DE TROONREDE. 74ste Jaargang DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 No. 22547 OFFICIEELE KENNISGEVING DE TROONREDE STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 et», per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per weelc t.0J8 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. (It nammer bestaat uit DRIE Btadev EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- n brengen ter algemeene kennis, dat or hen vergunning is verleend aan: a. J. Weyl en rechtverkrijgenden tot het prichten van een brood- en banketbak- erij in het perceel Kloksteeg No. 3, Sectie No. 552; b. W. G. Verlaan en rechtver- ijgenden tot het oprichten van een in diting voor het bewerken en rooken van leeschwaren in het perceel Kraaierstraat 'o. 16, Sectie D. No. 252; c. Ph. van der anden en rechtverkrijgenden tot het op- ichten van een koek- en banketbakkerij het perceel Diefsteeg No. 13, Sectie G. 811; d. de N.V. Leidsch Dagblad en echtverkrijgenden tot het oprichten van drukkerij in het perceel Witte Singel No. 1, hoek Noordeindsplein, Sectie M. No. 3669; e. J. Karstens en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de drukkerij in het perceel Hooigracht No. 35, Sectie I. No. 572; 1. D. Poelijoe en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Pieterskerkhof No. 16, Sectie G. No. 1182. 7345 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1933. De belangstelling voor de Troonrede was ongetwijfeld dit jaar veel grooter dan de laatste jaren het geval is geweest. En dat k volkomen te begrijpen. Het ministerie Colijn is immers opgetreden als een kabi net, dat de uitgesproken bedoeling had om het land zich te doen aanpassen aan de crisistoestanden, zooals wij en met ons vrijwel de geheele wereld! die mo menteel beleven en hebben te doorstaan Een dankbare taak ls dat geenszins, want deze aanpassing beteekent toch a priori bezuiniging, versobering, aantasten van verklein levensvoorwaarden en dergelijke Het is het onvermijdelijke, langzamerhand begint ieder dat te begrijpen: de harde noodzakelijkheid dwingt. Doch aangenaam is het nooit om in zulke tijden van dalen de conjunctuur leiding te moeten eeven. Mede door de natuurlijke geneigdheid van teler om deze noodzakelijkheid van het rigen van offers te erkennen voor ;^n ander. Kracht en moed zijn daarom eigen schappen, die de regeering Colijn in hooge ttate noodig zal hebben bij het vervullen van haar zware taak. Dat de Troonrede in het teeken van be zuiniging zou staan, stond tevoren vast, waar de regeering, zooals gezegd, tot eerste Plicht had. ons land te leiden door de Moeilijke tijden van het oogenblik. Maar ntettemin was de belangstelling begrijpe- Mjk groot om te hooren, hoe de regeering zich die bezuiniging dacht en hoever zij deze zou willen uitstrekken. Treffend in dit staatsstuk is direct de foi'sche toon, die gunstig afsteekt met vele Troonrede der laaste jaren. Men voelt, dat bier voorzit kracht en de ernstige wil. om 2onder omwegen het volk te voeren tot de harde realiteit. Zonder opsmuk wordt de sombere toestand geschilderd, rechtuit. Geen doekjes worden gewonden om het mislukken der Economische Conferentie van Londen, over het voortduren der han delsbarrières. waardoor noodiger dan ooit jis een bescherming der eigen bmnenland- sche industrie en in duidelijke taal wordt dit dan ook aangekondigd. De regeering Zfl daarbij de behulpzame hand bieden, doch zelfs voor drang zal zii daarbij niet terugdeinzen, als dit onvermijdelijk mocht bi'i ken! Met het vrijhandelssysteem is het ge daan Ook ons land zal den weg der pro tectie gaan betreden ter beveiliging van onze eigen landbouw en industrie De versobering zal grootendeels worden gezocht in beperking der uitgaven en ook de rijkssalarissen zullen daarbij niet ver schoond kunnen blijven. In dit verband Minkt waarschuwend tot de gemeenten, Qat zij zich zullen moeten aanpassen, wil len zij voorkomen, dat van hoogerhand zal worden ingegrepen. Het is volkomen loeisch, dat de regeering zich in haar moeitevol streven niet wil laten belem meren door een maar al te vaak voor komend en te ver gaand gemeentelijk ver zat tegen aanpassing aan de rijksbezuini- gjng waardoor wanverhoudingen in sala riëring etc. ontstaan. Deze passage uit de Troonrede doet wel duidelijk uitkomen dat het der regeering bittere ernst is en dat zij open oog heeft voor billijkheid en rechtvaardigheid. Trouwens de geméenten zullen door mindere uitkeering uit het gemeentefonds ook wel meer tot zuinig- beid worden genoodzaakt! Met versobering alleen kan de regee ring echter geen sluitend budget bewerk stelligen en de bronnen van inkomsten zullen moeten vloeien voor zoover als hogelijk is. In dit verband de aankondi- H. M. de Koningin heeft heden de zitting der Staten-Generaal geopend met volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven' aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden óver de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereldstructuur, voor eischen van aanpassing gesteld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op monetair en econo misch gebied, zullen, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. f De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geld middelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingsjaar in de allereerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmis baar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiden door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door een redelijke ver laging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op i Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te ver wachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resul taten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar ig34/'35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel ver vatte binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen geleideli'ke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. ging van een scherpere wetgeving op de Naamlooze Vennootschappen. Voor de werkoozen worden voorstellen tot productieve werkverschaffing aange kondigd, zoodra de begrooting in even wicht zal zijn en zeer juist is ook het streven naar verlaging der wonlnghuren opdat deze in betere verhoudingen komen tot het loonpeil. Inderdaad hier wordt een goede snaar aangeroerd Aan de Nederlanden binnen de keer kringen wordt eveneens volle aandacht geschonken en goed doet het aan, om In krachtige bewoordingen te hooien, dat het CURSUSSEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Een laatste opwekking. Namens het sub-comité van het Leidsch Crisis-comité voor ontwikkeling en ont spanning, wordt er met klem op aange drongen zich ten spoedigste op te geven voor een der dagcursussen van den leef tijd tusschen 14 en 30 jaar. Deze aangifte kan geschieden in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk 33, iederen morgen (behalve Zaterdag) van 10—12 uur. Wij wekken alsnog de jeugdige werk- loozen op direct zich te komen melden, daar zoo spoedig mogelijk met de lessen wordt aangevangen Daar helaas de werk loosheid onder de jeugdige menschen nog steeds toeneemt, meent het comité dat dit een vereischte is zich spoedig te la een inschrijven. Ouders, wekt uw jongens op voor deze voor hen zoo noodige cursussen. De medewerking van het gemeentebestuur is thans verkregen; geeft u daarom op voor één dezer onderstaande cursus sen: timmeren, schilderen, metselen, sme den en electriciteit. alle met praktijkles sen. teekenen en Ned. taal en rekenen. Huisvlijt: figuurzagen, weven, linoleum snede enz. Engelsche correspondentie voor eerst- beginnenden en meergevorderden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Antiloop, Anti- loopen. Jan Livenstraat 3, Leiden, taxi onderneming. Vennooten: J. J. Gijzenij. Lelden en F. A. Kuyvenhoven. Leiden Verkoopbureau der .Excelsior" Stofzui gers (Montrouge, Frankrijk), Hoogewoerd 51, Leiden. Wijzigingen: Maatschappij tot Exploi tatie van Heeren- en Kinderkleeding voorheen firma Peek en Cloppenburg, Breestraat 76. Leiden. Uittredend beheer der filiaal Leiden: J. G. Bruynsteen. Lel den. Nieuwe beheerder filiaal Leiden. L. Fastoor. Leiden Max Garage. Pelikaanstraat 1315. Lei den Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: taxi onderneming onder den naam: ..Maxlax". A. Driebergen, Brouwerstraat 64. Rijns burg. vleeschhouwenj en spekslagerij. Wij ziging uitgeoefend bedrijf in: rund, kalfs- en varkensslagerij en winkel in fijne vleeschwaren. Vestiging filiaal: Haven straat 58. Noordwijkerhout. o STEUN .AAN DE BINNENSCHEEPVAART. De Bevrachtingscommissie alhier maakt nogmaals verladers en vervoerders er op attent, dat na 7 September 1933, den datum van inwerkingtreding der wet op de evenredige vrachtverdeeling in de Bin nenscheepvaart, het inladen of in lading nemen in een vaartuig van goederen voor vervoer naar binnen het Rijk gelegpu plaatsen, zoomede het vervoer dier goe deren in dat vaartuig verboden is, tenzij dit blijkens een daarvan overgelegd geldig bewijs geschiedt. Op overtreding staat een boete tot een maximum van f 1000. BINNENLAND. De Troonrede. (Ie Blad). Plechtige opening der Staten-Generaal. (3e en le Blad). Discontoverlaging der Nederlandsche Bank. (Financien. 3e Blad). Zwitserschc maatregelen tot beperking van den invoer van bloembollen en bloeien de knolgewassen. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. Besprekingen te Parijs en Londen. (Bui tenland, 3e Blad) De Fransche oud-minister van buiten), zaken Pichon, is overleden. 'Buitenland, 3e Blad) Organisatie Oostenrjjksche jeugd. (Buitenland. 3e Blad). CHR. H.B.S.-VEREENIGING. De Chr. H-B.S.-Vereeniging heeft haar J aarlij ksche ledenvergadering gehouden, waarin het bestuur als volgt werd samen gesteld P. v. d. Hoff. voorzitter: R Middendorp, vice-voorzitter; H. J. Maas. secretaris (Rijnsburgerweg 4). mej J. Duymaer van Twist, penningmeesteresseJ Sobels, vice-pennlngmeester; R Rotteveel. 1ste adviseerend lid en mej. M. v Riessen, 2de adviseerend lid. PARKCONCERT. Donderdag 21 September a.s. zal het concert van den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare Verceniglngen gegeven worden door de Arbeiders Muziekvereenl- glng „Nieuw Leven", directeur de heer L. W. Schweitzer, 's avonds 8 uur precies ln het Plantsoen. (Musis Sacrum). Eventueel niet doorgaan zal op de bekende wijze worden aangekondigd Verzoeke beleefd gedurende het concert niet te loopen. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Het programma luidt: 1. Marche de Cotillons, F. Popy. 2. Genéts et Fourgères, ouverture,,, Z Bajus. 3. Am Meeresstrande, valse de Con- dert. Max Fischer. 4. Fantaisie sur l'opera Tancred, G. Rossini. Pauze. 5. Le Trouvère, potpourri sur l'opéra de Verdl. arr Kessels 6. A la plus Belle, Grand Valse, A. Govaert. 7 Fantaisie sur l'Opéra Guillaume Teil de Rossini arr. J. Martin. 8. Sportive, marsch, F. Popy. I staatsgezag hoog zal worden gehouden 1 tegen de dreigingen van diverse zijden. Deze Troonrede, gespeend van vele pas sages. die zuiver traditie waren geworden, ademt kracht en moed om te streven naar latgene, dat. hoe onaangenaam ook, on afwendbaar ls voor een deugdelijke volks- I huishouding. Zij toont, dat er een regee ring ls, die den zwaar drukkenden tijd geest begrijpt en niet terugschrikt voor maatregelen al zijn ze vaak nard, in het belang van het gansche volk Nederland heeft in deze tijden van benauwenis aan het roer van het schip van staat een vaste 1 hand! Dc economische omstandigheden en, in verband daarmede, de finan cieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aan hangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingver- hooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voort durende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevol king zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curasao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag, met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing Ier internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, ïlijf Ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten- emeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het temt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen vijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. '/let de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, in levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder ver hoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onver mijdelijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1