CHIEF WHIP Ook U moet overgaan op de beste Sigaret voor Uw gezondheid! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 September 1933 ÏIIIIIIIIIHIIIW iüHlllilllüllltüii Ste'T» mfit Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. llillilillüilltliillillllllllllillUlilillltiUHÉ BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. Luxor-Tbeatcr. Het groote vier-jaar lijksche festUn der Olympische Spelen gaf de Ufa stof voor een vrooHjke film. waar in Brigitte Helm en Hans Brausewetter de hoofdpersonen zijn. De opnamen geschied- don ten deele in Los Angeles waar in '32 de Spelen warden gehouden en men had nimmer een meer natuurgetrouw beeld kunnen krijgen van het Olympisch gebeu ren en z'n entourage dan op deze wijze. Zóó opgenomen, met dien flitsenden rijk dom van grootsche momenten uit dien sportleven kamp, is de film trouwens un poneerender dan elke andere rolprent, die slechts bedoelde een tndruk der Spelen te geven! Voor sportliefhebbers een gelegen heid die zij niet moeten laten voorbijgaan, zelfs ai bevat deze film onderdeelen, die de sport niet steeds in het meest gunstige daglicht stollen. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken! In het manuscript immers moest een liefdes-affaire woeden vastgeknoopt aan het sport-tournool, dat anders niet enervcerond genoeg ware ge weest. en de sportieve gedachte heeft daar bij af en toe een veer moeten laten. Bri gitte Helm en Ham- Brausewetter zijn, met hun lenige, krachtig gebouwde figu ren. ais geknipt om een film als deze tot een succes te maken. Zij zijn als het ware de verpersoonlijking van de Durtsche Jeugd met haar idealen, haar eer en haar vaderlandsliefde cm zij weten door hun goede spel-opvattlng onafgebroken te boeien. Een zeer spannende Marathon loop met eenlge onverwachte effecten vormen het slot van deze genoeglijke ge schiedenis en tevens het begin eener lief des-idylle voor twee jonge menschep, die door leed en teleurstelling tezamen wer den gebracht1 Buster Keaton, de vermaarde Amerl- kaansche komiek, kruidt het Luxor-feest- programma met z'n dwaze optTedan en z'n onweerstaanbare nuchterheid. Een knappe jongedame laat hem een contract teekenen waarbij hij zich verplicht steeds tussohesibeide te komen als zij met Tony, haar vereerder, alleen is, en hij kwijt zich vam zijn taak met een ernst en een ijver, een betere zaak waardig. Zelfs als zijn diensten reeds lang niet meer op prijs gesteld worden! Contract Is contract! Dat hü er tenslotte nog de liefde van het meisje door wint is een andere kwestie, die hier onbesproken kan blijven. Buster Keaton als .De verliefde loodgieter" is in ieder geval heel grappig en het pu bliek heeft zich tranen gelachen! Trianon-thcater. „Eens wat anders!" luidt de titel van de eerste hoofdfilm in het Trianon-theater en het is ook wer kelijk „wat anders" dan gewoonlijk ge worden: ditmaal de sprekende en ant- woord-gevende film. Het antwoord komt uit de zaal, waar de explicateur gemoede lijke conversatie s houdt met de artisten op het witte doek! Het herinnert even aan den tijd, toen Willy Mullens in de eerste filmperiode zijn onvergetelijke toelichtin gen de zaal inriepl Meer willen we er niet van vertellen: men ga zelf eens kijken, hoe de vork van dit nieuwe filmgrapje in den steel zit! Men schrikke echter niet als het vreemde gebeuren gaat! Na de pauze de vroolijke geschiedenis van Gustav Fröhlich in „Ein Mann mit Herz", die als eenvoudige bankbediende kans ziet de energieke dochter van den machtigen bankpresldent tot zijn vrouw te maken' De alleraardigste en vooral be schaafde wijze, waarop de regisseur Geza von Bolvary dit gevalletje heeft uitge werkt, verdient alle lof! Gustav Fröhlich is natuurlijk de held, maar ook Paul Kemp als Rochus Sperling, de grapholoog, heeft tal van uitstekende, geestige momenten, waarom men hartelijk lachen kan! Zooals de aardige dochter van den bankdirecteur, gespeeld door Maria Solveg haar toekomstigen echtgenoot voor den gek houdt en dapper tracht ook het wer kelijke leven van hardwerkend meisje te leeren kennen, zullen niet velen haar na kunnen doen! Alles loopt tenslotte prach tig af: twee gelukkige jonge paartjes, een tevreden vader en een genoeglijk feest: wat wil men nog meer? De muziek van Robert Stolz zorgt ook nu weer voor een charmante muzikale illustratie! Alles lichte kost, waarbij men zich echter best amuseert Tijdens de pauze wordt nog vertoond een pakkend „Elco" reclame-filmpje van het nieuwe, mooie gebouw der firma Peek en Cloppenburg alhier: kijkjes van bin nen en van buiten, ook tijdens den bouw. Dr C. W. Lunsingh Scheurleer, toe gelaten als privaat-docent aan de Uni versiteit alhier zal zijn onderwijs aanvan gen op Maandag 16 October a s des nam. te 4"4 uur in het Kleln-auditorium der Academie, met het houden eener openbare les, getiteld „Het belang der terracotta- figuren voor de Orieksche Archaeologle". Als opvolger van den heer Jansen Hendriks is door het Bestuur der Am bachtsschool alhier behoudens ministe- rieele goedkeuring, benoemd tot leeraar in machlne-bankwerken de heer A. E. Meijer, van Doornenburg. Mej. B Cancrinus alhier is met in gang van 1 October a.s. benoemd tot tijde lijk telefoniste aan het telefoon- en tele graafkantoor te dezer stede. A.s Woensdag 4 October is het 25 jaar geleden, dat de heer F. v. d. Blom bij de firma J. P. Mulder. Breestraat, in dienst kwam als leerling-letterzetter. De Haagsche filmfabriek „Profiltl" zal een geluidsopname maken van de a.s. 3 Octoberfeesten. Deze film draait Woensdagavond In het Luxor-theater. In ons praatje over den 3 October- optocht verzuimden wij melding te maken van de firma van der Poppe. die al het timmerwerk voor haar rek-oing nam en stellig in belangrijke mate heeft bijgedra gen tot de totstandkoming van de praal wagens. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Genève. In de gisteren gehouden plenaire zit ting van de Volkenbonds-Assemblée werd het woord gevoerd door den Nederland- schen Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. A. C. D de Graeff. Hij herinnerde aan de bewapening der verschillende landen en aan den crisis toestand ook op economisch gebied. Toch waarschuwde hij tegen overdreven pessi misme; men mag den Volkenbond niet verwijten dat hij den huldigen toestand niet heeft weten te voorkomen. Om tot goede internationale samenwerking te komen, zullen de belemmeringen voor het internationaal verkeer uit den weg ge ruimd moeten worden, hoewel men op het oogenblik nog steeds nieuwe economische hinderpalen ziet oprijzen. De Volkenbond, die nuttig werk heeft gedaan voor de hulpverleening aan vluch telingen. heeft thans, nu uit Duitschland een groot aantal onderdanen naar na- buurstaten is gevlucht, op dit gebied een nieuwe taak Internationaal zullen mid delen gevonden moeten worden om deze vluchtelingen in de verschillende landen onder te brengen, zonder dat deze landen daar economisch schade van ondervinden. De redenen waarom zooveel Duitschers 't land verlaten, wilde Jhr. de Graeff bulten beschouwing laten, aangezien hij zich niet in de blnnenlandsche aangelegenheden van Duitschland wenscht te mengen. Men staat echter voor het feit. dat de vluch telingen ondergebracht moeten worden en het is de taak van den Volkenbond, dit vraagstuk op te lossen Na de Nederlandsche resolutie aan den voorzitter te hebben overhandigd en toe gelicht, herinnerde minister de Graeff aan de woorden uit de in het Nederland sche parlement door de Koningin uitge sproken Troonrede, dat hoewel het uur niet gunstig was voor de ontwikkeling van internationale samenwerking, men toch bleef hopen op een evolutie in opwaart- sche richting. De rede van minister de Graeff werd met luid applaus begroet. De Socialistische Zweedsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Sandler, heeft daarop een rede gehouden over den eco- nomischen wereldtoestand en deelde mede dat de Zweedsche regeering met het oog op het resultaat der Economische Wereld conferentie te Londen en de onzekerheid van den algemeenen toestand zich ge dwongen had gezien, het douanebestand op te zeggen. Voor een terugkeer naar een normale situatie bestaat op het oogenblik weinig kans. Indien langs internationalen weg een regeling der wereldeconomie niet mogelijk is. zal ook Zweden gedwongen zijn. hieruit de consequenties te trekken en de noodzakelijke middelen te vinden voor de beveiliging van het stoffelijke be staan van het Zweedsche volk. De Minister stipte daarna de ontwapeningskwestie aan en verklaarde zich in beginsel voor rechts gelijkheid der staten. HIJ legde er evenwel den nadruk op. dat een volledige juridi sche en materieele gelijkheid der bewa peningen op het oogenblik niet meer denkbaar is. Sandler hield zich verder be zig met het minderheden-probleem en sprak daarbij ook over de positie der Jood- sche minderheden HIJ beval een uitvoe rige bespreking van dit probleem in de bevoegde commissie van den Volkenbond aan. De Zweedsche regeering wenscht een algemeene toepassing van de beginselen van het verdrag tot Bescherming van Minderheden voor alle Staten. Onder voorzitterschap van dr. Colijn Is de te Londen ingestelde commissie tot het verder voeren der economische be sprekingen in een eerste constitueerende zitting bijeengekomen. De Dultsche cedelegeerden von Neurath en Goebbels zijn huiswaarts. Goebbels is zelfs per vliegtuig al in Berlijn gearri veerd. Ook sir Simon en Suvich gaan resp. naar Londen en Rome. Over hun terug keer is nog niets bepaald. Optimistische klanken komen uit Duit- sche bron, maar pessemistlsche uit Fran- sche Misschien ligt de waarheid in het midden. Zelfs verluidt, dat overeenstemming zou zijn bereikt over de volgende vier punten: 1. Dat gedurende een proeftijd van vier Jaar de tegenwoordige bewapening op de zelfde hoogte zal blijven, althans niet zal mogen verminderd worden. 2o Dat gedurende deze vier jaren een automatisch en periodiek toezicht op ae bewaDening van alle staten zal worden uitgeoefend. 3o. Dat, indien dit toezicht doeltreffend „ebleken is en indien de staten strikt de voorschriften der conventie zullen hebben nagekomen, over vier jaren in een snel tempo de aanvalswanenen van alle staten zullen moeten verdwijnen. 4o. Dat, in afwijking van net onder 1 bepaalde, de ontwapende staten eenige prototypen zouden mogen hebben van de tot dusverre hun verboden wapenen, doch uitsluitend van die wapenen, die de an dere staten na afloop van den proeftijd van vier jaren nog zullen mogen blijven behouden. Erg waarschijnlijk lijkt ons dit echter niet, want dit zou beteekenen. dat Frank- rlik zou hebben toegestemd in een zekere bewapening van Duitschland! Boncour zou het in eigen land zwaar te verantwoorden krijgen Dollfuss. te Weenen teruggekeerd, zeide dat de officieele vertegenwoordigers van de regeeringen van vrijwel de geheele we reld" te Genève blijk hadden gegeven van hun ..gunstige houding ten opzichte van Oostenrijk" Ik geloof, zeide Dollfuss, huis waarts te mogen keeren met de overtui ging, dat deze uitingen van symnathie je gens Oostenrijk tevens een daad beteeke nen in dien zin dat ieder, die het wagen zon, tegen de grondlijnen van de kortge leden aldaar door mij uiteengezette poli tiek actief op te treden, erop rekenen moet. dat een dergelijk optreden niet meer een actie tegen Oostenrijk alleen maar ook een actie tegen het wereldgeweten ijzn zal. Op het station Worgl had Dollfuss een onderhoud met Benesj en den Roemeen- schen minister Titulescu. die vanuit Sinaja op weg zijn naar Genève. DUITSCHLAND. Nota aan Moskou. Het Duitsche departement van buiten landsche zaken heeft aan de Russische regeering een nota doen toekomen over de uitwijzing der Duitsche journalisten uit Rusland. In deee nota wordt er op gewezen dat de berichtgeving ln de bladen te Moskou uit DuitacMand een zoo eenzijdig en ten dentieus karakter heeft gedragen dat zij de openbare meening in Duitschland ern stig heeft verontrust. Ook de. in de Duit sche taal, uit Moskou uitgezonden radio- redevoeringen kenmerken zich door voor ingenomenheid en zeer oppervlakkige be richtgeving. Wie in Duitschland ook maar eenmaal de moeite heeft genomen ze te beluieteren, heeft dit onmiddellijk gecon stateerd. De Duitsche regeering heeft de Russi sche journalisten te Berlijn en elders geen bijzondere moeilijkheden in den weg ge legd maar omgekeerd staan de Duitsche journalisten te Moskou onder voortduren de Cemsuur, en mogen, zonder bijzondere vergunning van de autoriteiten, zelfs de stad niet verlaten. Desniettemin hebben de Duitsche journalisten het, onder mooi- Hlke omstandigheden, steeds als hun eer ste taak beschouwd, om de vriendschap en de ontwikkeling van goede betrekkin gen tusschen beide staten te helpen be vorderen. Onder deze omstandigheden kan het Duitsche departement de rechtmatig heid van de door de Russische regeering tegen de Duitsche journalisten getroffen maatregelen niet erkennen. De represailles tegen Duitsche journa listen te Moskou zijn volkomen ongerecht vaardigd als zij bedoeld zijn als vergelding voor een voorval de arrestatie te Leip zig waar de Russische Sovjet-vertegien- woordiger zelf voor verantwoordelijk was. Alleen de overmatige ijver van een onder geschikt polltle-ambtenaar is hierbij te betreuren en daarvoor heeft de Duitsche regeertng haar oprechte verontschuldiging aangeboden. De uitwijzing ls ook utt poli tieke overwegingen en belangen voor de Duitsche regeering volkomen onbegrijpe lijk en zij vormt een ernstige belemme ring voor de ontwikkeling der vriend schappelijke betrekkingen. De Duitsche geering moet de volle verantwoordelijk heid, om al de hierboven ontwikkelde re denen. op de Russische regeering werpen. CHINA. Generaal Fang Sjen Woe hervat den krijg. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat de troepen van den vrljscharen-generaal Fang Sjen Woe gisteren onverwachts de Chineesche regeeringstroepen hebben aan gevallen en thans trachten op te rukken in de richting van Peking. JAPAN. Nieuw Russisch protest. Nogmaals heeft de sovjet-vertegenwoor diger te Tokio geprotesteerd tegen de arrestatie van 5 sovjet-employé's aan den Ooster-spoorweg in Mandsjoerije. De Japansche regeering, aldus de ver klaring, draagt de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het plan van den aanslag op de sovjet-rechten van den Oost-Chineeschen spoorweg en de daaruit ontstaande gevolgen. VEREENIGDE STATEN. Henri Barbusse aangehouden. De Fransche auteur Henri Barbusse is toen hij met zijn secretaresse op het Engelsche stoomschip „Berengarla" aan kwam door de immigratie-autoriteiten ge arresteerd en in verband met zijn com munistische opvattingen voorlooplg naar Ellis Island overgebracht. Toen Barbusse verklaarde, dat hij niet naar Amerika was gekomen om communistische propaganda te voeren verklaarden de immigratie ambtenaren, dat hem waarschijnlijk verlof zou worden gegeven tot het uitsoreken van twee reeds aangekondigde redevoeringen over den wereldvrede. De definitieve be slissing is echter nog niet gevallen. haarlemmermeer. Raadsagenda. In de op Donderdag 5 October a.s. te houden openbare vergadering van den raad dezer gemeente, zullen de volgende punten aan de orde worden gesteld: Ingekomen stukken en mededeêlingen. Benoeming van leden voor de vaste raadscommissiön. Benoeming van leden in het burgerlijk armbestuur. Voorstel tot het vaststellen van de ver goeding aan besturen van bijzondere scho len, krachtens artikel 101 der lager-onder- wijswet 1920, over het jaar 1930 en van de driejaarlijksche afrekening over de jaren 1928, 1929 en 1930. Voorstel tot het vaststellen van de ver goeding aan het bestuur van de bijzondere ulo-school te Hoofddorp, krachtens art 101 der lager-onderwijswet 1920 over het jaar 1930. Voorstel tot het aanvragen van een voorschot aan het rijk krachtens de land- arbeiderswet. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, regelende de samenstelling en wer king van de vaste raadscommissiën Voorstel tot vaststelling van een veror dening, regelende het beheer van het gas bedrijf. Benoeming van leden v. d. gascommissie. Voorstel tot wijzing en aanvulling van de verordening op de begrafenisrechten. Voorstel tot vaststelling van een veror dening regelende de gemeente-politie. Voorstel tot het verhuren van een ge meente-terrein nabij de vuilnisbelt te Hoofddorp. Voorstel tot verkoop van een perceel ge meentegrond te Nieuw-Vennep langs de verlengde Schoolstraat Rondvraag. reclame. 8182 hillegom. Burgerlijke Stand. Geboren: Henrica Dorothea Josephs Maria, d. van S. Redeker en D. G. Hoo- gervorst; Johannes Wilhelmus, z. van A. Hoogkamer en M. D. C. Karei; Hermina Pietertje, d. van P. H. Grannemen en M. T. Koolj; Alida Hubertha Petronella, d. van C. W. der Nederlanden en B. Vooijs; Jacob, z. van P. Meijlis en C. Noppe. Ondertrouwd: J. A. Koppert en A. G. de Groot: A Teeuw en G. Baak; L. Spaar garen en A. Flipphi. Getrouwd: M. J. Pijnakker en M. A C. Tromp; P. A. M. Schrama en C. A. H. Hulsebosch; J. Blokker en B. van der Wolff; A. Brussee en P. C. v. d. Werff. Overleden: H. Medenblik, 68 jaar, m.; L. Polak, echtgen. van H. J. Raamsveld, 26 jaar, A. G. Aantjens, wed. van J. Troost 64 jaar; P. L. Spreeuw, 72 jaar, m. Loop der Bevolking. Gevestigd C. Cornelisse met vr., Haven straat 5; L. P. van Echtveld, Leidschestraat 99; H. F. Gelling, van Tetsstraat 15; M. Jansen, Looslerweg II 68; Wed. J. Kam- steeg-Dusseldorp, Ambachtstraat 30; R. de Kegel met gezin v. d. Endelaan 66; H. van Leeuwen, Meerstraat 75; J. van Os met gezin, Middenstraat 25; N. Reijten- bach met gezin, Hoofdstraat 38 a; H. A. Seijsener, met gezin, Ambachtstraat 80. Vertrokken: J. Hamberg, Ribeckstrasze 10, Leipzig; Th. G. Heljmans, Huize „Pius" Lisse; H. E. Koopman met gezin, Binnen weg, Heerhugowaard; C. J. P. Warner, Amsterlveenscheweg 591, Amsterdam; M. A. C. Tromp, Oostertuindorplaan 2, Haar lem; C. A. H. Hulsebosch, Vuursteeg (nieuwb.) Lisse; A. J. Braun, W. Barentz- straat 114, Utrecht; J. A. O. Rutten met gezin, Julianastraat 11, Apeldoorn; M. M. van Til, Heerenweg 51, Bennebroek; G. C. ter Woort, Anegang 40 rood, Haarlem; C. M. Hopman, Kêrklaan 13, Heemstede; J. C. M. Slobbe, v. d. Veldstraat 2, Lisse; M .M van Leeuwen, Binnenweg 135, Heem stede, D. Kulk met gezin, Haarlemmerhout tuinen 68 a, AmsterdamH. G. van Riek, WijK aan Zecërweg 120, Velsen. Gevonden Te bevragen aan het bureau van politie: catechismusboek (klein), haar kam in etui, olietrechter. lisse. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Nicolaas Jeroen, z. van L. Koelewljn en G. J. Gahrmann; Johannes, z. van J. .J Meijer en H. Mink; Johanna Jacoba, d. van J J. Meijer en H. Mink; Theodorus Hendrikus, z. van VV. N. Recu- wijk en M G. Turnhout; Johanna Maria Franciscus, d. van J. H. v. Nobelen en M. C. Jonker. Overleden: Johannes Bernardus Meskers, wed. van Johanna Prins, 81 jaar. Getrouwd: P. Nieuwenhuis en K. Abbink. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. Scheepmaker, van Voorhout 3e Poellaan 58; H. G. Rooi jakkers, van Noordwijkerhout, Heereweg 239; M. Ch. M. Rooijakkers-v. d. Voorn, van Bennebroek, Heereweg 239; Wed. J. Molenkamp, geb. Vink, van Noordwijk, Julianastraat 28; P. Overwijk, van Haarlem, Stationsweg 22; Mej. J. C. M. Slobbe, van Hillegom, v. d. Veldstraat 2; E. M. J. Tegelaar, van Oegstgeest, Heereweg 89. Vertrokken: Mej. A. v. Oord, naar Am sterdam: P. Th. Maat, naar Haarlem; Mej. H. J. Oostveen ,naar Heemstede; Mej. M. W. Bijleveld, naar Wassenaar; Mej. M- Th. den Boer, naar Haarlemmermeer; r« M. Weijers, naar Hillegom. koudekerk. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Jacobus, z. van S. J. Pennings en C. van Leeuwen; Hende- rijntje Gerritje, d. van J. Langhout en A. W. de Jong. ter aar. Burgerlijke Stand. Geboren: Laurentius Johannes, z. van U v. Veen en J. M. v. Nierop. Loop der Bevolking. Vertrokken: Wed. M. Levarht, naar Aals meer; H. v. Rossenberg naar Noordwijkï H. J. Meeuwis, naar Alphen; J- y- r Broek, naar RIjpwetering; C. v. Dijkhui zen, naar Moordrecht. nieuwkoop. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Henricus, z. van Kwakkenbos en P. M. de Jong. Overleden: G. v. d. Voorn, 77 jaar, w van A. Kuijf. p Ondertrouwd: B. Th. B. van de F 27 jaar, wonende te Deventer en de Rijk, 26 jaar. woubrugge. Burgerlijke Stand. J P* Geboren: Johannes Adrianus, z- Meijer en M. A. Mens. M. Overleden: Pieter Boot, wed. Stigter, 69 jaar. zwammerdam. Burgerlijke Stand. Ondertrouw dJakobus van W'i°®Heiotj« j.m. 25 jaar, te Alphen a. d. Rij" eD j.m. *-o juui, iv aipu^ii Lodder, j.d. 24 jaar. S-J

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2