De brand in het Rijksdaggebouw. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad HET PROCES TE LEIPZIG. VISSCHERiJBERICHTEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. Vrijdag 6 October 1933 o DIMITROFF AAN DE BEURT. ENGELAND. Congres der conservatieven. BIJ de opening van het congres der Con servatieve Partij te Birmingham waren 1800 gedelegeerden aanwezig. De belang rijkste punten van de agenda zijn de ont wapeningskwestie, de politiek ten aanzien van Britsch-Indië en het werkloozen- probleem. Aangenomen werd een resolutie, voor gesteld door Lord Lloyd. behelzende, dat het congres zeer bezorgd is over de ontoe reikendheid van de verdedigingsmaatrege len voor het Empire. Lloyd zcide o.a.: „De meerderheid van Engeland is verdwenen en op het gebied van de luchtbewapenlng komt Engeland eerst op de 4de of 5de plaats. Engeland is aantastbaar door onderzeeboot-aanvallen en bezit desondanks te weinig kruisers. Ook het landleger is sedert den oorlog sterk verkleind. Geen land is meer aan tastbaar dan Engeland. Het is een schoone zaak, bij de ontwape ning vooraan te gaan. maar het is volko men waanzin, steeds verder te ontwape nen, als ieder ander land weigert, dat voorbeeld te volgen. Wij hebben er genoeg van, dat de conservatieve partij zich der gelijke internationalistische en pacifisti sche beginselen laat voorschrijven." Verder werd aangenomen een resolutie van Hannon, inhoudende, dat de conserva tieve leiders hun aandacht hebben te wij den aan de consolidatie van het Britsche wereldrijk, de emigratie en den buiten- landschen en inter-imperlalen handel. Hannon verklaarde, dat er sedert den oor log te veel sprake is geweest van inter nationalisme en van Genève. Men moet zich meer concentreeren op het Engelsche empire. Degenen, die steeds over Genève ■spreken, zijn altijd de vijanden der con servatieve partij geweest. Voorts heeft minister Hilton Young een overzicht gegeven van het groote plan der regeering tot krotopruiming. Het eerste stadium van het 5-jarig plan was prachtig ingezet, zeide de minister en als het zoo voortging zou het doel de opruiming van 200.000 krotwoningen in 5 iaar niet alleen bereikt maar overtroffen worden. Ook voor de werkverschaffing had het plan goede resultaten gehad. OOSTENRIJK. Na den aanslag op Dollfuss. Gemeld wordt, dat een reeks verklarin gen, die Dertil, de pleger van den aanslag op Dollfuss in het hem tot dusverre afge nomen verhoor heeft afgelegd onjuist zijn gebleken. Dertil is lid der N.S.D.AP. geweest en heeft op 2 Februari een voorloopige lid maatschapskaart ontvangen. Zijn verkla ring. dat hij na een half jaar weer uit de partij Is getreden, wordt nog onderzocht. Het wapen, waarmede hij den aanslag pleegde, heeft hij op 2 October des mid dags van den glazenmakersknecht Oskar Weigensamer gekocht voor 10 Schilling. Dertil ontkent, dat Weigensamer en een Wehrmann, die hij eveneens op 2 October naar een vuurwapen vroeg, ingelicht waren over den te plegen aanslag. De politie ver onderstelt echter, dat genoemde twee man nen kennis droegen van een bijzonder plan en zich aan medeplichtigheid hebben schuldig gemaakt door verschaffing van het vuurwapen. In de woning van Dertil zijn in den kachel resten gevonden van verbrande ge schriften, drukwerken en met de hand ge schreven aanteekeningen. Pogingen den text te ontcijferen zijn nog gaande. De vroegere rector der Weensche univer siteit. de beroemde hoogleeraar in het strafrecht prof. dr. Glelspach is door de regeering gepensioneerd. Hij was een ijverig nationaal socialist en heeft 'n boek geschreven, waarin hij de regeering Dollfuss heftig heeft aangevallen. Naar verluidt zullen nog eenige profes soren wegens hun nationaal socialistische gezindheid worden ontslagen. De gevluchte gouwleider van Tirol Franz Hofer heeft te München een ouderwet- sche toespraak gehouden. De Nazis zullen uiteindelijk in Oostenrijk overwinnen, de felle vervolging ten spijt enz. De verantwoordelijke redacteur van de Innsbrueker sociaaldemocratische „Volks- stlmme", Burtschen. is tot 1000 schilling boete en 3 weken arrest veroordeeld, omdat het blad den Duitschen minister van buit. zaken von Neurath „een partijgenoot" van den aanrander van Dollfuss genoemd heeft. ZUID-AFR1KA. De Nationalisten in de Kaapprovincie. Gisteren Is te Port Elizabeth het con gres geopend van de nationalistische partij in de Kaapprovincie, waarop o.a. de definitieve samensmelting met de Zuld- Afrikaansche partij besproken is. De motie voor de samensmelting is ver worpen met 142 tegen 30 stemmen. Men verwacht spoedig een algemeene verkiezing. SPANJE. De crisis nog niet opgelost. Prof. Sanchez Roman, die opdracht had gekregen tot formatie van een kabinet zag zich gedwongen zijn opdracht neer te leggen. De radicalen van Lerroux weiger den zitting te nemen in een kabinet, waar een sociaal-democraat, zij het ook zonder portefeuille, deel van uitmaakte. De sociaal-democraten van hun kant weiger den iedere samenwerking met de radi calen. Thans is de advocaat Pedregal, onafhankelijk republikein, tot kabinets formateur benoemd. Pedregal was reeds minister van financiën onder de mo narchie. De president der republiek heeft den „beperkten staat van beleg" voor het ge- heeie staatsgebled afgekondigd. Dit besluit is genomen in verband met de voortdurende groeiende nervositeit, die ontstaan is door de regeeringscrisis TSJECHO-SLOWAKIJE. Het verbod der Nazi-partij. De regeering heeft bij de Kamer, welke op 25 October a.s. bijeen zal komen twee wetsontwerpen ingediend ter bekrachtiging van het door de regeering uitgevaardigde verbod der Duitsche nationaal-socialisti- sche partij en der Duitsch-Natlonale partij in Tsjecho-Slowakije. Volgens het tweede ontwerp zullen de mandaten dezer partijen 18 in het geheel, worden geannuleerd. Waarschijnlijk zal nóg een derde wets ontwerp worden ingediend, waarbij het vermogen der beide partijen in beslag zal worden genomen. Voorts is den leden der beide partijen medegedeeld, dat een voortzetting van hun partij-activiteit zal worden gestraft met geldboeten van 10.000 tot 50.000 kronen of met hechtenis van 12 uren tot 14 dagen. Men spreekt in politieke kringen ook over een eventueel verbod der communistische partij. Huiszoekingen zijn verricht bij vertrou wenslieden van de ontbonden Duitsche Nationaal-Sociallstische en Duitsch- Nationale partijen. Correspondentie en andere bescheiden werden in beslag geno men en het secretariaat der ontbonden partijen is gesloten en verzegeld. CUBA. Rust. De buitenlandsche inwoners van Havana, die tijdens de jongste periode van onrust en terreur naar hotels waren gevlucht, kee- ren nu weder geleidelijk naar het Vedabo- district, waar de meeste vreemdelingen wonen, terug. Tal van personen worden vermist en militairen helpen thans bij het opsporings werk. De bureaux der dagbladen worden bestormd door vrouwen, die inlichtingen trachten te verkrijgen over hun vermiste echtgenooten of familieleden. President Gran San Martin heeft aange kondigd, dat drastische maatregelen zul len worden genomen om de orde te hand haven en het leven en eigendom van de buitenlanders te beschermen. Hij heeft ook verklaard, dat de regee ring het leven waarborgt van alle gevan gen genomen officieren. Intusschen wordt beweerd, dat acht of ficieren van het Cabanafort door muitende slodaten zijn gedood. In het militaire hoofdkwartier wordt dit evenwel ontkend. RECT.AME WAAROM 22V: CENT? Waarom betaalt 22l/i cent voor een zelfwerkend waschmiddel? Kent U dan 1. 2. 3. niet. Een beter waschmiddel zult U nergens vinden. Dit is geen tijd voor sleur. Doet als zoovele Uwer kennissen, onderzoekt alle dingen en behoudt 1. 2. 3. Dat uit stekend zelfwerkend waschmiddel is 100 Nederlandsch Fabrikaat en kost slechts 17Vs cent per pak. 8474 i IJMUIDEN, 6 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 0.60—0.40, Griet per kist van 50 K G. f. 20—10, Tongen per K.G. f 1— o.5op Middelschol per kist van 50 KG. f.24, Kleine Schol f. 15—0.60, Schar f.6 2.20Roggen per 20 stuks f. 5.40—3, Pie terman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 2.50—1.85, Kleinmiddel Schelvisch f.14— 12.5U, Kleine Schelvisch f. 112.30, Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 23—18.50, Gullen per kist van 50 K G. f. 4.70—0.35. Lengen per stuk f.0.75, Wijting per kist van 50 K.G. f. 1.60-1.40, Makreel f.8.60 -6.50. Aangevoerd 44 kisten versche haring, f. 2.80—3.30 per kisl Aangekomen de S omtrawlers: IJM. 45 mei f.824, IJM. 91 met f.1093, IJM. 28 met f.1343, IJM. 70 met f.933; de loggers: SHV 933 met f. 103 voor versche haring en de KW 49 met 476, KW. 70 met 681 en KW. 26 met 535 kantjes pekelharing voor Katwijk. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Chr. Huygens; Flandria; Indrapoera; J. v. Oidenbarnevelt; Kota Baroe; Kota Nopan; Kota Pinang: Kota Tjandi; M. V. St. Aldegonde; Orania: Poelau Roebiah; Sibajak; Statendam; Venezuela; Volen- dam, Zeelandia. Bij verzending van een radio-telegram yla Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. De zitting van heden wordt later dan den vastgestelden tijd geopend. De aan wezigen in de zaal korten zich den tijd op velerlei manieren. De Bulgaarsche be klaagde Popof is ontevreden over het feit, dat een geïllustreerd blad een portret van Tanef publiceert met den naam Popof er onder en hij verzoekt zijn tolk zich met de persvertegenwoordigers in verbinding te stellen, om deze fout gerectificeerd te krijgen. Op de publieke tribune zitten nog steeds verschillende buitenlanders die door de Duitsche autoriteiten met niet te groote welwillendheid worden beschouwd, aange zien men gelooft dat zij, hoewel zij niet op de perstribune zitten, verantwoordelijk zijn voor dat gedeelte der berichtgeving ln de buitenlandsche pers, dat de Duitsche overheid het minst, welgevallig is. De Bul gaarsche advocaat Grigorof is verdwenen, evenals de zuster van Dimitroff. De Fran- sche advocaat Pillare is nog steeds aan wezig in gezelschap van een dame, die hij zijn secretaresse noemt, maar waarin de Duitschers een bekend communiste mee- nen te herkennen. Na de opening der zitting brengt Ober- reichsanwalt Dr. Werner weer een ge schrift van de buitenlandsche Juristen commissie ter sprake, waarin opnieuw op de z g. mishandeling van den Bulgaarschen beklaagde Dimitroff wordt gewezen. In dit geschrift wordt beweerd, dat noch het gerechtshof, noch de verdediger met verontwaardiging constateert Dr. Werner, dat het woord „verdediger" tusschen aan- halingsteekens is geplaatst het hun plicht hebben geacht, tegen de mishande lende politiebeambten op te treden. Bij gebrek aan zakelijke argumenten liet men den gummiknuppel in actie treden. Dr. Werner noemt deze uitlating een schaamtelooze bewering en verklaart: „Er is geen aanleiding om na het verhan delde van gisteren waardoor de zaak vol komen opgehelderd is, hier nogmaals op terug te komen. Zelfs Dimitrof heeft niet kunnen beweren op eenigerlei wijze mis handeld te zijn." President Buenger sluit hiermede dit punt met de verklaring: „Ik wil niet na laten een dergelijke manier van herhaalde laster onwaardig en verachtelijk te noemen." De President vraagt Torgler dan, waar hij zich den nacht na den brand heeft opgehouden. Torgler vertelt, dat men tot ongeveer twee uur bijeen was gebleven in het café van Stawicki aan de Alexander- platz. Aangezien het te laat was geworden om naar zijn huis naar Karlshorst te gaan was hij met den fractiesecretaris Kuehne meegegaan naar diens woning in Pankow. Torgler verdedigt zich tegen de verdacht making, dat hij zich in de woning van Kuehne had willen verbergen. Kuehne was een bekend communistisch function- naris, zoodat hij juist daar gevaar had kunnen loopen. Inderdaad was Kuehne dan ook den volgenden morgen door de Kriminalpolizei gearresteerd. Torgler zelf bleef in vrijheid en begaf zich in den loop van den ochtend met zijn advocaat Dr. Rosenfeld naar het politiepresldium, waar hij voor het eerst werd verhoord door commissaris Heissig Op de vraag van den President of men Torgler bij de arrestatie van Kuc'nne niet naar zijn naam had gevraagd, antwoordde Torgler dat een beamte de kamer, waar hij sliep, was binnengekomen, ooch bijna onmiddellijk weer naar buiten was gegaan De vraag van den President waar Kuehne, die veertien dagen na zijn ar restatie weer in vrijheid werd gesteld, zleh thans bevond, werd door Torgler niet beantwoord. Landgerichtsdirektor Parisius brengt 't gedrag ter sprake van mevr. Torgler, toen een recherchebeamte in haar woning ver scheen om Torgler te arresteeren. Tijdens de huiszoeking in de woning was er twee maal door een dame getelefoneerd en in beide gevallen antwoordde mevr. Torgler dat zij onverwacht bezoek in huis had. De aanwezige beambten hadden den indruk, dat de telefoneerende dame namens Torgler opbelde, om te onderzoeken of de weg vrij was. Op de vraag of hij de dame verzocht had zijn huis op te bellen, antwoordde Torgler. dat hij van beide telefoongesprek ken niets wist. Van de huiszoeking in zijn woning had hij pas gehoord, toen hij zelf zijn vrouw opbelde Dr. Werner herinnert Torgler dan eraan dat Kuehne tegenover de commissie te Londen heeft verklaard, dat Torgler reeds tegen half twee bij hem thuis kwam, een tijdstip, waarop hij den laatsten trein naar Karlshorst nog makkelijk had kun nen halen. Voorts heeft Kuehne uitdruk kelijk verklaard, dat Torgler uit veilig heidsoverwegingen ir.et Kuehne met naar huis was gegaan. Torgler ontkent beide verklaringen van Kuehne. Zijn verdediger, dr Sack stelt dan voor, de beambten, die indertijd de huiszoeking bij Torgler verrichtten, even eens te verhooren. De Senaat gaat er dan toe over, den be klaagde Dimilrolf te verhiureu. Eerst worden echter twee Berlijnsche reciicrche ambtenaren als getuige gehoord, die in lichtingen verstrekten over het bij Dimi troff gevonden en in beslag genomen lit teraire en andere materiaal. De president geeft eerst een uiteenzet ting van hel door de Justitie tegen Dimi troff verzamelde bewijsmateriaal even- ais van de beschuldigingen tegen de beide andere Bulgaarsche beklaagden. In de eerste plaats had men een cehec- tografeerd document gevonden: „Voor den stritd om het eenheidsfront het proletariaat. Oproep van het executief comité van communistische internationale Moskou 3 Maart 1933". waarin de noodza kelijkheid van de vorming van e-n een heidsfront wordt uiteengezet. De inhoud heeft tot kop: De brandstichting in den Rliksdag onl—askerd a'' Nat1""-1 S"cia- lKi'c.-be Drovocsli»" en beeft de strek king te bewijzen, dat Torgler niet betrok ken kon zijn b" ie brandstichting Dimi troff verklaart dit stuk nooit gezien, nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt dat het hem niet zou verwonderen als de politie het tusschen zijn papieren had gesmokkeld. De presidentKrimlrralkommissar Braschwitz zal daarover worden gehoord." Dimitroff: „Alsjeblieft", President: „Ook zonder uw alsjeblieft. I* moet met het verdachtmaken van amb tenaren voorzichtig zijn. U kunt u verde- dï'.en zooals u het eoed acht. maar in dit opricht moet ik u waarschuwen." Het verhoor heeft weer hetzelfde ver loop als gewoonlijk, wanneer Dimitroff in actie komt en herhaaldelijk in botsing geraakt met den president dien hij voort durend in de rede valt en die op zijn beurt voortdurend tracht den Bulgaar, die steeds met zeer luide stem spreekt, tot zwijgen te brengen. De president herinnert Dimtroff er aan, dat ook een stuk is gevonden met het op schrift „Voorbereiding van een anti-fas cistisch arbeidscongres". Dimitroff: „Dit stuk was uitsluitend be stemd voor mijn Hongaarsche vrienden. Ik zou hen van het houden van dit congres te Kopenhagen op de hoogte brengen en dit heb ik gedaan." Pres.: „Ja, Dimitroff, u stelt het steeds zoo voor alsof alles bij u slechts om de Bulgaarsche politiek ging." Dimitroff: „Ik heb steeds verklaard, dat ik mij in het buitenland slechts bezig hield met mijn Bulgaarsche werk. Deze verklaringen handhaaf ik. Mijn aanklager moet dan maar bewijzen dat ik ook nog ander werk heb gedaan." Pres.: „Daarom gaat het thans juist. Wanneer u louter documenten hebt die niet voor Bulgarije alléén zijn geschreven, doch die betrekking hebben op de samen werking tusschen verschillende organisa ties in alle Europeesche landen, dan schijnt mij dat een bewijs, dat u niet slechts voor Bulgarije hebt gewerkt. Voorts is bij u gevonden het boek: „De gewapen de opstand" dit is toch een leerboek voor een opstand?" Dimitroff: „Bij mij hadt u een heele bibliotheek met boeken van allerlei soort kunnen vinden. Ik heb altijd gestudeerd." Ik heb in de gevangenis gestudeerd en ik studeer ook in dit proces mijnheer de president, (gelach) Ik weet echter niet of het boek „De gewapende opstand" een leerboek is. De pres. constateert, dat dit boek op 27 Mei 1932 door het Rijksgerecht ille gaal is verklaard. Dimitroff antwoordt, dat hij het boek in 1931 had gekocht; overigens zou hij het evengoed hebben gelezen als hij het illegale karakter van het boek had ge kend De kanselier van het Duitsche Rijk, Adolf Hitler had dit ook gelezen. Thans komt aan de orde een reisgids van Berlijn, die in de woning van Dimi troff in beslag was genomen. Het onder zoek wees uit, dat op het piattegrondje van Berlijn kruisjes waren gezet bij slot en Rijksdag. Dimitroff interrumpeert dat deze kruisjes er bij het eerste verkoor door de politie nog niet hadder. gestaan. Zij moeten er dus later Ingezet zijn. De president laat den rechercheur Kvnast onder eede nogmaals uitvoerig verhalen hoe men de kruisjes had ont dekt. De Oberreichsanwalt vraagt of Van der Lubbe die volgens den aanklacht Di mitroff zou hebben gekend dezen gids misschien wel eens in zijn bezit had. Lachend antwoordt v,:u der Lubbe dat hij het boekje nog nooit heeft gezien. Di- mitrofi bekijkt de plattegrond Do.: nog eens en verklaart dan: Toen men mij het kaartje tijdens het verhoor liet zien, ston den de teekens er veel duidelijker op. Thans zijn zij heel zwak Pres.: „Wat zou dit dan tot doel heb ben gehad. Dimitroff: Daarover wil ik het later hebben Dr. Werner: „Geeft Dimitroff toe dat het boek van hem is?" Dimitroff: „Ik heb een reiswijzer ge kocht, of het deze is, weet ik niet. Voor de politie kan ik niet instaan." (Vroolijk- heid in de zaal.) President: .Dan zullen wij probeeren het zonder een garantie te doen." Na de pauze uit Dimitroff verschillende beleedigingen tot de beambten. De Senaat trekt zich daarop in raad kamer terug en besluit Dimitroff op grond van het bovenstaande uit te sluiten, daar hij aan het herhaald verzoek geen gevolg heeft gegeven. Dimitroff roept opgewonden „Onge hoord" en stoot eenige onverstaanbare schimpwoorden uit, terwijl hij door de beambten naar de gevangenis wordt terug gevoerd. DRUKKE WERKZAAMHEDEN IN DE ENGELSCHE BEWAPENINGSINDUSTRIE LONDEN, 6 Oct. (V.D.). De „Daily He rald" meldt, dat momenteel in de Engel sche bewapeningsindustrie te Sheffield onder hoogen druk gewerkt wordt De ver onderstelling, dat de Engelsche marine een aantal nieuwe oorlogsschepen wil laten bijbouwen, wordt bevestigd door het feit. dat te Sheffield wordt gewerkt aan de vervaardiging van pantserplaten. De firma Hadfields werkt aan pantserplaat- doorborende granaten en vervaardigt tegen kogels bestand staal voor kleine tanks De pantserplaatfabrieken der Brit- tish Steel Corporation, die laren lang ge sloten waren, werken met overuren Op de marinewerf der firma Beardmore te Park- head Forge werken driemaal zooveel ar beiders als verleden jaar. DE TOCHT VAN KINGSFORD SMITH. BAGDAD 5 Oct (Reuter) Hedenoch tend vroeg is Kingsford Smith van hier gestart. Twee uur later passeerde hij Basra Hij hoopt vanavond Karachi te bfijfiikeu. i J POOLSCHE LEENING RUIM OVERTEEKEND. WARSCHAU, 6 Oct (V.D.) De Poolsche staatsleening van 120 millioen zloty, waarop de inschrijving gisteren gesloten werd, is met 180 millioen zloty overtee- kend. POLEN EN DE SOVJETS. WARSCHAU, 6 Oct. (V.D.) Naar in de Poolsche pers verluidt, zal de Volkscom missaris voor buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, op zijn terugreis van Genève naar Moskou, waarschijnlijk eenige dagen te Warschau verblijven, tot het voe ren van officieele besprekingen met de Poolsche regeering. Korten tijd na dit bezoek zal de Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken over ste Beek, een tegenbezoek aan Moskou brengen. o ITALIAANSCH OFFICIER WEGENS SPIONNAGE GEARRESTEERD. ROME. 6 Oct. (V. D.). Uit Venetië wordt gemeld, dat aldaar onder verdenking van spionnage is gearresteerd de commandant Battelli. die ervan beschuldigd wordt ma rine-geheimen aan vreemde mogendheden te hebben verkocht. Battelli is een oude vriend en schoolkameraad van Mussolini. Meil brengt zijn arrestatie in verband met die van den voormaligen afgevaardigde Bianchi, die zich binnenkort voor het Hof van Nationale Verdediging zal hebben te verantwoorden. DIEFSTAL VAN DIPLOMATIEKE STUKKEN. BOEKAREST, 6 Oct. (V. D.) In den snel trein van Boekarest naar Warschau is een opzienbarende diefstal van diplomatieke stukken gepleegd. De secretaris van het Poolsche Consulaat te Kischinew, Wol- pinski, had opdracht een aantal belang rijke documenten naar Warschau te bren gen. De documenten waren gepakt in een handkoffer. Voorbij Czernowitz sliep Wol- pinski in. Bij zijn ontwaken constateerde hij, dat de koffer weg was. Onmiddellijk werden alle politieposten langs de spoor lijn gewaarschuwd, doch tot nog toe kon de dief niet gepakt worden. Natuurlijk be staat de mogelijkheid dat men met een gewonen diefstal to doen heeft en dat de dief tot zijn teleurstelling heeft bemerkt dat de koffer niets anders bevat dan voor hem waardelooze papieren, doch de ver denking, dat men met een bewust spion- nage-geval heeft te maken, is zeer groot. TEGEN IEDERE DICTATUUR. WASHINGTON, 6 Oct. (Reuter) In de vergadering van Labour is Green luide toegejuicht, toen hij verklaarde, dat de Amerikaansche Labour de Britsche Labour en de arbeiders van de geheele wereld zal steunen in hun oppositie tegen de onderdrukkings-methoden van dictators. „Wij zijn voor de democratie, wij zijn tegen despotisme en zullen steeds onze vrienden, die protesteeren tegen de on derdrukking van minderheden bijstaan", zoo zeide Green. De vertegenwoordiger van de Britsche Vakvereenigingen, Rowan verzette zich vervolgens hevig tegen het Hitlerisme. o GENERAAL JOEDENITSJ t NICE, 6 Oct- (Reuter) Generaal Joe- denitsj, die tijdens den grooten oorlog opDerbevelhebber van het Russische Kau- kasus-leger was en later op den voorgrond trad door zijn strijd tegen de Bolsjewiki, is alhier overleden. SMITH VOORZITTER DER ENGELSCHE LABOUR. HASTINGS, 6 Oct. (Reuter) Het be stuur der Labour-partij heeft heden Wal ter Smith gekozen tot voorzitter voor het komende jaar. Smith is oud-afgevaar digde van het Lagerhuis en bekleedde bo vendien voorheen de functie van parle mentair secretaris van het ministerie van Handel. DE SLECHTSTE WINTER VOOR AMERIKA. PITTSFIELD, (New-Hampshire), 6 Oct. (Reuter) „Ongetwijfeld nadert het land den slechtsten winter, dien Amerika in economisch opzicht ooit heeft meege maakt", betoogde de vertegenwoordiger van het Roode Kruis, Kelso, die met de or ganisatie der hulpverleening in tien Noord-Oostelijke staten is belast. Ondanks alle stuwkracht die van de NIRA is uitgegaan, vervolgde, is het be drag der loonbetalingen thans lager dan in het midden van den zomer. Naar Kelso voorts verklaarde, zijn van de 36 millioen zielen die zijn district telt, ruim 18 millioen op steunverleening aan gewezen. o OP 5 DECEMBER OPHEFFING DER PROHIBITIE. WASHINGTON, 6 Oct. (V.D.). Het Hoofd bureau van den Douanedienst der Ver- eenigde Staten heeft aan alle douane stations een lijst gezonden, die o.a. de invoertarieven aangeeft voor alcoholische dranken, die na de opheffing der prohibitie weer ingevoerd zullen mogen worden. In officieeje kringen verwacht men, dat het drankverbod voor de Vereenigde Staten op 5 December a.s. zal worden opgeheven. DE ARRESTATIES AAN DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG. MOSKOU, 6 Oct. (V.D.) Uit Chaba- rowsk wordt gemeld, dat de Russische consul te Charbin Slawoetzki een onder houd heeft gehad met den diplomatieken commissaris van Mandsjoekwo, Sji-Loei- Peng. die verklaarde, dat tot nog toe geen enkele nauwkeurige beschuldiging tegen de gearresteerde Russische ambtenaren van den Chineeschen Oostersjioorweg was ge formuleerd. terwijl hij ook verklaarde, niet te weten op welke wetsartikelen de arresta tie was gebaseerd. De Russische consul eischte een onmiddellijke nauwkeurige for muleering der beschuldigingen. Kreeg hij die niet dan had men geen enkel behoor lijk motief voor de arrestatie en was het optreden van de Mandsioerijsche justitie onwettig In dit geval eischte hij de on middellijke invrijheidstelling der gearres teerden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2