De brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad e- Vrijdag 13 October 1933 RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. VOORTZETTING VAN HET GETUIGEN-VERHOOR. Gistermiddag 3 uur: 760. Hedenmiddag 3 uur: 767. telegrafisch weerbericht. J h Kon Ned Meteorol inst. te De Bildt. 'Hoogste stand: 770.3 te La Coruna. Laagste stand: 737.2 te Vardoe. Verwachting tot den avond van 14 Oct.: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Iets zachter. buitenlandsch weerbericht. 'edegedeeid door net Kon. Ned. Meteorol. Instituut te 3e Bildt. De depressie in het Noord-Oosten trok nel wegf en wordt gevolgd door een terk stijgen van de barometer. Hoewel 'e stijging van den luchtdruk in onze Émgeving en in Frankrijk nog niet be- 'ndigd is, zal dit toch spoedig het geval rzijn en zal de luchtdruk wederom gaan [dalen bij de nadering van een nieuwe uit gebreide depressie in het Westen. Deze ieuwe depressie doet haar invloed reeds (relden op Ierland en IJsland; de schepen op den Oceaan ten Westen van de Golf Ivan Biscaje en Portugal melden zeer ooge temperaturen. Tengevolge van het fnemen van het luchtdrukverval naar het oordoosten kwamen de stormen in het stzeegebied tot bedaren. Een kleine (depressie in de Golf van Genua geeft aan- 'eiding tot stormachtige winden langs de [Rivièra (Mistral) In de Alpen en langs Ie Pyreneeën vielen zware regens, even- oo in Lapland en in het geheele Noord oosten van het waarnemingsgebied. In onze omgeving zal de wind spoedig eer naar Zuidwest krimpen. luchttemperatuur. 9 uur voorin.: 10 gr. C. (50 gr. F.). f12 uur 'sinidd.: 13 gr. C. (56 gr. F.). 13 uur nam.: 13 gr. C. (56 gr. F.). oogwatertijden te katwijk zee. Voor Zaterdag. IV.m. te 10 u. 59 min.; n.m. te 11 u. 35 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 5.42 n.ni. tot 5.52 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 13 Oct.: onder: 15 u. 12. Toch deden de muiters niet erg bloed- 1 dorstig. Toen een jong matroos met een geladen geweer zat te spelen en door een verkeerde beweging het schot afging, ont stond onder de muiters een volslagen pa- r niek. Gedurende de reis ging het onder de officieren zeer gemoedelijk toe. De officier van den Marine-stoomvaart dienst d-er derde klasse W. Beets en de officier van gezondheid der tweede klasse H. C. Bos zaten voortdurend te bridgen. Od een dag dat het schip langs Sumatara Toer namen de muiters den voorraad ge- I weren en munitie op. waatbb" bleek dat een paar geweren ontbraken. De muiters zeiden dat de officieren die wel zouden hebben genomen, waarna bij hen visitatie werd gehouden. Enkele officieren hadden hiertegen bezwaren, maar anderen zeiden •Laat ze maar." haagsciie politierechter. Terzake van verduistering van verschil lende bedragen stond terecht de 23-jarige I Ku" Sassenheim. Als getuige werd gehoord de patroon I van den verdachte, den heer Schr. De Officier van Justitie, mr. Van Asch van Wijck, eischte een gevangenisstraf van 2 maanden voorwaardelijk met drie War proeftijd. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Wegens vernieling van een ruit aan het Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden stond terecht mej. A. H. O. ge huwd met J. Kr. uit Leiden. Een tweetal agenten van politie werden als getuige ge hoord, evenals de ambtenaresse mej. M. H. oe Vries. ijP? ofDcler van Justitie eischte een geld- van 20-sub. 20 dagen hech- 1 jen. 1 maahd gevangenisstraf voor- a at del ijk (3 jaar proeftijd), t s Politierechter veroordeelde verd. tot o. au - .5 dagen hechtenis en 1 maand tij(iangen voorw. met 3 jaar proef- Terzake van mishandeling stond terecht .V L. uit beiden, die "op 31 Aug. te h den gemeente-veldwachter Vos eelt geslagen en zich wederspannig heeft gedragen. De officier van Justitie wilde an verd nog iets meer weten. Een re- n<m gSrapport 2aI worden ingewon- ie,^Lde zee, geeft behoort volgens Neder- vnnrtil rechtsbegrippen bij den strand- wnfw-v, worden gebracht. Vijftien Kat- reiht=-e '"bezetenen, die naar de polltie- bptir ,Lnïr' va," der Boom zeide, zulks veel sps 'etier ander, hadden van baiJa?0!!6.?3!?'' aangespoeld hout, blijk- cen ft E van een of ahder schip, huis «IffJ"e. Brooter of kleiner naar eigen ten oï Jt Sohmiigen van de deliquen- hun volmondig toe en betuigden vlucht i i andereh kwamen met de ult- slranrtvnaï 21J.v^.h plan waren het bij den n"dv,SSderbezorgen, dan d™l "2..w,aren beduidend minder leen JSI1 officier werden geëlscht. Al- wing !ïen ondanks de waarschu- zaak ifn ,rechter om eerlijk voor de te zopïL f komen en geen uitvluchten Oïereenknm j halsstarrig bleken, werd hkomstig den eisch vonnis gewezen. Hedenochtend is het proces inzake den brand in den Rijksdag hervat. Dimitroff mag ook heden de zitting niet bijwonen. Bij het begin van de zitting deelt de voorzitter mede, dat het onderzoek ter plaatse gisteravond veel heeft bijgedragen tot het duidelijk maken van de getuigen verklaringen. In het bijzonder hebben de getuigen, deels in afwijking met hun vroeger getui genis, niet kunnen volhouden dat meer dan een persoon door het venster naar binnen geklommen is en ook. dat meer dan een persoon met een fakkel door de bene den-verdieping. heeft geloopen. Ook werd vastgesteld, dat deze man niet noodzakelijk een fakkel gehad moet heb ben. Het onderzoek gisteravond had ten doel. hen die moeten oordeelen, eenigszins op de hoogte te stellen met plaatselijke verhoudineen en belichting. De procureur-generaal Dr. Werner: „Ik wil mij voorbehouden om bij gelegenheid later erop terug te komen of werkelijk als vaststaand kan worden aangenomen, dat beneden slechts één man heeft geloopen. Ik behoud mij de appreciatie van de re sultaten van het onderzoek voor." President: „Ik wil nogmaals verklaren, dat ik niets beweerd heb omtrent de waarde van de resultaten, ik meen slechts de resultaten te moeten mee- deelen, nl. dat gisterenavond geen enkele getuige verklaard heeft, beneden meer dan één man te hebben zien loopen. Ik heb slechts meegedeeld wat ieder aanwezige, wanneer hij voldoende dichtbij had kun nen komen, had kunnen constateeren. Dimitroff's advocaat, dr. Telchert, ver zoekt den Senaat, ter ontlasting van den Bulgaarschen beklaagde een aantal ge tuigen a décharge te hooren: Anna Kru- ger, Luise Angerer, een taxi-ondernemer, Anna Meyer, Irma Roesier en den slaap wagenconducteur Ruttke. Hierdoor zal o a. vastgesteld kunnen worden dat een ver wisseling van den persoon van Dimitroff niet slechts theoretisch mogelijk is, doch in de praktijk inderdaad in twee gevallen is voorgekomen. Ter ontlasting van de be klaagden Popof en Taneff verzoekt dr. Teichert alle kellners van café „Beyern- hof" en majoor Schroder te hooren. Voorts stelt dr. Teichert voor. verschillende ge tuigen uit Moskou te hooren in verband met Popoff's verblijf in de Sovjet-Unie. Den juridischen adviseur der communisti sche Rijksdagfractie wil hij gedaagd zien om te verklaren of Popoff ooit in zijn ka mer in het Rijksdaggebouw is geweest, ter wijl hij verder verschillende getuigen wenscht te hooren of Popof's kleeding en verder alle kellners van het restau rant Aschinger m de Potsdamer Sfrasse 101, om te doen vaststellen of Popof en Tanef op den dag van den brand 's mid dags tusschen 4 en 6 uur in het restau rant zijn geweest. Tenslotte wenscht Dr. Teichert nog een Berlijnsche getuige te hooren, om te be wijzen. dat Tanef van 25 Febr. tot 4 Maart in de Brandenburgstrasse heeft gewoond, en den Rijksdagbeambte Neuber om te verklaren, dat hij zich in tegenstelling tot getuige Gericke den man „met die opval lende kuif" iVan der Lubbe) niet meer herinneren kan- Politiecommissaris Bunge zal dan nog moeten verklaren dat Gericke ook tegen hem gezegd heeft, dat Van der Lubbe hem niet bekend voorkwam. In verband met het groote aantal pun ten, dat de verdediger der Bulgaren wil bewijzen, houdt de procureur-generaal Dr. Werner, zich een beslissing voor tot mor genochtend. Hij verklaart echter, dat reeds thans een aantal van deze bewijzen hem overbodig voorkomt. In de garderobe vond hij een pel en een das, die later eigendom van Van der Lubbe bleken te zijn. Brandmateriaal had getuige niet zien liggen. Dr. Werner: „Hebt u ook S.A - of S-S.- mannen in het gebouw of in de omgeving gezien?" Getuige Losigkeit: „Neen, ik was gerui- men tijd in het gebouw en heb geen S.A.- of S.S.-mannen gezien. Pas na elf uur 's avonds werden SA.-troepen gebruikt om bij de afzetting van de omgeving te helpen." Torgler's advocaat Dr. Sack: „De admi nistratie-secretaris Scranowitz heeft U dus gezegd: „Kom mee, beneden loopen nog meer. „Wie heeft hij daarmee be doeld?" Getuige Losigkeit: „Hij heeft waar schijnlijk de daders bedoeld. Wij hebben echter niets ontdekt." Dr. Werner: „Hebt U deze uitlating aldus STADSNIEUWS. academische examens. Geslaagd zijn voor het Doctoraal examen Ind. -ii Recht de heer K. A. M Bastiaanse (Ginneken); Taalkundig Candidaats- examen Indologie de heer M. H. v. d. Hoe ven (Rotterdam); Taalkundig Doctoraal- raa'.examen Indologie de heer n. de Fre- mery iDen Haag). Artsexamen le deel de heeren J. R Romijn (Den Haag) F R. Westerkamp (Den Haag) O G L de Vos (Voorburg) J. L. M de Wolf (Den Haag). Bevorderd zijn tot arts de heeren Lie Glok Tjoan (Oezstgeest). n Speyer (Den Haag) W H. de la Fuente (Paramaribo). Bevorderd is tot doctor in de Rechtsge leerdheid on Droefschrift getiteld .La con vention de Varsovie du 12 October 1928". de heer D Goedhuis (geb. te Deventer) begrepen, dat Scranowitz al iets bepaalds gezien had?" Getuige Losikeit: „Hij was slechts van meening, dat beneden nog daders zouden rondloopen." Als volgende getuige wordt de politie- wachtmeester Poeschel gehoord, die vrij wel dezelfde waarnemingen heeft gedaan als de vorige getuigen. Van der Lubbe zit in zijn bank apatl- scher nog dan tot nog toe het geval was en het hoofd houdt hij dieper gebogen dan ooit. Uit het verdere verhoor van den getuige wachtmeester Poeschel blijkt, dat deze tezamen met den inspecteur van het Rijks daggebouw door den rechtschen ingang de zaal is binnengegaan. Poeschel beschrijft dan het oogenblik, waarop hij Van der Lubbe voor het eerst zag en arresteerde. Getuige had geenszins den indruk dat Van der Lubbe probeerde te vluchten. Wel iswaar was hij even teruggedeinsd, doch overigens volkomen rustig gebleven. Hij had ook geheel rechtop geloopen. Op be vel van luitenant Latelt had get. reeds eerder zijn revolver getrokken en nu riep hij Van der Lubbe toe, terwijl hij het wa pen op hem richtte: Handen omhoog", aan welk bevel Van der Lubbe onmiddel lijk gevolg gaf. Getuige trad op hem toe en fouilleerde hem terstond. In een der broekzakken vond hij een zakmes en in de achterzak een zakdoek, een pakje en een portemonnaie. HU had niets aan dan een broek en schoenen, ook geen hemd meer zijn bovenlijf was geheel naakt, hevig be zweet en zijn haar hing verward in zijn gezicht. Zooals reeds gezegd was hij even geschrokken maar bleef kalm. Volgens ge tuige bleef zijn gezicht onverschillig. Later had getuige beklaagde naar het posthuis Brandenburger Tor overgebracht. Beklaagde Torgler staat op en verzoekt eenige vragen te mogen stellen: Hebt u gezien, dat luitenant Latelt de deur van de Dlenaire zittingszaal heeft opengemaakt of was de deur open?" Getuige Poeschel: „Ik weet niet wie de deur heeft, open gemaakt". Torgler: ..Was het een breede of een smalle opening, waardoor u naar binnen kon?" Poeschel: „De deur was wijd geopend." Torgler: „U hebt zooeven verklaard, dat u uit de zijgang nogmaals in de plenaire zittingszaal hebt gekeken. Hebt u de deur geopend?" Get Poeschel: „Jawel". Torgler: .Hebt U bij het openen van de deur tocht gevoeld?" Getuige Poeschel: „Neen". Torgler: ..U hebt meegedeeld, dat U de -" eerste was die Van der Lubbe hebt gezien en gearresteerd hebt en hem ook hebt ge fouilleerd Hebt U behalve het pakje nog papieren bij hem gevonden, die men voor ->en lidmaatschapskaart of iets dergelijks kon houden?" Getuige Poeschel: „Neen, ik heb slechts het pakje bij hem gevonden" Torgler: „Ook geen kranten geen st-ooi- bllietten?" Getuige Poeschel: „Neen". Torgler. „Dank U zeer"! Dr. Parisius: „Hebt U de zakken nauw keurig doorzocht? Kunt U met alle zeker heid zegden, dat hij geen strooibiljet bij zich had? Op het posthuis is een strooibil jet bij hem gevonden." Getuige Poeschel: „Ik ben niet met mijn harden onder in de zakken geweest, maar lk heb de zakken afgetast en den indruk gekregen, dat er niets in was". De deskundige brandweerdirecteur Sag- ner: „Getuige heeft door twee verschillen de deuren in de brandende zittingszaal ge keken. Was het beeld van den brand belde malen anders?" Getuige Poeschel „Het was bijna het zelfde". Hierna wordt de middagpauze gehouden. Hierna wordt nozmials politie-luitenant Latelt gehoord. Een van de deskundigen stelt hem een aanta! vragen over zijn op merkingen inzake rook en de aard van de gondii non enz. Dan wordt politie-wachtmeester Lonig- keit gehoord .die tezamen met luitenant Lateit het gebouw betrad. Deze weet zich te herinneren dat Lateit onmiddellijk het bevel tot groot-alarm heeft gegeven Getuige heeft ook een oogenblik in de groote zaal gekeken. Achter de stoel van den voorzitter laaide een hooge vlam op, evenals links van de stenografen-tafel. Verder brandde niets. BINNENLAND. o/.uinigingsmaatregell bij de h. t. m. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een morgen te houden collecte ten bate van de Ver. Het Hooge- land" weifce wij gaarne bU onze lezers aanbevelen. Het advies van den Personeelroad. Naar wij vernemen heeft de Personeel bij de H.T.M. zijn advies aan den Raad van Beheer van het Gemengd Bedrijf in zake de bezuinigingsvoorstellen van de di rectie doen toekomen. Voorgesteld was een keuze uit vier maat regelen: le vervroegd en verlaagd pen- slen: 2e ontslag van 48 man van het rij dend personeel; 3e uitbreiding van de per- soneelsreserve met 144 man. thans behoo- rende tot het vaste personeel: 4e verkor ting van den werktijd met invoering van 5'/» loonsverlaging. Unaniem heeft de Personeelraad zich uitgesproken tegen den onder le en onder 3e genoemden maatregel. Wat den 4en maatregel betreft, één van de organisaties zou zich met verkorting van werktijd kun nen vereenigen indien de loonsverlaging tot l'/t a 2V„ beperkt zou blijven Over de ontslagkwestie sprak die vereeniglng zich niet uit De andere organisaties waren echter tegen elke loer verlaging gekant Als eeni ge maatregel zou dan overblltven de onder 2e genoemde: ontslag van 48 man perso neel' vandalen. Gisteravond heeft zich in het Bra- bantsche dorp Berlikum het oude volksge bruik van het z.g. „tafelen" op gewelda- dlge wijze geopenbaard Een 80-jarige man. een, zekere Van G„ kon het met zijn vrouw en dochter niet meer vinden. Maandagavond nam de oude man de vlucht door het raam en ging naar zijn zoon, bij wien hij Introk. De buren van den ouden man namen het voor hem op en besloten de vrouwen te straffen Omstreeks 8 uur gisteravond werd de strafoefening ingeluid door het gebruike lijke blazen op lampegiazen en het maken van ander lawaai, dat in het geheele dorp te hooren was. Het huis van G werd met steenen gebombardeerd en met steiger- galen gerameid. Van deuren, ramen en inten bleef geen stuk heel. Een schoor steen werd van het dak gebeukt en de pannen stukgesmeten Met een paal werd alles vernield wat te vernielen was. Van het huisraad bleven slechts een paar stoelen, tafel en een beeld gespaard. Toen men het beleg begon vluchtten de vrouwen in een kast. zoodat zij er heel huids afkwamen Tegen kwart over negen verscheen een veldwachter. Toen werd de vernieling gestopt en konden de vrouwen uit hun schuilplaats komen. Van de bijna nog nieuwe woning zijn alleen de buiten muren gespaard gebleven. Dit ergerlijk baldadig gebruik is in dezen tijd in het dorpje volgens men- schenheugenis nog slechts eenmaal in zulk een mate voorgekomen kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in nederland. De Bond van Kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit in Nederland heeft in een dezer dagen te Rotterdam ge houden ledenvergadering een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op betere controle op de naleving der steunwet, waarbij de handel is vertegen woordigd, op een beperking van het aan tal teeler-handelaars en het vaststellen van minimum-prijzen voor groot- en kleinhandel. de veenbrand in drente. Omtrent den veenbrand te Emmer- Erfscheindcnveen vernamen wij heden ochtend dat van de negen brandspuiten er thans drie teruggetrokken zijn, hetgeen op een aanmerkelijke verbetering in den toestand wijst. Zes brandspuiten zetten het blusschingswerk voort. De totale aangerichte schade wordt ge raamd op 50 a 60.000 gulden, waarvan 10 a 12.000 gulden door verzekering wordt ge dekt brand. Vanmorgen brak brand uit in een der bijgebouwen van de Alkmaarsche gasfa briek, waarin voorheen een ammonlakfa- briek was gevestigd. Het vuur ontstond op onverklaarbare wijze in eenige vaten teer, die sinds gis termorgen op een gasvlam stonden te koken Nadat de eigen brandweer van de gasfabriek een begin met het blusschen van het vuur had gemaakt, arriveerde de Alkmaarsche brandweer met groot mate riaal. Er bestond evenwel voor de andere gebouwen geen gevaar, zoodat 't grootste gedeelte van materiaal en manschappen weer kon inrukken. Het bijgebouw brandde geheel uit. Ver zekering dekt de schade. In den aigeloopen nacht circa 3 uur aldus het „Hbld brandde door on bekende oorzaak de winkel in ijzerwaren van J. Janse in de Prijsschestraat te Cu- lemborg geheel uit. Ook het belendend nerceel. bewoond door de wed. G van Weeteren, werd door het vuur vernield. vrouw van de tram gevallen. In de Sarphatiestraat bij het Weesper- plein te Amsterdam is hedenmorgen een vrouw toen een tramwagen van lijn 3, waaruit zij wilde stappen, plotseling ver der reed komen te vallen, waarbij zij een armbreuk en Inwendige kneuzingen op liep De Geneeskundige Dienst heeft naar naar het Wilhelmina-Gaslhuis verve—d HET .JVIEUWSENFONDS". Te 's-Gravenhage vond onder leiding v. den heer Ed. G. Schurmann uit Rotter dam de Algemeene Vergadering plaats van leden van het „Meuwsenfonds", stichting van den Koninkl. Nederl. Middenstands bond, ten döel hebbende de bevordering van middenstandsbelangen. Door den secretarispenningmeester, den heer A Ingenool Jr., werd namens den Raad van Beheer verslag uitgebracht over het 15e Boekjaar 19321933. Hieruit bleek dat hel fonds telt 272 leden tegen 296 het vorige jaar. De opbrengst der contribution bedroeg f. 914.80 <v.j. f, 965.901 die der ontvangen giften f. 164.72 (v.j f. 111.601, cn die der gekweekte rente f. 1209,04 (v.J. f.113135). Het kapitaal bedroeg op het eirde van het Boekjaar f 30.772.17 (vorig jaar f. 27.319 84), alzoo een vermeerdering van f 3452.33 De rente-rekening wijst aan een bedrag van f. 5481 28 (v.j. f. 4272 24), welk bedrag voor subsidie-doeleinde thans beschikbaar is. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van f. 4112.14, ter wijl f. 948 07 op nieuwe rekening wordt overgebracht. De periodiek aftredende leden van het College van Commissarissen, de heeren M. Kropveld en J. F. X. Urbanus, werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Emons werd benoemd de heer H. van de Graaf te Utrecht De heer G. Jager Gzn. te Arnhem is inmiddels be noemd tot 2en secretaris-penningmeester in de vacature-Emons. DOODELLïK ONGELUK TE DORDRECHT Op de kalkfabriek Van Dijk te Dordrecht had gistermiddag een doodelijk ongeluk plaats. De 23-jarlge J. Prins wonende aan de Frankenstraat was achter de fabriek aan het werk terwijl een kraan met grij per daar dienst deed De jongeman kwam te dicht bij den grijper met het noodlottig gevolg dat hij werd gegrepen en op slag gedood werd. crisisbotermerk. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend dat voor cl« week van 15 tot en met tl October de prijs van het crisisbotermerll op f 0 90 per KG en die van de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter op f 1 per K G Is vastgesteld Men zie voor Nagekomen Berichlea pag. 2 van liet Tweede Blad. AMSTERDAM, 13 October. De beurs had heden een zeer rustig verloop waarbij de koersbeweging eenigs zins onregelmatig was Voor Kunstzljde- aandeelen was weer wat vraag, zoodat Amerikaansche en Nederlandsche waarden weer verbeterden. De vraag houdt verband met de berichten dat de ondernemingen in de VS. tot uitbreiding der installatie# overgaan. Philips daalden onder 180 pCt. Dit was ln tegenstelling tot Unilever», die 3 pCt hooger openden. De hoogste koers bleef niet behouden. Van de Petro- leumwaarden was Koninklijke nauwehjk» prijshoudend. Amerikaanschen soorten bleven gemakkelijk op peil. Rubbers goed gedisponeerd als gevolg van de vaste hou» ding der Rubbermarkt. A'dam Rubbers 1 pet. hooger. Suiker waarden verkeerden iets in reactie. H. V. A.'s daalden ongeveer l pet. Tabakken bleven op peil en waren hier en daar zelfs iets vaster Scheepvaarten en Mijnen waren stil. Amerik. fondsen gaven ietd hoogere noteeringen te zien. Duitsche obligaties lagen vast. De Youngleeening steeg tot boven 45 pCt., doch zakte later wat in. De Ned. Staat». Xondsenmarkt was prijshoudend. WISSELKOERSEN. Engeland 7.74 1/4 (7.69); Duitschland 59.22',! (59.13); Frankrijk 9.72'/t (9.711/4), Belgie 34.56 (34.55); Zwitserland 48.05'/, (4805); Denemarken 34.75 (34.40); Zwe den 39.95 (30.65); Noorwegen 38.90 (38.60); New York 1.67 1/4 (1.64 7/8). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN", 13 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 1199 runderen, 254 kalveren, 672 schapen. 21 stieren 50—195, matig, 273 kalf- en melkkoeien 95—190, matig, 600 vare koeien 70—150, flauw, 305 vette ossen 95—230 per stuk, 32—62 ct. per K.G. schoon a. d. haak, matig, 170 graskalveren 15—35, 20 vette kalveren 45—70 per stuk, 80—90 ct. per K.G. Schoon a d. haak, 64 nuchtere kalveren 4—8, matig, 500 vette schapen 13—19, vlug, 172 weide schapen 10—15, vlug, 151 mest- varkens 12—27, zeer matig, 605 biggen 610, zeer matig, 7 paarden 45—180, 6 veulens, 9 bokken en geiten 3—8. Kaasmarkt, 13 Oct. Aangevoerd 1C6 partijen kaas. Goudsche kaas 78, Leidsche kaas 28 partijen, le soort Goudsche kaas f.24—28.50, 2e soort idem f.21—23, le sooit Leidsche kaas f. 25—29, 2e soort idem l. 22, —24 per 50 K.G. Handel matig. AARLANDERVEEN, 12 Oct. Eierenvei- ling. Kipeieren f. 5.90—6.60, kuikeneieren f. 4.60—5.20, eendeieren f. 3.50—3.70 per 1( 0 stuks. Boter 75—80 ct., kaas 19 ct. p. pond. BODEGRAVEN, 12 Oct. Eierenveilirg B.P.K.V. Aanvoer 5610 stuks. Prijs wit f. 5.50—6.20, bruin f. 6.10—6 80, kuikeneieren f. 3.70—4.30, eendeieren f. 3.50—3.70 per 103 stuks. Kaas 22 ct. per pond, HOOFDDORP, Graanbeurs, 12 Oct. Rogg<3 haver, paardeboonen en kanariezaad 1.6, Gerst (chevalier) en YVintergerst f. 5, dui- veboonen f.9, groene en vale. erwten f. 10, geel mosterd f. 12—13, Karwijzaad f.28» Blauwmaanzaad f. 20. Alles per 100 K.G, NIEUWVEEN, 12 Oct. Kipeieren. Aan- ►.voer 660 stuks, f.5.75—6, 45 eendeieren f. 4.50 per 1C0 stuks. Hanen 50 ct. per stuk. Kaas 23—26 ct. per pond. Druiven 25 ct» per K.G. Bloemkool 20—26 ct, per kist. wortelen 4 ct. per bos. RJJNZATERWOUDE, 12 Oct. Eierenvei- ling. Aangevoerd 1860 kipeieren f. 5.40—6, partijtje eendeieren f. 3.50 per 100 stuks. Bloemkool 3 ct. per stuk. Wortelen 5 ct, per bos. Peren 3 ct. per pond. Druiven per K.G. VEUR, 12 Oct. Gele Komkommers, le >- .urt f. 1 80—2.50, idem 2e soort f. 0.60— 1, Kropsla le soort f. 0.50—1.10, Peen f. 3.10— 4.20, Bloemkool, le soort f. 2.50—4, Tomaten i midd. f. 1.40—1.80, idem, gr. ronde f. 1.40 —1.50, idem, 2e soort f. 1—1.10, Andijvie, per 100 50—80 ct., Spinazie 18—31 ct., Postelein f. 2.40—3.10, Raberber per k0 bos f.1—2, Snijboonen f. 12—21, Spercio- boon en f.6-18. Radijs f. 1—2, Prei 1.1—1.60, Selderie f. 0.80—1.50, Appelen f.6-I5, Peren f.5—14, Druiven J. 12—13. WOUBRUGGE, 12 Oct. Aanvoer 1803 eieren. Kipeieren f,4.85—5.60, eendeieren f. 3.55 per ICO stuks. 1933 1908 Onze lieve Ouders W. F. SCHIMMEL en A. v. d. ZON hopen den 28en Oct. 1933 hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog vele Jaren gespaard mogen blijven is de wensch van hun dan- bare Kinderen en Klein kinderen. 1176a Lelden, 13/10 1933. Plesmanslaan 10. Getrouwd: P. A. VAN DER POEL Commissaris v. Politie en L. S. NAEGÊ. Semarang, 13 October 1933. Gang Schmaltz 15. 8931

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3