iJDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 19 September 1933 RECHTZAKEN. VISSCHEF! JBER1CHTEN. NAGEKOMEN BERICHTEN. BUITENLAND. BEURSOVERZICHT. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. IGistermiddag 3 uur: 760. Hedenmiddag 3 uur: 758. telegrafisch weerbericht. I h. Kon Ned. MeteoroL Inst. te De Bildt. IHoogste stand 774.6 te Haparanda. [laagste stand 743.5 te Janmayen. Jierwachting tot den avond van 20 E^pt IZwakke tot matige. Zuidelijke tot Zuid- festelijken wind. Zwaarbewolkt tot be reiken. Waarschijnlijk regenbuien met tas op onweer. Iets koeler. buitenlandsch weerbericht. idegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Ge Bildt. ijl de depressie bij IJsland snel iordwaarts trok heeft zich de hooge rekking in Scandinavië oostwaarts ver- tst, maar zuidwaarts uitgebreid, zoo geheel Zweden en Midden-Duitsch- uid fraai weer hebben. "De eerste uitloo- van de depressie in het Noorden trok i vrij veel regen in de nacht over ons md. Een volgende bracht reeds zware n in Ierland, terwijl daartusschen den van hooge drukking met opklaring kt. In Duitschland zijn in het Oosten de Eiitendtemperaturen tot dicht bij het Mespunt gedaald, maar zal de dagtempe- fetuur Vlij hoog worden. Frankrijk heeft lea zwaarbewolkte'! lucht in het oosten, ■aar opklaring in het westen. Op de Brit tle eilanden zal heden weer regen val len, vooral in het westen. Een krachtige t stormachtige westelijke wind waait den Oceaan op 50 graden breedte. Bij it Skagerrak waait een krachtige zuid oostelijke wind. Onze omgeving heeft de ferste dagen afwisselend regén en opkia- Bg te wachten met plaatselijke kans op teweer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. '57 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15'/: gr. C. (60 gr. F.). 13 uur nam.: 16 gr. C. (61 gr. F.). POOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 3 u. 55 min.; nam. te 4 u. II linuten. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk" 's Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: I6V2 gr. C. licht op voor fietsers e.a. Dinsdag: 7.35 nam. tot 6.13 voorm. maans- OP- en ondergang. 19 Sept.: op: 6 u. 12; onder: 18 u. 45. propaganda feestvergadering der v.a.r.a. Spreker de heer a. de Vries. Dei» zeer drukbezochte vergadering °e zaal was geheel bezet werd geopend voor den voorzitter der afdeeling Leiden [>an de V.A.R.A. den heer W. Blom, die er vees, dat de volgende maand de afd. ihn 5 9aar bestaat; dit feit moet op Mzondere wijze herdacht worden. De ajaeeling bevat nu reeds 2000 leden, maar JEet kracht zal de propaganda verder li-k 1 worden- °eze feestvergadering lii hn a^s herdenking van 't komende |ïïf um €Q ajs inzet van de nieuwe leden- IJl1ïrv"ig. spr. annonceerde vervolgens de r^oewerking van het bekende ensemble |"re Flierefluiters" onder leiding van Ray 'orest. dat onmiddellijk hierop inzette r61 een voortreffelijk programma, bevat- P™ tal van bekende „schlagers". Het enthousiasme, waarmee dit gezelschap vntvangen werd, was groot en het applaus ««ens opnieuw daverend! Ieder nummer Fzonderlijk op te noemen, heeft weinig Ir' 't z|i genoeg hier te vermelden, dat ire. neer Sunstige capaciteiten dezer ge routineerde muzikanten, evenals die van oen zanger Albert de Booy, van de radio genoegzaam bekend, ook nu uitstekend naar voren kwamen. Ook de vele „jazz"- stappen, dikwijls van een aanstekelijke numor, bleken enorm in te slaan! Vaart, geraffineerde techniek en rhytmiek ken- ïf.r*?n hun spel. Ook de verschillende JJJOdiederen, als het bekende .Voorwaarts n niet vergeten" verwekten een storm van 'PPlaus! Tusschen de nummers hield de heer ae Vries, voorzitter der V.A.R.A., een -e toespraak. Hij wenschte allereerst - afdeeling Leiden geluk met haar vijf- ';hB bestaan. Rotterdam, Den Haag en afdeelingen hebben hun jubileum nad en Amsterdam zal volgen. Een uVan dank Past. aldus spr., aan allen tiikL p^seen tot stand is gekomen. Ge- 'Be de ledencijfers in diverse plaatsen reden om den bestuurderen en den Viif I n woord van dank te Drengeu. Ji laar geleden zijn wij eerst goed orga- -. ;or'seh te werk gegaan Spr stond nog- In hij de geschiedenis der radio stil. ben toen de V.AR.A. ontstond heb- dat -S? st'chters geen oogenblik gemeend, t, ?D,z'ch zóó zou ontwikkelen: aan een organisatie werd niet gedacht, I Ui ®»en' - aan samsnwc"k; ig. had "-h vac-ies'/ld dat er zou Pn éen raf.c-.con-rr die een alge- Erarramrua -erzerzen. en dat op 'hfere z°n1or biizop-iere program- '^zouden wo-dc.. -"vez-inden. Er had staatswege ingestelde radio-retrl- - moeten komen en iedeae luisteraar zou daaraan dienen bij te dragen. Indien 't zóó gebeurd ware. dan zouden er niet nu vele luisteraars zijn. die nooit één cent in de kosten bijdragen Toen de V.A.R.A. ging strijden voor een algemeene radio- retributie is zy tegengewerkt door de om roep, die zich algemeen noemt. Het libe ralisme heeft de radio-retributie bestre den, toen was de grondslag voor samen- w.-king weg. Gekomen is de strijd om den luisteraar en daarmee die om de finan ciën. Want de radio-kosten zijn zeer hoog. Aan zenderhuur is reeds f 30 A f. 35 per uur noodig, zonder dat men verder ook maar iets heeft. In den aanvang was het voor de V.A.R.A. niet gemakkeliik om leden te krijgen doordat andere omroeovereeni- gineen een voorsprong hadden. Er is hard gestreden om voldoende uren te krijgen; op 15 Mei 1930 kreeg de V.A.R.A. eindelijk haar 50 zenduren. Men heeft gemeend, dat wij voortdurend politiek zouden geven en dat daardoor de belangstelling voor de V.A.R.A. zou ver minderen. Maar dat is een misrekening geweest; ook wij zijn een algemeen pro gramma gaan verzorgen, dat aan ieders uiteenloopende wenschen zooveel mogelijk tracht te voldoen. Nadat de V.A.R A. over 50 zenduren beschikte, is zij van 80.000 op 135.000 leden gekomen. De tegenwoordige regeling is een groote geldverspilling, doch de concurrentie houdt de zaken levendig en dat komt den luisteraars ten goede! De Hollandsche programma's worden dan ook door het buitenland, waar geen con currentie is, zeer gewaardeerd. Alle om- roepvereenigingen zonder onderscheid ver zorgen in Nederland hun programma's met de uiterste zorg. De A.V.R.O. heeft ge hoopt. dat de V.A.R.A. uit eigen middelen geen radio-retributie zou kunnen bekosti gen, maar dat is misgdoopen. De V.A.R.A. heeft, nu een eigen modern radiogebouw, dat geheel betaald is en ei is geen sprake van financieele moeilijkheden, zooals men dat zoo gaarne hoopt. De invloed van de ci\ Ls is evenwel ook voor öe'V AR.A. goed te merken, maar mochten er nog eens fi nancieele moeilijkheden komen dan zal zij geheel op haar leden kunnen rekenen omdat er achter de VA R A. een beginsel zit, hetgeen bij de A.V.R.Oaldus s— niet het geval ls. De vrijheid wordt in Nederland 00 schromelijke wijze aangetast: de V.A.R.A. mag ln den vervolge slechts theoretisch haar politiek voor de microfoon uiteenzet ten, d.w.z, geen criitlek cp- of polemiek met andere partijen of de regeering meer voeren. Nog slechts politiek in ..stelligen zin", hetgeen voor de V.AR A. echter uiterst moeilijk ls. Spr. wees op de gevaren van het natio nalisme en die van de dictatuur, ook voor het Koninklijk Huls. waardoor een oov- logsgeest wakker wordt geroepen De vrij heid wordt door de democratie gepredikt; daarin liet de groote taak van de arbei dersklasse en van de V.A.RA. Strijd tegen de censuur; daarvoor hebben wij een krachtige oreanlsat'e noodig, aldus besloot spr., opdat, het Nederlandsche volk niet ten onder ga, zooals. gelijk scr. zeide het Duitsche volk ten onder is gegaan. -Na de pauze verbaasden de .Fliereflui ters" het publiek wederom met hun pres tatie. wo. de fenomenale ..Tiger Rag" wel het meeste opzien baarde! Het voortreffe lijke ensemble, onder leiding van den ener gieken Rav Forest oogstte succes od suc ces! De avond werd besloten met het zingen van de Internationale" en een kort opwekkend slotwoord van den heer Blom Bij Min, beschikking van 6 September j.l. is aan den heer J. A. Driessen, com mies ten hypotheekkantore alhier, tegen 1 Januari 1934, op zijn verzoek eervol ont slag verleend. In den afgeloopen nacht is de heer M. E Z„ terwijl hij op de Haarlemmer straat nabij de Hartebrugskerk werkzaam heden verrichtte aan een aldaar op te richten lichtpoort. aangereden door een auto, waardoor hij schaafwonden aan beide beenen bekwam en zijn rechterarm uit de kom schoot. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis, vanwaar hij later weer naar huls kon koeren. Bij de politie zijn drie onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. Gisteren is de motorrijder J v. d. N. uit Den Haag, door slippen van zijn voer tuig tengevolge van sterk remmen op de Utrechtschebrug gevallen. Zijn vrouw, die op de duo zat, brak haar linkerpols; de bestuurder kreeg: lichte schaafwonden. Na door dr De Jager verbonden te zijn, konden beiden de reis vervolgen. haagsche rechtbank. De rechtbank veroordeelde heden den bloemènhandelaar M. J H uit Rijnsburg, die op den Goowe? te Noordwijkerhout als autobestuurder eer» aanrijding veroorzaak te, waardoor zekeren H. lichamelijk letsel bekwam tot f75 subs. 30 dagen hechtenis, en den chauffeur G M. v. d. R uit Ha- zerswou^e. die zonder te eken te geven ziin auto plotseling tot stilst?nd bracht, waar door een achter hem rijdend persoon een ongeval bekwam tot f 50 subs. 50 d en betaling van f.102 45 aan de civiele partij. 1JMUIDEN, 19 Sept. Tarbot per K.G. f. 0.85—0.50, Tongen per KG. f. 1.501Middelschot per kist van 50 K.G. f.22, Z" hol f. 27-18, Kleine Schol f. 22—6, Uroo e Schelvisch f. 28— 23, Middel Schelvisch 1.25—17.50, Kleinmiddel Schelvisch f.18—10, Kleine Schelvisch f.9 —3.70, Kabeljauw per kist van 125 K G. f.54—35, Gullen per kist van 50 K.G. f. 15—2, Lengen per stuk f. 1.25- 0 75. Wij ting per kist van 50 KG. f.3 30—2.15, Makreel f. 10—7.50. Aangevoerd 886 Icrien versche haring. Prijzen f. 4.10—1.70 ver kist. Aangekomen de S <>0" tr.iwlers: IJM 89 met 1.2922, IJM !7o net 1.193U, IJM. ill met f.1736, [JM. 44 net f.3387, IJM 26 met f. .3320, [JM. 10 niet f.1919, IJM 112 mei f.3241; de üeensclie kotters t 99 met 1 848 en E. 408 met f.1184. Uit de haringhavoo zijn overgeladen de KW. 34 met 508 kantjes en de KW. 97 met 400 kantjes bestemd voor Katwijk. TORN DO-GEVOLGEN. NEW BERN (Noord-Carolina), 19 Sept. (Reuter). Bij den tornado, die dezer dagen aan de kust van Noord-Carolina heeft ge woed, zijn 15 i :rsonen om het leven ge komen terwijl nog verscheidenen worden vermist en h—'-ferden dakloos zijn gewor den. De schade wordt op eenige millioenen dollars geschat. Het op West-Indlë varende s? ..Morro- castle" een vaartuig van 11.520 ton, ls na een hevige worsteling met den orkaan te N York u op-"'tomen. De draadlooze antennes van het schip waren door den storm afgerukt. Ongeveer 140 passagiers waren ln hun wanhoop in de conversatiezaal bijeengekropen Dertig hunner waren Hcht rewond Tn de cabines stond het water t-t ho*>«p -i» enkels MEXICO CITY, 19 Sept. (Reuter). De laatste orkaan, welke boven Mexico heeft gewoed hegft 135 personen het leven ge kost. 3000 Personen zijn dakloos; de auto riteiten doen bovenmenschelijke pogingen om de nood der slachtoffers te leenigen. AARDBEVING IN' CHINA. SJANGHAI, 19 Sept (Reuter). Tusschen 23 en 31 Augustus moeten tengevolge van aardbevingen 5000 Chineezen om het leven gekomen zijn. De materieele schade, is zeer aanzienlijk Vooral het dal van de rivier Min tusschen Sing Tan en Mow Chow in Tsjetsjoean is emstig geteisterd. De ver bindingen zijn nog zeer gebrekkig, zoodat bijzonderheden nog zeer schaarsch bin nenkomen. Het schijnt evenwel dat plot seling een verhevenheid is ontstaan in de stroombeddlng van de Min razzia der nazis. BERLIJN, 19 Sept. (Wolff.). Kort ge leden heeft de politie op een eenzaam slot in de nabijheid van Heidenheim een razzia gehouden, in verband waarmede verschillende geruchten de ronde deden. Thans wordt officieel medegedeeld, dat een gezelschap van 50 dames en heeren zich hier teruggetrokken had om zich in alle eenzaamheid te trainen voor een geestelijken strijd tegen het Nationaal- Socialisme en tegen den nieuwen staat Het betrof voornamelijk vroegere staats ambtenaren, professoren en personen uit hooge adelijke kringen. de revolutie op cuba. HAVANNA, 19 Sept. (Reuter) Tengevol ge van de onrust op Cuba vertrekken de Britten, Spanjaarden en Amerikanen uit Rente en Puerto de Sal. BRAND TE HALIFAX. HALIFAX, 19 Sept. (Reuter). Door on bekende ooizaak is brand uitgebroken op een van de stijgers van de, haven van Ha lifax, De kade is voor den'oorlog gebouwd en kostte toen 200000 p.st. Groote hoe veelheden graan en andere koopwaar wer den een prooi der vie -.men, de schade wordt op 60 000 pond sterling geschat. o EEN NIEUWE EFFECTENBEURS IN AMERIKA. NEW-YORK. 19 Sept. (Reuter). Een groot deel van de leden van de New-York- sche effectenbeurs voelt veel voor de in stelling van een effectenbeurs te Newark in New-Nersey. ver van de invloed van Tammany Hail, Plannen worden gemaakt om een vereeniging te stichten welke niet meer dan 1375 leden telt. zuiver beperkt tot de leden van de New-Yorksehe effec tenbeurs. Het reglement van de nieuwe beurs zal gebaoeerd zijn op dat van de t?urs DINANT BLIJFT VASTHOUDEND. DINANT, 19 Sept. (Reuter). De gemeen teraad heeft met onthouding van twee stemmen, eensgezind aangenomen, dat de inscriptie „Furore Teutonlco" op het op te richten monument voor de slachtoffers van den oorlog gehandhaafd blijft. o- AUTOBUS VERONGELUKT. ROME. 19 Sept. (Reuter). Een autoous, waarmede een dertigtal pelgrims uit Rome naar Frankrijk terugkeerden. Is in de ri vier Naviglio gestort. De chauffeur kwam om het leven, 24 reizigers werden meer of minder ernstig gewond. AMSTERDAM, 19 September. Lustelooze markt. Industrieele fondsen verdeeld. Senembah's en Aecoustleken ge drukt. Tabakken, Scheepvaarten en Mijn- waarden stil. Amerik. fondsen gedrukt. Duitsche obligaties prijshoudend. Ned. Staatsfondsen weinig veranderd. Vroeger dan gewoonlijk vulde zich heden de beurszaal met bezoekers, als gevolg van het feit, dat de Troonrede daar werd uitgezonden De inhoud gaf geen aanlei ding om transacties af te sluiten. Even min ging stimulans uit van de verlaging van het disconto der Ned. Bank daar de noteering nog aanzienlijk hooger blijft dan de koersen op de open markt Van de Industrieele fondsen waren Unilevers 2 pet lager. Philips en Nederl. Ford bleven op peil Aku's vzrwaarloosd. Van de oliewaarden kregen Koninklijke een klein verlies te incasseeren, terwijl ook de Amerlkaansche soorten tot reactie vergden. Rubbers goed van toon, dank zij de ge ruchten aangaande vacantie of restrictie. Suikerwaarden daarentegen meerendeels lager. Tabakken Scheepvaarten en Mijnen bewogen zich op den achtergrond. Amerik. fondsen gedrukt. Duitsche obligaties on veranderd Ned. soorten niet noemens waardig veranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 7.73 (7 67 1/2); Duitschland 59.17 (59.20): Frankrijk 9 70 1/4 (9.70 1/4); België 34 58 (34 59); Zwitserland 48.03 (47.99); Denemarken 34.60 (34.75); Zwe den 39.95 (39 10): Noorwegen 38 90 (40.10); New-York 1.62 1/2 (1.62 3/8). Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Indisch recht mej. T. T. Meyers (Lelden) en de heeren G. C. Hardenberg (Den Haag'. W. E. Hermans (Oegstgeesti. en E. R. Gerritsen Plaggert (Den Haag); voor het taalkundig candidaats-examen Indo logie de heer K. R. Terretsz (Den Haag). ingebroken. In den afgeloopen nacht, vermoedelijk in de vroege ochtenduren, hebben inbre kers zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het huis, toegang verschaft tot het perceel Rijn- en Schie- kade 116b. waarvan de bewoners, de familie M op de bovenverdieping sliepen. De dieven hebben gelijkvloers alles over hoop gehaald zonder nochtans iets te for- ceeren. Uit een portemonnaie en een twee tal spaarpotjes werd een bedrag van ruim f. 10 ontvreemd. Vermoedelijk zijn de dieven door het aanslaan van een hond in hun werk ge stoord. De politie stelt een onderzoek in. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. ENORME BELANGSTELLING IN DEN HAAG. Uit vrijwel alle plaatsen van ons land was men heden per extra-trein, auto of autobus naar de Residentie gekomen voor het bijwonen van de plechtige opening der Staten-Generaal. Elders in dit Blad vindt men daarover reeds uitvoerige beschou wingen. Hier zij nog geweien op de enorme belangstelling in Den Haag. Reeds heel vroeg in den morgen was het druk in de stad en onafgebroken stroomden nieuwe duizenden naar de route, welke de ko ninklijke stoet zou volgen. Een eindelooze file voertuigen bewoog zich al in den voor middag uit alle streken naar de residentie en toen vanmiddag te één uur precies kanongebulder vanaf het Malieveld aan kondigde dat Hare Majesteit s-ergezcld van den Prins en de Prinses het Paleis verlaten had, was het één deinende men- schenzee, die zich uitstrekte tot naoij het Binnenhof! De rit in de Gouden Koets werd een triomftocht! Omstreeks tien minuten over eenen be trad H.M. de Koningin de Ridderzaal en reeds enkele oogenblikken daarna begon Zij aan de voorlezing der Troonrede, die per radio werd uitgezonden Klaar en duidelijk klonk Hare Majes- teit's stem, terwijl onmiddellijk daarna dc heer Duymaer van Twist de kreet „Leve de Koningin" aanhief. Er klonken don derende hoera's. waarna de commissie uit de Kamers de Koninklijke Familie uitge leide deed bij het verlaten der zaal. Bedoelde commissie bestond uit de hee ren De Savornin Lohman, Kranenburg, Droogleever Fortuyn, Schoemaker en van Asch van Wijck van de Eerste Kamer, Bongaerts. van Rappard. van Dijk. van Boetzelaer v. Dubbeldam. Blerema, mej. Katz de heeren Schaepman, Kampschoer, v. Hellenberg-Hubar en Terpstra van de Tweede Kamer. Tenslotte zij nog vermeld dat de Konin gin gekleed was in een lichtgrijs zijden toilet met bijpassende hoed. Ook de prtn- s droeg een licht costume. Beiden wa ren eetooid met het lint Grootkruis Ne derlandsche Leeuw De Prins was in admi raals-uniform. ALG. NED POLITIEBOND. Naar aanleiding ons bericht van gisteren dat de Alg Ned. Politiebond zal deelnemen aan het huldebetoon te Den Haag meldt men ons dat deze Bend ever- eens aan het défilé te Amsterdam heeft deelgenomen en ^el met bijna 400 politie mannen. Moe.,1i1kh°den beseffende het n5/et deel nemen aan het défilé ziln dan ook niet in den Ale Ned. Politiebond gerezen, doch 'n den Ale Bpnd van Politieccrsoneel in Ne derland. welke organisaties herhaal dielij k met elkaar worden verward. INVOER VAN VISCH IN FRANKRIJK EN HET SAARGEBIED. De afd. Vlsschcrijen van het Ministerie van Economische Zaken deelt ons het vol gends mede: Fijne versche zeevlsch. Ingaande I October 1933 wordt tot 31 December 1933 een maandelijksche hoeveelheid van 950 quintalen toegelaten. Grove versche zeevisch. Ingaande II October 1933 wordt geduren-e de maand October toegelaten 3120 quintalen, gedu rende de maand November 4500 quintalen en gedurende de maand December 5000 quintalen. Ge"outen haring. Ingaande 1 Octo ber 1933 gedurende de maand October 4200 quintalen, gedurende de maand No vember 3200 quintalen en gedurende de maand December 3200 quintalen. Gedroogde, gezouten of gerookte visch (andere dan kabeljauw klipvisch, stok- visch. schelvisch, heilbot of haring) Ingaande 11 November 1933: gedurende de maand November 30 quintalen en ge durende de maand December 40 quintalen. frn't'g auto-ongfi.uk. V if personen gewond. Uit Lcch-m wordt gemeld: Hedenmorgen is op den Zutphenschen- weg nabij Dalem een auto, waarin rijf personen zaten, tengevolge van het bre ken van de stuurstang ln volle "aart tegen een boom gereden. Allen waren ln dienst bij de firma Stork te Hengelo en werden min of meer ernstig verwond Eén hunner kreeg een dijbeen- fractuur, een tweede een zware hersen schudding. een derde een gapende hoofd wonde; terwijl een vierde eênige ribben brak De rijfde Inzittende werd licht ver wond. De slachtoffers werden pér auto najy Hengelo vervoerd. LEIDEN. 19 September. Vette varkens- markt. Aangevoerd 176 stuks. Zwaar 174; licht 2. Prijs per K.G. levend gewicht zwaar f. 0.42—0.42; licht geen aanvoer; handel zeer matig. Noteermp Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Vereen. „Leiden en Om streken" Andijvie per 100 stuks f. 0.501.30; Kro ten f. 1—1,50; Komkommers f. 1—3.90; Bloemkool I f 5.70—14; Bloemkool II f. 1.60 —4.50; Roode Kool f.2 10—4; Savoye Kool f. 3.504 80; Groene Kool f.1—3; Meloe: nen f.220; Pieterselie f 0 500.70; Prei f.0 50—1.20; Radijs f.0 60—1.40; Krop salade 1.050—1.80; Selderie f.0 50—1 40; Knolselderle f. 2.10—4; Wortelen f.2—5.30; Rabarber f. 0 30—0.50; Kroten per 100 kilo f. 1—1.80; Kroten, gek. f.3—5; Snijboonen 12—20; Stokboonen f. 5—15; Pronkboo- nen f.25; Stamboonen f.2—10; Peulen f 10—16; Boeren Kool f.2—3; Postelein f.2—4; Spinazie f. 2—6; Tomaten A f. 3.20; B f 3; C f. 2 60; CC f. 2; Uien f 1.90—2.80. BODEGRAVEN. 19 September. Kaas markt Aangevoerd 350 wagens, d.L 14 238 stuks ol 128.142 K.G. Prijzen: le soort met R.M 1. 0,24—0,27; 2e soort met R M. f 0.20—0,23; Zware met R.M. tot f. 0,30, Handel matig. Aangevoerd 165 kippen. Prijzen f. 1.25—1 30 per stuk. HAZERSWOUDE, 18 Sept. Bij de gehou den veiling waren aangevoerd 5199 eieren, waarvoor werd besteed voor kippeneieren f 3.954 50 p. 100 st„ eendeneieren f. 3.50 —3.70. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 Septem ber. Groentenvelllng. Bloemkool I per 100 stuks f. 11.70—14.50; Roode Kool f. 4.50— 5 60; Gele Kool f. 4.805 50; Groene Kool f.3—3.90; Bosoeen f. 3.70—4 90; Uien per 100 KG. f.2—2.20; Peen f 2.50—4. NOORDWIJKERHOUT 18 Sept. Snijboo nen f. 0 65—1.75 Stokheerenbooneu z. dr. 80 ct Stamheerenboonen z. dr. 4090 ct. Enkele heerenboonen m dr. J595 ct. Dubb heerenboonen z. dr. 45—80 ct. Alles per zak van 10 K.G. ROELOFARENDSVEEN. 18 September. Bloemkool 2—12 cent per stuk; Meloenen 215 ct. per stuk, Sla f. 0.502.10 per 100 krop; Tomaten Af. 1.301.60; B 1.1.50— 1.80; C f. 1 per 50 kilo; Snijboonen f. 0.30— 1 80; Prinseboonen f.0.95—1.30; Dub. stam 60 cent per 10 kilo. ROTTERDAM, 18 September Blnnen- landsche Granen. Haver van f. 66.25. Chevalier Gerst van f,4.55; KI. Gr. Erw ten hooger van f. 10.5011.50; Schokkers van f. 1415.50; Extra beste kwaliteit hoo ger, Bruine Boonen vlot verkocht van f. 9.50—10; Duivenboonen van f. 8.50—9; Karwijzaad van f.2830, inclusief; BI. Maanzaad van f 2021.50, Inclusief, Alles per 100 K.G. netto. ROTTERDAM, IJ Sept Veemarkt. Aan gevoerd 185 paarden, 11 veulens, 1000 magere runderen, 860 vette runderen, 278 vetle kalveren, 566 nuchtere kalveren, 444 graskalvcren, 345 schapen of lammeren, 21 biggen, 22 bokken of geiten. Prijzen per K.G. Koeion 3238, 46— 52, 55- 58, ossen 32—35, 4246, 5054. stieren 32- 35 40—42, 4548, vette kalveren 55—60, 65—75, 80—90, schapen 28, 32, 36, schapen 4—10 14 per stuk, lamineren 8, 10, 12 per stuk, lammeren 30, 34, 38 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 110-160-230, stieren 90-150-230, graskalveren 25-32-40, werkpaarden 100-160 -00, slachtpaarden 10(>- 110-140, hitten 50-60-80, veulens 50-80, fok nucht. kalv. 7-9-12, slacht nucht. kalveren 5-7-9-, kalfkoeien 140-180-240, pinken 45- 65-90, vaarzen 90-110-150, biggen 10—12, biggen per week 1-1.20. WESTLAND, 18 September. Bloemen veiling. Anjers 1.3.305 60; Rozen 1.110—2, Vuurpijlen f. 1.30—3.70; Pulling f 11—18: Bayonanths f.612; Blanche du Poitou f 6—12; Edw. Page 1.1316; Kon. Emma f. 19 per 100; Lellum Filipenza i. 6.60—9.10; Idem Glgantum f 8.109.10 per 100 kelk; Plumosa 1225 ct.; Spren- gery 1213 ctGladiolen 415 ct.; Dahlia 6—10 ct.; Zinnia 517 ct.; Chab. Anjers 6lietAsters 2—3 ct.; Physalls 89 ct.; Freesia 810 ct Phoenix 613 ct.; Gold Finder 7—14 ct.: Harvester 79 ct.; Gran- fordia 14 ct. per bos. Mlddelprljs van de Westlandsche veilin gen van 18 September. Aardbeien f. 0.601.30; druiven 20—56 ct.; snijboonen 1218 ctstoofappelen 49VtCt.stoofperen 610 ct.; tafelappe len 7—12 ct.; tafelperen 1346 ct.; prin- cesseboonen 812 ct. per k.g.; tomaten A 2545 ct.; B 26—53 ct.; C 25—30 ct.; CC 25 ct.; dubbele boonen 2659 ct. per bak; bloemkool f,210; andijvie f.0 50—1.20; sla f. 0.602.25; eieren f. 3.50—5.10; pepers 3550 ct.; roode kool f. 1.802.80; savoye kool f. 1 802.40; groene kool f1 802.20 per 100; meloenen 836 ctperziken 2—20 ct. per stuk; peen f.23.50 per 100 bos; spruiten 45—65 ct.; uien 35—50 cent per bak. ZOETERWOUDE, 18 Sept Kippeneieren f. 4.70—5 20. Eendeneieren f3.50 per 100. Kaas 13—22 ct. Kippen 45 ct Hanen 60 ct Einden 35 ct. Konijnen 75—90 ct. UIT NED. OOST-INDIE. DE MUITERS NAAR MADOERA. BATAVIA, 19 Sept. (Aneta). 28 Euro- peesche en 136 Inlandsche schepelingen zijn hedenmorgen van het eiland Onrust op den Gouvernementsstoomer „Zuider kruis" geëmbarkeerd, teneinde onder be waking van mariniers, onder commando van den luitenant ter zee der eerste klassa J. A. Gauw naar Soekalllo op Madoera te worden overgebracht ln afwachting van hun berechting, welke In den loop van October wordt verwacht. BURGEMEESTER VAN TEGAL. BUITENZORG, 19 September (Aneta) Belast met de functie van burgemeester van Tegal, naast de uitoefening van zijn eigen betrekking de assistent-resident J. J. P. Koppenol. HET OMSLAAN VAN DE „KRAKATAU". SOERABAJA. 19 September. (Aneta) De „Indische Courant" verneemt, dat de behandeling van de zaak van het omslaan van de „Krakatau" door het Hoog Militair Gerechtshof in October zal plaats vinden De heer mr. J C Jager, vice-admiraa! b.d., oud-chef van den Marinestaf van het departement van Defensie zal den kapitein-luitenant ter zee C C. F. Jager, die tijdens het kapseizen commandant van de „Krakatau" was, verdedigen. M

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3