Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 29 September 1933 Burgerlijke Stand v. Leiden KERK- EN SCHOOLNIEUWS KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJBERICHTEN. niet worden terugontvangen, hoewel de omstandigheden voor de gesteunden ïoo zeer verbeterden, dat de nakoming van de beloften geen onoverkomelijkheid zou ge weest zl]n. Een herinnering aan de vol doening van de verplichtingen wekt dan wel eens verontwaardiging, ja zelfs grof heid op en de voormalige dankbaren ont zien zich niet hun ontevredenheid te toonen! Zij vergeten, dat ten gevoige van hun ergerlijke niet-nakoming van hun be loften in hooge mate belangen van an deren worden geschaad, wijl ondersteu ning van soms meer dringende crislsge- vailen alsdan door gebrek aan fondsen bij kans onmogelijk wordt gemaakt. Werd ln het verslag uitgebracht ter ver gadering van 7 Juni JL medegedeeld, dat ons kassaldo van September 1932 ad f. 2293.— was teruggeloopen tot even 1. 990.—, tijdens de zomermaanden is dat een weinig hersted en op 10 September J1. bedroeg ons saldo weer f. 1416.19. De wekelijksche collecte toch, die van 17 Februari tot op 1 Juni 1933 nog gemid deld f. 70.— per week opbracht, liep in de 15 weken tot op 8 September terug tot ge middeld f- 56.80, bijna slechts de helft van de opbrengst in 1932. Daarom moet het zoo uitzonderlijk op prijs worden gesteld, dat hoewel slechts twee dagen te voren daartoe aangezocht, Mevr. Roosen zich er voorspande op Ko ningsverjaardag speldjes ten bate van ons Comité te doen verkoopen, waarvan de op brengst van f. 67.— ons werk zoo goed ten stade zal komen. Mevr. Roosen en de haar terzijde gestaan hebbende verkoopsters zij hier uit ons aller naam onzen besten dank betuigd. Een goed begin ls het halve werk en lk meen daarom ons gelukkig te kunnen prij zen Mevrouw Roosen welwillend bereid te hebben gevonden om, nu onze ijverige Pen- ningmeesteresse Mevr. Timmermans ge meend heeft haar taak te moeten neer leggen, de leiding van de wekelijksche collecte op zich te nemen. Moge Mevr. Roosen van het dertigtal dames, die week in week uit, weer en wind en andere onaangenaamheden trotseeren, denzelfden onvermoeiden steun blijven ontvangen bij de wekelijksche collecte als Mevr. Timmermans genoot- Dringend wordt op alle ingezetenen, ook de minver mogenden een beroep gedaan, om voort te gaan leder naar vermogen wekelijks hun bijdragen te offeren. Moge de van 411 October door het Na- tionaal-Crisiscomité te houden open- schaal collecte aller medewerking onder vinden! Mevrouw Heertjes deelde naar aanlei ding van de ln dit verslag ondervonden teleurstellingen een en ander mede van haar ondervinding tijdens de wekelijksche collecte, zich bepalende tot eenlge ver keerde voorstellingen welke ln zoo menig opzicht tot nadeelige gevolgen leiden De voorzitter verstrekte daarop afdoen de toelichtingen omtrent den waren toe stand. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van het financieele beheer en het rapport van den accountant (reeds door ons ver meld). De burgemeester verzocht nog eenlge nadere verklaringen omtrent het terug betalen van verleende voorschotten waar na de heer Kortmann nog eens het eigen lijke doel van het C.C. naar voren bracht. Vervolgens werd aan de orde gesteld: Verkiezing van een bestuurslid in de vaca ture ontstaan door het bedanken van mevr. C. TimmermansSparnaay. In een gloedvolle rede heeft de voorzitter het af tredend bestuurslid toegesproken en haar hartelijk dank gezegd voor haar onver moeide opgewektheid en haar arbeid in het bestuur en voor haar betoond mede gevoel met de menschen die met het C.C. in contact zijn gekomen. Als bewijs van erkentelijkheid overhan digde spr. namens het bestuur haar een prachtigen bloemenmand. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester en dankte mevr. Timmer mans voor haar betoonde arbeidslust aan hen, die door deze benarde tijdsomstan digheden in minder gunstige positie ver- keeren. Hierna werd tot stemming overgegaan. In de vacature werd gekozen mevr. Wichers RollandetTouw De voorzitter bracht verslag uit van da gehouden besprekingen met het Nat. Cd Comité te Den Haag, over steunverleeninfc aan kleine kweekers. Mevrouw Roozen hield oen hoogst errv- stig pleidooi voor de wekelijksche collecte, gezlon de minder gunstige uitkomsten én ondervindingen van de laatste weken. Bij de rondvraag zeide de burgemeester dat de afd. Oegstgeest van het Nat. Cr. Comité een belangrijk deel vervult van aanvullende armenzorg en dit doet met een accuratesse, welke zeer te loven ls. Namens het gemeentebestuur bracht spr. het bestuur hartelijk dank voor de véle moeiten en zorgen hieraan besteedt. De voorzitter dankte wederkeerig de burgemeester en het gemeentebestuur voor hun onmisbare medewerking. Aan het einde bracht de voorzitter in bespreking het op de vorige algemeene vergadering gedane voorstel door den heer Rollandet: n.l. het Jaarlijksche aftreden van 2 be stuursleden. Do burgemeester sprak zich hiertegen sterk uit, daar dit leder jaar een zeer groote afbreuk kan veroorzaken op de voor ieder bestuurslid apart Ingewikkelde ar beid ln het belang van steunbehoevenden. De heer Kortmann achtte de samenstel ling van het bestuur een kwestie van ver trouwen en stelde voor, dat de vergadering zich uitspreekt tegen het voorstel Rol landet. Met alg. st. werd dit voorstel aan genomen. Hierna volgde sluiting met dank voor de opkomst. 0 SASSENHEIM. Verkooping. Ten overstaan van Notaris Wachter al hier had in het hotel „Het Bruine Paard" de verkoop bij afslag plaats van het woon huis Derde Engelschelaan No. 2 te Voor hout, groot 86 aren 10 centlaren; in bod op f.4050.— toegewezen aan den heer J. K. Heijl te Warmond. Eenlge perceelen Bloembollenland aan den Engelschenlaan te Voorhout, toegewe zen vjor f 17.600 non den heer W v d. Laan q.q. aldaar. Perceelen aan dienzelfden laan, toege wezen voor f. 3450 aan den heer W. v. d. Laan q.q. te Voorhout. VALKENBURG. Brandweerdemonstrmtie. Onze gemeente heeft een overeenkomst met Katwijk betreffende de brandblusch- mlddelen. Met de motorspuit heeft Katwijk hier gedemonstreerd. B. en W. van Katwijk en Valkenburg waren hierbij aanwezig. Men heeft de toren onderhanden genomen, waarbij bleek, dat men met twee stralen de spits bereikte: met één straal de haan! De demonstratie had een vlot verloop. De jeugdige B. I. had bij het springen over een paaltje het ongeluk te vallen. Met de arm onder 't lichaam kwam hij zoo neer dat deze brak. Ds. Hueting van Katwijk a. d. Rijn heeft de arm gespalkt en achtte overbrenging naar het Ac. Ziekenhuis noo- dig. 0 VEUR—LEIDSCHENDAM. De afd. der Soc. Dem. Vrouwenclub had in hotel „De Zwaan" een kinder feest georganiseerd, dat door 71 kinderen en eenige ouders bezocht was. Medewerking verleende de heer Vroege uit Rotterdam met zijn poppenkast en de jongeheer L. Sandbergcn met zijn har- monika. In de pauze kregen de kinderen ver snaperingen en werden eenige liedjes ge zongen. Er is op dezen geanlmeerdcn mid dag veel gelachen! VEUR. Vergadering der S.-D. Vrouwenclub. De afdeeling der So.-Dem. Vrouwenclub hield een openbare vergadering in Hotel „De Zwaan", welke uitstekend bezocht was De voorzitster heet allen welkom. Spreek ster was Mevr. Adrf Pomper uit Rotterdam De Arbeiderszangvereen. „Morgenrood" verleende haar medewerking, terwijl mev- vrouw Recourt uit den Haag declameerde. Spr. wees er op. dat er veel machten zijn die de arbeidersklasse bedreigen; de vrouw heeft de zwaarste taak bij de werkloosheid Zij kan zich voorstellen, dat de jeugd denkt dat in deze maatschappij aan hun arbeidskracht geen behoefte meer zal zijn, en omdat 't fascisme veel belooft zich daar toe wendt- Maar tusschen beloven en doen is groot verschil. Ook in de Troonrede wordt veel beloofd. Groote werken zullen worden uitgevoerd, maar wanneer staat er niet bij. Dezen winter verwacht spr. er nog niet veel van. Zij wees op de toestand ln Duitschland. Hieruit leeren wij, dat vrijheid voor de arbeiders het hoogste goed ls! Wij zijn misschien de eenige partij die voor de de mocratie pal zal blijven staan! Op voor arbeid, vrijheid en brood, besloot zij. De voorzitster deelde mede dat de afd nu telt 42 vrouwen en 41 mannen. Hier na sloot zij deze goed geslaagde vergade ring. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam onder lei ding van burgemeester Keyzer in openbare zitting bijeen. Na ingekomen stukken vraagt de heer Schrader of het bekend is. dat de goedkeu ring van het uitbreidingsplan, nu dit ver daagd ls, lang zal uitblijven De voorzitter ls bereid deze zaak in den Haag te bespreken. Voorstel tot Intrekking raadsbesluit tot wijziging gemeentebegrooting 1933 1 grati ficatie 2 ambtenaren ter secretari bij ge legenheid 12V!-Jarig ambtsjubileum) dit besluit is door Ged. Staten niet goedge keurd, wordt z. h. st. aangenomen Voorstel tot wijziging raadsbesluit tot wijziging gemeentebegrooting 1932 wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel n. a v. adres van 't bestuur der R.K. vereeniging tot bevordering van op voeding en onderwijs t. b. van den land en tuinbouwenden stand in deze gemeente. De heer Koerts vraagt, of deze cursus zoo een groot belang is voor onze gemeente. De voorzitter: Het is vooral thans beter dat de Meisjes een opleiding krijgon tot goede huisvrouw dan dat zij moderne talen etc. leeren. Zelfs uit Zoetermeer-Zegwaard zijn aanvragen om toelating ingekomen, elke onderwijsaanvraag zal steeds spr.'s steun genieten. Onze gemeente ls gekozen als centrum voor de omliggende plaatsen- Wethouder de Koning zegt dat het to taal aantal leerlingen 20 bedraagt; er zijn er momenteel 16. Na aftrek van de In komsten zullen de kosten voor onze ge meente circa f. 150.— bedragen. Z. h. st. wordt het voorstel aangenomen. Voorstellen: a. tot vaststelling van oen rioolplan; b, 1. v- m. de uitvoering van werkzaamheden tot verbetering van den Voorburgschenweg. den Veurschenstraat- weg en de St. Willebrordusstraal. De heer Koerts vindt 't plan schitterend, doch er bestaat nog geen zekerheid dat men zich kan aansluiten op 't Haagsche net. De heer Schrader sluit zioh aan bij den heer Koerts. nog geen Jaar geleden heeft de raad de wonschelijkheld uitge sproken of 't plan is er reeds, daarvoor komt den ontwerper f Gem-opzichter) hulde toe. De beste oplossing ls zoolang geen zekerheid bestaat van aansluiting bij den Haag, slechts die deelen uit te voeren, welke noodlg zijn. De voorzitter zegt dat elk plan voor her ziening vatbaar is. Na uitvoerige discussies wordt het voorste z. h. st aangenomen. Aanbieding gemeentebegrooting 1934. Tot leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Schrader R K„ Kranenburg A.-R. en Zuldwljk R.K. Vraag Zuldwljk Inzake handelingen ge pleegd bij 't vervoer en aanbesteding van zand, waarbij z.i. de laagste inschrijver is bevoordeeld- Na geheime zitting wordt het punt: de verbetering van den Veurschen straatweg, Voorburgschenweg en St. Wil- lebrordusstraat aangenomen. Hierna sluiting. VOORHOUT Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. P. v. Dongen, j.m. 30 jaar en E. M. v. d. Hulst, j.d. 22 jaar. Loop der Bevolking. Vertrokken Tb. C. A. M. Goemans, naar Haarlem: M v. Maaren, naar Den Haag: W. J. Jacobs, naar Arnhem: A den Hartog. naar Utrecht; M. de Lange en gcz., naar Katwijk; J. J. A. L. Haeren, naar Sassen- beim; P. Tetteroo, naar Leiden; F. Ver- XIII. TOEN HET OORLOG WAS. Amsterdam is eigenlijk bewoond door con aantal volksstammen cn het woord Amsterdammer is 'n verzamelwoord, zooals Amerikaan dat is. Wanneer ik spreek van volksstammen, bedoel ik notf niet zoo zeer, dat er veel Friezen, Groningers, Limbur gers en bovenal voel Duitschers wonen, want al mogen die ©enig groepsverband behouden hebben, dit komt alleen tot uit drukking in het verecnigingslcven; overi gens leven de leden verspreid cn gaan in de massa op. Neen, de volksstammen zijn de Joden, de Kattenburgers, do Jordaners, de Ridder- straters, schoon de Ridderstraat pas is afgebroken; dat zijn dus bewoners van be paalde stadsgedeelten en daar vestigen zich niet zoo gauw andere Amsterdammers of niet-Amsterdammers. Die luitjes wonen daar van ouder op ouder en hebben zoo n beetjo 'n ciaen leefwijze; ze kennen elkaar zijn aan elkaar verwant cn vormen zoo doende een groote familie, dit nu niet al te eng gonomen. Zooals in elke goede familie is er natuur lijk de noodige ruzie, maar de saamhoorlg- hcid komt boven, als ©en vijand nadert en omdat het meestal geen eerste klas families zijn, is er nogal eens conflict met do politie en deze ondervindt dan terdege, aat er saamhoorigheid bestaat. Heeft de recherche in de Jordaan iets te zoeken, dan zijn de stillen al gauw gesignaleerd en ieder is er op uit de gc- zochten aan het speurend oog te onttrek ken. Wordt een Kattenburger voor dronken schap opgepikt, dan zijn er bereidwillige handen genoeg om hem aan do agenten te ontrukken, als gemeend wordt, dat die arrestatie overbodig is. Het ligt voor de hand, det het Juist in die buurten gemakkelijk tot relletjes komt en dat die relletjes een oproerig karakter aannemen, wanneer er omstandigheden zijn, die de gemoederen in beweging hebben gebracht; politieke ondergrond hebben zc gewoonlijk niet, maar er zijn natuurlijk wel extremisten, die trachten uit het geval munt te slaan. Toen het oorlog was, waren die bizondere omstandigheden aanwezig. Zo weten het: het begon te nijpen met de voedselvoor ziening: wie niet de middelen had om zich tegen dik geld wat beters aan te schaffen, moest genoegen nemen met witvleuzige aardappelen, eenheidsworst, s!echte rijst on een bescheiden kwantum brood en daar onze Kattenburgers niet tot de best ge situeerden behoorden, was het op de ei landen, zooals hun kwartier gewoonlijk genoemd wordt, allesbehalve vetpot. En daar waren in hun onmiddellijke nabijheid op het spoorwegemplacement wagons vol goede aardappelen en niet ver vandaar was het slachthuis. Het begon over de aardappelen; in de familie was men het er over eens, dat die rantsoeneering niet in orde was en men be sloot aardappelen te halen tegen geld werd er gezegd en spoedig rulrten troe pen vrouwen met zakken en manden naar den nabijen aardappelvoorraad. De paar agenten, die er bij stonden, werden zenuw achtig, wisten niet wat te doen, vroegen orders aan zenuwachtige superieuren, die ook orders vroegen cn ten slotte kwam van hoogere hand de beslissing, dat er aardappelen verkocht mochten worden, waarmee de politie belast werd. Nu, dat werd wat; daar was niet goed orde onder te houden, maar in allo gevalle: de wa- Sons aardappelen raakten leeg, maar fk urf niet to zeggen, dat de betaling even vlot verliep als de proviandecring; op *t laatst graaide ioder maar, wat hij kon krijgen. Maar er werd ten minste niet vaot cn echtgcn., naar Haarlemmermeer; A. L. Oudshoorn, naar Katwijk; M. M. Renicrs, naar Zevenbergen; J. N. Zuurbier, naar Egmond-Binnen; L. Scheepmaker, nanr Lisse; B D. do Bruin, naar Amster dam; J. Hoogcrvor6t, naar Sassenheim; F. H. v. d. Berg, naar Lisse; B. A. .de Haas naar Amsterdam; B. J. Buschman, naar Noordwijk; W. C. v. d. Burg, naar Haar lemmermeer; Th. M. v. Werkhoven, naar Arnhem; C. Cornelisse en cchtgen., naar Hillcgom; M. H. Hekker, naar Noordwijkcr- hout; E. T. Göke, naar Oegstgeest; G. A. Joosten, Borgen (L.). Gevestigd: J. H. Schaeffcrs, van Hel mond; M. E. Rooswinkel, van Bolsward; M. C. Wijsman, van Wassenaar: G. Netjes cn gezin, van Kampen; F. M. Weber, van Sassenheim; A. J. ff. de Swart, van Hulj- bergen; J. C. A. Bosdriesz, van Amster dam; C. H. A. Frankcnmolen, van Maarn; B. Verberg, van Lelden; M. M. v. Aarnhem, van Jutphaas; H. J. v. Rijn, van Utrecht; L. J. Beuk, van Noordwijk; J. P. Hendrik, van Nijmegen. J. P. Terwindt, van Neder- weer; A. v. Dorp, van Hoorn; C. Th. C. Hcuzen, van Leiden. ZEVENHOVEN. Op 12 Oct. zal de Bijz. Vrijw Land storm zijn jaarlljksche propagandaavond geven. Tot het geven van godsdienstonder wijs bij de Geref. Kerk alhier is aange steld ds. D Warnink van Ter Aar. In plaats van ds. H Moolhuiaen van Aarlan- derveen, die bedankte. ZOETERWOUDE. De Gemeentebegrooting 1934. De door B en W. opgemaakte gemeente begrooting voor den dienst 1934 luidt als volgt: Gewone dienst ontvangsten en uit gaven 1. 140.198.31, kapltaaldlenst ont vangsten f. 2.846.38 en uitgaven f. 2229,16. De begrooting van het waterleidingbedrijf voor 1934 sluit ln den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven met f. 15.58535 en in den kapltaaldlenst ln ontvangsten en uitgaven met f. 11.298.97. Er behoeft geen belastingverhooglng plaats te hebber.! Mej. Hulsbos—Westhuls heeft bedankt als schoolschoonmaakster der gemeente, zulks met ingang van 1 October a .a. gevochten, want de agenten zetten oen goed gezicht bij een kwaad spel en stegen in dc gunst der Kattenburgers. Dergelijke gevalletjes hebben echter ver der strekkende gevolgen, want voor Kat tenburg was dit een overwinning op het openbaar gezag en zo voelden den teugel los hangen. Lr kwamen meer liefhebbers voor aardappelen en één hoefde maar een stootje te geven, daar had Je 't lieve leven aan den gang. Pakhuizen werden opengebroken en leeggehaald; na de aard appelen kwamen grutterswaren en wat verder voor de hand lag, aan do beurt; wagens, die vlccsch vervoerden, werden bestormd en halve varkens weggesleept; schuiten met aardappelen werden gebom bardeerd cn als do bemanning het veego lijf ging bergen, werden de schuiten leeg gestolen: Kattenburg was in oproer. Toen schrikten ae autoriteiten op en werden er militairen gerequireerd: infan terie en maréchaussee te paard en die schoten tenslotte en Joegen met de paarden door de straten, waartegen Kattenburg zich wel even te weer stelde door terug to schieten en met steencn te gooien, maar de militairen bezetten de strategische pun ten en de Kattenburgers bleven maar liovcr buiten het bereik der kogels. Ik had het zeldzame voorrecht naar Kattenburg te mogen trekken, toen het oproer begon; aanvankelijk was daar een collega voor aangewezen, die zoo onvoor zichtig was er in een taxi heen te rijden, maar de taxi werd aangehouden en hij eruit getrokken; gelukkig kwam hij er heelhuids af, al verspeelde hij het toeken zijner waardigheid. Ik ging maar liever te voet en vond de zaak al in staat van beleg, maar daarom was 't nog niet rustig; er zat nog dreiging genoeg in de lucht; de lantaarns waren vernield en in het donker werd er nog wel geschoten of steenen van boven geworpen, zoodat do patrouilles maar niet te haastig de donkere nauwe straten ingingen. 't Mooitste kwam echter nog, toon do eerste drukte over was en de bowaking verminderd, want toen trokken er s nachts stilletjes groepjes op uit; je hoorde glas rinkelen en een winkel werd bestormd of een pakhuisje, nadat de deur was opengebroken. Kwamen op het gerucht militairen of agenten aangesneld, dan zag je vluchtende schimmen, die snel verdwe nen, want ze sluiten daar als regel de buitendeuren niet en ieder had zich dus dra geborgen. Dat werd zoo'n spelletje van kat en muis, dat me slecht aanstond, want een dader kregen ze nooit te pakken en dio plunderzucht veroorzaakte aardig wat schade. Ik besloot toen maar eens te doen wat je eigenlijk bij eiken diefstal doet, namelijk het gestolen goed opsporen on daar had den ze niet op gerekend. Ik ging dus overdag met een stel rechercheurs huis aan huis, waar ik dacht, dat wat loos was en deed huiszoekingen, waarbij mij aard appelen, spek en andere artikelen in han den vielen en de huismoeders werden met de artikelen meegenomen en op het bureau in arrest gesteld. Dat ging als een loo pend vuurtje rond en ik kreeg anonieme briefjes, die aanwijzingen gaven waar nog wat te grijpen viel en dan kwamen meer juffrouwen do bevolking van het bureau versterken, zoodat ik er eindelijk een dertig had. Heel regelmatig werden die voor dief stal vervolgd en ik liet ze eerst na veel bidden en smeeken voorloopig op vrije voeten, een paar van de ergsten gijzelaars houdende. En toen zag je het wonderlijke gebeuren, dat er in den nacht hier en daar een sluipende zijn huls uitkwam om snel naar de gracht te loopen en er een teveel aan levensmiddelen in te gooien, maar met dc rampasserij was 't gedaan. Voor jagende maréchaussóes en dravende agenten met de sabel in de vuist hadden dc Kattenburgers niet van de roofpartijen afgezien; het was veeleer een opwindende sport om gauw wat te gaan gappen en dan een goed heenkomen to zoeken, wat niet zoo moeilijk was, want elk huis diende voor toevlucht en de achtervolgers kwa men net te laat, maar toen de commissaris kwam met zijn rechercheurs als de wre kende gerechtigheid, teen was ontsnappen niet mogelijk. Eens kwamen wij in een woning, waar zich onder meer een jongeman bevond van een vijf en twintig jaar; hij was dienst plichtig, maar met verlof en had, zooals toen het geval was, zijn geweer thuis, een maatregel, dien ik niet bovenmatig kan aanprijzen. Aanvankelijk bepaalde zijn protest zich tot woorden, zooals bij velen het geval was en dit protest gold niet zoozeer de huis zoeking, want oen Kattenburger vindt, dat een commissaris alleszins het recht heeft om in zijn huis te komen, maar de regee ring had het gedaan, die den menschen geen eten gaf. Ik trachtte hem aan het verstand te brengen, dat de gestolen levens middelen niet van de regeering waren, maar toebehoorden aan menschen, die 't zelf ook niet breed hadden en onderwijl diepten wij onder hot bed oen zakje aard appelen op, terwijl wij de moeder be duidden, dat zij zich daarover moest ver antwoorden. Toen wierp hij zich op als een goed zoon en zijn geweer te voorschijn halende, reikte hij het mij toe en de pose aan nemende van den bekenden Leidschen bur gemeester, die zijn lichaam aanbood, toen de menschen eten vroegen, rukte hij zijn boezeroen los en zijn ontbloote borst too- nende, schreeuwde hij: „Schiet mc maar dood; 't kan me niets schelen'. Zijn moe der en andere familieleden vielen hem op het lijf, geroerd door dit blijk van zelfopofferende liefde en hij ging worstelen om los te komen, overtuigd, dat lk hem niet temidden van het kluwen zou kunnen doodschieten. „Schei nu maar uit met die aanstellerij", zei ik, „je weet heel goed, dat niemand je hier mag doodschieten". Ik zette hot geweer in den hoek en de familie bracht hem door de omstrengeling in staat van machteloosheid, waarop hij bedaarde en ging zitten, maar een beau geste was het toch geweest. Zoo luwde de beweging snel en Katten burg kreeg zijn gewone aanzien. De justitie was later zeer clement en de roovende juffrouwen kwamen er met weinig of geen straf af, wat heel juist gezien was. i R. geboren. I Agatha Jaeoba Martha, dr. Tan J. v. I Went en a. S. K. Sauerweln Antonie Lambertus, zn. van A. L. Decgonaars en W. O. Oudshoorn. ONDERTROUWD: J. de Mooij, Jm. 27 J. en J. C. Teleng, jd. 29 j. o. Wlellnga, jm. 28 J. en C. de Bruin. Jd. 25 J. GEHUWD- G. DorgeJo, wedn. cn G. de Jong. jd. o OVERLEDEN. D. v. d. BogaardBlemans, wede. 82 J. J. F PanderHelnecken, wede. 80 J. A. Stutj, m. 54 J. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Bierum, U. P. Okketl te Eexta; naar Vreeswijk, N. Warmoltz Jr. te Garderen. Bedankt: Voor Rouveen, E. Schimmel td Amelde. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Middelburg. J. van Herkserl te Ermelo en A. Wijngaarden te Bedum. NIEUWE UITGAVEN. J. B. Wolters' Ultg. MIJ.. Groningen. Dr. G. Schllperoort: ,Le eommergant dans la llttérature francalse du moyen &ge (caractère, vie position sociale). Prijs f 3.50 met prospectus. Als No. 13 ln de serie .JJuitsche Ver- keorsboekjes" heeft de „Relchsbahnzen- trale filer den Deutschen Relsevorkehr" een met tal van foto's verlucht boekje uit gegeven „Winter ln Duitschland". Het ls op aanvrage bil de R.D.V. Parklaan 28, Rot terdam, kosteloos verkrijgbaar. Uuï auZc li "haJtvuixÊji AtuÜGm. dnjn. IsdLut a/ndt*.. J «Lui orunoocL^ dit ILuy ta Bmjjjh/ru IJMUIDEN. 20 Sept. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.60—0.40, Tongen per K.G. f. 1.25—0.65, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 15.50-2.25, Schar f. 6-1.80, Rog gen per 20 stuks f.9—3.90, Vlecten per stuk f. 0.49, Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 20-17.50, Klelnmiddel Schel visch f. 11.50—7, Kleine Schelvisch f.6.10 —3.60, Kabeljauw per kist van 125 KG. 1.37.50—28, Gullen per kist van 50 K.G. f. 10-2.30, Wijting f. 2.65-0.60, Makreel f. 11-8. Aangevoerd 54 lasten versdhe haring door de KW. 5. Prijs f. 4.90—4.10 per kist. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 72 met 1. 1545, IJM. 48 mot 1.1470 en do drijters: LT 655 met f. 492, KY 16 met f.596 versche haring; de loggers: KW. 5 met f. 254, RO. 1 met f.649. Praairapport Hr Ms. „Vtilcanus." 27 September. Op 53 gr. 58, 5" tot 54 gr. 5' Nbr. en 1 gr. 57' tot 3 gr. 28' OL SCH 81, 60 kantjes; SCH 35, 145 kantjes;. SCH 102, 30 kantjes; SCH 275, 120 kantjes; SCH 399, 97 kantjes. Praairapport Hr. Ma. „Nautilus." 27 September. Tusschen 55 gr. 2' en 55 gr. 19' Nbr. en 1 gr. 54' en 2 gr. 25' 01. KW 18, 223 kantjes: KW 25, 179 kantjes: KW 32, 60 kantjes; KW 33, 50 kantjes: KW 34. 37 kanljcs, KW 37. nihil; KW 38, 70 kantjes; KW 50, 200 kantjes; KW 70, 200 kantjes; KW 79, 170 kantjes- KW 123, 170 kantjos; KW 151, 170 kantjes; KW 173, 20 kantjes: KW 176, iO'J kantejs; VL 14, 160 kantjes; VL 49, 120 kantejs: VL 73, 275 kantjes; VL 78, 470 kantjes (waarvan 250 steur); VL 85, 25 kantjes- VL 89, 200 kantjes: VL 97, 280 kantjes; VL 103, 110 kantjes; VL 130, 385 kantjes; VL 172 4 kantjes; VL 180. 430 kanties; VL 203, 200 kantjes; VL 205, 18 last- Yru20& l2,0» SCH 5, 141 kanties; SCH. 73, 240 kantjes; SCH 261, 20 kanties; SCH 402, 180 kantjes; GDY 211, 68 kantjes. 8—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7