Katwijksche Reddings Brigade LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 6 October 1933 UIT DE OMSTREKEN. benthuizen. haarlemmermeer. hillegom. "katwijk. katwijk aan den rijn. katwijk aan zee. lisse. noordwijkerhout. noordwijk. rijnsburg. sassenheim. stompwijk. voorschoten veur—leidschendam. warmond. zoeterwoude. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. alphen. alkemade. Loop der bevolking. Gevestigd: Johan August Valewink en gezin, van N. O. Indië Johannes Dirk Verheul, van N. O. Indië Laurens Spruit en gezin, van Mijnshcerenland. Vertrokken: Arie Korbljn en gezin, naar Hazcrswoude Anna Maria Vermeulen, naar Dcltt. De aardappeloogst. Nu de aardappeloogst zoo goed als al- geloopen is, kunnen we melden dat het beschot zeer bevredigend is geweest en van de aardappelziekte zoo goed als niet heeft geleden. Het as. jubileum van burgemeester Slob. Het comité uit de burgerij, dat zich voor stelt aan burgemeester Slob bij gelegenheid van zijn 25-Jarlge ambtsvervulling op 27 October a s. namens de geheele burgery een huldeblijk aan te bieden, is voorne mens ln de week van 9—14 October gitten ln te zamelen door het huls aan huls aan bieden van lnteekenlijsten. Wij brengen in herinnering, dat de bedoeling ls een tonds te stichten voor de oprichting van een tehuis voor ouden van dagen. Oud-ingezetenen en verdere belangstel lenden buiten de gemeente Haarlemmer meer, die aan deze huldiging willen deel nemen, kunnen hun bijdrage storten op de postrekening van het „huldigings comité burgemeester Slob" te Hoofddorp, nummer 220736. Been gebroken. De 16-jarige J. B. brak gisteren terwijl hij zich in 't veld aan den Sioterweg alhier bevond, een been. Per auto werd hij naar een ziekenhuis gebracht. Onvoorzichtig. Hoe onvoorzichtig en gevaarlijk het is om op een rijwiel te rijden met de handen geheel los van het stuur, ondervond gis teren de 19-Jarige A. G., toen hij in deze houding met een vrij groote snelheid op den Hoofdweg reed en tegen een plotseling van een erf komenden hond aanbotste, waardoor het stuur omsloeg en G. met fiets en al in de Hoofdvaart terecht kwam. Door do hulp van een vrachtautobestuurder was de jongeling spoedig uit zijn benarde positie hevrljd, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Zijn rijwiel was deerlijk gehavend, terwijl een pakje kruidenierswaren verloren .ging. De Hillegomsche bloembollenbeurs is gisteren door 180 personen bezocht. Hoe wel er vraag was naar gladiolen en bij goed, bleef de handel slap. Alleen de firma J. van Oosten kivam uit met bloemen ter bezichtiging. De weg WassenaarKatwijk. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen Ged. Staten van Zuid-Holland mede te hebben besloten ln de bochten van den weg WassenaarKatwijk witte verticale streden te doen aanbrengen op de boomen of waar deze ontbreken hekwerken of witte palen te doen plaatsen of witte ver- keerslijnen in de wegas aan te brengen. u Opening der R.K. Tuinbouwwintercursus. Alhier had de officiëele opening plaats van den 2-jarigen tuinbouwcursus in de H.K. School. Deze cursus wordt georgani seerd door de afd. Katwijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, in samen werking met de Tuinbouwvereenlglng „Katwijk en Omstreken". Onder de aanwezigen bemerkten wij den burgemeester, mr. W. J. Woldringh van der Hoop; afgevaardigden van de Ver. voor Bloembollencultuur en Tulnbouwver- ceniging; den heer C. van Zijst,, namens de Vereen, van Oud-leerlingen; de heer P. H. Castenmlller, hoofd der R.K. School. De heer Nlc. Bos. voorzitter van de afd. Katwijk van de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur, heette de aanwezigen en ook de nieuwe cursisten van harte welkom. In het bijzonder richtte hij een welkomst woord tot den burgemeester en sprak er zijn erkentelijkheid over uit. dat deze zich bereid verklaard had den cursus te willen openen. Het is thans de vierde maal, dat een cursus wordt geopend. Waar de vorige malen de cursussen uitstekend zijn ge slaagd, hoopte spr. dat dit ook met deze nieuwe cursus ook het geval zal mo gen zijn. Nadat nog mededeeling was gedaan van een bericht van verhindering van pastoor Buijs. verkreeg de burgemeester het woord, om de openingsrede uit te spreken. De burgemeester zeide gaarne te vol doen aan het verzoek tot hem gericht om dezen cursus te openen. Spr. besefte ten volle, waar het tuin bouwbedrijf en de bloembollencultuur zulk een uiterst moeilijken tijd doormaakt, dat er voor de jongeren moed toe behoort, om een cursus "op tuinbouwgebied te gaan vol gen. Hoe gemakkelijk toch kan de vraag rijzen: Heeft het nog wel nut, een cursus voor den tuinbouw te openen? Bij eenig nadenken zal men echter beseffen, dat in een tijd van teruggang, het onderwijs nog r.oodiger is dan voorheen. Hoe meer ken nis van zaken men heeft, des te meer kans van slagen. Men moet zich niet laten ont moedigen. Als er na een tijd van inzinking, weer opleving komt, moet men klaar zijn om de nieuwe mogelijkheden met beide handen te kunnen aangTijpen. Met de beste wenschen voor het welslagen van den cursus verklaarde spr. deze voor geopend. Hierna besprak de heer F. D. Noest van Leiden, het hoofd van den cursus eenige praetische zaken. De heer Nlc. Bos dankte den burgemees ter en sprak de hoop uit, dat de geuite wenschen in vervulling mogen gaan en er rijke vruchten van den cursus gezien mo gen worden. Voorts werd dank gebracht aan het R.K. Schoolbestuur, voor het af staan van het schoollokaal en het ge meentebestuur voor de vergoeding van vuur en licht. Als leeraren zullen optreden, behalve het hoofd, de heer F. D. Noest, de heeren D. de Jongh van Lelden en de heer C. van Klaveren van Lisse. Er hebben zich 17 deelnemers voor den cursus aangemeld. Onveilig duin- Wegens het schieten met scherp zal het duinterrein achter de schritbanen volgen de week onveilig zijn Maandag—Vrijdag van 9—4 uur. Zaterdag van 1—5 uur. Gevonden: Een Fordsleuteltje. Een Jong zwart hondje. Een witte jonge kip. Inlichtingen bij de politie. J. V. uit de Breestraat deed aanklacht dat hij door zijn buurman D. H. is belee- digd. Procesverbaal wordt opgemaakt. C. K W K. en C. K. deden aangifte van het feit, dat paarden van woonwagenbe woners in hup met bloemkool beplant per ceel bouwland hebben geloopen en veel schade hebben aangericht. Wie zal dat be talen KATWIJK ALS SCHILDERSOORD. Een afgesloten tijdperk. Naarmate Katwijk zich als dorp heeft gemoderniseerd en de visscherlj steeds meer tot een nieuw scheepsmodel, den logger overging, is het allengs een attractie armer geworden: n.I. de aanwezigheid der talrijke schilders. Wat waren het er vele! Schilders van naam: Jan Toorop, Blommers, Willy Sluyter Tadema,, Pieterse, Artz, om maar enkelen te noemen. Daarbij zij, die, uit Duitschland of Amerika, hier in het seizoen hun ankers uitwierpen! De mannen van 't palet en penseel toch vonden hun motieven in de armelijke, doch schilder achtige achterbuurt, in de eeuwenoude steeg, in de oude verweerde, scheefge zakte huiskens, waaromheen het ruige duin oprees. Stellig niet minder ook werden zij aangetrokken door de binnenkomende of vertrekkende bommen, rijzend en da lend door de woelige branding, of door de donkere vaartuigen liggend in eigen aardige stilte op het blonde strand" of den strandreep Dit alles behoort sinds een paar decennia tot een afgesloten tijd- erk Aan den Boulevard herinneren nog ij verschillende gebouwen de groote atelierramen aan de Noordzijde, aan de kunstenaars, die daar eenmaal woonden. Slechts een klein getal verblijft nog altijd, zoo niet het geheele, dan toch een deel des jaars, aan onze kust. Zoo b.v. schilder Funke, mej. Broeksmit, de heeren Bottema en Windhorst, van wie de laatste de ver vaardiger was van het schilderij van de Oude Kerk, dat bij Haar afscheid van Katwijk aan H.K.H. Prinses Juliana werd aangeboden. Anderen, zooals de heer H. Grobe, P. Wallat e.a. zetten meestal in den nazomer naar hier koers, om in onze zeeplaats en de pittoreske omgevng (Kat wijk a. d. Rijn, Rijnsburg, Warmond, etc.) stof te zoeken voor hun schilderijen. Schil der Arthur Teudel, in 1902 uit Amerika gekomen, waar hij den naam „Rozen-Rem- brandt" verwierf, ging, na een bijna 30- jarig verblijf alhier, ter ziele. Mag mej. Broeksmit als een niet onverdienstelijke schilderes beschouwd worden en is P. Wallat hier vooral bekend door zijn zeer ezochte etsen van het dorp, de schilder unke penseelt met voorliefde het stil leven en bereikte daarin zeer veel. Ook de weergave van de dorpswoningen, om geven door een sfeer van gezelligheid, van laatstgenoemde, wekken door stemming en tinten zeer de belangstelling Met het oog op het vele, dat in den loop der jaren op 't gebied der schilderskunst in onze gemeente geproduceerd werd, verwondert het wel eemgszins, dat tot nu toe nog een klein museum, een permanente expo sitie van schilderijen ontbreekt, die, zoo veel mogelijk, de herinnering zou kunnen bewaren aan genoemde afgesloten periode, toen Katwijk een aantrekkings- en middel- unt vormde van zooveel kunstenaars van et penseel! SLAG VOOR EEN SCHELPENVISSCHER! Inzameling voor een nieuw paard. Het zeer groote gezin van den schelpen- bagger H. van Rijn uit de Blommerstraat 38 is een groote ramp overkomen. Toen van Rijn met kar en paard op het strand baggerde, viel plotseling het beest dood op net zand. Voor den armen man, die langen tijd ernstig ziek is geweest, is dit een onoverkomenlijke slag. De kostwin ner voor zooveel hongere monden, het trouwe dier, is er niet meer. En wat kan een schelpenbagger verrichten als hij niet bijgestaan wordt door zijn trouwen vier- hocvigen makker? Immers niets! Armoede staat hem te wachten met zijn gezin, daar het paard niet verzekerd was! Enkele ingezetenen hebben nu het initia tief genomen om met een lijst rond te gaan in de hoop, dat daarop in die mate zal geteekend worden, dat er voor van Rijn een nieuw paard kan gekocht worden. Moge die inzameling met goed succes bekroond worden! De nieuwe cursus Eerste Hulp bij Ongelukken vangt aan Dinsdag 10 Oct. a.s., des avonds om 8 uur in de Visscherijschool. Voor deelname zich aanmelden bij Dr. J. EIKELENBOOM, of des avonds aan de school. 8503 Het Bestuur. GESLAAGDE HARDDRAVERIJEN. Veel paarden ingeschreven. Onder begunstiging van schitterend herfstweer werden alhier wederom de jaarlljksche Harddraverijen gehouden onder auspiciën van de Harddraverij - vereeniging ..Lisse en omstreken". Voor deze draverijen bleek zeer veel belangstel ling te bestaan, daar de vereeniging nu deel uitmaakt van den Zuld-Hollandschen Bond. Onder de vele aanwezigen en auto riteiten merkten wij ook op den Voorzit ter van dezen bond. Des morgens om half 10 werd een prij- zendraverij gehouden voor inlandsche paarden, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld van f 150. f. 75 en f. 25. De uitslag was als volgt: le prijs f. 150, Rabenhaupt, elg. R. van Leeuwen, Oegst- geest, berijder N. v. Leeuwen; 2e prijs f.75 Newbold, eigenaar G. van Oord, Haarlem mermeer, berijder S. van Oord; 3e prijs f. 25 Chllene. eigenaar L. Kóolstra, Hee renveen, berijder B. de Jong; nog werd een 4en prijs toegevoegd van f. 10, welke gewonnen werd door Qulcklooper, eigen. M. Poelsma, Leeuwarden. Des middags om 1 uur vingen de drave rijen aan om het kampioenschap van Zuid-Holland. Langs de baan stond een dichte drom van menschen, die met groote attentie het verloop der draverijen volg den. Ook ln den namiddag was 't weer schitterend. Niet minder dan 31 paarden stonden Ingeschreven, om aan de drave rijeen deel te nemen. Te 1 uur knalde het eerste schot aan den start waarmede de draverijen aan vingen. Gezien het groote aantal paarden, werd het programma in snel tempo afge werkt. Hoewel alles vlug verliep, was het toch ongeveer 7 uur eer de uitslag bekend was. Deze is; le prijs f. 500: Sister Patrick H., eigenaar J. Klarenbeek. A'dam, berij der L. Ensing. Sister Patrick is dus kam pioen van Z.-Holland; 2e prijs f.250. Uni form. eigenaar Th. Schermer, Bakkum, berijder J. Borst; 3e prijs f.100: Sally Harvester, eigenaar J. Holland, Beverwijk, berijder J. v. Leeuwen Jr.; 4e prijs f.50: Sir Kerrigan, eigenaar A. T. van der Veen Wolvega, berijder eigenaar. De prijzen werden uitgereikt onder een korte toespraak van den voorz. den heer C. Langeveld. Door den voorzitter van den Bond werd als bijzondere attractie den kampioen van Zuid-Holland een zeer fraaie zilveren paardenkop ln zwarte lijst aangeboden. De firma Hille was met een auto-luid- spreker aanwezig om het publiek met het verloop van den wedstrijd op de hoogte te houden. o Verblindende autolichten. Gisteravond werd mej. M. Heemskerk, die geheel rechts van den weg liep, aan gereden door de auto van dr. Tniadens van hel St. Bavo-Gestieht. Wonder boven wonder bekwam zij slechts een flinke hoofdwonde. Dr. Thiadens zeide verblind te zijn geworden door het licht van een tegenligger. Het ongeluk geschiedde op den 's Gra- vendamschenweg, waar de politie zeer spoedig aanwezig was en een onderzoek instelde. De bekende jeugdherberg „De Duin- ark" in 't Langeveld, welke zich verheugt in een zeer druk bezoek, blijft den ge- heelen winter geopend. o Algemeene vergadering afd. Noordwijk van het „Nut". In liet Hof van Holland hield het Dep. Noordwijk van liet Nut tot Algemeen een algemeene vergadering. De voorzitter de lieer J. J. v. Capelle opende en betreurde de minder goede opkomst. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken gaven weinig reden tot tot bespreking. De leden der kascommissie. de heeren Roodzant en dr. Niekerk, con troleerden en bevonden de rekening van den penningmeester in goede orde. Voor de bezetting van een bestuurszetel weiden eenige candidaten voorgesteld; de verkiezing zal spoedig volgen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het afgeloopen jaar alleszins bevredigend mag worden genoemd. Het ledental steeg, van 40 tot 73. Ook het jeugdwerk schonk reden tot tevredenheid; echter moet getracht worden meer inge zetenen van Noordwijk daarin te betrekken. Dientengevolge zullen in den komenden winter ook clubs in Noordwijk aan Zee worden gehouden. Het moet mogelijk zijn een dorpshuisje te stichten, waar, zooals gebleken is, ook andere organisaties be hoefte aan hebben. Er is ook behoefte aan een speelzaaltje en nieuw speelgoed; de Departementskas laat zulke uitgaven echter niet toe. Wel licht zijn er leden die hierin kunnen tege moetkomen, of kan door werkloozen een en ander worden getimmerd. Vervolgens was aan de orde het samen stellen van het winterprogramma. O.a. heeft op Donderdag 26 October een filmavond plaats, waarin o.a. de première zaï draaien van de film „Noordwijk" welke dit seizoen werd vervaardigd.. In November komt de heer Portielje een lezing houden Op 14 December wordt de film „Die biene Maja" vertoond. Vervolgens werd een commissie benoemd bestaande uit mevr. dr. Niekerk, den heer Stikker en den heer Aten, welke commissie een „eigen-kracht-avond" zal voorbereiden. Na de rondvraag, die niets opleverde werd de vergadering onder dankzegging, door den voorzitter gesloten. De Tuinbouw. Er is den laatsten tijd ln het geheel geen reden om optimistisch gestemd te zijn ten opzichte van de tuinbouwultkom- sten. In dezen tijd van bloemkool, ln dezen tijd van peen, zien alle tuinders triestig en troosteloos om zich heen. Het moet voor een groot gedeelte van dezen tijd ko men doch wie daarop gerekend heeft, maakte een misrekening. Beste kwaliteit bloemkool, 1ste soort, ging van f. 3.80 tot f. 4.90. Tweede soort bracht van f. 2.20 tot f.330 op. Derde soort wordt weinig aan gevoerd. Zij ls het vervoer niet waard. Voor een groot gedeelte 1ste en 2de soort worden de zouters kooper. Men weet, dat als de inzouterljen als koopers optreden, het mis is voor de tuinders. Die kunnen het product alleen hebben tegen lagen prijs. Waschpeen brengt van f. 2.80 tot f3.50 per 100 kilo op. Roode en gele kool gaat voor f3.40 tot f5.20 per 100 in goede kwaliteit. Voor uien ls nog geen animo. De beste kwaliteit brengt tot f2 per 100 kilo op. Mindere soort van f. 1.40 tot f. 1.70. Het bloementrekken. Alhoewel de vooruitzichten er volgens deskundigen niet bijzonder gunstig voor staan, worden toch al veel bollen geplant voor de trekkassen, 't Is trouwens bekend genoeg, dat de Rijnsburgers zich niet zoo spoedig uit het veld laten sl-yi. ga» no* eerder alles op alles gewaagd! Wel is men van gevoelen dat het uit te planten kwan tum voor de kassen kleiner zal zijn dan vorige jaren. Dit kan echter aan de uit komsten ten goede komen. Immers, waar op alle gebied inkrimping plaats heeft, zal men er ln dit vak ook wel niet aan ont komen. Wel wordt met. spanning het ver loop van den handel in den a.s. winter verwacht en wel voornamelijk ln verband met de voorschriften en bepalingen die de Bloembollenkweekers-Centrale mogelijk ln deze zal vaststellen. Een weerspannige scholier! Een leerling van een onzer lagere scho len weigerde naar school te gaan. Verma ningen en kastijdingen mochten niet hel pen, althans niet voldoende. De knaap beloofde beterschap en ging toen op ge wonen tijd naar school! Tenminste dat dacht men. doch later bleek, dat de school niet door hen bezocht was. Daar vermoed werd, dat hij den tijd kortte in Ter Leede, werd besloten de politie in den arm te nemen en bij het eerstvolgend verzuim den knaap op te sporen. Daar bleek hij echter niet te vinden. Door het blaffen van een hond van een der omwonenden werd zijn spoor gevonden en in een der bergplaatsen op de Oost-Haven trof men den „spijbelaar" aan. Hij kreeg nu op verzoek van zijn ouders eenige urencelstraf. Vanwep: den Chr. Besturenbond wor den pogingen in het werk gesteld om tot oprichting van een studieclub voor sociale zaken te geraken. De Zang- en Muziekvereeniging „St. Ambrosius" geeft Zondagavond een pro- paganda-uitvoering. De toegang tot deze uitvoering, waar zang en muziek zal wor den geboden, is kosteloos. Het aantal ingeschreven werkloozen bedraagt voor deze gemeente 78 en voor Veur 49. Het aantal is gedaald. o Vergadering R.K. Vrouwenbond. Onder leiding van mej. N. v. d. Geest, presidente, hield de afdeeling van den R.K. Vrouwenbond een vergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. In deze vergadering is het winterpro gramma vastgesteld. Bij voldoende deelname zal dezen winter een moedercursus worden gehouden. Nadat thee was aangeboden hield mevr. M, v. d. Schrieck, alhier, een lezing met lichtbeelden over „De landelijke woning van vroeger en nu." Op het doek werden woningen geprojec teerd uit verschillende tijdstippen, land huizen van verschillend type en boerde rijen uit verscheidene landstreken. Mevr. v. d. Schrieck besprak en criti- seerde den bouwtrant, het schoone en minder schoone in de bouwkunst. Aan het slot van dezen leerzamen avond werd mevr. v. d. Schrieck, namens allen, door de presidente dankgezegd. Jongen brengt hollend paard tot staan. Gisterochtend ging in 't Oosteinde het paard bespannen voor den melkwagen van D. op hol. De juist passeerende 14-jarige M. M. uit Stompwijk, die op weg naar school was, had de kordaatheid het hollende paard bij de teugels te pakken en tot staan te brengen. Het a.s. zilveren jubileum van „St. Caecilia". Het 25-jarig bestaan van de R.K. Har monie „St. Caecilia" zal Zondag 15 Octo ber a.s. feestelijk worden herdacht. Des ochtends alg. H. Communie voor de leden, daarna zal als dankbaarheid een heilige Mis worden opgedragen. Des avonds 8 u. in 't Patronaatsgebouw receptie gevolgd o.a. door 't optreden van duo Leuk en anderen. De werkloosheid. Volgens mededeeling van den correspon dent der arbeidsbemiddeling alhier staan thans als geheel werkloos ingeschreven 38 personen, terwijl aan 13 personen steun werd verleend. In de afgeloopen maand is in totaal aan steun uitgekeerd f. 293.28, terwijl over ditzelfde tijdvak door de besturen der werkloozenkassen is uitge keerd f. 144.85. De Bevolking. In den loop der bevolking dezer ge meente is een aanmerkelijke vooruitgang te bespeuren. Bedroeg hel aantal inwoners op 1 Januari j.l. 2949 t.w. 1532 mannen en 1417 vrouwen, thans bedraagt dit aantal 3017 t.w. 1563 mannen en 1454 vrouwen. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan het toenemend aantal studenten op het Seminarie en Philosophicum. Mej. A. E. van Zwieten, werkzaam op het kantoor van notaris P. H. Romeijn, alhier slaagde voor het examen van den bond van Notarisklerken in Nederland. De werkloosheid. Gedurende de maand September werden bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling 75 personen als werkzoekend ingeschreven. Er kwamen 9 aanvragen van werkgevers binnen, terwijl ook 9 personen geplaatst werden, waarvan 2 uit Leiden. Op het einde der maand stonden nog 56 werkzoekenden ingeschreven. Het aantal werkloozen is minder dan het vorig jaar omstreeks dezen tijd. Wegens onrechtmatig steuntrekken is tegen een viertal werklooze personen al hier proces-verbaal opgemaakt. Gevonden: een dekkleed gemerkt Ravensbergen, Rijnsburg, een rozenkrans, een belastingmerk 1933/34. Terug te be vragen bij oen gemeente-veldwachter a. <t RijndLt Maandag. Schouwburg: Jubileumvoorstelling mevr. de Boervan Rijk „Levensavond." 81/4 uur nam. Dinsdag. Volksgebouw: Ledenvergadering Ver. Hert Volksgebouw". 8 uur nam. Woensdag. Heerengracht. Alg. Verg. v. Aandeel houders N.V. Leidsche Katoen Mij. v.h. de Heyder en Co., 3 uur nam. BIOSCOPEN. Casino Bioscoop, Hoogewoerd, 8 u. nam. „Geschaakt". Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur nam. „Ein Lied für dich". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 u. 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 u. nam. „Song of Songs". Woensdag en' Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nam. In enting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Donderdag 4 tot en met Zondag 8 Oct. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Teraardebestelling van wijlen den heer C. Pannevis. Op de algemeene begraafplaats aan den Oudshoornschenweg had gistermiddag de bijzetting plaats ln het familiegraf van wijlen den heer Cornells Pannevis, tot voor kort nog inwoner onzer gemeente. Na de bijzetting werd het woord gevoerd door dr J. P. Cannegieter. terwijl de oudste zoon dankte voor de belangstelling. De belang stelling op het kerkhof was zeer groot on der de talrijke aanwezigen zagen wij vele vooraanstaande personen uit onze ge meente en omgeving. De overledene die een leeftijd van 77 jaar bereikte en te 's-Gravenhage overleed na in Juni j.l. onze gemeente te hebben verlaten, was jaren lang een der meest bekendste architecten der voormalige gemeente Oudshoorn. Van1 1904 tot 1918 de annexatie der drie ge meenten was de heer Pannevis opper- brandimeester, voorzitter van de regenten van het wees- en armhuis en architect der verschillende polders. Tevens heeft hij Jarenlang het penningmeesterschap van de Nutsambachtsteekenschool waargeno men, aan welke school hij ook onderwijs gaf in het bouwkundig teekenen. Voorts was de overledene jaren kerkvoogd der Oudsh. kerk. wijlen de heer Pannevis, die alom zeer was geacht en bemind en bekend stond als een hoogstaand mensch, zal zeker vooral bij de oud-Oudshoornnaren nog lang in herinnering blijven! GEMEENTERAAD. t De opheffing der O. L. school te de Kaag Het schilderij van wijlen Burgemeester Vosters. De Raad dezer gemeente vergaderde. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer P. de Jong, loco-burgemeester. Secre taris: W. A. van Harteveld. Na opening werden de notulen van de vorige verga dering onveranderd vastgesteld. Aan de orde de agenda: Aanbieding gemeente-begrooting, dienst jaar 1934- De begrooting sluitende in ontvangst en uitgaaf gewone dienst met een bedrag van f. 225.451.19 wordt in han den gesteld van de commissie voor onder zoek. De huur van verschillende woningen wordt hierop vastgesteld. Volgde een voorstel tot opheffing van de O.L. school te Kaag. Op verzoek van den voorzitter leest de secretaris het prae- advies van B. en W. voor. Het initiatief voor deze opheffing is uitgegaan van het College van Ged. Staten, die de aandacht hebben gevestigd op het gering aantal leerlingen. B- en W. hebben ln de Kaag een bespreking gehad met de ouders van de kinderen in de buurtschap de Kaag woonachtig. Toen is het standpunt van het gemeentebestuur nader uiteen gezet en werd aan de ouders gelegenheid ge geven hunne bezwaren naar voren te brengen. Deze waren; lo. zy zien de O.L. school niet gaarne opgeheven, omdat zy nu eenmaal aan deze school, welke in de nabüheld van hunne woningen is gelegen, gehecht zyn. 2o. zij achten den afschand naar de scholen te Abbenes te ver, vooral in het natte en gure jaargetyde wordt de afstand voor de leerlingen van de eerste twee leerjaren te bezwaariyk geacht. 3o. een bezwaar was voorts dat by opheffing van deze school de ouders genoodzaakt worden, extra on kosten te maken voor het gebruik van het pontveer, terwyi door den verderen af stand de kinderen meer siytage hebben aan kleeding en schoeisel. Na ampele be spreking deed het gemeentebestuur de toezegging aan den gemeenteraad te zul len voorstellen, aan de ouders, die bereid biyken te zijn in de opheffing toe te stemmen, een vergoeding te geven ln den vorm van vry abonnement voor het pont- Keer, aiapede vry vervoer per autobus ge-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6