r 74ile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 October 1933 Vierde Blad No. 22567 SniP Beteren van Schiphol ge- r?v, ®elBrado aangekomen. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER E. ROLLEMA F PRIJSVRAAG NAT. CRISIS-COMITE. DE OPLOSSING. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: 8 Door de overstelpende hoeveelheid brief kaarten, die het N.C.C. ontving naar aan leiding van de prijsvraag, is het niet mogelijk de loting der prijzen reeds heden te doen plaats hebben en zal daarom de datum dei trekking nog nader worden EKstgesteld Teneinde aan den wensch van velen om ée goede oplossing te vernemen, zoo spoe dig mogelijk te voldoen, berichten wij, dat X oplossing als volgt luidt: DE RADIO-CHAOS. INTERN. RADIO-CONFERENTIE TE AMSTERDAM MISLUKT- 3 7 6 5 10 8 9 1 2 4 Reeds thans maken wij bekend, dat het on,- niet mogelijk zal zijn over de prijs vraag en dus ook niet over de toekenning der prijzen correspondentie te voeren. NEDERLANDSCH FABRIKAAT GEPASSEERD. Bij de vervaardiging van het herinnerings speldje voor het Nationaal Huldigings défilé. De Nederl. Werkgever schrijft: Aan de deelnemers van de Nationale Huldigingsbetooging op 9 September j.l. in Bhet Stadion te Amsterdam werd door het Uitvoerend Comité voor de Nationale Hul diging een speldje uitgereikt. Later deelde het Uitvoerend Comité nog in de pers nede. dat er een buitengewoon groote be- angstelling en navraag bestond voor deze «er fraai uitgevoerde speldjes, welke voor iedereen te verkrijgen waren bij het secre tariaat van het Comité. Daarbij sprak het Comité de hoop uit dat nog vele personen F deze herinnering aan het groote défilé zouden koopen. Tot onze niet geringe verwondering en •rgernis is ons thans echter het bijna on- igeloofelijke feit ter oore gekomen, dat dit [herinneringsspeldje buitenlandsch fabri kaat is, niettegenstaande er een aanbie ding voor de vervaardiging ervan was ge- [daan van Nederlandsch Fabrikaat. Zie, dit is toch wel bij uitstek bedroe vend en beschamenddat bij een grootsche [huldiging als deze, waarin de Nationale Bedachte haar culminatiepunt vond. het aandenken aan die huldiging, bestemd om I tot in lengte van dagen deze bij uitstek nationale gebeurtenis in de herinnering I van talloos vele Nederlanders te doen voortleven, van een buitenlandsche fabriek I afkomstig moest zijn, hoezeer men in Ne derland evengoed in staat was dit te ver vaardigen. ja zich daartoe bereid had ver klaard. Wij willen niemand in het bij- zonder hiervan een verwijt maken, over tuigd als wij zijn, dat de organisatoren van de huldiging in het Stadion daaraan stellig niet gedacht hebben, terwijl het ons niet erom te doen is bepaalde personen te treffen- Maar dat hier een zeer laak bare fout is begaan, is voor betwisting niet vatbaar. In een tijd als de tegenwoordige, nu het 1 meer dan ooit een zaak van nationale I plicht is werk, dat in ons land kan wor den verricht, niet naar het buitenland te laten gaan, is het eenvoudig ontstellend, dat bij deze nationale huldiging aan een buitenlandsche firma opdracht werd ge- I geven het embleem te vervaardigen, dat de nationale gevoelens, die in deze hul diging tot uiting kwamen, voor de toe komst moest verzinnelijken, terwijl die I vervaardiging aan de Nederlandsche in- dustrie onthouden werd. De verontwaar- I dlging over dit onbegrijpelijk tekort aan nationaal eergevoel en nationaal plichts besef bij een gelegenheid als deze, zal in breede kringen van ons volk stellig niet minder groot zijn, dan zij was bij ons, toen wij daarvan hoorden. Dit sterkt ons m het vertrouwen, dat een dergelijk diep betreurenswaardig feit zich nimmer zal herhalen. HUURVERLAGING NOODZAKELIJK. Conferentie ten Departemente van Sociale Zaken. Gisteren heeft een commissie uit het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landschen Huurdersbond een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, waarbij de voorzitter, de heer J .G. B. L. de Jong, gelegenheid had uiteen te zetten de be staande wanverhouding tusschen huur prijzen en de sterk verminderde inkomens, zoowel van particulieren als van nering doenden. De secretaris, de heer D. la Croix, onderstreepte verscheidene mededeelingen omtrent den toestand van de plaatselijke aideelingen. Uitdrukkelijk werd in dit on derhoud gewezen op de noodzakelijkheid, een dringende en bevredigende oplossing van het huurvraagstuk te vinden. De com missie gaf als haar meening te kennen, i de ,lluren in de eerste plaats in even redigheid gebracht moeten worden met de sterk verminderde inkomens. Voorts dienen bouwkapitalen tegen lage lente beschikbaar te worden gesteld, de lasten verlaagd, hypotheekrente vermin- aerd en dient op alle te duur geworden Huizen sterk te worden afgeschreven. een directe oplossing te komen, achtte men invoering van huurcommissie- wetten noodzakelijk. De secretaris-generaal antwoordde, dat Ge Regeering volkomen overtuigd is van de urgentie van het huurvraagstuk en niets ÏÏLv latfn om zoo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplossing te komen. DE POSTVLUCHTEN. geerde op Schiphol terug. De ge .(thuisreis) is te Rangoon geland. Onderhoud met ir. Dubois. De Union Internationale de Radiodiffu- sion heeft op haar conferentie te Am sterdam geen resultaat geboekt. Zij is er, zooals trouwens verwacht werd, niet in geslaagd, het probleem van de verdeeling der lange omroepgolven onder de Euro- peesche zenders op te lossen Tot de lan den, die in de eerste plaats van de thans ontstane situatie de dupe dreigen te wor den, behoort Nederland, dat gevaar loopt, binnen eenigen tijd zijn meest geschikte omroepgolf, de 1875 Meter-golf, niet meer te kunnen gebruiken Wij hadden hierover na afloop der con ferentie een onderhoud met Ir. A. Dubois, voorzitter van het Comité van Omroep- vereenigingen, bestaande uit K. R. O., V. A. R. A.. N C R. V. en V. P. R O., die Nederland reeds langer dan tien jaren in Union vertegenwoordigt en die tezamen met Dr. B. v. d. Pol van de Philips' Fa brieken, die lid van de Technische Com missie is, de Nederlandsche delegatie vormde, terwijl voor de Nederlandsche Re- geering als waarnemer aanwezig was, de Hoofdingenieur-Directeur der Telegrafie, Ir. Boetje. De heer Dubois erkende, dat practisch gesproken de conferentie geen resultaaat had bereikt. De situatie op het gebied der lange golven was ongewijzigd gebleven, zoodat men den regeeringen geen enkel bevredigend advies kon geven Op het oogenblik ligt er nog slechts het plan van Luzern, dat echter door 'n acht tal Europeesche landen niet is aanvaard, o.a. door Nederland, Finland. Polen. Zweden en Turkije. Immers wordt volgens het plan van Lu zern de thiins door Nederland gebruikte '1875 Meter-golf toegewezen aan Roemenië. Legt Nederland zich hierbij neer. dan be schikt het voor den omroep nog slechts over de 298 Meter-golf. Weliswaar zou het dan niet uitgesloten zijn, dat Nederland in dit geval de beschikking zou kunnen krijgen over een tweede kortegolf, maar ieder die de bezwaren kent die nog steeds aan de korte-golf-ontvangst zijn verbon den, zal het begrijpelijk achten, dat de Nederlandsche Omroep geen afstand wenscht te doen van de eenige lange-golf waarover hij beschikt. Er dreigt dus op 15 Januari a.s. als het plan van Luzern in werking treedt een eigenaardige situatie in den aether te ontstaan. De landen, die door het plan van Luzern een lange-golf toegewezen hebben gekregen, gaan met ingang van dien da tum op de hun toegewezen golflengte zenden, terwijl de landen, die het plan van Luzern niet hebben aanvaard, en tot nog toe deze golflengte gebruikten op dezelfde golflengte blijven zenden. Aanvankelijk na 15 Januari a.s. zal Ne derland hiervan betrekkelijk weinig hin der ondervinden De 1875 Meter-golf waar op Huizen en Hilversum om beurten zullen blijven zenden, is toegewezen aan Roe menië, dat voor deze golflengte nog geen zender ter beschikking heeft. Maar Roemenië heeft aangekondigd, dat thans met spoed met den bouw van het zendstation Brasov zal worden begonnen en dat men hoopt, binnen een of ander half jaar te kunnen beginnen met de uit zendingenop 1875 M. En terwijl Ne derland en dat .nog wel uitsluitend na zes uur des avonds zendt met een energie van 25 a 50 K.W. zal de zender van Brasov een sterkte hebben van ongeveer 150 K.W. Dit beteekent dat de Roemeensche zender zelfs in Nederland zelf de ontvangst van den Nederlandschen langegolfzender on mogelijk zal maken! Heeft Nederland de moeilijkheden dus in het verschiet! bij andere landen zullen zij zich onmiddellijk na 15 Januari 1934 voordoen. Frankrijk wenscht geen af stand te doen van zijn 1725 Meter-golf die aan Finland is toegewezen en Finland heeft aangekondigd, dat het station Lahti niettemin op 15 Januari a.s. op deze golf zal gaan zenden. Warschau daarentegen zal op 1412 Meter blijven zenden, ondanks het besluit van Luzern, waarbij deze golf lengte is toegewezen aan Radio-Paris. Zweden is voornemens eveneens te blijven zenden op een golflengte die aan een ander is toegewezen en zoo dreigt een chaos in den Europeeschen omroep te ontstaan, waartegenover de Union Internationale de Radiodifussion zich machteloos voelt. De regeeringen der landen, die elkaar op eenzelfde golflengte in den weg zitten, zullen tenslotte wel genoodzaakt worden langs diplomatieken weg, met elkaar tot overeenstemming te komen In Maart 1934 komt de Union Interna tionale de Radiodifussion wederom bij een, ditmaal te Genève. om onder het oog te zien hoe de toestand zich na 15 Jan. zal hebben ontwikkeld. Het is te hopen, dat het inzicht der be langhebbenden zal weten te voorkomen, dat een chaos in den aether de toch al op zoo velerlei gebied bedreigde interna tionale verstandhouding tusschen de Europeesche volkeren nog verder zal ver troebelen, terwijl Nederland en Roemenië naar gehoopt wordt, tot overeenstemming zullen weten te komen, alvorens het sta tion Brasov gereed zal zijn om den Ne derlandschen omroep op de lage golf „weg te blazen" VERGADERING VAN DEN MIDDEN- STANDSRAAD. Discussiën over actueele vraagstukken. De middenstandsraad hield onder presi dium van mr. A. I. M. J Baron van Wijnbergen zijn 155ste vergadering, welke een bijzonder karakter droeg doordat zij grootendeels werd bijgewoond door mr T. J Verschuur, minister van Economische Zaken. Met instemming van den Raad gewaagde de voorzitter met erkentelijkheid van het geen reeds eer door dezen bewindsman in het belang van den middenstand tot stand was gebracht. Spr. wees in dit verband od de werkzaamheid van den middenstands- dienst ten departemente, als ook op de oprichting van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Vervolgens kwamen Ingevolge het ver zoek van den minister, die den wensch kenbaar had gemaakt, inzake de deside rata op het gebied van den middenstand mondeling met den Raad van gedachten te wisselen, verschillende actueele vraag stukken aan de orde Met betrekking tot de wettelijke rege ling van het afbetalingsstelsel kon worden geconstateerd, dat de regeering bereids in deze richting diligent is; hetzelfde geldt van het vraagstuk der crediethulp voor door de crisis getroffen middenstands- bedrijven, waarover inmiddels door den Raad schriftelijk advies is uitgebracht. Voor beide onderwerpen is een wetsont werp in voorbereiding. Inzake de winkelsluitingswet deelde de minister mede, dat een wijzigingsontwerp kan worden tegemoet gezien, hierop neer komende. dat van een principieele wijzi ging geen sprake is, doch wel uitsluitend voor den duur der crisis, voor zoover de noodzakelijkheid daarvan blijkt, voor be paalde branches in beperkte mate op Zon dag meer verkoopgelegenheid zal worden gegeven. Voorts zal ook met de belangen der Joodsche winkeliers rekening worden gehouden. Nu blijkens mededeeling van den voor zitter de landelijke organisatie van den middenstand inzake den verkoop door middel van automaten over eenige punten welke voor wettelijke regeling in aanmer king komen, tot algemeene overeenstem ming zijn gekomen, zegde de Minister toe een dergelijke regeling te zullen bevor deren. Het denkbeeld eener wettelijke regeling van het cadeaustelsel heeft voor zoover daarvoor een inderdaad bevredigende op lossing, kan worden gevonden aanvanke lijk de sympathie van den Minister, die intusschen het advies van den Nijverheids- raad wenscht af te wachten Overigens kwam nog ter sorake de wen- schelijkheid eener wettelijke regeling in zake uitverkoopen, waaromtrent het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand het noodige feitenmateriaal bijeen zal brengen. De Minister verklaarde zich be reid, ook aan dit punt zijn volle aandacht te wijden. Van de wenschen van belanghebbenden inzake een verbod van verkoop van ta baksfabrikaten beneden banderolleprijs en beperking van het aantal tabaksvergun ningen bleek de Minister op de hoogte t.e zijn: overleg over deze punten met den Minister van Financiën is reeds begon nen. De Middenstandsraad besloot overi gens daarover alsnog schriftelijk van ad vies te dienen. Tenslotte werd uit het midden van den Raad gewezen op de bezwaren, welke het bakkersbedrijf in sommige grensgemeen ten van den invoer van brood uit België ondervindt, terwijl tevens de wenschelijk- heid ter sprake kwam om tot de mogelijk heid eener snelle gerechtelijke inning van kleine vorderingen te geraken. DE ECONOMISCHE EN SOCIALE POLITIEK DER UEGEERING. OPLEVING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Werk bij de Kon. Stoomweverij. De Directie van de Koninklijke Stoom weverij te Nijverdal wier kantoren geves tigd zijn te Almelo heeft aan het gemeen tebestuur van Hellendoorn doen weten, dat het jiersoneel. hetwelk thans om de an dere week werkt, weer elke week zal kun nen werken, tot ten minste 1 April 1934 toe. De directie deelt daarbij mede, dat de fabriek met verlies zal moeten werken, on danks de toename van orders en vraagt als contra-prestatie van de gemeente en tot steun aan de industrie afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting, Onder deze voorwaarden kan zij de bovengenoemde aanbieding garandeeren. Gistermiddag heeft de gemeenteraad over dit voorstel vergaderd en bedoelde belas ting afgeschaft. De tijding dat het bedrijf der I- S.W. dat ondanks de malaise nog met 500 heeft gewerkt, weer op volle kracht zal arbeiden, is in de gemeente met groote bliidschap ontvangen. Motie van het Verhond van Ncd. Werkgevers. Het Verbond van Ned. Werkgevers iieeft gistermiddag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, onder voorzitter schap van den alg. voorzitter, den heer H P. Gelderman, een zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering gehouden ter voortzetting van de op de algemeene ver gadering te Rotterdam op 15 September j.l. aangevangen besprekingen over de economische en sociale politiek der regee ring en het bestuursbeleid. Aan het slot der besprekingen veree- nigde de vergadering zich bij acclamatie met de volgende door het bestuur voor gestelde motie: De algemeene ledenvergadering enz ge zien den zorgwekkenden toestand, waarin het bedrijfsleven verkeert, overwegende dat, waar de bestaansmo gelijkheid van onze bevolking staat en valt met de mogelijkheid van den export van onze industrie- en landbouwproduc ten, een verlaging van het prijzen- en kostenpeil noodzakelijk is. overwegende, dat deze verlaging bevor derd behoort te worden door een krachtig ingrijpen der regeering over de geheele lijn, waarbij o.m. de volgende punten bij zondere aandacht verdienen: 1. verlaging van de kosten van over heidsdiensten en overheidsbedrijven, 2. verlaging van de kosten van levens onderhoud, 3 verlaging van het huurpell van ar beiderswoningen, 4 verlaging der steunuitkeeringen bij werkloosheid. 5. afschaffing van Zakelijke belastingen, zooals de zakelijke bedrijfsbelasting. overwegende dat het voorts noodzakelijk is, dat de regeering door onderhandelin gen met het buitenland den export sti muleert. overwegende, dat het onvermijdelijk ls, dat de regeering over exceptioneele be voegdheden beschikt, ten einde den goe- derenruil voor verderen teruggang te be hoeden, de betaling van vorderingen op buitenlandsche debiteuren te beveiligen en oneerlijke concurrentie op de eigen markt o.m. door middel van valuta-manipula ties af te weren. Stelt vast, dat de nood zoo hoog is ge stegen, dat op een snel en doortastend be leid in nauw overleg met de centrale in- dustrleele organisaties moet worden aan gedrongen en draagt aan het bestuur op de wenschen. in deze motie neergelegd, opnieuw ter kennis van ae regeering te brengon. DE „VEILIGHEIDSLAAN" DER K.N.A.C. Beteekenis en inrichting van dit gratis proefstation. De velligheidsweek van de K N A C wel ke van 15 tot 22 October a.s. zal worden gehouden, is reeds ln ons blad Ingeluid. Thans zijn wij echter in staat, onzen lezers de hoofdschotel te presenteeren. welke door de K.N.A.C gedurende deze week zal worden opgediend, namelijk een complete ..Veiligheidslaan" voor automo bilisten. De Boorlaan, gelegen naast het Malie veld te 'sGravenhage, zal als zoodanig wor den ingericht en waar dit de eerste vei ligheidsman langs den openbaren weg in Nederland zal zijn, verdient deze wel meer dan gewone belangstelling. Kosteloos kan iedere automobilist in deze laan zijn wa gen doen onderzoeken, voornamelijk op die onderdeelen, welke in verband met een veilig verkeer, gevaar zouden kunnen op leveren. Een korte beschrijving van een dergelijke laan lijkt hier op zijn plaats Zoodra men de laan oprijdt en zoodoen de het verlangen kenbaar maakt, de auto mobiel te doen onderzoeken ontvangt men een kaart, welke men op de verschillende stopplaatsen, welke duidelijk in de laan zijn aangegeven, aan de controleurs moet overhandigen Heeft men de kaart ont vangen, dan rijdt men door en stopt bij de controleurs die in een minimum van tijd, door middel van eenige vernuftige instru menten de verlichting controleeren Op de kaart worden de bevindingen Inzake de verlichting aangegeven waarna men door rijdt naar de volgende halteplaats Hier wordt de werking van de ruitenwisscher en van de achter- en stoplamp nagezien, terwijl ook de banden aan een onderzoek worden onderworpen. Een volgende controleur bekijkt of de speling in het stuurwiel de veiltgheidsgrens al dan niet overschrijdt, terwijl even later de soaring der wielen op de controlekaart wordt'geregistreerd, dank zij een speciaal toestel, dat de controle daarop uitoefent. Hierna komt men wij zouden zeggen aan de belangrijkste stopplaats in deze laan. de remtest installatie. Met het oog op het komende seizoen is het wel zaak ervoor te zorgen, dat de reminstallatie van de auto mobiel in uitstekenden staat is. Door mid del van deze installatie is in eenige se conden te zien of de remcapaciteit van den wagen voldoende is en of de remactie zich over alle vier wielen op de juiste wijze verdeelt. Ook hier wordt de kaart door de controleur ingevuld. Dan is men aan het einde van de laan gekomen Een expert van de K N A.C. geeft aan de hand van de controlekaart zijn oordeel over de geheele proef en reikt aan diegenen die de proef met goed gevolg hebben doorstaan een speciaal voor dit doel vervaardigd wimpel tje uit De controlekaart kan men behou den en indien hierop gebreken aangegeven zijn. zal men verstandig doen deze te laten nazien voor het te laat is Dan toch alleen kan men met het gevoel, dat men zelf ge daan heeft wat men kon om een veilig verkeer te bevorderen het seizoen van re gen. mist, sneeuw en ijzel ingaan. Gaarne wekken wij alle automobilisten op om eens door de veiligheidslaan te rij den, Het is maar een klein oponthoud en wie weet Uw wagen heeft misschien ook sluimerende gevaren Wij vestigen er met nadruk de aandacht op. dat de veilig heidslaan open staat voor iederen automo bilist. De iaan zal van 16 October as. af geoDend zijn tot en met 21 October. Maan dag a.s van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. op de ov=rige werkdagen van 8 uur 30 v.m. tot 5 uur n m. DE INVOER VAN KATOENEN MANUFACTUREN. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van katoenen manu facturen. Het ontwerp dient ter voorziening van de bepalingen der Crisls-invoerwet. De minister wijst er in de toelichting o.m. op, dat de uitvoer van vrijwel alle katoenen manufacturen een steeds verder gaande vermindering vertoont. Het be houd van den binnenlandschen afzet is dus voor de Nederlandsche katoenindu strie een levensbelang. De steun, welken deze bedrijfstak door de contingenteering ondervindt, terwijl deze Industrie bezig is haar productie meer aan te passen aan de behoeften der Europeesche markten, kan kwalijk worden ontbeerd. De contingenteering van ongebleekte en gebleekte katoenen manufacturen, welke thans mede in het leven is geroepen, acht de minister noodzakelijk, gezien de ont wikkeling van den invoer der hieronder vallende goederen uit landen met gede- precieerde valuta, waarbij bovendien een belangrijk verschil in levensniveau de concurrentievoorwaarden ten ongunste van de Nederlandsche industrie aanzien lijk beïnvloedt. De teruggang van den uitvoer van gebleekte katoenen manufac turen is zelfs catastrophaal te noemen. Tevens is deze contingenteering wen- schelijk als complement op de contingen teering van bedrukte, geverfde en bont- geweven manufacturen, daar de werking dezer maatregelen kon worden ontgaan door middel van invoermanipulaties, met gebruikmaking van de voor het verede- hngsverkeer bestaande faciliteiten. Deze overweigngen hebben den minister ertoe geleid om voor 4 maanden den invoer dezer artikelen te beperken tot vrijwel 100 procent van den normalen invoer. BEVORDERING BIJ DE LANDMACHT. Met ingang van 1 November 1933 a.s. benoemd tot generaal majoor commandant der Ilde divisie kolonel S. G. N. Nauta Pie- ter. commandant van de Iste artillerie- brigade (vroeger te Leiden); bij.den groo- ten staf tot ritmeester de ordonnansoffi cier van de Koningin de eerste luitenant jhr. C. E. J. M. vérheyen; bij den gene- ralen staf tot luitenant-kolonel majooi C. P Brückel; tot majoor de kapiteins W. F, K Blschoff van Heemskerck en M. W. L.' van Alphen Bij het wapen der infanterie bij den staf van dat wapen tot generaal majoor de kolonel H. Reynders inspecteur der in fanterie: tot luitenant-kolonel de majoors W. M. F E P. de Jager en R Boomsma; tot kolonel-commandant van de VlIIde in fanteriebrigade de luitenant-kolonel G Dames; tot lultenanj.-ko.onel bij dep staf der vierde ipfanteriOrlgpde «te p -or H. ALS SECRETARIS VAN KOUDEKERK. Up 15 Oct. a.s. zal hel 25 Jaar geleden zijn. dat de heer E Rollema. als Secre taris der gemeente Koudekerk ln dienst trad Het zal den as. jubilaris, die al die jaren zijn beste krachten voor de gemeente ge geven heeft en door zijn groote vriende lijkheid en voorkomendheid jegens de in gezetenen, aller achting verworven heeft, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken! Talrijk zijn degenen, die hij met raad en oaad terzijde stond: het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de heer Rollema zich bij velen bemind heeft gemaakt. Ook voor zijn ondergeschikten was de heer Rollema steeds een trouw en humaan chef. Altijd vonden de ambtenaren bij hem een open oor en indien dit noodig bleek, stond hij immer voor hen in de bres Terecht verheugen ook zij zich ln dit komende jubileum. De a.s. jubilaris, die in breede kringen, ook buiten deze gemeente, een zeer ge ziene en geachte persoonlijkheid is, neemt naast zijn ambt als gemeente-secretaris, ook op kerkelijk gebied een voorname plaats in. Sedert vele jaren dient hij de Ned. Herv. Kerk als ouderling en als se cretaris-Kerkvoogd, waarbij hij zich steeds onderscheiden heeft door zijn nobel en rechtschapen karakter en waar zijn arbeid ook steeds op hoogen prijs wordt gesteld. Het zij den jubilaris gegeven nog vele jaren in gezondheid zijn beste krachten aan de gemeente te mogen wijden! Wij twijfelen niet of Maandag 16 Oct. a.s., op welken dag het jubileum gevierd wordt, zal voor den heer Rollema, door vele blijken van sympathie, zoowel van uit de gemeente Koudetkerk als van el ders, tot een onvergetelijken dag worden gemaakt! F Seharp; tot commandant van het 17de regiment, het 21sle, het 16de en het Ilae R. I de majoors M. J. J, Lavoo, J. A. En geltjes, A. N. C. F. Keyzer, J. A. G. van Andel en M. Rutgers van der Loef. Bij het wapen der artillerie tot kolonel commandant van de Iste artilleriebrigade de luitenant kolonel W. F. Sillevls, bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot generaal majoor-Inspecteur van den ge neeskundigen dienst de dir. off. van gez. Ie kl. S. W. van Praag. Eervol is ontheven van zijn commando over de luchtvaartafdeeling de luitenant kolonel J. J van Santen van den genera- len staf, zulks ter nadere indeeling door den minister van defensie; benoemd bij den generalen staf tot commandant van de luchtvaartafdeeling P. W. Best, luite nant kolonel van den generalen staf, toe gevoegd aan den chef van den generalen staf Belast met de waarneming van de func tie van commandant van den vrijwilligen landStormcorpsmotordienst, vaartuigen- dienst, luchtvaartdienst kapitein J. Nil- land van het 17de reg. lnf. DE OVEREENKOMST IN HET BOUWBEDRIJF. Na aanvankelijk de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te hebben verwor pen, heeft thans ook de R.K. Bouwvak arbeidersbond „St Joseph" in zijn bonds vergadering, naar men ons uit Utrecht meldt, het nieuwe contract aanvaard. De werkgeversbonden hebben hun leden voorgeschreven, dat de verlaagde loonen van Maandag 9 October af zullen worden toegepast. Hbld. VERSPREIDE BERICHTEN. Met Ingang van 1 Nov. a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. C Hoitsema, muntmeester van 's Rijks Munt, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten door hem in die functie aan den lande bewezen Zondag a.s. om 1 uur 's middags zal de officieele opening plaats vinden vaD het Nationaal Kajjconcours. Bedrijfs- en Parfumerietentoonstelllng in den Dieren tuin te 's-Gravenhage. UIT NED. OOST-INDIE. HET 5-TONS FONDS. SOERABAJA, 12 Oct. (Aneta), Bij de uitkeering uit het 5-tons-fonds zal als eisch worden gesteld dat de Inheemsche steuntrekkers minstens tien achtereenvol gende jaren in vasten dienst moeten zijn geweest. Een voorloopige berekening wees uit dat 160 Inheemschen in 1933 onderstend zul len hebben. Medio 1934 zal dit aantal aan gegroeid zijn tot ruim 2100, eind 1934 tot 2360, medio 1935 tot 2500 en einde 1935 tot 2550, terwijl, indien tot verdere inperking der bedrijven wordt overgegaan rekening dient te worden gehouden met een aantal yan 5000 gesieunden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13