748le Jaargang DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 No. 22560 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Onze Advertentieknipsel- prijsvraag. 2862 OPLOSSINGEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cti. oer regel voor advertentiëD uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiëD 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeincisplein Telefoonnummer» toot Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT!) f Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t.0.1# Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zyn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Blade EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Heden ontvingen wij per kas: 29ste collecte H.B.S. voor Meisjes f. 37.50. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer C. Lau. Vandaag herdenkt de heer C. Lau. pro curatiehouder by de N.V. v/h. L. E. Nieu- wenhuizen den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij deze N.V. in dienst trad. De heer Lau heeft zich in de afgeloopen kwarteeuw jegens de firma dermate ver dienstelijk gemaakt en geniet by het per soneel zulk een hoog aanzien, dat het niet verwonderiyk mag heeten, dat zoowel commissarissen en directie als het perso neel deze gelegenheid gretig hebben aan gegrepen om van hun groote waardeering te doen blyken. Vanmorgen om elf uur had een harte lijke huldiging plaats, waarbij allereerst de directeur, de heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar het woord voerde. Daarna werd achtereenvolgens nog het v/oord gevoerd door den heer P. A. de Gooyer namens het college van commis sarissen. den heer F. H Nieuwenhuizen Segaax namens de familie, den heer Culpa namens het kantoor-personeel, den heer Mokkenstorm namens het reizigerskorps en den bedrijfsleider, den heer Heyn namens het fabriekspersoneel. Een en ander ging gepaard met de aanbieding van geschenken. Na afloop volgde een drukbezochte receptie. 40 JAAR DEKENWEVER. Heden herdacht de heer G. van der Lelie, den dag, waarop hy voor 40 jaar als dekenwever in dienst trad bij de N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens vil. J. C. Zaalberg en Zoon. De jubilaris werd toegesproken door de directie terwyl hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Daarna werd de jubilaris gehuldigd door het gezamen lijk personeel en werd een cadeau en bloe men aangeboden. EEN AFSCHEID. Gistermiddag had op het bureau der Garnizoenswerkplaatsen alhier het af scheid plaats van den wegens het be reiken van den leeftydsgrens vertrek- kenden sergt. majoor mr. schoenmaker W. A. Zoeteriks. Behalve het voltallig perso neel, alsmede eenige belangstellenden, waren familieleden van den scheidenden bedrijfsleider aanwezig. De beheerder der werkplaatsen, de le luitenant N. W. L. Everts, bracht in warme bewoordingen de verdienstelijke wyze naar voren, waarop de vertrekkende zijn taak als bedrijfsleider heeft vervuld en bood hem namens de aanwezigen een fraaien wandelstok met gegraveerden zilveren knop aan, terwijl mevrouw Zoeteriks bloe men in ontvangst had te nemen. Mr. Zoeteriks dankte in welgekozen woorden zyn chef voor de aangename samenwerking, hierbij zyn spijt niet ver helende, dat hy zijn arbeid moest neer leggen. Nadat allen den scheldenden chef de hand hadden gedrukt, was deze plechtig heid beëindigd. CRISIS-COMITé LEIDEN. De opbrengst der 3 October-collecte. De opbrengst van de collecte, welke op 3 October gehouden is voor het Crisis- Comité heeft opgebracht f. 1772.60'': De auto van het Leidsch Gymnasium bracht op f. 174.85, terwijl de opbrengst van de collecte aan den uitgang der Gehoorzaal op den Cabaretavond f120 80'/: opbracht WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier waar schuwt tegen het koopen van loten in loterijen, waarvoor d? vereischte toestem ming niet is verleend Op de loten moeten duidelijk leesbaar Win door welke autoriteit en de datum van het besluit, waarop de toestemming is verleend. Dpze waarschuwing is noodig gebleken, daar zich den laatsten tüd in Lelden per sonen ODhouden. die trachten loten aan den man te brengen in een loterij waar voor de vereische toestemming niet ls ver leend en welke loterij niet borta-fide is. DE WINKELWEEK. De prijswinnaars van de Winkelweek zullen van morgen al in de étalages van de deelnemende winkeliers worden bekend gemaakt. LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Voordrachtenreeks geopend. Gisteravond is in het Pharmaceutisch- toxiologisch laboratorium der Universiteit de voordrachtenreeks, die op het pro gramma van het Leidsche Criminologische Instituut voor den cursus 1933—'34 staat, begonnen. De voorzitter, prof. dr. G. van Itallie heette in zyn openingswoord den rector-magnificus. prof. Van Blom, die dezen avond tegenwoordig was, welkom en sprak zyn vreugde uit over het feit, dat niet slechts talrijke studenten, doch ook vele juristen leden van de Rechterlyke Macht en advocaten apothekers en eenige medici van hun belangstelling in de criminologische wetenschappen hebben blyk gegeven .door voor dezen cursus in te teekenen en dan ook dezen avond aan wezig te zijn. De sprekers hopen, zoo zeide prof. van Itallie. dat de toehoorders door het stellen van vragen en het te berde brengen van vraagstukken, die een nader onderzoek verdienen, tot het welslagen van deze voordrachtenreeks zullen by- dragen. Voordracht van prof. mr. J. M. van Bemmelen. Prof. mr. J. M. van Bemmelen sprak ver volgens over de beteekenis van den des kundige in strafzaken. Spr. begon met een citaat uit het Leerboek der Geregtelijke Geneeskunde van A. Moll uit 1825, waaruit blijkt dat destyds reeds vyf bezwaren ge voeld werden, die thans nog bestaan: „on voldoende voorlichting op het gebied der gerechtelijke geneeskunde aan de Universi teit, onvoldoende kennis van medici en juristen op dit gebied, het ontbreken van officieele deskundigen, onvoldoende bezol diging der deskundigen en het feit, dat nog steeds deskundigenwerk wordt ver richt door personen, die daarvoor vol doende ervaring missen. Spr. is er van overtuigd, dat deze bezwaren, die reeds sedert meer dan een eeuw bestaan niet van vandaag op morgen uit den weg zul len worden geruimd. De deskundigenverklaring geeft, volgens spr., aanleiding tot te krasse uitingen, wanneer ze beoordeeld wordt op hare waarde als bewijsmiddel. Volgens sommigen is ze de bron van alle rechterlyke dwalingen, volgens anderen is ze het bewijsmiddel bij uitnemendheid. De waarheid ligt in het midden. Spr. zocht de scheidingslijn tusschen den getuige en den deskundige niet in de grootere zaakken nis van den laatste maar vooral in het feit dat hij redeneert en derhalve een deel van den taak des rechters op het gebied der redeneering in het vonnis overneemt. De vraag die vervolgens door spr. wordt beantwoord is in hoeverre de rechter by zijn redeneering op eigen kennis en erva ring mag bouwen, in hoeverre hy hier steeds deskundigen noodig heeft. Spr. wijst op het onderzoek van Dr. Friedr. Stein uit 1893 die reeds toenmaals drie stand punten onderscheidde: le. dat de rechter alleen juridische kennis ten beste geeft en overigens steeds op deskundigen en getuigen afgaat 2e. dat de rechter ook gebruikt voor het bewys die ervaring en kennis, die hy even goed als ieder ander ontwikkeld mensch bezit; 3e. dat de rechter alle kennis die hy bezit byzonddre of algemeene aan wendt zoo zulks noodig is. De vraag is dan echter nog in hoeverre hy den deskundige mag uitschakelen of zelfs tegen diens meening mag ingaan. Spr. wijst er op dat de rechter daarby twee groote principes in acht moetnemen: a. de onmiddellijkheid der bewijsvoering, zoodat steeds reeds ter terechtzitting zal moeten blijken, waar de rechter van plan is eigen kennis in te schakelen; b. de eisch dat de rechter wil hij eigen kennis of er varing gebruiken, moet zorgen, dat deze is op de hoogte van den stand der hui dige wetenschap. Dit laatste is een zeer zware eisch. Spr. hoopt dat de cursussen van het Leidsche Criminologische Insti tuut op den duur er iets toe zullen kun nen bijdragen, dat de rechters aan dezen eisch kunnen beantwoorden. Voordracht van prof. dr. L. van Itallie. Nadat spr. enkele belangstellende vra gen had beantwoord, heeft prof. dr. L. van Itallie zyn voordrachten over vergiften begonnen met een beschouwing omtrent hetgeen onder een vergift moet worden beschouwd. Het wetboek van strafrecht geeft een definitie van een dergelijke stof. Een verklaring daarvoor is genoegzaam af te leiden uit dat, wat de spreker mededeel de. Het zijn n.l. de omstandigheden, die tot vergiftiging met een bepaalde stof lei den. Immers een en de zelfde stof kan als genotmiddel, geneesmiddel en vergift op treden. Dit werd door eenige voorbeelden verduidelykt. Op het tot stand komen eener vergifti ging zijn van invloed o.a. de dosis, de con centratie, de tijd van inwerking op het lichaam. Daarnaast treden op den voor grond de meer of minder snelle resorptie en de verwydering der giftige stoi uit het lichaam. De resorptie kan langs verschil lende shjmvliezen geschieden; verwijde ring uit het lichaam vindt plaats langs de organen der spysvertering, de nieren, de longen, verschillende klieren, enz. Om schade te kunnen veroorzaken moet een vergift in een zekere concentratie in de organen aanwezig zyn Vindt snellere elimineering dan opname plaats, dan wordt de toxische dosis niet bereikt. In het licivam kunnen dg vergiften tal van om - zettingen en bindingen ondergaan. Dit is ook de reden, dat bij de opsporing van vergiften in sommige gevallen niets of weinig meer van het vergift wordt terug gevonden ofschoon dit toch aansprakehjk moet worden gesteld voor het intreden van den dood. Bij de beoordeeling van vergiftigingen moet ook rekening gehouden worden met de by sommige personen aanwezige over gevoeligheid, by andere met de immuniteit of wel de gewenning aan vergiften. Het slot dezer voordracht vormde een korte beschouwing over den aard der ver giftigingen en de consequenties, die uit de uitkomsten van chemisch onderzoek kun nen worden getrokken, met betrekking tot de vraag of een acute, sub-acute of chro nische vergiftiging in het spel is en ook wel of in een gepaald geval, vergiftiging meer dan eens heeft plaats gehad. Ook deze spreker beantwoordde aan het slot van den avond eenige vragen van toe hoorders. KRANIG OPTREDEN VAN EEN POLITIE-AGENT. Hollend paard tot stilstand gebracht. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen heeft zich op de Breestraat een inci dent voor gedaan, dat dank zij het dapper en kranig optreden van een politieagent verwonderiyk goed is afgeloopen. De verkeersagent A. B. Straathof, dienst doende nabij de Gyselaarsbank, zag, juist nadat hy het verkeer uit het Noordeinde had vrygegeven, dat uit die richting een met een paard bespannen wagen kwam aanrijden, waarvoor het paard op hol was geslagen. De koetsier, de 67-jarige van der R. zat wel op den bok, doch deed vergeef- sche pogingen om het wildgeworden dier tot staan te brengen. Juist op dat uur passeeren hier altijd veel schoolkinderen, zoodat de kans op onge lukken groot was. Straathof bedacht zich geen oogenblik, sprong op de treeplank van een voorbijrydende auto, welke eveneens uit het Noordeinde kwam en ging het ge span achterna. Daar de wagen een leege melkkar van de firma van N. hevig slin gerde, gelukte het den autobestuurder, mr. Nord Thomson eerst ter hoogte van de Stadsgehoorzaal het hollende paard te pas seeren. Toen sprong Straathof van de tree plank, trok zijn sabel en begon daarmede het woeste dier klappen op den kop uit te deelen, waarby hy elk oogenblik gevaar liep door de paardenhoeven of den hot senden wagen getroffen te worden. Aan vankelijk bleef dit klappen salvo zonder uitwerking, doch toen een tweede politie agent en 'n voorbijganger eveneens te hulp schoten, verminderde de dolle vaart. Wel iswaar werden beide laatstgenoemden te gen den grond geworpen en kreeg de bur ger alle wielen over zijn lichaam, doch toen kon Straathof het paard by den kop grypen en tot stilstand brengen. Doordat de wagen leeg was. had de burger geen noemenswaardig letsel bekomen evenmin als de te hulp gesnelde politie-agent. Een woord van hulde voor het kordaat optreden van agent Straathof is hier zeker op zijn plaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels .handschoenen, damescein tuurs, portemonnaie met inhoud, eenig fietsgereedschap. eenig bankpapier, zilve ren vulpotlood, halsketting, zilveren rozen krans, lage bruine heerenschoen, R.K. Kerkboekje, damestaschje met inhoud, kindertaschje met inhoud, ledige dames- tasch, tasch motorgereedschap, zakmes, celluloid halsketting, medaille L.S.C., ro zenkrans, regenjas, colbertjas, vulpen, zil veren damesarmbandhorloge, rood truitje, mondstuk van een trompet, uitschuifbare ladder, vischnet, rywielbelastingplaatje in etui, doosje teekengreedschap, overal, paar nieuwe kinderkousjes", bord „Verlof A", autoband, stel motorpypen, eano, gouden damesarmbandhorloge, handwagen, paar- denzweep, dolkmes in etui, heerenhorloge, ziveren halsketting met medaillon, boekje loten van de voetbalver. „U.V.S.", zilveren aanhanger m. steen en diamantjes, schaar papegaai, pakje ondergoed, lederen etui inh. sleutels, jurk en een schort, rywielbe lastingplaatje, broche met steentjes, rij- wieltaschje met gereedschap, bruin kinder schoentje, bruin dekkleed, haarkam in etui, alpini. nieuw kindertaschje. damesmantel, gouden ringetje met steentje, huiswerk- boekje, lederen ceintuur, kralen halsket ting, bruin lederen tasch. pakje negatie ven. bus benzine, paarlmoeren rozen krans in etui, ketting met slot, 2 konijnen, motorbroekspyp, portefeuille van S. de Vries, 10 loten, gouden damesarmband, dommekracht, bruin lederen actentasch. maandkaart „M.O.D.A.", hakbijl, bestel- boekje in zinken doosje, motornummer- plaat H. 97186, portefeuille inhoudende bankpapier, wollen mutsje, boekje tram kaarten, buigtang, breiwerkje. Gevonden in de Eeiectr. Tram (Stadslyn) Parapluie, muts, paar handschoenen, zak doek waarin eenige geld, paar handschoe nen. pakje inhoudende een overhemd. Gevonden in een autobus van Stads verkeer: damestaschje. manteltje, wollen shawl, muts, kindertaschje, actentasch, handschoen. Gevonden in het Postkantoor: dames- portemonnaie met inhoud, portefeuille met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Poiitiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur sn, Onze advertentieknipselprijsvraag is wederom een groot succes ge worden. Niet minder dan werden ons toegezonden, wel een bewijs, dat de prijsvraag opnieuw in den smaak is gevallen. In ons Blad van morgen zullen wij de namen der gelukkige prijs winnaars bekend maken. DE DIRECTIE. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIE In de laatst gehouden vergadering van de Hervormde Jongeren Organisatie werd door den voorzitter dier vereeniging het Kerkopbouwrapport „Het Geloof in God" besproken. Achtereenvolgens werd stilgestaan bij de volgende punten betreffende de beiydenis: algemeene en bijzondere openbaring, schepping en verlossing. In dit verband werd er op gewezen, dat in de oude Be lijdenis de Schepping meer behoort te worden beleden (vgl. vr. 26 der Heidelb. Cat.). By de bespreking over den zondeval werd er op gewezen, dat de zondeval in ons leven en in dat der wereld telkens weer actief wordt. Op de vraag hoe de belijdenis zich moet uitspreken omtrent de eigenschappen van God, werd overeenkomstig het rapport ge antwoord, dat feitelyk alle eigenschappen van God begrepen zijn in Gods liefde wezen. De strijd om de hegemonie der eigenschappen demonstreert zich in het niet-geslaagde Gezangvers 125 5 Een gedachtenwisseling volgde by de bespreking over de Almacht van God Hoe te denken over de gerechtigheid van God en hoe de straf op te vatten? Kan men met Aulen zeggen, dat alles wat God wil, geschiedt, terwijl alles wat geschiedt niet Gods wil behoeft te zyn? Naar aanleiding van art. 21 der Ned. Geloofsbelydenis meende de inleider te moeten opmerken, dat althans zeker dit artikel wijziging zou behoeven, daar hier op een niet goed te keuren wyze over de Verzoening van Christus wordt gesproken en hier niet God en Christus onderschelden, maar ge scheiden worden. Tenslotte volgde een bespreking over de verhouding van mensch en wereld. Na het stellen van eenige vragen werd de vergadering met gebed gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. wyziglngen: Leidsche Melkinrichting de Toekomst voorheen J. Prins. Hooigracht 41, Leiden. Byvoeging uitgeoefend bedrijf; Banketbakkerij Naamlooze Vennootschap Stoffenhandel voorheen gedreven onder den naam De Wereld-Bekende A. van Dam (f) Boter markt 10. Hoofdzetel: Gr. Houtstraat 8, Haarlem Vestiging filiaal: Haarlemmer straat 99, Lelden. F Jansen, Uiterstegracht 149, Leiden. Winkelier en grossier in schoonmaakarti kelen. Overleden Eigenaar: F. Jansen, dd. 22 Sept. 1933. Wijz. handelsnaam in: Firma F, Jansen, Nieuwe Eigenaresse: Wed. M. JansenVerhoeven, Leiden. N.V. Hollandsche Bouwstoffenhande! Hebe Wasstraat 2, Leiden. Uittredend Commissaris: J. J. van Baak-Holtz Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: ..Nephelometrisch serumcmderzoek" de heer G A. Radema ker, geboren te Nieuw Helvoet Geslaagd voor het candidaats-examen geneeskunde de dames J. Groen (Schie dam), A. Dormaer (Den Haag) en G. M. A. Rijkse (Leiden) en de heeren H. de Lange (Kethel), Th van Erp (Den Haag), P Lopes Cardozo (Leeuwarden). P van Noord (Oegstgeest). A C Revensburg (Den Haag). L. van Oosten (Sneek). R G Wlf- mans (Den Haag), H. van der Meer (Hen gelo) en J. R. Dutilh 'Den Haag); voor het eandidaats-examen Indisch recht de heer H. M. C. van Kleef (Den Haag); voor het economisch doctoraal examen Indologie, de heer H J. Friedericy (Den Haag). Docto raalexamen wis- en natuurkunde (hoofd vak pharmacie) mej R Slothouwer (Den Haag). Doctoraal-examen rechtsgeleerd heid mej. A. J. M. Dolk (Ryswyk) ea G. van Heri (Voorburg). BINNENLAND. Het besturen van motorrijtuigen; mede- deelingen omtrent controle op opleidings cursussen (Binnenland, 3de Blad). Onrust bij de communisten; ingrijpen van de regeering gevreesd (Binnenland, 3de Blad). BUITENLAND. De kwestie der minderheden te Gcnève (Buitenland, 1ste Blad). De Ontwapeningsconferentie (Buitenl., lste Blad). Rondom het proces te Leipzig (3de en lste Blad). Ernstige stakingsrelletjes in de Vereen. Staten (Tel., lste Blad). Een reeks bezoeken aan Angora (Buiten land en Tel., lste Blad). ARMENRAAD. De jaarvergadering. Gisteravond hield in het Nutsgebouw de Armenraad onder leiding van den voorzit ter pastoor G. A. Smit een vergadering. Het jaarverslag over 1932 werd vast gesteld. Ingekomen was een schryven van Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, waarin dit College den Armenraad in over weging gaf de begrooting voor 1934 te wy- zigen met het oog op de aanstelling van personeel in vasten dienst. Besloten werd aan het verlangen van Burgemeester en Wethouders te voldoen. Van mej. C. Verhey van Wijk was bU het bestuur een schryven ontvangen, waarin zij meedeelde wegens gezondheids redenen te moeten bedanken ais lid van het bestuur. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur met leedwezen van dit bericht had kennis genomen. Mej. Verhey van Wijk heeft vele jaren lang met groote toe wijding haar taak in het bestuur vervuld; aan hare adviezen werd steeds groote waarde gehecht. In de vacature werd ge kozen mej. D M. J. Coebergh. Bij de rondvraag deelde mevr. M. Kok van Bladeren mee. dat Regentessen van het Fonds voor Vrouwen Kraammoeders (in den volksmond de „Goemoer" ge naamd) hebben besloten bij wijze van proef voorloopig luiergoed te verstrekken aan daarvoor in aanmerking komende ge zinnen by de geboorte van het tweede kind en volgende kinderen terwijl tot dus verre het gebruik was. dat eerst voor het derde kind en volgende een ultzetje werd verstrekt. Mevr. E. van der LaanClaessens merkte naar aanleiding daarvan op, dat de Vereeniging van de H. Elisabeth als regel bij het derde kind en volgende een uitzet geeft en. in aanmerking genomen ae tegenwoordige tydsomstandigheden, bij uitzondering ook wel bij het eerste ot tweede. Zaterdag 7 October a.s. hoopt de heer Snel den dag te herdenken, dat hy vóór 25 jaar in dienst trad by de firma Tiele- man en Dros. De heer Snel bekleedt de functie van meesterknecht in de slagerij. Blijkens een advertentie in dit Blad heeft mej. G. Roorda zich vanaf heden in het pand Apothekersdijk 29a gevestigd als pedicure en voetspeciaüste. Mej. Roorda bezit het diploma vanwege het Ned. Ge nootschap van Voetspecialisten en brengt door verschillende systemen van electri- rche massage baat aan hen, die lyden aan gevoelige voeten, likdoorns, eeltbulten e.d. Ook brengt zy genezing door het plaatsen van steunzolen, waarvan de resultaten ge regeld gecontroleerd worden De technische installatie is zeer uitge breid en voldoet aan strenge hygiënische eischen. zoodat de Inrichting een hoogst betrouwbaren indruk maakt. Binnenkort zal, gelijk uit een adver tentie in dit nummer blijkt, begonnen worden met het afdrukken van het nieuwe Adresboek voor Leiden 1933/34 Wij ver wijzen particulieren zoowel als secretaris sen van vereenigingen. naar de in de advertentie geplaatste oproep betreffende de nieuwe, juiste opgave. De politie te Leiderdorp heeft aldaar den 18-jarigen Van L. aangehouden, die op 3 October hier ter stede een fiets had ontvreemd. Uit de weide van den veehouder J. v. d. M aan den Wassenaarsche-weg wordt sedert gistermiddag een wit schaap ver mist. Gisteren is de 22-jarige J. A. L. uit Obdam op den Rynsburgerweg met zijn riiwiel tegen een boom gereden waardoor hij een hoofdwonde bekwam en zich door den Eerste Hulpdienst moest laten ver binden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1