wT^SSinD sr «r 74ste Jaargang MAANDAG 9 OCTOBER 1933 No. 22563 eerste blad. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. ttet voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: on p., „er rptrel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen u"tsfuUend b? Toorultbetatog^^wo^nsdags^en Zaterdags 50 Cts. bl) een ™^^™m_nstreCht Voor eventueele opzending van K 7o01^ ffifftebetalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen POSTREKENING No. 188690. Verantwoording ingekomen giften bij den Penningmeester van 1 Juli t/m. 30 Sept. 1933: N. N B frs 120, N. N. 1.1—, 2 Crisis- lepeltjes f. 1.50, 1 vlag 10.25, colli Zomer- sorg 1. 32.50, K. N. 1. 2, N. N. f. 6, Ir. D. B. f. 10 nagekomen voor collecte f. 3, Pers. C en A. Br. f. 22.65, R. v. W. f. 2.50, L.D.M., 1 200, Pers. C. en A. Br. f. 23.25, N. N. 1.2.50, N N. f.10, Pers. C. en A. Br. 1.20.75, V.V.V.S. 1.25, d. B. 10'/o 1. 3.93, J. v. W. 10°/« 1.2.07, H. IV. v. d. S. B. f.5, Mevr. Chr. E. d. V. 1.10, Verg. v. Handcldr. en Ind. Middcnst. f.25, 4e bijdr. coll. Gehoorzaal 31 Aug. f. 55.09. Tentoonst. Lakenhal Stad- huispl. f. 126.70. Wekelijksche bijdragen: E. L. S. 1.5, 1.3.70; 64ste coll. 1.550.80. Maandelijksche bijdragen: Gymnasium f. 23.65, Verg. v. Huisvrou wen 1.427.76, Mr. J. S. f. 2 50 f. 2.50, f. 2.50; M H N. 1.5, £.5, f.5; N. N. f. 2.50, 1.2-50, f. 2.50; Prof. Dr. P. C. v. d. H. f. 2.50. f. 2.50, 1,2.50; A. KJ. f.5, f.5; J. Br. 19e en 20e bijdr. f.4; Kon. Mil. Inv.huis 1.9.50, 1.11, f. 8.5Ó; Prof. Dr. J. D. f2.50, f. 2.50, f. 2.50; Prof Dr. L. v. I. f. 17.50, f.10; J. Br. 21e bijdr. f.2; Mr. A. v. d. S. B. f.30. HET 300-JARIG BESTAAN VAN DE LEIDSCHE STERREWACHT. Bezoek aan <le astronomische afdeeling van het Ned. Historisch Natuur wetenschappelijk Museum. Naar aanleiding van het 300-jarig be staan van de Leidsche Sterrewacht hebben de buitenlandsche gasten van de Leidsche Sterrewacht, zooals wij reeds kortelijks vermeldden, j.l. Zaterdag een bezoek ge bracht aan de astronomische afdeeling van het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum, welke afdeeling met het oog op dit bezok op nieuw geordend is. De buitenlandsche gasten werden ontvan gen door Rector en Secretaris van den Senaat, door leden van het bestuur van genoemd Museum en door den directeur en adjunct-directeur. De rondgang stond on der leiding van Prof. de Sitter, tevens lid van het bestuur van het Museum en van Dr. Crommelin, directeur van het Museum. In dit Museum toch is een groot aantal Instrumenten der Leidsche Sterrewacht, voor zoover zij van historische beteekenis zijn, ondergebracht. Te noemen zijn in de eerste plaats de herinneringen aan Huy- gens. zooals de door de gebroeders Huygens geslepen lenzen, de kijker en het planeta rium van Huygens. Verder de uitgebreide verzameling van kijkers en spiegelteles- copen, waaronder die, welke 's Graven- sande en Lulofs hebben gebruikt en die uit het bezit van Petrus van Musschenbroek, de heliometer, die dienst heeft gedaan bij de waarneming op Réunion van de over gang van Venus in 1874, de onderwijscol lectie van Kaiser, oude kwadranten, o.a. dat van Boerhaave en sextanten enz., om de oudste instrumenten, de astrolabia, niet te vergeten. Ook mogen hier genoemd wor den de hemel- en aardglobes, o.a. van Blaeu, den beroemden cartograaf. Doch niet alleen de uit de Leidsche Ster rewacht afkomstige instrumenten trokken de aandacht, ook eenige uit andere ver zamelingen afkomstige voorwerpen. Het Museum toch mocht in den allerlaatsten tijd .ook in deze afdeeling eenige belang rijke aanwinsten boeken, waarvan te noe men zijn: een aantal kijkers en teloscopen hit de nalatenschap van wijlen Dr. J A. Koch. een paar globes van Covens, afkom stig van wijlen Dr. Easton en twee zeer zeldzame en fraaie globes van den Amster damsehen globemaker Valk uit 1707, ge schenk van den heer F. G Waller te Am sterdam. De afdeeling is evenals het geheele ?feum geopend alle werkdagen (behalve s Maandags) van 104 uur. 's Zondags van 14 uur; ingang Steenstraat 1 a. CHR. ORANJE-VEREENIGING. Bestaat 25 jaar. De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging bestaat volgende maand 25 jaar. ^s.r..,w" vernemen zal dit feit in een feestelijke vergadering in de Stads-Ge- zaal op 22 November worden herdacht. Bij de leden bestaat het plan om op dezen avond dr jubileerende Vereenlging een ..uldeblijk aan te bieden. Een eere- comlte waarin vooraanstaande personen uit onze stad zitting zullen nemen, is reeds in wording. DS. J. G. W. GOEDHARD. As. Woensdag viert ds. J. G. W. Goed hard. Ned. Herv. predikant te Zeist, en voorheen alhier, zijn 25-jarige ambtsbe diening. Geboren in 1884 werd de jubilaris in 1907 candidaat in Zuid-Holland en aan vaardde 11 Oct. 1908 het predikambt te Lemele. Vandaar vertrok hij in 1912 naar Windesheim. welke standplaats in 1922 met Leiden werd verwisseld. Sedert 18 Sept. 1927 dient ds. Goedhard de gemeente van Zeist. Ds. Goedhard wenscht den dag on opgemerkt te laten voorbijgaan. HET LEIDSCH MUZIEKCORPS, t Voor de laatste maal bijeen. Zaterdagmiddag is het Leidsch Muziek corps in de vertrouwde zaal van het Mili tair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk voor de laatste maal bijeen gekomen. Ge lijk bellend was door het ophouden der ge meentesubsidie het voortbestaan van het in de Leidsche tradities zoo vooraanstaan de corps niet langer mogelijk. Aan hoe vele officieele en officieu.se Leidsche feestelijk heden verleende het kranige gezelschap onder de bezielende leiding van den heer Geyp in den loop der jaren zijn gewaar deerde medewerking? Zijn afwezigheid bij de jongste 3 October herdenking bleef niet onopgemerkt. In een bijeenkomst van bestuur en leden, welke tevens werd bijgewoond door de ge- comitteerden van den Gemeenteraad, de heeren R. van Eecke en E. J. Cost er, me moreerde de heer J F. X. Sanders in het kort de geschiedenis van het corps, de aandacht vestigend op de groote verdien sten van den „overste", oud-luitenant-ko lonel J. H. van Waveren, die als secretaris- penningmeester zijn beste krachten aan het belang der vereeniging heeft gewijd. De heer Geyp sprak daarna zijn „man nen" voor do laatste maal toe. hun een voorspoedig leven toewenschend. Hierna werden de baten der vereeniging onder de leden verdeeld, waarbij de datum van toe treding als maatstaf gold en ook het Mi litair Invalidenhuis en het Crisiscomité meedeelden. TENTOONSTELLING „ONZE VOEDING". Hedenavond half 8 wordt in het Leid sche Volkshuis. Apothekersdijk 33, een interessante tentoonstelling geopend over „Onze Voeding", waar men inzendingen zal aantreffen van 't museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam, van de vak school aan het Rapenburg en den gemeen telijken Keuringsdienst, alsmede over de nieuwere inzichten betreffende de voeding van het bureau Reurink, den Haag. Op zeer demonstratieve, pakkende wijze zal men hier tentoongesteld vindent wa men in dezen tijd van versobering met ge ringe middelen op het gebied van de voe ding kan bereiken Men verzuime vooral niet een kijkje te nemen. Zie verder advertentie. Morgen, Dinsdagavond van 79 u. is er nog gelegenheid zich in het Leidsche Volkshuis op te geven voor de ontwikke lingsgroep voor mannen, waar onder lei ding van den heer A. Burger „de Vonk" Noordwij kerhout zal worden behandeld „Levensproblemen". Voorts voor een cur sus letterkunde, waar de heer de Ren een overzicht zal geven van de Nederl. letter kunde en ten slotte nog voor de cursus verbandleer en eerste hulp bij ongelukken, leidster Mej. Dr. Leemhuis, Oegstgeest. Zie verder de advertentie in dit Blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. N.V. Leidsche Auto Boxen Garage, van Oldenbarneveltstraat 37, Leiden. Uittredend president-commissaris en ge delegeerd commissaris: E. A. Freijser, Lei den, dd. 2 Oct. 1933. LEIDSCHE H. B. S.-VEREENIGING „DE TREKVOGELS". Zaterdagavond j.l. organiseerde bovenge noemde vereeniging in de rose en groene zaal van Café-Restaurant „Zomerzorg" een propaganda-avond, die zeer goed geslaagd kan worden genoemd. Om half negen wer den de zeer vele aanwezigen door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Hij sprak den wensch uit. dat velen, die hier voor de eerste maal waren, zich zou den amuseeren en zich zoo spoedig moge lijk als lid zouden opgeven. Tevens spoorde hij ieder aan zich een nieuw clubspeldje aan te schaffen Na eenige attracties, die zeer in den smaak vielen werd onder de uitstekende leiding van den heer H. J. van Leeuwen gedanst. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door „The Crazy Kittens". „DE ZIJL." In de zweminrichting „De Zijl" zijn ge durende het tijdvak 15 Mei1 Oct. 1933 in totaal 73103 baden genomen tegen 93148 beden gedurende het tijdvak lMei1 Oct. 1932, DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche vluchtelingen De Ontwapening Het vraagstuk van Midden-Europa. Plotseling is te Genève de wind gekeerd. De Nederlandsche resolutie over de Duitsche vluchtelingen zal waarschijnlijk op het laatste oogenblik nog struikelen. Zaterdag is de tweede commissie weder bijeen geweest. De bezwaren van Italië, Canada en Noorwegen waren door kleine redactiewijzigingen ondervangen, doch thans kwam de Duitsche gedelegeerde plotseling met een onverwachte mededee- ling, die aan alle hoop op succes vrijwel een einde maakte. De Duitsche delegatie had instructies uit Berlijn ontvangen, om zich niet van stem ming te onthouden, zooals aanvankelijk het plan was geweest, doch om tegen de Nederlandsche resolutie te stemmen. De Duitsche regeering kon niet toestaan, dat de Volkenbond zich met dergelijke kwesties zou bemoeien. Na deze Duitsche verklaring, waardoor aan den eisch van eenstemmigheid in de Volkenbondsvergadering niet zal kunnen voldaan worden, richtte de Zwitsersche ge delegeerde Motta tot de Duitsche delegatie het verzoek te Berlijn erop aan te dringen, de houding nogmaals in overweging te nemen, tevens de andere delegaties aan sporend ook harerzijds over de mogelijk heid van een compromis met Duitschland overleg te plegen. Met het oog hierop werden de beraad slagingen tot morgen verdaagd. Dat thans nog een hooge commissaris van den volkenbond voor dit vluchtelin genwerk zal benoemd worden, moet uitge sloten worden geacht. Er zal wel niets anders overblijven dan dat de natuursta ten van Duitschland thans de zaak zelf in eigen handen nemc-n en hoogstens daar voor een sympathieverklaring van den Volkenbond zullen verkrijgen. In de subcommissie der politieke com missie is het tot een opgewonden debat ge komen over de verschillende voorster.en PARKCONCERT. Dinsdag 10 October a.s. zal de Leidsche Christelijke Harmonie Vereeniging, direc teur de heer H. van der Veld het 19e con cert van dezen zomer verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare- Vereenigingen. Het concert wordt gegeven 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum» waar wederom als gewoon tegen den geringen prijs van vijf cent stoelen te huur zijn. Men wordt beleefd verzocht, ge durende het concert niet te loopen. Bij eventueel niet doorgaan van het concert zal dit op de gewone manier wor den bekend gemaakt. Programma. 1. Le Courageux marsch, P. A Stenx. 2. La Fee aux Yeux Bleus. A. Govaert. 3. Souvenirs d'amour, valse de concert. P. Meurice. 4. Dans l'Asur. fantaisie, O. Coquelet. Pauze. 5. Fraternité. ouverture D Snoeck. 6. Die Helgolander. walzer, Ed. Kiesler. 7. Fête Nuptiale, fantaisie. Jos. Kesseïs. 8 Oranje-Blanje-Bleu, marsch H. van der Veld. —o Onze stadgenoot, de heer T. G. K. Troost is geslaagd voor het examen van den Ned. R.K. Politiebond. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen J. B. Thate en J. W. C. Verhage zijn bestemd tot reserve-officier van gezond heid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 2 October 55 volwassen personen; Dinsdag 3 Oct Woensdag 4 Oct. 46; Donderdag 5 Oct. 55; Vrijdag 6 Oct. 56 en Zaterdag 7 Oct. 58 volwassen personen. Het Zaterdag door ons vermelde tele gram aan den president van het Rijks gerechtshof te Leipzig, waarin twijfel werd uitgesproken of de hoofdbeklaagde in het Rijksdagbrand-proces werkelijk de Leid sche Marinus van der Lubbe zou zijn, is afkomstig van den heer M. Dubbeldeman, Breestraat 7. Hedenmorgen is de 20-jarige mej. J. G. uit Lisse nabij de Haagsche Schouw met haar rijwiel over de tramrails geslipt, waardoor zij een lichte hersenschudding bekwam en bovendien verschillende ont vellingen op liep. De Eerste-Huipdlenst bracht haar ter observatie naar het Aca demisch Ziekenhuis. In den afgeloopen nacht zijn hier ter stede twee minderjarige jongens uit Gouda aangehouden G. A. van H. en R. v. d. P., die stilletjes uit de ouderlijke woning waren weggeloopen. De politie heeft hen weer op transport naar Gouda gesteld. In den afgeloopen nacht omstreeks 3 uur is J A. met zijn auto tengevolge van de gladheid der rails op de Haarlem merstraat geslipt, waardoor de onderpui van het perceel nr. 236, waarin de aard- appelhandel van de firma H. H. gevestigd is, werd stukerreden en de auto vrij ern stig jwc-d beschadigd. ten aanzien van de Joodsche en de mln- derhedenkwestie. Het voorstel der Engel- sche regeering tot verbetering van de be zwarenprocedure voor de minderheden stuitte op tegenstand van Polen, Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië. Daarop werd het Engelsche voorstel teruggetrokken. Daarna werd behandeld een Poolsch voorstel tot het algemeen doen worden van de verdragen tot bescherming der minderheden. Dit voorstel stuitte op energieken tegenstand der Engelsche dele gatie. Een bemiddelingsvoorstel van Zwe den, dat wordt gesteund door Frankrijk, Griekenland en Polen, werd eveneens door Engeland afgewezen. Daarna werd behandeld het voorstel der Fransche regeering. in welke eerste alinea de algemeene resolutie der Assemblee van 1922 over de beginselen van de minder- hedenwet wordt herhaald. Deze eerste alinea werd gesteund door de Duitsche delegatie. Een opgewonden debat ontspon zich over de tweede alinea van het Fransche voorstel, waardoor de Duitsche regeering gedwongen zou worden de Joodsche bevolking in Duitschland tot minderheid te verklaren, en haar gelijke rechten toe te kennen. De Duitsche ver tegenwoordiger verklaarde, dat Duitsch land dit deel van de resolutie moet afwij zen. De Fransche senator Beronger verlang de een protestverklaring der wereld tegen de Duitsche Jodenpolitiek en sprak van een heilige verplichting van den Volken bond, de Joden te beschermen. Frankrijk verlangde stemming over het tweede deel der resolutie. De 12 léden der commissie stemden vóór het Fransche voorstel. De Duitsche vertegenwoordiger von Keiler stemde tegen. Italië en Uruguay stemden voor met het voorbehoud, dat geen in menging in de binnenlandsche verhou dingen van een souvereinen staat zou plaats hebben. De geheele Joodsche kwestie zal thans Maandag in een rapport van de subcom missie aan de politieke commissie worden voorgelegd. Twee opmerkenswaardige uitlatingen in zake de Ontwapening verdienen de aan dacht. Goering heeft te Berlijn tegen Jules Sauerwein van „Paris Soir" gezegd: Is het niet ellendig en ongerijmd, dat eeuwige haken en oogen en die niet ein digende spanning tusschen onze beide landen? Gelooft u. dat we een enkel ge schilpunt hebben, dat de moeite loont ons zoo het bestaan te vergallen? Ik zie er geen. Maar om over en weer de psychose van het volk te bezweren en zich over alle onderwerpen uit te spreken moeten man nen met grooten moed en verantwoorde lijkheid tegenover elkaar komen te staan. Hier bestaat die man. Als de Leider voor het Duitsche volk spreekt is dat een ver bintenis voor goed en zonder voorbehoud. Het heele volk zal hem volgen. Hebt u zoo'n man? Kunt u hem tegenover onzen chef stellen? Ik wensch het van heeler harte. want. alles wel gewogen, ben ik bang. dat we of heelemaal vrienden of geslagen vijanden moeten zijn. Er is getn middenweg. Aldus sprak Hermann Goe ring. Daladier liet zich echter op het congres der radicaal-socialisten te Vichy als voigt uit: Wij denken er niet aan, aldus Daladier. eenig volk te bedreigen of te verontmoedi- gen. Wij zijn vast besloten, geen verdere vermindering van onze strijdkrachten toe te laten buiten een oprecht ontwapenings verdrag, dat de etappegewijze ontwape ning organiseert, en een permanente con trole verzekert door een verdrag, welks ten uitvoerlegging feitelijk moet worden gegarandeerd. Dit is ons standpunt, waar van wij niet afwijken Vier jaren, gedurende welke de controle zal worden georganiseerd, gedurende welke de verschillende legertypen zich zul len wijzigen in legers met korten dienst tijd, gedurende welke de staten, die het thans vrij staat te ontwapenen, zich zui len moeten onderwerpen aan het verbod van de vervaardiging van nieuw zwaar oorlogsmateriaal, voorts de vernietiging van het materiaal, dat dan allen staten verboden zal zijn, dat zijn de essentieele eischen van het ontwapeningsplan van Engeland, de Ver. Staten, Italië. Rusland, en nog vele andere staten. De onderhan delingen betreffende de garanties van het verdrag zijn nog gaande. Met vreugde zul len wij spoedig dit werk der samenwerking zien tot stand komen. Wij willen vrede en veiligheid voor alle volken. Daladier wierp vervolgens de vraag op hoe de regeeringen zich konden verzetten tegen een etappe-gewijze ontwapening en een controle, indien zij van goeden wil zijn. Europa is ten ondergang gedoemd, wanneer het zich zal inlaten met een be wapeningswedloop; het zal geheel ineen storten, wanneer het opnieuw naar de wapenen grijpt. Vervolgens stelde de Fransche minister president de vraag, wat Duitschland eigen lijk wil Duitschland en Frankrijk hebben eeuwenlang hun landen gedrenkt in het bloed van hun zonen. Tot nu toe zijn alle pogingen, om tot een permanente over eenstemming tusschen beide volken te geraken, mislukt. Niemand ontzegt Duitschland het recht op zijn bestaan als volk van 65 mülioen zielen. Niemand denkt eraan Duitschland te vernederen. De Duitsche regeering legt openlijk den na druk op haar vredeswil en bekrachtige haar wensch aan de toenadering van belde .volken mede te werken, yTaarrm dan BINNENLAND. De vereenvoudigde uitvoering der sociale wetten; wijziging in het ontwerp. (Bin nenland, 3e Blad). Crisis-heffing op suiker zou den suiker prijs 4 a 5 cent per pond doen stijgen. (Binnenland, 3e Bladl. Drama tusschen smokkelaars tc Haelcn; één dcode cn één gewonde. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Duitschland weigert onverwachts iedere medewerking inzake het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. (Buitenl., le Blad) de ontwapening. (Buitenl., Rondom le Blad). Fransch-Italiaansche overeenstemming over Midden-Europa. (Buitenl., le Blad). Het congres der Fransche radicaal-socia listen (Buitenl., le Blad). De eerste phase van het proces tc Leip zig beëindigd. 13e Blad). evenwel deze tot een strijd geschoolde jeugd? Waarom deze herhaalde massa demonstraties? Waarom de verwerping der eerste etappe van de ontwapening? Waarom wordt vandaag het recht geëischt kostbaar oorlogsmateriaal te bouwen, dat spoedig na zijn in dienststelüng vernie tigd moet worden wanneer het ontwape ningsverdrag zal word.en geteekend? Nie mand zal Frankrijk verwijten dat het even. vast besloten is zijn verdediging te orga- niseeren. Nadolny had te Genève een onderhoud met Norman Davis evenals Boncour. Van officieele Fransche zijde is te Ge nève een mededeeling gedaan over een overeenstemming tusschen Italië cn Frankrijk over den economischen weder opbouw der Donaustaten op de basis der besluiten van Stresa. De moeilijkheden die nog bestaan door de bijzondere situatie der afzonderlijke landen in verband met het referentie-systeem en de contigentee- ringskwestie, zouden geregeld worden langs den diplomatieken weg. Deze overeenstemming is, volgens Fran sche mededeelingen tot stand gekomen ln de besprekingen tusschen Boncour en Aloisi. In dit verband trekken de pogingen een Balkan-Locarno te vormen, sterk de be- langstellng Op Korfu heeft koning Alexan der van Zuid-Slavië een onderhoud gehad met Grieksche ministers, terwijl 12 dezer de ministers van luchtvaart van Frank rijk, Polen en Roemenië elkaar te Boeka rest zullen ontmoeten. BELGIE. Dreigende mijnwerkersstaking? De crisis in de mijnindustrie ls door de mijnwerkersorganisatie breedvoerig be sproken. Men is voornemens een referen dum uit te schrijven, wanneer de opzeg ging van de loonovereenkomst gehand haafd zal worden om eventueel een alge meene staking te proclameeren. DUITSCHLAND. Een standbeeld voor Hitler - Dc Mecklcnburgen vereend. In Jastrow (West-Pruisen) werd giste ren het eerste standbeeld van Hitier fees telijk onthuld. De openingsrede werd gehouden door den regeeringspresident dr. Bresgen. Na het gemeenschappelijk zingen van het Horst-Wessel-lied werd nog 't woord gevoerd door den Brigadeleider Manthey, die het leven van den kanselier als voor beeld stelde voor alle tijden. De S.A van Silezië heeft ter sterkte van 83.000 man te Breslau gedefileerd voor den chef van den staf van de S.A. Roehm. Hitler en Goering. die beiden aan oen opmarsch zouden deelnemen, waren verhinderd te komen. De ex-kroonprins, diens oudste zoon en Prins August Wil helm waren aanwezig. De Horst Wessel-film is afgekeurd. Het ministerie is van meening, dat het film werk niet de artistieke kwaliteiten bezit, welke van een opvoering van een Natio naal Socialistischen voorvechter en de geweldige gebeurtenissen van den Duit- schen vrijheidsstrijd moeten worden ge- eischt. Het staat nog niet vast of de film nog gewijzigd en verbeterd kan worden of dab de film in het geheel niet zal worden vertoond. De vereeniging van Mecklenburg— Schwerin en Mecklenburg—Strelitz is spoedig te verwachten. De wet zal even tueel op 1 Jan. 1934 van kracht worden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1