. en W. druk bezig zijn aan het praeadvies. doch er bestaat in het col lege geen eenstemmigheid. De meerderheid is voor uitvoering van het plan Blaauw. zij het in onderling overleg met den archi tect nog eenigszlns gewijzigd, de minder heid is er voor de heeren Blaauw en Krop holler alsnog in de gelegenheid te stellen met nieuwe plannen te komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen rechten de heeren G. G. M. Veraart, C. A. „„aneJ?an; E- v- F- Belinfante en mej. J. P. an Doesburg lallen den Haag); voor het uoctoraal-examen rechtsgeleerdheid de Biemond (Amsterdam); J. B. M. Boot (den Haag) en J. H. Heringa (Lei- thpr,iV.„iV0° j propaedeutisch examen (f£Me ,de heeren A. van der Most (Schiedam), H. J. de kievid (Utrecht) en k. H, siccama .(Rotterdam), VERGADERING VAN CHR. MEISJES- VEREENIGINGEN, RING LEIDEN. Vertooning der Verbondsfilm. In hotel „De Zon" te Warmond is een samenkomst gehouden van den ring Lelden der Chr. Meisjes-Vereenigingen. Tegenwoordig waren de de vereenigingen Leiderdorp, Kaag, Hoogmade, Lisse, Kat wijk aan Zee, Oegstgeest en Warmond. Mevrouw Streeder uit Leiderdorp opende met liturgie en gebed, waarna mevr. de Bel uit Warmond een korte Inleiding hield over de Verbondsfilm „In volle gang.", die dezen avond gedraaid zou worden. Heel duidelijk kreeg men een overzicht van het groote en mooie verbondswerk o.a. wat het werk is der dames, die men op de stations aantreft met den bekenden band om den arm. Meisjes die onbekend zijn in de stad worden door hen terecht geholpen. Verder het werk op de Chr. M.V. waar men voor de zendingshospitalen naait, zoodat de zending hier ook gesteund wordt. Men zag 't verwerken, inpakken en ontvangen der genaaide kleedingstukken. Heel mooi was het Chineesch gedeelte, waar men zag, dat ook daar op de zelfde manier onder de jonge meisjes wordt ge werkt als hier- Hoe een jeugddag in den zomer wordt doorgebracht, liet ons de afdeeling Sneek zien. Een prachtige boottocht bracht de meisjes buiten, waar zij werden bezig ge houden met spelen en voorlezen. Ook 't kampeeren kreeg een beurt. Hoe het kampleven geleid werd met z'n afwisse ling van ernst en vroolijkheid zagen we. Gezellige maaltijden, wandelingen en verschillende sporten in de mooie om geving zullen er misschien wel toe mee werken, dat er nog meer kampeersters zich komen aanmelden voor de volgende kampen. Het beginnen van den dag met morgenwijding, liet zien, dat ook het gees telijk leven in 't kamp z'n plaats vindt. „Erica" en „Maria" te Nunspeet kon den we om hun ligging bewonderen. De verzorging der patiënten daar is ook voor een gedeelte Verbondswerk. Tot slot kwam de Verbondsdag, die in Mei te Utrecht is gehouden. Indrukwekkend was het als men zag hoe uit alle deelen van ons land, jonge meisjes met hun vlaggen en vaan dels bij elkaar kwamen, om op dien dag met elkaar één te zijn. De verschillende bureaux met hun se cretaressen gaven 'n duidelijk beeld welk een omvangrijk werk er in het Verbond is. De portretten van hoofdbestuur en de dames die zulk een groot aandeel heb ben in dat werk werden steeds met ap plaus begroet. Mevr- de Bel speelde bij de verschil lende deelen der film, toepasselijke mu ziek. De heer A. Materman, die de film ver toonde, had veel succes. Ds. de Bel ein digde met een kort slotwoord en dank gebed. nadat door alle aanwezigen de avondzang gezongen was. KINDER KERK NATHANAEL. Ouderavond. In gebouw Nathanael werd gisteravond een ouderavond gehouden georganiseerd door bestuurderen van de Kinderkerk Nathanael. Behalve vele ouders was ook een groot aantal kinderen aanwezig. De voorzitter, de heer C. van 't Riet heette allen hartelijk welkom om daarna te wijzen op het contact tusschen ouders en leiders der Kinderkerk, dat door het organiseeren van een dergelijken avond wordt bevorderd. Naar aanleiding van Mare. 10: 1316 teekende spr. op pakkende wijze Jezus als den grooten Kindervriend. Bij de be handeling hiervan stond de heer Van 't Riet achtereenvolgens stil bij le. Jezus zegt: geef Mij het kind: 2e. Hij bestraft, die kinderen van Hem alhoOdt; 3e. Hij verklaart het kind geschikt om 't Hemel rijk in te gaan en ten laatste: Jezus wil van ons dat wij kinderen worden. Bij de ontvouwing van elk dezer punten vond spr. ruime gelegenheid om te wijzen hoe vooral in dezen tijd wij alle aandacht hebben te geven aan het kind, wij zullen het hebben op te voeden In de vreeze des Heeren. In een ernstige peroratie wees hij er op, dat wij allen in het geloofsleven als een kind gelijk moeten zijn. De secretaris, de heer P. J. van der Reyden bracht in deze samenkomst zijn tweejaarlijksch verslag uit, waaruit bleek, dat, dank zij het ingevoerde kaartsysteem, het aantal kinderen van 30 tot 130 was gestegen. Medewerking verleenden voor dezen avond, de heer J. Heymans, declamator, die op de hem eigen wijze de aanwezigen enkele oogenblikken zoowel in ernst als luim wist te boeien, en de Chr. Mond- accordeonvereeniging Excelsior, directeur de heer Van der Reyden. Zoowel het optreden van de muziek- vereeniging als de medewerking van den heer Heijmans hebben veel bijgedragen tot het welslagen van dezen gezelligen ouder avond. ——o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Stoomoliefabriek voorheen Sillevis en Rutten, Burg. v. d. Valk Brumanweg 36, Nieuwe Commissarissen: A. Tleleman, Zeist I en Pr. K. de Snoo, Brenkelfrj. DE TOESTAND IN HET BLOEMISTERIJ-BEDRIJF. Bespreking van belanghebbenden. Het bestuur van de afdeeling Lelden der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft belangstellenden tot een bijeenkomst ln „Zomerzorg" ultgenoodigd ter bespreking van den toestand in het bloemisterij-bedrijf en middelen te bera men, welke den zwaren druk, waaronder dit bedrijf gebukt gaat, eenlgszins kunnen verlichten. Over het algemeen was men van oordeel dat de overproductie van slnijbloemen en potplanten fnuikend is voor het bedrijf; de vaste plantenkweekers wilden hiervoor bij voorkeur afzet vinden door vergrooting van de exportmogelijkheden, liever dan sa neering, zooals in het bollenbedrijf. Als resultaat der besprekingen werden de volgende conclusies aangenomen: lo. registratie der bloemisterijbedrljven is noodzakelijk, vooral voor de bedrijven, die op den binnenlandschen handel zijn aangewezen. Nieuwe bedrijven moeten niet worden opgericht. 2o. de minimumprijs voor snijbloemen en potplanten (vooral voor le kwaliteit) aan de veilingen moet tot een redelijken prijs worden verhoogd. 3o. de straathandel moet een matige be perking ondergaan. DE BIOSCOPEN. Trianon-theater Wanneer tegenwoor dig een film verschijnt met Helen Hayes, kan men er verzekerd van zijn, dat er veel goeds in ls: immers, deze actrice boeit door een ongemeene gevoeligheid, een zielsvolle expressie, een opmerkelijke innig heid. Zij is zeker een uitzondering op de veelvuldige Amerikaansche modepopjes, wier schoonheid ons als iets zeldzaams wordt voorgepredikt, maar die zoo dikwijls bitter tegenvalt, omdat de onbeduidend heid er duimendik opligt. Met Helen Hayes is 't geheel anders gesteld; van het eerste oogenbhk is men onder den indruk van haar noblesse, haar zuiver spel, haar in tuïtief vermogen om zelfs in, romantische scènes waaraan de Amerikaansche film over het algemeen zoo rijk is niet de grenzen van het belachelijke te overschrij den. Wanneer wij Helen Hayes een der be langrijkste figuren der film van het heden noemen, dan is dit geen ijdel woord. Haar samenspel met den eveneens belangrijken Gary Cooper in „A farewell to Arms" ls dan ook van een zeldzame zuiverheid, die tevens wordt volgehouden m de vele close- ups, waarin zij met Gary Cocper momenten van sterke ontroering schenkt. Het thema dezer film: het stellen der liefde boven de trouw aan de wapenen is overtuigend uitgewerkt Men voelt den strijd van den jongeman, voor wien de vrouw tot nu toe een speelbal was en die nu plotseling, in de moeilijkste situatie van zijn leven midden in het oorlogs gewoel zijn oprechte en voor nimmer meer te dooden liefde beleeft, men voelt ook het leed der jonge vrouw, die dooi de vreeselijke omstandigheden steeds weer een bittere scheiding moet ondergaan. Op het moment, dat eindelijk de vrede over de aarde wordt uitgeroepen, ondergaan zij beiden het onontkoombare noodlot. De dood scheidt hen, die elkaar voor altijd gevonden hadden, een afscheid voor Immer.... Een tragische samenloop van omstandigheden, maar helaas, men ver geet spoedigtoch kwam zij voor, te veel zelfs Behalve Helen Hayes en Gary Cooper, zien wij Adolphe Menjou in een sympa thieke rol; deze ontwikkelt zich meer tot een acteur van een hoog plan, edeler en veelzijdiger dan in de jaren, waarin hij slechts de mooie veroveraar moest voor stellen. „Een afscheid voor Immer" bevat, vooral dank zij het weiafgewogen spel dezer drie hoofdvertolkers, vele schoon e oogenblikken. Voor de pauze „Drie man in een boot", naar het bekende boek van Jerome K. Jerome. Casino-Theater. .De Vleermuis" be gint met een dringend verzoek aan de toeschouwers om anderen niet te verklap pen, wie die geheimzinnige kerel is. die als vleermuis vermomd allerlei dingen doet, waardoor een gewoon mensch. zooals u en ik, in handen der politie zou vallen De vleermuis is echter voor niemand bang en slechts door middel van een klem ziet hij zich overmeesterd. Maar dit geschiedt eerst op de laatste meters film. zoodat de vleermuis ruim anderhalf uur de men- schen op en voor het witte doek doet grie zelen. waarmee we maar willen schrijven, dat de film één én al sensatie is. Dit laatste zouden we eveneens willen vermelden van .Dadplaatsratten" waarin Harry Hill een sportieve knaap, zonder hulp van anderen een heel stel gauwdie ven onschadelijk maakt. Sensatieliefheb bers kunnen dus deze week dubbel en dwars hun hart ophalenl Luxor-Theatcr - De omvang der reclame campagne bepaalt veelal de publieke waarde eener film. En met een Mariene Dietrich of een Garbo ln de hoofdrol zou „De misstap van MadeWi Claudet" door een grootscbe propagcia ongetwijfeld tot een „Schlager" met een —r-Mrzpu- tatle rijn geyaakt! jl jaarden va^.'e in Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, commissaris der Koningin in Groningen, is benoemd tot gezant ln België. Voor verdere bijzonderheden zie men onder „Binnenland". ons land minder bekende Helen Hays deed men het bescheidener, en wellicht juist daardoor is de vertooning van deze film een zeer bijzondere verrassing geworden, die groote ontroering heelt gebracht. Ook de geschiedenis zelf is trouwens de aan dacht waard. Die schets van de knappe, doch arme Madeion, die door haar vriend in den steek wordt gelaten, en met haar kind ruw wordt heen en weer geslingerd op de woeste golven der levenszee, is van een pakkende realiteit; zij is boeiend in den strijd om het bestaan, ontroerend in naar bedwongen liefdesuitingen voor den, dokter geworden, zoon, die nimmer weten mag tot welk een menschelijk wrak zijn moeder vervallen is! Het spel van Helen Hays, in de hoofdrol, is van een subtiele schoonheid, teer en gevoelig. Het maakt deze film van verhaal tot werkelijkheid, waarin de toeschouwer niettemin verzon ken raakt, tot op het moment dat de sym pathieke dokter Dulac (door Jean Hers- holt zoo gaaf geteekend( zijn vertelling heeft beëindigd. Soberheid is één der beste eigenschappen van deze karakter volle film, die zich aanzienlijk verheft boven het gewone peil der Amerikaansche rolprenten en die de bewonderaar der ware, zuivere filmkunst onder geen voor waarde missen mag! Volledigheidshalve worde nog vermeld dat Lewis Stone, Ro bert Young, Jean Hersholt en Marie Pre- vost tot de voornaamste medewerkenden behooren. Het programma brengt een tweede sur prise in den vorm van de toespraak van H. K. H. Prinses Juliana, gehouden op 3 October ten gunste van het Crisis-Comité en den volgenden dag herhaald voor de geluidsmicrofoon van Profilti en Poly goon. De rede komt glashelder door en werd gisteravond onder diepe stilte aan gehoord! De Stscrt. No. 200 bevat de gewijzigde statuten betreffende den Chrlstelijken Metaalbewerkersbond in Nederland, vroe ger gevestigd te Amsterdam, thans geves tigd alhier. De 2e luitenant A. Stuivenberg van het 6e Regiment Veldartillerie alhier, zal van 23 October a.s. tot en met 10 Februari 1934 gedetacheerd worden bij het He ba taljon van het Regiment Genietroepen te Utrecht tot het volgen van een cursus in den verbindingsdienst. De onderofficieren van het onbereden gedeelte van de lichting 1933 eerste ge deelte van het 6e Regiment Veldartille rie zijn heden met groot verlof vertrokken. Donderdag 19 October a.s. hoopt de heer J. P. Lambert, oud-directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor alhier en thans woonachtig te Den Haag, zijn 70sten verjaardag te herdenken. De heer Lambert ls door ziekte verhin derd dien dag te ontvangen. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent ls geslaagd mej. S. L. G. Boyen geb. te Voorburg. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een spreekbeurt van ds De Groot uit Delft ten bate van het Ned. Geref Evangeliewerk. Gistermiddag is de 12-jarige J. K. bij het spelen op de speelplaats der school aan het Schuttersveld op de punt van een Ijzeren hek gevallen. Hij bekwam een diepe snljwonde boven de rechterknie en werd door den Eerste-Hulpdlenst naar het Aca- I fiem.lach Ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. De suikerprijs wordt. Ingaande Maan dag, verhoogd door een crisisheffing van 9 cent per K.G. (Binnenland, 3e Blad.) Spoedige prijsverhooging van rund- vleesch; de accijns verhoogd van 10 tot 30 pCt. (Binnenland, 3e Blad.) Jhr. mr. A. W. L- Tjarda van Starken borch Stachouwer benoemd tot gezant in België. (Binnenland, 3e Blad.) Bijna 174.000 deelnemers aan de radio- prijsvraag van het Nat. Crisis-Comité, (Binnenland, 3e Blad.) BUITENLAND. Rondom de Ontwapening. (Bultenl. en Tel., le Blad Het proces inzake den Rijksdagbrand. (5e en le Blad.) Monarchistische actie in Oostenrijk. (Buitenl., le Blad.) RECLAME. Restaurant „ZOMERZORG" a.s. Zondag 15 October Diner Concert onder leiding van JE ANNS GULDEM0ND Aparte Entrée Restaurant MKi\r a F. g.oo Crème de Volaille, Saumon braisé Sauce Chambord Pommes natures, Lonee de Veau garnie de léguraes, Riz h lTmpératrice, Fruds, 9019 met Hors d'Oeuvre F. 0.50 verhooging. Chef de Cuisine Schrecel Es-Chef Restaurant Royal - Kemper Tafels kunnen Telefonisch gereserveerd worden TELEFOON 124 2519 Speciaal Ingericht v. Feestdiners - Aparte Zalen De Directie DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Te Geneve is er in zekeren zin stil stand, nu Nadolny naar Berlijn ls. Men verwacht van Italiaansche zijde een Ingrij pen om de conferentie te redden. De te Genève aanwezige vertegenwoor- dlgrs van de kleine entente hebben be raadslaagd over net standpunt van hun groep ten opzichte van het Donauvraag- stuk en de ontwapeningsbesprekingen. Naar verluidt, stellen zich zoowel do kleine entente als Polen op het standpunt, dat eventueele voorstellen der groote mo gendheden op de ontwapeningsconferentie voor hen slechts de beteekenls van initia tieven zullen hebben, ten opzichte waar van zij zich volledige vrijheid van beslis sing voorbehouden. In de Daily Mail wijdt Lloyd George nog een artikel aan de ontwapeningskwestlo en het probleem der door Duitschland geëlschte rechtsgelijkheid. Door een ver- ooréeeling der binnenlandsche politiek en der Duitsche regeeringsmethoden mag men zich met laten lelden tot het afwijzen van een eisch, die overigens gerechtvaar digd ls. Bij Internationale onderhandelin gen heeft men niet het recht zijn overwe gingen af te meten naar het geloof en de opvattingen van den betrokkene. Het ver drag van Versailles dwong Duitschland met geweld zijn geheele militaire bewape ning te vernietigen. De geallieerden beloofden plechtig en schriftelijk, dat zij het Duitsche voorbeeld zouden volgen, zoodra Duitschland het opgelegde program had uitgevoerd. De overwinnende landen hebben sedertdien echter hun militaire sterkte voortdurend vergroot. ZIJ hebben meer en beter geschoolde soldaten, meer en zwaarder geschut, tanks en bombarde mentsvliegtuigen dan zij ln 1919 hadden, toen zij tegenover den overwonnen vijand deze belofte aflegden. Het wecriooze Duitschland heeft tien jaar lang van de mogendheden geëlscht dat zij hun cate gorisch gegeven beloften zouden nakomen. Lloyd George beschuldigt Frankrijk ln het artikel van schending van het verdrag van Versailles, wanneer het zonder goed keuring van Duitschland de ontwapenings- periode verder wil verlengen. Lloyd George waarschuwt tegen overijlde handelingen te Geneve. Er bestaat geen enkele nood zaak daartoe, omdat naar zijn meening Duitschland niet In staat ls het zwakste van zijn nabuurlanden aan te vallen en Lloyd George de beweringen omtrent de geheime bewapening van Duitschland on juist acht,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1