Een nieuwë- ontdekking! DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 28 September 19; GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. FAILLISSEMENTEN. Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. REIZIGERSVERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK. I)r AT.O.-autobusdienst reeds rendabel. Naar wU vernemen vervoert de A.T.O. sedert Juni 10 pet. van het totale reizigers verkeer over den afsluitdijk der voorma lige Zuiderzee. De monopolistische auto busdienst ls reeds rendabel Bulten de A T O werden lr. vijf maan den tljds 106.000 reizigers over den af sluitdijk vervoerd, tegen 139.000 op de veerbooten. o- NED RK MIDDENSTANDSBOND. Het Congres geopend. In de gisteren te Breda gehouden ver gadering van den Ned. R.K. Middenstands, bond ls het praeadvies van dr. Van Beus den Inzake de sociaal-economische taak der stands-organisatie aangenomen Hedenmorgen begon het congres, dat geopend werd met een toespraak van den voorzitter, den heer Meyrlng. Deze ver klaarde dat het negatieve beleid door de Regeering gevolgd ten aanzien van enkele Jongere desiderata van den middenstand als: de vraag om crlsiscredlethulp, om wijziging der winkelsluitingswet, evenals het zwijgen hieromtrent ln de Troonrede, in deze kringen in geen enkel opzicht wordt begrepen en slechts pijnlijke ver wondering vermag te wekken De middenstand hoopt en vertrouwt, dat het negatieve beleid op deze punten noch tans spoedig in een positief Ingrijpen wordt omgezet. Daarnaast vraagt de middenstand thans spoedige en afdoende voorziening in een groot aantal nooden, die al veel langer het bedrijfsleven kwellen, nooden, die ln den goeden tijd voorheen niet zoo ernstig werden gevoeld, maar die in een tijd als deze met alle scherpte schrijnen en om een oplossing roepen. Het middenstandsbedrijfsleven verelscht thans met den meesten drang spr, noemde slechts het voornaamste een verbod van het cadeaustelsel; een rege ling van het afbetallngsstelsel, het uit verkoopwezen en het automatenwezen; een verbod van bijwerkzaamheden dooT overheidspersoneel en een oplossing van het vraagstuk der gerechtelijke inning van kleine vorderingen. Ook hierin brengt de Troonrede nog slechts gedeeltelijke vol doening. Intusschen zijn wij aldus spr. de Regeerlng dankbaar voor de wijze waarop bij de omwerking van het oorspronkelijk ontwerp-Omzetbelasting met de belangen van den middenstand ls rekening gehou den. Ook voor de te verwachten vervulling van eenige onzer wenschen ln de Troon rede genoemd, past ons dank; eveneens voor de wijze waarop Regeering en Parle ment dezer dagen hebben getoond nood zakelijke maatregelen op korten termijn tot stand te kunnen brengen. Dit zijn feiten, wel ln staat om het Nederlandsche volk vertrouwen te geven. Vervolgens werd behandeld het onder werp; „Wettelijke bescherming van het klein-bedrljf", aan de hand van prae-ad- viezen van prof. dr. W. M. Koenraadt en Drs. H. L. Jansen Belde prae-advlseurs komen tot de vol gende conclusies: 1. Een breede en welvarende bezetting van de maatschappij met de zelfstandige klelnondernemlng is maatschappelijk van zeer groote waarde. Ook economisch is dit niet zonder voordeelen. 2. Bijgevolg moeten degenen, wien het algemeen welzijn ter harte gaat, open oog hebben voor het feit. dat cn voor de mate, waarin de zelfstandige klelnonder nemlng uit haar economische functie meer cn meer wordt verdrongen door de groot- onderneming en door de coöperatieve be weging 3. Op het gebied van de nijverheid wordt de klein-onderneming minder ernstig door de grootonderneming bedreigd dan op het gebied van den detailhandel. Op het eerst genoemde terrein toch heeft eensdeels een zekere werkverdeellng tusschen groot- en klcln-ondernemlng plaats gevonden, ter wijl anderdeels bij tijdige en frissche aan passing mogelijkheid van concurrentie bestaat. Op het terrein van den detailhandel echter wordt de klelnonderneming door de grootonderneming ernstiger bedreigd; hier toch strijden beide vormen van on derneming steeds om dezelfde economi sche functie Het coöperatiewezen wordt zoowel in be paalde takken van nijverheid als in den kleinhandel vaak als een lastige concur rent gevoeld. 4 Het verweer van de zelfstandige kleln onderneming tegen de haar bedreigende grootonderneming en coöperatieve bewe ging kan geen steun vinden in een zooge naamd recht op een bepaalde economi sche functie, welk recht anderen onder alle omstandigheden van die functie zou uitsluiten. Een zoodanig recht, hetzij ver worven. hetzij op grond van het algemeen welzijn, kan niet worden erkend. 5. De grootonderneming op het gebied van de nijverheid is om economische re denen, om redenen van volkswelvaart, on misbaar Ook op het gebied van den de tailhandel mag tegen een matige opkomst van grootonderneming geen bezwaar ge maakt worden. 6. Wat de zelfstandige kleinonderneming in haar verhoudingen tot de grootonder neming en tot het coöperatiewezen parten speelt, is de volstrekte ongebondenheid van de volkhuishouding, de onbeperkte vrijheid van concurrentie. Mede als gevolg hiervan leeft de ongeregelde winzucht zich ten volle uit, wat betreft de middelen, welke in de onderlinge concurrentie wor den gebruikt. Tegen deze fundamenteele dwaling van het huidige sociale en econo mische leven ls het verzet noodzakeljk, ook om het groote goed van de zelfstandige klelnonderneming voor de maatschappij naar wensch te kunnen behouden. 7 Derhalve moeten ten aanzien van de verhouding tusschen klein- en grooton derneming, klelnondernenüngen onderling zoowel als kleinonderneming en coöperatie zoodanige maatregelen worden getroffen, dat het vestigen, resp. uitbreiden van on dernemingen zooveel mogelijk gericht wordt naar de maatschappelijke behoefte en dat dc middelen van onderlinge con currentie blijven binnen redelijke grenzen. 8. Teneinde de aanpassing van het ge tal ondernemingen aan de behoefte te be naderen, worde het onmogelijk gemaakt zich in bepaalde takken van nijverheid en handel te vestigen, tenzij aan bepaalde voor onderneming en ondernemer te stel len elschen is voldaan. Binding van de middelen van onderlinge concurrentie aan redelijke grenzen houdt ln, dat maatregelen op dit terrein zich niet beperken tot het weren van concurrcntle- methoden. welke ln strikten zin oneerlijk kunnen worden genoemd, maar ook van die handelingen, welke uit een oogpunt van geordend economisch verkeer ontoe laatbaar moeten worden geacht. 9. De taak om zoodanige maatregelen te treffen cn door te voeren, rust eigenlijk op de bij handel en industrie rechtstreeks betrokkenen, ondergebracht ln publiek rechtelijke beroepschappen Waar deze echter vooralsnog ontbreken, moet die taak worden overgenomen door de Staatsoverheld, met deze restrictie evenwel, dat door de Staatsoverheld reeds nu de georganiseerde groepen van betrok kenen zooveel mogelijk bij de voorberei ding en de doorvoering van die maatre gelen worden betrokken. Met een toespraak van den Bondsadvi- seur werd het welgeslaagde congres ge sloten. o EEN „SNOR"-VERBOD TE HAARLEM. Gericht tegen de goedkoope taxi's De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren besloten een bepaling in de Alg. Politieverordening op te nemen, waardoor in den vervolge het „snorren" in deze gemeente verboden zal zijn. Wil laten, ter verduidelijking, de nieuwe bepalingen hier volgen: Art. 115: Het is verboden met een voor personenvervoer ingericht voertuig op den openbaren weg een standplaats in to nemen met het kennelijk doel aldaar dat voertuig geheel of gedeeltelijk te verhuren. Dit veibod geldt niet voor tramrijtuigen cn is niet van toepassing voorzoover ge handeld wordt krachtens door den Raad verleende concessie of met schriftelijke vergunning van B en W. Art. 116: Het is den bestuurder van een voor personenvervoer ingericht voertuig, onverminderd het bepaalde ln of krach tens de Wet Openbare Vervoermiddelen, verboden op den openbaren weg te rijden op een wijze, waaruit kennelijk blijkt de bedoeling aldaar zijn voertuig geheel of gedeeltelijk te verhuren. Dit verbod omvat niet het bezigen van eenig kenteeken als bedoeld en geregeld ln het volgende artikel. Art. 117: Het is. onverminderd het be paalde ln of krachtens de Wet Openbare Vervoermiddelen, verboden op den open baren weg post te vatten of te rijden met een voor personenvervoer ingericht voer tuig voorzien van eenig kenteeken, waaruit blijkt de bedoehng aldaar dat voertuig geheel of gedeeltelijk te verhuren. Dit. verbod geldt niet voor tramrijtuigen en is niet van toepassing voorzoover ge handeld wordt krachtens door den Raad verleende concessie of met inachtneming der nader door B. en W. bekend te maken voorwaarden, waaraan een dusdanig voer tuig en zijn bestuurder moeten voldcen EEUWFEEST ROTTERDAMSCHE ZEEVAARTSCHOOL Het was gisteren 100 jaar geleden dat te Rotterdam werd ingesteld een cursus van onderwijs in de zeevaartkunde en in eenige andere gedeelten der wiskunde, die hiertoe geschikt werden geacht. Daarmede was de grondslag gelegd vóór de Rotterdamsche Zeevaartschool en dit feit is gisteren op plechtige wijze herdacht in tegenwoordig heid van Prins Hendrik en minister Mar- chant. Ten stadhuize werd een druk be zochte receptie gehouden, waar ook de burgemeester van Rotterdam het woord heeft gevoerd. In het gebouw der zeevaart school heeft later Prins Hendrik een gedenkplaat onthuld GOUVERNEUR KIELSTRA De nieuwbenoemde gouverneur van Su riname zal zich 6 October aan boord van de „Crynssen" inschepen. GEEN STAKING TE HENGELO. Onder leiding van de samenwerkende metaalarbeldersbonden is gisteravond een vergadering gehouden van het personeel, werkzaam bij de N V O. Dikkers en Co. te Hengelo, naar aanleiding van de aan kondiging door de directie van een ver laging van 5° V voor de loonen van 42 ct. en hooger, ingaande 2 October as. Met algemeene sternen werd besloten in te gaan op de overeenkomst, getroffen in een onderhoud met de directie ten kantore van den Metaalbond te Amsterdam en be helzende, dat deze loonsverlaging niet op den aangekondigden datum zal ingaan, doch dat daarover ln Januari a s. opnieuw geconfereerd zal worden. Het personeel had in een vroegere ver gadering besloten, wanneer de loonsverla ging toch op 2 October zou ingaan, den arbeid neer te leggen. Hiermede is dus eett conflict vermeden. Hbld. o HET INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELGIË VERHOOGD. De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel meldt: Ten gevolge van het afnemen mede door dc felle mond- en klauwzeerepldemle van de productie van inlandsche boter, zal de gecontingenteerde invoer van vreemde boter met 300.000 KG worden verhoogd. Ook ls de taxe op de invoer- consenten voor dit product met 1 fr. 50 per kilogram verminderd, wat, naar de regeering verwacht, bijdragen zal tot het beletten van een overdreven stijging van de boterprijzen die thans gemiddeld 24 francs per K.G. bedragen. FABRIEKSDIRECTEUR GEARRESTEERD. Op verdenking van verduistering. Bij een zuivelfabriek te Moordrecht zijn onregelmatigheden ontdekt, welke hebben geleid tot de arrestatie van den directeur, die door valsche boekingen een bedrag van ongeveer f. 10.000 heeft verduisterd. De fraude dateert van het vorige jaar, toen de fabriek door een N. V. werd overgenomen en de gearresteerde als directeur aan het hoofd kwam te staan. Hij genoot een groote vrijheid van handelen en was be drijfsleider en boekhouder tegelijk. Reeds geruimen tijd koesterde men verdenking maar de directeur, wien een en ander niet ontgaan was, wist telkens een controle te verschuiven. Ten slotte kon hij een onder zoek niet meer verhinderen en zoo kwa men de onregelmatigheden aan het licht. Er is nog getracht de zaak in der minne te schikken door den directeur gelegen heid te geven het gat te stoppen. Deze wilde echter niet op de voorstellen ingaan. De justitie is daarop gewaarschuwd, waar na tot de arrestatie van den directeur, die zestig Jaar oud ls en te Schiedam woont, werd overgegaan. Hi) ls in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Een rijksaccountant onderzoekt thans de administratie. De boeken zijn echter zoo slecht bijgehouden, dat het onderzoek ge- ruimen tijd in beslag zal nemen. Inmiddels staat wel vast. dat de N. V. voor ongeveer tien mille is benadeeld. Zij is niet ver zekerd. (Tel.) BRAND. Gisterennacht om 3 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den heer H. P. B.. land bouwer te Wlrdum, gemeente Loppersum. De brandweer uit Appingedam was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhin deren, dat de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde De schuren, die vol hooi zaten, werden tevens een prooi der vlammen. De boer derij was verzekerd bij de Onderl. Brand waarborg Mij. te Groningen. Het opmerkelijke van dezen brand is. dat het nu ln zeer korten tijd reeds de derde brand is, welke in deze boerderij uitbrak. Ook ls het merkwaardig dat de brand telkens in de nachtelijke uren, en dan In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontstaat- In verband hiermee denkt de politie aan brandstichting. DE COMMUNISTEN IN' HAARLEM. De burgemeester van Haarlem deelde gisteravond in den gemeenteraad mede, dat B. cn W. besloten hebben, geen ge meentegebouwen en -terreinen meer be schikbaar te stellen voor communisten en aanverwante partijen, omdat zij net in strijd achten met het algemeen belang, deze gemeente-eigendommen beschikbaar te stellen voor hen, die zich ten doe! stel- ln de daadwerkelijke omverwerping van dc bestaande gezagsverhoudingen, welke B. en W. juist geroepen zijn te handhaven. 200-JARIG BESTAAN DER FIRMA JACOBUS BOELEN. Ter gelegenheid van het 200-jarig be staan der firma Jacobus Boelen, te Am sterdam op 16 October as. ls een fraai uitgevoerd gedenkboek verschenen, waarin de geschiedenis wordt behandeld van den wijnhandel in Nederland in de laatste twee eeuwen. Het heeft niet de pretentie van een his torisch werk te zijn. doch er is wel naar gestreefd de handelstransacties zooveel mogelijk te plaatsen in het licht van de geschiedenis En als zoodanig verlucht als het is met zeer vele foto's heeft dit gedenkboek ongetwijfeld groote waar de. Niet alleen personen, die bij den wijn handel betrokken zijn, doch ook velen daarbuiten zal deze lectuur belang inboe zemen. Zij zullen merkwaardige gegevens I aantreffen, niet alleen over de firma zelf, I maar vooral ook over het onderhoud der I wijngaarden, het oogsten der druiven, het I persen, het gistingsproces kortom het gansche procédé: van druivensap tot edele witn. In verband met het jubileum kan nog gemeld worden dat een tentoonstelling van voorwerpen, documenten enz., is gearran geerd in het voormalig wijnkoopersgilde- huis, Koestraat 10, te Amsterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 2 Octobei a s niet plaats hebben. WOEST RIJDER MAAKT ONGELUKKEN. Een doode cn een zwaar gewonde. Gistermiddag om kwart voor vijf heeft te Eindhoven op den driesprong Geldrop- sche wegVoorterwegSt. Jorisstraat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat aan den 19-jarigen F. van Grootel uit Geldrop het leven heeft gekost- Een met levensmiddelen zwaar beladen vrachtauto van den grossier F. Maas uit Geldrop, welke op dat tijdstip met woeste vaart kwam aanrijden, is bij het indraaien in de St. Jorisstraat het trottoir opge vlogen en tegen den pui van het café H. Driessen terecht gekomen. De deur van het café werd geheel ingedrukt, terwijl de auto kantelde. Van Grootel, die naast den bestuurder gezeten was, viel uit de cabine en kwam onder den omgeslagen auto te recht. Hij bleek een ernstige schedelbreuk te hebben bekomen en is enkele oogenblik- ken na het ongeluk overleden. De bestuurder, J. Maas uit Geldrop, werd ernstig gewond aan borst en hoofd en is naar het St. Joseph ziekenhuis overge bracht. o DE JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Eergisterenavond omstreeks half zeven passeerde in snelle vaart een personen auto de Ned. grens bij Canne. Op het stop sein der douane werd geen acht gegeven. De ambtenaren namen een auto. waarna de achtervolging begon. Op de Wllhel- minabrug werd de wagen ingehaald. Bij het passeeren losten de ambtenaren en kele schoten, waarop de chauffeur stopte. De beide inzittenden van den wagen sprongen echter van de Wilhciminabrug in de Maas cn wisten te ontkomen. De wagen, geladen met suiker, werd in be slag genomen TERWILLE VAN DE POES. De heer E Boerma uit Groningen reed eergisteravond door Wïldervank, toen hij plotseling een klein katje op den weg zag, waarvoor hij remde en ultwec-k. Het ge volg hiervan was, dat hij den heer Akker man aanreed, die toesprong om het katje weg te halen uit zijn gevaarlijke positie. Door dezen samenloop van omstandig heden werd A. gegrepen. Hij liep o.a. een schedelfractuur en een dubbele beenbreuk op en is naar het R.K. ziekenhuis te Gro ningen vervoerd, meldt het „Nieuwsbl. v. h. Noorden BUITENLANDSCH GEMENGD. DE SCHADE VAN DE OVERSTROO MINGEN IN SLOWENIë. De „Vrene" geeft een voorloopige balans van de overstroomingsramp in Slowenië. Het blad raamt de schade op minstens een half milliard dinar (ruim 15 millioen gulden). Alleen aan bruggen zijn eenige honderdtallen weggeslagen. In het dorp Struga, dat in een dalketel eenigen tijd dertig meter diep onder water lag, zijn voor zoover men dat van de hoo ger gelegen gedeelten kon zien, zestig hui zen ingestort. Men vreest dat het geheele dorp een ruïne zal zijn voor de genietroe pen er in slagen door het doen springen van gesteente het water een uitweg te be reiden. Tot nog toe is men niet verder ge komen dan een daling van den water spiegel met slechts 15 c.m. VEERTIEN MIJNWERKERS VERONGELUKT. Veertien mijnwerkers zijn gedood en vijftien gewond bij een ontploffing welke gisteravond plaats vond in een kolenmijn te Foekoeoka (Koesjoe. Japan). WOLKBREUK BOVEN MONTPELLIER. Tengevolge van een wolkbreukachtigen regen zijn verschillende deelen der stad Montpellier overstroomd. De bevolking, welke aan den oever van de rivier woont, heeft haar huizen ontruimd. In totaal zijn acht personen om het leven gekomen, van wie zeven tot een zelfde gezin behoorden. De aangerichte schade is aanzienlijk. De wegen en spoorwegverbindingen zijn afge sneden. Hevige onweders richtten ook te Nimes cn omgeving groote schade aan. o FILMSTERREN IN GESCHIL. De maandelljksche toelage van Lita Grey, de vroegere echtgenoote van Char ley Chaplin is van 500 tot 350 dollar per maand verlaagd. Naar men weet, had Chaplin wegens de hooge eischen van zijn gewezen vrouw, de zaak voor het gerecht gebracht. RECLAME. Een van de meest opzienbarende ontdekkinnJB op het gebied van mond-hygicne is eenigen tüj geleden gedaan in de Laboratoria van de PepsodcnJ Company, waar een nieuw, ommekeer tewceaj brengend, reinigend materiaal is vervaardigd! In iedere tandpasta is een dergelijk materiaal! verwerkt cn juist hierin ligt het verschil tusschen! de beste tandpasta en minderwaardige soortem De meeste reinigende materialen zijn zóó hard en schurend, dat zij het glazuur der tanden beschadigen en zoodoende uithollingen veroor zaken, waarin zich bacteriën kunnen ophoopen, of wel ze zijn zóó zacht, dat ze den tandaanslag niet op afdoende wijze verwijderen. Het heeft c'an ook jaren geduurd, alvorens dit materiaal, dat zoowel afdoende werking als absolute onscha delijkheid waarborgt, vervaardigd kon worden, Alleen in Pepsodent is deze nieuwe ontdekking verwerkt en omdat het materiaal tweemaal zoo zacht is als die welke algemeen in gebruik zijn, is Pepsodent dus absoluut onschadelijk. Boven dien is het zonder weerga om de tanden te rei nigen en te polijsten. In Nederland zoowel als in 67 andere landen wordt Pepsodent heden ten dage beschouwd als de eenige tandpasta, die op afdoende wijze den tandaanslag verwijdert. Groote tube /0.75, dubbele tube ƒ1.25. 8038 Uitgesproken: D. Koorne, kweeker en handelaar, Aals meer, Marktstraat 1. R.c mr. A. L M. v, Berckel; cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. Opgeheven, wegens gebrek aan actief: W. M. Reurtags Leidschendam. GETEISTERD MEXICO, Uit Tampico wordt gemeld, dat de mili taire commandant de totale verliezen in Tampico raamt op ruim 300 dooden en 3000 gewonden. De Amerikaansche consul in Tampico heeft de materieele schade geschat op minstens 3 millioen dollar. De rivieren Panuco en Tameso zijn door overvloedigen regenval verder gewassenen hebben de straten der stad opnieuw onder water gezet, zoodat de opruimingswerk zaamheden ernstig worden bemoeilijkt De dooden worden direct verbrand ten einde ieder gevaar voor de verspreiding van besmettelijke ziekten te voorkomen Naar uit de stad Mexico voorts verluidt, is ook de westkust van Mexico ernstg door den wervelstorm geteisterd. De stad Ayutia (staat Guerrero) zou zijn over stroomd en geheel vernield. Hoeveel per sonen om het leven zijn gekomen en rxe groot de materieele schade is, is nog niet te overzien, daar de verbindingen zijn verbroken. De stad Tehuantepec heelt hulpcolonnes verzocht om de bevolking te evacueeren. daar de rivier Suchiate drei gend is gewassen en buiten haar oevers is getreden. o BOMONTPLOFFING IN ZUID-SLAVIE. Naai' uit Gewgeli (Zuid-Slaviël wordt gemeld, is Dinsdag voor een kofi-S- huis een helsche machine ontploft, waar bij twee personen werden gedood en vijf ernstig gewond. De eigenaar van het koffiehuis bemerk te voor zijn inrichting een verdacht voor werp en h« waarschuwde een politie agent. Beiden constateerden, dat het een ontplofbaar lichaam betrof. Dit ontplofte plotseling en beide personen werden op slag gedood. Vijf bezoekers van het kof fiehuis werden ernstig gewond. Het ge bouw werd ernstig beschadigd. Men meent te doen te hebben met een helsche ma chine, welke door Macedonische benden over de grens naar Zuid Slavië is gesmok keld. De ontploffing zou zijn teweeg ge bracht om. volgens de lezing van de Bel grader .Prawda", de verbetering der be trekkingen onder de Balkanstaten te ver- ijdelen. 217. Ja zeker, met professor Augoestoesvlucht ls prachtig gelukt. Alles werkte voortreffelijk. Ben een heel eind in de richting van Tirol. Maar verschijnen twee vreemde.... 218 Verder kwam hij niet, want Wo-Wang l'ep hem toe, greep zijn arm en riep uit: Wat zei U daar Bent U op weg naar Tirol? Daar moeten wij ook beer Ik ben Wo-Wang en maak een pleizierreisje met mU boezemvriend Slmmy naar mijn tante In Tirol! 2—®

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10