KNIPSELPRIJSVRAAG Het Leidsche Raadhuis. EEN HEEREN- OF DAMESRIJWIEL 74ste Jaargang WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 No. 22554 STADSNIEUWS. EN 10 GELDPRIJZEN IEDER VAN 10 GULDEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts. oer regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. MILITARIA- De Kapitein Jhr. H. Laman Trip van het Ce regiment Veldartillerie alhier zal van 28 September a.s. tot en met 10 Nov. e.k. gedetacheerd worden te 's-Graven- hage tot het volgen van een cursus voor oudere Kapiteins. Op 28 Sept. a.s. komen bij het 6e regi ment Veldartillerie alhier onder de wa penen tot het volgen van een Opleidings cursus tot res.-kapitein de res. Ie Luite nants E- A. A. Liera, M. de Bruyn, B. C. M. van der Hooff, A. Zaal en R. van Has selt. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de dienstplichtigen der lichting 1934, die bij het vooroefeningsinstituut voldaan hebben aan het examen voor reserveserg. in den rang van serg. of serg -tit. zijn aan gesteld en na hun inlijving in opleiding zijn genomen voor officier, de eerste oefe ning vervullen in twee niet-aansluitende gedeelten. Ter vervulling van het eerste gedeelte, waarvan de duur 2'/; maand be draagt, komen zij in werkelijken dienst in het tijdvak van 16 tot 26 Juli 1934 en voor het vervullen van het tweede gedeelte (duur l1/; maand) in het tijdvak van 1 tot 10 Juli 1935, indien zij ingedeeld worden bij het 4e regiment infanterie. De duur van het eerste gedeelte en die van het tweede gedeelte der eerste oefening wor den in den regel met één of enkele dagen verkort, zoodanig, dat bedoelde dienst plichtigen met groot verlof vertrekken te gelijk met de vrijwilligers van het reserve kader, die in de overeenkomstige perioden een deel hunner eerste oefening ver vullen. 50 JAAR ORGANIST. Op 1 October a.s. hoopt de heer P. M. van Velzen alhier zijn gouden jubileum te vieren als organist van de St. Petruskerk. Zooals men weet is deze parochiekerk af gebrand. Daarom zal het feest kerkelijk worden gevierd in de bijkerk, genaamd de St. Lodewijkskerk. Op dien dag is er een plechtige Hoogmis te 9.30, waarna in de pastorie een intiem samenzijn plaats heeft van den jubilaris, diens familie en 't zangkoor „St. Petrus". EEN TRAMABONNEMENT VOOR ÉÉN KWARTJE. Met ingang van 1 November a.s. In aansluiting op ons bericht van gis teren onder „Binnenland", waarbij werd medegedeeld, dat door de Arnhemsche Ge meentetram tegen betaling van één kwar tje dagkaarten voor een onbepaald aantal ritten op de stadslijnen beschikbaar wor den gesteld, vernemen wij. dat ook de N.Z.H T.M. vermoedelijk met ingang van 1 November een dergelijk abonnement zal invoeren. De abonnementen zullen verkrijgbaar worden gesteld aan het kantoor en be staan uit een stamkaart met etui. Dit laat ste moet worden voorzien van een foto, welke vele malen kan worden gebruikt Is men eenmaal bezitter van een dergelijke stamkaart met étui dan kunnen voigende abonnementen in den wagen worden ge kocht. Het lijkt ons toe, dat van deze abonne menten een druk gebruik zal worden ge maakt. DE FEESTWIJZER VOOR 3 OCTOBER. Bij de N V. Boek. en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier is in smaakvollen kleurigen omslag met de beeltenis v. Prins Willem v. Oranje verschenen de feestwijzer voor de 44ste viering van de herdenking van Leiden's Ontzet. Het geeft als steeds een gedetailleerd overzicht van alle fees telijkheden, aanvangende met de kinder variété-voorstelling en de taptoe op Maandagavond. In afwijking van vorige jaren schreef de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. een kort voorwoord, waarin hij 't bestuur dankt voor zijn stads- en vader landslievend werk en zijn beste wenschen uitspreekt voor het welslagen van dezen dag. Het handige boekje bevat verder een onsomming van alle deelnemende vereeni- gingen. den tekst van de bij de koraal- muziek te zingen liederen, de samenstel ling der diverse commissies, de route van den optocht er wordt dit jaar gepau zeerd op de Hooglandsche Kerkgraeht! terwijl de ontwerper van het optocht-plan, dr. mr. J. W. Verburgt. een geïllustreerde beschrijving van den optocht leverde. Voor de luttele som van één kwartje kan men zich het gemak van dezen feestgids niet ontzeggen. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een vijftal van diefstal afkomstige rijwielen in beslag ge nomen en in verband daarmede den Am sterdammer J. v. d. B. gearresteerd. In ons Blad van heden drukken wij in het DERDE BLAD anderhalve pagina af bestaande uit 170 genummerde drie hoekjes, geknipt alléén uit die advertenties, welke gisteren op de pagina's onder het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG in ons Blad verschenen. De nummers staan BOVEN iederen driehoek. Hierbij een voorbeeld: Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op tot wier advertentie's de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Als prijzen stellen wij voor de goede oplossers beschikbaar: (uitgerust met electrische lamp, bel, reflector en bagagedrager, met 1 jaar schriftelijke garantie) Indien er meer goede oplossers zijn dan prijzen beslist het lot. Van iedere bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk MAANDAG 2 OCTOBER A.S. s UUR DES NAMIDDAGS IN ONS BEZIT ZIJN onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De uitslag van de prijsvraag zal uiterlijk Vrijdag 6 October hekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. In ons Blad van Zaterdag hebben wij den brief van de Raadhuis Advies Com missie (RAC.I aan de heeren Buurman, Kropholler, v. d. Laan en Mertens ge schreven, afgedrukt en een brief van den heer Blaauw, waarin deze zich verdedigt. De heer Blaauw wenscht zich te ver dedigen tegen het feit „ten aanhoore van mededingers beschuldigd te worden van deloyale handeline." En zegt dan: „Nu is de zaak voor mij geworden, niet alleen een vraag naar recht, maar ook een eerezaak. want ik weiger te aanvaarden, dat ik mijzelf heb trachten te bevoordee- ien tegenover mijn collega's". Dit is zijn goede recht, doch een be schuldiging van deloyale handeling hebben wij niet gelezen. De RA..C zegt alleen, dat ten opzichte van het beschikbare ter rein de heer B. in afwijking van het in dit opzicht duidelijke en strikte voorschrift van het programma van eischen zich plan- afwijkingen heeft veroorloofd. Dit is dus het vaststellen van een feit. Hoe het ook zij, de heer B vat dit op als een beschuldiging van deloyale handeling. Het zij zoo en nu willen wij des heeren Blaauw's verdediging nader beschouwen. De vraag op de vergadering van 11 No vember '32 door den heer B. gesteld, luidde'. Is in de toekomst verruiming van het terrein aan de zijde van de Maarsman- steeg te verwachten? Het antwoord luidde, en dit staat ook in het ProgTimma van Eischen: „Uitbreiding van het Raadhuisterrein naar de zijde der Maarsmansteeg ligt voorloopig niet in de bedoelinc. Bij trek king van het hoekpersoneel Breestraat- Maarsmanssteeg, alsmede van de perceelen Vischmarkt 7 en 8 in min of meer ver wijderde toekomst, is echter geenszins onwaarschijnlijk." Ten overvloede citecren wij hierbij woor delijk uit den brief van den heer B die hiervan zegt: „Hier wordt door de opdrachtgeefster uitdrukkelijk op deze perceelen de aan dacht gevestigd in verband met uitbrei ding smogelijkheid. Ik heb deze positief in het uitzicht gestelde mogelijkheid zóó van belang geacht, dat ik me volkomen ge rechtigd voelde, van deze aangegeven mo gelijkheid volledig gebruik te maken. Elk der deelnemers had hetzelfde recht en dat ik de eenige geweest ben die van dat recht gebruik maakte wil volstrekt niet zeggen, dat ik daarmede iets d'eed, wat niet geoorloofd was Ik meen dat mijn plan bovendien is bijtrekking van deze perceelen volkomen rechtvaardigt. Ik heb het zelfs als een plicht tegen over mijn apdrachtgeefster en tegenover de opgave gevoeld om tot het laatste toe alle beschikbare gegevens uit te Dutten tot het verkrijgen van een bevredigende oplossing van het uiterste moeilijke vraag stuk: ononderbroken heb lk me van berin November '32 tot einde April aan dit vraagstuk gewijd en het is voor mij een onnoemlijke inspanning geweest uit de ge gevens een gaaf geheel te scheppen. Tot de door het gemeentebestuur van Leiden beschikbaar gestelde gegevens behoorden de perceelen Vischmarkt 7 en 8. M.i. is er geen sprake van dat. achter af gezien, de deelnemers onder verschil lende voorwaarden hebben gewerkt. Dat programmabepalingen verschuilend geïnterpreteerd worden, spreekt vanzelf." Het cardinale punt zit dus eigenlijk in de interpretatie van de zin voorkomende ln het programma van eischen, luidende: „Bijtrekking van het hoekperceel Bree- straat-Maarsmanssteeg alsmede van de perceelen Vischmarkt 7 en 8 in min of meer verwijderde toekomst is echter geenszins onwaarschijnlijk." Wil dit zeggen, u kunt de ruimte, die door bijtrekking van genoemde perceelen vrij komt gerust bi] de beschlxbare op pervlakte van het bouwterrein trekken? Wij zijn van meening dat zulks niet zoo uitgelezd kan worden Min of meer ver wijderde toekomst is toch niet uit te leg gen als ..heden" of „morgen"! Maar hoe dan wel? De eenige o.i. Juiste uitleg hiervan D „denkt u eraan. dat. mochten, wat in dc min of meer verwijderde toekomst niet onmogelijk Is, bedoelde perceelen bijge trokken worden, uw plan zoo is, dat deze bijtrekking mogelijk wordt gemaakt, door een behoorlijke aansluiting, zoodat zeer eenvoudig verbinding met in dat deel on der te breneen locaiiteiten wordt verkre gen en later na de bijtrekkine niet op valt dat het gebouw naar die zijde uitge bouwd is. Dit komt ons voor, als de eenige Juiste interpretatie! Dat de heer B nu de vrijheid heeft ge nomen. om uit de moeillikheden te komen, vastzittenden aan die vreemde hoek aan de Vischmarktzijde toch die panden da delijk bij zijn plan op te nemen, kan nie mand hem kwalijk nemen. Hij nam dc risico voor zich en voor een kunstenaar zit daar zelfs een blijk in van durf en persoonlijkheid. En nu zijn plan door de R.A.C. als bet beste beoordeeld wordt, ook al door zijn indeeling, maakt hij goede kans zijn durf beloond te zien. Doch. en daar iigt bet zwaartepunt voor ons: „Zijn de andere architecten in dezen dan billijk behandeld en hebben zij een eerlijke kans gekregen? En dan zeggen wij neen. en wij zijn het volkomen met de zienswijze van de RAC eens. dat vóór publicatie van de plannen, de andere ar chitecten de gelegenheid geboden had moeten worden, nieuwe plannen ln te dienen. De heer B vermeldt ook nog zijn ant woord aan ..een der deelnemers die, izeer correct) aan zijn mededingende collega's het voorstel deed alsnog een vraag te doen." Wil drukken deze vraag waarop de andere architecten toestemmend ant woordden. alsmede het antwoord van den heer B hierbij af De brief van den heer Mertens luidde: 20 Februari 1933. Geachte Collega, Naar aanleiding van de meervoudige opdracht voor het Raadhuis te Leiden zou ik gaarne nog een vraag willen stel len tot de Commissie van Advies. Dit zai natuurlijk slechts kunnen gebeuren, ais geen uwer tegen het stellen van deze vraag bezwaar heeft Ik verzoek u be leefd dit schrijven hetwelk lk tot alle uitgenoodigden richt, liefst voor het einde dezer week te willen beantwoor den. Met het oog op het tijdverlies, dat de beantwoording dezer vraag zou vor deren, kan tevens worden verzocht om tijdsverlenalng voor de inzending. Vraag: De ruimten in het program ma voor de hoofdverdieping genoemd, zijn hier niet dan met moeite onder te brengen, zooals c'e heer Blaauw op de laatste bijeenkomst reeds vermoedde. Het plan zou er mijns inziens belangrijk bü winnen, als van de tndeellng van het programma mocht worden afgeweken. Is hiertegen bezwaar? Met collegiale groeten w.g, H. F. MERTENS. Het antwoord van den heer Blaauw luidde: Haarlem. 23 Februari 1933. Geachte Collega. Naar mijn inzien kan van vragen stellen moeilijk nog sprake zijn. omdat de tijd daartoe reeds lang verstreken is. Ook al zouden allen de vraag wenschen te stellen, dan nog zou de Comm. van Adv. m.i. het volle recht hebben, een antwoord te weigeren. Bcvendlen acht ik de vraag overbodig ten eerste omdat ze reeds gesteld en beantwoord werd en ten tweede, omdat het programma t.a.v. de Indeeling niet imperatief is gesteld. Het betreft hier slechts wensohen. Last not least is naar mijn meening de overtuiging van den ontwerper sou- verein aan de wenschen van het pro gramma, d.w.z. het beter: plan gaat voor. Met collegiale groeten, w.g. C. J. BLAAUW. Wij zullen geen oogenblik ontkennen het goed recht om met „neen" de vraag van den heer M. te beantwoorden. Maar men moet niet zeggen dat de heer B. ln zijn antwoord duidelijk den heer M. een tip heeft gegeven en hem er op gewezen heeft hoe hij tegenover het programma vai. eischen stond. De heer B zegt: „Ten tweede omdat het programma t.a.v. de indccling niet imperatief is re- steld. Het betreft hier slechts wenschen. Last not least is naar mijn meening de overtuiging van den ontwerper souverein aan de wenschen van het programma, d w.z. het betere plan gaat voor Deze tip, het poneeren van deze stel ling. sloeg dus op de indecling, maar niet op de beschikbare ruimte. Had dit ook op de beschikbare ruimte moeten slaan, dan had de heer B. dit erbij kunnen zetten. Doch dat is niet het geval. Resumeerende. constateeren wij dus met de R.A C. dat de heer B. de eischen Ln het programma neergelegd, heeft overschre den. Dat daarmede de andere architecten niet een gelijkwaardige kans hebben ge kregen en dat aanneming van het plan B dat wij overigens ook het liefst zagen uitgevoerd, zonder meer een onbillijkheid zou scheppen tegenover de andere archi tecten Aan den Raad is het nu een beslissing te nemen Dat het een beslissing moge zijn, die tegenover alle architecten onze stad waar dig is! BINNENLAND. Bondsdag van „Horecaf"; een pleidooi tegen regeerings-steun. 'Binnen.1, 4e Blad) Dc minister over dc contingentccring van roggebloem en roggemeeL (Land^ en Tuinbouw ,3e Blad). BUITENLAND. Rondom het Rijksdagbrand-prooes to Leipzig. (3e en le Blad). Een conflict tusschen Duitschland en de sovjets. (Buitenl. 2e Blad en Tel.. le Blad. De besprekingen te Genève en Sinaja. Buitenl.. 2e Blad). Noodweer in tal van landen. (Buiten!, Gemengd 4e Blad en Tel. le Blad). HET INSCHAKELINGSPLAN. Beknopte uiteenzetting. Men schrijft ons: De Inschakelingscommissie (subcommis sie van het Leidsche Crisis Comité) beoogt de werkloozen te laten werken en een loon te laten verdienen in plaats van hun steun te geven. Zij stelt daartoe aan de Gemeentelijke Overheid voor een aantal openbare wer ken té laten uitvoeren. Ten einde te vermijden, dat door het opnemen van de daarvoor noodige gelden de Gemeentefinanclën worden belast op een wijze, die welhaast onduldbaar zou worden, stelt de Inschakellngscommissle voor. de werkloozen. die te werk worden gesteld, té betalen met bons. De tewerkstelling zal uitsluitend geschie den door bemiddeling van ter plaatse ge vestigde ondernemingen (bouwbedrijven, aannemers, patroons ln de bouwvakken, metaalindustrieën, enz.). Degenen, die een opdracht, behoorendó tot het plan, aanvaarden, moeten zich ver plichten: a. het geheele bedrag loon, dat In de aannemlngs- of inschrijvingssom Is begre pen, in bons ln betaling té nemen. b. zooveel werkloozen te werk te stellen, hetzij aan het onderhavige werk, hetzij aan een ander werk, dat de onderneming ln uitvoering heeft, als er uit het loonbe drag gedurende den duur van het werk kunnen worden betaald. De werklieden kunnen met bons genoe gen nemen, omdat zij tegen deze bons 'die in guldens lulden) ln de Leidsche winkels de zelfde hoeveelheden goederen kunnert kriigen als voor gewone guldens. De winkeliers kunnen de bons in beta ling nemen, omdat zij voor deze bons 1. goederen kunnen koopen bij nader op te geven fabrikanten. 2. rekeningen kunnen betalen aan nader te noemen doktoren, tandartsen, leeraren, onderwijzers, enz. 3. enkele nader té noemen bedragen, welke zij aan de gemeente schuldig zijn, kunnen betalen De fabrikanten kunnen goederen leve ren tegen bons. omdat zii die bons kunnen gebruiken om hun werklieden te betalen en verder voor de zelfde doeleinden als de winkeliers. De particulieren bovengenoemd kunnen de bons in betaling nemen, omdat zif met die bons in de winkels terecht kunnen eri ervoor werkzaamheden kunnen laten uit voeren 'tuinwerk, herstellingen aan klee- ren. huisraad, woning, enz.). Het nlan. dat in opzet bedoeld is om over het geheele land té worden doorgevoerd, kan in Leiden en omstreken beginnen als een vriiwillige proef, waarmede hpt hpwiis geleverd wordt, dat wil uit de crisis kun nen komen door vermeerdering van de welvaart, zoodat aan de voortdurend ver der gaande versobering en verzwaring van lasten een eind zou kunnen komen. Aller medewerking is moeeliik en wel kom: in dit plan valt de bevordering van eigen belang en algemeen belang op de mepst gelukkige wiize samen. Men zie ook de advertentie In ons Blad van gisteren, waarin ppn tézing van dr. ■Rrfniroreve over dit onderwerp voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeeling Lei den wordt aangekondigd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Roozen van Bekel, in liquidatie, Hoofd straat 249, Sassenhelm Bloembollenhandel en export. Wijzigingen: ,nD' Roode> Sleboldstraat 14, Leiden. Vleeschhouwerij en Spekslagerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij: winkel ln fijne vleesch- waren. ,Aank<»Pvereenlging en Maalderij „Rijnstroom Achthovenweg 8, Leiderdorp. De statuten zijn gs^zigd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1