ZOEKPLAATJE Toen Moeder hoofdpijn had (Nadruk verboden). Waar is de jeugdige viervoeter? Met een zuohrt van verlichting liet juf frouw De Gun9t zich in haar s-toel vallen. Ziezoo, dat was gelukkig klaar. Den geheelen middag had ze het druk gehad met het strijken van de wasch. De zomertijd was wel prettig, o zeker, maar wat had ze een berg goed meer te wasschen en te strijken dan m den win ter. Niet het minst van G-retha. haar twaalfjarig dochtertje.De lichte jurken, die Gretha in den zomer droeg, waren spoe dig vuil. Natuurlijk moest het meisje dan een andere aantrekken, want ze kón niet hebben dat het kind er niet netjes uiitzag. Och, anders hinderde dat juffrouw De Gunst ook eigenlijk niet. al was de wasch wat groot. Maar de laatste dagen voelde ze zich nog al vermoeid. En vandaag werd ze onophoudelijk door een hevige hoofd pijn gekweld Nu 't zou wel weer over gaan. Ze had zich zeker wat erg druk ge maakt. Als ze zich nu een poosje rustig hield, zou het best gauw weesr gaan. Daar werd gebeld! Met een pijnlijke kreun, even de hand tegen het hoofd ge drukt. stond juffrouw De Gunst op. Daar zou Gretha wel zijn. 't Was al half vijf; ze was laat vandaag. Ongeduldig geklep aan de brievenbus bewees juffrouw De Gunst dat ze gelijk had. „Ja. ja, ik kom al. zei ze. terwijl ze de deur openmaakte. „Dag Moes!" „Dag Gretha! Ben je niet wat laat?" „Ja. moe, ik ben nog een klein eindje met Ali meegeloopen. Is 't erg?" „Welnee, kind", stelde moeder haar ge rust. „Kom nu maar gauw binnen, dan zal ik je een kopje thee geven". Terwijl Gretha zich in de gang van hoed en mantel ontdeed, ging moeder de huiskamer weer binnen schonk voor Gretha het beloofde kopje thee in en zette dat op tafel voor het meisje neer. Toen liet ze zich weer met een zucht in haar stoel vallen. Terwijl ze pijnlijk kreunde. wTeef ze met de hand langs het voorhoofd. Juist kwam Gretha binnen. Plotseling zag het meisje nu hoe bleek moeder was. ..Hebt u hoofdpijn, moeder?" vroeg ze hartelijk, terwijl ze den arm om moeders hals legde. ,Ja, Gretha, een beetje", gaf moeder met een flauwe glimlach ten antwoord. ..Nee moeder, niet een beetje, maar heel erg. Dat zie ik aan u. Toe, gaat u een (poosje op bed liggen, dan is het sfcraks misschien wel over. „Och Gretha," zei moeder, „ik kan haast biet. Over een uur komen je vader en Marius thuis en dan wil vader altijd graag zijn kop chocolade hebben, dat weet je wel." ..Maar dat kan ik ook al klaarmaken, moeder. Ik heb het wel eens meer ge daan en dan zei vader altijd, dat het heel lekker was. „En er is nog geen melk voor de choco lade ook in huis", ging moeder voort. Ik heb van morgen een liter te weinig van den melkboer genomen. Dus die moet ook nog gehaald worden." „Dat zal ik dan dadelijk doen, moeder", zei Gretha ijverig. „Maar toe, gaat u dan een poosje boven op bed liggen." Moeder stribbelde niet langer tegen. Ze had werkelijk wel een uurtje rust noodig. En wie weet. misschien zakte de hoofd pijn ook wel in dien tijd, „Nu, 't is goed. dan ga ik maar Gretha", zei moeder tenslotte. Zul je dan goed voor lies zorgen?" Gretha beloofde het. Zoodra moeder naar boven was gegaan, "m ze de melkkan en haalde de ver engde hoeveelheid melk. De sleutel van de huisdeur nam ze mee. Want ze mocht ~u vooral niet bellen! Dan zou moeder mmers weer op moeten staan om haar "pen te doen? En dat mocht natuurlijk pt. Toen ze terugkwam, deed ze als een a-ndig huishoudstertje de melk in de ko er. De melk moest gekookt worden, dit 'st ze. Zou ze het straks doen, als ze de oho- olade voor vader en Marius moest klaar aken? Nee, dat maar niet, want dan zou der te lang op zijn chocolade moeten hten En dat behoefde hij bij moeder ooit. Meestal had moeder de chocolade oeds klaar voor vader er was. Nee. ze zou e melk nu maar dadelijk koken, en er an straks wat afnemen voor de choco lade. Zoo gedacht, zoo gedaan! Voorzichtig stak Gretha het gas aan. Moeder had haar meisje altijd geleerd, voorzichtig met vuur en licht om te gaan. Daar dacht Gretha nu goed aan Maar moeder had haar ook altijd gezegd, dat ze,als ze op de melk moest passen, nooit de keuken uit mocht gaan voor de melk kookte. En daar dacht ze nu niet aan. Eerst had ze wel even post gevat bij het gasstel. Maar al gauw verveelde haar dit. De melk kookte nog lang niet, ze kon best nog even naar binnen gaan. Wacht, voor alle zekerheid, zou ze het gas maar een beetje laag draaien. Toen Gretha in de huiskamer kwam. haalde ze haar schoolboeken voor den dag. Maar 't was niet omdat ze zoo'n haast had om aan haar huiswerk te beginnen. Ze had van daag op school een nieuw leesboek uit de bibliotheek gekregen. Op school had ze al gezien dat het boek er heel gezellig uit zag. En nu wou ze eens even kijken waar het eigenlijk over ging. Natuurlijk zou ze nu niet gaan lezen daar had ze waarlijk geen tijd voor. Nee. ze zou het maar even inkijken en dan weer naar achteren gaan Gretha ging met het boek in moeders laag stoeltje voor het raam zitten. Eerst bladerde ze er even in. Ze keek naar de platen, las hier en daar een bij schrift maar toen zag ze opeens een aar dig gedeelte. Even daar een klein stukje van lezen. Maar jawel, toen Gretha begon te lezen, toen was het mis. Spoedig had het ver haal waar ze aan begonnen was. haar zóó gepakt, dat ze aan niets anders meer dacht. Het de ellebogen op de knieën en de handen voor de ooren. bleef ze zitrten lezen. O. o, als moeder dit geweten had. Dan zou ze niet zoo rustig boven zijn gebleven. Maar Gretha dacht niet aan moeder. Ze dacht ook niet aan vader en nog veel minder aan de melk die op het vuur stond. Ze dacht alleen aan haar boek. In de keuken stond de melk over te koken, al maar over te koken. Als Gretha niet heel gauw kwam. zou er niets meer in de pan zijn. Maar Gretha kwam niet, Gretha merkte niets. Ze hoorde niet dat er buiten een sleutel in de deur werd gestoken en dat vader en Marius thuis kwamen. „Wat ruikt het hier aangebrand.", zei vader „Vreeselijk, wat zou er aan de hand zijn?" Direct liep vader door naar de keuken en aMrius die nieuwsgierig was volgde hem op den voet. In de keuken vond vader niemand. Maar wel zag hij een dikke blauwe walm uit de pan, die op het vuur stond, opstij gen. Ja. al de melk die Gretha opgezet had was verkookt, en nu stond de pan te branden. Dat gaf die vreeselijke lucht in huis. Haastig draaide vader het gas uit en gooide de verbrande pan in een em mer water Met een sissend geluid zonk ze op den bodem. „Waar is moeder toch?" vroeg vader terwijl hij naar binnen liep. „ik begrijp er niets van." Toen opende hij de huiskamerdeur en vond daar Gretha, die met een verschrikt gezicht uit het stoeltje opsprong. ..Waar is moeder toch. Gretha? Wist jij dat er iets in de keuken op het gas stond?" Met een luiden kreet vloog Gretha vader voorbij. „De melk," riep ze. „O, vader, ik ben de melk vergeten." Vader volgde haar. „Ja meisje, dat is nu telaat," zei hij. „Alles is verbrand en ik ben bang dat het moeder nog een nieuwe melkkoker zal kosten ook. Maar waar is moeder toch?" viel hij zichzelf in de rede. Gretha snikte het plotseling uit, O, wat speet 't haar, dat ze niet beter voor alles gezorgd had. Nu was er niets klaar voor vader en wat zou moeder straks wel zeggen?" „Moeder ligt boven," zei Gretha nog altijd snikkend. „Moeder had zoo'n hoofd pijn en is toen een poosje gaan liggen." „En toen moest jij zeker de melk koken," spotte Marius. „Nu. dat heb je keurig ge daan." „Stil Marius," zei vader streng, „er wordt jou niets gevraagd. We maken allen wel eens fouten en ik geloof dat Gretha spijt genoeg heeft. 'kZal eens even naar boven gaan, om te kijken hoe het met moeder is." „Dat hoeft niet," klonk moeders stem plotseling achter hem „Hier ben ik al. Mijn hoofdpijn is aardig gezakt. Maar wat is hier gebeurt?" „Dat moet Greetje je maar eens ver tellen," zei vader. Vragend keek moeder nu naar haar dochter en die bekende haar onder tranen, dat ze de melk heelemaal vergeten was, toen die op het vuur stond. En dat nu alles, alles overgekookt was. „Dus vader heeft nog niet eens zijn chocolade gehad?" vroeg moeder. „Och. och. wat heb ik een spijt, dat ik naar boven ben gegaan." „Dit hoeft toch niet," zei vader, „want je hoofdpijn is er beter mee geworden. Kom we zullen je nu allemaal helpen. Marius haalt andere melk en Gretha en ik helpen je den boel opruimen. Goed?" „'kZal voortaan heusch beter oppassen, moeder," beloofde Gretha, terwijl ze een dankbaren blik op vader wierp. „Nu Gretha, goed dan," zei moeder. „Droog je tranen en help me eens gauw het gasstel schoonmaken." Gretha hielp moeder zoo goed ze kon. Eer er een kwartier verloopen was, zaten vader en Marius met een heerlijke kop chocolade voor zich. „Die is lekkerder dan wat jij klaar maakte, Gretha," poogde Marius haar nog te plagen. Maar vader zei: „Ophouden, Marius! We praten er niet meer over. Als Gretha weer eens chocolade klaar moet maken, zul je eens zien hoe fijn ze dat doet. Wat zeg jij, Gretha?" Gretha zei niets. Maar een dankbare blik beloonde vader voor zijn vriendelijke woorden. FRANCINA.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13