KARSOTE De brand in het Rijksdaggebouw. lEimmmn. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 September 1933 Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHEBIJBER1CHTEH. HET PROCES TE LEIPZIG. KUNST EN LETTEREN. LANDDEN TUINBOUW. RECHTZAKEN. OOSTENRIJK. De inwendige verdeeldheid. Gisteren is een vergadering van Lands- lelders der Helmwehren gehouden, waar het besluit genomen werd de Helmwehren aan te sluiten bij het Vaderlandsche Front. Het Verbond van sociaal-democratische afgevaardigden en bondraden heeft een bekendmaking aan het Oostenrijksche volk uitgevaardigd, waarin het de vraag stelt of niet bij een loop van zaken, die op het fascisme uit moet draalen, de ver dediging van honderdduizenden arbeiders in gevaar gebracht zou worden. Het ver bond wekt derhalve alle vrijheidlievende Oostenrijkers op, hun stem te verheffen en te elschen, dat geen weg begaan worde die het land in ernstigen blnnenlandschen strijd moet wikkelen. Aan de couranten is verboden dezen op roep af te drukken. In de redactie van de Arbeiterzeitung werd het artikel in bgjlag genomen. Het blad verschijnt met jeen grooten zwarten balk op de voorpagina. De inhoud van den oproep wordt echter uitvoerig ln een hoofdartikel behandeld. EGYPTE. Het nieuwe kabinet. Abdel Fattah pasja Yehia heeft het premierschap aanvaard. Yehia pasja is van 1930 tot Januari van dit jaar minister van buitenlandsche zaken geweest. Hij be hoort tot de onafhankelijken en zal ver moedelijk een ministerie vormen, waarin onafhankelijke politici de overhand heb ben. RECLAME. IN DRIE DAGEN IEDERS VERKOUDHEID VERDWENEN. GEHEELE FAMILIE GENEZEN DOOR EEN NIEUW SYSTEEM. „We zijn met ons achten", schrijft Mevr. A. M., ,en we leden allen aan hoofd- verkoudheid en keelpijn. We hadden van alles geprobeerd doch werden niet beter. Maar door Karsote verdween alle verkoudheid binnen drie dagen. We zijn er erg tevre den mee en zullen zorgen altijd een flacon in huls te hebben." Wanneer u de damp van Karsote opsnuift worden Uw ademha lingsorganen gevuld met een atmosfeer, waarin alle verkoud- heids-bacterlën gedood wor den. Bijna onmiddellijk worden de verstopte -neusgaten ge opend, het slijm achter uit de keel komt los, de pijnlijke keel wordt verzacht. 8034 Ss verkrijgb. bij alle apoth. en drogisten f. 0.90 per flacon zakformaat en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat) GEBOREN. Wilhelmina, dr. van A. C. Zirkzee en M. Micloo Pieter, zn. van M Nieuwkerk en L. Wassenaar Hendrikus Marinus Geert, zn. van A. v .d. Laan en M. A. Vader Gerhardus Jacobus, zn. van J. E. v. d. Berg en E. M. Brekelmans Jacob, zn. van J. v. Duivenboden en A. M. Dijksman Jo hanna Wilhelmina Maria, dr. van A. Nederstigt en C. G. Been Cornells, zn. van C. v. Vuren en C. v. d Zwaard Neel- tje, dr. van A. Spaargaren en A. v. Veen Gerrit, zn. van G. Hitzert en A. W. Bro- man Johannes Cornelis Gerardus, zn. van J. C, G. v. d. Miessen en M. Boogert Cornelia Trijntje, dr. val M. C. Sloot- maker en F. W. v. Maanen Anna Catha- rina, dr. van J. J. den Os en M. Gorree Johanna Petronella. dr. van L W. Zand bergen en C. Riebeek Theodorus, zn. van Th. v. Tongeren en A. v. Oosten. GEHUWD. P. Arnoldus, jm. en M. Pijnnaken, jd. Chr. Chrispijn. jm. en W. F Abbink, jd. W. J. v. d Hoeven, jm. en S. C. v. d. Kaaij, jd. H. D. Keijzer, jm. en J. Korpershoek jd. J J. la Lau. jm. en M. W. Bekooij, jd. F. Leder, jm. en H. J. Bouwmeester, wede. H. Schokkpr. jm. en A. M. Start man ,jd A. J. W. Swanen, wedn. en C. C. Drathen, jd. J. Tekamp, jm. en F. A. de Water, jd. J. Verhoeven, jm. en P. de Boer. jd G. Bernard, jm. en J. de Water, jd. OVERLEDEN. H. Bezooyen, zn. 2 j. IJMUIDEN, 28 Sept. V1SCHPR1JZEN. Tonge n per K.G f. 0.70—0.50, Tongen per K.G. t. 1.200.70, Middelschop per kist \an 50 K.G. f.27, Zetschol f.29—.6, Kleine schol f.25—4.40, Schar f. 8.50—1.20, Vieeten per stuk f. 0.70-0.l5, Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f.6—4.60, Groote Schelvisch f. 25—22, Middel Schelvisch f.25—19, Kleinmiddel Schelvisch f.20—8, Kleine S h Kisch f.9—3.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.64—39, Gullen per kist van 50 K.G. f.15—2, Lengen per stuk f. 1.50—0.60, Heilbot per K.G. f. 0.85, Wij ting per kist van 50 K.G. f. 2.30—1.15, Koolvisch per stuk f. 0.83, Makreel per kist van 50 K.G. f. 12—8.50. Aangevoerd 334 kisten en 1570 manden versche haring. Prijs f.8—2.20 per kist, en f. 1—0.85 per mand. Aangekomen 10 Stoomtrawlers: IJM 44 met f.1751, 1JM. 2 met f.2268, IJM. 73 niet f.2250, IJM. 112 met f.2134, IJM. 417 met f. 1909, IJM 195 inet f. 1793, IJM 384 met f 1944 IJM 24 met f.1355, IJM 183 me' i. 1934, IJM 27 met f.1452; de kot ers: E 3 met I 707, E 24 met f.523, E 379 niet 1.949, S 66 met f. 3S7, LC 922 met 1.584; en de Engelsche drifters: LT 1011 met f 512, LT 223 met f.597; de logger. KW. 104 met f.892. VERDER GETUIGENVERHOOR Het beeld binnen en buiten het gebouw van het Rijksgerechtshof is hedenmorgen levendiger dan de vorige dagen. Men schrijft dit toe aan de te Leipzig de ronde doende geruchten, dat de getuigen, die heden gehoord zuilen worden voor een deel uit concentratiekampen komen. Voor het eerst sedert het begin van het proces staat voor den ingang van het Rijksge rechtshof een dubbele wacht van S. A.- lieden Als tegen kwart voor tien het Hof bin nenkomt, wordt geconstateerd, dat de voor heden gedagvaarde getuigen nog niet zijn verschenen, zoodat de Senaat de zitting niet kan beginnen en zich weer terugtrekt. De president, dr Buenger, verklaart, dat het motief voor het uitnoodigen van deze getuigen de bedoeling is, maatregelen te treffen tegen de Indolentie van Van der Lubbe. Het gerechtshof had aanvankelijk andere voornemens. Men had het geheele getuigenverhoor te Berlijn willen doen geschieden. De houding van Van der Lubbe maakte het echter noodzakelijk al les wat met Van der Lubbe's optreden tij dens het voor-onderzoek in verband staat, hier te Leipzig vast te stellen. De pauze wegens het niet verschijnen der getuigen is slechts van korten duur. Tien minuten later zijn de verwachte ge tuigen aanwezig en kan de zitting geopend worden. Als de getuigen verschijnen blijkt, dat zij niet uit voorarrest of concentratiekam pen komen, want zij zijn zoo juist met den Berlijnsche D.-trein aangekomen en ver schijnen op eigen gelegenheid in de zaal. Als de Senaat achter de groene tafel ver schijnt, brengen zij zonder uitzondering den algemeenen Hitler-groet zij het ook dat dit eenlgen hunner slechts aarzelend afgaat. Of alle getuigen beëedigd zullen worden, staat nog niet vast. Als eerste getuige wordt gehoord de op perwachtmeester der politie Karl Albrecht. Dezen getuige worden eenige korte vragen gesteld over de brandstichting bij het Crisisbureau aan den Mittelweg te Neu- kölln. De chef van dit bureau, inspecteur Frank, vertelt een merkwaardige gebeur tenis. Twee dagen vóór de brandstichting, op een Donderdag, kreeg hij van een hem tot dan toe onbekenden man persoonlijk de mededeeling, dat het bureau door een communistische centrale overvallen zou worden en wel uit een partij-lokaal der communisten, dat aan een zekeren Schlaffke behoorde. Den volgenden dag werd hem ook te'efonlsch het vertrek van de troep medegedeeld. Uit zijn raam kon hij zien, hoe deze menschen in groepjes van twee, drie en vier man het bureau naderden. Een politie-lnspecteur en acht agenten waren tijdig ter plaatse. Het viel op dat zich dien ochtend meer publiek in de gangen en wachtlokalen van het bureau bevond dan gewoonlijk. Toen werd bekend dat in het lokaal van Schlaffke een inval was gedaan. De gangen en wachtkamers waren in korten tijd leeg. De overbrenger had nog meegedeeld, dat «egen commu nisten met wapens waren uitgerukt. Deze negen zouden zich ook op net bureau hebben opgehouden. De chef noemt twee der heden gedaagde getuigen de be'hamels, die op het bureau aan den Mittelweg het publiek steeds tegen de ambtenaren op hitsten, n.l. den kantoorbediende Walter Jahnecke en den kellner Kurt Starker On een vraag naar het karakter van het café van Schlaffke deelt deze getuige mee. te hebben gehoord, dat Jahnecke en Starker in dat lokaal een klachtenbureau hadden gevestigd. Gedurende dit verhoor maakt de Bul- gaarsche beklaagde Dimltrof, die zwijgt maar met aandacht de mededeelingen volgt, voortdurend aanteekenmgen De president, dr. Buenger, stelt in ver band met getuige Frank's mededeelingen eenige vragen over een geval van zelf moord van een steuntrekkende bij het Crisisbureau te Neukölln, den oorlogsinva lide Witkowski. Dit geval was aanleiding tot verspreiding van een vlugschrift met felle aanvallen tegen het Crisisbureau In dit pamflet werd o.a. gezegd dat een amb tenaar, Werner genaamd, hulpbehoevende menschen hulpeloos liet liggen, niet voor medische hulp zorgde en gezegd zou heb ben dat men voor Witkowski geen dokter meer noodig had. Dr. Buenger vraagt nog meer bijzonderheden omtrent de gebeur tenissen op het Crisisbureau. Getuige Frank: „Mijn zegsman, die mij gewaarschuwd had, is naderhand gewond. Hij had mij nog meegedeeld dat nadat de actie zelf mislukt was de ambtenaren van het Crisisbureau afzonderlijk overvallen zouden worden en dat gold niet alleen voor mij. doch voor allen die zich door het een of ander gehaat hadden gemaakt, cn in het bijzonder voor de ambtenaren, die in het pamflet v/aren genoemd. Niet; alleen zouden deze ambtenaren mishan deld worden, doch ook hun woningen zou den vernield worden." President: ..Heeft Uw zegsman, de hui dige getuige Hinze. U ook gezegd dat on geveer vijftig leden waren uitgezocht die door de Centrale der communistische partij te Neukölln van wapens zouden worcfen voorzien"' Waar zijn dan deze wapens ge bleven?" Get Frank: „Dat is mij onbekend De menschen met wapens waren reeds in mijn bureau Zij zijn klaarblijkelijk echter tijdig gewaarschuwd voor de aankomst der politie. Tenslotte was slechts meege deeld dat in het lokaal van Schlaffke 35 vuurwapens zouden zijn opgeslagen." Naar aanleiding van den brand in het Raadhuis on 25 Februari geeft de chef machinist Kiekbusch een beschrijving van omvang en uitwerking van den brand in de slaapkamers van zijn zoon. Getuige is van meen'ng. dat het vuur zich in een half uur door de geheel? woning en naar de belendende woonruimten zou hebben uitgebreid. D? twee brandweerlieden die tenslotte bij het blusschen hielpen, vonden volgens hun verklaringen vuurmakers in een zolderkamer. De kozijnen waren door het vuur beschadigd. Dit werd door an dere getuigen bevestigd. Getuige Pfelfer uit Neukölln zegt, dat den dag voor den brand eenige personen bij elkaar zijn geweest, Pieifer ls armen verzorger en had v. d. Lubbe een jas ge geven. Ook v. d. Lubbe was op een bij eenkomst bij Schlaffke geweest. Was dat op den V/oensdag vóór den brand? Ik weet de dag niet meer. President: Hebt u bij beklaagde wel eens dongen geschreven. Getuige: Neen. Ik heb slechts degenen die niet. goed met de pen konden omgaan geholpen. Dezen getuige worden steeds weer vra gen gesteld omdat men den indruk krijgt dat hij niet alles zegt wat hy weet. De procureur-generaal Parlslus houdt hem voor dat in 't café en ook op an dere plaatsen v. d. Lubbe een vrij groote kennis van de communistische beweging en haar doeleinden had getoond. Ook Torgler's verdediger, dr. Sack stelt eenige vragen tijdens het kruisverhoor. Hierna wordt gepauzeerd. Nu volgt het getuigenverhoor over de gesprekken, die v. d. Lubbe gevoerd heeft. De eerste getuige die thans verhoord wordt, is een bloedverwant van een kaste lein van een café waar getuige v d. Lubbe heeft aangetroffen Hij hield hem voor een revolutionaire knaap die tame lijk aan lager wal was. Ook de getuigen Jannecke en Starker kwamen wel in dit café. Van d. Lubbe heeft zich hier als com munist doen kennen en gevraagd of de anderen dein strijd tegen het fascisme wil den aanbinden Hierop werd geantwoord dat een strijd tegen hot fascisme slechts met geestelijke wapenen kon worden ge voerd. Getuige weet niet, wie dit antwoord heeft gegeven. Voorzitter: „U hebt in de Instructie verklaart, dat v. d Lubbe gezegd heeft dat men het fascisme met radicale middelen moest aangrijpen om een machtsont plooiing van de nationaal-socialisten te verhinderen." Getuige: „Ik heb hier weinig waarde aan gehecht Ook geloofde getuige niet dat v. d. Lubbe communist was Getuige verklaart, dat hij toen zelf com munist was. Rechter Parisius: „Later zullen andere getuigen verklaren, dat v. d. Lubbe na dit gesprek zeer goed over de communis tische beweging en haar doel heeft ge sproken. Halt u ook dien indruk?" Getuige had eerst wel dóen indruk, maar later is deze vervaagd. A. WILLIAMSON f. Te Bath in Engeland is op 58-jarigen leeftijd Alice Williamson overleden, bekend vooral om de vele avonturenromans die zij met wijlen haar echtgenoot C. N. Wil liamson geschreven heeft. Charles Norris Williamson stierf reeds ln 1920. Het echt paar bereisde heel de wereld en minde hartstochtelijk de autosport, wat uit hun werken voldoende blijkt. Zij schreven aan vankelijk in opdracht van een autofabriek. Hun opwekkende boeken, die geen aan spraak op eenlgen lltterairen eeretitel maakten, vonden zoowel in ons land als in Engeland een talrijk en dankbaar publiek. 3 OCTOBER-DAG. Gelijk eenige voorgaande jaren zal op den feestavond van 3 Oct. een tooneel- voorstelling in den Leidschen Schouwburg v orden gegeven door het Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel. Directeur Cor van der Lugt Melsert. Deze vertooning begint om half acht, om tegen tien uur te kunnen eindigen. Cor en Annie v. d. Lugt Mel sertvan Ees spelen dien avond een hun ner meest gezochte blijspelen: ..Intimi teiten." Noël Coward, de schrijver van het blijspel, wordt door het Londensch publiek als het verwende kind beschouwt, van wien men sommige buitensporigheden met een hartelijk lachen goedkeurt. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de peirede van 1 October tot en met 7 October de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, ge kocht op regeeringscontract, voor de ver- scnillende soorten melk is vastgesteld op 5 3/4, 6 en 6 1/4 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af-boerderij. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN. Uitlokker staat terecht. Voor de 5e kamer der Haagsche Recht bank stond heden terecht de 27-jarlge koopman W. H L. G. thans ged. wtem bij dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij opzettelijk aan Hendrik Z. (een van de veroordeelden wegens den op 22 Mei jj. gepleegden roofoverval op den 82-jarigén Leendert K. te Wateringen), inlichtingen zou hebben verstrekt omtrent de aanwe zigheid van geld ln het huls aan de School laan en dat hij Z op de hoogte zou heb ben gebracht van de omstandigheid, dat K. alleen in huis was. daar diens huls houdster ln het Ziekenhuis vertoefde. Na getuigenverhoor werd 5 jaar gevan genisstraf geëJgcSjt. MR. STOMPS UIT LEIPZIG TERUGGEKEERD. HET GERECHTSHOF ZAL OBJECTIEF RECHT SPREKEN. Mr. B W. Stomps, advocaat te Heem stede, die, zooals men weet, door de fa milie is aangezocht om de verdediging van v. d. Lubbe op zich te nemen, is gisteren per vliegtuig uit Leipzig teruggekeerd. Hij is 8 dagen in Leipzig geweest en hij heeft ons hedenmorgen verklaard dat men hem in Duitschland zeer voorkomend behan deld had. Hij vertelt o.a Voor de tafels van die genen, die rechtspreken, zit o.a. ook een vertegenwoordiger van het propaganda- ministerie. Het was opmerkelijk dat er 2 procu reur-generaals aanwezig waren, nl. Dr. Werner en Dr. Parisius. De rechters zijn nazi's omdat iedereen ln Duitschland eigenlijk nazi is, maar het zijn dezelfde rechters die in het Gerechtshof te Leipzig zitting hadden voor Hitler's bewind. Er is geen enkele nieuwe bijgekomen. Mr. Stomps is ervan overtuigd dat zij volkomen objectief zullen rechtspreken- Hebben zij niet het van hoogtr hand uit gevaardigde persverbod niet bindend ver klaard en gaven zij in het geschil tus- scfien Pruisen en het Duitsche Rijk Prui sen n;et gedeeltelijk gelijk? Twee uitspraken, die toch niet ten gunste van het Rijk waren en die voor onafhankelijkheid pleiten: maar zij moe- I ten volgens de wet recht spreken. Zij mogen de wet niet, evenmin als dal in I Nederland mogelijk is, aan de grondwet j toetsen. Zij mogen een in strijd mee de i grondwet staanae wet niet ter zijde stellen en zoo moeten zij, als het zoover komt. de wet toepassen, die v. d. Lubbe en de andere verdachten zouden hebben over treden en dat is de wet. die gemaakt is na den brand in het Rijksdaggebouw. Mocht het Gerechtshof die wet toepassen, dan zou zich het geval voordoen, dat iemand met den dood gestraft werd voor 't plegen van een daad. die, toen zij gepleegd werd, niet met den dood gestraft mocht worden. En toch mag het Hof die wet niet terzijde stellen. Die wet stelt de doodstraf op hoogverraad en onder hoogverraad valt het verwekken van oproer en het doen van pogingen tot het venvekken van oproer tegen het Bevoegde Gezag. Nu is de brand in het Rijksdaggebouw op de keeper beschouwd geen groote brand. Een gedeelte van den zijvleugel en de Koepelzaal verbrandden. Verklaart v. d Lubbe nu dat hij den brand gesticht heeft als teeken voor een oproer en is dat bewezen, dan wordt hij veroordeeld. Als v. d. Lubbe echter beweert, dat hij het alleen deed om de arbeiders wakker te schudden als waarschuwingssein voor hen om zich van hun leiders af te keeren, dus niet als teeken voor een oproer, dan is genoemde wet niet voor hem van toepas sing. Over de persoon van v. d. Lubbe zegt mr. Stomps dat hij in zijn soort een idea list is, die een vastgestelden weg volgt. Hij wordt vooral gedreven door „Ich trieb". Zijn weifelende en aarzelende hou ding ter terechtzitting acht mr. Stomps een pose en hij vermoedt dat v. d. Lubbe aan het einde van het proces wel uitvoerig zal spreken. V/ij vroegen mr. Stomps nog eens naar zijn gesprek met van der Lubbe. „Een ge sprek was het eigenlijk niet," zei hij. „Toen ik binnenkwam stond v. d. Lubbe op en bleef met gesloten oogen en hangend hoofd staan. Op geen mijner vragen ant woordde hij en hij reageerde pas aan het einde. Toen zei hij slechts: „Neen." Na dit bezoek aan van der Lubbe ver huisde ik van de achterste rij van de tri bune naar een goede plaats aan de pers tafel en daar werd ik, zooals bekend is, gehoord. Ik verklaarde wat ik gedaan had. Toen stelde Dr. Sack mij eenige vragen. In de berichten uit Leipzig is het voorgesteld aisof ik daar onmiddellijk op heb geant woord, doch dit is niet waar Ik heb er grondig over nagedacht of ik daarop kon en mocht antwoorden en of mijn be roepsgeheim het mij niet verbood. Ten slotte kwam ik tot de vertuiging te kun nen spreken in het belang van v. d. Lubbe. Mr. Stomps toonde ons een pakje vuur makers zooals door van der Lubbe ge bruikt. Zoo'n pakje bevat 20 kleine blokjes hoogstens eenige centimeters hoog en dik. Het zijn parafine vuurmakers. Eén zoo'n blokje is genoeg om er een kachel mee aan te steken. Zou het dan niet ge makkelijk zijn een zaal met houten stoe len en wanden met al die vuurmakers in brand te steken? Moeten daar wagonla dingen brancjstof noodig voor zijn? v. d. Lubbe kan handlangers gehad heb ben Het zullen misschien personen ge weest zijn, die hem bij zijn werk hebben geholpen, maar volgens Mr Stomps heeft hij het niet gedaan in partijverband, niet om oproer te maken. Op 5 October zal de behandeling van deze zaak naar Berlijn worden verlegd voor gerechtelijke plaatsopnemingen. Mr. Stomps overweegt, zich dan even tueel weer naar Duitschland te begeven om in Berlijn zijn indrukken over deze zaak uit te breiden. DE SANEERING IN AMERIKA. NEW YORK, 27 September (Reuter) Volgens mededeelingen van een hooi» ambtenaar van de schatkist, zullen alle banken, welke thans nog gesloten zijn voor l Januari worden heropend of ge.' liquideerd. NEW YORK, 27 September (Reuter) Volgens schatting van de American iZ. bour Federation telde de Vereenigde Sta ten op 1 September nog elf millioën werk: loozen, waarbij rekening ls gehouden me> de afname van de werkloosheid in Auguji tus met meer dan 800.000. NEW YORK, 27 September. (Reuter) 1 De stakingsbeweging neemt voortdurend lu omvang toe. Alleen in New York staken ongeveer 100.000 werklieden in verschillende beroe pen. Ook in andere plaatsen loopt het aantal stakers in de verschillende beroepen ln de duizenden. PITTSBURG. 28 September. (Reuter) In Westelijk Pennsylvanie staken op het oogenblik meer dan 70,000 mijnwerkers. BOISECITY, 28 September. (Reuter) - i Senator Borah heeft verklaard, dat hij tegen de graan-overeenkomst met Enge- land zaï stemmen, aangezien hierdoor de buitenlandsche graan-markten van de Vereenigde Staten worden aangetast VIJF AMBTENAREN VAN AMAN OELLAH TERECHTGESTELD. LONDEN, 28 Sept. (V.D.). Uit Peshawar wordt gemeld, dat in de gevangenis te Kaboel vijf hooge ambtenaren van den vroegeren Afghaanschen koning Aman Oellah zijn terechtgesteld .aangezien zij in verzet zouden zijn gekomen tegen den tegenwoordigen koning Nadir Khan. Onder de te rechtgesteld en bevindt zich o.a. de eerste generaal van Aman Oellah, Sher- mohd Khan, en Aman Oellah's hofmlnis- ter Mohd Mahdi. ERNSTIG VLIEGTUIONGELUK. PARIJS, 28 Sept. (V.D.). Een vlieg tuig van het Fransche vliegtuig-moeder schip „Béarn' dat gisteren in de haven van Toulon een proefvlucht maakte, stortte door tot nog toe onbekende oor zaak in zee. Van de driekoppige beman ning werden twee inzittenden op slag ge dood. terwijl de derde inzittende naar een ziekenhuis werd overgebracht, waar hij met ernstige verwondingen werd opge nomen. DE ZWITSERSCH—DUITSCHE GRENS INCIDENTEN. BERN, 28 September (Reuter) Tbdetis een interpellatie in den Nationalen Raad inzake het incident aan de Duitscli-Zwit- sersche grens verklaarde Metta, dat von Neurath en Goebbels hem verklaarden, dat zij deze grensincidenten betreurden. Zij voegden er aan toe, dat de Duitsche politiek zich niet tegen Zwitserland richt, Zij zijn er van overtuigd, dat Duitsch land een zeer gevaarlijke politiek zou voeren indien het alle volken, welke Duitsch spreken zou willen absorbeeren. DE REVOLUTIE OP CUBA. HAVANNA, 27 September. (Reuter) - Minstens 60.000 Cubanen en Spanjaarden vulden heden de sterk bewaakte straten om te protesteeren tegen een regeerings- besluit, waarbij wordt geëischt, dat alle practiseerende geneesheeren zich aanslui ten bij de nationale federatie van medici. Het verkeer werd tot stilstaan gedwon gen. Sterke afdeelingen infanterie bewaakten het Kapitool, terwijl San Martin, de pre sident, omringd door de sterkste lijfwacht, welke ooit gebruikt is, door de menigte reed. HAVANNA, 28 September. (Reuter) - De Engelschman, die eenige dagen geleden den werd gearresteerd, is wederom ln vrij heid gesteld. Een aanklacht is niet tegen hem inge diend. Het Chineesche consulaat deelt mede, dat gewapende jongelieden zes Chinee sche zakenhulzen hebben geplunderd, o JAPAN CONTRA AUSTRALIË. TOKIO, 28 Sept. (V.D.). De berichten uit Sydney over de uitbreiding der Australi sche vloot hebben te Tokio groote ontstem ming veroorzaakt. In de kringen van het Japansche Ministerie van Marine wordt verklaard, dat dit besluit nogmaals de noodzakelijkheid van vernieuwing der Japansche' vloot bewijst. DE PEST IN MANDSJOEKWO. MOEKDEN, 28 Sept. (V.D.). Officieel wordt medegedeeld, dat te Noenantsji tot nog toe 42 personen aan de pest zijn ovei- leden. „OOSTENRIJK IN GEVAAR." PARIJS, 28 Sept, (V.-D.) Onder het opschrift „Oostenrijk in gevaar" wijdt de socialistische leider Léon Blum in de „Populaire" nogmaals een artikel aan de politiek van den Oostenrijkschen Bonds kanselier Dollfuss. Hij schrijft dat wan neer Doilfuss en de Heimwehren binnen kort de sociaal-democratische partij zou den ontbinden en volk en parlement met geweld een fascistische regeering zou wor den ongedwongen, de arbeidersklasse een definitief besluit zou moeten nemen, Zij zou met de algemeene staking antwoor den, wat algemeene verwarring ten ge volge zou hebben cn automatisch een in val der nationaal-socialisten zou v'Croor- zaken. In dit geval zou alleen Dollfu» verantwoordelijk zijn voor het verlies van Oostenrijksche onafhankelijkheid. Oosten rijk kan niet gered worden door het op offeren van de vrijheden der bevolking, en het moet zich ervan bewust worden oa' juist disgenen, die beweren deze vrijne- oen tegen Hitier te verdedigen bezig zlp het land aan de nationaal-socialisten uir te leveren- TREINONGEVAL BIJ DANZIG DANZIG, 28 September. (Wolff) - Hedenochtend is een goederentrein in voue vaart tegen een stootblok gereden. i*- eerste wagen schoof boven op de locomo tief, de volgenden sloegen om. De stoker werd gedood, drie andere be ambten werden zwaar gewond. HET NOODWEER IN ZUID-FRANKKIJK PARIJS, 28 Sept. (V.D.). Het nood weer in Zuid-Frankrijk heeft ook m - omgeving van Nimes groote schade s gericht en menschenlevens g-'èischt. - verkeer is overal onderbroken en te jw zelf viel sedert gisterochtend 122 i® "-, slag, waarvan alleen in den loop van nacht reeds 84 mm. Verscheidene oo zijn door de overstroomingen gjjhe^. de buitenwereld afgesneden Te v£r. waar het water een brug wegslo^o' dronken drie kinderen en etn 4<jt;n vrouw. Te Aix-en-Provence moest g den geheelen dag de straatverlichting gestoken blijven, aangezien de hem zwarte wolken was bedekt. zïraar Ook de omgev'ng van Toulon1 UTTis, geteisterd. Te Lvon zijn bij n '.rMtof waarbij in Mei 1932 de groo e ^cut ting plaatsvond die ongeveer offers maakte, nieuwe aardverscn geconstateerd. V

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2