EIN MANN MIT HERZ" 745fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 September 1933 Vierde Blad No. 22556 De brand in het Rijksdaggebouw. HET PROCES TE LEIPZIG. „DE MARATHON- LOOPER" Prijsvraag N.C.C. Koop vast een crisis-briefkaart voor Dinsdagavond 1500 prijzen FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. HET VERDERE GETUIGENVERHOOR In aansluiting op ons verslag van gis teren het volgende: Zachow vertelde van onlusten in de Son- nenallee, waar S-A.-lieden verscheidenen Reichsbannerleden en Communisten de drie pijlen en het Roode Front-insigne hadden afgerukt. Van der Lubbe wilde er dadelijk heengaan. Zachow vertelde ech ter, dat dit reeds 's avonds gebeurd was. Nu begon Van der Lubbe te vertellen, dat hij op het bureau voor maatschappelijken steun was geweest en dat hij zich toegang tot den chef had verschaft door zijn voet tusschen de deur te zetten. In het verdere verloop van het gesprek, zelde Binge: „Nu is het juiste oogenblik voor een revolutie." Zachow zelde: „Wij moeten alles in brand steken, in de eerste plaats de open bare gebouwen." Binge was van meening, dat men ben zine over de S.A.-lieden moest gieten en hen in brand steken. Van der Lubbe antwoordde in gebroken Dultsch: „Dat moest maar gebeuren." Van der Lubbe noemde zich in den loop van het gesprek communist en had daarbij ook zijn papieren te voorschijn gehaald, waaronder een rood boekje, dat getuige voor een partijboekje had gehouden. Van der Lubbe had toen ook gevraagd waar de Communistische Centrale was en werd door Binge en Zachow mee naar Schlaffke genomen. Van der Lubbe had verteld, dat hij al overal geweest was, in het bijzonder in Moskou, Boedapest en in Frankrijk, om de communistische beweging te bestu- deeren. President: „Heeft hij ook erover gespro ken, dat men tegenactie moest voeren en heeft hij op de Russische revolutie ge wezen?" Getuige: „Ja, hij zei, dat niet langer ge wacht mocht worden en dat thans revo lutie moest worden gemaakt. Het was nog niet te laat. Thans moest men met branden beginnen. Zachow had daarop tegen Binge gezegd, dat moest worden be gonnen met openbare gebouwen, bijv. de electriciteitscentrale, het Slot en den Rijksdag. Dat alles had Van der Lubbe verstaan'en met groote belangstelling ge volgd. Hij had zich in het gesprek gemengd en naar aanleiding van zijn vraag, of hij dan niet mee kon doen, had Zachow Binge aangestooten en tegen hem gezegd: „Die iongen is goed, dien kunnen we gebrui ken". Dr. Werner: „Aan het slot van het ge sprek heeft de getuige verklaard: „Hef wordt toch niets. Jij bent toch bang voor je huid". Heeft daarop iemand iets ge antwoord?" Getuige: „Misschien heeft iemand wel gezegd: „Jij bent precies zoo'i» lafbek", en in dit verband heeft ook Binge gezegd, dat wanneer ze allemaal zoo dachten, men niets zou bereiken. Men zou wel zien wat er zou gebeuren." Hier vraagt de beklaagde Torgler het woord en wil van getuige weten, tot welke partij hij op het eind van Februari behoorde. Getuige: „Ik was lid van de Dultsch- Nationale Volkspartij." Op vragen van de verdedigers dr. Pfeif fer en dr. Sack verklaart de getuige, dat Van der Lubbe beslist naar de Commu nistische Centrale had gevraagd, dat hij het gesprek niet als een afspraak met be paalde bedoelingen, doch meer als een zeer opgewonden discussie had beschouwd en dat het meer vJn Zachow en Blnge dan van Van der Lubbe uitging. De beklaagde Dimitrof wil weten, sedert wanneer de getuige lid van de Duitsch- Nationale Volkspartij was. Dit was het geval sedert 1928. Tot Fe bruari is hij lid van deze partij gebleven. Functionnaris was hij niet. De vraag of getuige lid van een vakbond was, wordt door den president niet toe gestaan. Dan wordt de arbeider Zachow gehoord. President: Bent u communist?" Zachow: „Neen". President: „Bent u communist geweest'" Zachow: „Ja, maar niet in de partij. Iemand wilde mij voordragen als lid van de R.V.O. Ik kreeg een formulier en zou lid worden. Ik gaf hem echter 20 pfennig en zei tegen hem: „Hier kanste dir'ne Molle fuer kaufen". President: „Hebt u zich toen als lid der R V.O. beschouwd?" Getuige: „Ik ben toegetreden omdat mij gezegd werd, dat ik dan ander werk zou krijgen, niet uit politieke overtuiging." President: „Hebt u geen oproep gekregen om deel te nemen aan het anti-oorlogs- congres? Dat was toch een communistische bijeenkomst?" Getuige: „Dat kan ik niet zeggen. Ik zei zoo: „Daar ga ik eens heen, omdat daar buitenlanders zijn. Mijn vrouw heeft mij echter met nadruk gezegd: „Je blijft thuis en je gaat me daar niet heen." Ik ben er De bekende regisseur E. A. Dupont heeft voor zijn film ..De Marathonlooper" inder tijd een reis naar Amerika gemaakt, om er authentieke opnamen te maken van de daar gehouden Olympiade, die in deze film verwerkt zijn. Brigitte Helm en Hans Brausewetter hierboven afgebeeld, vertol ken er de hoofdrollen in. Men ziet haar deze week in de rol van een jong, sportief en levendig meisje en doet zich ditmaal dus van een tot nu toe geheel onbekende zijde kennen. „VAN JOU KOMT TOCH NIETS TERECHT" had de wiskundeleeraar tegen Wolf Albach-Retty gezegd.... „Ik wil dan ook gaame bekennen, dal 'k op school buitengewoon lui was", ver telt de jonge Wolf Albach-Retty op zijn openhartige manier. „Ik was een aap van een jongen en op veertienjarigen leeftijd liep ik zielsver genoegd weg van een school in Weenen. om daarna tot mijn leedwezen in een par ticulier instituut gestopt te worden. Een kwajongen, dig niets dan gekko en dwaze streken in zijn hoofd had! De schrik van de leeraren! Het hoofdvak, wiskunde, was mijn zwakste zijde. De stelling van mijnheer Pythagoras maakte niet den minsten indruk op mij. En al de pyra- mides, kegels en kubussen, die mijn knap pere medescholieren zoo voortreffelijk op het bord wisten uit te rekenen, waren voor mij abracadabra. Onze wiskunde leeraar was een zeldzaam goedmoedig typg uit de vorige eeuw. Ongelukkig voor mij kon hij geen orde houden en zijn lessen waren zoo vervelend, dat je er bijna van wegliep. Zoo verzon ik natuurlijk met succes de eene streek na de andere om door de uren heen te geraken. Ik kreeg een neusbloeding men sneed dan met zijn nagel in den duim opdat er een druppeltje bloed uitkwam en be smeerde daarmee zijn neus! Ik klaagde over kiespijn of maakte den stakker dol van zenuwen door 'n blaffend gehoest. Alles hielp; telkens stuurde hij mij naar huis. Doch mijn trucjes waren weldra uitgeput. Ik plaagde den armen man op een echte Jongensmanier en alles had hetzelfde resultaat. Hij vloog woedend op mijn bank af, zijn vinger in zijn mond, wat een heel gekke gewoonte was en brieschte: „Albach er uit!" Reeds na korten tijd was ik zoo vriendelijk, hem die drie traditioneele woorden te besparen. D.w.z. ik ging al vanzelf weg, voordat het mij werd bevolen Ik werd al gauw wat voorzichtiger. Om den ouden leeraar het leven wat gemak kelijker te maken onttrok ik mij geheel aan zijn wiskunde-uren. Daar hadden wij belden voordeel bij en we waren ziels gelukkig. „God zij dank, die lastpost kan nu net zooveel buitenlucht happen als hij wil", zei hij tegen mijn klasgenooten. Dat deed ik echter niet alleen: op een buitengoed van familie bij Weenen klom ik op een paard. Ja, ik ging rijden en be dreef meer dergelijke nuttige zaken. He laas duurde dit geluk niet lang. Men had mij bij den directeur verklikt. Ik kreeg straf. Mijn goede wiskundeleeraar kreeg een uitbrander. Zoo zat ik dus weer op mijn oude plaats en dacht mijn hersens suf hoe ik nu weer het noodlot van de wiskunde-lessen kon ontloopen. Op een morgen kreeg ik een geniaal idee. Onze leeraar komt de klas binnen, kijkt mij met een boozen blik aan. Ik moet voor het bord komen om een wortel te trek ken. Dch dat kan ik niet. Ik kan mij alleen maar moeizaam voorwaarts sleepen. Het lijkt haast, alsof ik leder oogenblik om kan vaHen, Dan een lichte kreet en ik zink bewusteloos in de hoewel niet liefderijk geopende armen van mijn zwaar- beproefden leeraar „Jou brutale, infame vlegel!" brult de oude heer woedend tegen mij. zoodat ik van verbazing direct bij kom uit mijn flauwte. „Je hoeft voor mij geen comedie te spelet.!. Daar heb Je waarachtig geep - -co 8101 Uitgesproken: N V. Baconla, Maatschappij tot Vervaar diging en Exploitatie van Melkproducten en opfokvoeders. Nieuwkoop. R.-c. mr. D. Kaars Sypesteyn. Cur. mr. A. F. v. d. Bosch, Woerden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: P. C. Heemskerk, Hlllegom. ook niet heen geweest, heel beslist niet." Zachow's verklaringen wekken voortdu rend vroolijkheld. HIJ streeft ernaar zijn door anderen bevestigde woorden over de S.A. en over het in brand steken van openbare gebouwen, aan te vechten of te verzwakken en poogt geheel onschuldig te schijnen, •enmaal krijgt hij zelfs een huil bui en verklaart: „Ik heb niet van in brand steken gesproken, daarvan heb ik mijn levenlang niet gesproken." Van der Lubbe's houding trekt de aan dacht. Het ls alsof hij naar aanleiding van getuige's woorden wil beginnen te lachen, doch hij raakt in gesprek met zijn tolk en zwijgt dan weer. De President maakt den getuige erop op merkzaam, dat hij toch bij het verhoor door den rechercheur Marowski in het bijzijn van Panknin had moeten toegeven, dat hij had gesproken over het in brand steken van gebouwen. Zachow ontkent echter zelfs de door hem tijdens het ver hoor afgelegde verklaringen De zitting werd vervolgens verdaagd tot hedenochtend halftlen. talent voor! Van jou komt toch niets te recht!" Wolf Albach-Retty ls ook uit dit insti tuut weggestuurd en op zijn getuigschrift stond: „Wiskunde onvoldoende". MIJ was dolgelukkig. Ten de Jonge kunstenaar later voor het eerst in den schouwburg optrad, ontdekte hij in de voorste rij zijn ouden wiskunde leeraar. Deze applaudlseerde zoo luid, dat zijn handen hem wel pijn moesten doen. Den volgenden morgen kreeg Wolf Albach- Retty een kaartje van hem, dat eindigde met de woorden: „Nu heb je toch comedie voor mij gespeeld en met succes! Je was een ontzettende leerling, maar je bent een uitstekend acteur geworden!" Wolf Albach-Retty speelt in de Ufa- toonfilm „Liebe muss verstanden sein", met Rose Barsony. Hilde Hildebrand en Georg Alexander. Hij ls werkelijk zoo aller aardigst met zijn beminnelijk, vroolijk temperament, met zijn nog zoo jeugdige frischheid, dat zijn oude leeraar zeker weer met pleizier naar hem zal kijken en luisteren VAN 10.000 SOLLICITANTEN, 3*0 UITVERKORENEN! Van de ongeveer 10.000 sollicitanten die zich daarvoor aanmeldden, werden 200 der mooiste en geschiktste meisjes geko zen om in de nieuwe film „Gold-Diggers van 1933" de dansnummers te lllustreerem. Het ls niet onaardig te weten, hoe deze selectie tot stand kwam. Men begon een keus te doen uit het aantal sollicitanten, dat zich bij de verschillende directies der over het geheele land verspreide Warner Bros'-theaters aanmeldde. Candiiaten. die daarvoor Ln aanmerking kwamen, werden naar de studio in Noord Hollywood gedirigeerd alwaar hun aantal, door sorteering en sohrapping van on bruikbare elementen, werd teruggebracht tot 1000. Doze 1000 schoonheden werden nu afge zonderd en aan een screen-proef onder worpen en daarna nog zoodanig geschift, dat er 200 overbleven. Geen enkele maatstaf voor schoonheid werd aangelegd. De meisjes vertegenwoor digden een Ideaal van schoonheid, dat aan iedere verwachting beantwoordde. Onder de uitverkorenen bevinden zich blondines, brunettes en roodharlgen, groo te, zoowA als kleine meisjes, slanke en dikke. Meisjes die opvliegend en zacht van karakter zijn. doch allen meisjes met persoonlijkheid! Zij werden door Busby Berkeley, den bekenden ontwerper en re petitor der dansnummers van „42nd Street" gedrild en getraind, toodat ze de zang- en dansnummers in de perfectie kenden. De meisjes vormen het décor voor de mooie muzieknummers. De hoofdkarakters ln deze film worden uitgebeeld door Warren William, Joan Blondell, Aline MacMahon Ruby Keéler, Dick Powell, Guy-Kibbee.Ncd-Sparks.Giixre Rogers en Robert Agney. De film, geba seerd op een zegeven van Avery Hopwood en voor het witte doek bewerkt door Erwin Gelsey en James Seymour, werd geregis seerd door Mervin Le Roy terwijl de mu ziek en woorden werden gecomponeerd door Warren en IJubln, - - MET f. 29.000 ER VAN DOOR. Voorwaardelijke straf van zes maanden geëischt met een proeftijd van 3 jaar. Gistermiddag werd voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak behandeld tegen den 53-Jarlgen employé van A van de Scheep- vaartvereeniglng „Noord" te Amsterdam, die op 22 Juni J.l. verdween met een bedrag van f. 29 000 dat bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan het personeel van de scheepvaartvereeniging, werkzaam te Zaandam. Van A. was des middags met het geld per vliegtuig van Schiphol naar Parijs gevlo gen. Hij had het voornemen, direct na aan komst aldaar door te vliegen naar Spanje. Daar er echter geen vliegtuig meer ver trok, bleef hij te Parijs, waar hij ln een volkspension overnachtte. Den volgenden morgen merkte hij. dat zijn signalement reeds overal was verspreid. Ijlings vertrok hij per taxi uit Parijs in Noordelijke rich ting. In een dorpje kocht hij een fiets en ging daarmede verder naar België In Duinkerken kreeg hij van een kennis een eendagspas, waarmee hij bij Sluis de Nederlandsche grens passeerde. Hierdoor had hij een paar dagen voorsprong op do politie, die nog steeds in Parijs aan 't zoe ken was en niet vermoedde, dat de ge zochte reeds weer ln het vaderland terug gekeerd was. Per flets ging van A verder, naar Mid delburg. Daar kocht hij drie keukenzout- potten. Deze nam hij mee naar Bergen op Zoom. waar hij het geld ln de potten deed en deze begroef in een bosch in de omge ving. Daama ging hij naar Amsterdam, waar hij zich bij de politie aanmeldde Daar van A de plaatsen, waar hl] de potten had verstopt, zelf bijna niet meer kon terugvinden, duurde het een paar dagen voor de nasporingen der politie ln het bosch succes hadden. Tenslotte werden echter de drie potten opgegraven, waar door het grootste deel van het verdwenen geld weer terecht was. Direct na de ver dwijning van van A. had zijn vrouw in de woning f. 2000 gevonden, welk bedrag ztj de scheepvaartvereeniging ter hand stelde. Bij een huiszoeking vond de politie boven dien nog f. 1500 welk geld van A. voor zijn vlucht ln een bed verstopt had. BIJ de behandeling voor de Rechtbank werd als getuige gehoord de heer van der Laan, commissaris van Politie te Zaandam. Deze verklaarde, dat verdachte aanvanke lijk ontkende doch, later vertelde, waar hij het geld verstopt had. De secretaris van de Scheepvaartvereeni ging „Noord", eveneens als getuige gehoord deelde mede, dat er, nadat al het verstopte geld teruggevonden was, nog een tekoru bleek te zijn van f. 480.welk bedrag door de vrouw van verdachte is bijgepast. Verdachte bekende. De Officier van Justitie mr. W. M. Paardekooper Overman bracht in zijn requisitoir hulde aan den commissaris van politie te Zaandam, voor de wijze, waarop hij het onderzoek geleid heeft. Bij het be palen van de straf wilde de Officier in aanmerking nemen, dat verdachte voor hl] het feit beging overspannen was en zijn dokter hem geadviseerd had, rust te nemen. Had hij dit advies opgevolgd, dan zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. Ook wilde spr. rekening houden met den persoon van verdachte en met de omstan digheid, dat hij zichzelf heeft aangemeld. Do reclasseerlng had een voorwaarde lijke veroordeeling geadviseerd. De Officier kon zich hiermede vereenigen en eischte zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie Jaar De Rechtbank zal'op 12 October uit spraak doen. o DOODSLAG OP EEN COMMIES. Voor de Bossche Rechtbank stond terecht zekere J v. d. C. uit Nijmegen, ver dacht van doodslag op den commies A. de Man, gepleegd te Ottersum op 27 Mel 11. Van der Ceen berucht smokkelaar, reed op den avond van dien dag per vrachtauto op den rijksweg Gennep Ottersum, toen voornoemde commies hem beduidde hadt te houden om den wagen te laten onderzoeken, In plaats van aan dit verzoek gevolg te geven, reed hij door waardoor de commies onder de auto terecht kwam en vijftig meter werd meegesleurd. Tenslotte is de commies aan de gevolgen van de bekomen verwondingen óverleden. Voor de rechtbank ontkende beklaagde het hem ten laste gelegde er. verklaarde dat het hier zuiver een ongeluk betrof. De Officier van Justitie eischte wegens doodslag een gevangenisstraf van acht Jaren. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. RECLAME. - Nederlaodsdi-Fabrikaat Prijs per flacon 1.25 i 8106 D. M., te L. Als u eenig erfgenaam van uw zoon ls, moet u de schulden be talen. Natuurlijk moet een deugdelijk bewijs worden overgelegd. Abonné, te L. Voor een dergelijke aangelegenheid moet u zioh wenden tot den Voogdijraad. Gustav FröhUoh, Maria Solveg en Paul Kemp in de geestige film .Kin Mann mtt Herz" onder regie van Geza von Bolvary met muziek van Robert Stolz, tile deze week hier gedraaid wordt. FILMNIEUWS. Jesse L. Lasky gaat een Marionetten- lilm maken, waarin Lilian Harvey de hoofdrol zal vervullen. In deze film zal optreden, het „Teatro dl Plccoli", een organisatie, bestaande uit twee en dertig Italiaansche marionettenspelers, welke wereldberoemd is, om haar schitterende vertooningen. Binnenkort zal de troep naar Hollywood komen en zullen begin September de opnamen beginnen onder regie van Rowland V. Lee. De Hollandsche Neoo-filmondernjeming heeft Ery Bos aangezocht om een hoofd rol te vervullen in de film „De Omweg", van Adam Haag. Ery Bos, een Hollandsche van geboorte, is vooral bekend door de Ufa-film „Het schot in den morgen" en „Onmogelijke liefde", waarin zij partner was van Asta Nielsen. Overeenkomstig een telegram van mr. P. N. Brinch, Fox District Manager for North Central Europe te Berlijn, hebben de critici de eerste Amerlkaansohe Lil'.an Harvey-füm ..My Lips betray" gezien. Vol mondig hebben zij verklaard, dat deze productie ln alle opzichten, uitstekend is en zeer zeker ln den smaak van het Du- bliek zal vallen. De nieuwste film van Fritz Lang .Het testament van dr Mabuse", waarvan zoo juist de première in ons land heeft plaats gehad en die im Duitschland verboden werd, ls de duurste die Lang ooit gemaakt heeft. En dat wil wat zeggen! Alleen de opname van een fabrieksbrand kostte al 100 000 Mark Het gegeven is een voortaettlng van de 10 jaar geleden vervaardigde „Mabuse"- film; het scenario nn Lung's vroegere vrouw Thea van Har Br zijn lel vin nieuwe Ideeën, to verwerkt». DE LUCIFERS KONING. Nog vóór men zich kon herstellen van de gebeurtenis, waardoor de financleelé wereld ln rep en roer werd gebracht, we gens zwendel in zaken op groote schaal gevoerd ln de Kreuger-affaire. kwam First National's dramatische film ,De Lucifers Koning" in circulatie. Thorvaldson's boek, dat het gegeven vormde voor de film en kort na den dood van Ivar Kreuger verscheen, behandelend den Lucifers-magnaat in het werkelijke leven, wiens werkzaamheden van interna tionale bcteekenis waren en in het leven van mlllioenen menschen Ingrepen, stelt Kroll voor, als een belangrijke figuur te midden van landen en menschen. Een nauwkeurige beschrijving van dó werkelijke Kreuger-affaire, ontbreekt. Van daar af verschilt de sprookjesachtige Paul Kroll in sommige opzichten van den wer- kelijken Ivar Kreuger. Er zijn echter tref fende overeenkomsten Kroll wordt uitgebeeld als een man van! intense, bijna hypnotische aantrekkelijk heid voor man en vrouw gelijk, me,t een over de wereld geweldige bekendheid in staat om veel werk te verrichten eri te mtrigeeren, een buitengewoon krachtig overheersehend karakter dat geen tegen stand duldt. Het was Greta Garbo, die door First National aangezocht werd om de vrouwe lijke rol te vervullen in Kroll's leven Haar vertrek naar Zweden, maakte dit onmoge lijk Om deze reden werd Lill Damita uit- verkoren, om in „De Lucifers Koning" als Kroll s geliefde op het witte doek te ver schijnen. Warren William, die door zijn prestatie in .The Mouthpiece" „The Dark Hors"" de belangstelling op zich wist te vestigen en dien wij binnenkort ln „Het Groote Warenhuis en „Gold Diggers van 1933" zvRen bewonderen, speelt de rol van Paul r y

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13