Humor uit het Buitenland. IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 October 1933 FINANCIEEL OVERZICHT. INGEZONDEN. —-ji Vriendin, tot dame die haar hondje verzorgt: Laat je dat niet door Je dienstbode doen? Dame: Nee, die baadt de kinderen. Overigens ls ze ook erg onhandig. (Humorist) _juai oetrap ik )e oei loneetje Je wou net een ippel van me stelen, wou je niet? Wat "n onzin, boer Krells, kent u de lasclstengroet niet eens? (Humorist). Grootma: Klaartje, dat klonk ot er een héél groote appel viel. (London Opinion) Zijn die twee geëngageerd? Ik hoorde hem Juist om „eentje maar" vragen daar achter de palmen Nee, ze zijn getrouwd. Hij vroeg om een gulden. (Humorist). De heerWaarom ter wereld gal u geen teeken? De dame: Ik sla hier toch altijd al, Idioot. (London Opinion) Zeg eens, Je hebt toch niet wéér kwestie met Je vrouw? Nee. het ls dezelfde kwestie die we hadden toen je hier de vorige maand was. (Humorist) De toestand in Amerika blijft nog onzeker. Het gevaar voor Inflatie op het oogenblik verminderd - De petroleum-Code - Over de Goudclausule der Oblig. Koninklijke - De vooruitzichten voor den Franschen Franc. De nieuwe Staatsleening aangekondigd De aandeelenmarkt ongeanimeerd. In d« algemeene situatie is ln de afge- loopen week betrekkelijk weinig verande ring gekomen. De vrees, dat in de naaste toekomst de dollarkoers een verdere aan zienlijke depreciatie zou te zien geven ls tot nu toe niet bewaarheid geworden. De laatste berichten dulden er zelfs op, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat zich binnen afzlenbaren tijd ln Ame rika de behoefte zal doen gevoelen om tot een stabilisatie van de valuta over te gaan. Hoewel ln de politiek van president Roo sevelt tot nu toe weinig lijn kon worden aangetroffen en er voortdurend onzeker heid bleef bestaan of de regeering al of niet zou aansturen op een algemeene ver heffing van het prijsniveau door middel van Inflatie, heeft men uit de ontwikke ling van de laatste weken meenen te kun nen opmaken, dat de regeering voorlooplg den weg wil volgen om een verbetering van de bedrijvigheid en een vermeerdering der werkgelegenheid tot stand te brengen door middel van een uitbreiding der cre- dietverleening. Naar het schijnt heeft men zich voorgesteld, dit doel te bereiken door de banken .welke waren vastgeloopen ten gevolge van een sterke waardedaling van het onderpand waarop credieten waren verstrekt op de een of andere wijze weder vlottend te maken Men hoopte dat plan op zoodanige wijze te kunnen doorvoeren, dat preferente aandeelen van genoemde bankinstellingen zullen worden overgeno men door de Reconstruction Finance Cor poration. terwijl door een nieuwe op te richten credletlnstelllng. welker middelen eveneens door de Refico zouden worden bijeengebracht de loopende posities der banken zouden worden ontdooid. Hoe men de zaak ook keert, zij komt ten slotte hierop neer. dat het particuliere bankerediet wordt versterkt door middelen welke ten slotte uit de schatkist zullen moeten komen. In hoeverre dit in de toe komst een verdere verzwakking van de valutapositie zal teweeg brengen, dient nog te moeten worden afgewacht. Voor het oogenblik. put men echter uit deze plan nen ln zooverre steun, dat de kans op een spoedig scherpe koersdaling van den dol lar aanzienlijk ls verminderd. Hierbij moet nog een andere kwestie in aanmerking worden genomen, en wel deze, dat thans de onderhandelingen over een regeling van de oorïogsschulden een aanvang hebben genomen en dat op middelen moet worden gezonnen om bij een betaling der oorlogs schulden te voorkomen dat de valuta's hierdoor sterke fluctuaties zouden te zien geven. Het staat reeds vast, dat de Brit- sche onderhandelaar die in Amerika ver toeft, zijn invloed aanwendt dat Amerika niet tot een ongebreidelde Inflatie zal overgaan Ook in Engeland doet zich den laatsten tijd het verschijnsel voor, dat het aantaï voorstanders van stabilisatie aan zienlijk toeneemt. De Kanselier van de schatkist heeft zich kortelings ook ln dien zin uitgelaten, dat het wenschelijk ls, dat de landen binnen afzlenbaren tijd weder tot den ouden en beproefden grondslag van het geldwezen. n.l. het goud terug keeren. De algemeene ontwikkeling van de con junctuur is in Amerika, indien men ln aan merking neemt dat gewoonlijk om dezen tijd van het jaar een terugslag intreedt niet geheel en al onbevredigend, al heeft de stakingsbeweging een verbetering van de bedrijvigheid op vele gebieden aanzien lijk vertraagd. Deze stakingsbeweging spruit voornamelijk voort uit het verschil van inzicht over de toeoasslng der ln- dustrieele codes. In verreweg de meeste gevallen beschouwen de werkgevers de in de codes genoemde pormloonen en de aangegeven werktijden als het maximum, waartoe men gaan kan, terwijl van de zijde der arbeiders er naar gestreefd wordt om zoo mogelijk nog gunstiger arbeidsvoor waarden te verkrijgen. In één belangrijke tak van nijverheid, n.l. de petroleumindustrie heeft de invoe ring van de niet zonder moeite aanvaarde code tot nu toe in zooverre een gunstige uitwerking gehad dat het aan deze in dustrie eindelijk gelukt ls om een vrij drastische beperking van de petroleum- productle door te voeren. In deze code is als grondslag voor de maximumproductie aangenomen het ge middelde van de tweede helft van 1932, uitkomende op een hoeveelheid van 2,409,700 vaten per dag, terwijl de werke lijke productie ln de week onmiddellijk aan dë invoering voorafgaande, 2.756.400 vaten heeft bedragen. Inderdaad is de productie thans reeds gedaald tot bene den dit dagelijksch gemiddelde. Terwijl de totale voortbrenging ln de week geëindigd 2 Augustus nog 2.789.600 vaten bedroeg, is het cijfer voor de week geëindigd 28 Sep tember reeds teruggeloopen tot 2 398 850. Intusschen bestaat er eenlge twijfel of zelfs deze aanzienlijke teruggang van de productie voldoende zal zijn om de ver mindering van het verbruik met de na dering van het winterseizoen geheel op te vangen. Het is echter reeds van groote beteekenis, dat de chaotische toestand op het gebied van de petroleumindustrie, die voor een groot deel moet worden ge weten aan het ontbreken van een be hoorlijke wetgeving thans eenigermate schijnt te verbeteren onder den invloed van de voorschriften in de code vervat. In dit verband dient nog te worden mel ding gemaakt van een ander belangrijk punt, n.l de kwestie van de prijsvorming. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen, dat in de code tevens de prijzen voor de verschillende producten zouden worden voorgeschreven. Na langen strijd is er echter een compromis tot stand ge komen. waarbij in de code de clausule werd vastgelegd, die aan den „dictator" bevoegdheid gaf priisregelend op te tre den. Tot nu toe heeft echter de voor deze post benoemde dictator van deze bevoegd heid geen gebruik gemaakt en gaf hij er den voorkeur aan om de petroleumindu strie zelf te doen beoalen. welke prijzen onder de tegenwoordige omstandigheden als redelijk moeten worden beschouwd. De verminderde productie en de betrek kelijke vrijheid, die aan de petroleum industrie is gelaten op het punt van prijs vorming. hebben ertoe geleld, dat er in den laatsten tijd ln het Mid-Continent en in het Oosten der Ver. Staten verschil lende prijsverhoogingen konden worden doorgevoerd. Zoo ls de ruwe olieprijs in Oklahoma en Kansas gestegen tot bijna 1 doll, per vat, terwijl te voren de prijzen schommelden al naar kwaliteit tusschen 65 en 90 dollarcents. Deze ontwikkeling heeft tot nu toe od de stemming voor oliewaarden nog niet veel Invloed gehad. Blijkbaar acht men de algemeene verhoudingen nog te on zeker, dan dat uit deze prljsverhooglng reeds de conclusie zou kunnen worden ge trokken, dat de flnancleele vooruitzich ten van de ondernemingen zich beter laten aanzien. Voor een maatschappij als de Koninklijke komt daar nog de over weging bij. dat bij een event, koersdaling van den dollar hieruit voor dit concern ongetwijfeld belangrijke boekveriiezen zmiden voortsDruiten, zoodat in het alge meen de speculatie ervan teruggehouden wordt om in dit fonds belangrijke posi ties aan te gaan. Nu wij toch over de Koninklijke schrij ven komen wij nog even terug op de kwpstle van de goudclausule voor de dollarobligaties dezer maatschappij. 7"0- als bekend, ls de roteering gesplitst m 2 rubrieken en wel inclusief en exclusief coupons per 1 October De vraag heeft zich voorgedaan of de houders die de coupons op de gewoze wijze hebben ge- ir.d hierdoor bij voorbaat hun rechten zouden hebben prijsgegeven ten opz'chte van het toepassen ''er goudclausule bij de betaling der volgende eounnns Volgens ."Ve-ueenc is dit ze: zr'-T niet het geval. Iedere coupon ls te be schouwen als een afzonderlijke vordering en indien de maatschappij te eeniger t(jd door gerechtelijke uitspraak mocht worden gedwongen om tot betaling op goudbasis over te gaan, dan geldt die ver plichting uit den aard der zaak voor alle nog niet betaalde coupons, ook al zijn vroegere coupons niet meer aan de stuk ken gehecht. Zooals bekend stelt de Koninklijke zich op het standpunt, dat weliswaar de waar de van den dollar ln het buitenland is gedaald, doch dat cic eigenlijke goud- waarde nog niet ls verlaagd. Indien er dus sprake is van de „present weight and fi neness", dan zou men kunnen zeggen, dat deze thans nog altijd bestaat. Indien daarentegen Amerika zou overgaan tot een verlaging van de goudpariteit van den dollar dan zou de goudclausule vol gens het standpunt van de Mpij. eigenlijk eerst in werking kunnen treden. Het be hoeft geen betoog, dat men hier met een zuivere „juristerij" te doen heeft en dat het eigenlijke doel van de mij. slechts is om althans voorlooplg voordeel te trekken van de koersdaling van den dollar. Zij loopt daarbij nog een goede kans. dat een eventueele uitspraak van den rechter in haar voordeel uitvalt. Er hebben ons den laatsten tijd berich ten bereikt die erop wijzen dat verschil lende effectenbezitters niet gerust zijn over de waardevastheid van den Fran schen franc. Toch hebben de gebeurtenis sen van de laatste maanden aangetoond, dat Frankrijk er alles op gezet heeft om het kostbare goed van den gouden stand aard met alle middelen te verdedigen. Men dient niet te vergeten dat Frankrijk niet zeer gunstige herinneringen heeft behou den aan de ervaringen van den na-oorlog- tijd. Het gaat hier bovendien niet alleen om een Fransch belang maar ook om een belang voor de geheele wereld, zelfs voor Engeland dat niet tot stabilisatie zou kunnen overgaan indien Frankrijk alsnog den gouden standaard zou opgeven. De toestand van de Staatsfinanciën is zeer zeker niet van dien aard dat men de vooruitzichten gunstig kan beoordeelen. De begrooting van 1934 die een deficit aan duidt van frs. 6 milliard moet geleidelijk worden gesaneerd. De voorstellen van de regeering tot dekking van het tekort zijn nog niet bekend geworden. Hoe deze ook zullen uitvallen men dient niet te verge ten dat Frankrijk een land is rijk aan kapitaal dat zich de weelde kan veroor loven in dit late stadium van de crisis een deel van zijn reserves aan te wenden voor verbruiksdoelelnden. Natuurlijk is hier mede niet gezegd dat de regeering er niet naar zal streven om de Staatsfinanciën weer geheel gezond te maken. Men mag dan ook met belangstelling afwachten welke wegen zij zich voorstelt te bewan delen. Onze beurs heeft in de afgeloopen week wederom een uiterst lusteloos verloop ge had. Ook op de obligatiemarkt waar tot nu toe de omzetten vrij belangTijk waren geweest zijn de zaken ingekrompen. De aankondiging van de nieuwe 4staats leening tegen 99'/: heeft een lichte reactie veroorzaakt, in de koersen der goudgeran de waarden. De 4°/o 1933, die een fractie boven pari waren gestegen noteeren thans weer Iets onder pari. Over het algemeen verwacht men dat de nieuwe leening een goed onthaal zal hebben. Van de uit te geven 200 millioen is een bedrag van 30 millioen reeds bij de fondsen geplaatst- Bovendien ls de plaatsing van nog een be drag van 73 millioen verzekerd, d.wz. dat Indien de inschrijving van de open markt minder dan 170 millioen mocht bedragen het ontbrekende bedrag tot een max. van 73 millioen bij de Rijksfondsen zou kun nen worden geplaatst. De conversleleenlng Haarlem heeft niet zulk een goed onthaal als men gehoopt had. De toewijzing zal dan ook ten volle geschieden. Daarentegen ls de leening Arnhem eenlge malen overteekend. Met plaatsing van het restant der leening wordt voortgegaan. Er is nog een kleine leening aangekondigd van de gemeente Voorburg en wel 4 pet. tegen 97'/: tot een hgdrag van f. 565 milüoen, Duitsche obligaties waren wederom vast gestemd op de overweging dat deze op de huidige koersen een behoorlijk rendement bieden. De onderhandelingen over de Duitsche scrips hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. De regeerings- vertegenwoordigers zijn uit Berlijn terug gekeerd en zullen tezamen met vertegen woordigers der obligatiehouders waar schijnlijk de volgende week opnieuw naar Berlijn gaan om de besprekingen voort te zetten. De onderhandelingen hebben zich verplaatst naar handelspolitiek terrein en wel in zóóverre dat tegenover de van Ne- derlandsche zijde geuite wensch om de obligaties tegen de volle 100 pet. te doen waardeeren bepaalde concessies op het ge bied van handelspolitiek aan Dultschland zouden moeten worden gedaan. Het zal wel uiterst moeilijk zijn om op dit punt overeenstemming te bereiken. Naar wij hoorden toonen zich de Duitschers bij het voeren der onderhandelingen niet zeer toeschietelijk. Hoe de handel in de scrips zou moeten worden geregeld is ook nog niet bekend. Vermoedelijk zal hierover een centrale ln het leven moeten worden ge roepen. Op de aandeelenmarkt was zeer wei nig te doen. Onder den invloed van de groote onzekerheid die er ln den alge- meenen toestand blijft bestaan en welke wij hierboven hebben geschetst, voelt het publiek er weinig voor om Iets van belang te ondernemen. Over Ollewaar- öen spraken wij hierboven reeds, In de afdeeling voor Ind. waarden wer den aandeelen Philips slechts weinig be ïnvloed door den- grooteren afzet- van radio-artikelen in het buitenland welke bleek uit export-cijfers van de afgeloopen week. Thans wordt officieel bericht, dat van 16 October af een terugbetaling zal kunnen plaats hebben van 25 pet. op de aandeelen. Voor kunstzijde waren de export-cijfers minder bemoedigend en de gemiddelde prijs stelde zich met f. 1.97 niet onbelangrijk lager dan de vorige maand. Voor cultures blijven de vooruitzichten onbevredigend. De verkoopen van de Nlvas zijn van zeer geringen omvang. Dezer da gen werd gemeld, dat de overeenkomst die tot stand gekomen is met betrekking tot den invoer van Cuba-sulker ln Amerika op losse schroeven is komen te staan ln ver band met de chaotischen toestand op Cuba. Voor de rubbercultuur blijft de toestand nog altijd onzeker, sedert de besprekingen tusschen de Engelsche en Nederlandsche commissies, die naar wij hoorden Inder daad reeds een aanvang moeten genomen hebben, nog slechts geringe vorderingen hebben gemaakt. Daarbij komt, dat ver schillende teekenen er op wijzen, dat de productie voor de rest van het jaar het verbruik zeer waarschijnlijk niet onbe langrijk zal overtreffen. Tabaksaandeelen waren verlaten. Tegen de voorgestelde accljnsverhooging zijn reeds vele bezwaren naar voren gebracht en het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland moet reeds bij den Minister zijn gekomen met een vastomlijnd plan, dat voor de werkgelegenheid hier te lande minder funeste gevolgen zou hebben dan de belastingverhooging, die in het wets ontwerp ls belichaamd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop. 3 pet. Nederland 1896—05, 85, 82 3/8. Ned. Oost Indië 6 pet. 1922 1000, 93, 91 5/8. 5'/? pet. Dultschland 1930, 42 3/4, 44 3/8. 4 pet. Koninklijke 67, SS'/i. Ned. Handel Mij. 49'/!, 46. Ned. Ford 130, 129, 128 1/4. Philips Oem. Bez. 182'/», 184 3/4, 180'/*, 182 Unilever 77'/i, 83, Ned. Ind, Oas Nat. Bez. 189 3/4, 185 3/4. Redjang Lebong 116, 114 3/4. Koninklijke 171 1/4, 172 3/4, 170 3/4, 172 3/4. Amsterdam Rubber 93 3/4, 95'/!, 92, 92 3/4. Ned. Scheepvaart Unie 47 3/4, 46 1/4. H. V. A. 171'/i. 175, 169, 172'/., Dell Batavia Mij. 1181/!, 119 3/4, 1161/4. De'i Mij. "10 3/4, 108 1/4, 109. Stuer. jan Mi'. 130, l?'3/4, 128'/».. (Buiten verantwoorden) kneid der Red, Copte van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven OVERHEID EN AMBTENAAR- Naar aanleiding van het besluit van den Ministerraad waarbij is bepaald, welke vereenigingen voor ambtenaren verboden zijn, hebben Directeuren van Rijksdiensten H.H. Professoren der verschillende Hooger onderwijsinstellingen, alsmede den direc teur van het Acad. Ziekenhuis te deze: stede, hun personeel met den inhoud van dit Regeeringsbesluit in kennis gesteld door verstrekking van een afschrift daar van, Nu is het een bekend feit, dat het lezen en vooral het goed begrijpen - van ambtelijke stukken op zich zelf al geen gemakkelijk werkje is en men de» missives, ol welke mooie naam men c: verder aan geeft, meerdere malen moet herlezen om in de ambtelijke stijl eenigs- zins de weg te kunnen vinden. Velen vin den die weg nooit, of verdwalen, of geve: het ten slotte op, omdat de daarin be handelde kwestie voor hen zoo helder li, alskoffiedik. Met bovenbedoelde Rt| geeringscirculaire is het eveneens zoo gi steld. En dat zij aan duidelijkheid veel wenschen overlaat, moge wel blijken het feit, dat zij niet alleen door vele van het lagere personeel niet goed gezien e» begrepen was doch zelfs H.H. Professoren en Doctoren, Directeuren van Hoogcron- derwijsinstellingen, een andere interpre' tatie aan deze Regeeringsmissieve gaven dan deze beschikking van den voorzitter van den Ministerraad in wezen Inhield. De directie van het Acad. Ziekenhui! maakte het nog bonter, door, blijkbaar goed bedoeld, daarnaast een tweede mis- sleve aan het verplegend personeel uit te reiken, die nog meer verwarring stichtte Een en ander was voor het Hoofdbestuur van den Ccntralen Nederlandschen Amb- tenaarsbond aanleiding zich met onder staand schrijven te wenden tot Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Dit schrijven luidt als volgt: Excellentie! .Hierbij hebben wij de eer Uwe Exc. te mogen attendeeren op het schrijven, waarvan hierbij afschrift gaat. Dit werd door den Directeur van het Academisch Ziekenhuis gericht aan het personeel dezer instelling. Tegen dit schrijven bestaat bij ons het bezwaar, dat het den indruk wekt, als zou ook het lidmaatschap onzer orga nisatie voor het personeel van het Zieken huis verboden zijn, aangezien er niet ln vermeld wordt, dat het lidmaatschap van bij het Nedcrlandsch Verbond van Vak- vereenigingen aangesloten organisaties uitsluitend voor personeel bij Defensie ver boden ls en daarentegen wel ln het alge meen wordt gesproken van de in de be schikking van den Voorzitter van den Mi nisterraad genoemde vereenigingen. Waar ons bovendien ter oore kwam, dat ook bij andere takken van dienst der Rijksuniver siteit te Leiden te dezer zake wordt ge handeld op een wijze, die tot hetzelfde misverstand aanleiding kan geven, ver trouwen wij, dat uwe Excellentie bereid zal willen zijn hier onmiddellijk maat regelen tegen te nemen on worden, Indien Uwe Excellentie dit wenschelijk mocht achten, nog gaarne in de gelegenheid ge steld ons bezwaar te Uwer audiëntie toe te lichten. U, geachte Redactie dankend voor de plaatsruimte Namens de Afd. Lelden van den Centr. Ned. Ambtennarsbond- J. W. VAN HEES, Secr. RECLAME. 8967 fielfakcêandsckz landfuista I POQ5 20 CT.- TUBE 35 EN 6Q CT. 3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10