liilfSlllEES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 September 1933 VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. RECHTZAKEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Vliegtax, in oprichting, Hoogewoerd 131. Lelden, luxe auto-verhuurlnrlchtlng. Vennooten: N. Kwestroo, Lalden en A P. Heutel, Leiden. Wijzigingen: J, Varkevlsser en Zoon, Hoogstraat la. Katwijk a/Zee, brood, en koekbakkerlj. Door uittreding van den vennoot: J. Varkevlsser Sr., d.d. 8 Febr. 1933, ls de vennootschap onder firma ont bonden. De handelszaak wordt voortgezet door den overblljvenden vennoot: J. Var kevlsser Jr., onder den naam: Firma J. Varkevlsser Junior. C. L. Korndörffer Jr., Freek van Roon- «traat 19, Katwijk a/Zee, broodbakkerij. Overleden eigenaar: C. L. Korndörffer, Katwijk a/Zee, dd. 10 Sept. 1933. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Ledenvergadering der afdeeling Leiden. De onder voorzitterschap van prof. mr. R. Kranenburg, gehouden ledenvergade ring In het Nutsgebouw, was matig be zocht. De Ingekomen stukken betroffen in hoofdzaak candldaatstelllngen voor het hoofdbestuur, voorstellen betreffende doel matiger verklezings- en andere propagan da, enz. Zeer de aandacht trok de werk wijze der jonge afdeeling Oegstgeest, be schreven in een brief van het Federatie bestuur. Een motie, welke afkeuring Inhield van het beleid van Minister Oud. Inzake de voorgestelde salariskorting, werd na lang durige discussie ingetrokken. Besloten werd voortaan de convocaties persoonlijk bij de leden aan huis te bezor gen. Een aantal aanwezigen verklaarde zich hiertoe bereid. Nadat op voorstel van den heer van der Glas, de gestie van het bestuur gedurende de verkiezingstijd was besproken, sloot de voorzitter de vergadering. De 1ste luitenant A. Groen van het 4de reg. infanterie is eervol ontheven van zijn detachcering te Amsterdam tot het volgen van een cursus voor meer uitge breide rechtskennis aan de gemeentelijke universiteit en naar zijn korps alhier te ruggekeerd. In ons verslag van de Winkelweek schreven wü, dat op de Doezastraat gra- mofoonmuziek ten gehoore wordt ge bracht; dit ls slechts gedeeltelijk waar. De muziek wordt uitgezonden door het orkest uit café-restaurant „Royal" aldaar en al leen in de pauze worden er gramofoon- platen gedraald. Hedenmiddag heeft de heer Jan van der Bijl in het perceel Breestraat 33, het voormalige filiaal van de Velo-maat- schapplj en laatstelijk in gebruik als nood- winkel der firma van Kloeten, een keurl- gen banketbakkerswinkel, annex thee salon en automatiek geopend. De verbou wing kwam tot stand onder leiding van den heer C. Guldemond en werd uitgevoerd door de heeren W. Oudshoorn (timmer werk) en de Nie (electrische Installatie), terwijl de firma Pander uit Den Haag de wandbetimmering en meubileering op uiterst smaakvolle wijze verzorgde. De keurig ingerichte theesalon bevindt zich aan de Breestraatzijde, gescheiden van den winkel, waar alles in stofvrije vitrines ls uitgestald. De automatiek is aangebracht aan de zijde Mool-Japiksteeg en bestaat uit 5 Trecma-automaten voor koude en warme versnaperingen. Het geheel maakt een even smakelijken als smaakvollen indruk, welke den ontwerpers alle eer aandoet. Rest nog te vermelden, dat de heer van der Bijl zich ook belast met de uitzen ding van diners voor partijtjes e.d. Van hedenavond af wordt in het Trianontheater vertoond een uitvoerige Polygoonfllm van de opening der Staten- Generaal. Aan de schietoefeningen welke op 28 en 29 September as zullen gehouden wor den te Legerplaats bij Oldebroek, zullen de navolgende Kornetten van het 6e regi ment veld-artillerle alhier deelnemen: B. Schipper, A. Stempels. W, A. van Kem pen, D. Hams, M. J. de Nijs. A. Gouka. F. J Dun. F. Bergema en W. de Braaf Daartoe zullen genoemde militairen in detachement- onder commando van den 2e luitenant A Stuivenberg. zich op marsch begeven op 25 Sept a.s. naar Woerden, alwaar nachtkwartier gehouden zal wor den, Vandaar wordt op 26 Sept. doorge marcheerd naa.r Woudenberg alwaar nachtkwartier om vervolgens op 27 Sept. door te marcheeren naar de Legerplaats bij Oldebroek. TJMUIDEN, 22 Sept. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.0.75—0.60, Griet per kist van 50 K.G. f. 27—13.50, Tongen per K.G. f. 1.70—1, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 19-5, Schar f. 4.40-2.70, Rog gen per 20 stuks f.5, Vleeten per stuk f.1, Kleinmiddel Sclielvisch per kist' van 50 K.G. f. 30—22, Kleine Schelvisch f. 16.50— 7.50, Kabeljauw epr kist van 125 K.G. f.2721, Gullen per kist van 50 K.G. f. 9.50—3, Lengen per stuk f. 1.40—0.S0, Heil bot per KG. f. 1.15, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.40—1.40, Koolviscli per stuk f 0 24—0.08, Makreel per kist van 50 K.G. f. 7-5.50. Aangevoerd 2000 kisten versche haring. Prijs f. 5.50—2.35 per kist. Aangekomen 5 Stoomtrawlers. B 155 met f.6500, 1JM. 196 met f.2340. IJM. 7 met f.2528, IJM. 179 met f.1442, IJM. 123 met f.1911: 2 loggers- KW. 42 met f.S73, KW. 144 met f.794: IJM. 490 met 18 last pekelharing. Prijk v. d. haring f. 6.50—13 20 per kantje. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 20 September. Op 53 gr. 33' Nbr. en 3 gr. 37' 01. KW 37, 380 kantjes, thuis varend. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rijksdagproces - De politieke besprekingen. Groote aandacht concentreert zich na tuurlijk op het proces te Leipzig. De eerste dag heeft echter totaal geen bijzonder heden gebracht, In hoofdzaak tengevolge van de houding van den hoofdbeklaagde v. d. Lubbe. uit wien weinig of niets te halen viel. Of dit nog anders worden zal? Over het algemeen is men het eens, dat hij den indruk maakte van een imbeciel of dat hij, maar dan bijzonder knap, tooneel speelde in zoo'n roll Conclusies zijn uit den aard der zaak nog niet te trekken. De Engelsch-Fransche onderhandelin gen over het ontwerp voor een ontwape ningsconventie zullen heden te Parijs her vat worden na een lunch, die op de Brit- sche ambassade te Parijs door Lord Tyr rell wordt aangeboden. Sir John Simon en Eden vlogen heden naar Parijs. Stanley Baldwin, die op het oogenblik in de Fransche hoofdstad ver toeft, zal zich daar bij hen voegen. Als Fransche gedelegeerden treden minister president Daladler en Paul Boncour op. Na de besprekingen zullen Slmon en Eden met Boncour naar Genève vertrek ken. Daladler zal zich waarschijnlijk Maandag daar heen begeven.» Te Londen ontving sir Simon de Ita- liaansche en Fransche gezanten. Von Neurath, de Duitsche minister van bultenlandsche zaken, heeft aan den Berlijnschen correspondent van de New- York Times" een interview toegestaan, waarin hij o.a. zei: Onder de leuze „Geen wapening" wordt geëischt, dat aan het verbod van het verdrag van Versailles ten aanzien van Duitschlands materieele wa pening niets gewijzigd zal worden. Duitschland mag niet alleen geen militaire vliegtuigen, maar ook geen luchtafweer geschut hebben. Daardoor is het volkomen weerloos. Door de totale afschaffing van de militaire luchtvaart in alle staten en een volkomen verbod van het bombarde ment zou de kwestie van de gelijkgerech tigdheid en de Duitsche verdediging in de lucht zonder meer opgelost kunnen wor den. Helaas bestaat er weinig kans op een dergelijke oplossing Blijven de andere staten echter in het bezit van hun lucht vloten, dan zou het een gebiedende en eerlijke eisch zijn, dat Duitschland de eenige mogelijkheid van verdediging tegen luchtaanvallen, namelijk met vliegtuigen, onthouden zou worden. Duitschland heeft hetzelfde recht op veiligheid als alle andere landen. Duitsch land heeft zich steeds voor een doelma- tigen vorm van wapeningscontrloe uitge sproken, onder de eenige voorwaarde, dat deze voor alle staten gelijk zal zijn. De eisch van eenzijdige wapeningscontrole voor Duitschland, die steunt op een Inter nationale perscampagne over zooge naamde wapening door Duitschland moe ten wij met alle kracht afwijzen. In de pers van eenige landen is gezegd, dat het aan de macht komen van Hitier elke ontwapening van de buren van Duitschland onmogelijk maakt. De nieuwe Duitsche regeering streeft geen oorlogs zuchtige doeleinden na. Duitschland blijft ten aanzien van de wapening de eischer, want het heeft reeds lang zijn bijdrage in algemeene ontwapening geleverd. Het wenscht, dat nu eindelijk ook door de anderen met de ontwapening ernst ge maakt wordt. Na deze eenige en ware taak van de ontwapeningsconferentie mag de wereld niet door het opstellen van niet te verwezenlijken controle-eischen afge leid worden. o SPANJE. Oud-minister Canchez Guerra. t Overleden ls de vroegere minister San chez Guerra. Wijlen Sanchez Guerra. Sainchez Guerra werd in 1859 geboren en ging in de advocatuur. Politiek behoor de hi) tot den linkervleugel der conser vatieven de z.g. liberaal-conservatieven. Van 1903. 4 was hij minister van blnnenl. zaken: van 1917—22 Kamervoorzitter. Toen vormde hij voor eenige maanden een ka binet om weldra de dictatuur van Primo de Rivera te zien optreden. Toen in het laatst van 1926 het plan opduikte voor een eenzijdig door de regea- ring vnoemde Nationale Vergadering, sc.ireef Guerra aan den koning, dat hij, als dit plan werd uitgevoerd, de betrek kingen met het koninklijk huls voorgoed moest afbreken en zich in ballingschap moest begeven. Zulks deed hij ook, toen de koning in September 1927 het desbetref fende besluit teekende. In Januari 1929 smeedde Guerra uit Frankrijk een samenzwering tegen de dic tatuur en begaf zich over zee naar Va lencia. waar hij wilde trachten, de officie ren en het garnizoen voor zich te winnen. Deze onderneming mislukte en Guerra werd gevangen genomen. De krijgsraad sprak echter hem en zijn zoon vrij en krachtens besluit van den ministerraad werd nij in November op vrije voeten ge steld. Hii onthield zich toen tot den val van Primo de Rivera van politiek. Teeeu de nieuwe regeering van Be ren- guer van 28 Januari 1930. opende hij ech ter meteen een feilen strijd, evenals tegen de monarchie. In een opzienbarende rede voering te Madrid op 27 Februari 1930 voorspe.de hij de komst van de republiek en zei den koning zUn trouw op hoewel hij in zitn hart monarchist was. Een jaar later, toen Berenguer zich niet langer staan ie kon houden belastte de koning Guerra toch met de vorming van een mi nisterie. Hij trachtte een groote coalitie tot stand te brengen, doch slaagde daarin niet en iegde na drie dagen zijn mandaat weer in handen des konings. Twee maan den later werd de republiek uitgeroepen. DUITSCHLAND. Hitler's afkomst - Vonnis en nieuwe arrestaties. Ter gelegenheid van de a.s. rijksbijeen komst der Stahlhelm publiceert de leider, minister Seldte een proclamatie, waarin hij nog eens trouw belooft aan Hitier. Hij eindigt: Wij marcheeren onder de leiding van Adolf Hitler naar het groote Duitsche vrljheidsdoel. Nogmaals komt men terug op de z.g. Joodsche afkomst van den Fuehrer. .De Journal" meldt uit Boekarest, dat in 1892 een zekere Adolf Hitler, Oostenrijksch onderdaan, te Boekarest in het Coltzea- ziekenhuis aan tuberculose is overleden. De vergunning tot teraardebestelling, welke door het gemeentebestuur .van Boekarest werd gegeven droeg No. 5.653. Er wordt op vermeld, dat wijlen Hitler een zoon is van Samuel Hitler en diens vrouw Sara .,Ik heb aldus de correspondent begeleid door den bewaarder, een bezoek gebracht aan de begraafplaats voor de Joodsche armen Ik heb graf No. 9 gezien, van de 18e rij. Deze afdeeling bevat de graven van de armen. Op het graf staat op een bordje de naam van Adolf Hitler. Volgens de registers zijn de kosten voor de teraardebestelling en van het grafschrift gedragen door de Joodsche vereeniging Earacha. Het directe verband is hiermede echter nog riet aangetoond! De rechtbank te Hagen wees vonnis tegen 7 communisten, die ervan worden beschuldigd, op 16 Januari een overval op het S A,-huls te Iserlohn te hebben ge pleegd. waarbij een S,A.-leider gedood weid. De hoofdbeklaagde, Franz Schidzlck werd wegens moord ter dood veroordeeld. De overigen kregen straffen van 154 jaar. Een werd vrijgesproken Te Lubeck schijnt de Relchsbanner weer te zijn gevormd. 20 leden zijn gearresteeid. o OOSTENRIJK. De chef van den persdienst aan 't woord. Ludwig, de chef van den bondspersdienst, heeft th:.ns een dementi gegeven ten aan zien van de geruchten over Duitsch-Oos- tenriiKsche geheime besprekingen. Op ongewoon nadrukkelijke wijze keer de de pers-chef zich tegen de voortzetting van de anti-Oostenrijksche propaganda in Duitschland. die den laatsten tijd nog is uitgebre'd met persoonlijke lasterpraatjes over leden van de Oostenrijksehe regee ring. Ludwig verklaarde, dat Oostenrijk deze daden met met gelijke munt zal be talen maar dat het van meening is. dat langs dien weg geen verzachting van het geschil met Duitschland bereikt kan wor den. V,'at de uiteenzettingen inzake de burner landsche politiek tusschen de ver schillende richtingen in het regeerings- kamp betreft, merkte de pers-chef op. dat de positie van bondskanselier Dollfuss wien van alle kanten eenparig vertrouwen ge schonken wordt, door de jongste uiteen zettingen slechts bevestigd is en daarmee ook de koers, dien hij heeft ingeslagen. Of Dollfuss naar Genève gaan zou, stond nog niet vast, doch het was wel waar schijnlijk Het zou inderdaad mogelijk zijn voor Oostenrijk ditmaal een zetel te krij gen in den Raad van den Volkenbond, doch om technische redenen stelt Oosten rijk zich niet zelf candidaat en rekent het er veeleer op, dat de zetel aan Portugal ten deel zal vallen. Ten slotte bevestigde de pers-chef. dat zoo juist te Weenen een gemaskeerde Nazi centrale was uitgeroeid, die voor het heele Oostenrijksehe gebied bestemd was. waarbij veel bezwarend materiaal in beslag is ge nomen en welke reeds tot een reeks aan houdingen heeft geleid. De ex-voorzitter van den Oostenrijk- schen Nationalen Raad dr. Renner, de bur gemeester van Weenen dr Seitz en drie andere sociaal-democratische afgevaardig den van don Nationalen Raad. hebben den Oostenrijkschen bondspresident Miklas een petitie overhandigd, waarvoor de sociaal democratische partij handteekemingen had geworven, om den Nationalen Raad weer bijeen te laten komen. De leider van den „Heimatschutz" vorst Starhembzerg, heeft een bevel uitgevaar digd. Inhoudende dat de Heimatschutz tot nader order niet aan betoogingen van het Vaöerlandsohe front mag deelnemen. o TURKIJE. Aanslag op ministers? Toen de ministers die thans te Sofia vertoeven, op weg waren van Augora naar den Borporus bleken bij Ismid eenige stukken rails losgeschroefd en verwijderd. De autoriteiten ontdekten die echter tijdig en lieten den trein halt houden. De pas sagiers zetten over zee hun reis voort naar Stamboel. Met het oog hierop is de speciale Bul- gaarsche trein, waarmede de gasten uit Stamboel kwamen, vooraf gegaan door een losse locomotief. De politie te Sofia heeft haar waakzaam heid verdubbeld en meer dan honderd verdachte personen zijn gearresteerd De ingangen naar het station waren vóór de aankomst der Turken onder scherpe bewaping geplaatst. Een commissie van politie en ingenieurs zijn doende te onderzoeken, of inderdaad een aanslag dan wel nalatigheid van den technischen dienst de oorzaak was van het defect aan de spoorlijn. RUSLAND. Arrestatie van officieren. De Gepoe heeft Zamiatin, het hoofd der militaire academie, en zeven commandan ten van het roode leger gearresteerd wegens actie tegen Stalin's politiek. JAPAN. Lcgeruitbreiding. De militaire autoriteiten hebben besloten om goedkeuring te vragen van de weder instelling van vier leger divisies, die in 1925 zijn afgeschaft, ten einde te kunnen voldoen aan de verplichtingen, die voort spruiten uit het protocol over Mantsjoc- rije en andere doeleinden Tenzij er onver wachte dingen gebeuren, zouden ecliter voor 1935 geen credieten voor deze uit breiding toegestaan behoeven te worden. EGYPTE. Sidky Pasja treedt af. De Egyptische premier sidky Pasja is afgetreden. Zooals men weet, was de minister-pre sident reeds geruimen tijd voornemens zijn demissie ln te dienen, doch had hij, op verzoek van den koning, onlangs van dat voornemen afgezien. Het aftreden van Sidky Pasja houdt ver band met diens slechten gezondheids toestand. VEREENIGDE STATEN. Zilverhemden. Een nieuwe politieke organisatie, die der „Zilverhemden", is opgericht. Deze organi satie, die eenige punten uit het program der Ku-Klux-Klan heeft overgenomen, is antikatholiek en anti-semitisch. Zij is tegenstandster van de politiek van president Roosevelt en bewondert Adolf Hitler. De leider dezer organisatie, die „com mandant" door zijn aanhangers genoemd wordt, is de schrijver William Dudley Pelley. Zijn volgelingen, die zich „storm troepen" noemen, dragen een zilver-kleu rig hemd en een bombazijnen broek. De partij geeft ook een weekblad uit, waarin de leider onder het hoofd „Libera tion" schrijft, dat hij het een groote eer acht, het vertrouwen te genieten van de hoogste nazi-autoriteiten in de Vereenigde Staten en iets te weten van hun toekomst plannen. RECI.AMF AKLAASSEflS VISCMHARKT7 7513 DE SANEERING IN AMERIKA. WASHINGTON, 21 Sept. (Reuter) Roosevelt heeft de regeering opgedragen overtollige voorraden van vleesch, zuivel producten, katoen en katoenzaad tot een bedrag van 75 millioen dollar aan te koopen. Deze producten zullen worden besteed voor behoeftigen. WASHINGTON, 22 Sept. (V. D.). De veieenigde vakvereenigingen van Ameri- kaansche mijnwerkers zijn tot overeen stemming gekomen met de werkgevers. Er is een verdrag tot stand gekomen, waarbij niet minder dan 95 pet. van de kolenindustne in de Vereenigde Staten in vakvereenigingen wordt georganiseerd. Het verdrag werd president Roosevelt ter onderteekening voorgelegd. -o- - POLITIEK MEMORANDUM DER JAPANSCHE PARTIJEN. TOKIO, 22 Sept. (V. D.) De drie Japan- sche politieke partijen hebben de regeering een memorandum overhandigd van den volgenden inhoud: 1. Na het uittreden van Japan uit den Volkenbond moet de Japansche regeering een buitenlandsche politiek voeren, welke een groote mogendheid waardig is. 2. Voor de nationale verdediging moet het Japansche leger verder worden uitge breid, de vloot moet worden uitgebreid en voor het einde van het Londensche Vloot- verdrag geheel worden versterkt. Op deze gebieden mag men in geen enkel geval zich door hinderpalen uit het veld laten slaan. 3. Ten aanzien van Mandsjoekwo moet tusschen Japan en Mandsjoekwo een poli- tiek-economisch verbond worden gesloten, waarbij zich ook China moet kunnen aan sluiten 4. De regeering moet den invoer van bui tenlandsche producten in Japan beperken en den uitvoer van Japansche waren be vorderen. 5. Invoer van staatscontrole bij den ver koop van rijst. 6. Bezuiniging op het staatsapparaat. Het programma moet zoo spoedig moge lijk ten uitvoer worden gelegd. o SPOOR INZAKE LINDBERGH'S BABY? ANTWERPEN, 22 Sept. (Reuter). De politie heeft hier een man gearresteerd, die een bankbiljet wilde wisselen, dat af komstig is van het geld, dat Lindbergh in der tijd betaald heeft om zijn baby los te koopen Vervolgens werden nog twee gezellen van den man gearresteerd. Zij verklaren, dat het geld afkomstig is van een oplich ting, welke zij te Parijs hebben gepleegd ten nadeele van een Nederlander Zij weigeren echter nadere bijzondel- heden te verschaffen, klaarblijkelijk uit vrees voor wraak als zij weer uit de ge- yangenis komen. ECONOMISCH PROGRAM VOOR WEDEROPBOUW IN JAPAiN. TOKIO, 22 Sept. (V.D.). Onder voo,,,, terschap van minister-president Saito het Japansche kabinet bijeengekomen lei bespreking van den buiten- en binnen landsch politieken toestand. Breed voerig werd gesproken over een econn misch program voor den wederopbouw van Japan, dat binnenkort zal worden gepuoii ceerd. Bij de besprekingen over den buU tenlandschen politieken toestand werden verschillende besluiten genomen betref fende de houding van Japan tegenover Mandsjoekwo, Rusland en China. De Japansche minister van buitenland, sche zaken Sjirota heeft opdracht ge. kregen de Russisch-Mandsjoerijsch-Chi. neesche conferentie te beelndigen, wan. neer Rusland mocht weigeren da Chlnec- schc Oosterspoorbaan tegen den aange boden prijs te verkoopen. Sjirota deelde voorts mede, dat hij voor- nemens is te Tokio een conferentie bijeen te roepen, teneinde de verhouding van China tot Japan definitief in het reine te brengen. RUSSISCH PROTEST. MOSKOU, 22 Sept. (Reuter). Het Rus. slsch Telegraaf Agentschap deelt mede dat Sokolnikov een verklaring heeft afge legd bij den Japanschen gezant Ota, waar in hij mededeelt, dat de Russische regee ring heeft vernomen, dat Mandsjoekwo, op aansporen van Japan voornemens is wijziging te brengen in het beheer van den Oost-Chineeschen Spoorweg waardoor de rechten van den Sovjet-Russischen direc teur van dezen spoorweg op brutale wijzen worden geschonden. Zij wordt thans afhankelijk van zijn Mandsjoekwoschen assistent. Ter zelfder tijd wenscht Mandsjoekwo de Russische beambten van den spoorweg op aansporen van Japan onder politie-con- trole te stellen. De Russische regeering deelt mede, dat dergelijke maatregelen door haar worden beschouwd in strijd te zijn met de verdra gen. Zij acht Japan hier rechtstreeks voor verantwoordelijk, aangezien Mandsjoekwo hiertoe niet in staat is. De Sovjet-ambassadeur te Tokio heeft opdracht een gelijke verklaring bij de Japansche regeering af te leggen. PAARDENSPORT. INTERN. CONCOURS HIPPIQUE TE WEENEN. De Nederlandsche deelneming. Naar wij vernemen zal een Nederlandsen equipe deelnemen aan het Concours Hip- pique, dat van 19 October a.s. te Weenen wordt gehouden. Deze equipe zal bestaan uit de volgende ruiters: Voor dressuur kapitein Versteegh met de paarden His Excellence en Ad Astra; voer de springconcoursen ritmeester der Cav, K.N.I.L. Schummelketel met de paarden Ernica en Feldblume: res. 1ste luitenant; der huzaren dr. Van Schaik met de paar den Sir Butt en Denise, 1ste luitenant der artillerie jhr. Van Lennep met de paar den Danseuse Rose en Diana, 1ste luite nant der artillerie K.N.I.L. Greter met de paarden Piccolo. Amore en Trixie. Als chef d'Equipe zal optreden de luite nant-kolonel jhr. Qu.arles van Ufford. HAAGSCIIE POLITIERECHTER. Voor den politierechter mr. G. H B. d. Boom stond terecht de 22-jarige diemt- bode W. H. V. uit Bodegraven, die een winkelier ter plaatse had opgelicht voor een paar handschoenen, welke zij vervol gens aan haar verloofde ten geschenke had gegeven. Het was, zooals het O.M. op merkte, niet de eerste maal. dat verdachte dergelijke praktijken uitoefende en haar strafblad was verre van schoon. Een door de RK. Reclasseering uitgebracht rapport, kwam tot de conclusie, dat 't nog eens te probeeren was, zoodat dit maal de eisch luidde 4 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het meisje, dat, nadat een gelijklui dend vonnis was gewezen door den politie rechter duidelijk werd gemaakt, dat het nu beslist de laatste keer was, dat zij er zoo afkwam. Drie jongemannen uit Veur van wie de oudste 20 jaar was, hadden op een nai'it bij den patroon van een hunner een acht tal meloenen ontvreemd. De hoofddader, die bekende zeide. dat het motief geweest was, dat zij „trek" hadden. Mr Van der Boom antwoordde_ hierop, dat „trek heb ben" niet strafbaar is, wel het toegeven aan het voornemen om te gaan stelen Het strafblad van ded rie verdachten was nog schoon, zoodat het O.M. het ditmaal met een geldboete wilde probeeren, en wel een van f. 30.— voor den hoofddader en voor de beide anderen ieder f. 20.—. De politie rechter, die dienovereenkomstig vonnis wees, zeide te hopen, dat hij het drietal niet meer terug zou zien, anders Do landbouwer P Z. uit Noordwijkerhous stond terecht wegens twee feiten van mis handeling, Uit het verhoor van de getuigen bleek dat verdachte niet al te best met zijn familie overweg kon. In de eerste zaa kwam een zwager verklaren, dat Z Hem met een mes had bedreigd Deze verklarm- werd bevestigd door een familielid, dat ril graad van bloedverwantschap duloeiu» tracht te maken, door te verklaren dat zu moeders tweede vader, verdachte's van was, hetgeen volgens den politierecm moeilijk uit te rekenen was Het tweede geval was van ernstiger aa Hier had verdachte het niet bij drel?en„es laten, maar had inderdaad met een gestoken naar een dorpsgenoot met hii oneenieheid had over de levering rijwielbanden. Deze had hem op -fn aangehouden en na hem eenige onjir deliikheden te hebben toegevoegd rijwiel geslagen, een handeling, wel,„. ee- ges den politierechter minder ernst:Let volgen heeft gehad, doch even laa£ van was U hebt evengoed schuld, sprak un der Boom tot dezen getuig" r ge- Het verweer van Z. was dat hij uo° n0, tuige zoodanig was mishandeld dainv lederen dag piin ondervindt. te Het O.M. wilde, alvorens requu®^. nemen, eerst nog inlichtingen in ,£_f 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2