74ste Jaargang VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 No. 22550 IFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT* Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Btadea EERSTE BLAD. ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden maakt ter |ldoening aan art. 15 van de Onteige- ngswet bekend, dat in de Staatscourant In 13 September 1933 No. 178 is opgeno- jen het Koninklijk besluit van 11 Sep- nber 1933 No. 35 tot aanwijzing van de frceelen. welke voor verbetering van den (jksweg No. 11 beoosten de Roomburger- g tusschen Bodegraven en Leiden zul- moeten worden onteigend en dat een druk van dat besluit met ingang van 23 Iptember 1933 tot en met 13 Oct. d.a.v. Ir inzage van een ieder zullen zijn neder- Begd ter secretarie dezer gemeente, afd [gemeene Zaken Rapenburg 12. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. eiöen. 22 September 1933. 7543 DE STADHUISBOUW. BRIEF VAN DE PERMANENTE PRIJSVRAAGCOMMISSIE. De Permanente Prijsvraagcommissie uit i B.N.A. en Architectura heeft 12 dezer llgenden brief gericht tot de R.A.C. laadhuisadvies-commissie) J,,De Permanente Prijsvraagcommissie |m met belangstelling kennis van het pr u uitgebrachte rapport over de plan voor den Raadhuisbouw te Leiden, bekomen op de daarvoor uitgeschreven pervoudige opdracht, vaardeerend de zorg, waarmee dit rap- [rt is samengesteld, meent de P.P.C. er aandacht op te moeten vestigen, dat I beschouwingen, die u tot uwe conclu- Is hebben geleid, niet in alle opzichten (overeenstemming zijn, met wat omtrent wederzij dsche rechten en verplichtin- van wedstrijduitschrijvers en mede- bgers, gebruikelijk en voor zoover daar- or bij analogie in aanmerking komend, J de Algemeene Prijsvraagregelen isvast- (legd. De vragen, die bij u. bij de beoordeeling |n de ontwerpen zijn gerezen, en u tot jve beschouwingen hebben geleid, zijn: |le. is de afwijking van het programma het plan van een der uitgenoodigden, |n heer Blaauw, van dien aard, dat het an niet geacht kan worden een ant- joord op het programma te zijn, en dus piten mededinging in den wedstrijd moet Sjven, en [2e. indien dat het geval is, moet het jan dan ook buiten beoordeeling en aan- pling blijven? Üit deze vragen kwamen nog andere »ort, die mede in uwe overwegingen lorden verwerkt. |De eerste vraag werd door uwe com missie terecht bevestigend beantwoord, pch uwe beschouwingen omtrent de „be- begdheid" van een mededinger, om van pt programma af te wijken, m.aw. of hij pt had „mogen" doen. kunnen wij niet overeenstemming met de A.N.P. (de fijsvraagregelen) en derhalve niet juist phten. I Deze toch sluiten (in het hierna nog- aals aan te halen art. 14) afwijking van let programma ..op zichzelf" geenszins ontoelaatbaar uit, doch, als gevolg aarvan: de mededinging in den wedstrijd lals zoodanig" wel en daarmede de moge- ukheid van bekroning De mededinger toch. die van het pro- Tamma afwijkt, omdat hij meent daar- loor een betere oplossing van het vraag stuk te kunnen verkrijgen, dan door zich Jtrikt aan het programma te houden, peft daarvoor o i het volste recht, doch neemt dan vrijwillig het gevolg van |eze handelwijze op zich uitsluiting van mededinging volgens de programma- peoalingen, en daarmee van het recht od pkroning: bij analogie zou dit voor de meervoudige opdracht beteekenen. op de ponoreering. Doch anderzijds behoudt hij, in zijn ge elde afzondering, de kans. dat zijn op- ossing als zóóveel beter dan elke andere Nrdt bevonden, dat zij voor uitvoering zal Nrden gekozen, waarbij hij dan de daar- pit voortvloeiende voordeelen onverkort fa' genieten. Ook dat druischt. tegen geen pnkelen regel in. daar immers bii de meervoudige opdracht de wedstrijduit- lchrijver volkomen vrijheid behoudt t. o. Fan de keuze voor de uitvoering I Het gevoelen van uwe commissie, dat pmiikheidshalve ook dén anderen uitge- poodigden de kans geboden had moeten P'orden om een variantplan te maken, Fet gebruikmaking van de vondst van Pon heer Blaauw, achten wij onjuist Het gebruikmaken van die vondst door ande- Fen> zou een inbreuk zijn op diens auteurs- pocht daaroD. omdat het niet zou gaan Pm een gelukkige oplossing van een meer minder ondergeschikt onderdeel van Pet olan, maar om een Drincioieele wiizi- fri u Van **et seheele vraagstuk Het is F rif toelaatbaar, voor de mede- ^gers de gelegenheid te scheppen, pro fijt te trekken van die vondst, met de mogelijkheid, dat dat ten nadeele van den vinder zou komen. De vraag aan de mededingers, om een variantplan te maken, beoogende billijk heid tegenover hen, zag o.i. de onbillijk heid tegenover den heer Blaauw voorbij, die de eenig rechthebbende is, om bij uit voering de vruchten van zijn vondst te plukken. Uit de beschouwingen, die de commis sie aan de tweede vraag wijdt, blijkt, dat zij van meening is, dat, indien er sprake geweest ware van een „prijsvraag', de beoordeeling niet, doch nu het een meer voudige opdracht betreft, wel kan plaats hebben. De voorstelling, die de commissie zich ten deze heeft gevormd, strookt echter niet met de werkelijkheid. Wat de prijsvraag betreft is in art. 14 al. 2 van de A.N.P. uitdrukkelijk vastge legd. dat een van het programma afwij kend ontwerp wel voor beoordeeling, doch niet voor bekroning in aanmerking kan komen en ook voor uitvoering kan wor den aanbevolen. Deze bepaling is gegrond op de (in het onderhavige geval nu juist aan den dag getreden) wenschelijkheid of noodzake lijkheid, dat een ontwerp, dat. buiten ze kere, voor allen toelaatbare grenzen, van het programma afwijkt en dus niet be kroond kan worden, doch door of ondanks zijn afwijking van het programma op alles voorbijstrevende wijze oplost, niet tot on vruchtbaarheid gedoemd worde en ver loren ga. Datzelfde kan ook bij de meerdere op dracht voorkomen, die weliswaar, letter lijk genomen, niet aan de A.N.P. is onder worpen, doch waarbij door „usance" de geest van de A.N.P. zijn toepassing vindt, zoodat bij analogie de beoordeeling en aanbeveling voor uitvoering van een ont werp, dat niet stipt aan het programma voldoen, doch uitblinkende kwaliteiten heeft, ook hier moet worden aanvaard Was dus de redeneering van de commis sie omtrent haar bevoegdheid tot beoor deeling en aanbeveling van het plan- Blaauw o. i. niet juist, deze bevoegdheid stond niettemin vast en de handeling van de commissie ten dezen heeft dan ook in geen enkel opzicht eenig recht van de mededingers, die zich aan het programma hielden, geschonden. De P.C.C meende de aandacht op het bovenstaande te moeten vestigen, omdat zij het van belang acht. dat in wedstrij den en allereerst in gewichtige gevallen als het onderhavige, die onaantastbare voorbeelden behooren te zijn, geoordeeld en gehandeld worde in overeenstemming met de. in de A.N.P. neergelegde, beginse len en niet op verkeerde en daarvan af wijkende gronden conclusien worden ge nomen en adviezen worden uitgebracht, ook al moge dit. in een benaald geval, niet hebben geleid tot t.a.v. het doel fatale gevolgen: en bovendien om voor de toe komst zoo mogelijke navolging en herha ling te voorkomen." w.g. W. F GOUWE, voorzitter. C. N. VAN GOOR, secretaris. Onzerzijds hierbij direct één opmerking. Het is toch evident, dat. toen de R.AC. den vier anderen architecten nog gelegen heid wilde geven om een variant-plan in te dienen, geen gebruik van de vondst van den heer Blaauw kon worden gemaakt, daar diens plan immers niet gepubliceerd was. Dit los van de vraag, of zelfs al was het plan Blaauw wel gepubliceerd, de overige architecten zich voor plagiaat zou den hebben willen leenen. Het ging toch alleen om het gebruik van het terrein, door den heer Blaauw buiten de opdracht om gebezigd, waardoor de indeeling etc. veel gemakkelijker werd. waarmede de andere vier mededingers groote moeite hadden gehad. Dat slechts mocht de be doeling zijn en was ook inderdaad de bedoeling Tengevolge van deze sprekende vergis sing in bovenstaand schrijven is natuur lijk ook de conclusie daarop gebouwd, volkomen onjuist! Intusschen zij nog medegedeeld, dat juist het honorarium aan alle vijf bouw meesters is uitgekeerd. TUINBOUWCURSUS VOOR VOLWASSENEN. Gisteravond had in den Hortus de eind- les plaats van den cursus in bloemschikken en binden, uitgaande van de afd. Leiden der Kon Ned Mij. voor Tuinbounw en Plantkunde. De midden-afdeeling der historische Oranjerie is door de leerlingen in een ten toonstelling van bloemwerken en tafel versiering herschapen, welke voor belang stellenden tot Zaterdagmorgen 12 uur gra tis is te bezichtigen. Na gehouden onderzoek werd met den leeraar. den heer H Buurman, en de Com missie van Toezicht besloten het diploma „met zeer veel vrucht toe te kennen aan den heer H Schepper, te Wassenaar, „met veel vrucht" aan de heeren H. Eradus, G. Verlind, te Wassenaar. J. Oosterom te Voorschoten. F. Geerlings en W. H. J. C. Mulder, te Voorhout,, en „met vrucht" aan de heeren J Velthuyzen C. Vink en N. Vink, beiden te Zoeterwoude cn J. J. van Berkel te Roelofarendsveen. Waar geen plaatsnaam vermeld staat, is deze Leiden. KON NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. PROF. DR. E. D. VAN OORT f. Een groot verlies voor het Rijksmuseum van Nat- Historie. Eerste winterbijeenkomst der Leidsche afdeelng. De afdeeling Leiden van bovengenoemde Mij. hield eergisterenavond haar eerste winterbijeenkomst „In den Vergulden Turk". De op een bloemententoonstelling gelij kende zaal maakte een prettigen indruk, zoodat de voorzitter, de heer J. G. Ballego dank bracht aan de inzenders met den wensch dat steeds zooveel inzendingen zul len komen, opdat dan het wetenschappe lijk deel succes zal hebben. Voorts werd de heer L. R. Geertsma ge- lukgewenscht met zijn Koninklijke onder scheiding, eveneens de heeren H. J. UI jee, L, P. Dee en W. Mulder voor hun slagen bij het moeilijk examen in bloementeelt te Frederiksoord. Vervolgens bracht spr. de goed geslaagde excursie naar „Schoven- horst" in herinnering en wees op de uit breiding van den Hortus met den Clusius- tuin hetgeen hij een goede aanwinst voor de gemeente beschouwde. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat de cursus in Mate- rialenkennis zal aanvangen op 16 Oct. a.s. en dat zich weder een voldoend aantal leerlingen heeft aangemeld voor den Alg. Tuinbouwwintercursus, die 26 Sept. zal be ginnen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur met ver zoek of de afd. zich in verbinding wilde stellen met de Woningbouwverenigingen teneinde tot tuinwedstrijden te geraken. Daar zulks hier ter stede sedert jaren reeds plaats vindt, wordt dus in den geest van het HB. gewerkt. Aan de Ned. Dahlia-Ver. is een verg. zilv. medaille geschonken voor de groote Dahlia Keuring. Vervolgens werden met een hartelijke toespraak tot de leerlingen de getuigschrif ten uitgereikt welke behaald waren op den afgeloopen Alg. Tuinbouw-wintercursus. Daarna hadden de firma's G. Lubbe Thz. en Zoon, J G. Balleg'o en Zonen, Gebr. Lemkes en de kweekerij „Rijnstroom, beide te Alphen a. d. Rijn, alsmede de heer W. Boekee, een reeks van Diploma's voor gou den, verguld zilveren en zilveren medailles, behaald op diverse tentoonstellingen en keuringen in ontvangst te nemen. De heeren J. G. Ballego en E. H. J. Cunaeus, zullen worden afgevaardigd naar de Alg. Verg. der Maatschappij op 25 Octo ber te Wageningen. Het Hoofdbestuur zal nogmaals worden verzocht er bij de auto riteiten op aan te dringen verscherpte maatregelen te nemen tegen het uitroeien van onze mooie Duindoorn. De heeren J. H. Smit, C. van Zijst en H. J. Uljee kregen de ingezonden planten te keuren. Bij monde van eerstgenoemde bleek aan de zeer uitgebreide inzending Herfstasters van de firma G. Lubbe Thz. en Zoon 12 punten, aan bizonder mooie Dahlia's (potcultuur) van de firma J. G. Ballego en Zonen 10 punten en aan een tweetal vazen met Dahlia's en Amarantus van W. van Sluis 7 punten te zijn toege kend. Na de pauze hield de heer E. H. J. Cunaeus een causerie over „De Plant en de Mensch". Hij deed dit op de hem eigen aangename en prettige wijze, somtijds met humoristische voorbeelden. Achtereenvolgens behandelde spr. het gebruik van bloemen bij Geboorte, Dood. Jubilea's. Tooneel. Sport. Examens en vroeg zich af of die liefde voor bloemen een gevolg is van opvoeding of bescha ving. Duidelijk gaf spr. aan dat bloemen en planten zich één maken met het kleine kind, de oude bedelaar de arme vrouw en de schatrijke dame. Of is hef dankbaarheid omdat wij honger krijgen dorst krijgen, koud worden, willen rooken. ziek worden, ons kleeden, huizen bouwen? enz enz. Daarna waren het de Nutplanten die spr. onder de aandacht van zijn gehoor bracht; het graan, waarvan de cultuur in Egypte begon; de aardappel die in 1561 uit Peru is ingevoerd en in 1670 pas voor het eerst werd gegeten. Beide zijn planten waarvan het zetmeel ons dient. Spr. bracht ons bij een ander Volkenras waar geen graan en geen aardappels, doch rijst en bananen worden genuttigd. Voorts behandelde spr. het Manilla touw de Agaven, de Broodboom, de Cocospalm, Dadelpalm en suikerpalm voor hun vezels, vruchten en suiker, om over te gaan op die gewassen die ons de dranken bezorgen zooals Koffie, Thee. Cacao, Wijn, Bier, Water. Melk enz., pharmaceutische plan ten waaruit de medicijnen bereid worden: Wondervlier, Quinine enz. de planten die wii noodig hebben om ons te verwarmen en die ons de producten leveren van hout, turf. briketten, steenkool en anthraciet. Nadat de heer Cunaeus nog een en an der had verteld over de planten die de grondstoffen voor onze kleeding leveren, alsmede over de moederlijke voorzorg, de gemoedsstemming, het aanpassen, het ge voel de lokmiddelen bij en van planten eindigde hij met te zeggen dat de nlant ons vaak tot voorbeeld strekt, vandaar „de Plant en de Mensch" en niet „de Mensch en de Plant". Een hartelijk woord van dank van den Voorzitter en een daverend applaus der vele leden was het bewijs dat de voor dracht zeer in den smaak was gevallen. Na de rondvraag volgde sluiting der ver gadering. Wijlen prof. van Oort. Gistermiddag, geheel onverwachts, is, vermoedelijk aan een hartverlamming, te zijnen huize overlijden, prof. dr. E. D. van Oort, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, alhier en buiten gewoon hoogleeraar in de dierkunde aan de Leidsche Universiteit. Eduard Daniël van Oort is 31 October 1876 te Barneveld geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 57 jaar. Hij bezocht de H.BB. te Den Haag en liet zich in 1895 als student in de plant en dierkunde aan de Universiteit alhier inschrijven- In 1900 werd hij assistent bij den hoog leeraar in de zoologie wijlen prof. C. K. Hoffmann, na wiens dood, in den zomer van genoemd jaar, hij zi'cli naar de uni versiteit in Bern begaf, waar hij eenigen tijd werkte bij prof. Stüder en in Maart promoveerde tot doctor in de zoologie met den graad mógna cum laude op een proefschrift, getiteld: Beltrag zur Osteolo gie des Vogelschwanzes. In Mei 1904 werd hij benoemd tot conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhlei, welke betrekking hij bekleedde tot Januari 1915, toen hij benoemd werd tot directeur van dit museum. Als zoodanig heeft hij het Museum zeer belangrijke diensten bewezen. Talrijk zijn de aanwinsten tijdens zijn directoraat heeft hij gestreden voor wat hij als zijn ideaal beschouwde: een dusdanige ver grooting van het Museum, dat een voor het publiek goed toegankelijke tentoon stellingsruimte kon worden ingericht. Hij zag daarin het eenig afdoende middel om de belangstelling van het publiek leven dig te houden; een belangstelling, welke zich, naar hij hoopte zou uiten in het doen van schenkingen. De tijdsomstandig heden hebben er niet toe medegewerkt om zijn wensch in vervulling te doen gaan; de tentoonstellingsruimte is nog altijd onvoldoende, al zijn daarin in den loop der jaren ook verbeteringen gebracht, Aan het eind van den cursus 1919-1920 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de dierkunde aan de Uni versiteit, welk ambt hij aanvaardde den len December 1920, met het uitspreken van een inaugureele rede getiteld: „De vogeltrek en zijn tegenwoordig experimen teel onderzoek Behalve bijdragen op palaeontologisch gebied schreef hij verschillende stukken over systematische ornithologie, terwijl het meest bekend is zijn standaardwerk over de vogels van Nederland: Ornitholo- gia Neerlandica Prof Van Oort was correspondeerend lid van dc Zoological Society in Londen, buitenlandsch lid van de British Orni thologists' Union en eerelid van de Ame rican Ornithologists' Union Prof Van Oort was redacteur van tal van wetenschappelijke tijdschriften. Hier van noemen wij: de Capita Zoölogica, ver handelingen op Systematisch Zoölogisch gebied: Ardea, tijdschrift van de Neder- landsche Ornithologische Vereeniging; Zoölogische Mededeelingen Notes from the Leyden Museum Fauna van Neder land kleine verhandelingen verschenen verder in: Sammlungen des Zoölogischen Reichsmuseums in Leiden. Ter gelegenheid van het overlijden van prof. van Oort, hangt de vlag van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie halfstok, terwijl de onderscheiden stu denten-vereenigingen de gebruiklijke rouw hebben aangenomen. De teraardebestelling van het stoffeMjk overschot zal plaats vinden a.s. Mac-^da," middae om 12 uur te Den Haag. DE ARBEIDSBEURS. Op den 2len Sept. 1933 waren 2/57 (v.j. 3264i werkzoekenden ingeschreven. BINNENLAND. Hier ter stede is plotseling overleden prof. dr. E. D van Oort, buitengewoon hoogleeraar in dc dierkunde cn directeur van het Museum van Nat. Historie. (Stads nieuws, le Blad.). Begrooting van Waterstaat; f. 310.000 voor aanleg kanaal GoudaWaddinxveen BoskoopAlphen. (Binnenl. 3e Blad). De 15e jaarvergadering van dc Chr. Ver. voor den Ilandeldrijvcnden en Induslriec- len Middenstand in Nederland. (Binnen land, 3e Blad Arbeider tc Haarlem onder zand bedol ven en gedood. (Gemengd, 4e Blad.). Hedenmiddag vond het afccheid van burgemeester P- A. Colijn te Boskoop plaat9 (2e Blad.). Eerste steenJeggmg der nieuwe Ger. Kerk te Lisse. (3-e Blad). BUITENLAND. Het Rijksdagproces tc Leipzig. (4e en le Blad.). Weer een interview met von Neurath. (Buitenland, le Blad.). Heden voortzetting der besprekingen te Parijs. (Buitenland, le Blad Overleden is de vroegere Spaansche minister Sanchez Guerra (Buitenland, le Blad In Egypte is dc premier Sidky pasja afgetreden. (Buitenland, le Blad.). CHR. MONDACCORDEON-VEREENIGING „EXCELSIOR". Gezellige feestavond. D? Chr. Mondaccordeon- Vereeniging .Excelsior" heeft gisteravond in gebouw „Prediker" haar eerste jaarfeest op waar dige wijze gevierd Was dit pas het eerste jaarfeest, de avond van gisteren deed meer denken aan een vereeniging, die reeds jarenlang bestaat. Zoowel wat de organisatie van dezen avond betreft, als de goede muziek welke ten gehoore werd gebracht, 't was alles tot in de puntjes verzorgd. Reeds lang voor den aanvang heerschte tr een prettinge stemming, die naarmate het later werd en 't is gisteravond laat geworden toenam. De voorzitter, de heer G Wilschut, sprak een welkomstwoord, waarin hij zoowel voor- als tegenspoed van „Excelsior" me moreerde. Voorts vernamen wij, hoe do Vereeniging, verleden jaar met 18 leden opgericht, thans 50 leden telt „Excelsior" aldus de voorzitter, is echter nooit klaar, maar wil, indachtig haar naam. Steeds Hooger. Met een pittige marsch werd het pro gramma geopend Al dadelijk bleek hier uit de goede geschooldheid van het corps dat onder de leiding van den directeur, den heer J. J. v. d Reijden, nog vele kan sen in zich bergt. Een groot aantal num mers, waaronder verscheidene marschen, te veel om op te noemen, werden, afge wisseld door enkele alleraardigste voor drachten. op dezen feestavond ten ge hoore gebracht Zou op enkele onvast heden nog te wijzen zijn. over 't geheel genomen werd goed gespeeld. „Muziek" zat er wel in, dit te meer door het mee spelen van enkele trommels en slagwerk. Tijdens de uitvoering zijn door mej. Overduin. bestuurslid van „Excelsior", de heeren Van der Reijden en Wilschut nog gehuldigd terwijl ook de heer en mevr. Blitterswijk en de beer Tisseur nog een huldiging in ontvangst hadden te nemen. „Excelsior" heeft zijn eerste jaarfeest, dat uitnemend geslaagd mag heeten, ge vierd en met „Excelsior" de vele vrienden en belangstellenden van deze nog zoo jeugdige vereeniging, die al zoo'n ruime plaats in hun midden mag innemen. VERKEERSVERBETERING BIJ DE WARMONDERHEKBRUG. Langs de opritten van dc brug over het Oegstgeesterkanaal in den Abtspoelweg en bij het Warmonderhek is naast de weg verharding aan de rechterzijde, gaande in ae richting Warmond, nagenoeg geen berm doch gaat de wegverharding onmid dellijk over in een steil talud Door het hoog oDgeschoten gras is dit echter niet waar te nemen, terwijl bovendien de in druk wordt gevestigd, dat er wel een berm. bestaat, hetgeen bij het uitwijken uiter aard groot gevaar oplevert. De A.N.W.B, en de K.N.A.C. verzochten aan het ge meentebestuur van Leiden aan dit be zwaar tegemoet te willen komen door do wegverharding ter plaatse te doen mar keeren met paaltjes of anderszins. Hierop ontvingen genoemde Vereenigingen thans bericht, dat In totaal 10 wit geschilderde nalen langs den oprit bij de Warmonder- hekbrug zullen worden aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1