HET PROCES OVER DEN RIJKSDAGBRAND De Pers over de Millioenen-nota. Help ons één dag! 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 September 1933 Derde Blad No. 22549 RADIO-PROGRAMMA. De Standaard bepaalt zich tot het even van een voorloopigen indruk over de Mlioenen-nota. Het anti-rev. orgaan nicht het toe, dat de afzonderlijke crisis- 'enst wordt afgeschaft. Men hoort soms spreken van een slui- nde begrooting. als een belangrijk oe- ,-ag van de uitgaven ten laste van den ■ysöiensl is gebracht, zonder dat daar en voldoende dekking tegenover staat, iemand is gediend met het camoufleeren -n de werkelijkheid. Ieder wordt daar- oor in elk geval op den duur, juist ge- haad. Vandaar dat wij de afschaffing n den crisisdienst toejuichen, en de hoop itspreken dat daaruit op korten termijn -1 voortvloeien de liquidatie van de crisis- "iensten van alle publieke lichamen, welke cze in het leven hebben geroepen. Het dekkingsplan, zegt het blad. voldoet an de verwachting, welke de Regeerings- crklaring ter zake van het financieel be id heeft opgewekt. Tegen verschillende der aangegeven mid- elen om het uitgavenpeil omlaag te bren- en. zullen van vele zijden bezwaren in- onien, doch niemand is in staat, middelen t bezuiniging aan te geven, welke niet an bezwaren onderhevig zijn. De Nota stelt duidelijk in het licht, dat e Regeering zich bewust is van de zware n in menig opzicht onaangename taak, aarvoor zij staat. Zij zet in sobere woor- n uiteen, dat er met den grootsten ernst aar is gestreefd, de lasten naar even- 'igheid over alle groepen der bevolking verdeelen. Zij geeft er blijk van, dat de egeering haai- taak met betrekking tot e publieke financiën ziet als een urgent n belangrijk deel van den arbeid, dien egeering en volk samen hebben te ver- ichten om de ontwrichting van 't finan- ieel en economisch leven te boven te -men. De „N. R Crt." acht voor het beleid van et vorige kabinet het tableau van den "stand, dien het nieuwe kabinet aantrof, 'et vleiend. Uit de nota, die men den lof 'et mag onthouden dat tenminste duide- k is in welke richting de regeering enscht te sturen en dat daarin veel goeds teekt, haalt het blad met instemming aan. at handhaving van den gouden standaard et dwingend noodzakelijk maakt, dat wij ns instellen op een lager niveau, en dat 't proces niet gemakkelijk verloopt. De egeering voegt daaraan toe, dat met. me op het stuk der Ioonen reeds heel at geschied is. Daarom zouden wij willen indigen met den raad: vergeet echter ook e prijzen niet, welke door uw steunpoli- 'ek ten aanzien van den landbouw al te eel in tegengestelde richting werken. Het Vaderland schrijft o.m.: De nota verbreekt de sfeer van specu- "tieve bespiegeling, waartoe de Troonrede haar karakter van algemeen program Lanleiding gaf. Zij plaatst de critici voor "e harde werkelijkheid der cijfers, voor er dreigend aanzien zij niet in algemeen eden kunnen wegvluchten. De Millioenen- ota ook biedt gelegenheid te toetsen, in oeverre de Regeering er reeds in is ge- aagd haar voornemen te verwezenlijken. In menig opzicht acht het Haagsche or- aan de begrootingsopzet 1934 zich gunstig onderscheiden van die van andere jaren en het blad besluit: Tot slot van de Millioenennota richt de minister zich rechtstreeks tot het Neder- landsche volk. teneinde het van den nood an de schatkist te doordringen. Het is ten wijs en verstandig woord, dat uit dit gedeelte spreekt. Moge de Regeering op haar beurt blijven iconen, de nooden der bevolking ten volle te beseffen. Het „Handelsblad": Zwakke heelmeesters maken stinkende ponden. Ook deze begrooting vertoont de zeere plekken die de vorige dokters niet dorsten uit te snijden. Maar het uitstel kan Het tot afstel leiden. Deze tijd kan geen zwakke heelmeesters herdragen. Na twee jaren „pappen en Warm houden" van minister De Geer door middel van „tijdelijke" kortingen en hef fingen, putten uit reserves (zelfs uit denk- beeldige!om aan noodige saneering te ontkomen heeft de nieuwe bewindsman aan den Kneuterdijk een andere methode aangepakt. Weg het verband, de pleisters, de wonde plekken blootgelegd En thans blijkt hoe bitter noodzakelijk het is, dat het mes er wordt in gezet Diep! Welke perspectieven opent deze begroo ting voor de volgende jaren? Indien wij aannemen dat de inkomsten op peil blij ven en de uitgaven worden verminderd overeenkomstig de plannen der regeering, dan biedt 1935 inderdaad betere perspec tieven. Allereerst nog een versterking der middelen door de maatregelen te nemen tegen het fiscale misbruik der N.V. Ver volgens wat de uitgaven betreft, zal de vermindering der lasten voor het Ge meentefonds grooter worden dan de f. 8.4 millioen, waarop voor 1934 als overgang gerekend is. Immers is het niet aan te nemen, dat voor de volgende vijfjarige periode, die in Mei 1935 zal ingaan, een kleinere korting aan de gemeenten dan f. 13 millioen per jaar zou worden toe gepast. Bovendien zal de doorgevoerde bezuini ging op Onderwijs en Defensie en hopen wij, ook de verdere versobering van overheidsdiensten de tijdelijke opschor ting van een deel der aflossingen op de corlogsleeningen d.i. f. 27 5 millioen vrij maken- Wij zien er volstrekt geen bezwaar in om. zoolang wij inderdaad onze staats schuld niet uit de begrootingsoverschot- ten kunnen verminderen, de logische con sequentie hiervan te trekken door deze aflossing nog eenige jaren ten laste van den kapitaaldienst te brengen, in afwach ting van verdere bezuiniging. In dit ver band willen we hier nog aan toevoegen, dat de gewone, normale dienst der oor- logsleemngen in 1936 ruim f. 5 millioen minder zal eischen, welk bedrag echter misschien weer wordt opgevangen door hoogere rentelasten voor nieuwe staats- leeningen. In ieder geval en dit is het groote verschil met de vorige begrootingen zien wij voor de volgende jaren wat „lucht", mits de bezuiniging krachtig wordt doorgevoerd". De „Maasbode" begint een uitvoe rige beschouwing met te doen opmerken, „dat ons voor het eerst sinds vele jaren weer een Millioenennota bereikt van een linksch minister van financiën. De Mil lioenennota van dezen vrijz.-dem. minis ter vraagt zwaardere offers aan De Geer ooit oplegde en deze offers worden niet weggenomen door het stichtelijk woord, waarmee de rijksbecijfering besloten wordt en evenmin door de gewijzigde sys tematiek in de opmaking van de begroo ting, welke naar onze meening het inzicht in de rijksfinanciën vergemakkelijkt, al heeft de heldere acteur soms den draad verloren door perspectivische cn actueele bezuiniging niet steeds duidelijk te schei den". De nieuwe middelen besprekend, schrijft het blad: Het leeuwendeel ervan 85 millioen, heeft de Kamer bereids in de Omzet belasting aanvaard. Een couponbelas ting kan zeker veel onrechtvaardiger werken dan een crisis-inkomsten belasting. Een belasting op goederen in de doode hand zal men om meer dan één reden zeer moeilijk recht vaardigen. Wij schrijven dit sine ira et studio, omdat het waarlijk niet alleen katholieke instellingen zullen zijn, die er voor in aanmerking zou den komen. Een verhooging van de tabaksbelasting schijnt ons zeer ge vaarlijk èn voor onze industrie en voor onze tabaksmarkt- Dat de koffie- belasting weer een voltreffer is voor het groote gezin, moeten wij zoo scherp mogelijk vaststellen. Gezien den stand der financien, is het niet niet gemakkelijk om iets zoo maar aanstonds af te wijzen: het is noch eerlijk, noch constitutioneel de noo dige middelen te onthouden aan een Regeering, maar wij zijn verheugd, dat er een parlement is dat over deze zaken zeer nauwgezet zal moeten beraadslagen. Heden begint te Leipzig in het gebouw van het Rijksgerechtshof het proces over ben brand in het Rijksdaggebouw. Hierboven de beschuldigden: le onze landgenoot Marinus van der Lubbe. 2e de Bulgaren Dimitroff, Popoff. Taneff en 3e de communistische oud-Rijksdagafgevaardigde Torgler. Beneden het Rijksgerechtshof- gebouw te Leipzig. „De besparing op het Gemeentefonds lijkt ons, eerlijk gezegd, eenvoudig een verschuiving van lasten van het Rijk naar de gemeenten", aldus „De Maasbode" ten slotte, en het blad concludeert, dat „voor zichtig varen" de leuze moet zijn en alle hens aan dek moeten om te helpen. Het is nu geen tijd voor groote woorden, ondoordachte leuzen en ste riele oppositie. Wij moeten ook niet probeeren elkaar vliegen af te vangen en het is vooral noodig, dat ons ge- heele volk goed aan het verstand wordt gebracht wat er eigenlijk aan de hand is en dat alleen een krachtige regeering in oprechte samenwerking met een parlement dat zijn plaats en taak begrijpt en dat wellicht hier of daar nog verzachtingen weet aan te wijzen, ons met Gods hulp dezen moeilijken tijd te boven kan doen komen. De Tijd: Men kan oordeelen, dat de regeering "gefaald heeft in den toon. waar op zij onvermijdelijk harde maatregelen in de Troonrede liet intreduceeren. maar men moet erkennen dat zij krachtig cn niet onbekwaam een begrootingstekort van 190 millioen heeft overbrugd. De energieke millioenen-nota iaat geen twijfel dat onder handhaving van den gouden standaard de gulden op peil blijft, al krimpen nijver heid, burgerij en proletariaat onder de nieuwe bezuinigingen en belastingen. Nog geen enkele regeering kreeg het probleem van een zoo geweldig tekort op le lossen bij dalende middelen en een in ternationale crisis van nog onberekenbare bittere gevolgen. Maar de middelen, waar mee de begrooting in evenwicht wordt ge dwongen zijn niet zonder bedenking. Het uiterst voorzichtige financieele be leid en de spaarzaamheid van den be- dachtzamen minister jhr. de Geer, dien ons volk nog eens dankbaar zal gedenken, worden verlaten. Ook minister Oud moet zich wel bewust zijn, dat ditmaal het staatshuishouden wat geforceerd en niet met heelemaal te ver antwoorden gestes sluitend gemaakt wordt. Het blad besluit: Voor het bespoedigen van productieve i werkverschaffing kan de regeering op den steun der R.K. Staatspartij rekenen, maar niet voor de vertraging. Want deze partij wenscht geen politiek van „bezuiniging" als in deze millioenennota wordt gevraagd zonder positieve pogingen tot herstel van welvaart. Het Huisgezin: Meer dan ooit doet ditmaal de lawine van cijfers die de Minister van Financiën over ons hoofd uitstort, duizelen. Maar vraagt niet welk wee deze krachttoer van belasting en be zuiniging in duizenden en tienduizenden gezinnen zal brengen. Men moet aan al deze dingen niet te veel denken of men wordt bitter bij het beschouwen van het leven van allen dag dat om ons heen voortgaat met zijn ver strooiing, zijn vermaken, zijn verkwisting en verspilling ook. Men moet er wel aan denken, aan do gezinnen in kommer en nood, in bange afwachting of ook zij door het allerergste zullen worden getroffen, of zij van wel gesteld (bescheiden welgesteldheid) zullen afdalen tot het proletariaat: zonder mid delen, zonder inkomsten, zonder werk. En men vraagt met meer nadruk aan dc regeering. aan de volksvertegenwoordiging aan dc afgevaardigden der RK. Staats partij allereerst: waar blijft de gezinspoli tiek, weike bedoelt van de gezinnen, met name de groote, het allerergste af te wenden? Het woord gezinspolitiek werd niet in dc Troonrede aangetroffen en komt ook in ne millioenennota niet voor. Maar het mag toch niet tot een woerd zonder zin worden voor wie het gezin niet wi" zien ondergaan in dezen, men zegt grooten, maar toch allereest zwaren en bangen tijd. De Volkskrant: Een tekort van meer dan 250 millioen op de rijksbegroo- ting wegwerken is voor geen enkelen minister van Financiën een begeerens- waardige taak: het is integendeel het allerellendigste baantje dat men kan be denken. De heer Oud heeft het klaar gespeeld, maar vraag niet hoe. Het personeel zal de dupe zijn, het be klagenswaardig slachtoffer van een ver keerde politiek. En indien de heer Oud er langs den weg van belastingheffing en versobering al in slaagt, zijn begrooting sluitend te maken, dan zal hij bij het fiat op zijn balans niet mogen verzuimen te verdisconteeren al het wee. dat nog meer dan door de belasting heffing door de versobering in tal van ge zinnen zal worden gebracht, een wee zoo groot, dat de aangenomen begrooting. bij de gelukwenschen die den knappen finan cier zullen worden gebracht, een felle aan klacht zal blijven om het leed en de elende die ze zal aanrichten. Uit het Centrum:: „Dat er tusschen het Kamerlid Oud. (die den minister meermalen zoo fel bestrijden kon. en zijn stem heel dikwijls tegen mi nister De Geers wetsontwerp uitbracht) en minister Oud (gesteld voor de verantwoor delijkheid) wel eenig verschil bestaat, zal een ieder duidelijk zijn, die deze eerste nota, waarin de millioenen voor de oogen dansen, van den nieuwen bewindsman leest. Dat wil niet zeggen, dat deze millioenen nota geen knap stuk werk is. Veel meer dan de troonrede, waarin slechts in vage termen gesproken werd, is hier een pro gram van onze huidige regeering We be vinden ons op een keerpunt in de wereld geschiedenis. Op het gebied van het eco nomisch leven voltrekken zich verande ringen van een omvang en een beteekenis, die een blijvenden invloed zullen uitoefe nen op de structuur van ons land. Oude toestanden keeren niet terug: illusies be hoeft men zich daaromtrent niet te maken. Hoe de toekomst eruit zal zien. hoe de verhoudingen uiteindelijk zullen worden, weet niemand, maar het tijdperk voor crisiswetgeving is voorbij, zoodat we ons definitief gaan instellen op het veel lagere niveau, waarop het leven van Staat en ge zin in de nieuwe omstandigheden behoort te staan". Voorloopig heeft „Het Volik" vol staan met een algemeenen indruk over de begrooting; er zal. schrijft het blad, over deze begrooting nog veel te schrijven vallen, met name ook over de plannen tegen de RECLAME- 7450 Stel U één dag beschikbaar als collec tant om de collecteweek, die van 4 tot 12 October 1933 over het geheele land ten bate van het N. C. C. en plaatse lijke Comité's wordt gehouden, tot een overweldigend succes te maken. Uw plaatselijk Comité weet den da<j. Geef U daar even op. Het is zoo n prettig gevoel ook een steentje te kun nen bijdragen voor het prachtige werk der comité's, waardoor duizenden en nog eens duizenden landgenooten door dezen moeilijken tijd worden heen geholpen. <86000 VOOR VRIJDAG 22 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00: VARA 12.00: AVRO 4.00: VARA 8 00: VPRO. 11.00—12.00: VARA. 8.00. Gramofoon- platen 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15: Declamatie A. Bouwmeester 10.30: Trio Favoriet 11.00: P. J. Kers Jr.: Onze keuken 11.30: Vervolg Trioconcert 12 00: Trio Jetty Cantor en Gramofoonpl. 2.00: Gramofoonpl. 2.30: Voordracht door Mevr. W. v. HoofGualthérie van Weezei 3.00. Gramofoonpl. 4.15: VARA.-Kleinorkest o. 1. v. H. de Groot 4.50: Voor de kinderen 5.30: De Noten krakers o. 1. v. D. Wins 6.00: Gramofoon- platen 6 15 De Flierefluiters o 1. v. R. Forest 6.40: Causerie vanwege de J.V.A. door C. Huisman 7.00: VARA -orkest o. 1. v. H. de Groot m. m. v. J. HekkeHvan Eysden (zang) 8 00: Causerie Dr. W. Banning 8.30: Concert. H. Bosmens (piano) en N. v. d. Stad (cello) 9.00: Lezing Ds. H. J Kastein 9.30: Vervolg concert 10.00: Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: Causerie C. Höweler 10.45: Gramofoonpl. 11.00: Orgelspel J. Jong 11.3012.00: Gramo- foonmuziek. Huizen, 296 M Algemeen Programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 en 10.00: Gramofoonpl. 11.30: Voor zieken en ouden-van-dagen 12.151.45: Sextet- concert en Gramofoonpl. 2.00: Solisten- concert 4 00: Orgelconcert en Gramo- foonplaten 5 00: Gramofoonpl. 5.30: Causerie 6 00: Schlagermuziek 7.15: Lezing 7.35: Gramofoonpl. 7.45: Or kestconcert 8.30: Vaz Das 8.35' Viool recital 8 45: Gramofoonpl. 9.00: Or kestconcert. m. m. v. vioolsolist 9.30: Radio-tooneel 9.50: Viool-soli 10 00: Hoorspel 10.10. Orkestconcert 10.30: Vaz Dias 10.3512 00: Populair concert. Daventrv, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, Berichten 11.05 11.20: Lezing 12.20: Orgelconcert O. H. Peasgood 12.50: BBC.-Dansorkest o. 1. v. Hall 1.35: Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge 2.20" Voor de scholen 4.10: Gramofoonmuziek 4.50: E. Colombo's orkest 5.35: Kinderuur 6 20 Berichten 6.50' Chopin-recital door C. Smith gemeenten en over de beschouwingen in zake loonsverlaging. Een enkele alinea uit de voorloopige beschouwing volgt hier: De 115'/2 millioen verhoogde belasting druk, vermeerderd met de zeer belangrijke opbrengst der landbouwheffingen, toont wel aan, hoe onhoudbaar het was. toen een groot deel der pers tot voor korten lijd bij hoog en bij laag bezwoer dat de financieele draagkracht der bevolking in haar ver schillende gelederen reeds nagenoeg be reikt en verdere belastingverhooging zoo goed als onmogelijk was Onze partij is in haar crisis-politiek steeds van het tegen gestelde standpunt uitgegaan en deze be grooting toont afdoende aan. dat wij het zijn geweest, die gelijk gehad hebben en niet de ultra-kapitalistische pers. 7 10, 7.30 en 7.50 Lezingen 8.20: Radio- Militair-orkest o. 1. v. B Walton O'Donnell 9.00 Vaudeville. (O.a. Paul Robeson, bas) 10.00: Berichten 10.20: BBC-orkest o. 1. v. E. Clark m. m. v. I. Souez (sopraan) en N. Allin (bas) 11.15: Voordracht 11 2012.20: Harry Roy en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.50: Gramofoonpl. 8.20: „Roméo et Juliette", opera van Charles Gounod. Kalundborg. 1153 M 12.202.20: Con cert u h Bellcvue-Strandhotel 3.20— 5.20: Omroeporkest en solisten o. 1 v. Gröndahl 8.30: Cembalo-recital J. Jen sen 8.45: „Violinkonga" hoorspel van G. Hetsch 9.45: Gramofoonpl. 10 30: Moderne Deensche muziek o. 1, v. Emil Reesen 11.3012.50: Dansmuziek uit Rest. „Wivex". Langenberg, 473 M 6.25: 7.23 en 11.50: Gramofoonpl. 12.20: Populair concert 1.50: Concert o. 1. v. Eysoldt 5.20: Concert m. m. v. alt, piano en viool 5.50: Werag-orkest o. 1. v. Kühn 8.25: „Dichtung wird Volkslied" m. m. v. orkest, koor en solisten 11.1011.50: Avond concert o. 1. v. Leo Eysoldt. Rome. 441 M. 8.35: Gramofoonpl. 9 35: Gevarieerd concert. In de pauze: Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 1220* Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1 30: Gramofoonpl. 5.20Symphonie- concert o. 1. v. Kumps 6.20: Gramofoon- platen 6.50: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 8.20: Symphonieconcert o. 1. v. Kumps 9.20: Sternefeld-Programma m. m.v. solisten en symphonie-orkest o. 1. v. Kumps 508 M.: 12.20: Gramofoonpl. 1 30: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 5 20: Omroeporkest o. 1. v. F. André 6 35: Gramofoonpl. 6.50: Zangvoordracht 8 20: Uitzending voor Oud-strijders 9 20 10.20: Omroeporkest o. 1. v. Franz André. Dcutschlandscnder, 1635 M. 8.20: Concert 9 40- ..Der Klippdachs", hoor spel van G. Müühlen—Schulte 10.20: Berichten en causerie over Balbo's Oceaan- vlucht 11.05: Weerbericht 11.20—12 20 Avondconcert uit Frankfurt-. Radio-Luxemburg, 1191 M. 7 50: Ne- derlandsche avond Symphonie No 4 Tchai kowsky 8 35: Vocaal concert door Laura Lam by liederen van Schubert. Max Bruch Max Reger 9.20: Viool concert door Jan Dörner, composities van Tartini-Kretsler 10.15: Heruitzending van het concert uit de Brasserie du Pole Nord door het orkest. Paul von Béky. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. le programma: lederen dag van 824 uur: Hilversum. 2e programma: lederen dag van B—24 uur Huizen. 3e programma: Vrijdag 22 September 813.35 Lan- genberg; 13 35—15 20: North Reg., 15 20— 16.10: Kalundborg; 16 10-19.50. North Reg.; 19.50. afl. Luxemburg. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9