Afscheid Burgemeester Colijn te Boskoop. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 22 September 1933 Een groot aantal toespraken in den Gemeenteraad. UIT DE OMSTREKEN. AGENUA. NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. X O In den gemeenteraad van Boskoop ls hedenmiddag afscheid genomen van bur gemeester Colijn, die benoemd ls tot bur gemeester van Alphen De burgemeester hield een rede, waarin hij o m. het volgende zeide: Zoo ls dan het oogenblik aangebroken, dat lk voor het laatst Uwen Raad zal voor zitten, terwijl het tijdstip in zeer nabij verschiet ligt, waarop ik het ambt van burgemeester dezer gemeente zal neer leggen. Dat het voor mij héél moeilijke dagen zijn zult ge wel willen toegeven. Er wordt een periode ln mijn leven afgesloten, die voor mij van zoo groote beteekenis is ge weest, Gelukkig dat ik niet pas n u tot die er kenning kom. want ik mag zeggen, dat het werk in Boskoop vanaf het eerste oogen blik bijzondere bekoring voor mij heeft gehad en dat de beteekenis ervan mij steeds heeft voor den geest gestaan. Ook de werkkring in Boskoop bracht mee. dat het mooie en het moeilijke soms zonderling waren dooreengemengd. maar nu het op heengaan aankomt, nu treft het mij toch wel zéér bijzonder hoeveel licht er op mijn pad gevallen is en hoe bij het overzien van dien weg het donkere steeds meer terugwijkt. Boskoop was mijn eerste gemeente, ik stond vreemd tegenover vele der gemeen telijke vraagstukken, maar dit zag ik spoedig, en dat gaf mij moed; Boskoop was een gemeente waar te werken viel en waar dan ook gewerkt is. Nu ls op een oogenblik als dit het ge vaar zoo groot, dat in een overmaat van welwillendheid men schier alles wat werd bereikt in het credit van den burgemeester zou boeken en daartegen wensch ik met klem op te komen. Mocht ik ln menig geval de stuwkracht geweest zijn, gij M. H. waart zulks nog méér, en als wij dan mogen spreken van een vruchtbare periode en ik geloof dat niemand daar bezwaar tegen zal inbren gen, dan is zulks naar mijn inzicht hier aan te danken, dat raad en burgemeester, dat gi) en ik. op elkaar waren aangelegd, dat wij bij elkander pasten en elkander verstonden. BIJ deze verandering van werkkring geeft mij moeilijkheden de vraag of mijn werk in Boskoop af is. m.a.w. of ik weg mócht gaan. Er was sterke aarzeling eer ik die vraag bevestigend durfde te be antwoorden. Natuurlijk, er zijn nog veel dingen, waarvan ik de voltooiing gaarne gezien had, de spoorweg, welke naar wij hopen over enkele maanden zal worden geopend, de Gouwewerken. welke het aspect onzer plaats zoo grondig doen ver anderen, maar mijn blijven daarvoor kon toch moeilijk als noodzaak worden be schouwd. Zwaarder woog dan ook de toestand der gemeente, niet van de gemeente-finan- ciën, want die zijn ook thans nog zóó. dat weinig gemeenten een even gunstig beeld vertoonen, maar het was de toestand in ons hoofdbedrijf, de boomkweekerij, die de vraag deed opkomen of lk de gemeente in deze omstandigheden verlaten mocht. Voorop sta, en ik behoef U dit eigenlijk niet te zeggen, dat mijn heengaan geen ontloopen der moeilijkheden is, want ln mijn nieuwe gemeente zullen de bezwaren niet geringer zijn, maar ik heb gemeend, dat mijn persoon en mijn arbeid te mid den van de crisis, welke onze gemeente teistert, van zoo verdwijnend kleine be teekenis ls, dat blijven alleen daarom niet gewettigd was, nu ik een grootere ge meente kon dienen. Gij begrijpt, dat er op dit oogenblik veel in het hart omgaat, maar wat nu wel voor mij, bij mijn heengaan, als het meest do- mineerende uit de verloopen tien Jaren naar voren treedt, is wel het vertrouwen, dat ik van U als Raad. en ook, en nu spreek ik over U heen. van de gemeente- naren in zoo ruime mate heb mogen on dervinden. een vertrouwen, waarvoor ik allen, die het mij hebben geschonken, van harte dank zeg, maar ook voor wat ik met mijn gezin dus buiten den Raad van U heb mogen ontvangen. Spr dankte verder de wethouders, den secretaris, hoofden van dienst, ambte naren, politie, enz. en sprak de hoop uit dat Boskoop een burgemeester zal krijgen, die harer waardig is. De heer Guldemond. loco-burgemeester, zeide om. het volgende: Juist 10 jaar en 6 aanden terug deed U uw Intreden in de Gemeente Boskoop en vandaag spreekt U er een woord van af scheid. Bij het scheiden wordt de balans afge sloten, men spreekt dan woorden van waardeering, in sommige gevallen ook woorden van critiek. Bij Uw vertrek zijn geen woorden van critiek, alleen woorden .van waardeertng. Voortgaande zeide spreker: 10 Jaien lang hebben mijn Collega's en ik het genoegen gehad met U en den Secretaris te vormen het Dag Best. der Gemeente. Dit waren doorgaans mooie vergaderingen. De politiek bleef bulten de deur en van U is het gevleugelde woord ,AVlj zoeken, in het College de grootste gemeene deeler, en als die gevonden is staat de meening van het College vast". U gaat ons verlaten De reden waarom is voor de eenvoudlgen verborgen Het ga U en de Uwen in elk opzicht goed. Mijn persoonlijke wensch voor U. Burgemeester, ie dat Uw nieuwe werkkring U de voldoe ning zal schenken die U er van verwacht. De heer J. van Gelderen sprak, als oud ste wethouder een persoonlijk woord, en verklaarde dat Boskoop in den heer Colijn een goeden burgemeester heeft gehad met enorme werklust die ln aangename sa menwerking met de wethouders en den Raad van deze Gemeente heeft gemaakt één der mooiste kleinere Gemeenten in onze orovlncie. Letterlijk alle wegen (en dit zijn er vele) zijn vernieuwd en verbe terd en geweldige veranderingen hebben in die 10 Jaren plaats gehad, zoodat iemand, die in deze tijdsperiode Boskoop niet bezocht, het nauwelijks zou terugken- nen. Een nieuw raadhuis werd gebouwd, waarop wij trots kunnen zijn en wij heb ben nu evengoed electriciteit, als gas en water, om van verdere verbeteringen maar niet te spreken. Natuurlijk hebben deze talrijke verbete ringen groote uitgaven gevorderd, maar het pleit tevens voor uw goed financieel beheer aldus spr. dat de niet pro ductieve schulden onzer gemeente, in weer wil van dit alles to deze periode aanmer kelijk zijn gedaald. Ik weet wel. dat u gedurende uw burge meesterschap den wind ln de zeilen hebt gehad, maar ook in goede tijden, blijkt het dikwijls voor menigeen nog moeilijker te zijn goed ie ftaanoieren als in den tijd, dat men niets kan doen. U hebt verder getoond te leven met uw medeburgers en was toegankelijk voor leder, die u wenschte te spreken en u om raad vroeg zoodat zeer vele ingezetenen uw heengaan betreuren. Verder hebt u ge toond een Burgemeester te zijn, die boven de partijen st^hd en wij Liberalen zijn dan ook zeer erkentelijk, dat u zoo ten volle hebt begrepen, dat u niet bent ge komen als Burgemeester voor enkele par tijen maar als een burgemeester voor ons allen. De heer P. Loef Azn., raadslid voor de Chr. Hist. Partij, verklaarde dat de benoe ming van den heer Colijn te Alphen geen aangenaam nieuws was geweest voor Bos koop. Deze toch heeft getoond een regent te zijn van groote bekwaamheid en scherpzinnigheid. Zijn verblijf in Boskoop zal steeds bij de ingezetene in aangename herinnering blijven. De heer A. Brand Pzn. sloot zich, na mens de R.K. fractie, bij de woorden der vorige sprekers aan. Burgemeester Colijn, aldus spreker, is voor Boskoop geweest van groote beteekenis. Hij was een bur gemeester. die zich met hart en ziel aan de belangen der gemeente heeft gewijd. Een stoere werker, wien het nooit te veel. te moeilijk of te laat was, als het gold de be langen van Boskoop of die der inwoners te dienen of te verdedigen. De heer Brand wenschte den heer Colijn namens de R K. fractie geluk met zijn be noeming tot burgemeester van Alphen en hoopte dat het hem en zijn gezin ook daar wel zal mogen gaan. De gemeente-secretaris, de heer mr. F. A. Helmstrijd, verklaarde met gemengde ge voelens het bericht van de benoeming ver nomen te hebben. Met gemengde gevoelens zeg ik, aldus spr. Daarmede bedoel ik, dat ik mij met U in Uw promotie verheugde, maar onmid dellijk daarbij kwam bij mij op een gevoel van teleurstelling, dat U Boskoop zoudt gaan verlaten. Ik hoop, dat U mij dit laat ste niet ten kwade duidt, althans dat U dit gevoelen zult billijken. Ruim 2jaar heb lk met U aan de be langen van Boskoop mogen arbeiden. Ik verklaar graag, dat het mij een voorrecht is geweest Uw medewerker te zijn. Hoewel het slechts korten tijd is geweest, ls het voor mij een periode, welke ik niet zal ver geten. Niet alleen hierom, omdat ik in U heb gevonden een burgemeester, dien ik om zijn persoon, zijn activiteit, zijn capa citeiten moest respecteeren, maar ook om deze reden, dat ik van U veel heb mogen leeren. De vele moeilijke vraagstukken, die U had op te lossen, vatte U aan op een wijze, die geen twijfel omtrent het resultaat mo gelijk maakte. De ervaring heeft dit ook bewezen. Dat ook ik daaruit leering heb mogen putten, behoef ik U niet te zeggen. Groote welwillendheid heb lk van U in veel opzichten moge nondervinden. Daar voor ben ik U zeer erkentelijk. Ik zou te kort schieten als ik daaraan hier geen uiting gaf. Op de verdere gebeurlijkheden komen wij morgen nader terug. HAARLEMMERMEER. Inbraak in de R.-K. Kerk. Te Hoofddorp is 's nachts ingebroken in de R.-K. Kerk. De dief of dieven hebben kans gezien een der offerblokken te ledi gen en met den inhoud ongeveer f. 40 er van door te gaan. De politie stelt een on derzoek in. o HILLEGOM. Zilveren jubileum van den heer Huvssoon Het was gisteren 25 jaar geleden dat de heer A. Huijssoon in betrekking kwam bij de Haariemsche Bankvereeniging al hier, thans Twentsche Bank. Hij is als jongste bediende begonnen en opgeklom men tot procu.atiehonder. De heer Huijs soon is door de plaatselijke directie en het personeel gehuldigd met bloemen en felicitaties. Een en ander droeg op ver zoek van den heer Huyssoon een intiem karakter. Bezoek van den Poolschen gezant. ZB. dr. W. Babinskl. Poolsch gezant te Den Haag heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan onze gemeente om kennis te maken met den eersten ln Nederland in aanleg zich bevindenden klinkerweg op rietmatten: Tra-C platen door de NV. Gips' Houtbereiding een noviteit op het gebied van w egenconstructie. De gezant was begeleid door den Pool schen consul, Gerard D van Es Gips, directeur van Gips' Houtbereiding, den consul-generaal van Polen te Amsterdam, J P Kaczkowski, den persattaché van de Poolsche legatie te Den Haag St. Strock- zynski en den handelsattaché Zaniewski. Het gezelschap is door onzen burge meester op het Raadhuis ontvangen en heeft daarna een rondgang gemaakt op den nieuwen weg, de Burgemeester Pont straat. De heer Willy Tuschinski heeft tijdens den rondgang een filmopname gemaakt. Crematie van wijlen Mevr. v. d. Wal-Duif. Onder groote belangstelling heeft op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevr. A. v. der Wal-Duif echtgenoote van den heer W. A. van der Wal, hoofd der O. L. School alhier. In het sterfhuis is door ds. L. W. van Wijngaarden vanwege de af- deeiing Hillegom van den Ned. Protestan tenbond een dienst geleid. Op Westerveld is ook gesproken door ds. v. Wijngaarden, die tevens namens de familie bedankte voor <je belangstelling. Bloemen waren er onder meer van de schoolkinderen en de wandelclub van 't Nut Het volledige per soneel der school, vroegere onderwijzers met hun echtgenooten, het hoofd van de openbare UX.O., dageüjksch bestuur der Oudercommissie en bestuursleden van de afdeeltog van den Nederl. Protestanten bond en ouders vair leerlingen wonden de Indrukwekkende plechtigheid bij. De Chr. Fröbel- en Bewaarschoolver- eeniging zal Maandagmiddag a s. haar school officieel openen in een der bijge bouwen der Geref. Kerk. Als helpsters zijn aangesteld de dame3 Annie van Dijk en Gien de Koning. De 42 woonhuizen aan den Venneper weg nrs. 412494 zijn voor f. 86.051 ver kocht aan den heer G. Kon te de Bilt. KATWIJK. Vergadering der Slagersvcreeniging. De Slagerver. Katwijk en O. hield een ledenvergadering in Hotel de Roskam. De voorzitter, de heer J. Vooys opende met een woord van welkom. De secretaris de heer W. Caspers las de notulen. Deze wer den goedgekeurd De voorzitter kon de mededeeling doen dat de vereeniging de Koninklijke goedkeuring op haar Statuten heeft verkregen. De desbetreffende stuk ken waren ontvangen. Over enkele instel lingen van den Bond als b.v. verzekering enz zal tn volgende vergadering meer uit voerig gesproken kunnen worden. De re kening van den penningmeester werd, na controle accoord bevonden. De heer W. v Eijk deed verslag van de vergadering van den Bond. gehouden op 21 Juni 1.1. Het maandrapport van de commissie van over leg behandelde voornamelijk de omzetbe lasting. Na eenige bespreking werd beslo ten een schrijven te richten aan het Bondsbestuur met verzoek de medewerking te willen verleenen om de onbillijkheid weg te nemen die tegenover de buiten slagers bestaat ten opzichte van het af keuren van levers en de vergoeding die hiervoor wordt gegeven. Deze is n.l. voor buitenslagefs aanzienlijk lager dan voor de stadsslagers zonder dat hiervoor eenig ar gument aanwezig is. In dit verband werd in principe besloten tot het oprichten van een eigen, plaatselijke verzekering. Hierop zal later worden teruggekomen. Na nog eenige besprekingen en rondvraag volgde •luiting dezer geanimeerde vergadering. Onveilig duin. De terreinen achter de Rijksschietbanen zullen volgende week wegens schieten met scherp onveilig zijn op MaandagVrijdag van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. Des Zater dags van 19 uur n.m. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering der S.D.A.P. over het „Fascisme". Onder groote belangstelling hield de heer P. Gardenier uit Den Haag, lid van den partijraad der S.D.A.P. en lid van de Prov. Staten, in de Gemeentezaal een lezing over het onderwerp: „Wat is het fascisme en kan het redding brengen uit den chaos" De vergadering werd geleid door den heer W. D Huisken, die namens de S.D.A.P. in Katwijk en het N.V.V. allen welkom heette. De beer Gardenier merkte op, dat het niet gemakkelijk is den eigenlijken' grond slag van het fascisme op te diepen. Doch in de eerste plaats vertegenwoordigt het 't anti-marxisme. Het fascisme wordt onder de arbeiders uitgestrooid. Spr. wilde v.n. het Duitscbe fascisme beschouwen, dat onder den naam nationaal-socialisme groote aanhang heeft weten te \erkrijgen onder de arbeiders. Nergens ter wereld heeft het hatelijker en afschuwwekkender vorm aan genomen als in Duitschland, aldus spr» Het ontkent den klassestrijd. Er moet zijn een verbroedering tusschen de verschillende standen in de maatschappij. Welke taak is in Duitschland weggelegd voor de ar beidende klasse? Er wordt gesproken van een .corporatieven staat, van beroepsstan den. Dat is demagogie. Het fascisme is anti-democraat en anti-parlementair. Het nationaal-socialisme is voorts anti-joodsch. In Duitschland gebeurt het verschrikke lijkste, wat de verlichte 20ste eeuw kan aanwijzen. Daar heeft men de klok een 500 jaar teruggezet.Het is een schande voor de Christelijkheid, die 20 eeuwen de liefde- leer van Christus verkondigt, om nu op zulko wijze menschen te vervolgen. Hoe is in Duitschland het fascisme zoo sterk gegroeid? Er heerscht daar een andere mentaliteit dan hier. Als een verschrikke lijke slag is daar de nederlaag na den oorlog gevoeld. Als het vernederende ver drag van Versailles de Duitschers niet was opgelegd, dan zou het nat.soc. nooit zoo'n groote vlucht hebben genomen.. Hitier verweet het onrecht aan het mar xisme en dat werd gretig geloofd Hitier heeft daarbij een buitengewone agitato rische kracht ontwikkeld. De fascisten worden ook hier aldus spr gesteund door de kapitalisten om de arbeiders dieper in het moeras te trappen. Uitvoerig be sprak spr. de tegenwoordige Duitsche toe standen, die hij verschrikkelijk achtte. De geest hier is echter anders dan in Duitschland. De leerlingen van H.B.S., Gymnasium en de studenten dwepen met het fascisme. Zij zien, dat de kans om vooruit te komen gering is, en werpen de schuld op de S.D.A.P, Kan het fascisme den crisis ophefien? Dat een land in zijn eigen behoeften voor zag was een 400 jaren geleden mogelijk. De geheele wereld roept om handel, ver keer. Het verkeer zal herstellen, als de hooge tariefmuren vernietigd worden. Het fascisme wil echter dat een land in zijn eigen middelen voorziet. Het is waan zinnig om op deze wijze den crisis te willen opheffen. Ook streeft het fascisme naar oorlog. Het socialisme is niet anti-nationaal, al misbruikt ze dat gevoel niet zoo als de bourgeoisie het doet. Er is maar één red ding voor de arbeiders: eenheid te vinden. Wij wenschen een menschwaardig bestaan. Wii zeggen, dat de arbeider recht heeft op een goed loon. Wij wenschen inter nationale verbroedering, aan den anderen kant van de grens zijn onze broederen. Wij eischen democratie, wij wenschen vrij heid, aldus besloot spr. Na een dankwoord van den heer Huis ken aan den spreker, volgde sluiting. Gisteravond om 8 uur werd door de Harmonie U.N.I., directeur de heer P. C. Langmuur liet laatste zomerconcert in de muziektent op den Boulevard gegeven. Daar het in het geheel geen zomerweer was, bestond hiervoor niet zulk een be langstelling als anders, zoodat het con cert om 9 uur reeds werd beëindigd. •o- LISSE. Het a-s. afscheid van den heer Kingma. Naar ons door de commissie wordt me degedeeld zal de huldiging vam den heer Kingma. ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd der Openbare U.L.O.-school, Plaats hebben op Donderdag. 28 Septem ber a.s. des avonds te 8 uur op de zaal van Hotel de Witte Zwaan. Aan belang stellenden wordt dan gelegenheid geboden persoonlijk afscheid van den heer Kingma te nemen. o LEIDSCHENDAM. Door Arch. J. v. d. Heijde en Zn., Den Haag, is aanbesteed den bouw van een inrichting met woning en van een inrichting met 5 woningen, te Leidschen- dam. Laagste inschrijving f. 22.259, hoog ste inschrijving f. 29.990. SASSENHEIM. Bij de gehouden verkiezing werden gekozen tot ouderlingen de heeren J. Dreef, E. J. Dijkstra, A. Francken en P. J Vercouteren en tot diakenen de heeren Jac. Bette en B. de Boer. o VALKENBURG. De bliksem in de nieuwe pastorie. Het onweder heeft hier nog gevolgen gehad, welke eerst nu ontdekt werden. Het hemelvuur is n.l. ingeslagen in de nieuwe pastorie, die nog onbewoond is. Aan den achterkant waren een paar pannen weg. maar binnen was in de dankspanten een balk totaal versplinterd. Het is het won derlijke. dat nergens, ook aan het hout niet, een spoor van brand te bespeuren is! Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Bloemendaal-SIootweg z. WASSENAAR. Een schadepost voor den melkboer. D; knecht van P. genaamd G.. kwam met zijn rijwiel van een erf op de Schouw- weg en wilde dien weg oversteken toen hij aangereden werd door H„ die van het dorp kwam rijden. Het rijwiel van H. werd zwaar beschadigd en G zag de lading van zijn fiets bestaande uit 32 flessohen melk over den weg vloeien. Bovendien ging nog 8 liter melk uit een bus verloren. De schade zal onderling geregeld worden Aanrijding. De 64-jarige B. uit Den Haag die van de Houtlaan den straatweg wilde overste ken. werd daarbij aangereden door den personen-auto van D.. die uit de richting Den Haag kwam. B. werd bloedend ge wond aan het achterhoofd en kreeg ook een hersenschudding Na door dr. H ver bonden te zijn moest hij „met de zieken auto vervoerd worden naar het ziekenhuis aan den Zuldwal in Den Haag. ZEVENHOVEN. De gehouden collecte in deze ge meente voor de alleenstaande blinden te Woifheze heeft de somma van f. 8.34 op gebracht, o ZOETERWOUDE Geen concessie voor autobusdienst? Door een groot aantal bewoners van Benthuizen Gelderswoude en Weipoort al hier zijn verzoeken gericht aan Ged Sta ten om geen concessie te verleenen aan de NV Oito onderneming te Zoetermeer voor het in werking brengen van een autobusdienst Zoetermeer—Leiden over Benthuizen, Gelderswoude etc.. omdat daardoor de bestaande autobusonderne ming Hazerswoude Dorp—Leiden in haar bestaan wordt bedreigd. B. en W. dezer gemeente hebben besloten eveneens aan Ged. Staten een dergelijk verzoek te rich ten omdat het college van meentog ls dat de belangen der inwoners, sneclaal van de bewoners van Gelderswoude WeiDoort en Hooge Rljndllk zullen worden geschaad Tot onderwijzeres aan een bijzondere school te Leiden is bénoemd mej. A, H M Eijkman alhier. Door B. en W dezer gemeente ls tot den minister van Sociale Zaken het ver zoek gericht om ook de werklooze valide arbeiders, die ouder zijn dan 60 jaar en niet ouder dan 65 Jaar. onder de rijkssteun regeling te doen opnemen, HEDEN: „Pniël": Verg. van oud-catechisan dr. Riemens. 8 1/4 uur. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal Spr. ds. De Jong van Rijnsburg, 7'/: u. na BIOSCOPEN. Caslno-Blosconp, Hoogewoerd, 8 u. „Der blaue Engel". Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 u Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur na „Der Stern von Valencia". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 u. 30 en 8 uur Trlannn-Theater, Breestraat. 8 u. n „King Kong". Woensdag en Zaterdag nam. 2 urn, Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst derl apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Sent. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum Mare 110, telef. 406. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het artsexamen 1ste ge deelte de heeren P. Roodenburg (Rotter dam) en H. G. Werkman (Boskoop). Bevorderd zijn tot arts mej. S. J. Oly (Den Haag) en de heeren E. E. M. van Gilse (Roosendaal), R. Sartono Kertobaü (Leiden), en S. M. Lammerts van Bueren (Den Haag). Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlandsch recht de heeren J. H. Dijk man (Den Haag) en N. Dijkhuis (Rotter dam). IN HET VADERLAND TERUG. Naar wij vernemen is luitenant-vlieger Van Giessen, die deel heeft uit gem aak; van de Nederlandsche expeditie voor 'n ln- ter nationale Pool jaar in IJsland in 0115 land teruggekeerd. Hij arriveerde heden middag te 12.35 met een gewoon verkeers vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol. Hij werd door tal van collega's verwelkomd, AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de 20-jarige P. de W. uit Haarlem, die bij een botsing onder Oegstgeest tusschen de tram en zijn auto dezer dagen ernstig gewond werd, aan zijr. verwondingen overleden. Gisteravond om half elf is in het St Elisabethziekenhuis ook het tweede slacht offer van de aanrijding op het Lijnsheike, M. te Tilburg overleden. Het Vredespaleis te Den Haag, voor zoover niet in gebruik, is tot nadere aan kondiging voor publieke bezichtiging opengesteld alle werkdagen en den eersten en derden Zondag van de maand van 2 tot 4 uur nm. UIT NED. OOST-INDIE. DE MUITERS OP MADOERA. SOERABAJA, 22 Sept. (Aneta). De mui ters van de „De Zeven Provinciën" zljo met motorsloepen van de „Zuiderkruis ontscheept en overgebracht naai- de ba rakken te Soekolilo (Madoera), waar de Europeanen en Inlanders, gescheiden, on der militaire bewaking hun berechting zullen afwachten. DE WERKING DER VULKANEN. BANDOENG, 22 Sept. (Aneta). De Doe- kono vertoont vanaf 12 Augustus voort durend verhoogde werking. Tot 15 Sep tember werden ascherupties waargenomen. Nadien werd nog geen bericht ontvangen De Krakatau kwam 3 September na een achtweeksche rust weer in werking. Heden ochtend hadden erupties plaats tot een hoogte van 250 Meter. De situatie bij de Gedeh is ongewij zigd. De vulkaan blijft bewaakt. 0 PAVILJOEN ZIEKENHUIS AFGEBRAND. MEDAN, 22 Sept. (Aneta). Gisteren is te Taroetoeng door onvoorzichtigheid van een bediende die bezig was met koken eer, paviljoen van het nieuwe ziekenhui der Rheinische Mission afgebrand. Pe. zich in dit paviljoen bevindende zieke kondep zichzelf in veiligheid brengen. RELLETJE TE KOKOLEH. MENADO, 22 Sept. (Aneta). Op 20 Sep- tember vond ten huize van het negor j hoofd van Kokoleh een relletje plaa tijdens het onderzoek van een aan n inzake een bombardement met de woning van een Chineeschen warwik houder, die een relatie onderhield een Kokolehsche schoone. ,a. Tijdens dit onderzoek kreeg ae5etpeei1 ronghouder plotseling een klap. "e!°v.ai het sein was voor een algemeenen a op de kleine groep aanklagers. koppige menigte, gewapend met me en pieken, drong de woning hinnL af, slachtte een Gorontalecschen bedienn. nadat twee aanvallers waren neer%rneijer De andere bediende, zoomede een t> van den waronghouder, werden zvva dell wond. De waronghouder vluchtte naa zolder en bleef ongedeerd. xvcrd De woning van het negorij-hooi" totaal vernield. de De assistent-resident van MeDa°.a'n de heer Oberman, en de inspecteur m€> veldpolitie begaven zich onmiddei' j 30 man naar Kokoleh, waarna werd hersteld hospik Vier gewonden werden naar het u overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6