G AZI u (Dim U weet het, uCteen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 20 September 1933 BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE RADIO-UITZENDING VAN DE TROONREDE. I11 Oost- en West-Indlë uitstekend ontvangen. Volgens de voorlooplg ontvangen berich ten ls de uitzending van de troonrede naar Nederlandsch Indië en Ned. West- Indlë een succes geweest. Indlë berichtte, dadelijk nadat HM. de Koningin had uitgesproken: „Uitzending opening Staten-Generaal door H.M. de Koningin zeer geslaagd; doorgegeven aan radlovereenlglngen te Bandoeng, Batavia, Semarang, Soerabaya, Medan en Makas sar". Uit Curacao kwam het volgende bericht: „Ontvangst zeer goed, alles goed te vol gen". Alleen Suriname meldde eenige lading, maar ln het algemeen kon men de uitzending goed volgen. Dit ls een volledig succes voor de RUks- zcnders te Kootwijk, die de uitzending verzorgden. Ter onderstreping daarvan wordt nog melding gemaakt van het volgende tele gram, dat reeds te 6 minuten over halfdrle binnenkwam; „Luisteraars Nederlandsch Oost-Indië, met ontroering letterlijk kennisnemend geheele uitzending, brengt dank. Bond radlo-vereenlglngen, Van Baaien. DE PLECHTIGE OPENS GELLING VAN DEN AFSLUITDIJK Namens den Minister van Waterstaat maa);t de directeur-generaal dei Zuider zeewerken bekend, Ont, ln verband met ie plechtige openstelling van den sislultdij'c op Maandag 25 September van 13 uur at tot het oogenblli van openstelling geen verkeer, derhalve ook niet van voetgan gers en rijwielen, op den dijk zaï worden toegelaten. Andere dan voor (Hen dag i tgegeven toegangsbewijzen zijn niet ie,die. OPTOCHT VAN NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE NAZI'S. Op de vragen van mevrouw Bakker-Nort ln verband met een politieken optocht, welke door Nederlandsche nationaal- soclalisten, vergezeld door Duitsche geest verwanten in unilorm, onlangs te Nijme gen zou zijn gehouden, heelt de Minister geantwoord: Blijkens ingewonnen ambtsberichten heelt de opmarsch, in de eerste vraag be doeld, niet het karakter gedragen van een optocht, doch louter van een zich ver plaatsen van een groep personen naar het bestemmingspunt. Daaraan ontbrak het demonstraliel element, dat politieken optochten eigen is, terwijl de vorm, waarin de groep zich voortbewoog, was bepaald door de politie, met het oog op doelmatige handhaving van de openbare orde. Nog zU meegedeeld dat van de Invoering van net unllormverbod op het euvel van ongeregeldheden als zich bij het ln de vragen bedoeld geval hebben voorgedaan, een heilzame invloed mag worden ver wacht. o DE ANTI-REV. PARTIJ LN DE CHR. DEM. UNIE. Heden kwam het Verband van Anti-Rev. pjopagandaclubs ln het Jaarbeursgebouw te Utrecht in 'aarzergaderlng öUeon v -ar het Tweede Kamerdd do heer C. Smetnx, van Arnhem refereerde oier: De Chr. De mocratische Unie. Spr. begon met de opmerking dat net beginselprogram van de Oh. Dem. Unie, wat duidelijkheid der foicmilctring be treft, te wenichm overlaat Het maakt over het algemeen den indruk van prin cipieel niet te zijn doordacht en voorts van economlscn en financieel oilettantis- me. Het laatste ïeldt hl nog sterkere mate van het. vereiezingspronam dat bij de onlangs gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer werd gepubliceerd en waar bU hetgeen noch christelijk noch de mocratisch is vele maatregelen werden gevoegd, die ln de huidige omstandigheden niet geflnancteerd zouden kunnen worden. De C.D.U. streeft, blijkens haar program en een door ds. Buskes geschreven bro chure, naar breede „socialisatie", met name van den erond en van een groot aantal industrieele bedrijven. Dit streven is principieel verwerpelijk. Het zou, kon het met succes bekroond worden, tot ver arming van de Westersche volken lelden. De e->ch van de C.D.U. dat de wereld grondstoffen onder het beheer geplaatst moeten worden van een Internationalen Raad, dien ze dan aan elk land „naar behoefte" zou toewijzen demonstreert een ontstellend gebrek aan inzicht in de wer kelijkheid van het Internationale leven. Een dergelijke ..verdeeling" zou hoogst be denkelijke gevolgen kunnen hebben voor de kleine naties en met name voor Ne derland. De CD.U. streeft naar eenzijdige natio nale ontwapening. Dit streven is in meer dan een opzicht gevaarlijk. Ben „ontwa pend" Nederland, dat zijn volkenrechte lijke verplichtingen hier en in Indië niet zou kunnen vervullen, zou het oorlogsge vaar vergrooten en zou, bij mogelijke con flicten, ooriogsterreln worden en op den duur zijn nationale zelfstandigheid ver liezen. Blijkens de brochure van ds. Buske3 gevoelt de C.D.U. grootc sympathie voor het koloniale streven van de S.D AP. Deze sympathie is onverklaarbaar. En zij is in elk geval onvereenigbaar met een politiek, die de geestelijke en stoffelijke belangen, zoowel van Indië als van Nederland, wil dienen. De eisch van de CX>.U. om ook naast „uitbouw" van de verplichte verzekering een ..staatspensioen" in te voeren, ls prin cipieel niet zonder ernstige bedenking en practisch niet uitvoerbaar. De C.D.U. vermindert door haar optre den den invloed van de christelijke pro- testantsche groenen op ons volksleven. Zooals ook het optreden van allerlei klei ne partijen in ons parlement afbreuk doet aan de nasitie die de volksvertegenwoordi ging in onze constitutie behoort in te nemen. Hierna werd over het gesprokene van gedachten gewisseld. RECLAME. 4569 EERSTE KAMER. De belde Kamers der Staten-Generaal hebben gistermiddag korte vergaderingen gehouden. In den Senaat hield de voorzitter het gebruikelijke speechje en werden eenige formaliteiten afgedaan. Zooals van ouds zal op de Troonrede met een Adres van Antwoord worden ge repliceerd. TWEEDE KAMER. ALLERLEI WERKZAAMHEDEN. Ook de Tweede Kamer deed eenige van de in den aanvang der nieuwe zitting ge bruikelijke werkzaamheden af. Zoo bood de minister van financiën de Rijksbegrootlng voor 1934 aan, vergezeld van de millioenennota. De Kamerbewaar der nam het zwaar-wegende document, als steeds, gewichtig in ontvangst en droeg het plechtig naar het bureau der voorzitters. Toen was de begrooting inge diend. Natuurlijk werd de heer jhr. mr. A. J. M. Ruys de Beerenbrouck (katholiek) weer de eerste candidaat op de voorzitters- nominatie- Hij kreeg 74 van de 83 stem men. De heer J. H. Schaper (sociaal democraat) werd weer 2. met 67 van de 83 stemmen en de heer J. J. C. van Dijk lanti-rev.) werd opnieuw 3, met 68 van de 87 stemmen. De heer Wijnkoop heeft nog een zon derlinge, maar natuurlijk mislukte po ging gedaan om een Adres van Antwoord op de Troonrede uit te lokken. BRAND. Gisteravond te circa zes uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het win kelpand van J. de Jong aan den Hoofdweg te Dreumel. De vlammen sloegen over naai de kapitale boerderij van P. Rutten In een oogwenk stonden belde perceeléh in lichte laaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten Wel slaagde zij er in een aangrenzende boerderij te behou den. Het winkelhuis en de eerstgenoemde boerderij zijn geheel afgebrand. Bovendien brandden de tot de boerderij behoorende twee stallen, twee schuren en een hooiberg af. De landbouwvoorraad, w.o. 200.000 pond hooi. ging verloren. De inventaris van beide panden werd gedeeltelijk gered. De schade wordt grootendeels door ver zekering gedekt. BRUTALE DIEVEN GEGREPEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks vier uur hield een vrachtauto stil voor een pakhuis aan de Deurninger- straat te Enschedé, waar een opslagplaats is gevestigd van in beslag genomen goede ren van het kantongerecht. Op het oogenblik is daar een groote partij margarine aanwezig. Twee mannen sprongen van de vrachtauto, waarvan de mtoor in werking bleef en verschaften zich toegang tot de opslagplaats, waarna zij met het inladen van de kisten margarine begonnen. De politie had zich in de omgeving van het pakhuis verdekt opgesteld. Plotseling kwamen van alle zijden politiemannen in burger te voorschijn. De inbrekers sprongen in de auto en reden een eindweegs weg. Daar de politie echter met de revolver in de hand den weg versperde, moesten zij spoedig stoppen en gaven zij zich gewonnen. Een derde per soon, die op den uitkijk had gestaan, nam eveneens de vlucht. Nadat de politie bij de achtervolging verschillende revolverschoten had gelost, konzij ook dezen man arresteeren. Van de drie aangehouden personen ztjii er twee afkomstig uit Hasselo (gem. Weerselo). terwiil de derde man een werk- looze uit Lonneker ls. Msb. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Bij het station Kropswolde aan de lijn GroningenNieuweschans, is gisteravond te ruim zes uur de 50-jarige boerenarbei der. Kremer, welke terugkeerde van het koeien melken, op een particulieren onbe- waakten overweg door een trein gegrepen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoorzichtigheid te wijten. ARBEIDS-ONGEVAL. Tijdens het lossen van een schip kunst mest werd de heer Joh. Matton te Vianen door den grijper van de lier gegrepen en zeer ernstig gewond. Zijn borst, schouder en één der armen vertoonen zeer ernstige wonden. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is in Calcutta aangekomen. De „Kwartel" is op de thuisreis Dinsdag te Cairo aangekomen. HAARLEMMERMEER. DE STAKING BIJ DE k WERKVERSCHAFFING. Vragen van den heer Drop. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den minister van Waterstaat en van Sociale Zaken gevraagd of zij, indien het waar is, dat de staking bij den aanleg van den snelverkeersweg van Kruistocht tot Venneperweg in den Haarlemmermeer polder haar voornaamste oorzaak vindt in het feit, dat de aannemer de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven niet wenscht, noch behoeft toe te passen, bereid zijn te bevorderen, dat de aannemer alsnog tot aanvaarding en naleving van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrij ven wordt verplicht teneinde daarmede wellicht de beëindiging van de staking mogelijk te maken? Aanbesteding voor „de Cruquius". Bij de door het bestuur van den Haar lemmermeerpolder te Hoofddorp gehouden openbare aanbesteding van het verrichten van waterbouwkundige werkzaamheden in en aan de buitenwaterloopen van het stoomgemaal „de Cruquius", werd inge schreven als volgt: fa. H. van Steenwijk te Sloterdijk f.3575; P. T. v. d. Aa te Heemstede f.3473: fa. R. Zwiggelaar en J. de Haan te IJmuiden Oost f.3160; P. Terreehorst te Aalsmeer f.2975; M. J. Meuleman te Aalsmeer f.2767; S. Kuiper te Heemstede f. 2700, N. Gortemulder te Uithoorn f.2680, fa. Gebr. Parel te Slie- drecht f.2660; Gebr. de Graaf f te Halfweg f.2595; J. de Vries en Co. te Haarlem f.2549; J. Beenen en Co. te Haarlem f.2449. Gunning nog aangehouden. Begin der bietencampagne. Naar wij vernemen zal de volgende week met het rooien der bieten in den Haar lemmermeerpolder een aanvang worden ge maakt en het vervoer ook reeds beginnen naar de Suikerfabriek te Halfweg, welke vermoedelijk nog in het einde van deze maand zal beginnen te proefdraaien om iu de eerste week van October voorloopig met halve kracht in werking te blijven. Schade door de rupsenplaag. In alle deelen van den Haarlemmermeer polder wordt bij vele tuinders groote schade veroorzaakt in de verschillende koolsoorten door de rupsen, die zich telkens bij honderdtallen vertoonen en het gewas soms zoo kaal eten dat er bijna niets meer van overblijft. 'Meri heeft reeds naar midddelen omgezien om van deze ge vreesde rupsenplaag bevrijd te worden, doch tot heden zonder resultaat. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer breidt zich in Haarlemmermeer nog steeds uit en doet zich in deze ge meente, nog op meer dan 100 boerderijen. De ziekte draagt tot nu toe een goed aardig karakter. In verband met het aan de dames C. J. F Rijken en A. f. C. Roskam als onderwijzeres aan de openbare lagere Julianaschool te Zwanenburg nabij Halfweg alhier, wegeDs huwelijk verleend eervol ontslag, vernemen we dat in de daardoor ontstane vacaturen tijdelijk is voorzien door de benoeming van mej. J. A. F. Bordes te Haarlem en den heer J. Rooker te Hoofddorp. INVOER PORSELEIN, AARDEWERK EN TEGELS. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp regeling van den invoer van porselein, fijn en sanitair aardewerk en van muur- en wandtegels. LISSE. Afgesloten brug. De bascule-brug naar de Roversbroek is tot 31 October voor alle verkeer af gesloten, dus ook voor doorvaart. Het werkloozenaantal is weer in de stijgenden lijn. Meerderen hebben zich na een werkperiode weer laten inschrijven. De besmettelijke ziekte mond- en Klauwzeer breidt zich nog steeds uit. Het aantal aangiften hiervan is weer met 2 vermeerderd en bedraagt nu 21. De heer N. Kwakernaak, brieven besteller bij de Posterijen alhier is met ingang van 1 Oct. a.s. overgeplaatst naar Bodegraven. NOORDWIJK. Zuid-Hollandsche Bond van Kleinkweekers Gisteravond vergaderde de afd. Noord- wijk van bovengenoemde Bond in café „de Zwaan", waarbij de opkomst zeer goed was. De voorzitter opende deze bijeen komst, welke hoofdzakelijk was belegd, voor de bespreking van vergoeding van ingeleverde bollen, tot nog toe is nog niets bekend of de regeering hiertoe zal over gaan, zoodat het wenschelijk werd geacht, hiervoor een algemeene actie op touw te zetten. Deze actie, om eventueel gelden van de regeering te verkrijgen kan echter niet geschieden, zonder dat het Hoofd bestuur met vaste gegevens kan komen van de Klein-kweekers, waaruit kan blijken dat vergoeding van de ingeleverde bollen alles zins voor hen gewettigd is. Dienaangaande heeft het H.B. een circulaire saamgesteld, waarop iedere kweeker de volledige uit- komsi van zijn bedrijf kan invullen van de gegevens dezer formulieren zal het H.B. alsdan een statistiek aanleggen, om zoo noodig, de aanvrage voor vergoeding, bij deu Minister te verdedigen. Met klem moest daarom de voorzitter er op aan dringen de formulieren strikt eerlijk in te vullen en het H.B. zich ten alle tijde op deze gegevens kan beroepen. Dc kweekers-centrale is bekend met deze circulaire en heeft hieraan hun volle goed keuring geschonken, want ook deze instel ling stelt iedere goede voorlichting op hoogeh prijs. De wijze van invullen werd hierna artikel gewijze besproken en zoo noodig van bestuurszijde nader toegelicht. Mochter er echter nog zijn die bij de invulling van hun formulier moeilijkheden tegenkomen, kunnen zij zich steeds tot het bestuur wenden om bulp of voorlichting. De ingevulde formulieren moeten uiterlijk Maandag 25 September a.s. in het bezit van den secretaris den heer B. Braun zijn. Verder deelde voorzitter nog mede dat door hem reeds een bespreking is gehouden met den loco-burgemeester over eventueel te verleenen steun aan behoeftige kwee kers in den komenden winter. Mochten er leden zijn welke voor deze steun in aarmerking wenschen te komen, kunnen deze zich opgeven bij den voorzitter, welke alsdan deze aanvragen ter bevoegde plaatse zal bespreken. Tevens deelde spr. nog mede dat ieder, die in het volgend jaar aardappelen of groenten wil ver bouwen voor den handel allereerst opgave zal moeten doen hoeveel dit jaar door hem verbouwd is, waarna toewijzing zal worden gedaan hoeveel of men thans mag verbouwen, terwijl hieraan toegevoegd kan worden het verbouwen van een hoeveelheid koren. Nadat van de rondvraag nog enkele gebruik hadden gemaakt, wees de voor zitter er nogmaals op dat alle leden hun formulieren goed moeten invullen, waarbij het bestuur hen zoo noodig gaarne wil bijstaan, waarna hij de wensen uitsprak dat het goede medeleven ook in de toekomst moge bestendigd blijven, waarmede zij het beste hun eigen belangen behartigen. Hier na volgde sluiting. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering v. kleine Bloembollenkweekers In café „Gouwenberg" vergaderde gister avond de aid. Noordwijkerhout van den Bond van Z.Holl. Kleine Bloembollenkwee kers. Zooals gewoonlijk was de vergadering zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer M. Braun opende met een hartelijk wel komstwoord en herdacht het feit, dat de afd. Noordwijkerhout heden juist één jaar bestaat. Deze afd. was de eerste, welke in den geheelen omtrek werd opgericht, en de Bond verheugt zich in steeds toe- nemenden bloei, daar 80 pet. der „kleine kweekers" zijn aangesloten. Nog moeten meer leden toetreden, want hoe sterker de Bond is, hoe beter de belangen der kweekers kunnen behartigd worden. Bij het eenjarig bestaan van den Bond behoort tevens een woord van warme hulde aan den mede-oprichter, den heer P. v. d. Noulandt, die steeds belangloos zijn beste krachten gaf voor het goede doel. In een volgende vergadering zal hierop nader worden terug gekomen. Thans worden aan alle leden formu lieren uitgereikt, hierop moet nauwkeurig worden aangegeven het verloop van den oogst 1932—1933, o.m. de grootte in R.R. van de beplante oppervlakte; de grootte der verkoopbare producten van 1932—1633, de productie-kosten per R.R. enz. Alles in totaal, niet gespecificeerd. De voorzitter raadt allen met klem aan, de formulieren naar waarheid in te vullen en ze in te leveren beslist voor Zaterdag bij de heeren Braun en van' Kampen alhier, eD in de Zilk bij den heer P. Hulsebosch. Getracht zal worden de actie voor ver goeding zoo hoog mogelijk op te voeren. De rondvraag leverde niets bijzonders op. De heer Dirk Opdam, die te A'dain slaagde voor het politie-diploma, behaalde heden een dergelijk diploma bij den R.K. Politiebond St. Michaël te 's Hertogenbosch. OEGSTGEEST. Zwemver. „Poelmeer". Door het bestuur der Zwervereeniging „Poelmeer" is na gehouden examen het diploma als geoefend zwemmer (ster uit gereikt aan de dames: mevr. P, J. Kloots- van Staveren; mevr. T. van Haarlem- Strengers; mevr. W. van Cleef-Schalks; mevr. J. E. Korswagen-Kanbier; mevr. J. Koopntans-Bruning; mej. W. Blanke- stein, P. J. M. Blind, oud 7 jaar; G. de Bruin. M. C. Rigter, M. W. Hakker. J. Kooy, L. E. Kranenburg, H. Krieger, B. Wiencke, T. Eggink J. Chr. van Pernis, A. H. de Vries. M K. Zinnekus, R. Peul. J. M. de Mol, L. van Delft, A. E. Wouterloot, J. W. F. Schneider. G. Prins, S. Procé, W. T. Pot, A. C. Arentz (8V2 jaar), C. Kooy, G. G. Spe, L. de Ruiter, M Gans, E. Gans. Aan de heeren: E. H. J. Cunaeus, J. J. W. Verkerk, Ph. J. de Graaff, B. v. d. Zeeuw, N. M. Hugenholtz, P. Zwanenburg, A. van Breda. J. Kloots, J. J. Robert: M. C. Sloot- maker (Mil. Politie). H. C. Holtz. P. C. Duy- verman. M. Eman, J Moeliker, T. Kruit (8 jaar), B. Elzevier Stokmans (8 jaar), S. Glastra, E. Salm, J. T. Reitsma Jr., P. Gans. Er zijn 143 proefdiploma's uitgereikt. Dat deze zweminrichting in een wel zeer groote behoefte voorziet blijkt wel uit het feit dat tot 1 September j.l. niet mnder dan 40.000 zwembaden waren genomen. VEUR Raadsagenda. De radeo van Stompwijk en Veur komen op Dinsdag 26 September des n.m. te 19.30 uur in het raadhuis te Leidschendam in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1." Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling bedrijfsbegrootingen '34. 4. Voorstel tot opzegging der overeen komst in zake gas- en electriciteitsvoor- ziening aan den Westvlietweg met de gemeente Voorburg. 5. Voorstel inzake Öe verlichting aan den Broek weg. VEUR—LEIDSCHENDAM. Wij vernemen dat den raden van Stompwijk en Veur van de zijde van B. en W. voorstellen zullen bereiken om het contract met de gemeente Voorburg waar bij deze gemeente gas- en electriciteit levert aan den Westvlietweg, op te zeggen. VOORSCHOTEN Bij goed weer vindt in het Vernede- park «Muztfktent) hedenavond de laatste Evangelisatie-Zanguitvoering van dit jaar p'aats. HEDEN: Hooglandsche Kerk; Dank- en stond Chr. Onderwijs. Spr. ds. Jans$e^ 8 uur nam. 7 Nutszaal: Spir. Ver.. „Harmonla", al Leiden; 8 uur nam. Donderdag. Prediker: Chr. Mondaccordeonverer „Excelsior". 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop. Hoogewoerd, 8 u. nam. „Madame Blaubart". Zondag nam 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur., Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Schasucht 202". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 u. 30 en 8 uur, Trianon-Theater, Breestraat, 8 u. nam. „King Kong". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot ea met Zondag 24 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesuir., Mare 110, telef. 406. WASSENAAR. Aanrijding. Bij de Rust en Vreugdlaan had eea aanrijding plaats tusschen een auto be stuurd door L. uit Leiden en den motor van S. uit Wassenaar. De bestuurder van den motor werd daarbij tegen den grond geslingerd en brak het rechterbeen oji drie plaatsen. Bovendien bekwam hij no; andere verwondingen. Na door dr. Hubte' ling te zijn verbonden werd hij per zieken-l auto vervoerd naar het Acad. Ziekenhui^ Zijn toestand is vrij ernstig. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. Door de afd. Wassenaar van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant-, kunde werd na een maand vacantie, in het Dorpshuis een ledenvergadering gehoucen. Door den voorzitter den heer Polder man werd deze bijeenkomst, met een kort welkomstwoord geopend. Hij heette in het bijzonder welkom den heer Henri 'Rocters van Lennep, die een lezing 20a houden over het onderwerp de Plant soenen in Wassenaar. Voorts wenschte hij de twee leden der 1 vereeniging n.l. de heeren Schipper en Verlind geluk met het door hen behaalde diploma Bloemisterij Frederiksoord, daar aan toevoegende dat de vereeniging het zich als een eer aanrekent, dat een der I trouwste leden, n.l. de heer D. de Gaos, I daartoe aangezocht ,in de examencommissie heeft zitting gehad. Hierop werden door den secretaris, den heer van der Schans de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Bekend werd gemaakt dat de Algem. Vergadering der Maatschappij zal plaats vinden op 25 October a.s. te Wagenmge?. Het bestuur achtte het wenschelijk dat de afdeeling daar zal worden vertegenwoor digd; dit zal geschieden door den voor zitter en den secretaris. Voorts deelde spr. mede, dat de eerst volgende ledenvergadering zal worden b.~ legci op 24 October a.s. in het Kasteel I Oud Wassenaar iu combinatie met de ver eeniging Wassenaar Vooruit. Als spreke.' zal dien avond optreden prof. Baas Becking1 te Leiden. Op dien avond is voorts de prijsvraag voor fruit en daaraan verbonden een extra prijsvraag „De mooiste fruitmand". De voorzitter wekte de leden op dat ieder zooveel mogelijk ter opluistering zal inzenden zoodat het wederom een keurig geheel zal mogen worden. Hierop werd het woord gegeven aan den heer Henri Roeters van Lennep tot het houden zijner causerie. Spr. maakte een vergelijk tusschen de plantsoenen hier met die van verschillende andere gemeenten, en toonde aan dat we in tegenstelling met de groote een tonigheid elders, zulk een groote ver scheidenheid van plantsoenen bezitten. Spr. wilde deze in 5 deelen splitsen n.l. de deelen het Duin plantsoen (Mei jendel). 2e het plantsoen als een strook gelegen vlak achter de duinen zooals de buiten plaatsen Duinrell, Rijksdorp 'en derg.. De oude beplantingen daarachter b.v. de buitens Kasteel Oud Wassenaar, Groot Haesebroek e.a.; 4e langs den Rijksstraat weg b.v. de Paauw, Rust en Vreugd en vele anderen en tenslotte of ten 5e het Polderlandschap Duivenvoordsche polder, Marlot, Raaphorst, Zuydwijk enz. Spr. behandelde hierop eerst het polder landschap, dat zich te Wassenaar bijzon der kenmerkte door veel plantsoenaanleg met evenwel op de juiste plaatsen fraaie en wijdsche uitzichten. Bijzonder fraaie uitzichten heeft men in de Zuydwijkschc Polder, Raaphorster en Duivenvoordsche polder, waar zeer veel stukken beplant zijn. Dergelijke stukken plantsoen geven aan het polderlandschap een groote be koring. Ook des winters geeft deze polder met de daarin gelegen Veenwatering bet echte Hollandsch landschap weer. Jamnier dat bij het uitbreidingsplan daarmede geen rekening is gehouden en al dit moois 1» de toekomst door bebouwing verloren zaï moeten gaan. Aan dit polderlandschap grenst een groep buitens als Marlot, Oud Clingenda?'' Zuydwijk en andere. De heuvels dw deze bosschen voorkomen zijn dikwijl kunstmatig ontstaan door het graven va de daarin gelegen vijvers. Ook vindt 0 in deze buitens de polderkenmerken wee door b.v. de vele rechtloopende sloot en lanen, en de rechthoekige verde van het terrein. Ook treft men or verbreede slooten, waarvan de oever? aan met zwaar hout, meestal beuken, zijn b?pl Uniek vond spr. de zeldzaam mooie zichten van deze plantsoenen af naar polderlandschap. Ri|ks. Vooral De Paauw heeft van den .frilil straatweg af een pracht uitzicht te de verhoudingen magnifique ten °Pboütf van het hoog geboomte, grasveld, êe cet zijn te noemen terwijl volgens sPj'r0l:e allermooiste punt uit Wassenaar, de S vijver achter het Huis De Paauw genoemd. -j

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6