LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 September I93 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJBERICHTEN. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was wederom een werkman by de Stedelijke Llchtlabrleken 25 jaar ln dienst. Ditmaal betrof het den gasstoker 1ste klase K. B. Brandt. Zooals gebruikeiyk werd de Jubilaris des morgens in de directiekamer ontvangen en aldaar in bijzijn van zyn dlrecten chef door den directeur gecomplimenteerd. De felicitatie had ditmaal tevens het karak ter van een afscheid, omdat Brandt juist morgen den dienst met pensioen gaat ver iaten. De directeur sprak enkele waardee- rende woorden over de wijze, waarop Brandt zijn werk ln de gasstokerU steeds tot tevredenheid zyner superieuren had verricht cn wenschte hem na z'n pensioen- ccerlng nog een geruitnen tijd van wel verdiende rust. VER. VAN OUD-LEERLINGEN „M.S.G.". Feestavond ter gelegenheid van het 118-jarig bestaan van bet Genootschap. Een aantal leden van de Ver. van oud- leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genltrix" heeft gisteravond in den foyer der Stadsgehoorzaal op fees telijke wijze het i48-Jarlg bestaan van het genootschap gevierd Te ongeveer halfnegen sprak de vice- voorzltter, de heer D. van Lith, bij ont stentenis van den voorzitter, den heer O. S. Knotnerus, een kort welkomstwoord, in het bUzonder tot de besturen van „Nut en Vermaak" en de „Ver. v. Mathesianen" en twee nakomelingen van een der oprich ters van het genootschap, den heer Pieter van Campen Genoemde heer, die den grootsten stoot tot de oprichting gaf, was blijkbaar een veelzijdig ontwikkeld mensch, hij gaf onderwijs in zóóveel vakken, dat daarvoor tegenwoordig meerdere leer krachten noodig zouden zun. Spr. besloot met allen een plezlerigen avond toe te wenschen. Der traditie getrouw werd het pro gramma ingezet met gemeenschappelijkcn zang van het Mathesls-lied, waarna „The Dutch Players", onder leiding van Alb. Gerritsen en prof. Ben Ali Libi voor de rest zorgden. Eerstgenoemd clubje bracht verschil lende show-nummers ten gehoore, afge wisseld met liedjes van den leider en ver- diensteiyke xylophoon-soli van den heer Van Rosse, terwijl ook de saxophonist en de violist zich afzonderlijk lieten hooren. De Amsterdamsche goochel-hoogleeraar oogstte ook thans weer met zyn handige trucs veel en welverdiend succes. Vooral zyn toer met de bankbiljetten in een citroen sloeg terdege in. Alles by alles was het een avond van vroolljke ontspanning, welke als steeds beslotetj werd met een dansje. N. Z. H. T. M. Driemaandciyksche conferentie met de vakorganisatie. Gistermiddag werd ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsehe Tramweg Mij. aan de Leidschevaart te Haarlem de drie- maandeiyksche bespreking tusschen de directie en de vertegenwoordigers der drie vakorganisaties en de daartoe behoorende personeelafgevaardigden gehouden. In de eerste plaats kwam ter sprake het doen vervallen van eenlge uitzonderings gevallen, waarin by het eindigen van de dienstbetrekking geen uitkeering wordt ge geven en het invoeren van een wachtgeld regeling. Gezien de bedrijfsultkomsten was de directeur gedwongen, elke wyzlging in de dienstvoorwaarden, die voor de Maatschappy aanleiding zouden geven tot verhooging van de financieele lasten van de hand te wijzen. Niettemin verklaarde de directeur zich bereid op een desbetreffend voorstel in een voorkomend geval de be staande „uitkeering in eens" te vervangen door een daarmede in overeenstemming zijnd wachtgeld, hetwelk geleidelijk in termynen genoten wordt. Gevraagd werd of er geen aanleiding bestond, om de vaklieden, dienstdoende in Waterland, te beschouwen als werkplaats en niet als onderhoudspersoneel. De di recteur kon deze vraag niet in bevestigen den zin beantwoorden, omdat in werkeiyk- hcld bedoeld personeel meer werkt in on derhoud dan in herstelling, welk laatste uitsluitend het geval is in de werkplaatsen te Haarlem en te Rijnsburg. De directeur deelde mede, dat verschil lende omstandigheden aanleiding geven om binnenkort den toeslag voor 't dienst doen op den éénmanswagen te Haarlem ln te trekken. Tevens zal worden nagegaan, of er aanleiding bestaat tot het herzien, onderscheideniyk het intrekken van de dienstorder, regelende de toeslagen en de kortingen. De directeur toonde aan. dat het niet in het belang van het bedryf zou zyn, om overeenkomstig het gedaan verzoek te bre ken met den rafeel. dat het personeel van de groep Zuid-Holland dienst doet beurte lings op de lünen Den Haag—Leiden-Kat- wyk/Noordwijk en de Ujn Leiden-Haar- lem. De directeur was bereid te overwegen het zoodanig te regelen, dat niet het ge- heele personeel van de groeo Zuid-Holland, doch een bepaald gedeelte dien beurteling- schen dienst .zal verrichten. Omdat een dergeiyke vergoeding niet bij de N.Z.H.T.M. wordt genoten, werd door den directeur afgewezen het verzoek, om aan de z.g.n. ambulante haltechefs in Wa terland eenlge vergoeding toe te kennen op grond van het feit. dat deze voorheen by de Noord-Hollandsche Tramweg-Maat- schappy werd genoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer O. A. Ch. Verpaalen (Breda). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fot. Marius Bongenaar, P. Slegtenhorst, Nieuwe Ryn 4Gb. Leiden, pho- tografisch bedrijf, enz Het filiaal te Lei den. Steenstraat 25 o/d. naam ..Het Foto- liuis" is d.d. April 1933 overgegaan aan: A. Favler. Firma J J. Taverne. Donkersteeg 17. Lei den, spekslagery, import van bevroren en versch rund- en varkensvleesch. Overleden eigenaar- M. f. Taverne, dd. 13 Sept. 1933. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de besprekingen te Parijs. De Rijksdagbrand. Te Parijs zyn de besprekingen gisteren voortgezet evenals elders. De Amerikaansche gedelegeerde voor de Ontwapeningsconferentie Norman Davis, heeft, begeleid door den Amerikaanschen ambassadeur in Zuerich, Wilson, en den Juridischen adviseur Dulles den Franschen minister van buitenlandsche zaken een be zoek gebracht, dat een uur duurde. In aan sluiting hierop begaf Norman Davis zich naar het ministerie van oorlog, waar hu een kort onderhoud had met den premier Daladier, en dezen een boodschap van den Amerikaanschen staatspresident over handigde. Van hier keerde hy terug naar de Quai d'Orsay ten einde zyn gedachten- wisseling met Boncour voort te zetten, welke laatste intusschen den Italiaanschen ambassadeur te Parijs ontvangen had. ten einde dezen in te lichten over den stand der onderhandelingen. Een officieel communiqué over de ver schillende besprekingen is niet gepubli ceerd. Ook de tekst van den brief van Roosevelt zal waarschynlyk niet worden gepubliceerd daar, naar in politieke krin gen medegedeeld wordt, het een zuiver persoonlyk schrijven betreft. De algemeene indruk, die men in Fran- sche politieke kringen na het einde van den tweeden dag der Farysche besprekin gen heeft,, wordt nog steeds gunstig ge noemd. De Fransche gezant te Beriyn Poncet is eveneens te Parys en Mussolini ontving te Rome den Franschen gezant aldaar. De besprekingen zullen morgen haar hoogtepunt bereiken, wanneer Eden uit Londen zal zyn teruggekeerd en het defi nitieve standpunt zyner regeering zal me- dedeelen. Zoolang het Engelsche ant woord niet is binnengekomen, kunnen de besprekingen, die op het oogenbllk plaats vinden tusschen Norman Davis, Daladier en Boncour slechts de beteekenis van een gedachtenwisseling hebben. Intusschen is men van meening, dat de Amerikaansche vertegenwoordiger veeleer de rol van be middelaar tusschen Engeland en Frank- ryk zal spelen en slecht dan actief zal in- grypen, wanneer de tegenstellingen tus schen het Engelsche en het Fransche standpunt onoverbrugbaar zouden blyken te zijn. Te Londen heeft heden een belangrijke kabinetsraad plaats in verband met de ontwapeningsaangelegenheden. In een onderhoud met een medewerker van de „Deutsche Zeitung" bevestigt dc verdediger van Torgler, dr. Sack, dat hy op schrifteiyk verzoek van den beklaagde en op persoonlyk bezoek van de vrouw van den beklaagde de verdediging vrij willig op zich heeft genomen. Hij ver klaarde verder, dat de Duitsche justitieele autoriteiten hem geen moeilykheden heb ben in den weg gelegd. Hy heeft een aan tal der te Londen verblijvende juristen, o.a. Branting, Giafferi, Pritt en Hys uit- genoodigd, zich persoonlyk te overtuigen van de objectiviteit en de onafhanke- ïykheid van het gerechtshof te Leipzig- De Duitsche Rykscommissarls voor jus titie, dr. Frank, heeft een vertegenwoor diger van den „Voelkischer Beobachter" een onderhoud toegestaan, waarin hij zyn meening uitte aangaande de politieke be teekenis van het Rijksdagorandproces. Over het proces te Londen zeide hy: „Ik acht het proces te Londen zeil als een voor ons zeer verheugende gebeurtenis, want het is een belangrijk verder schuld bewijs voor het wereldcommunisme. Ik kan slechts aannemen, dat de Engelsche rgeering geen olficieelen stap tegen het proces heelt ondernomen uit de over weging, dat het hier een loutere comedie betreft." Op de vraag, wat hy dacht van de beschuldiging, volgens welke de nat.- soclalisten zelf het gebouw hebben in brand gestoken, antwoordde dr. Frank: „Het is het geschreeuw van den betrap ten dief. die roept „Houdt den dief!" Wij hebben de communisten juist in hun sterkste periode neergeslagen. Blykbaar is het aan het bewind komen van Hitier verrassend snel gekomen en zoo hebben zy nog eens alles geprobeerd om de oude positie door oplaaiende branden met ge weld te heroveren". Dr. Fiank verwees spciaal naar het bekende Brumboek. Dat de nat.-socialisten den Rijksdag aan staken op het oogenblik dat zy onder het geestdriftige gejubel van het Duitsche volk als overwinnaars in dat gebouw kon den binnentreden, had geheeten. een daad van zelfvernietiging. „Ik zie in die bewering slechts de misselyke openbaring van een volkomen verloopen gedachten- gang aan den anderen kant" „Welke aanknoopingspunten bestaan er voor de meening, dat te Leipzig het recht geweld zou kunnen worden aangedaan?" vroeg men den minister „Daarvoor bestaan in het geheel geen aanknoopingspunten. Het is thans reeds duidelijk, dat het recht te Leipzig zuiver zal worden toegepast. Geen officieele in stantie heeft zich noch direct, noch indi rect gemengd in de voorbereiding van het proces. De beklaagden hadden vol komen het recht, in het kader van het strafprocesrecht hun verdedigers zeil te kiezen Zy hadden zelfs het recht, hun verdedigers naar Londen te zenden een recht, waarvan de communist Torgler gebruik heeft gemaakt door middel van zyn gekozen verdediger, dr. Sack. Ook de Strafsenaat neemt volkomen onbeïnvloed zyn beslissing. Ik moet zeggen, dat wan neer iemand het hoogste Duitsche Gerecht verwyt, dat het wordt beïnvloed, er geen ernstiger verwyt bestaat. Een regeering. Met ingang van heden is het krui- deniersbedrijf van den heer C. H. Pellan- ders van Morschweg 5 overgeplaatst naai' Korevaarstraat 3. welk laatste pand in verband met de nieuwe bestemming eenigszins werd verbouwd. Er werden nieuwe opstanden aangebracht, kortom al les gedaan wat noodig was om een prac- I tisch ingerichen en mooien winkel te ver- krygen. By de politie is een onbeheerd ge vonden rijwiel tc bevragen. Mej. A. C. H. J. van Leeuwen alhier is geslaagd voor het examen vrije- en ordf oefeningen gymnastiek, die uit politieke partydigheid het recht geweld zou willen aandoen, zou iedere aanspraak op de leiding van het volk verliezen". De graancommlssie, die te Londen by- een is, is verdaagd tot 27 November. Reuter meent te weten, dat er een ac- coord tot stand gekomen is te Londen tusschen de vertegenwoordigers van Hon- garye, Roemenië, Zuid-Slavië en Bulgarije betreffende de onderlinge verhouding van de graan-uitvoeren, die hun zullen worden toegestaan in het aan hun groep toegewe zen kwantum. De bewering der Sovjet-regeering, dat de aan Rusland toegewezen hoeveelheid te gering is. zal vermoedeiyk later een onder werp van bespreking vormen tusschen de Ver. Staten, Canada, Australië en Argen tinië. IRAK. De koning verloofd. CUBA. Gaat de president heen? President San Martin neeft medege deeld dat hij zyn ontslag-aanvraag in handen heeft gelegd van de politieke fracties, die hem steunen. San Martlr verklaarde, dat hij bereid is zich aan de beslissing der fracties te onderwerpen. OOSTENRIJK. Pauselijke onderscheidingen De stryd tegen de Nazis. De Paus heeft, naar de „Osservatore Romano" meldt, den Oostenrijkschen pre sident Miklas de hoogste Christusorde en den Oostenrykschen bondskanselier Doll- fuss de orde van de gouden spoor verleend. In het kader van de groote actie tegen de nat. soc. worden in geheel Weenen huiszoekingen gehouden. Ook in de bonds- landen schynen dergelyke maatregelen te worden genomen Naar medegedeeld wordt betreft het een nat. soc. centrale, die ont dekt is in een chemische fabriek, waar correspondentiemateriaal gevonden is, dat deels uit Duitschland afkomstig is, deels bestaat uit doorslagen van brieven en rap porten die naar Duitschland verzonden zyn en die het materiaal bevatten, dat in Duitschland voor radioredevoeringen be nut wordt. Bovendien zou een volledige leden-cartotheek zijn gevonden vooral van SS en SA-formaties. O.a. werden gearres teerd ingenieur Stiegler, Hoebarth en de Polizeirat dr. Begus. In het plaatsje Wolffseg zyn by bot singen drie Nazis gedood en acht gewond. Tal van arrestaties hadden plaats. In de zitting van den Bondsraad, waar de Christelijk Socialen wederom niet ver tegenwoordigd waren, dienden de soc. dem. een urgentie-interpellatie in, waarin zij de bondsregeering vroegen, wat deze dacht te doen om het land te verdedigen tegen de van het buitenland dreigende gevaren. Fel en krachtig optreden tegen het fascisme wordt eerste eisch genoemd DE SCHULDENKWESTIE, LONDEN, 20 Sept. (Reuter). De En gelsche gezant te Washington Sir Ronald Lindsay, en de economische adviseur der regeering Sir Leith Ross, die de voorbe reidende besprekingen over de oorlogs schulden te Washington in het begin van de volgende maand zullen leiden, zuilen zich waarschynlyk tezamen de volgende week voor New-York inschepen. AUSTRALIË. Versterking der bewapening. Uit Canberra wordt gemeld, dat vér strekkende plannen tot hervorming van het leger en versterking van de kust by het Australische parlement zullen worden ingediend. In verband met de gebeurtenis sen in Europa en in het Verre Oosten is de minister van oorlog tot de overtuiging ge komen. dat de veiligheid van Australië wordt bedreigd. Volgens een telegram uit Bagdad is Maandagavond aldaar in het paleis de verloving gevierd van den jongen koning Cjhazi met zyn nicht, prinses Aliyah, dochter van ex-koning Ali van Hedjaz, dpt. nog niet officieel bekend was ge maakt. Het huwelijk zal vermoedelijk eerst over zes maanden plaats hebben. VEREENIGDE STATEN. Steeds meer stakingen. Erkent Amerika de Sovjet-republiek? In het geheel 2ijn te New York thans meer dan 50.000 arbeiders in de verschil lende bedryven in staking, terwyl er dui zenden arbeiders zyn die dreigen te zullen gaan staken. Niet alleen te New York is de toestand zoo onrustbarend ook uit ver schillende andere steden komen berichten van stakingen en arbeidsconflicte. Te New York staken os. 15.000 georgani seerde huisschilders zy eischen in ?iet bijzonder de vyfdaagsche werkweek met zesurige werking en verhooging van loon. President Roosevelt heeft de codes on derteekend voor de hierna genoemde tak ken der nyverheid: vervoerwezen met uitzondering van het spoorwegbedryf en pypleidingen voor petroleum, eenige tak ken van het textielbedryf, linoleum, kunst bloemen en veeren. Na het onderhoud dat Senator Pittmann met Roosevelt had, verklaarde hy, dat Roosevelt uiterst gereserveerd was omtrent zyn voorstel tot uitbreiding van de vrije zilver3anmunting. waarmede hij inflatie beoogde. In kringen te Washington verwacht men dat de regeering der Vereenigde Staten aan het einde van dit jaar de Sovjetre- geering officieel zal erkennen. Folitleke kringen zien voor die erken ning aanwijzingen ln de besprekingen, die staatssecretaris Huil en de democratische Senator Pittman te Londen met Litwinoff hebben gevoerd, in de benoeming van den deskundige voor het Verre Oosten Mac Murray tot Amerlkaansch gezant in de Oostzeelanden en in de Russische reizen van Mac Adoo en Senator Reynold. Ter rezeUnz van de Amerikaansch-Russisehe aanspraken verwacht men de instelling van een mixed-claimscommissie. De regeering der Vereenigde Staten e'scht terugbetaling der Czaxistische en Kerenski-schulden tot een bedrag van on geveer 300 millioen dollar waartegenover de Sovletregeerioie vergoeding eischt voor in 1919 door de Amerikanen in Siberië aangerichte schade. DE ONTWAPENING. PARIJS. 20 Sept. (Reuter). Volgens een bericht van de „Matin" zou de Turk- sche delegatie ter aanstaande ontwape ningsconferentie voornemens zijn een ver zoek in te dienen tot uitbreiding van de Turksche militaire strijdkrachten, naar het voorbeeld van Oostenryk. De Turksche gedelegeerden zullen ter motiveering van hun verzoek er op wyzen, dat de huidige Turksche strijdkrachten niet voldoende zyn, om het communisme, dat den laatsten tyd in geheel Turkije hand over hand toeneemt, afdoende te bestryden. WASHINGTON, 20 Sept. (Reuter). In een radiorede, verklaarde H. L. Roosevelt, onderstaatssecretaris van marine, dat de vrees, dat het uitvoeren van het Ameri kaansche vloot-bouw-programma een nieuwe bewapenings-wedloop zou kunnen veroorzaken, ongegrond is. Het op peil houden van de marine is een economische garantie voor de Vereenigde Staten en een verdediging tegen aanval len vanuit de lucht, aangezien vliegtuigen met schepen in de nabyheid van de Ver eenigde Staten zouden moeten worden gebracht. DE BESPREKINGEN TE PARIJS. PARIJS, 20 Sept. (Reuter). Naar gemeld wordt, zal Baldwin op de terugreis van Aix-les-Bains. waar hij eenigen tijd met vacantie heeft vertoefd, zich twee of drie dagen te Parijs ophouden. Waarschynlijk zal zijn verblijf te Parijs samenvallen met de aankomst van onder staatssecretaris Eden in de Fransche hoofdstad. PARIJS, 20 Sept. (R.O.). Volgens een niededeeling van Havas is het Amerikaan sche standpunt in het vraagstuk der bewa peningscontrole na de besprekingen, die gisteren met Norman Davis hebben plaats gehad, niet veranderd, doch de opvatting van Amerika benadert vrij dicht het Fran sche standpunt. De meeningsverschillen betreffen hoofd zakelijk de uitvoeringsbepalingen. De Fransche voorstellen ten aanzien van controle-gelykheid en het toepassen van sancties, konden niet de goedkeuring van Amerika verkrijgen. Norman Davis, de speciale Amerikaan sche gezant, zal einde dezer week naar Genève vertrekken, waar hy besprekingen zal voeren met de leiders der Italiaansche en Duitsche delegaties. NOTA-WISSELING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. TOKIO. 20 Sept. (V.D.) Semi-officieel wordt gemeld, dat de Chineesche regee ring een nota naar Tokio heeft gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen den Japanschen vliegeraanval op Kalgan. De Chineesche regeering beschouwt den aan val op Kalgan als een groote schending van het Chineesch-Japansche wapenstil standverdrag en eischt dat de militaire actie tegen Kalgan zal worden gestaakt. Hierop heeft het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken de Chineesche regeering per nota geantwoord, dat het optreden der Japansche vliegers door de regeering wordt goedgekeurd. Niet de Ja- pannêrs, maar de Chineczen hebben vol gens de nota de wapenstilstandsovereen komst geschonden. Zij moeten ervoor zor gen. dat de aanstaande militaire operatie geen nieuw gevaar zal vormen voor de toespitsing der Chineesch-Japansche be trekkingen. JAPAN EN DE MANDSJOERIJSCHE SPOORWEG. TOKIO. 20 Sept. (V.D.) De Minister van Buitenlandsche Zaken Shirota heeft ver klaard dat hy bereid is zijn bod van 50 millioen tot 85 millioen yen te verhoogen, maar wanneer de Russen zich met dat be drag niet tevreden zouden stellen, zou de conferentie moeten worden afgebroken. GROOTE BRAND IN POLEN. WARSCHAU, 20 Sept. (V.D.) Bijna ge heel Lubooz in Congres (Polen) is afge brand. Ongeveer honderd gebouwen, waar van 40 woonhuizen en 35 stallen, zyn in de asch gelegd. Tal van families zyn dak loos. JAPAN. Alle ijzer- en staalfabrieken in één concern - Miid vonnis tegen moordenaars. Op grond van een keizerlyk edict, dat binnenkort zal worden uitgevaardigd, zul len alle yzer- en staalfabrieken worden samengevat m een groot concern. Deze semi-oificieele corporatie zal den naam dragen: „Japansche maatschappy van ijzer- en staaifabrlcage Het lichaam, dat in December zal worden opgericht, komt onder de controle van het ministerie van handel en industrie, dat voortdurend over leg zal plegen met de ministeries van oor log en marine. Het hoogste gerechtshof heeft de moor denaars van den voormaligen Japanschen premier Inoekai veroordeeld tot ieder 4 jaar gevangenisstraf en verbanning Het vonnis is in de nationale kringen van Japan met groote genoegdoening ontvan gen. Men verwacht de begenadiging der veroordeelden. De eisch was 8 jaar De voorzitter van den krijgsraad zette by het uitspreken van het vonnis uiteen, dat de beweegredenen van de beklaagden niet onteerend zyn geweest, doch dat zy de nuiitajre voorsch-i,*°n hebben over treden hetgeen «ec c js"ï miscr'f ia. DE RIJKSDAGBRAND. LEIPZIG, 20 Sept. (V.D De 4de str!,a senaat van het Reichsgerechtshot t». de nstichter van den brand in de Ria ls als volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. Bueger. Assessoren: Coenders, dr. Froehlich Lersch en dr. Rusch; plaatsvervan»e rechter dr. Foil; rapporteur is dr. Ru,t DE CREDIETVERLEENING IN' AMERIKA. WASHINGTON. 20 Sept. (V.D.) De pr sident van den Federalen Raad van A4 vies. Walter Smith, verklaarde na 'n conf rentie in de Federal Reserve Bank dat banken in de Vereenigde Staten in de t komst geen gelden meer zouden kunne uitleenen wanneer deze niet bij een twaalf Federal Reserve Banks herdlscon teerbaar zyn. In regeeringskringen wordt men d- deze verklaring zeer verrast en men zie hierin een verwerping van de door prea-i dent Roosevelt voorgenomen credietinflaj tie door de conservatieve bankwere] Gevreesd wordt, dat de verhooging van A grondstofpryzen zal leiden tot een in!la-| tie van den dollar. HET SAARGEBIED. SAARBRUECKEN. 20 Sept. (Reuter) In een memorandum aan den Volkenbond heeft de sociaal-democratische partij dea Volkenbond verzocht te willen verhin deren, dat het Saar-gebied zonder verde diging wordt overgeleverd aan de „Hitler- terreur". DE STAKING IN STIERMARKEN'. WEENEN, 20 Sept. (Wolff) De Oor- tennjksche regeering heeft een nood verordening uitgevaardigd om de stakiir van de mijnwerkers in Stiermarken te beëindigen. Wanneer de stakers onmiddellijk hei werk hervatten, worden de arbeids- ei loonvoorwaarden van 1 April 1933 uea van kracht, terwyl een regeeringscommi.-- saris benoemd zal worden, die belast wordt met het ten uitvoer brengen vaa de volgens de regeering noodzakelijte maatregelen. Deze noodverordening komt aan di eischen der arbeiders tegemoet. In Ai motiveering ervan wordt gezegd, dat het niet tot een staking gekomen zou zijn, wanneer de werkgevers niet toegestaaa of ten minste geduld hadden dat er eea lietze tegen de regeering was gevoerd ender de arbeiders. OVERSTROOMING IN BRITSCH-INDIË. SIMLA, 20 Sept. (Reuter). Een groote overstrooming in de nabyheid van Delhi noodzaakte de bewoners van Rohtak te vluchten. Een groot aantal huizen zyn hier inge- stort, doodelijke ongevallen schynen even wel niet te betreuren te zijn. WAPENVONDSTEN IN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. HAARBURG-WILHELMSBURG, 20 Sept. I (Wolff). In samenwerking met de SA heeft de politie 18 communistische func tionarissen gearresteerd, die een staats-j| vijandige actie voerden. Bij huiszoekingen werden een greo I aantal geweren M. 98 in beslag genome NIZZA, 20 Sept. (Reuter). De pol» heeft hier ter stede een geheim wapen- munitiedepot ontdekt in een groote vilia- Vermoedelyk waren deze wapens besten» om naar Marokko te worden verscheep: De vermoedelijke leider van dezen han del is een Spanjaard, welke momenteel in Amerika vertoeft: zijn uitlevering waarschijnlyk worden verzocht. De volgende passagiersschepen zijn mor gen radiotelegrafisch te bereiken via net kuststation Scheveningen Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Flan- dria, Indrapoera, Kota Agoeng, Kota Baroe, Kota Pinang, Orania, Oranje Nassau, Poe* lau Bras, Poelau. Roebia, Poelau Tello. Rotterdam, Springfontein, Statendam, SI* bajak, Stuyvesant. IJMUIDEN, 20 Sept. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.Cr. f.0.7U—0.60, Griet per kist van 50 K.G. f.24—15, Tongen per K.G. f. 1.50-0.80, Groote Schol per van 50 K.G. f. 25-23, Middelschol f. 24--J Zetscnol f. 27—21, Kleine Schol Schar f. 7—2.80, Tongschar f. 21—19. Kog- gen epr 20 stuks f. 13—7, Vleeten per stu* i. 2.50—0.35, Pieterman en Poontjes per K - van 50 K.G. f. 3.60, Groote Schelvisc» f. 28-20, Middel Schelvisch f.24-WgJH middel Schelvisch f. 20—9, Kleine 3°^' visch f 11—1.10, Kabeljauw per kist 125 K G. f. 47-27, Gullen per kistvari j K.G. f. 10—1.70, Lengen per stuk f-- 9\Q' Wijting per kist van 50 K.G. f.3.1'9" -•* Koolviscb per stuk f. 0.75, Makreel - kist van 50 K.G. f. 9.50—7.70. Aangevoerd 792 kisten versche na r Prijzen f.4—1.80 per kist. 0 Aangekomen 12 Stoomtrawlers: 1J-' met t. 2010, IJM. 5f6 met f.2112, DJ' s> met f.1222, IJM. 155 met E ll'8-r,,j ,30 met f. 2642, IJM. 116 met f2345. ID'- met f.2825, IJM. 37 met f.5072, IJ-;', mcl f. 2272, IJM. 59 met f. 3309, met f 2241, IJM. 41 met f. 1820; 7 log! KW. 56 met f.716, KW, 5 niet KW. 161 met f.1152, KW. 19 mC' KW. 51 met f.679 ,KW. 35 me' KW. 62 met f.656 5 kotters i; 5 kotters - met f.542, MD 383 met f.715, FI\ f 27G f.169, E 142 met f.1292, O 258 met..;-. KW"' 173~ met" 460* kantjes petóft5" overgeladen voor Katwijk. ü-l'

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2