C.G SMIT riDSCH D4GEI AD - Derde BM Vrijdag 13 October 1933 PARLEMENTAIR OVERZICHT tweede kamer. BUITENLAND. Sociëteit „DO RES TAD" BEHENDIGHEIDSSPELEN siam. LAND- EN TUINBOUW. SCHEEPSTIJDINGEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. EEN LANGE LIJST VAN WETSONTWERPEN. De Tweede Kamer is bijeengekomen om een lange lijst van kleinere ontwerpen en van allerlei conclusies op Ingekomen ver zoekschriften af te doen. De agenda telt 30 nummers, maar aan het eind daarvan komen eenlge wetsont werpen voor, die stellig eenlgen tijd zul len vorderen: de wijziging van de Arbeidswet (voor broodbakkerijen); de wettelijke regeling van de hulsindustrie; het ontwerp-De Visser Inzake wijziging der Kieswet ec het ontwerp-Vos tot wijziging van de Winkelsluitingswet. Doch het liet zich aanzien, dat de Kamer door het grootste deel van het programma met een flink vaartje zou heenschleten. Alvorens tot de behandeling der agenda werd overgegaan, werd het nieuwbe noemde lid, de heer mr. W. C. Wendeloar, toegelaten en beëeldlgd. en vroeg de heer Kupers verlof voor een Interpellatie over de plannen tot verlaging van den werk- loozen-steun. Waarna Inderdaad, ln een sneltrein- vaartje (slechts op een enkele plaats werd even voor een zeer kort debat ge stopt) alle conclusies op verzoekschriften werden afgedaan. BIJ één daarvan stelde de heer Duys voor, de conclusie aan te houden, maar dit voorstel werd door geen enkele van zijn partljgenooten onder steund en met 70/9 stemmen verworpen Ook de wetsontwerpen tot regeling van den Invoer van roggebloem en roggemeel, en van metaaldraad-gloeilampen gingen zonder meer onder den hamer door. Even eens de wetsontwerpen tot wijziging der Waterstaatswet en tot tijdelijke beper'vng van de vrijheid van opsporing van delf stoffen door boringen, en de goedkeuring van de verdragen Inzake de belasting heffing van vreemde motorrijtuigen, het brengen van eenheid in de verkeerstee- kens en o'e beperking van den duur van der. n' 'M in de kolenmijnen DESTRÜCTIE-BEDKIJF TE WOERDEN. In het wetsontwerp tot wijziging van de uegrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1933 zaten twee belangrijke punten: de bezuiniging op de keuringsdiensten 'voor waren) en het verleenen van een renteloos voorschot van ruim 1 mlllioen gulden aan de Nederlandsche Thermo- genische Fabrieken tot oprichting van een destructor (een Inrichting voor het vernietigen van cadavers i te Woerden. Wat dit laatste betreft heeft de Minister van Sociale Zaken onder wlen intus- schen deze aangelegenheid was komen te ressorteeren een nederlaagje geleden. Hij heeft dat renteloos voorschot er niet doorgekregen. Tal van afgevaardigden de heeren Van de Heuvel, Van Voorst tot Voorst, Schilthuis, Westerman. K ter Laan kwamen er tegen ln het vuur. Zij betoogden dat het niet aanging, ln de huidige tijdsomstandigheden een derge lijk renteloos voorschot te verleenen, wan neer het niet volstrekt noodzakelijk was. In zij vonden het hier niet noodzakelijk. In het Westen des lands bestaan reeds verschillende destructiebedrijven, die goed werken, en het ging niet aan zoo be toogden zij thans met staatsgeld ten nieuw en centraal bedrijf te gaan oprich ten, dat tegen de andere zou gaan concur- ceeren en deze ernstig schaden. Minister Slotemaker de Bruine heeft er in zijn antwoord op gewezen, dat de zaak feitelijk al in kannen en kruiken was, toen hij optrad; hij heeft het voorstel van zijn voorganger verder verdedigd Erg over tuigend was echter die verdediging niet en de Minister verklaarde bij verwerping de zaak der destructie over het geheele land nog eens ernstig te zullen over wegen. Toen heeft de Kamer het voorschot- voorstel inderdaad verworpen. En niet twijfelachtig. Met 50 tegen 19 stemmen. Van het destructie-bedrijf te Woerden kom dus niets. De rest van het ontwerp 'bezuiniging op de keuringsdiensten) werd aangenomen. ARBEIDSDUUR IN BROODBAKKERIJEN. Een volgend ontwerp was dat tot wijzi ging van de arbeidsregeling ln broodbak kerijen (vervroeging van het algemeene aanvangsuur van 6 op 5 uur 's morgens). Ook hiertegen kwam verzet. Al dadelijk bij den eersten spreker, den heer Schaper. Hij verklaarde er zich tegen, omdat hij er een stap in zag naar herstel van den nachtarbeid Later sprak de heer Snee vliet in denzelfden geest: hij beschouwde net ontwerp als een begin van destructie onzer sociale wetgeving. Maar mej. Katz en de heeren Smeenk en Kuiper hebben het verdedigd, laatstgenoemde met de waarschuwing, dat de Minister geen ver dere concessies mag doen, en eerstge noemde met het betoog, dat nu wetsbe paling zal worden wat aan velen reeds als uitzondering werd toegestaan, zij zette uiteen, dat het nu. zonder terug te keeien tot den nachtarbeid, best mogelijk zal zijn versch brood aan het ontbijt te brengen. Maar de Minister ging hier eenigszms tegen in. omdat hij in dal streven naar versch brood Inderdaad zooiets als een aanval op het verbod van nachtarbeid ziet. Met nadruk verklaarde hij daarom, dat van hem geen voorstel te wachten is om nóg vroeger te beginnen (b.v om vier uur), teneinde het versche cadetje mo gelijk te maken. De Minister bleek dus het voorstel van rijn ambtsvoorganger, dat hij overnam, om het aanvangsuur voor alle broodbakkerijen op 5 uur te bepalen. !n- plaats van oo G uur zooals thans, de uiterste concessie te achten Het wetsontwerp komt Vrijdag in stem ming. Het wordt aangenomen. HAGENAAR. RECLAME .■miiiiiiiii'iiiiiiii//iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiib DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Geneve. De besprekingen te Geneve inzake de ontwapening duren geregeld voort, doch resultaat hebben zij niet opgeleverd. Van alle zijden beijvert men zich thans om eigen standpunt naar bulten te verdedi gen. waarbij zich uit den aard der zaak geen nieuwe gezichtspunten voordoen. Nadolny ls per vliegtuig naar Berlijn vertrokken om rapport uit te brengen. De Evening Standard bericht van een persoonlijk Ingrijpen van Mussolini, die bezorgd zou zijn over een eventueel plan van Amerika. Frankrijk en Engeland tot het voorleggen van een volkomen uitge werkt systeem aan Dultschland, waarbij Dultschland voor de keuze zou worden gesteld, te aanvaarden of te verwerpen. Mussolini zou den Engelschen en Fran- schen ambassadeurs te Rome hebben ver zocht, moeite te doen om een uitweg te vinden. OOSTENRIJK. .Ministerraad gehouden. Gisteren heeft onder leiding van den bondskanselier Dollfuss een ministerraad plaats gevonden welks beraadslagingen tegen 16 uur begonnen en t,ot ongeveer middernacht duurden Daarna werd een communiqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met de begrooting voor 1934 en verder een reeks kleinere voorstellen be handeld heeft. Onder deze laatste zijn van bijzonder belang verdere maatregelen tegen mis bruiken der persvrijheid, waardoor een meer uniform en sneller bescherming ver kregen wordt tegen verboden agitatie door buitenlandsche dagbladen. Een andere verordening behandelt de .instandhouding van dienstverhoudingen der voor dienstuitoefening voor de gewa pende macht ocgeroeoenen". Ten slotte wordt nog de verordening, waarbij het uitschrijven van verkiezingen uitgesteld werd. verlengd. RECLAME. 8906 Steenstraat 49 W Uw huis voor Fïj ne Vleeschwaren, Warme Telefoon 485 IV Croquetten en Salades. Heden, weer voorhanden origineele Geldersche Kookworst. Frankforter Knackworstjes en Mainzer Zuurkool R'JKSSTRAATWEO 651 - TBI. 717466 SS16 WA >SB3AAR Aanmelding voor Lidmaatschap dagelijks vanaf 2 uur. GRATISAUÏODIENST qiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuiliiiiiliiiiiiiiii''iiii<iiiiii..iiiiiii.,>i:!i.;iiiiiiiiiiiiir De Volkenbondsraad heeft het besluit der Volkenbondsvergadering ln zake de benoeming van een commissaris voor de Duitsche vluchtelingen besproken. De raad bevestigde het besluit der Assemblée dat de commissaris en de hem ter zijde staande raad van beheer een organisatie zal vor- j men. welke van den Volkenbond onafhan- kehjk en autonoom ls. De verkiezing van den commissaris werd j den president der Assemblée. den verte- genwoordiger van Panama overgelaten, die I evenwel bij de definitieve benoeming den raoDorteur, den vertegenwoordiger van Portugal, zoomede de vertegenwoordigers van Fngeland, Italië. Nederland. Tsjecho Slowakye en Spanje zal raadplegen. De vertegenwoordiger van Frankrijk, i Massigli, verklaarde dat de Fransche re- i I geering wenscht, dat de Vluchtelingen- I commissaris zijn werkzaamheden nog voor het begin van den winter zal aanvangen, j De Volkenbondsraad heeft voorts in onenbare zitting het rapport van de finan- cieele commissie inzake den financieelen toestand van Oostenrijk behandeld. Dit rapport is uitgebracht door den vertegen woordiger van Australië en houdt in, dat de in het protocol van Lausanne van Juli 1933 omschreven buitenlandsche leening van Oostenrijk met succes is geplaatst in Engeland, Frankrijk. Italië en Zwitserland. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië voerden het woord. Eden verklaarde, dat de Oostenrijksche regeering vastbesloten is de draconische maatregelen tot herstel van het begro tingsevenwicht ten uitvoer te leggen. De laatste steen in dit werk van de wederop bouw van het land is een binnenlandsche leenine. De Engelsche regeering hooDt op een volledig succes van dit groote door de Oostenrijksche regeering aangevatte werk der saneering. Massigli bracht namens de Fransche re geering de gelukwenschen over voor het financieel herstel en sprak de hoop uit, dat noch binnens- noch buitenslandsch iets zou worden ondernomen, wat het succes der binnenianleening in gevaar zou brengen. De Italiaanrbe vertegenwoordi ger sorak de hoep uit, dat. de Oostenriik- scbe regeering alle moeilijkheden zal over winnen. De Oostenriiksche gezant v. Pfluegel dankte voor het medeleven met Oostenrijk. BELGIE. Gaat Hijmans heen? Naar in politieke kringen verluidt, heeft de Belgische minister van buitenlandsche zaken. Hijmans. het plan. binnenkort af te treden. Als zijn opvolger wordt Jaspar genoemd DUITSCHLAND. Amerikanen mishandeld. De Amerikaansche gezant, die met va- cantie zou gaan heeft zijn vertrek uitge steld in verband met de gevallen van mis handeling van Amerikaansche onderdanen door natlonaal-socialisten De gezant heeft op het ministerie van buitenlandsche za- k?n een nota overhandigd, waarin er op gewezen wordt, dat in den laatsten tijd niet minder dan 40 gevallen van mis handeling van Amerikaansche onderdanen zijn vooraekomen. Verklaard wordt, dat de Amerikaansche regeering oo de hoogte ge houden wenscht te word°n omtrent de be straffing van de s^hu'digen. De bekend? socialistische opper-presi- dent van Hannover Noske. is thans officieel ontslagen De Badensche minister van binnenland sche zaken heeft den Tannenberg-Bund en de organisatie .Das Deutsche Volk" in Baden ontbonden en verboden en het vermogen in beslag genomen. In het Saargebled is het Centrum ont bonden en overgegaan tot het Duitsche front o ENGELAND. De Iersche kwestie Indie en Japan. Ook ln derde en laatste lezing heeft de Iersche Kamer de drie wetsontwerpen, die den band met Engeland losser zullen ma ken. aangenomen. De wetsontwerpen zullen aan den Senaat worden voorgelegd, die ze 18 maan den kan ophouden. De Kamer is verdaagd tot 15 Nov. Na de mislukking der Japansch—Bf.- Indische onderhandelingen te Bombay, hebben de katoen-lndustrieelen van Brltsch-Indié gisteren te Simla vergaderd en een resolutie aangenomen, in welke de regeering verzocht wordt alleen Japansche textiel-goederen in Britsch-Indtë toe te laten ,als Japan zich verplicht een nader overeen te komen minimum Britsch-Indi- sche katoenen stoffen en garens af te ne men De fabrikanten zijn tevens overeen geko men om geen gemaakte goederen af te leven onder een zekeren technlschen kwa liteitsstandaard. zoodat al het goedkoope 1 goed dadelijk als Japansch zal kunnen worden herkend.. TSJECHO-SLOWAKIJE. Arrestaties van Nazis. De vroegere voorzitter van de ontbonden Duitsche Nationaloartij, die jaren lang burgemeester van Ausslg was, dr. Schoep- pe, is gearresteerd. In Bruenn is de dis trictssecretaris van de ontbonden Duitsche Nationaal socialistische Arbeiderspartij Vicker gearresteerd DE VERDUISTERING VAN f. 27.000. De administrateur van de Scheepvaart- Vereeniging Noord te Zaandam, die f. 27.000 verduisterde, is door de Haarlem- sche rechtbank overeenkomstig'den eisch, veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 6 maanden, met een proeftijd van 3 jaar. o- VEREENIGDE STATEN. Tegen het potten. De procureur-generaal heeft aangekon digd. dat ieder, die meer dan 100 dollar oppot, vervolgd zal worden. Te Philadelphia heeft de politie in het hoofdkwartier der khakihemden een inval gedaan en 27 leden dezer organisatie ge arresteerd. De gearresteerden worden er van beschuldigd het voornemen te hebben gehad het wapendepot van het derde regi ment van de Nationale Garde te bestor men en daarna in vrachtauto's naar Was hington te rijden om Roosevelt tot dictator uit te roepen. De leden dezer „khakihemden" worden voor het grootste gedeelte gerecruteerd uit de het vorig jaar uit Washington verdre ven veteranen. Onder de aanhangers der „khakihemden" was groote verontwaardi ging ontstaan over het feit. dat de leider der organisatie. Smith, voor de politie- razzia. met 25000 dollar, die hij verdiend had met den verkoop van khaki hemden, met de Noorderzon vertrokken is. De politie heeft verder nog 3 geringe wapenopslagplaatsen gevonden. Muiterij. De staat van beleg te Bangkok afge kondigd. Twee regiméntsn hebben gemuit en zich meester gemaakt van het vliegveld van Don Noeang. Troepen uit de provincie en troepen uit de hoofdstad hebben scho ten gewisseld in de omveving van Bang kok. De koning en de koninein bevinden zich te Hoeahin. In de hoofdstad heerscht rust. DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden gisteren terecht de 21-jarige J. de H. en de 36-jarige A. S., beiden uit Haarlemmer meer. die in den nacht van 29 op 30 Augus tus een groote hoeveelheid „saneeringsbol- len", toebehoorende aan de Ned Bloem bollenkweekers-Centrale hebben ont vreemd. De voorzitter van deze Centrale, mr. dr. F. A. Bijvoet, zette uiteen hoe het plan wordt uitgevoerd en dat de bedoelde bollen voor vernietiging bestemd waren. I De controleur voor de saneeringsbollen verklaarde, dat aan den Spieringweg te Haarlemmermeer bergen bloembollen la gen te vergaan De twee verdachten kwa- men in den nacht naar het terrein en vul- den zakken met bollen, die ze op een bak fiets plaatsten. Toen de controleur ver- scheen, namen verdachten de vlucht. Zij ontkenden thans daar geweest te zijn. Na getuigenverhoor achtte de officier i van justitie geen twijfel in deze zaak aan- wezig, verdachten zijn de dieven van de 1 bollen. Deze boll en-diefstallen zijn veel ernsti ger dan gewone diefstallen. Het is den officier ter oore gekomen dat er bloem- bollenhandelaren zijn die van mannen als I verdachten weer bollen opkoopen om ze op nieuw in te leveren. Zoo blijft het bal letje rondloopen en daar moet een stokje voor gestoken worden. Daar het strafblad van verdachten niet schoon was eischte de officier voor ieder 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Uitspraak 26 October a.s. Vervolgens stonden drie Haarlemsche kooplieden terecht, die in den nacht van 21 op 22 Augustus ook saneeringsbollen in Haarlemmermeer stalen. Niet minder dan 57 groote zakken. Het O. M. eischte tegen A. S. 4 maanden en tegen de anderen ieder 2 maanden ge vangenisstraf. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Nieuwe arrestaties. Het telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie deelt mede. dat de leider van het locomotlevendepot op het station Mand- sjoena door de Mandsjoerijsche politie is gearresteerd. Bovendien zijn nog andere Sovjet Russische ambtenaren in arrest ge nomen, terwijl hun verhinderd werd hun dienst te verrichten. De Sovjet-Russische leider van den Oost-Chineeschen spoorweg. Rudy, heeft den raad van beheer van den Oost- Chineeschen SDOonveg verzocht er zorg voor te dragen, dat alle gearresteerde Sovjet-Russische ambtenaren op vrije voe ten worden gesteld en weer worden her steld in hun oude functies. Een beslissing daarover is echter nog niet genomen. HAAGSCHE RECHTBANK. Gistermiddag stond ln hooger beroep terecht D. A. SI. uit Sassenheim, die bij vonnis van den Kantonrechter te Leiden was veroordeeld tot een geldboete van f3 subsidiair 2 dagen hechtenis wegens over treding van art. 3 der verordening op de Straatpoli tie. Verdachte had nJ. zonder toestemming van B en W een biljet doen aanplakken op een mast der bovenleiding der Electri- sche Tram. Verdachte beweerde onschul dig te zijn. De Officier van Justitie mr. jhr. van Asch van Wijck, vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 26 October Hierna nam in de verdachtenbank plaats de 63-jarige groentenkoopman J. S. uit Leiden, die door den Kantonrechter te Alphen was vrijgesproken van overtreding van art. 11 lid 3 van het spoorwegregle ment. Verdachte zou op Zaterdag 12 No vember van het vorige jaar niet voldoende hebben uitgezien, toen hij met zijn paard en wagen de spoorwegovergang aan den Gemeeneweg onder de gemeente Hazers- woude passeerde, terwijl het stoplicht aangaf dat de boomen dalende waren. Ver dachte beweerde dat het licht niet brand de. De ambtenaar van het O. M. had ver dachte schuldig verklaard en tegen hem f. 15 subsidiair 15 dagen hechtenis. De Kantonrechter had verdachte vrijgespro ken. Hiervan was de Ambtenaar in hooger beroep gegaan. Een viertal getuigen wer den gehoord. De Officier van Justitie mr. Jhr. van Asch van Wijck vroeg vernietiging van het vrijsprekend vonnis en eische tegen ver dachte f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak 26 October a.s. EEN „KRUIDKUNDIGE!" In een uitgestelde appélzaak van den 54-jarigen reiziger H. S. uit Leiden, die door den kantonrechter te Schiedam was veroordeeld tot f. 300 boete subs. 100 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst werden door de Rot- terdamsche Rechtbank nog eenlge getui gen gehoord, allen leden van dezelfde fa milie te Maassluis, die allen door ver dachte behandeld waren. Hij had hen met een oogglas in de oogen gekeken, daarna een of andere ziekte geconstateerd en ver volgens aftreksel van kruiden voorgeschre ven, die later door of namens verdachte geWerd werden. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, was van oordeel, dat het beroep van kwakzalver nog steeds niet voldoende ls uitgeroeid. Het gevaarlijke van het be staan van dergelijke menschen is. dat de zieken door zich aan hen toe te vertrouwen dikwiils den tiid om rich goede geneeskun dige huln te verschaffen, laten verloopen. Het OM. meende dat er geen reden is. wijziging in het vonnis te brengen. CRISIS-ZUIVEL-AANGELEGENHEDEN. De Minister van Economische Zaken heeft de beschikking d.d. 7 October 1932, houdende aanwijzing van andere spijsvet- ten zooals die ls aangevuld bij beschikking van 21 Februari '33, No. 244 afd. Crisis- Zuivel-Aangelegenheden met ingang van 15 October 1933 als volgt gewijzigd: Het bepaalde onder L. 1. a en b, van be doelde beschikking, aangevende een twee tal stoffen, die niet als andere spijsvetten zijn aangewezen, wordt gelezen: ,.a. niet uitgesmolten dierlijk vet. voor zoover het niet door de een of andere be werking smeerbaar is geworden: b cacaoboter, voor zoover deze niet door een of andere bewerking smeerbaar is ge worden of verwerkt is tot een emulsie." Voorts heeft de Minister met ingang van 15 October 1933 gewijzigd de beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 2 Maart 1933 zooals deze laatstelijk is gewijzigd bij de beschikking van 4 Juli 1933 en bepaald als volgt: Het eerste lid van artikel 2 V3n genoem de gewijzigde beschikking houdende bepa lingen omtrent de verpakking en de mer ken van zekere andere spijsvetten. wordt als volgt gelezen: „I. De eenheden, bedoeld ln artikel 5. eerste lid, van het besluit, zijn voor an dere spijsvetten. welke gekleurd of kunst matig gearomatiseerd zijn of bijmenging van zout of water bevatten, en voor an dere spijsvetten (met uitzondering van reu zel die voldoet aan een minimum Bömer- getal van 71 en van de door de Centrale aan te wijzen producten, vervaardigd door daartoe door haar erkende bedrijven), welke in het btlzonier door hun smeer baarheid in staat zijn om boter of mar garine te vervangen, 10. 20, 25 of 50 KG." II Het bepaalde ln het eerste lid van artikel 2 van genoemde beschikking zoo als dat lid onder I is vastgesteld Is niet van toepassing voor de waar daar een kleinhandelaar tot en met. 22 October 1933 uit zijn winkelvoorraad vervoerd, verkocht of afgeleverd tot dien datum in zijn win kel voorhanden. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. STUYVESANT, uitreis, pass. 11 October Dungeness. BODEGRAVEN, thuisreis, 10 Oct. te Buetna Ventura. BENNEKOM. thuisreis. 10 Oct. te Anto- fagasta. HEBE. Malaga n. Setubal, pass. 12 Oct. Gibraltar. CERES, 12 Oct. van Constanza te Instan- boul. SATURNUS, 12 Oct. van Alexandria naai Jaffa. TRAJANUS. 11 Oct. van A'dam te Candia. AURORA, 12 Oct. van R'dam te Passages OBERON, 12 Oct. van A'dam te Vlaardin- gen. ORION, uitreis, was 12 Oct. 11 uur vjn. 150 mijlen W. van de Azoren. VULCANUS, 12 Oct. van Genua n. Alexan. drie. KON PAKETV. MIJ. SAWAHLOEbP O IC'Oct. van Tamatave naar Lorenzo Marques. ROGGEVEEN, 11 Oct. vn Lorenzo Marques te Durban. VAN SPILBERGEN, 100 Oct. van Batavia naar Rodriguez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, R'dam naar Pacific Kust, was 11 Oct. 8 uur 15 v.m. 15 mijlen O van Niton. MIJ. OCEAAN. EURYMADON, n. A'dam, 11 Oct. te Bela- wan. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJIBADAK, arr. 10 Oct. te Batavia. TJIBESAR arr. 5 Oct. te Hon/kong. TJIS.AROEA, 10 Oct. van Soerabaya te Hongkong. TJISALAK, 10 Oct. van Hongkong naar Muntok. HOLLAND—AUSTRALIE-L1JN. DJAMBI, uitreis, 11 Oct. te Bombay. GAASTERKERK, thuisreis. 11 Oct. te Brisbane. ZUIDERKERK. uitreis, pass. 12 Oct. Vlis- singen. van Antwerpen. JAVA—NEW-YORK LIJN. KERTOSONO, 12 Oct. van Batavia naar New York. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, 11 Oct. van Vlaardingen te Genua. ROZENBURG, 11 Oct. van Gent te Ant werpen. FLENSBURG, 12 Oct. van Emden te Vlaardingen. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 12 Oct. te Genua. POELAU TELLO, 12 Oct van Hamburg te Bremen. CHR. HUYGENS, 12 Oct. van Amsterdam te Batavia. TAWALI, thuisreis, pass. 11 Oct. Perim. TALISSE, 12 Oct. van Java te A'dam. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NIJKERK, thuisreis, 11 Oct. n.m. 9 u. van Marseille n. Antwerpen. SPRINGFONTEIN, 12 Oct. van R'dam via Antwerpen n. Z. Afrika. RIETFONTEIN. thuisreis, 11 Oct. van Lo renzo Marques. DIVERSE STOOMVAARTBER1CHTEN. THEANO, 11 Oct. van Belfast n. Fowey. VECHTSTROOM, 11 Oct. van Hull n. Amst. MAAS, 9 Oct. van Keml n. Westzaan. BOEKELO, Archangel naar Gent, pas. 11 October Lodingen. EMMAPLEIN, 12 Oct. van R'dam te Lulea. MIRZA, 10 OOct. van Curacao te Hamburg. SLIEDRECHT, 11 Oct. van Batoum naar Avonmouth Preston. HOOGLAND, 11 Oct. van Hamburg n. de Tyne. WESTLAND, 12 Oct. van R'dam te Leith. EEM, 6 Oct. van Ahus n. Danzig. KEILEHAVEN, arr. 11 Oct. te Libreville. JUNO, 10 Oct. van Balik Pappan te Manilla. LINGESTROOM, 11 Oct. van A'dam te Londen. IMPORT, 11 Oct. van R'dam te Londen. RIJNSTROOM. 11 Oct. van A'dam te Hull. HEFFIiVb OP VARKENSVLEESCH VERLENGD. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de heffing op het var- kensvleesch verlengd wordt tot en met 2 December 1933. JAC. HACKENBERG OVERLEDEN. Eergisteren ls te Middelburg overleden de heer Jac. Hackenberg, een zeer bekend rozenliefhebber. Hij was een reeks van jaren lid van de Vereeniging tot bevorde ring der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae' en maakte van 1908 tot 1914 deel uit van het bestuur dier vereeniging. De overledene had een buitengewone kennis van de roos en haar cultuur en practiseerde die kennis op een wijze, die wel heel bijzonder zijn liefde voor de ro°! demonstreerde. In zijn rozenhof te Mid delburg waren meer dan 300 verscheiden heden. 0-6

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10