Dans-Academie 8. P. WIELINGA 16 OCT. AANVANG WINTERCURSUSSEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 October 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Minderheden en Ontwapening. In de tweede commissie van de Volken- bondsvergadering is, zooals reeds kort ge meld, het Nederlandsche voorstel Inzake de Dultsche vluchtelingen In behandeling gekomen. De Dultsche vertegenwoordiger verklaarde om-: Ook binnen de door den Nederlandschen minister van Buitenland- schc Zaken getrokken grens kan de Dult sche delegatie niet deelnemen aan de be handeling der door het voorstel opgewor pen kwestie. De personen, waarop het voorstel betrekking heeft hebben zich, al dus de Dultsche vertegenwoordiger, we gens de meest ulteenloopende motieven genoopt gezien naar het buitenland te gaan. Bij deze migratie heeft een bijzon dere rol gespeeld het algemeen bekende feit, dat Duitschland in het bijzonder na den oorlog, ln ongekende mate was bloot gesteld aan Immigratie uit de Oostelijke gebieden. Indien de nabuurstatcn thans Internationale maatregelen noodzakelijk achten om de kwestie der behandeling van de betreffende personente regelen, dan moet de Dultsche delegatie het on derzoek naar de noodzakelijkheid van der gelijke maatregelen overlaten aan de de le lies van die landen, die bij de aange legenheid zijn geïnteresseerd. De Dultsche delegatie is niet van meening. dat de ver wezenlijking van het doel, dat het Neder landsche voorstel nastreeft, binnen den taak van den Volkenbond moet worden geplaatst. Niettemin werd een subcommissie Inge steld, die direct vergaderde. Men schijnt het vrijwel eens te zijn over de wenschelljkheid den Volkenbondsraad aan te bevelen een hoogen commissaris te benoemen, die zich in verbinding zal stel len met de geïnteresseerde landen. Er be slaat nog geen eenstemmigheid over de vraag, wie de kosten zal moeten dragen. De Fransche gedelegeerde meent, dat hiervoor een post op het Volkenbonds budget uitgetrokken zal moeten worden, terwijl de Engelsche en de Italiaansche gedelegeerde van oordeel zijn, dat de kos ten door de belanghebbende landen zelf gedragen zullen moeten worden. Hierover zal heden verder beraadslaagd worden. In de commissie voor de minderheden is de Joodsche kwestie verder behandeld. Scherpe aanvallen werden tegen Duitsch land gericht- De Engelsche onder-staats secretaris Ormsby-Gore hield een groote rede, waarin hij het standpunt der Engel sche regeering t o. v. het minderheden- en Jodenvraagstuk uiteenzette. De Engel sche regeering wijst ln principe met groote beslistheid een regeeringssysteem, dat op het ratsenbeginsel berust, af. Een derge lijke opvatting zou het einde beteekenen van het Brltsche wereldrijk. De door dr. Góbbels voor de Internatio nale pers verdedigde opvatting over de ineenstorting van het parlementarisme staat in lijnrechte tegenstelling tot de op vatting van het Engelsche volk. De vrij heid van Engeland berust op het sedert 600 jaren bestaande parlementarisme. Nooit zal het Engelsche volk die systeem opgeven Tenslotte stelde de Engelsche vertegen woordiger voor, dat de V. B. vergadering dit jaar opnieuw officieel de groote min- derhedenresolutie van 1922 zou bevestigen, waarin uitdrukkelijk voor alle minder heden de bescherming van hun rechten, hun ras, religie en taal wordt gegaran deerd. Ter gelegenheid van een vlootinspectie in Brest hield de Fransche minister voor de oorlogsmarine. Sarraut, een toespraak tot de bemanning van het schoolschip ..Jeanne d'Arc" waarbij hij o.m. zeide: Ongeacht de financleele offers voelt Frankrijk zich verplicht de landsverdedi ging met de vereende krachten van leger en vloot veilig te stellen zoolang de vrede niet beveiligd werd door effectieve ver dragen. Frankrijk droomt niet van een absurde hegemonie. Het wil zijn zeemacht aanpassen aan een nauwkeurigen, recht vaardigen en gecontroleerden maatstaf. Het denkt er niet aan den aanbouw van de vloot te overdrijven, doch wenscht in tegendeel haar sterkte te begrenzen en later te beperken, wanneer een gesanction- neerde vredeszekerheid bestaat. Men mag echter van Frankrijk geen overijlde en onvoorzichtig opgeven van zijn vlootsterkte verwachten. Het zou weigeren een derge lijke politiek bij te vallen. En de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Sir John Slmon verklaarde tijdens een diner in de Londensche city, dat men den internationalen toestand niet te pessimistisch mocht beoordeelen. De Engelsche ontwapeningspolitlek zal bij dragen tot een vreedzame oplossing. In de ontwapeningskwestie heeft Engeland een voorbeeld gegeven en zijn eigen strijd- ij krachten verminderd tot een peil, waarop geen verdere ontwapening gerechtvaar- digd kan worden, doch waarop lnternatio- naai overleg en een overeenkomst noodza kelijk zijn geworden, wanneer Engeland Zich veilig wil voelen. Engeland wil geen bijzondere bondgenootschappen slulter>, welke noodzakelijkerwijze moeten leiden tot tegencombinaties. Benesj zeide dat de Joden door de ver dragen betreffende de minderheden, ei kend zijn als minderheid van ras en religie. Ook de algemeene priclpes van het Vcfi- kenbondspact erkennen het Jodendom ais een minderheid in de verschillende landen, gezien van het standpunt van het ras uit Benesj verdedigde vervolgens de loyale houding der Tsjecho-Slowaaksche regee ring jegens de minderheden en hij verzette Zich sterk tegen iedere wijziging van liet minderhedenverdrag. Benesj legde er Öen nadruk op, dat het democratische systtem de waarborg vormt voor de vrijheid Van alle staatsburgers. De Duitsche gezant v. Keiler verklaarde o.m. een critiek op de Duitsche wetgeving niet toelaatbaar. In dit verband moet duidelijk worden gemaakt, dat het Jood sche probleem in Duitschland een pro bleem is. dat niet eenvoudig als een mln- derhedenkwestle kan worden behandeld. Keiler zeide vervolgens: Hoe de Duitsche regeerlne het probleem jaeschouwt heeft zij openlijk in de geheelc wereld verklaard en ook hier te Geneve uiteengezet Er is geen reden hier nog iets aan toe te voegen President Henderson heeft het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen Maan dagmiddag in zitting bijeengeroepen. Het bureau zal Maandag eerst in geheime zit- DANSLESSEN ting bijeenkomen. Op de agenda staat het rapport van den president inzake de ten uitvoerlegging der resolutie van 29 Juni, waardoor Henderson door het presidium werd belast in direct contact te treden met de groote mogendheden om de basis voor te bereiden voor een algemeene rege ling De Ontwapeningsconferentie zelve zal op 16 October te Genève bijeenkomen. Van Italiaansche zijde zou men uitstel voorstaan, teneinde eerst 'n vier-mogend- heden-conferentle te houden, doch dit schijnt weinig kans te maken. Een drietal gebeurtenissen vragen In zake de ontwapening nog de aandacht. De „Paris Soir" heeft een Interview gepubli ceerd, dat de speciale correspondent van dit blad, Jules Sauwerweln, heeft gehad met den Prulslschen minister-president Goering. In dit Interview, waarin ook het Joden vraagstuk ter sprake kwam, verklaarde Goering o.a.: „WIJ willen geen oorlog. Ik verklaar dit als soldaat, wiens handwerk het jaren lang geweest Is, oorlog te voeren en ik za! u zeggen waarom wij geen oorlog willen Frankrijk en Duitschland kunnen elkander onmogelijk vernietigen. Gij hebt het in geen enkelen oorlog zoover gebrarht en het zal u ook nooit gelukken Wij hebben geen revanchegedachten. Een oud Dultsch lied begon met de woor den: „Siegreich wollen Wir Frankreich stillagen Ik heb bevel gegeven, het niet meer te zingen". Goering bracht vervolgens het vlieg- wezen ter sprake „Ik heb verdedigings wapens noodig. aldus zeide .hij. Als chef van het Dultsche vllegwezen ga ik van drie stelregels uit Eerst moet ik het verkeers- vllegwezen organiseeren, welks budget in 3929 gedecimeerd is. Het materiaal ls niet meer modern en beantwoordt niet meer aan de eischen der veiligheid. Wij hebben cveral drlemotorige vliegtuigen noodig. Ten tweede wil ik niet. dat in Duitsch land de vliegersgeest ten onder gaat. De Duitsche jeugd moet den lust in het vlie gen blijven behouden. Ten derde wil ik bewijzen, dat wij een minimum aan verdediging in de lucht noodig hebben, zoowel te land als te water. Wij zijn geheel door landen omgeven, die met Frankrijk bevriend of verbonden zijn. Wij kunnen van alle zijden aangeval len en vernietigd worden. Wil men werke lijk, dat wij absoluut weerloos zijn? Wil men beweren, dat wij met een zulke geringe land- en zeestrijdkrachten een luchtaanval kunnen weerstaan? Ik verlang een kleine luchtvloot be staande uit vliegtuigen, die te licht ge bouwd zijn. om voor liet weroen van bom men te dienen en, als men wil. zelfs slechts uitgerust met een brandstofvoorraad, welke geen legervliegtuig toestaat. OOSTENRIJK. Na den aanslag op Dollfuss. De vraag, of Dertil, de man die den aan slag op bondskanselier Dollfuss heeft ge pleegd, medeplichtigen heeft gehad of niet ls nog niet opgelost. Vijf personen zijn gearresteerd, van wie men veronderstelt, dat zij bij den aanslag zijn betrokken Te Innsbruck zijn tal van vooraanstaan de nationaal-socialisten gearresteerd o a. een professor der universiteit en twee advocaten. Hun namen werden niet ge publiceerd. De „Tiroler Anzeiger" beweert, dat de aanslag op dr. Dollfuss in een onlangs te Innsbruck gehouden bijeenkomst van nationaal-socialisten is beraamd. Bi] die gelegenheid zou besloten zijn. verschillende vooraanstaande personen van de Heim- wehr o.m. dr. Dollfuss uit den weg te ruimen Dit bericht is bij het verhoor nog niet bevestigd. In alle gebouwen der universiteit te Wcenen is de politiebewaking verscherpt In de straten van Weenen patrouilleeren dubbelposten. Het is nergens tot ongere geldheden gekomen. De toestand van Doll fuss ls zeer goed te noemen. Intusschen vestigt het W.B. er de aan dacht op. „dat uit de documenten, welke ln de woning van den dader ln beslag zijn genomen, niet is gebleken dat hij lid van de nationaal-socialistische partij ls ge weest Bovendien heeft Dertil tijdens zijn diensttijd als lid van den niet-politieken veerbond een verklaring onderteekend. dat hij geen nationaal-socialistisch partijgan ger was' Bii 't verhoor dat hem werd afgenomen j bleef Dertil thans bijzonder rustig Op een vraag naar het motief van zijn daad antwoordde hij herhaaldelijk, dat hij de opmerkzaamheid der openbare meening had willen vestigen op zijn stiefvader dr. Günther. als den eenlgen man. die Oosten rijk op het oogenblik redden kan. Dr Günther, die in zijn woonplaats Schlamlng door de gendarmerie is ver hoord. is. naar de bladen melden onmid dellijk weer op vrije voeten gesteld, daar men htm medeplichtigheid niet bewijzen kon Ook zijn echtgenoote. de moeder van Dertil. is na verhoord te zijn, weer vrij gelaten Bondskanselier Dollfuss is van plan reeds Zaterdag op een bl'nenk mst van het Va- derlandsche Front bet woord te voeren. Staatsecretaris Karv nsky heeft medege deeld, dat voor den kanselier thans veilig heidsmaatregelen zijn getroffen, welke ver der gaan dan die welke tot nu toe zijn genomen. o ZUID-SLA VIE. 25 Duitsche studenten uitgewezen. Op last van de polltie-autoritelten heb ben 25 Duitsche studenten bevel gekregen Joegoslavië te verlaten daar zij misbruik maakten van de verleende gastvrijheid Zij vertoefden als gasten bij eenige stu denten te Zagreb doch voerden natio naal-socialistische propaganda tengevolge waarvan oolusten ontstamden. DUITSCHLAND. Nieuwe wetten. Het Rijkskabinet heeft een wet aange nomen krachtens welke rechters of ambte naren wlen politieke of politie-opdrachten zijn toevertrouwd, alsmede leden van de weermacht, den bond ter bescherming tegen luchtaanvallen. S.A., S.S. en Stalen Helm, leden van de N.S.D.A.P., schepenen, gezworenen, betuigen en deskundigen, bij rechtszaken onder bijzondere bescherming worden gesteld. Wie het onderneemt personen van de genoemde categorieën uit politieke beweeg redenen of wegens hun ambtelijke werk zaamheden te dooden, of opruit hen te dooden, of aanbiedt hen te dooden, of een dergelijk misdrijf met een ander afspreekt, stellen zich bloot aan de doodstraf, levens lange tuchthuisstraf, of tuchthuis tot 15 jaar. Dezelfde zware straffen worden bedreigd tegen samenstellers of verspreiders van hoogverraderlij ke geschriften in buiten- en binnenland. Voorts is een perswet aangenomen. Door deze wet wordt de functie van ver antwoordelijk redacteur, die van den dra ger van een openbare taak Het wetsont werp bevat voorschriften over de toelating tot deze beroepsklasse, de uitoefening van het beroep en zijn strafrechtelijke betrek kingen, terwijl de overdracht in een nieu wen rechtstoestand wordt geregeld. Het Reichsverband der Deu schen Presse ver krijgt de kwaliteit van een publiekrechte lijke corporatie, welke alle verantwoorde lijke redacteuren omvat. De wet voorziet ook in de instelling van beroepsrecht banken. ENGELAND. Het Labour-congres. De voorzitter der ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft op het jaarlijksch congres van de Labourparty in Hastings een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende naar voren bracht. De toestand in de ontwapeningskwestie ziet er niet al te hoopvol uit, doch klaart ten minste op. Men staat thans voor het prin- cipieele politieke probleem, hoe de Duit sche eisch tot rechtsgelijkheid in overeen stemming gebracht kan worden met de Fransche velligheidsverlangens. Henderson stelde voor, dat het Engelsche parlement een vredeswet zou aannemen, waarin zou worden bepaald, dat de regeering in alle gevallen hare Internationale geschillen zou onderwerpen aan alle methoden tot vreed zame regeling. Een belangrijk punt achtte spr. verder de inschakeling van Amerika en Sovjet-Rusland in de organisatie van den vrede. In deze richting zijn reeds be langrijke vorderingen gemaakt. In aansluiting op de redevoering van Henderson werd een besluit aangenomen, waarin wordt vastgelegd, dat het congres met bezorgdheid vervuld is over den inter nationalen toestand en zich verplicht geen deel te nemen aan een eventueelen oorlog doch met. de vakvereenigingen en bonden de mogelijkheden te overwegen van ge meenschappelijke stappen en het tot stand brengen van een internationale actie. In een verder besluit werd een beroep gedaan on de conferentie om de totale ontwapening van alle naties ter wereld en de instelling van een internationale poli- tie-organisatie te begunstigen. TSJECHO-SLOWAKIJE. De Nazi-partij ontbonden. Aan de Centrale der Nationaalsocialis- tlsche arbeiderspartij, evenals aan alle plaatselijke, districts- en landelijke orga nisaties der partij zijn door de autoriteiten verboden, om nog eenige activiteit te ont wikkelen. In de motiveering van dit verbod heet het dat reeds het streven der partij, om alle Duitschers te vereenigen, de taktiek van geweld insluit Dit streven wordt ver der in de toelichting een schending van het Wetboek van Strafrecht en van de Grondwet (Handhaving van openbare rust en orde) genoemd. Uit dezelfde overweging is aan de Duit sche Nationale Partij alle activiteit ont zegd. Deze partij heet het, heeft duidelijk bewezen, dat zij voornemens is zich samen te smelten met de N S.D.A.P. Semi-officieel wordt verder verklaard, dat de regeering vastbesloten is de demo cratie met de uiterste middelen te verde digen. De ontwikkeling der gebeurtenissen in eenige naburige staten heeft vooral in de Duitsche deelen van Tsjecho-Slowakije zekere ontbindingsverschijnselen opgewekt die den regeeringsgezinden Duitschen partijen niet alleen ernstige zorgen bereid hebben, maar ook haar verderen nuttigen arbeid voor den staat ln gevaar hebben ge bracht. Het parlement zal een reeks voor stellen te behandelen krijgen, die de be scherming van de democratie beoogen. Vrees, dat het hierbij zal gaan om geweld dadige onderdrukking der partijen in het algemeen is ongegrond. De regeering moet echter van alle politieke partijen, onver schillig of zij regeeringsgezind dan wel in de oppositie zijn, eischen. dat zij er voor uitkomen, dragers te zijn van de staats- gedachte en zich onder voorbehoud plaat sen op de basis van den staat. De maat regelen, die de regeering op het punt staat ten uitvoer te leggen vormen den weer klank van een buitengewonen tijd. In nor male tijden zou men daarvan kunnen af zien. Eenige nat .soc afgevaardigden zijn ge arresteerd. SPANJE. De crisis. Sanchez Rama prof. aan de hoogeschoo! t? Madrid voor civiel recht, is aangewezen als kabinetsformateur, met opdracht om een concentratiekabinet te vormen. Hij is politiek niet gebonden, maar za] trachten een links georiënteerd ministerie te vor men. De formateur heeft bedenktijd ge vraagd tot heden. President Zamora heeft het besluit tot ontbinding der Cortes geteekend. Het Catalaansche kabinet is aangevuld met eenige personen van gematigd link- sche richting. TURKIJE. Het bezoek van koning Alexander. De koning van Joego Slavië is gisteren met zijn gemalin te Stamboul aangeko men, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Turkschen minister-president Kemal Pasja en den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Roesdie Bey. De Roemeensche minister van Buiten- landsche Zaken, Titulescu, zal zich den lOen October naar Angara begeven, terwijl de Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Litwinov, einde October eveneens naar Ankara zal ver trekken. Deze bijeenkomsten houden ver band met de tot stand koming van het Pact voor de Zwarte Zee. EGYPTE. Oordeel van Nalias pasja. Nahas pasja, de oud-premier en leider van de Walfdpartlj, heeft in een redevoe ring te Alexandrië verklaard, dat Egypte onder slavernij leeft, gesteund door de zoogenaamde Engelsche neutraliteit. Ten aanzien van het nieuwe kabinet verklaar de Nahas pasja dat dit reeds dood was vóór zijn geboorte. Over het aftreden van Sidky pasja zeide hij, dat deze slechts mislukking en ver achting verdiende. Hassan Sabrl bei. de eenige man, die een tegenstander was van de financieele politiek van Sidky pasja in het parlement, is thans plotseling op den verantwoorde lijken post van minister van financiën ge plaatst. Slechts enkele uren na zijn ambtsaan vaarding, had de nieuwe minister van financiën gelast, dat geen nieuwe benoe mingen, promoties of salarisverhoogingen mochten worden gedaan zonder zijn uit drukkelijke toestemming. CUBA. Rust door storm. De regeering heeft verschillende leden van de A.B C.-organisatie laten arresteeren Het Amerikaansche gezantschapsgebouw wordt door een cordon politie bewaakt, daar er geruchten over een voorgenomen bomaanslag loopen. Overigens is het te Havana rustiger dan de laatste week het geval was, daar er een hevige storm raast, die een snelheid van 112 K.M. per uur heeft, en de bewoners in hun huizen deed vluchten. Talrijke te lefoon- en telegraaflijnen zijn vernield, terwijl vele boomen ontworteld werden. CHINA. Mandsjoerijsche troepen bezetten de keizerlijke begraafplaatsen. Semi-officieel wordt medegedeeld, dar op bevel van den voormaligen Chineeschen keizer Fuji, Mandsjoerijsche gardetroepen de provincie Chobej zijn binnengedrongen. Zij bezetten de stad Malagua, waar zich de begraafplaatsen bevinden van de Mand- sjoe-dynastie, waartoe ook Puji behoort. Fuji verklaardde in verband hiermede, dat de garderegimenten de begraafplaat sen alleen wilden beschermen tegen com munistische overvallen en plunderingen. De bezetting der stad mag in geen geval beschouwd worden als een annexatie. IJMUIDEN, 5 Oct. i ISCHPKIJZEN. Tarbot per K.G f. 0.65—0.50, Griet per kist van 50 K G f. 27—9, Tongen per K.G. f 1—0.45, Kleine Schol per kist van 50 KG. f.21—2, Schar f.9 50—2.30, Roggen per 20 stuks f.7—4, Vleeten per stuk 2.75 0.45, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G f.5—1.20, Groote Schelvisch f.24 —15, Middel Schelvisch f. 24-18 50, Klein- middel Schelvisch f. 19-850, Kleine Schel visch f.10—1.70, Kabeljauw per kist van 125 K.G. 1.60—31.50, Gullen per kist van 50 K.G. F. 8—0.75, Lengen per stuk f. 1—0.50, Wijting per kist van 50 KG. f. 1.70—0.80, Makreel f.11—4.30. 694 kisten versche haring f6.50—3 per kist Aangekomen 10 Stoomtrawlers: IJM 26 met f.1961 ,IJM 58 met f.1961, IJM 50 met f.1030, IJM. 18 met f.1819, IJM. 21 met f.1717, IJM. 87 met f.1104, IJM. 116 met f.3093, IJM. 432 met f.856, IJM. 103 niet f.1193, IJM. 114 met f.1047; 3 loggers: KW 44 met f.595, KW. 124 met f.334, JJM. 204 met f.498. 4 Zweedsche kotters: MD 217 met f.365, MD 383 met f.479, MD 437 met f.190, LL 118 met f.667; KW. 151 met 497 kantjes, KW. 123 met 843 kantjes, KW. 25 met 495 kantjes pekelharing voor .Katwijk. MUSSOLINI OVER ONTWAPENING EN GELIJKBERECHTIGDHEED. PARIJS. 5 Oct. (VU.) De „Excelsior" publiceert een copyright-artikel van do Opera Mundi Press van de hand van Mus solini over de houding der mogendheden ten aanzien van de ontwapening. De volkeren verwachten thans geen wonderen meer, doch stellen zich al te vreden met compromissen. Een ontwape ningscommissie moet behalve de Instem ming van de bij den Volkenbond aange sloten mogendheden ook die van Amerika en Sovjet-Rusland hebben. Ten aanzien van de gelijkberechtigdheid is het moeilijk, voor Duitschland alleen een uitzondering te maken. Anderzijds dient men ook rekening te houden met de bezorgdheid der andere staten zelfs als men de zaak uitsluitend uit psychologisch oogpunt bezit. Men heeft gepoogd een algemeene overeenkomst op te stellen om tot ontwapening te komen. Daarbij was echter van werkelijke ontwapening geen sprake, doch uitsluitend van beper king en gelijkheid van bewapening, want er zijn grenzen aan de beperking van be wapening en men kan van een staat niet verlangen, dat hij voortdurend zijn bewa pening zal inkrimpen zonder zich daarbij aan ernstige gevaren bloot te stellen. Het prestige van den Volkenbond heeft bij dit alles echter in de laatste 20 maanden harde klappen gekregen. Tusschen de be schermers der verdragen en degenen, die gedwongen waren zich aan deze verdragen te onderwerpen bestond geen gunstige verhouding. De overwonnen staten hadu den redenen genoeg, een dergelijke hou ding aan te nemen, aangezien in het Ver drag van Versailles dezelfde ontwapenings- maatregelen waren voorzien voor de over winnende staten als die op de overwonnen staten werden toegepast, en aangezien de overwinnende staten zelfs de verplichting hadden, voor de uitvoering der verdragen zorg te dragen. Om deze dubbele moeilijkheid te over winnen had Mussolini niet, zooals men be weerde, het juiste plan voorgesteld, doch slechts voorstellen gedaan die tot het doel, zfj het dan ook in beperkte mate, konden leiden. Frankrijk bezit een buitengewoon veiligheidselement in zijn militair appa raat. zijn traditie en het moreel zoowel van zijn leger als van zijn bevolking. Duitschland heeft op 17 Mei officieel ln een rede van zijn leider uitgesproken, dat het aan geen oorlog kon denken aan gezien een oorlog een ramp zou beteeke nen. Het nationaal-socialistisch regime wordt te zeer in beslag genomen door vraagstukken van binnenlandschen aard; dan dat het zou kunnen denken aan een müitair avontuur. Slechts wanneer men de moreele belemmeringen uit den weg zou ruimen, zou men het Fransche en het Duitsche standpunt op de basis van de garanties van het Vlei mogendheden-pact met elkaar in overeenstemming kunnen brengen. Om de volle zwaarte van het ontwape- ningsvraagstuk te beseffen moet men zich eens een min of meer ver gaande misluk king van de conferentie voorstellen. Op dien dag zal de Volkenbond practisch hebben opgehouden te bestaan. Nieuwe statengroepen zullen zich vormen de mee- ningsverschillen zullen zich toespitsen en een periode ran vreeselijke onzekerheid zal intreden. ROOSEVELT SPREEKT NOGMAALS. NEW YORK, 5 Oct. (Reuter) In zijn rede in de Nationale vergadering van Katholieke liefdadigheids-vereenigingen heeft Roosevelt wederom de inflatie kwestie vermeden. O.a. zeide hij, dat geen herstel-program plotseling alle menschen in staat stelt voor hun eigen onderhoud te zorgen. We zijn een eind op weg. doch een moeilijke weg moet nog worden afge legd- DE WRIJVING IN HET VERRE OOSTEN. LONDEN, 5 Oct. (Reuter). De „Times" verneemt uit Tokio, dat de Russische re geering weigert Japansche schepen te ont slaan van de verplichting bij het binnen varen van de haven van Wladiwostock een loods te gebruiken. De Japansche pers ziet hierin een bewijs, dat de Russen mili taire concentraties willen verbergen, lederen dag bevatten de Japansche kran ten berichten, afkomstig van het ministe rie van oorlog waarin de cijfers worden genoemd van d-e Russische troepen-con centraties in Oost-Siberië. welke zouden, bestaan uit tien divisies met driehonderd pantserwagens, tank- en bombardements vliegtuigen, welke zelfs Tokio zouden kun nen bombardeeren. In tegenstelling hiermede trekken even wel de Japanners hun troepen ran het vasteland terug. De zesde divisie welke aan de operaties in Jehol heeft deelgenomen, is Juist teruggeroepen. DE AANSLAG OP DOLLFUSS. WEENEN, 5 Oct. (V.D.). De politie autoriteiten, die belast zijn met het onder zoek naar den moordaanslag op dr. Doll fuss zijn gisteren opnieuw overgegaan tot arrestatie van Dertil's moeder en zijn stiefvader dr. Günther. Tevens werd een vriend van Dertil gearresteerd, die hem zijn revolver had afgestaan, zoodat men aanneemt, dat ook hij van het voornemen van Dertil op de hoogte was. Het blijkt meer en meer dat Dertil bijna uitsluitend in nationaal-socialistische kringen ver keerde Dat hij den aanslag met voorbe dachten rade pleegde, leidt de politie tevens af uit het feit. dat hij van tevoren allerlei compromitteerende papieren en documenten heeft verbrand. In totaal zijn thans in verband met den aanslag zeven personen gearresteerd. 27

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2