De brand in het Rijksdaggebouw. Vrijdag 22 September 1933 SCHEEPSVERBINDINGEN. BEURSOVERZICHT. HET PROCES TE LEIPZIG. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 751. I Hedenmiddag 3 uur: 754. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. |v, h. Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt Hoogste stand: 796.6 te Abisko. Laagste stand: 750,4 te Reikjavik. ■Verwachting tot den avond van 22 Sept.: I Zwakke tot matige wind uit Noordelijke lichtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of lee.i regen in het Westen en Noorden. In let Zuid-Oosten nog kans op regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Langzaam beweegt zich de depressie, die tn geheel midden- en Zuid-Europa zware puien heeft veroorzaakt, naar het Oosten. Bil IJsland dringt een nieuwe depressie Moor, daartusschen slrekt zich van Noord- Ècandinavië tot de Azoren een strook van loogere drukking uit, die zich ook Oost waarts verplaatst. Op de Britsche eilanden is dientenge volge reeds een verbetering van het weer Ingetreden, terwijl gisteren in Zuid-Oost- Ëngeland nog zeer veel regen viel: daar entegen neemt de regen in Zuid-Duitsch- pnd en Oostenrijk nog toe. Ook in Zuid- Ecandinavie veroorzaakten uitloopers van me depressie vrij veel regen, in Noord- Bcandinaviö werd het koud. In West- Frankrijk klaart het weer op en het ziet Ier naar uit, dat deze weersverbetering, mie in het Noorden van ons land gisteren pecds optrad, zich gedurende de volgende ldagen over onze omgeving zal uitbreiden, cnet iels hooger temperatuur overdag, maar [tans op koele nachten. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (53 gr. F.). 12 uur 'smiidd: 14 gr. C. (57 gr. F.). 13 uur na.m.: 15 gr. C. (59 gr. F.).' DÜOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 5.33 uur; nam. te 5.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 'sMiddags 12 uur: 17V, gr. c. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 16 gr, C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 7.28 n.m. tot 6.19 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 22 Sept. op: 10.23; onder 19.24. De navolgende schepen zijn morgen Kadio-telegrafisch te bereiken via het uiststation Scheveningen-Radio Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, IDaipo, Flandria, Indrapoera, Kota lAgoeng, Kota Baroe, Kota Gede Kota [Pinang, Orania, Oranje Nassau. Poelau Bras, Poelau Roebiah, Poelau Tello, Rot terdam, Simon Bolivar, Statendam. Stuy- Msant, Sibajak, Veendam. Volendam. AMSTERDAM, 22 September. Flauwe stemming. Koersen aanzienlijk «ger. Alleen Tabakken goed prijshoudend. Duitsche obligaties gedrukt. Ned. Staats fondsen vast. Baisse posities, die de daling plegen op te vangen ontbreken. De affaire in Ko ninklijke was nog het levendigst. Na 4",o lager inzet trad eenig herstel in, maar weldra nam het_jianbod de overhand en de noteering iiep verder terug. Amerik. soorten gedrukt. De liquidatie zette heden voort onder invloed van de nieuwe scherpe koersda- 'mg, die gisteren op den Amerikaansche goederen en fondsen moeilijk plaats vond De handel was kleiner dan gisteren, waardoor het aanbod nog zwaarder drukte. Het publiek is door de voortdurende onze kerheid omtrent de geldpolitiek in Ame rika, zoo ontmoedigd, dat zelf op het lage niveau geen steun wordt geboden. Van de industrieele fondsen zagen zich Philips ongeveer 7°/» ontgaan, zonder eenig herstel van beteekenis. Aku's en Unilever Plusminus l"/o lager. Ook Ford was flauwer Suikerwaarden lagen zeer zwak. speciaal H V.A.'s die meer dan 10»/» terugliepen. Rubbers stelden zich in doorsnee plm 5 Pet beneden de koersen van gisteren Alleen Tabakken boden weerstand en no teerden iets hooger. Scheepvaarten bleven aangeboden. Ned. "-eheepvaart Unies wederom 3 pet. lager. Amerik. fondsen flauw ai trad later eemg herstel in. Duitsche obligaties neigden tot reactie terwijl Ned. Staatsschuld vast bleef. WISSELKOERSEN. Engeland 7.67 (7.70 1/4), Duitschland O8'?5'/» (59.15). Frankrijk 9.70 1/4 (9.70 1/4) fegië 34.57 <34.57'/i), Zwitserland 48.0V, '8.01). Denemarken 34.40 (34.45), Zweden J.60 (39.70), Noorwegen 38.55 (38.75), new-Y0rk 1.60 1/4 (1.611/8). Prolongatie 1 pet. Stèren*1611 haaltfes zWn de koersen van De belangstelling van het publiek voor de behandeling van het proces tegen de van brandstichting in het Rijksdaggebouw beschuldigden is vandaag onverflauwd. Ook de perstafels zijn weer tot de laatste plaats bezet. Om kwart voor tienen wer den de beschuldigden de zaal binnen geleid Van der Lubbe is vandaag onge boeid, evenals de medebeschuldigden. Met hangend hoofd kijkt hij onbewogen voor zich en slaat geen acht op het publiek. Torgler is in druk gesprek met zijn ver dediger, dr. Sack. Om tien uur treedt de Senaat de rechts zaal binnen. Direct na de opening van de zitting krijgt de officier van Justitie, dr. Werner, het woord. Hij leest een telegram van den S.A.-oppergroepsleider en polltiepresident Heine voor en overhandigt dit het ge rechtshof bij de stukken. Heine, beschuldigd in het Bruinboek van medeplichtigheid aan den brand, ver klaart toen niet eens te Berlijn te 2ijn geweest. Vervolgens geeft de ambtenaar van het O. M. Parlsius een kort commentaar op de berichten in de bladen inzake de lezing van de overnaohtlng van v. d, Lubb» te Sornewitz. Er kan worden vastgesteld aldus dr. Parisius dat de verklaringen van de getuigen op dit punt in groote lijnen over eenstemmen met hun verklaringen tijdens het voor-onderzoek. De president dr Buemger bevestigt deze uiteenzettingen. Zij stemden niet alleen in groote lijnen overeen, doch zij kloppen volkomen met elkaar. Prof. dr. Bonhoeffer, die verd. v. d. Lubbe in opdracht van den rechter van instruc tie psychiatrisch heeft onderzocht, deelt betreffende het resultaat van dit onder zoek binnen het kader van een deskundi gen-rapport mede: Ik heb Van der Lubbe van 25 Maart af verschillende malen ge sproken en onderzocht. Indertijd was v. d. Lubbe een lichamelijk krachtig mensch Het beeld dat hij ons bood wijkt wezenlijk af van hetgeen men gisteren bij de on derhandelingen heeft gezien. Van der Lubbe voerde de bespreking gelaten, zelf bewust, ja, menig keer overmoedig. De mogelijkheid, zich met hem over zijn le vensloop en over de zaak zelf te onder houden. bestond ten volle. Hij antwoordde op de hem gestelde vragen ten deele op levendige wijze, hii was zelfs zeer nor maal. De onmiddellijke aanleiding voor dit onderzoek naar de geestvermogens van Van der Lubbe was het voornemen van Va® der Lubbe, in de gevangenis in voed- selstaking te gaan. Hij heeft door het wei geren van voedsel de zaak willen bespoe digen. Toen, hem duidelijk werd dat er sprake was van een psychiatrisch onder zoek, lachte hij en hij meende: dat klinkt mooi. eerst heeft hij den Rijksdag aange stoken, dan wil hij in voedselstaking gaan dan moet hij toch gek zijn. Betreffende de motieven van zijn optre den verstrekte hij eveneens mededeelin- gen. Hij meende, dat het een daad betrof welke voortgesproten was uit een commu nistische gedachtegang Ik heb hem voor gehouden, dat het toch eigenlijk niet te gelooven is, dat hij zooiets alleen zou heb ben gedaan. Hij antwoordde dat er ver schillende methoden voor bestaan. Er kon sprake zijn van een optreden der geheele partij er konden afzonderlijke troepen werken. maar er kon ook slechts door individueele personen iets worden ge presteerd. Deze daad zoo zeide hu', aldus de getuige, zou het voorbeeld zijn om op andere plaatsen iets dergelijks te doen Het deskundigen-rapport houdt in: mo menten van psychische beteekenis zijn bij deze onderzoekingen niet naar voren ge komen. Er was geen aanleiding aan te nemen, dat er sprake was van een psy chisch defect Van der Lubbe was geheel slagvaardig en ook in formeel opzicht zeer normaal De deskundige prof. Bonhdffer bevestigt op vragen van den voorzitter dat van der Lubbe een uitgesproken behoefte heeft aan eigen, directe persoonlijke ervaring en weinig waarde hecht aan belezenheid Een zekere behoefte bij v. d Lubbe zich te doen gelden is zeer zeker aanwezig, v. d. L. treedt zoo nu en dan uiterst zelfbe wust op. De voorzitter tracht dan vast te stellen hoe het herhaalde glimlachen van den beschuldigde bij volkomen ernstige situa ties der behandeling van het proces is te verklaren. De deskundige ziet hierin niets ongewoons. Den beschuldigde v. d _L is een zekere superioriteit jegens alle dingen der wereld rondom hem eigen. Hij schijnt zich steeds te dispenseeren Ongetwijfeld is hem ook het verschilder drie getuigen die er over strijden of van der Lubbe zich als nationaal-soclalist heeft uitgegeven, min of meer komisch voorge komen Het zachte spreken Van den be klaagde is misschien te verklaren door lichamelijke zwakte welke het gevolg is van zijn voedselstaking. Op de vraag van dr Parisius of bij de beschuldigde een zekere sexueele afwij king is waar te nemen, antwoordt de des kundige ontkennend Op voorstel van den verdediger van v d. Lubbe, dr. Seuffert, wordt de deskundige ook als getuige be- eedigd. Dr. Seuffert: Het is mij opgevallen, dat v d Lubbe bij een onderhoud plotseling in groote opwinding raakt, opstuift en dan weer kalmeert. De deskundige ziet hierin geen onge woon psychisch verschijnsel. Dr Seuffert: Is het mogelijk, dat be klaagde onder post-hypnotischen invloed staat? Deskundige houdt de mogelijkheid vail het onder post-hypnotischen Invloed zijn van beklaagde voor uitgesloten. De „verdediger van Torgler dr Sack, vraagt of een ongewone gevoeligheid voor vreemden invloed bij v. d L. aanwezig is. Prof. Bonhdffer: Ik heb eerder den in druk. met een zelfbewust dan met een gevoelig mensch te doen te hebben. Dr. Sack: U hebt den beschuldigde ge vraagd, welke communstlsche leiders hij kent. Bonhdffer: Hij antwoordde Thklmann. Dr. Sack: Heeft hij gezegd, dat hij aan den vooravond van den Rijksdagbrand met Torgler samen is geweest? Bonhdffer: Op deze vraag heeft hij ont kennend geantwoord. De volgende getuige, de commissaris der crlmlneele politie Helssig geeft een uit voerig overzicht van het onderzoek, dat hij in Nederland, in het bijzonder te Lei den, heeft ingesteld. Hij deelt mede in Nederland die commu nisten, die vrienden waren van Van der Lubbe te hebben opgezocht, hierbij heeft hij ook den student Aibarda gesproken. Deze verklaarde, dat hij aanhanger was van de zoogenaamde „Internationale com munisten", een groep, welke in Nederland ongeveer twintig en in Leiden vijf aanhan gers heeft. Deze menschen willen zich niet onder werpen aan een centrale leiding, doch op eigen gelegenheid de communistische idee doorvoeren. Wel volgen zij het program van de com munistische partij. Van der Lubbe heeft in de partij eenig aanzien gekregen. Aibarda is overtuigd, dat van der Lubbe een geëigend object is voor de communistische partij om bijzon dere actie te voeren. De partij heeft steeds van der Lubbe vooruit gezonden om zelf achter de scher men te blijven, van der Lubbe was steeds zoo vriendelijk de schuld op zich te nemen. In 1931 was van der Lubbe na toe aan een uittreden uit de partij, men wil de dat hij zou bedanken als lid, doch Ai barda wist niet of van der Lubbe hieraan gevolg heeft gegeven. Van der Lubbe moest om zoo te zeggen uitgeschakeld worden de reden hiervan was echter niet na te gaan Getuige heeft ook met een anderen vriend van v- d. Lubbe gesproken, Jacob Vink, lid van de C P.H. Ook hij wist, dat v. d. Lubbe met de partij in conflict was geweest en dat de partij hem wilde royeeren, doch hij gelooft niet, dat v. d. Lubbe is uitgetreden, aan- hij zich later nog in den zin van de partij bezig hield. Veider maakt getuige nog melding van een mededeeling van Vink, over aantee- keningen van beklaagde, welke door een lid van de C.P.H. zijn afgehaald op den dag voor den eersten Maart Er is hier sprake van een dagboek en een oude pas. In het dagboek waren de adressen van binnen- en buitenlandsche communisten opgeteekend. ook Duitsche namen waren daarbij. Uit het afhalen van deze papieren blijkt, dat de C.P.H. er belang bij had, dat deze bij het bekend worden van v. d. Lubbe verdwenen. Over aë houding van beklaagde na zijn arrestatie te Berlijn verklaart getuige Heisslg: „Eerst was het verhoor moeilijk, aangezien v. d. Lubbe te vermoeid was en uitgeput door de gebeurtenissen. Reeds om twaalf uur 's nacnts was hij bereid tot een onderhoudHet was op merkenswaardig met welk een intresse hijzelf over deze dingen sprak en hoe nauwkeurig hij alles verklaarde. Toen hem het protocol van zijn ver hoor werd voorgelegd, verzocht hij hier en daar correctie aan te brengen en ver klaarde dan waarom hij dit zoo gewijzigd wilde zien. Deze geïnteresseerde houding behield hij zoolang hij bij de politie verbleef. „Toen ik", zoo zeide getuige, „na de eerste keer nog eens met' Van der Lubbe door het gebouw van den Rijksdag moest, toonde hij zich buitengewoon goed ge oriënteerd. De brandplekken kende nij beter dan ik." Verder verklaarde getuige, dat bij bet eerste verhoor Van der Lubbe geenszins terneergeslagen was. Openhartig verklaar de hij den Rijksdag in brand te hebben gestoken en dit ook op zich te willen ne men. Hij vroeg of dit ook In de Neder- landsche kranten kwam. Toen getuige be vestigend hierop antwoordde, was hij ver heugd en zeide .zoo is het goed." Van der Lubbe heeft met zijn daad de arbeiders wakker willen schudden, die reeds veel te lang geaarzeld hadden. Om de bestaande staats-orde omver te werpen moest men geweld gebruiken. Als doel van zijn strijd noemde hij de arbeiders-regeering." Dan deelt de officier van justitie dr. Werner mede. dat volgens een bericht van Telegraphen Union in de Nederlandsche pers het bericht is verschenen, dat v. d. L. een brief van zijn familie, waarin hem wordt aangeraden zijn advocaat mr. Stomps, als verdediger aan te nemen, niet heeft ontvangen. De brief zou hem niet zijn overhandigd. Hij vraagt aan v. d. L. of de brief hem niet is overhandigd. v. d. L. antwoordt met ..neen", even la ter met „ja". Nu wordt de directeur van de gevange nis gewaarschuwd, om te verklaren, dat hij zelf den brief aan v. d. L. ter hand heeft gesteld. v. d. L. geeft dan toe. dat de brief in de gevangenis is. Hierna wordt gepauseerd. Wij vernemen dat gedurende de pauze mr. Stomps gelegenheid zal hebben v. d. L. te spreken. v. d. L. zeide, toen hij den brief ontving: Ik wil dien verdediger Stomps niet hebben Na een pauze van een uur, deelt de president Bünger mede, dat morgen een luidspreker zal worden aangebracht, zoo dat het gesprokene beter door de pers zal worden verstaan. Vervolgens worden eerst de birevenover het verdedigingsvraagstuk voorgelezen. De directeur van de gevangenis over handigt den brief van de familie van be klaagde en verklaart deze zoo juist op de tafel in de cel van bekl. te hebben ge vonden. Voorzitter: Hiermede kan het geval op gehelderd zijn. Ik vroeg thans aan v. d. Lubbe: He'ot u zooeven met mr Stomps gesnroken. Van der Lubbe schudt het hoofd, waar op dr. Seuffert, de toegevoegde verdediger verklaart: „Hij heeft met hem gesproken. De proc.rgeflëcaal verzoekt vervojg^ja AANBIEDING ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. De commissie uit de Eerste Kamer, be last met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede aan H. M de Koningin heeft zich hedenochtend te elf uur ten Paleize Noordeinde van haar taak gekweten. Met den voorzitter der Kamer mr W. L I baron de Vos van Steen wijk. bestond de j commissie uit de leden dier Kamer de heeren J. ter Haar Jr., mr. D Fock. mr. P. Droogleever Fortuyn. jhr. mr H. A. van Asch van Wijck en prof. Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman I De commissie werd met de door een 1 eerewacht van huzaren gebrachte gebrui- l kelijke eerbewijzen ten Paleize ontvangen. De heeren de Vos van Steenwijk, Droog- leever Fortuyn en de Savornin Lohman droegen het ambtscostuum van Kamer lid. de heer Ter Haar was ln ambts costuum van wethouder, de heer Fock in ministergewaad en de heer van Asch van Wijck in de groene ambtsuniform van lid van den Gezondheidsraad gekleed. VERGADERING EERSTE KAMER De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdagmiddag 27 Sept 2 uur Eenige kleine ontwerpen staan op de agenda, na afhandeling waarvan de Kamer in de af- öeelingen ae omzetbelasting zal onder zoeken. DE NEDERLANDSCHE JUSTITIE ZOEKT WILLI MüNZENBERG. Verdacht van oplichting. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Almelo de opsporing en aanhouding verzocht van den heer Willi Miinzenberg, den uitgever van het beken de Bruinboek". inzake den brand in het rijksdaggebouw. Dit verzoek om opsporing staat in ver band met een gepleegde oplichting, waar van hij wordt verdacht. Omtrent deze zaak vernemen wij, dat op 25 Februari van dit jaar bij Glanerbrug onder de gemeente Lonneker twee heeren over de grens kwamen, die verklaarden op weg te zijn naar Amsterdam, waar zij nun intrek zouden nemen in het Amstel Hotel. Zij reisden met een groote auto, merk Mercedes. De Nederlandsche douane elsch- te f. 90.— borgstelling voor de auto Daar de heeren, die tusschen 30 en 40 jaar oud waren, niet over voldoende geld beschikten, leenden zij van een inwoner van Glaner brug. den heer A Slottje een bedrag van f. 61.—. Als waarborg voor de terugbeta ling van dit geld lieten zij een Duitsche Steuerkarte en een Einlassungsschein achter. Zij gaven te kennen het geld met een dag of vier te zullen terugbrengen. Voor de auto kregen zy een veertiendaag- sche wegenbelastlngkaart. Nadien heeft men van beide heeren niets meer gehoord of gezien. In het Amstel j Hotel te Amsterdam schijnen zij niet te zijn geweest, althans niet onder de namen die deze heeren zeer waarschijnlijk dra gen. De Steuerkarte stond namelijk op naam van Viktor Bruhn, wonende Gerol- steinerstrasse 12 A te Berlijn De andere persoon moet. volgens inlichtingen waar over de justitie thans beschikt, de uitgever van het Bruinboek, de bekende communist Willi Miinzenberg geweest zijn. De justitie vermoedt, daar ook de borgstelling te Glanerbrug bij den ontvanger niet is te ruggehaald. dat de over de grens gebrachte Mercedes auto, waarvan het signalement bekend is. hier te lande is verkocht. - -o- DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is heden te Bandoeng aan gekomen. De ..Snip" is heden op de thuisreis uit Rangoon vertrokken en te Calcutta ge land CRISJS-BOTERMERK. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt mede. dat voor de week van 24 tot 30 September do prijs van het crisis-botermerk op f. 0.93 per K.ü. en die van de vervoervergunning van buitenlandsche boter op f. 1 per K G. is vastgesteld. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. Z van het Tweede Blad. advocaat Stomps als getuige te hooren De Senaat sluit zich hierbij aan. Mr. Stomps verklaart: „Het onderhoud heeft plaats gehad De toegevoegde ver dediger heeft mij in staat gesteld alleen met v. d. Lubbe te spreken d.w.z. in te genwoordigheid van den tolk. Ik heb op verschillende manieren getracht eenige woorden uit hem te krijgen. Hij weigert evenwel absoluut mij te antwoorden. Op de vraag van den verdediger van Torgler dr. Sack, bevestigt mr Stomps dat. door alle vrienden en bekenden van bekl. v. d. Lubbe bestreden wordt, dat hij homosexueel zon zijn. Dr Saok: Dit vast te stellen is daarom van belang, omdat in het z.g.n. Bruin boek slechts het begin van den zin staat: Ik heb een half jaar met v d. L. samen gewoond De beslissende voortzetting „en ik kan zeggen dat hij niet homo-sexueel is", Is evenwel ln het Bruinboek weggevallen. De conclusie is begrijpelijk. Vervolgens leest de proc.-generaal een brief voor van lste luitenant Schulz, waarin deze de be wering, dat hii bij den brand betrokken zou zijn. afwijst. Hij verklaarde, dat hij zich ten tijde van den brand te Tutzing aan de Starn- bergersee bevond, waar hij een medische behandeling wegens een nierkwaal onder ging. Op een vraag van den voorzitter ver klaart deskundige Bonnhoefter dat hij bij bekl. geen pyromanie heeft ontdekt Hij is niet in een dusdanigen staat van gees teskrankheid, dat htj wordt gedreven door een onweerstaanbaren dwang vuur aan te leggen. De voorzitter acht thans het oogenbltk gekomen om te onderzoeken of v d L. een geweldadige omverwerping van den Duitschen staatsvorm nastreefde om deze te vervangen door den Russlschen staats vorm. De proc.-generaal leest hiertoe een aan tal brieven voor van Nederlandsche vnenden van y. d, L. voor. UIT NED. OOST-INDIE. MARINE-MUTATIE. SOERABAJA. 22 Sept. (Aneta). - Met ingang van 5 October 1933 is onder tijde lijke handhaving in zijn huidige functie van Commandant der Marine te Scera- baja. de kapitein ter zee D Scalongno belast met het bevel over het eskader in de Ned -Indische wateren, nadat hij dit bevel zal hebben overgenomen van den Schout-bij-Nacht M H van Duim. De bedoeling is. dat de kapitein ter zee Scalongne einde December a.s als marine commandant zal worden vervangen door den kapitein ter zee J. S C Olivier, die eind November naar Ned.-Indlë zal wor den uitgezonden LEIDEN, 22 September Ter veemarkt aangevoerd Runderen 593, Kalveren 74, Schapen 1144 Stieren 37, f.65—200. han del matig. Kalf- en melkkoeien 169. f.95— 195. Varekoelen 206, f. 70—130. Vette ossen en koeien 181. f 85—230. schoon a. d. haak 3060 ct. per K G handel stroef. Gras kalveren 21, f. 14—30 Vette kalveren 23, f.4560. schoon a d. haak 5070 ct. per K.G. Nuchtere kalveren 51. f. 4—7. handel matig. Vette schapen 744, f. 1216 Weide schapen 400. f. 812, handel vlug. Mest- varkens 439, f. 13—25, handel stug Biggen 626. f.610. handel stug. Veulens 21, f.70 —105 Bokken en geiten 8. f. 3—8 Kaasmarkt. 22 September Aangevoerd 99 partijen kaas. Goudsche kaas 72 par tijen; Leidsche kaas 27 partijen Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas per 50 K.G. van f.23—26; 2e soort f.20—22; le soort Leidsche kaas per 50 K.G. f. 24—28; 2e soort f. 20—23. Handel matig. BODEGRAVEN, 21 Sept. Eierenveiling. B P.K V Aanvoer 8304 stuks. Kipeieren wit f. 3.80—4.10, bruin f. 4—4.50, kuikeneier« n f. 2.50—3, eendeieren f. 3.20—3.30 per 100 stuks. Kippen 40—50 ct. per stuk. HOOFDDORP. 21 Sept. Graanbeurs. Rogge, haver paardeboonen en kanarie zaad plm. f. 6.50; gerst .chevalier), winter- gerst plm f.5; dulveboonen f.8.50; groene en vale erwten f. 10; geel mosterd plm. f.13; kaTwijzaad f.28; blauwmaanzaad f.20 Alles _per 100 K.G. R1JNSATERWOUDE, 21 Sept. Eieren- veiling. Aangevoerd 2350 kipeieren f. 3 80 —4.50, per 100 stuks. Partij appels 5 ct. per pond. ROELOFARENDSVEEN, 20 Sept Meloe nen 1—15 ct., per stuk. Andijvie 60-80 ct.* Sla f. 0.50—1.70 per 100 krop. Snljbooneu f. 0.35—1.60, Prinsenboonen 50-90 ctDubix Stam 25—65 ct, per 10 K.G, Augurken fijn f. 1.50—2.80, baster f. 0.55-1.20, grof f. 1.30, bommen 30 ct., stippel 25 ct. per 25 K.G. Tomaten A f. 1-1.20, B f. 1-1.50, C f.1 per 50 K.G VOORSCHOTEN. 20 September. Kippen eieren f 5.305.90 per 100; Kuikeneleren f. 4.104.50; Eendeneieren f.3—4.10; Kip pen f. 0.55 per stuk; Hanen 0.450 60; Konijnen f. 1.15; Duiven f. 0.10—0 14. WADDINXVEEN - Aanvoer elerenvei- ling van 20 Sept.: 1318 kippeneieren 13.85 —4.90; een partij eendeieren f.3.15—3 45; een partijtje kalkoeneieren f. 6.10 per 100. WOUBRUGGE, 21 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 1990 eieren. Prijs kipeieren f 3.75 —4.35, eendeieren f. 3.10 per 100 stuks. ZEVENHOVEN, 21 Sept Eierenveiling. Aangevoerd 26C9 stuks. Kipeieren f.3 75— 4 10, eendeieren f. 2.75 per 100 stuks. Kaas 15—18 cb per pond. Meloenen 10—16 ct. per stuk. Druiven 25—30 ct. per K.G. Wortelen 5 ct. per bos. Voor de door U betoonde belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder Mevrouw A. J. G. VAN DER HEIDE— TER SPILL betuigen wij onzen harteiij- ken dank. Leiden: P. A. VAN DER HEIDE. Groningen: A. E. VAN DER HEIDE. Leiden: H. E VAN DER HEIDE. E. C VAN DER HEIDE. Leiden, September 1933. 7532 Ï-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3