CAsmo 3- ©erzoti FIRMA VAN AMEROU DE DANS NAAR HET GELUK II 75 GESCHAAKT NETTE MEISJES en N.V. ONS EIGENDOM UEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 6 October 1933 Gerzon,s Schoolkleeding Scheerkwast »"hv.ÏÏ MENU Fluweelen Baret 1 75 2.40 VINDT U ALLÉÉN HAARLEMMERSTRAAT 145147 durende een viertal maanden per jaar van de Kaag naar Abbenes. De ouders stemden hierna ln de ophef fing toe. Het aantal kinderen, wier ouders voorstanders zijn voor openbaar onder wijs bedraagt ten hoogste 7, zoodat B en W. ln de opheffing geen enkel bezwaar zien. De kosten van vrij abonnement en vervoer per autobus wordt begroot op if. 500.—, welk bedrag ieder jaar minder wordt. De heer Heemskerk vraagt, hoe groor het voordeel is wanneer de school wordt opgeheven. De voorzitter zegt dat dit nogal aanmerkelijk is, daar bij opheffing de ver goeding aan de bijzondere scholen uit te keeren, volgens een geheel andere maat staf wordt berekend, welke kosten dan minder kunnen zijn dan die de gemente momenteel moet ultkeeren. ...i. De heer Clemens wijst op de onbillijk heid welke zal ontstaan wanneer de ge meente de kinderen van de O. L. school een vrij abonnement gaat geven en nog vrii vervoer per autobus gedurende 4 maanden. De kinderen, die thans de ka tholieke school te Llsse bezoeken krijgen eeen vergoeding van de gemeente. De voorzitter merkt op dat deze kinderen vrijwillig van school zijn genomen. Had den de ouders dit niet gedan, dan had de opheffing niet ter sprake gebracht be hoeven te worden. De heer Verweij merkt op ,dat men de vest ie zakelijk moet bezien- Dat verschil lende ouders hun kinderen naar een an dere school hebben gezonden is geschied om principieele redenen. Dit principe bracht van zelf offers met zich mee. doch de daad die gesteld werd was een geheel .vrijwillige.. Wat de zaak zelf betreft is spr. niet tegen de opheffing van deze school, gezien nog het feit, dat B. en W. in hun prae-advies met steekhoudende argumen ten komen. De vraag is echter, of in de opheffing een financieel voordeel voor de gemeente is gelegen en dan meent spr. dit te moeten betwijfelen, omdat na de wijziging van de Lager Onderwijswet (wet-Marchant) de uitkeering aan de bij zondere scholen geheel los is komen te staan van de vergoeding per leerling van de openbare lagere school. De secr. merkt op dat de heer Verweij zich in deze vergist, want de laatste wij ziging in de lager onderwijswet houdt een dusdanige verstrekkende bepaling als door den heer Verweij bedoeld niet in. De heer Heemskerk vindt, dat in de op heffing wel een gemeentebelang is gelegen doch is er niet voor aan de ouders een vrij abonnement te geven alsmede vrij yervoer. De heer van Dooren komt met een tusschenvoorstel. Spr. is er voor het vervoer alleen te geven aan de kinderen van de twee laagste klassen. De heer Cle mens is tegen de opheffing van deze school. De heer Verweij ziet in de ophef fing van deze school meer een rijks- dan een gemeentebelang. De voorzitter merkt op dat wij ook het rijksbelang moeten dienen. Met alg. st- besluit de raad tot opheffing van deze school. Vervolgens wordt in stemming gebracht het voorstel van B. en W. om vrij overtocht per pont, alsmede vrij vervoer per autobus gedu rende een viertal maanden. Dit voorstel wordt verworpen met 3 tegen 10 st. Voor de heeren Strijk, Los en de Jong Het Voor stel van den heer Heemskerk n.l. vrij abonnement pontveer voor de kinderen die momenteel de school bezoeken wordt hierna met alg. st. aangenomen. In verband met dit besluit wordt met alg. st. besloten met de gemeente Haar lemmermeer een gemeenschappelijke re geling aan te gaan inzake de toelating van leerlingen uit de Kaag op de O L. school te Abbenes. De subsidie aan het alg. burgerlijk arm bestuur wordt met f. 2500.— verhoogd. In verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken wordt in art. 18 van de steunregeling deze wijziging ge bracht dat de wekelijksche steun aan on georganiseerde arbeiders wordt terugge bracht van f. 9.— op f. 8.50 en wel vanaf 1 October j.l. Na rondvraag had de plechtige aanbie ding plaats door de familie van het ge schilderde portret van wijlen Burgemees ter Vosters- B. en W. stellen den raad voor dit geschenk dankbaar te aanvaar den. De voorzitter is er van overtuigd dat de Raad zeer gaarne dit portret van zijnen te vroeg weggenomen burgemeester zal willen aanvaarden om het een eereplaats te geven ln de raadzaal. Dit prachtig ge schilderde portret zal steeds bij onze werkzaamheden de krachtige figuur van burgemeester Vosters ons voor oogen roepen en als straks de opvolger van Bur gemeester Vosters hier zal zijn, dan zal hem dikwijls herinnerd worden aan het zeer vele werk, dat hij voor de gemeente heeft verricht. Namens de raad accep teerde de voorzitter gaarne dit geschenk. Nadat het doek was weggetrokken kregen de leden de beeltenis te zien van den zoo beminden burgervader. Zeer vele leden waren diep onder den indruk bij het zien van het door den kunstschilder Bogaerts uit Boxtel goedgelijkcnde portret. Beslo ten werd aan de familie dank te brengen voor het geschenk. Hierop volgde sluiting. Tot controleur-kantoorhouder der Gewestelijke Aardappelorganisatie in Dis trict V is benoemd de heer N. Bakker Hz. te Roelof arendsveen. Gevonden zijn een portemonnaie met inhoud. 'U H.L. aardappelen, bankbiljet van f. 10 en een weegschaal. Inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. BODEGRAVEN. Het Crisiscomité. Het comité vestigt de aandacht op de collecte, die 12 October a.s. gehouden zal worden. Reeds werden enkele kleine bij dragen in natura ontvangen en 25 HL. eierenkolen. De werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling staan de volgende personen als werkloos ingeschreven: 16 landarbeiders, 43 fabrieksarbeiders (waaronder 28 gedeeltelijk); II pakhuis knechts, 10 schippers, 9 opperlieden. 29 losse werklieden 2 electriciens. 11 timmer lieden, 5 grondwerkers, 1 huisknecht, 2 tuinders, 8 metselaars. 2 schilders, 1 vis- scher, 1 meubelmaker, 1 smid, 1 winkel bediende en 1 chauffeur. Gevonden voorwerpen: Padvinders- portemonnaie met inhoud, sportkous, be- lastingmerk. postduif, groene damescein tuur en zwarte damesceintuur met 2 dub beltjes en bon. Inlichtingen worden aan den politiepost verstrekt. Maandag zullen een 6-tal werkloozen uit deze gemeente worden uitgezonden paar de Rijkswerkverschaffing te Dedemsvaart. BOSKOOP. De Boskoopsche Begrafenisonderneming. Dezer dagen was het 25 jaren geleden, dat door den heer K. v. d. Witlik Azn.. al hier, werd opgericht ..De Boskoopsche Be grafenisonderneming." Dat deze onderneming ln een werke lijke behoefte heeft voorzien, is ln het af- geloopen tijdperk wel bewezen. Als een bijzonderheid zfi nog vermeld, dat ook de volgende personen hun 25-jarig jubileum herdachten: C. v. d. Wal, C. Spij ker. A. v. Ooijen, P. v. d. Willik, C. Ver- woerdt en mej. v. d. Broek. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer B. Tromp, is tot penningmeester van de Boskoopsche Bur gerwacht benoemd de heer J. H. v. Osna- brugge. HAZERSWOUDE. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling zijn in deze gemeente 143 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 50 steuntrekkend. Van a.s. Zondag af zullen de gods dienstoefeningen zoowel in de Gerefor meerde als in de Hervormde Kerk aan vangen des morgens om half 10 en des avonds om half 7. Bij de gehouden aanbesteding van een bouwmanswoning, annex schuren en verder getimmerte voor rekening van den heer van der Keilen, zijn aannemers geworden de heeren Groen en Bregman van Bent huizen. DE KAAG. Ds. H. C. Touw beroepen. Ds. H, C. Touw, Ned. Herv pred. alhier, ontving een beroep van de Ned. Herv. Gem. ran Eerbeek (Geld.) in de vac. van dr. P. Blaauw aldaar. LEIMUIDEN. De Werkloosheid. Einde September stonden in deze ge meente slechts twee personen als werk zoekenden bij het agentschap der arbeids bemiddeling ingeschreven. RIJNSATERWOUDE. De brandweer. B. en W. dezer gemeente hebben de brandweer geheel gereorganiseerd. Dit was noodig in verband met de overeen komst inzake hulpverleening bij brand door de gemeente Leimuiden De brandmeesters de heeren W. Touw, P Mokkenstorm, Chr. Overdevest en H. L. Heemskerk werden eervol ontslagen. Opnieuw werden met de leiding van liet eventueele blusschingswerk belast de hee ren J. van Luiing en Chr. Overdevest. Tot hooipeilers werden benoemd de heeren H. L Heemskerk en G. Eikelenboom. De Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling stond einde September slechts een persoon als werkzoekende ingeschreven. TER AAR. GEMEENTERAAD. Betegeling Schoolplein. - Subsidie T.B.C.- bestrijding. - Politie-problemen. De raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag ln het gemeentehuis. Afwe zig was zonder kennisgeving de heer Post. Nadat de voorzitter jhr. de Muralt, de vergadering met voorlezing van het ambts gebed had geopend werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedge keurd. Een aantal ingekomen goedgekeurde besluiten, verordeningen enz. werden voor kennisgeving aangenomen, alsmede eenige verslagen. Vervolgens passeerden de gebruikelijke reclame's tegen de Hondenbelasting de revue. De Raad besteedde ditmaal niet veel aandacht aan dit onderwerp. Het volgende punt van de agenda: Be tegeling speelplaats Chr, Nat. School oogstte meer belangstelling. De voorzitter deelde mede dat B. en W. een bedrag van f. 750 voor gedeeltelijke betegeling een uitgave vonden, die be zwaarlijk te verantwoorden is met het oog op de gemeentekas. Wel zijn B. en W. overtuigd, dat een betere verharding nood zakelijk is. Evenwel zou deze op een veel goedkoopere manier dan bij betegeling kunnen worden aangebracht. De heer v. Vliet verdedigde het verzoek van het Schoolbestuur en begreep niet dat de Chr. Nat. School ln dit opzicht zou moeten worden achtergesteld bij de andere scholen. Spr. wilde het z. i. billijke ver zoek inwilligen. Nog eenige andere heeren voerden het woord over deze aangelegenheid, waarna de raad z. h. s. besloot om geen medewer king te verleenen als door het schoolbe stuur gevraagd. Wel verklaarde men zich bereid om de speelplaats op andere wijze afdoende te verharden. Hierop stelde de voorz. aan de orde een adres van het bestuur van de plaatsel. afd. van het Wit-Gele Kruis, waarin ver zocht werd f. 500 subsidie te verleenen voor tuberculose-bestrijding. Aangezien de gemeente reeds een jaar- lijksche subsidie van f.500 aan de Plaat selijke Vereenlglng tot bestrijding der tuberculose geeft, adviseerden B. en W. afwijzend te beschikken. De heer v. d. Weljden bleek van mee ning dat de subsidie aan de Alg. T.B.C.- vereen. voor slechts 1 jaar was verleend en meende te weten dat het de bedoeling van het Wit-Gele Kruis was om ln het vervolg die subsidie te krijgen. De voorz. lichtte toe dat tot een jaar- Hjksche bijdrage van f 500 Is besloten en vatte het adres zóó op. dat de afd. van het Wit-Gele Kruis daarboven ook een subsidie van f. 500 wenschte. De heer Kroon begreep niet, dat men de moed heeft gehad een dergelijke aan vrage ln te dienen, terwijl alles thans goed Is geregeld. Spr. memoreerde, dat van de ontvangen subsidie reeds een bedrag van 411.80 ls uitbetaald aan het Wit-Gele Kruis, voor uitzending van t.b.c.-patlën- ten. Na langdurige discussie vond de raad geen enkele aanleiding om verandering in den stand van zaken te brengen en wees met alg. st het verzoek af. Op voorstel van B. en W. werden de huurcontracten voor de 3 noodslacht- plaatsen opnieuw met een jaar verlengd. De gemeenterekening over 1932, bene vens de rekening van het Electr. Bedrijf, blijkens rapport van den heer Apeldoorn door de controle-commissie in goede orde bevonden, werden na een kleine opmer king vastgesteld. Volgde aanbieding begrooting 1934, aan bieding begrooting Electr. Bedrijf voor 1934 en wijziging begrooting 1933. Bij dit laatste punt ontstond overi gens geheel buiten de orde een zeer geanimeerde bespreking over het politie wezen ten plattelande. Verschillende sprekers drongen er op aan, dat aan den Minister zou worden ge vraagd om in den gemeentelijken politie dienst te laten voorzien door Rijkspolitie overeenkomstig art. 225 der gewijzigde Gemeente-wet, De voorz. deelde mede, dat de in ge noemd art. bedoelde algemeene maatregel van bestuur nog niet is afgekomen en zag geen voordeel voor de gemeente in een dergelijke regeling. Evenwel bleken ver scheidene raadsleden van meening, dat wanneer een gemeenteraad zulks ver zocht voor elk geval afzonderlijk een alge meene maatregel van bestuur zou worden uitgevaardigd! Nadat, gebleken was. dat de raad be doelde een gemeente-veldwachter af te schaffen en in diens plaats voorziening in den dienst door rijkspolitie te vragen, besloot men dit aan den betrokken Mi nister te vragen. Bij de rondvraag verzocht de heer van Vliet, om, zoo mogelijk, de kwitanties van het Electr. Bedrijf ook ln den zomer maan delijks te doen innen. De heer Kroon sprak er zijn bevreem ding over uit, dat de commissie van advies inzak esteunverleening niet ls gekend bij het inwerking stellen der steunregeling, hoewel zulks bij de stopzetting wél ge beurde De voorzitter bood zijn excuus aan dat dit was verzuimd en noemde als reden de spoed, waarmede moest worden ge handeld. Nb eenige minder belangrijke vragen van de heeren Kroon en Hoogervorst sloot de voorz. de vergadering. WADDINXVEEN. Groote drukte. Toen de nieuwe los- en laadplaats aan de Noordkade lngebruik werd genomen, dacht men dat de oude losplaats aan de Zuidkade zou kunnen vervallen. Thans ls door den grooten aanvoer van graan en suikerbieten deze losplaats weer ln gebruik genomen. Verlies onderwijsbevoegdheid. Bij besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland is verklaard, dat Barteld Eenk- hoorn. gewezen onderwijzer aan de bijzon dere lagere school aan de Oranjelaan al hier. uitgaande van de Vereenlglng voor Christ. Nat. Schoolonderwijs, de bevoegd heid tot hét geven van onderwijs heeft verloren. Aan den Onderweg ls onder den veestapel van den landbouwer Kmond en klauwzeer uitgebroken. Maatregelen tegen verspreiding zijn getroffen. Aan de Zuidkade brak de Jeugdige D. bij het slootje springen een arm. WOUBRUGGE. Bij het correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling staan ingeschreven 4 timmerlieden, 31 fabrieksarbeiders, 28 land arbeiders, 3 schippers, 3 losse werklieden, 4 metselaars en 1 schilder, totaal 74 werk zoekenden Vorige maand Augustus was dit getal 67. ZWAMMERDAM. Een mooie Foto-Tentoonstelling. In het Beursgebouw werd een tentoon stelling gehouden van het fotowerk van amateurs uit Bodegraven en omgeving. Er was voor deze tentoonstelling veel belang stelling. De jury bestond uit de heeren H. Jenné, C J Voordouw en J. de Vries. De prijzen werden als volgt toegekend: le Prijs J. W. Bos; 2e prijs J. J. Hoogen- doorn; 3e prijs C de Graaf en S. P. de Wit; 4e prijs Mei N. Domburg te Zwammerdani, 5e prijs H. C Ooms; 6e prijs Mej. A. v. d. Berg te Nieuwerbrug. Eervolle vermeldingen de heeren D. Hoogendoorn en dr F L. van Muiswinkel te Zwammerdani 's Avonds werd door het Jurylid den heer Voordouw, een uitvoerige mondelinge beoordeeling gegeven van het Ingezonden werk. Behalve de inzendingen waren langs de wanden talrijke foto's opgehangen, ver vaardigd door de juryleden zelf, die zeer veel bewondering wekten. De prijzen waren beschikbaar gesteld door Karssen's Foto- handel. Afscheid kapelaan Van Kessel. In verband met. het vertrek van kape laan J. H. van Kessel .is ln het Patronaats gebouw alhier een afscheidsavond belegd om den scheidenden priester dank te brengen voor al hetgeen hli ln het be lang der Parochie heeft gedaan. De heer E. A. Bogaart, hoofd der R.-K. Jongensschool, die de leiding der vergade ring had, sprak een openingswoord. Spr. herdacht den 6-jarigen arbeid van kape laan Van Kes in de parochie van St. WiUibrordus. Pariooi- Lühn prees den arbeidende als een degelijk, flink priester, hem dankend voor de aangename samenwerking Als blijk van waardeering zijner verdiensten, werd hem namens 13 vereenigingen een keurig bureau-ministre aangeboden. Tal van sprekers voerden hierna nog het woord en dankten kapelaan v. Kessel voor hetgeen hit voor de verschillende ver eenigingen heeft gedaan, o.a. namens den R.-K. Volksbond, de St Jozefsgezellen, de Patronaatsjongens, den R -K. Land- en Tulnbouwbond, het Wlt-Gele-Kruls, de Hanze, het zangkoor en de gymnastlek- vereenigtng „Etto" met haar 2 afdeelingen welke laatste haar dank vergezeld deed gaan van een tegeltableau van het nleuwo sportterrein De scheldende Priester dankte allen voor de zoo aangename samenwerking in zonderheid pastoor Lühn. Na een slot woord van den heer Bogaart. werd ge meenschappelijk een afscheidslied gezon gen. waarna men met een handdruk af scheid nam. In verband met het eindigen van den Zomertijd worden de aanvangsuren der godsdienstoefeningen in de verschillende kerken alhier met ingang van a.s. Zon dag verzet In plaats van 10 en 7 uur zul len de diensten in de Ned. Herv. en Geref. Kerk dan weder aanvangen om halftlen v.m. en halfzeven nam. De godsdienstoefe ningen in de Rem. (Geref.) Kerk vangen dan weder om kwart vóór tien aan. IIOOGKWOEIt» 49 TELEFOON 1919 Elke avond 8 uur vertooning vanDe Dolle Amusante Comedie 545a In de hoofdrollenLieseletto Schaak, Fred. Döderlein. Aardige muziek, zang, een film waarbij O zult lachen ALS 2de HOOFDFILM: Een kraker van een sensationeels film, afspelende op zee en in de zeemanskroegen, een film volop actie, spel en spanning. In de hoofdrol: RALPH INCH. wr Passe-Partonts bij ieder programma geldig Toegang uitsluitend boven 18 jaar. Plaatsbespreken gratis v. 118 u. Zondags 12-2, 4-6 u. Zondag 2 voorstellingen 4.30-7.30, 8-11 nnr VertooDing van bet gebeele programma. Wij sijn de eenige, die deze week oen bijzondere sensationeele film brengen kunnen geplaatst worden in de Banketfabrieken van de Fa. J. C. v. d. STEEN Co. Alleen zij die in dergelijke fabrieken werkzaam geweest zijn, komen in aanmerking. Aanmelden: Langebrug, tusschen 5—7 uur n.m. 8502 OPENB. SLACHTHUIS. Zaterdagmorgen van 9 tot 10 uur, verkoop van een party VET KALFSVI.EESCH, voor waardelijk goedgekeurd,tegen 25 cents per pond. 542a Verkooper: A. CUVELIER. BANKETBAKKERIJ E. R. BEULINK Kort Rapenburg 2, Tel. 342 Mare 40 en 44 - Telcf. 1133 Letterbanket en Staven 20 ct. p. ons. Boterspeculaas 14 ct. p. ons. Groote sort. Gebakjes 8 ct. Appelbollen 10 ct. p. st. Bezorging te Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp. 8507 WASSENAAR. Park Kievit, kleine HALVE VILLA wegens vertrek, voor zien van garage, C. V„ bad, spoed 18 mille direct van eigenaar. Brieven Uur. v. d. Blad onder No. 8487. PLUS-FOUR COSTUUMS van prima wollen stoffen, in grijze en bruine diagonaal- en vischgraatdessins, leeftijd 15-16 jr. 13.75 leeftijd 13-14 jr. 12.75 Leeftijd 10 tot 12 jaar EXTRA PLUS-FOUR PANTALON Leeftijd 9 jaar 3.50 15 d. stijging p. maat WOLLEN PULL-OVERS In beige- en grijze gewerkte dessins. Leeftijd 8 jaar 25 cents stijging per maat JiU Ci&i&oh ilanqt IL niet uitvalt, vanaf 30 cent bij GEBRS. SUSAN, Haarlemmerstraat no. 3941. 8512 Leidsche Coöperatieve Keuken Rembrandtstr. 27 - Tel. 472 voor de week van 8 tot 14 October 1933. ZONDAG 8 OCT. - Vermi- cellisoep. - Ossentong m. zure saus. - Witte Boonen of Sper- cieboonen. - Aardappelen. - Riz Condé m. Abrikozensaus. MAANDAG 9 OCT. - Groen- tensoep. - Kalfslappen. - Snij- boonen of Postelein. - Aard appelen - Appelen m. wijnsaus DINSDAG 10 OCT. - Ko ninginnesoep of Nassi-goreng - Gebakken lever met Appel moes of Biefstuk met Sla en Tomaten. - Aardappelen. - Moccavla. WOENSDAG 11 OCT. - Ju- liennesoep. - Knakworstjes of gehakt. - Stamppot van Sa- voyekool of Stoofsla. - Aard appelen. - Macaronischoteltje. DONDERDAG 12 OCT. - Tomatensoep of Vleeschkoek- jes. - Contrefilet. - Gest. Pe ren of Spercieboonen. - Aard appelen. - Gort met rozijnen. VRIJDAG 13 OCT. - Pou- letsoep. - Geb. Visch met gest. Bieten of Runderlapjes met Andijvie. - Aardappelen. - Griesmeelpudd. m. Bessensap. ZATERDAG 14 OCT. - Ker- rysoep. - Carbonaden. - Zoete Appelen of Capucijners. - AardappejA. - Flensjes. Chique. VLuhoed. Homespun, mabétot alle moderne tinten Z>vC -LamesJinedj. prima Velour**-*-2 ONZE WINKELWEEKPRIJZEN VIELEN OP N EMMERS C503 EN 0 75568. HEEFT TE KOOP: BURGERWONING, Lusthoflaan en Oranjestraat tegen zeer billjjken prijs, le en zoo noodig 2e hypotheek beschikbaar. 8500 TE HUUR OF TE KOOP WINKELHUIS «n BOVENWONING, Heerensingel hoek Lusthoflaan en WINKELHUIS hoek Lusthoflaan en Oranjestraat, ook zeer geschikt voor geldbelegging. Inlichtingen bij den uitvoerder den heer P. VERSTRAATEN, Rijn en Schiekade 121b, Tel. 3261. 3-2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7