Eerste steenlegging der nieuwe Ger. Kerk te Lisse. r y natuurlijk 15 ct. |74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 September 1933 Derde Blad No. 22550 BINNENLAND. RECHTZAKEN. Steunt met Uw qaven het Leidsch Crisis-Comité. even goed voor hèm geschikt! INGEZONDEN. lllilllllllUllllllllllllilllllliillillllllliiiiiiiii o— 1DE PLECHTIGHEID VERRICHT DOOR DR. TH. RUYS JR. (Hierboven het gedenkwaardige moment van de eerste-steen-legging der nieuwe Ger. Kerk te Lisse, verricht door dr. Th. Ruys Jr. Gistermiddag om 1 uur had de eerste- steen-legging plaats van de te bouwen nieuwe kerk der Gereformeerde Kerk te [Lisse. Onder de talrijke aanwezigen, die van dit feit getuigen wilden zijn, merkten wij oa. op de leden van den Kerkeraad en de louwcommissie der Geref. Kerk; de af ge lvaardigden van de zusterkerken te Hille- feom en Sassenheim; ds. A. K. Krabbelen P. D. Kuiper; den afgevaardigde van [de Classis Leiden, ds. A. de Bondt, aldaar; [den architect, den heer Dirkmaat; den lannemer de firma Giltjes en Scheep- Kiuwer. Verder zeer vele leden der Ge meente en andere belangstellenden. De pastor loci dr. Th. Ruys Jr., trad naar Ivoren en hield bij deze plechtigheid een [korte rede. Rede van dr. Th. Ruys Jr. i Spr. begon met te wijzen op het ge- |tr.chtvolle van dit oogenblik. nu de Ge meente is samengekomen op dezelfde [plaats, waar reeds sinds 1914 wekelijks Dienst des Woords is gehouden en waar [eerlang het nieuwe kerkgebouw zal ver rijzen. Hij bracht in het kort de vóórge schiedenis van dezen bouw in herinnering, [sprak woorden van waardeering tot den architect Dirkmaat en dé' aannemers firma Giltjes en Scheepbouwer, en heette vervolgens de afgevaardigden van de kerk van Hillegom en Van Sassenheim en van de classis-Leiden welkom. Vervolgens wees spr. er op. hoe deze cerste-steen-legging werkelijk het leggen van den „eersten" steen op het fun dament en hoe daarmede een mijlpaal is bereikt in de geschiedenis van den kerk bouw. Toch heeft deze daad voor ons niet slechts beteekenis als het bereiken van een mijlpaal, doch tevens als symboliek. jHet is immers de eerste steen van een Uerk"gebouw! En dan herinnert de eerste steen, die gemetseld wordt op het gelegde fundament, ons aan de bestemming van jdit bouwwerk! Dat ook daarin nl. steeds Bebouwd zal moeten worden op het funda ment dat gelegd is, nl. Jezus Christus! Vervolgens deelde spr. mede, dat de f «eiste steen, die zou worden gelegd, geen -nieuwe" steen was. doch een der steenen Fvan het oude. gesloopte kerkgebouw, zoo- löat in het nieuwe straks in zekeren zin bet oude zou voortleven, waaraan deze symbolische gedachte werd vastgeknoopt, dat zoo ook straks in het nieuwe kerkge bouw geen ..nieuw" Evangelie zou worden gebracht, doch het aloude Evangelie, dat Jezus Christus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Na deze woorden ging dr. Ruys voor in gebed om daarop den eersten steen te metselen. onder het uitspreken der woorden In den naam des Vaders, Die alle ding regeert; en in den naam des Zoons, Die het fundament is van den geestelijken tempel; en in den naam des H. Geestes, Die de bronader is van het leven des ge loof s; metsel ik, als Voorzitter van den Raad der Gereformeerde Kerk hier ter plaatse en als Dienaar des Woords dezer gemeente, op heden, den 21sten van Herfstmaand van het jaar onzes Heeren 1933, dezen eersten steen op het gelegde fundament, met de bede. dat het Gode be hagen moge, straks dit bedehuis te willen gebruiken als middel ter opbouw Zijner gemeente in het heilige geloof, en ter ver heerlijking van Zijnen grooten naam." Nadat vervolgens nog door den Voor zitter der Bouw-Commissie, den heer E. Statema. een tweede steen was gemetseld, werd gezamenlijk gezongen Psalm 89; 1. Hierna werd namens de Zusterkerken van Hillegom en Sassenheim door ds. A. K. Krabbe van Hillegom het woord ge voerd. Spr. feliciteerde de gemeente van Lisse met dit feit. Het heeft, aldus spr., mènigeeh in Hillegom verwonderd doen staan dat de gemeente Lisse den bouw eener nieuwe kerk durfde aan te vangen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze ge dachte bij U leeft, dat het beste voor des Heeren huis nog niet genoeg is. Spr. ge waagde voorts van de energie en ijver van den predikant dr. Ruys die in de voorbe reidende werkzaamheden een groot aan deel heeft gehad. Hij eindigde met den wensch dat de gemeente spoedig haar ge bouw in gebruik zal mogen nemen. Namens de classis Leiden sprak ds. A. de Bondt van Leiden. Het is een feit, aldus spr., dat vele grootere Kerken in de Clas sis reeds lang, vele jaren pogingen in het werk stellen om tot nieuwbouw te komen. De bouwplannen van de kleine gemeente van Lisse zijn inderdaad beschamend voor anderen. In een keurige toespraak zette spr. de beteekenis van den tempel, in geestelijken zin opgevat, uiteen, en deed daarbij uit komen dat de bouw van den geestelijken tempel steeds voort gaat door alle tijden heen en ondanks alle omstandigheden. Ook ds de Bondt eindigde met de beste wenschen tot voltooiing van dit kerk gebouw. Dr Th. Ruys Jr. die de sprekers dankte verzocht ten slotte te zingen Psalm 75 11: Zijn Naam moet eeuwig de eere ontvan gen! Hiermede was de plechtigheid ten einde. radiorede van minister oud. Over de millioenennota. Naar wij vernemen zal de minister van financiën, mr. P. J. Oud, op Donderdag 28 September a.s. van 8 tot 9 uur des avonds joor den a.v.r.O.-microfoon een rede houden over de millioenennota. ONGEYVENSCHTE ACTIE VAN VREEMDELINGEN. Vereeniging van Nazi's te Groningen door politie ontbonden. Een der leiders over de grens gezet. De Groningsche politie heeft, gebruik bakende van het door de regeering voor- geschrevene, dat de politie-autoriteiten prachtig dienen op te treden tegen vreem delingen, die van de hier te lande ver eende gastvrijheid misbruik maken, door d^el te nemen aan politieke acties, van welke richting dan ook een vereeniging an te Groningen wonende Duitsche natio- £&al-soclalisten ontbonden en een der oormannen van deze vereeniging. zeke- rii Foeckel. aangezegd dat hij in ons land "iet meer wordt geduld. Foeckel is daarop naar Duitschland brokken. Hbld. VERDIENDE ONDERSCHEIDING. Daad van moed beloond. Men zal zich wellicht herinneren, dat eenige maanden geleden melding werd ge maakt van de moedige, van groote koel bloedigheid en tegenwoordigheid van geest getuigende daad van een jong marineoffi cier, die als waarnemer dienst deed op een Dorniervliegtuig in het Marinevliegkamp bij Soerabaja dat een nachtvlucht deed om parachutelichten uit te werpen. Toen hij bemerkte dat een der touwen van de parachute was blijven haken, terwijl de tijdsduur voor de ontbrandng verstreken was, zoodat de rechtervleugel dreigde vlam te vatten, wist hij een ongeluk te voorko men, door zich op den rechtervleugel h3 be geven en. zich vastklemmende aan den hoogen krank, het touw los te maken. Naar wij thans vernemen, is dc bedoelde marineofficier. C. J. van der Graaff. Offi ciervlieger 2e klasse bij de Koninklijke Marine, voor deze kranige daad onder scheiden door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE POSTYTUCHTEN. De „IJsvogel", die gisterochtend uit Amsterdam is vertrokken, is te Budapest aangekomen. De „Oehoe" (uitreis) is gisteren uit Rangoon vertrokken en te Singapore aan gekomen. De „Kwartel" is gisteren op Schiphol aangekomen. De „Snip" (thuiskomend) is gisteren te Rangoon geland. BEG ROOTING VAN YY'ATERSTAAT. f. 310.000 voor aanleg kanaal GoudaYVaddinxveenBoskoopAlphen. Op de begrooting van Waterstaat (Hoofdstuk IX) wordt voor den geheelen dienst uitgetrokken f. 100.142.751. waarvan voor den gewonen dienst f. 75.341.751 en voor den kapitaaldienst f. 24.801,000. Behalve bedragen voor verbetering van rivieren, Nieuwe Waterweg. Westzeul en verschillende kanalen is f 200.000 als bij drage aan Zuid-Holland uitgetrokken voor verbetering van den vaarweg Amsterdam Rotterdam en van den bouw eener nieuwe schutsluis buiten Gouda. Vervolgens is een post van f. 600.000 op genomen al uitkeering aan het Wegen fonds, als bedoeld in art. 31 van de Wegen belastingwet over het jaar 1934 en een van f. 302.000 voor onderhoud, herstel en ver betering" van Rijkswegen, voor zoover niet in de begrooting van uitgaven van het Wegenfonds begrepen, terwijl voor onder houd. verbetering en bediening van veren en schipbruggen, voor zoover niet in de begrooting van het Wegenfonds begrepen is geraamd een bedrag van f. 141.200. In verband met het geraamde verlies over 1934 is voor subsidie aan de K.L.M. een bedrag van f. 654.000 uitgetrokken. Verder wordt het wenschelijk geacht een maximum-subsidie van f 11.900 uit te trekken om de instandhouding van de Nationale Luchtvaartschool ook in 1934 te verzekeren. Voorts worden aangevraagd f. 3.833 000 voor aanleg van het Julianakanaal; f. 4.000.000 voor aanleg van een scheep vaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn en verbetering van den vaar weg naar Vreeswijk ten behoeve van de binnenscheepvaart; f. 2.500.000 voor den bouw van een schutsluis o.a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal; f 4.000 000 voor den aanleg van scheep- vaartkanalen n2ar Twen the; f. 310.000 voor aanleg van een spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen; i. 10.000 voor aanleg van een spoorweg over den afsluitdijk door de Zuiderzee met verbindingen aan de spoor wegen AmsterdamDen Helder en Har- lineenNieuwschans. Naar het zich laat aanzien zullen de werken van het Julianakanaal met uitzon dering van het afwerken, in 1934 kunnen worden voltooid, waarna het in bedrijf stellen zal kunnen volgen. RECLAME. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De 15e jaarvergadering. Gisteren werd te Utrecht de 15e Jaarver gadering gehouden der Chr. Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industnee- len Middenstand in Nederland De voorzitter de heer W. G. Scheeres van Den Haag, herinnerde in zijn ope ningswoord er aan dat er sedert het tweede lustrum der vereeniging veel veranderd is. De organisatie onderging ook een crisis. Spr wekte op tot standhouden. De ongun stige economische omstandigheden eischen geen ongunstigen vereenigingstoestand. integendeel.' Er ontbreekt nog veel aan de organisatie en de middelen zijn slechts ge ring. De innerlijke positie dient versterkt te worden, opdat ook in pers en radio, door middel van het orgaan, de stem der ver eeniging gehoord worde. En de vruchten zullen komen als bestuur en vereeniging eensgezind samenwerking. Spr. heette welkom het Tweede Kamerlid den heer P. Wielenga. Tenslotte deed spr eenige mededeelingen over medewerking inzake samenstelling van een Commissie van Advies betreffende de uitvoering van de Bedrijfsradenwet. Het jaarverslag van den secretaris den heer H. Stap, behandelde den toestand der vereeniging. den geestelijken en mate- rieelen grondslag en de roeping tot organi satie. Het ledental bleef vrijwel ongewij zigd, evenals het aantal af deelingen Voor steunverleening aan middenstandsbedrij- ven, die onder de crisis lijden werd met kracht geijverd doch weinig resultaat werd verkregen! Het verslag besloot met een opwekking dat de Chr. Middenstanders hun roeping zullen verstaan. Het financieele verslag gewaagde van een klein voordeelig saldo. De contributie werd vastgesteld op f. 3.50 per jaar. Beide verslagen ontvingen de goedkeuring der vergadering. Na gehouden bestuursverkiezing bleken te zijn herkozen, de heeren W G. Scheeres van Den Haag en H. Wieringa van Assen. Gekozen werd in de vacature-Kaalan de heer F J. G. Furda te Groningen. Een voorstel van de af deeling Utrecht Inzake uitbreiding van het hoofdbestuur werd in Wanden gesteld van het bestuur, evenals een voorstel van de afdeeling Rot terdam inzake het bureau en het orgaan der vereeniging. Op voorstel van den secretaris werd be sloten afdeelingen die blijven weigeren hun verplichtingen na te komen, te royeeren. Een motie inzake credietverleening aan gezonde midaenstandsbedrijven. ingediend door de afdeeling Utrecht, werd aangeno men. Op voorstel van de afdeeling Assen werd een protest opgesteld inzake het openstel len van den „Oranje-trein" op Zondag. De uitsluiting van Christelijke fabrikanten en middenstanders werd betreurd Het Tweede Kamerlid de heer P. Wielenga, hield een toespraak waarin hij de beteekenis van het contact tusschen volksvertegenwoordigers en de mannen van de praktijk uiteenzette. In de middagvergadering werd een be spreking gehouden over: Collectieve ver zekeringen De heer H. Stap secretaris der vereeniging verdedigde het afsluiten van overeenkomsten die voordeelen bieden aan alle leden der vereeniging. Het hoofd bestuur verzoekt daarom zi. terecht de sanctie der algemeene vergadering De heer mr R. van Maare betoogde dat deze collectieve verzekeringen niet valt ondei de middelen in dc statuten genoemd. De collectieve verzekering is als bindmiddel om de leden aan de vereeniging te binden, zeer zwak. en principieel niet aanbeve lenswaardig De discussie over dit onderwerp droeg een zoodanig karakter, dat geen beslissing kon volgen. Binnen enkele weken zal over hetzelfde onderwerp weder een bespreking worden gevoerd HET FRIESCH IN DE RECHTZAAL. Het gerechtshof te Leeuwarden behan delde do zaak van den student H. Pieber- ga. Zooals men weet heeft deze zaak in dertijd vrfj wat stof opgeworpen, omdat de politierechter weigerde Pieberga toe te staan Frieseh te spreken en hem. toen hij niet Nederlandsch wilde spreken, uit do zaal liet verwijderen. De politierechter had Pieberga veroordeeld wegens eenvou dige beleediging van een politie-agent, dien hij. toen deze als getuige in eerste instantie optrad, betichtte van het afleg gen van een valsohen eed, tot f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De vice-president van het Gerechtshof mr. J. A Stoop, wees erop, dat hij Neder landsch moet. spreken, de wet schrijft het gebruik van de Nederlandsche taal voor Daar getuige echter verklaarde Neder landsch te spreken en te verstaan kan de president niet toelaten dat hij Friesch spreekt. Toen verdachte echter werd voorgeroe pen, weigerde hij Nederlandsch te spreken De president zeide. dat hij hier geen Friesch kon toestaan, waarop verdachte van het woord afzag. De procureur-generaal mr. Sluis wees er op dat het verweer van verdachte, dat hij de draagwijdte van zijn woorden niet zou hebben ingezien, voor iemand van zijn ontwikkeling niet opgaat. Juist omdat het hier een ontwikkeld man betreft, is het een ernstig misdrijf en achtte spr. de door de rechtbank opgelegde straf eigen lijk te laag. Evenwel heeft de officier van Justitie een geldboete gevraagd en daar om zou spr. bevestiging van het vonnis eischen. o HET DOODELIJK AUTO-ONGELUK ONDER ZYVOLLERKERSPEL. Voor het Arnhemsche Gerechtshof heeft i gistermiddag in hooger beroep terecht ge staan de chauffeur C. M. 20 jaar oud, wo- i nende te Meppel. die in verband met een doodelijke aanrijding bij Zwollerkerspel in Maart j l. door de Zwolsche Rechtbank wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, was veroor deeld tot een maand hechtenis, met ont zegging van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar. In den vroegen morgen van den 14aen Maart 1933 had hij met een vaart van 60 K.M gereden over den straatweg Zwolle- Meppel. waar mist hing Onder Zwoller- kerspel heeft hij den straatmaker B. Klop penburg. die op den weg werkzaam was en die hij niet opgemerkt had. overreden. Het slachtoffer overleed spoedig. De procureur-generaal, mr. A. A. Cno- pius eischte bevestiging van het in eer sten aanleg gewezen vonnis. Arrest 5 October a.s. YVORDT Mr. DUYS GEROYEERD ALS LID DER S.D.A.P.? Een daartoe strekkend voorstel door zijn afdeeling ingediend. Volgens de Telegraaf" is thans 'n voor stel ingediend om het Kamerlid mr J. E. \V. Duys te royeeren als lid der S.D.A.P Tot dusver waren door vele afdeelingen der S.D.A P. bij het partijbestuur moties ingediend, alle inhoudende het verzoek maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding v?n zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot op he- den aan de uitnoodigingen in deze moties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der afdeeling 6 te 's-Gravenhage van de S D AP en volgens de statuten kan een afdeeling een lid royeeren. Nu is bij de genoemde afd. 6 een van toelichting voor zien voorstel ingediend om den heer Duys van het lidmaatschap der S.D.A.P. ver vallen te verklaren Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Sept. te houden vergade ring behandeld. BEGROOTING VAN ECON. ZAKEN. Blijkens de begrooting voor 1934 van het depart, van economische zaken, wordt voorgesteld: gewone dienst f. 11 790.269. kapitaaldienst f. 450.000, gehecle dienst f. 12.240.269. Voor Handel en Nijverheid wordt voorgesteld f 2767466, voor Landbouw f. 7 483.024, voor Visscherij f 282.008 en voor den Crisis-accountantsdienst f. 136.700. Onder den algemeenen drang der bezui niging zijn op een groot aantal artikelen besparingen toegenast; o.m zijn vele pos ten voor materieele behoeften en bureel- kosten verminderd, voorts dc subsidies aan de vereenigingen tot het houden van jaar beurzen in Nederland, in verband met mid- denstaifdsbelangen. vreemdelingenverkeer, aan de Ned. Ver voor tentoonstellingsbe- langen. aan de Ver. Nederlandsch Fabri kaat. aan het Ned Instituut voor Effi ciency. aan de commissie voor den Neder landschZuid-Afrikaanschen handel, aan de Ned.-Amerikaansche K. v K te Am sterdam, ten behoeve van de Kamer te New York en te San Francisco. Voor het landbouwonderwijs is op deze, begrooting uitgetrokken f. 2.683.581 waar van f. 1.143.209 voor hooger-, f 804.782 voor middelbaar- en f. 357.120 voor lager onder wijs kapitein c. l. w alther boer naar tsjecho-slowak1je. Kapitein C. L. Walther Boer. directeur der Koninklijke Militaire Kapel, zal zich morgen ner vliegtuig van de Tsjechische Luchtverkeersmaatschapnij naar Praag be geven voor een studie-reis op uitnoodiging van de inspectie van de Tsjechische mili taire muziekkorpsen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van KOiOniën zal op Vrijdag 6 cn 13 October niet plaats hebben. S i \T, Juist omdat de teere kinderhuid steeds verpleging noodig heeft, is Palmolive zeep zoo geschikt. De groote hoeveelheid olijf- en palmoliën, bij haar bereiding ge bruikt, verzacht de huid en be schermt haar tevens. De zeep, die Uw teint ftisch en jeugdig houdt, is onontbeerlijk voor het dagelijksch bad der kinderen. 7497 (Buiten veiaulwuuio 'iijzueia der Red.), Cople van al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven AANDACHT GEVRAAGD. Onder verwijz.ng naar de advertentie, die gisteren in dit blad voorkwam, en raar de affiches, die hier en daar in de stad een plaats vonden en die ontworpen werden door mej. Corrie v. d. Baan alhier, willen wij nog even uw speciale aandacht vragen voor ons werk. Dit is het bevorde ren van het welzijn van het zwakke en dikwijls ook arme kind uit Leiden of on middellijke omgeving 'Oegstgccst, Leider dorp. Zoeterwoudel, door middel van uit zending naar buiten. Evenals andere jaren maar nu nog In grooter getale wachten deze kinderen op een plaats in een van onze koloniehui zen in bosch of aan zee, waar ze 5 a 6 weken ais het noodig en mogelijk is langer) opgenomen worden om te worden verzorgd met alle middelen die ter be schikking staan. Onze geldmiddelen lieten toe, dat in het voorjaar en In den zomer reeds 36 kinderen werden uitgezonden, waarvan 30 geheel op kosten der vereeni ging, maar grooter is het aantal, dat thuis moest blijven wegens geldgebrek. Daarom hebben wij dan ook dezen collectedag georganiseerd, in de hoop, dat, als ledereen door middel van het koopen van een sparspeldje wat bij wil dragen, deze wachtende kinderen niet teleurgesteld behoeven te worden, zoodat wij ze dit jaar r.og kunnen uitzenden De naam ..Vacan- tiekolopie" zou u doen denken dat alleen in de zomermaanden werd uitgezonden, maar dit is niet het geval. Uitzending ge schiedt het heele Jaar door de wlnter- verpleglng wordt zelfs door deskundigen zeer aanbevolen. Wil ons daarom niet teleurstellen. Do collectanten geven hun tijd; de afdeeling zorgt voor de uitzending, geeft u dan een gave in de collectebus. Alleen door een dergelijke samenwerking is ons doel te be reiken. Het bestuur van de afd Lelden der Ver. voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9