Denk aan 3 Oct. a.s. Noodzakelijk werk van het Nationaal Crisiscomité 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 September 1933 Vierde Blad No. 22557 Volgende we*k de „Groote Inzameling". INGEZONDEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité II BuitenL Weekoverzicht MARKTBERICHTEN. -O—O- Dinsdagavond „Radio-Roep" van H.K.H. Prinses Juliana. E« kaart met gele stippen Het National Crisis-comité, dat op 23 November cior H. K. H. Prinses Juliana geïnstalleerd werd, heeft sindsdien voor treffelijk wek gedaan! Het is goed, daar nog eens uilrukkelijk de aandacht op te vestigen! Wnt, aldus de voorzitter jhr. S. van Citter: tijdens een dezer dagen gé- houden perconferentie in het Paleis aan den Kneutrdijk te Den Haag, waar het bureau vaniet Crisis-comité gevestigd is, „men geeftegenwoordig minder!" Wij vrage ons af: „Zou men werkelijk meenen, dagiften inderdaad minder noo- dig zijn?" 'an hebt u het toch volkomen mis: getufe de ons verstrekte mededee- lingen is !e nood in vele kringen nog immer dreirnd, terwijl talrijke gemeenten in ons lanoioodlijdend zijn! Een kai hangt aan den wand: met gele stippi zjjn hierop die noodlijdende gemeenteraangegeven: het lijkt wel een veld vol go tulpen! Geen poëzie ditmaal, doch bitteschrijnende proza! Dat gee wel een ernstigen kijk op den toestand! Janneer men daarbij bedenkt, dat op September van dit jaar nog f445.000 kas was, dan is dit in verhou ding tot 800 gemeenten, waaraan steun verleend lOet worden, wel zeer gering! Dus., een „Nationale inzameling!" 't Is alszins begrijpelijk, dat het Natio naal Cri:-comité een grootsch opgezette campagi tot versterking der middelen voorberd;. De volgende week, van 411 October indt over het gansche land een „Nation; inzameling" plaats, terwijl op den avo van 3 October H. K. H. Prinses Juliana halftien door de radio het woord il richten tot de duizen den lueraars, evenals op dienzelf den avd tusschen 8.05 en 10.45 de voorzitt ondervoorzitter en penning- meestèwan het Comité, resp. de heeren jhr, S/an Citters, mr. A. J. A. A. van Heemst en mr. E. E. Menten, die u veel wetensvrdigs over het werk van het Crisis-cdté zullen vertellen! Ook staat een hot belangrijke prijsvraag, op het veelzijc' programma van dezen door de A.V.R.Ciet Comité aangeboden avond! Aan en alleraardigsten „stemherken- ningswtrijd" van Koos Koen onder den titel „I was de vacantie?" welke geheel door 1' Nationaal Crisiscomité Is geor- ganisci kan een ieder deelnemen. Men verzuiidit niet: U steunt er het goede doel nen profiteert tevens van de ruim 1700 phtige prijzen, die gratis zijn be- schikb' gesteld. De essingen moeten uitsluitend wor den iiionden aan het Nationaal Crisis Comitlneuterdijk 20 te 's-Gravenhage, op deil alle postkantoren verkrijgbare briefken van het Nationaal Crisis- comitcaarop echter aan postzegels, het hindclet welke, minstens 25 cent moet zijn bilakt. Dit bedrag van 25 cent is een nuum, dat liefst ruim overschreden moet len. omdat de volle waarde van alle tnlakte postzegels door 't Hoofd bestuur Posterijen aan het Nationaal Crisisité zal worden vergoed! Ook die geen oplossing wenschen in te zen kunnen de briefkaarten met de extrads aan het Comité toesturen: men !pe dit vooral goed in 'toor! O.a.onken het Ned. Kunstverbond en het Vrnd van Beeldende Kunstenaars 50 eten schilderijen, w.o. zeer kost bare «n. Het schitterende programma brengirts o.a. het wereldberoemde koor van dala te Milaan, begeleid door het C'onc(bouworkest onder leiding van Alben Raalte, met medewerking van eerstags solisten! De doelstelling van het Comité. .Veilt de doelstelling van het Natio naal Iscomité: „het lenigen, zooveel mogeln samenwerking met bestaande 1 ristten, van individueelen nood, welke het <S is van crisisverschijnselen". In de Cé's is er naar gestreefd het Ne- dcrlahe volk In al zijn geledingen en schaWgen tezamen te brengen. De gclmrganisatieberust voorts op het aanken van het saamhoorigheidsge- voel it systeem blijkt doeltreffend te werkWanncer men de cijfers der uit- gaveit alleen in 1932 reeds ander half pen gulden voor extrahulp aan werken dan komt een ieder onder den ik van de noodzakelijkheid van dit n werk! Het moet weliswaar zoo spoecaogelijk weer beëindigd worden, maar'er zijn wc nog lang niet! Vrijwel uitslil verleent men hulp tot leniging van t-stoffelijken nood. Geen bankinstelling! HeSlIjk karakter van het Comité echte aanmerking genomen, kan het eebtet de functie van een Bank ver- vulleil het verleenen van bedrijfs- credudie meestal over langen termijn loopeg het zich niet ophouden, even min aflossing of rentebetaling van hvpott en betaling van handels- schulfet is goed hier even den nadruk op te n: zoo dikwijls denkt men daar andcrer! Voor bijzondere gevallen wordtiwel incidenteele behandeling toegepoo was juist op den dag, waar op de i v. Citters en v. Heemstra ons hun uettingen gaven, de helft der kosteieen viool betaald het plaat selijk i gaf de andere 50°/o voor ieman dit Instrument beslist noodig had, o;'n onderhoud te kunnen voor zien. wel eens de laatste termijn van cichtauto vergoed of het abon- nemen' een handelsreiziger: uitslui tend emnneer de bestaansmogelijk heid vf betrokkene en zijn gezin er Wee iseid! Zulke droeve gevallen bomen! dikwijls voor! Geen steun wordt i verleend, dan na een minu tieus oek: daarvan kan men verze kerd zf Diverse steunverleening. Men kent ook de z.g. A, B en C steun verleening: de eerste uitsluitend gefinan cierd uit door inzameling verkregen gel den, de laatsten met behulp der jaarlijk- sche Rijksbijdrage van f. 750.000. Bijzondere vermelding verdienen voorts: steun aan beeldende toonkunstenaars (tot nu toe f. 9495), schipperssteun li. 26.478.53, op het oogenblik ingetrokken, omdat men eerst de werking der vrachtverdeellng wil afwachten l, steun voor kampwerk (in 1933 Is hiervoor alleen al f25.000 uitgetrokken, daar het oordeel over die kampen, bijv. van A. M. J. v., A. J. C. en N. C. S. V. zeer gunstig luidt!), steun aan werkloozen in Oost en West f. 10.000; kindervoeding Suri name f1500en groen tendistributie, welke door het Leger des Heils geschiedt. Een hoeveelheid van 744.450 K.G. of plm. 180 wagonladingen groenten werden aan behoftigen uitgereikt. Wat het vernietigen der groenten be treft, waarop dikwijls aanmerking wordt gemaakt, zij opgemerkt, dat dit steeds de minste kwaliteit groenten betreft. De z.g. fijne zomergroenten kunnen niet vervoerd worden. Ten slotte zij genoemd de steun aan kleine boeren en tuinders, t. w. credieten voor kunstmest aan de noodlijdenden 5100 ton zwavelzure amoniak werd aange kocht bij de Staatsmijnen: voor het comité bracht deze distributie een uitgave van f. 88.000 mee. Tevens zijn 77.300 K.G. ammonsalpeter verstrekt (onk. f. 10.000). Het Comité heeft echter in verband met de in werking getreden Regeeringsmaat- regelen, gemeend zich van verderen recht- streekschen steun aan land- en tuinbouw te moeten onthouden. Dit zijn slechts enkele cijfers: men ziet dus, hoe veelomvattend de werkzaam heden zijn en wat er allemaal noodig Is Inkomsten en uitgaven. Wat de inkomsten en uitgaven betreft, het volgende: Het Nationaal Crisiscomité ontving tot I Sept. 1933 aan giften In geld rond f. 1.550.000 (waarvan door de dagbladpers ingezameld f. 166.500)Het keerde uit in geld f. 635.000; in natura f 300 000, terwijl nog is vastgelegd f. 170.000 De uitgaven kunnen als volgt gespeci ficeerd worden: Geld 61 kleeding, dekking 23 J/»: brandstof 6 in totaal 590 wagons brandstoffen Kunstmest 10 De steunverleening bestond voor 84 uit rechtstreeksche uitkeeringen aan plaatselijke comité's. Door het Comité wor den bestellingen geplaatst voor dekens, schoenen, kleeding. brandstof, enz., uit sluitend bij Nederlandsche fabrikanten dus niets dan Nederlandsch fabrikaat! waardoor hier te lande een nuttige werk verruiming ontstaat! 100" 9 ten goede! Voor hein. die zich afvragen: .Komt mijin gift wel voor IOC/u de bestemming ten goede?", zij meegedeeld dat de Minis ter van Sociale Zaken zich bereid ver klaard heeft, de bureaukosten voor zijn rekening te nemen, t.w. porti-, reis- en verblijfkosten der leden en de noodzake lijke bezoldiging van enkele ambtenaren. Nooh door de leden, noch door het Dage- hjksch Bestuur wordt eenige vergoeding genoten terwijl de bureaulocaliteit belan geloos door H. M. de Koningin ter be schikking is gesteld! Als merkwaardigheid zij nog gemeld, dat wij in de conferentie zaal op ..gratis uitgeleende" stoelen zaten! Ook in <fit opzicht kan een ieder dus vol komen gerust zijn! Koopt Crisisposlzegels! Wat de propaganda betreft: behalve door het besdhdkbaarstellen van sluitre gels. fletsvlaggetjes, autovignetten, collec- tebloempjes aanplakbiljetten e.d. blijft het Comité waakzaam onder gebruikmaking van systematische methodes, op ruime schaal propaganda te voeren. Helaas is de opbrengst van crisisbriefkaarten en -post zegels gering, terwijl dit toch zoo'n ge makkelijke en weinig kostbare hulpverlee- mng van het publiek behoeft te zijn! Men taste hiervoor nog eens extra in de beurs! Steunt wat u kunt! Zoo staat het Crisiscomité, dat zooveel dringend-noodig werk bij voortduring heeft te doen. aan den vooravond van 'n groot- sche campagne-week! Steunt naar de mate uwer krachten, want een zware win ter, waarin nog zwaar geleden zal worden, is in aantocht! Een ieder houde dan ook zijn portemonnaie wijd open. wanneer de sohaalcollecte langs komt! RECLAME. eiM (Bulten verantwoordehikneld der RedJ Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven (Vereenvoudigde Spelling) 3 OKTOBER 1933 - LEIDS NIEUWJAAR Medeburgers Mag ik U weer als vorige jaren meer gemoedelijk dan zakelik toespreken? Weer zijn we ln de buurt van 3 Oktober de geboortedag van onze staatkundige en godsdienstige vrijheid Bij de 359e vie ring behoort een terug- en een vooruit zien. We wensen elkaar een blijde dag en een gelukkig stedelik nieuwjaar Wij alle Leidse burgers niet een uitgezon derd met inbegrip van de door ons zelf gekozen magistraat We ontveinzen ons niet in een moeilik tijdsgewricht te verkeren en voelen de plicht gezamenlik te pogen de zorgvolle tijd te boven te komen We moeten hierbij putten ln deze donkere tijd uit de schat ten ons door een groot voorgeslacht nage laten We moeten ons aanpassen aan de gewijzigde wereldomstandigheden welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kunnen We rekenen hierbij in de eerste plaats op onze jonge ren bij de opbouw van het voor ons lig gende Zij in de eerste plaats moeten het schoonste uit onze historie ln heden en toekomst doen voortleven in zich steeds vernieuwende en verjongende vorm Dit alles zeggen we graag onze Lands- en Leïdsvrouwe na en werpen ver van ons alle reaktionaire beschouwingen van pes simisten Deze terug- en tegenwerkers hebben wel altijd afgebroken nooit op gebouwd. We herdenken in deze gewich tige stdnd met eerbied de held die in het aflopend stadsjaar in het midden stond van onze belangstelling en vaderlands - liefde Prins Willem van Oranje de grootste man uit onze geschiedenis die zijn Mozes-rol zo volledig heeft vervuld Het heenspoedende stadsjaar biedt hoe vreemd het misschien schijne voor de optimist genoeg lichtende punten Er wordt in de laatste jaren door ons Bestuur en partikulieren geweldig gebouwd en ge werkt tot aanleg en ter verbetering van wegen gebouwen straten pleinen en plant soenen waardoor het stadsbeeld met de dag verbetert Alleen met ons stadhuis schijnt men zich lelik in de vingers ge sneden te hebben en rijst de verzuchting: konden we ons nog maar bekeren van de dwalingen onzes weegs Konden we het alsnog stichten even buiten onze oude stadspoorten het kan niet. schelen waar als het maar in de ruimte zou komen. Had men hiertoe kunnen beslui ten dan hadden we lo al lang een stadhuis gehad 2o naar hartelust kunnen bouwen in de stijl door de meerderheid vast gesteld 3o niet op een vierkante meter behoeven te kijken 4o veel goedkooper gebouwd 5o de deur gesloten gehouden voor al lerlei bespiegelinge. (spekulaties) met het oog op eigen beurs en eer die het publiek belang niet kunnen dienen Heus de geschiedenis wordt niet geëerd als motieven uit. de oude tijd overgebracht worden in de moderne wel als er uit het verleden lessen geput worden voor de toekomst. Ons toekomstig stadhuis zal zijn eigen geschiedenis hebben de tijd staat niet stil Fier en frank zal het moeten op rijzen van alle banden vrij geboren uit de tijdgeest We hebben een beginsel- fout gemaakt toen wij ons bij voorbaat vastlegden aan allerlei banden een fout waarvan de gevolgen nog niet te over zien zijn Laten wij Leidenaars ook niet denken dat we met het onderwijs er al zijn Het lager het fundament ligt groten deels nog in windselen ten minste be zien van uit de moderne gezichtshoek Wat hebben we terecht gebracht van dc mooie handenarbeid? Wat van het spel lingvraagstuk? Wat van de moderne talen? V/eg met veel overgeleverde bcl'cst en omslag. Met die een onding geworden spelling door ee'.ee'den gefabriceerd voor geleerden en waarin dezen soms nog het spoor bijster raken waaraan de ge wone mens volstrekt niets heeft Weg met dat Frans de moeilikste van de drie moderne talen aan kleine kinderen Bij ieder ander vak begint men met het een voudigste bij de talen met het Frans Waarom toch? Omdatomdat door de eeuwen heen het Frans altijd gesproken is aan onze vroegere hoven omdat we nog lang gevoeld hebben voor de glorie van Napoleon Een zaak van het grootste belang voor onze tijd is het Esperantisme de Bewe ging (Movado) voor de internationale hulptaal Wel zijn er ook ln onze goede stad te dezen opzichte lichtpuntjes ge komen doch vergeten we toch vooral niet dat er steden zijn ook in ons eigen land die aan een Esperanto-lnstituut b.v. een groot landgoed ten geschenke geven dat er burgervaders zijn die ook Esperantist zijn en hun Internationale gasten ook Esperantisten interna tionaal d.i. Espcrantisties toespreken Mochten we toch meer en meer oog krij gen voor de tekenen der tijden voor de witheid van der velden oogst De nieuwe taal behoort in de eerste plaats tot de nieuwe gedachte niet zozeer om zijn taalkundige als om zijn ethiese waarde Laten we lagere scholen oprichten met acht leerjaren met ook Esperanto in het 7e en 8e leerjaar 2 uren 's weeks slechts Ze zullen 14-jarige leerlingen op leveren natuurlik ontwikkeld voor alle vervolgscholen geschikt leerlingen die ook voor dc moderne talen een goede grondslag ontvangen hebben Want de hulDtaal heeft hetzelfde stelsel als alle andere talen maar alles aandoenük een voudig Dus leren wij het wij volwassenen De feiten tonen aan dat 14 jarigen eraan kunnen beginnen doch ook 80 jarigen Nu dadellk Grijpen we het nu het onze weg kruist voordat het Esperanto ons grijpt Er aan ontkomen gaat niet Dit moge zo zijn CH. L. WALDKÖTTER 24 Stadhouderslaan SOMBERE ASPECTEN TROTS EENIGE ONTSPANNING. Wanneer er nog twijfel bestaan bad, dat bij de Fransch-Engelsch-Amerikaansche besprekingen te Parijs inzake het ontwa- peningsvraagstuk geen overeenkomst was bereikt, dan zou die twijfel wel geheel zijn opgeheven, nu te Geneve de Volkenbond opnieuw bijeen is gekomen. Het was daar van den beginne af aan een zoeken en tasten, hetgeen wel bijzonder goed deed uitkomen, hoezeer er nog niets in kruiken en kannen is gebracht. Met bijzondere belangstelling volgt men het geen van Italiaansche zijde zai worden ge daan, want het is momenteel Italië, dat de rol van bemiddelaar zal trachten te spelen! Zooals reeds eerder gebeurde, had fei telijk niemand lust om de groote debatten te openen; het was toen de Engelsche mi nister van buitenl. zaken, sir John Simon, die de stoute schoenen aantrok en de rij van sprekers opende Zaak was daarbij, niet noodeloos te prikkelen of een der deelnemers aanstoot te geven, dat zij op den voorgrond gesteld, doch de rede van sir Simon was wel het toppunt van alge meenheden. die letterlijk ieder onder schrijven kan. maar de kwesties, waarom het gaat. komen er geen stap verder mee. De vrij onverwacht tot voorzitter gekozen Zuid-Afrikaan Te Water, had het dienten gevolge al bijzonder makkelijk! Te Water. Op den Engelschman volgde de Oosten- rijksche bondskanselier Dollfuss, die nog eens in duidelijke termen naar voren bracht, dat Oostenrijk zijn onafhankelijk heid tot iederen prijs wil handhaven. Zijn rede. hoewel zeer verzoeningsgezind, was niettemin tegen Duitschland gericht. De Duitschers zullen dat ook wel gevoeld hebben, evenals zij ongetwijfeld de ope ningsrede van den vorigen voorzitter, den Noorschen minister Mohwinkel, met zeer gemengde gevoelens zullen hebben aange hoord. Het telkens verwijzen naar en noe men van den naam Stresemann moet den huidigen machtbezitters in het Derde Rijk onaangenaam in de ooren klinken; zijn zij het toch niet. die Duitschland langs nieuwe paden willen voeren naar een terugkeer tot de plaats, die het toekomt in het concert der volken? En dan te moeten hooren, hoe hun voorgangers en met name Stresemann hetzelfde voorston den en met gelijke middelen hetzelfde na streefden. neen. dat is een hard gelag.... Gelukkig begint men over het algemeen meer oor te leenen aan het standpunt, dat ieder land het recht heeft geregeerd te worden, zooals het dat zelf verkiest en wint het inzicht veld. dat men toch wel met elkaar kan praten en zelfs tot overeen komsten komen, trots de verschillen ln regeeringsvorm en regeeringsinzichten; doch daarbij moet in de eerste plaats toch aanwezig zijnvertrouwen en dat zal het huidige Duitschland zich nog van meet af moeten veroveren, terwijl b.v. een Brü- ning zich dat eigen had gemaakt En dus er beter voor stond om iets voor zijn land te bereiken' Geen gelegenheid laten de nieuwe machthebbers overigens voorbijgaan om te getuigen van Duitschlands oprechten wensch naar vrede en gezindheid mede te werken tot een algemeen herstel, zoowel economisch als politiek en in dat verband dient ook speciaal genoemd de rede, die Goebbels voor de buitenlandsche pers heeft gehouden. Deze rede was zeer drin gend en heeft ongetwijfeld effect gesor teerd. trots het gebrek aan vertrouwen, dat Juist dezen nieuweling in het bijzonder eigen is Goebbels voelde het Jodenvraag stuk niet geheel onaangeroerd te kunnen laten, daar de wijze van optreden daarin in het buitenland zooveel kwaad bloed heeft gezet, doch juist op dit punt is zijn uiteenzetting mislukt te beschouwen. En het laatste woord is daarover nog lang niet gezegd! Er is de Nederlandsche resolutie, al bedoelt deze alleen een practische wijze van onder de oogen zien van de behanae- iing der duizenden uitgeweken vluchte lingen. doch van andere zijde zal dit ver moedelijk wel worden uitgebreid tot het gansche vraagstuk der minderheden en zoo tot het Jodenvraagstuk op zichzelf! Zoer stroef blijft het contact tusschen Fransehen en Duitschers, tenminste voor zoover van contact sprake kan zijn en toch beheerscht de Fransch-Duitsche kwestie de gansche situatie. Tenslotte heeft men een ontmoeting tusschen Boncour en von Neurath weten te ensceneer en, doch erg optimistisch is de toon over den gang van zaken bij dit onderhoud zeker niet. Von Neurath schijnt het zelfs noodig te oor- deelen om persoonlijk zijn regeering te Berlijn te gaan raadplegen over de hou ding, die verder aangenomen zal moeten worden! Trots zekere ontspanning, blijft dienten gevolge de horizon somber. Mede door de conferentie van Sinaja, waar de Kleine Entente nog eens met bijzonderen nadruk heeft verklaard, streng de grensregelingen der vredesverdragen te zullen verdedigen. Zelfs wordt gemompeld van een militair verdrag, dat dit ten doelstelling zou heb ben. Terwijl het streven van Duitschland, Hongarije zoowel als Bulgarije, er op ge richt is de vredesverdragen als verouderd uit te schakelen. Sombere aspecten Nog erger is dat in het Verre Oosten het geval. Het groote strijdpunt tusschen Japan en de sovjes is de Chineesche Ooster-spoorweg en het heeft er allen schijn van, dat Mandsjoekwo, onder pres sie van Tokio, met opzet de sovjets in deze aangelegenheid tart. Van sovjet-zijde komt protest op protest en steeds scherper wordt oe toon daarvan. Geregeld verneemt men LISSE. Uitsla# van de gehouden levei^ bare veilingen in Holland's Bloenvbol'len- huis in het tijdvak van 21 Sept. tot 28 Sept. '33. Kleine Darwinitulpen. met uitzondering van William Copland', wor den regelmatig elke velling door vlot ver kocht maar lang niet alle soorten. Vroege tulpen zijn moeilijk te verkoopen, vooral La Relnesoorten in de maat boven 11, Hya cAn then verkoop ls stug. De mLr»mum prijs wordt gehandhaafd, maar is schijnbaar een beletsel voor verschillende koopers, die ze noodig hebben om hyacinthen to koopen. Narcissen worden blijkbaar wei nig meer verbruikt. Kleine bollenm akers en uitloopende soorten, alsmede King Al fred, gaan telkens nog weg, maar de an dere soorten zijn schijnbaar over. Crosus- sen. Scilla's dikke Irissen en ander bijgoed- gaan heel vlug van de hand Onderstaande prijzen werden besteed: Enkele vroege tulpen: Artus 12 op 1.40. 11-12 1.— 10-11 0.75. Belle Alliance 1.40 1 10 Brillont Star 1.50 1.10 0.80. Chry- setora 1 50 1.0.90. Couleur Cardinal 1 40 1.05 0.75, Crimson Queen 1 40 1 0 75, Cul liman 1.40 1.— 0.75. Diana 1.45 1.05 0 80. Due de Berlin 1.40 1.10 0.85. Duch do Parma 1.40 1.10 0.90 Fred. Moore 1.40 1. 0.75 Gen de Wet 1.75 1 40 1.10. Gele Prins 1 50 1 10 0.85. Herm, Schlegel 1.40 1,— 0.80 Ibis 1.40 1.10 0.80. Keizenskroon 1.80 1.55 1.30. King o. t. Yellow 1 40 1.15 0.80. La Reine 1.40 1.— 0.75. La Reine max 1.50 1.15 0.80 Mon Tnesor 2.10 1.50 1.30, Pink Beauty 1 65 1.30 Prins v. Oostenrijk 1 40 1 0.75. Prosperity 1.40 1.— 0.75. Rij zende Zon 1.40 1.0.85. Rose Grisdelin 1.40 i._ 0.75. Rose Lulsante 1 40 1.— 0 80. Rose Precose 1.50 1.15 0 80 v. d. Neer 1.40 1 .Verm. Brilliant 1.40 1.10 0.80. Witte Valk 1.75 1.25 Dubbele vroege tulpen: Azalea 1.60 1.10 Couronne d'Or 1.80 1.20. Electra 1.40 1.0 80 Imp. Rubronim 1.75 1 50 1.10. Lu- cretóa 1.40 1.0.80. Mr. v. d. Hoef 1.50 1.10 0.80 Murillo 1.40 1.— 0.75 Peach Blos som 2 60 1.75 1 25. Salvator Rosa 1.50 1. Theeroos 1.40 1.0.85 Titiaan 2.60 2.—. Thournesoll 2.1.75. El Toreador 1.75 1 50. Vuurbaak 1.50 1.15 0 90. Darwin Tulpen: Allard Pierson z.12 op 175, z.11-12 1.15. z. 10-11 0 90. Anton Roo- zen 1 0.70 0 60. Bar. de ia Tonnaye 0 90 0 75 0 60. Bartigon 0.90 0 60 0.55. Blue Ama- ble 0.90 0.75 0 70, Centenaire 0.90 0.70 0.60. Olara Butt 0.90 0.65 0 55. Dream 0.90 0.70 Fame. Sanders 0.90 0.70 0.60. Gretchen 0 90 0.70 0.60. La Candeur 1.20 0.85 La Fiancé 0.90 0.70 0 60. La Tullpe Noire 1. 0 80 0.70. Lc Notre 0.95 0.75 0.60. Mad. Krclage 0,90 0.65 0.55. Philip de Oomml- nett 0.90 0 70 0.65. Pride of Haarlem 0.90 0 65 0.50. Princess Elisabeth 0.90 0.70 0 60. Prof. Rauwenhoff 0.90 0.70 0 60. Rev. Ew- bank 0 90 0.70 0.60. Rol d'sland 0.90 0.65 0.55. The Sultan 0.90 0.75 0.65. Victolre d'Oliviere 1.— 0.70 0 60. W.m. Copland 0 90 0 65 0.50, Wm, Pitt 0.90 0.70 0,55. Enkele late tulpen: Caledonia z. 12 op Z. 11-12 0 80 z. 10-11 0.60 Cesn. Lutea 1.10 0 80 0 60. Id. Rosea 0.90 0.70 0 60 Inglesc. Pink 090 0.75 0.65. Inglesc Yellow 090 0.75 0.60 La Candeur 0.90 0 60. La Mer- veille 0 90 0.70 0.60 Mrs. Moon 1.25 0 80. Orange King 1.0.75 Picoté 0,80 0.60. Narcissen: Bic. Empress 1 125 II 0.70 rond 0 50. Id. Victoria best 1 25 0.80 0 60. En. Emperor 1.15 0.70 0.50. King Alfred best 1.50 0 80 0.60. Id. Mad. de Graaf 1.50 1.— 1.—. Id. Princeps best 1.— 0.60 0 50. Id». Spring Glory 1.25 0.60 0.50. Id. v. Wave- ren's Giant 1.75 1.25 Barrii Conspicuus 0.60 0 40. Id. Lady Moore 1.25 0.80 0 60. Id. Red. Beacon 1.25 0.80 0.60. Inc. Sir Wat- kin 1 20 0 65 0.50. LeedsAi Queen o.t. North 0 40 Id. White Lady 1.05 0.65 Poe tiicus gewoon 0.70 0.40 Poet. Glory of Lisse 1.0.75 0.50. Id. Horace 0.80 0.50 Id. Ornatus 0.80 0.50 Dn. Albo Pleno 1.Id. Cheerfulness 0 80 0.60 Id. Von Stem 1.50 0.75 Poet. Elvira 1.10 0.70 Id. Laurens Koster 0.80 0.50 Diversen: Croc. Purperea z. 11 op 2.z. 10 1 50. z. 9 0 80. z. 8 0.50. Core. King o.t. White z. 10 1.Core, Mont Blanc z. 9 0 75 z. 8 0.50. Core, Geel 12 op 0 60. z. 11 0 50. z. 10 0.40 Crocus in soorten z. 8 0.45 z. 7 0.35. z. 6 025. Anem. the Caen best 110. Id. Umbellatum 20 op 2.29. z. 18 op 150. Freesia's 0 60. Frittalarla z. 7 0 75. z. 6 0 40. Ervk. Galanthtus z. 6 0.75 z. 5 0.50. Scilla Siberica z 8 1.z. 7-8 0.60 Ohiono- doxa 0.25 Iris White Excelsior z. 8 op 0.95 z. 7-8 0 50 6-7 0 30. Iris Imperator z. 9 op 1.z 8 0 50. 7-8 0.10. Id Wedgwood z. 10 op 150. z 9 0.85 Id. David Bless z. 8 0 40, z. 7 0.20 Id. Dr. Haeringh z. 7 0.25. Id. Hart Nibrig z. 8 op 0.50. 7-8 0.25. Id Yel low Queen 7 op 0 70. 6-7 0 20 Id. King o. t Blue z. 6 op 0.40 z. 5 0.20. Hyacrnthen: De gevraagde soorten wer den tegen minimumprijzen verkocht. 1 0c li dnsn. tuJL xhJurtAiuj) OOKH (Li LZt.elai tiadl. <yrrx ti paWUJüm I thans berichten oveT het concentreeren van Russische troepen aan de grenzen van Mandsjoekwo, uitgerust met 't modernste wapentuig, terwijl Japan zelfs officieel zijn bewapening verdedigt met het wijzen daarop.... Men voelt, dat men daar bezig is weg te glijden ln de richting van oor log Onwillekeurig vraagt men zich at of de sovjets zich in Europa de handen hebben vrij gemaakt door alle verdragen van non agressie met de buurstaten en de bijzonder goede yerstandhouding met P.olen!,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13